Met Duitschland voor een nieuw Europa Uit Stad en Provincie - - DE BETEEKENIS VAN HET PANAMAKANAAL Nu het in het Verre Oosten tot een conflict tusschen Japan en de Vereenig- j de Staten is gekomen; zal het Panama- j kanaal, de doorvaart, die de twee con- J tinenten Noord- en Zuid-Amerika scheidt, van vitale beteekenis worden voor de verdediging van Amerika. Want in twee dagen tijds kan een groot gedeelte van de vloot door het Panamakanaal van den grooten naar den Atlantischen Oceaan worden gedirigeerd, waardoor een reis van dertienduizend mijl om Kaap Hoorn wordt bespaard. Ferdinand de Lesseps, het genie van Suez, was voorbestemd om het Panama kanaal te graven. In 1881 werd met het werk begonnen, doch de Lesseps heeft 'de voltooiing ervan niet meer mogen» beleven. Eerst in 1914 was het Panama kanaal klaar en het werk heeft in totaal meer dan 300 millioen dollar gekost. De kosten zijn echter al lang gedekt, want tot Juli 1937 was er ruim 400 millioen dollar aan kanaalrechten bin nengekomen, betaald door schepen, die van het kanaal gebruik hadden gemaakt. Het topjaar was 1929, toen niet minder •dan 6269 schepen het Panamakanaal pas seerden. Men stelt zich het Panamaka naal onwillekeurig heel anders voor, dan het is. Men verwacht langszij het kanaal moderne macadamwegen, wolkenkrabbers en men is eenigszins verreist op de oevers een natuurschoon aan te treffen, dat het binnenland van Zuid-Amerika geen oneer aan zou doen. Deze welig begroei de oevers hebben echter een strategi sche beteekenis, want zij vormen het groene kleed, dat van uit de lucht de verdedigingswerken aan het oog ont trekt. Op de sleutelpunten van het Ka naal zijn diep in de aarde forten ge bouwd en men heeft de* Panama-zone wel eens vergeleken met de Majgindt- linie. Doch gezien de ervaringen in de zen oorlog blijkt de vergelijking thans nog van min of meer ^twijfelachtige waarde. In het regenseizoen wordt de gevechts- waarde van de Panama-zóne aanzienlijk bemoeilijkt door de regen, die dan niet al te best begaanbaar zijn. Weliswaar nadert de nieuwe hoofdverkeersweg van Sanama naar Costa Rica zijn voltooiing, laar lil UtrrXUgSTlJtx irevrt uroii iuw> de wegen noodig dan een. Summa Summarum kan nog eens met nadruk er op worden gewezen, dat het Panamakanaal voor de verdediging van Amerika een rol van het eerste belang speelt, want zoo de aanvaller er in mocht slagen het Kanaal in zijn vitale deelen te treffen, door b.v. de sluiswer- ken bij' Gatun of de Mirafloressluizen on bruikbaar te maken, dan zou daarmee aan de Amerikaansche Vloot haar bewe gingsvrijheid worden ontnomen. (S.R.) ACCIJNSVERHOOGING GEDISTILLEERD In verband met de beschikking van den Wnd. Secretaris-Generaal van het Depar tement van Financiën dd. 4 December 1941, gepubliceerd in de Ned. Staatscou rant van 9 December 1941, No. 240, be treffende de verhooging van den accijns op gedistilleerd, wordt het volgende ter kennis van belanghebbenden gebracht. De accijns van gedistilleerd wordt ver hoogd tot f 250 per H.L. ad 50 pet}' Ten aanzien van gedistilleerd dat bij de t inwerkingtreding van het besluit d.i. 11 December 1941 in het vrije ver-< keer voorhanden is, dan wel op dat tijdstip in vervoer is met bestemming tot inslag in het vrije verkeer, wordt de verhooging van den accijns ten be drage van f30 per H.L. gedistilleerd ad. 50 pet. en bij meerdere of mindefrei hóeveelheid of sterkte' naar evenredig heid, nagevorderd. Van deze navordering zijn uitgezonderd voorraden gedistilleerd welke met vrijdom voor den accijns zijn ingeslagen, zoomede de voorraden ge distilleerd welke niet grooter zijn dan honderd liter, ongeacht de sterkte. Voot- raden welke in dezelfde gemeente in verschillende opslagplaatsen van denzelf- Iden persoon of van hetzelfde bedrijf voorhanden zijn, worden als één voor raad beschouwd. Degene die het gedistilleerd voorhan den heeft en degene voor wien het in vervoer zijnde gedistilleerd is bestemd, moetenindien het niet onder ide van navordering uitgesloten vopxiraad valt, daarvan aangifte doen bij den Ontvanger binneïl wiens gebied het gedistilleerd voorhanden is of zal worden ingeslagen Deze aangifte moet vóór 16 December 1941 en zoo de voor navordering vereischte voorraad dopir lateren inslag wordt bereikt of verhoogd telkens den eerstvolgenden werkdag na 'dien in slag geschieden De aangifte behoort te zijn ondertee kend behalve de vermelding van den naam en de woonplaats van den aan gever en van de hoeveelheid, soort en sterkte van het gedistilleerd (dient daarin een nauwkeurige aanwijzing te zijn ge geven' van de plaats(en) waar het gedis tilleerd in voorraad was of is ingeslagen RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 16 December HILVERSUM I. 415.5 M. 7,15 Boerenland in boek en krant; 7.30 Gram.; 7.46 Ochtendgymnastiek; 7 55 Gr. 8vBNO: Nieuwsberichten; 8.15 Politiek weekpraatje, opn.; 8.30 Gram.; 8.35 Och tendgymnastiek; 8.45 Gram.; 9.15 Voor^, de huisvrouw; 9.25 Gram.; 10.30 Orgel concert; 11 Vrouwenmozaïek; 11.20 En- semble Jack der Kinderen; 12 Orgelcon cert en zang; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: nieuws- en economische berichten; 13 Pianovoordracht; 13.30 Otto Hendriks en zijn orkest; 14.30 De Lichte Toets; 15.30 Zang met pianobegeleiding; 16 Bijbelle zing; 16.20 Molto Cantabile; 16.45 Voor de jeugd; 17 Molto Cantabile; 17.15 BNO nieuws-, economische en beursberichten; 17.30 De Ramblers; 18 Herdenking van Dingaansdag; 18.45 Gram.; 19 Actueel halfuur; 19.30 Amusementsorkest; Vanaf 20.15 alleen voor de Radiooentrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken; 20.15 Gram.; 121.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Engelsche uit zending: „Economie News from Holland" óf Gram.; 22.15—24 Gram. HILVERSUM II. 301,5 M. 7.15 Gram.; 7.30—8.15 Zie Hilversum I; 8.45 Gram.; 10 Morgenwijding; 10.15 Gr.; 10.40 Vroeger en nu; 11 Gram.; 12- En semble Joan Lancé; 12 45 BNO: Nieuws - en economische berichten; 13.05 De Ro mancers; 14 Omroeporkest; 15.30 Voor de zieken; 16 „Het Volkslied" (met mu zikale illustraties)16.30 Altviool met pianobegeleiding; 17.15 BNO: nieuws-, economische- en beursber.; 17.30 John Kristel en zijn orkest; 18.15 „Het Joden vraagstuk"; 18.30 Gram.; 18.45 „In een nieuw licht bezien", voorbereid door de NSB; 19 Actueel halfuur; 19.30 Gerard Lebon en zijn orkesf. 19.45 Reportage; 20 Gerard Lebon en zijn orkest; vanaf 20.15 alleen voor de Radiofcentrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 De Melodisten en so list; -21 Gram.; 121.45 BNO: Nieuwsberich ten; 22 BNO: Toelichting op het W-eer- machtsbericht; 22.10—22.15 Avondwijding. Bij den ontvanger is een formulier te verkrijgen waarop de vereischte aangifte kan geschieden. Het nagevorderd bedrag wordt door den1 Ontvanger vastgesteld en bij kennis geving met vermelding van den datum waarop moet worden betaald aan be langhebbende medegedeeld. Het niet of niet volledig nakomen van de betreffende voorschriften wordt ge straft met 'een geldboete van ten hoog ste flOOO. Voor de afgifte v33* gelei biljetten en andere documenten kan men zich wenden tot de Ontvangers. dc amDtenajen -uer - mvoei-reciueai iv« ■accijnzen zijn tot en met 15 Januari 1942 bevoegd alle panden, waarin voor raden gedistilleerd aanwezig zijn, ook tegen den wil van den bewoner of gei bruiker te betreden1. Tevens kan inzage van boeken en bescheiden worden ge vorderd. Alle gedistilleerd idat de ambtenaren tot em met 15 Januari 1-942 aantreffen in het vrije verkeer woirdt, indien niet het tegendeel aannemelijk wordt gemaakt, geacht reeds op 11 December terzelfder plaatse aanwezig of daarheen onderweg te zijn geweest. VERSGHILLENDE BERIGHTEN Moord door gasverstikking Dezer dagen is gemeld, dat mej-. S. uit de Deimanstraat te 's-Gravenha ge die wordt verdacht van ld en moord op 3 December j.l. gepleegd op den 20-jarigen H„ die bij haar in huis woonde, uit het ziekenhuis, waar zij vertoefde omdat zij door gas bewusteloos was geraakt, is ont slagen en in politiebewaring werd ge- feteld. Sindsdien is zij door de politie aan langdurige en scherpe verhoeren on derworpen. Zij bleef steeds ontkennen, maar de politie had zooveel bewijsmateri aal, dat zij ten slotte wel door demand moest vallen. Dit is Vrijdagavond gebeurd en daarbij heeft zij zelfs een beschrijving gegeven 'van de geraffineerde wijze, waarop deze moord is gepleegd.'Zij had het vaste plan, Zich van den jongeman te ontdoen en heeft hem daarom eerst bij de politie aangegeven wegens rij wieldiefstal. Aangezien H. echter niet in bewaring werd gesteld, heeft zij het plan beraamd, hem van het leven te berooven. door middel van gas, dat zij met behulp van een geïmproviseerde leiding in zijn kamer voerde. i ZIERIKZEE. Aan het „Centraal Insti tuut voor Christelijk Socialen Arbeid" te Amsterdam, slaagde een dezer da gen voor het diploma Wijkverpleegster en Enquêtrioe t.b.e.-bestrijding mej. C. I M. Pannekoek, gedipl. Zieken- en Kraam- 1 verpleegster aldaar. Voor het te Utrecht gehouden exa men voor Wijkverpleegster slaafde o.a. onze stadgenoote mej. Jo E. Kloote. BURGH. Van bevoegde zijde vernemen we, dat er plannen bestaan, die reeds in een vergevorderd stadium verkeeren, om de begraafplaats van een moderne be planting te voorzien. Het plan dat ons ter inzage werd gegeven en dat uitste kend is uitgevoerd, kwam tot stand door welwillende bemiddeling van een belang- - (stellend ingezetene. In de plaats van dhr. I. C. G. Boot, is dhr. H. Bakker aangesteld als lid van de vaste kern van de Luchtbescher mingsdienst. HAAMSTEDE De burgemeester heeft de gemeente-begrooting voor het jaar 1942 vastgesteld in ontvangsten en uit- gaven op een bedrag van f80505 24 met een batig en .nadqtgjg slot van f 19927.52 DiREISCHOR. Naar wij vernemen zul- f len de meeste in ons dorp gevestigde ontspanningsverenigingen,, evenals vorig jaar, de omstandigheden ten spijt, weer hun uitvoeringen houden in het a,s. sei zoen, toetemming.der autoriteiten natuur lijk voorbehouden. THOLEN. Gehuwd: N-:" Noort Katwijk, 26 j„ en M. Laban, >24 j. Door de duisternis misleid', kwam een wielrijder terecht in de vrij diepe watergang, gelegen voor de woning van Ir. Wagtho.'Na een poos |Om hulp te hebben geroepen, hoorde dit d-e zoon van den heer Wagtho, waarna men te hulp snelde en genoemde persoon na v^el moeite op, het droge bracht. Vorige week werd een rijwiel van een ambtenaar, dat in den avond! onbe heerd stond voor de woning: van den heer M. van Splunter, door een liefheb ber van een fiets weggenomen. Door de politie wordt een onderzoek inge steld. Men kan niet genoeg gewaar schuwd worden, rijwielen des avonds en vooral indien ze'niet op slot zijn, buiten te plaatsen; De eerste Nutsavond was goed be zet en de film over het Reddingswezen, toegelicht door den heer Wippen, was werkelijk interessant. Na de toestanden vertolkt te hebben van het reddingswe zen van vroeger, waarbij de mentali- tet van de strandjutters verre van gun stig wac Hot spT" -nVan. Viatieleen de laat ste jaren gedaan wordt voor het redden van schipbreukelingen. De prestaties van de bemanningen der reddingsbooten, veelal*eenvöudige menschen, zijn bewon derenswaardig. Zij werden duidelijk op het doek in beeld gebracht. Na een spontaan applaus, dankte de heer Am- sing voor het vertoonde en deelde mede, dat na een lezing in Januari a.s. Cats de laatste Nutsavond in Februari zal opluisteren met een uitvoering. De verzending van mosselen bedroeg vorige week in totaal 5500 ton van 100 k.g. De meeste loodsen kunnen niet op volle kracht inmaken, dadr de aanvoeren zeer beperkt zijn. Bliek werd zeer ruim èangevqerd en verkocht voor den in maak in het zuur tegen prijzen van ge middeld 20^ cent per k.g. De restauratie van het oude kanton gerecht, dat ingericht is voor de distri butie, M zoo goed' als klaar. Dank'zij' de bekwame leiding van onzen 'gemeente- opzichter, is het oude interieur vervan gen door twee mooie lokalen, een be neden- en bovenzaal. Beide lokalen wor den voorzien van centrale verwarming. POST-TELEGRAAF-TELEFOON Opbrengsten over October 1941 Omschrijving Opbrengst Posterijen Telegrafie Telefonie Postcheque- en Girodienst Radio-omroep en radiodistributie Totalen f 3.196.853 f 76.718 - 4.484.375 -1.313.507 -f- Meer of minder dan in 1940 f 41.631 19:426 350.225 hij op 2 October 1941 te St.-Philipsland heeft voorhanden gehad 694 K.G. gerst, deel uitmakende van zijn landbouwbe drijf. (Oyertr. Landbouw-Inventarisatiebe- sluit. Deze zaak werd uitgesteld tot 15 Jönuari. Rechtbank te Middelburg A. CL de L., 52 jaar, voerman te Tho- 1 e-n, was in hooger beroep gekomen te- j gen het vonnis van den Kantonrech-t ter te Zierikzee van 2 Juli, bij welk vonnis hij wegens het door een paard arbeid doem verrichten, welke ken- j melijk de krachten van dat dier te boven ging,'is veroordeeld tot f 75 b. I s. 30 d. h. De verdachte, ter terechtzitting ver schenen en bijgestaan door Mr. J. van Hasselt, advocaat te Bergen op Zoom, zegt onrechtvaardig te zijn vervolgd1. De Officier van Justitie eischte beves tiging van het vonnis van den Kanton rechter, behalve de straf, en veroordee-' ling" tot f2,5 b. s. 15 d. h. I Mr. van Hasselt brengt in zijn plei- dooi naar voren, nu de dierenarts Groo tenhuis heeft verklaard, dat het verdach-i t te niet kwalijk is te nemen., dat hij het paard probeerde en het feitelijk ook geen arbeid heeft verricht, terwijl van buiten niet was te zien dat het paardi r niet tot werken in staat zou zijn, ver dachte zich niet aan' een strafbaar feit heeft schuldig gemaakt. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 24 December a.s. 8-7-6-0-0 Acht zeven zes dubbel nul: een getal dat in uw geheugen moet zijn gegrift. Acht zeven zes dubbel nul: het giro nummer van de Nederl. ambulance. -Acht zeven zes dubbel nul: vijf cijfers die reeds op duizenden girobiljetten heb ben gestaan. Op het uwe nog niet? Hebt u nog niet ge-acht, zeven-zes dubbel nul? D,oe het dan vandaag. Stort uw bij dragen voor de Nederlandsche hulp-ex peditie opi girrekeninjg 8 7 6 0 0 Kindermanteltje, dat gemakkelijk uit een oude damesmantel gemaakt kan worden. Het voorpand is voor7.ien van twee zakken RECHTZAKEN - 723.506 f 9.795.959 -f -125.962 - 880.251 KERKNIEUWS ST.-ANNALAND. Dinsdag 16 Dec. des nam. 3.40 en 7.40 uur, ds. J. van den Berg van Krabbendijke, Economisch* Rechter te Middelburg A. M. Kloet, 40 jaar, landbouwer te St.-Maartensdijk, wegens het 'feit, dat hij' op 24 Sept. te St.-Maartens- dijk een varken in huisslachting heeft doen slachten door L. H. van As. (Over treding Huisslachtingsbesluit). Eisch: f300 b. s. 50 dagen. Uitspraak: f200 b. s. 50 d. S L. H. van As, 57 jaari slager te St.- Maartensdijk, wegens het feit, dat hij op 24 September 1941 te St.-Maar- tensdijk een varken in huisslachting heeft geslacht. (Overtr. Huisslachtingsbesluit). Eisch: 2 maanden hechtenis. Uitspraak: 6 weken hechtenis. M. van As, 26 jaar, slager te S t.- M a a r t e ms d ij k, wegens hetzelfde feit als voren. 1 Eisch: f 25 b. s. 10 d. h. Uitspraak: f25 b. s. 10 d. fa'. L. P. van Beveren, 32 jaar, arbeider te S t.-M aartensdijk, wegens het feit dat hij op verschillende tijdstippen in Juni—Juli te St.-Maartensdijk, aan ver schillende personen, onder meer aan P. N. Westdorp, A. J. Verjaal en P. L. Oostdijk, heeft afgeleverd telkens hoe- veelheden varkensvleesch, zulks zonder I -dat daarvoor werden ingeleverd de ver eischte bonnen. (Overtr. Vleeschdistribu- tiebeschikking). Eisch: 1 maand gevstr. Uitspraak: 1 maand gevstf., met af trek voorarrest. J. van Hekken, 50 jaar, landbouwef te St.-P.hilipsland, wegens het feit dat LAND- EN TUINBOUW Het behoud van den rundveestapel f I. De huidige veevoederpositie brengt met zich mede, dat de veestapel moet wor den ingekrompen. Bij dit inkrimpen/moet voorop staan, dat gezpnde en produc tieve dieren worden aangehouden- om daarvan later, wanneer de omstandighe den het toelaten, weer een volwaardige veestapel op Tic bouwen. Do alles over-^ heersch-ende vraag is thans: wélke die ren moeten worden aangehouden en welke opgeruimd. De -minst productieve dieren moeten worden opgeruimd. In de practijk zal zoo ook wel worden gehan deld en in veel gevallen zullen dan die (dieren1 van het bedrijf naar de slacht bank .worden gevoerd, die in het oog van den veehouder een onvoldoende hoe veelheid melk geven. Op deze wijze zub len vele dieren onschuldig worden ver oordeeld en terechtgesteld terwijl ande ren, voor het bedrijf ware boosdoeners, op vrije voeten blijven. De uitbetaling van melk naar vetge halte en het feit, dat de kaasproductie stijgt bij een hooger vetgehalte van de melk (uit proeven is gebleken, dat een zekere evenredigheid bestaat tusschen 't vetgehalte en de hoeveelheid geprodu ceerde kaas) doen duidelijk het belang van' het vetgehalte van de melk uitkomen Nog meer komt dit belang naar voren, wanneer we weten, dat de vetproductie van ons rundvee momenteel de grootste aandacht vraagt, daar de toestand met zich medebrengt, dat de koe onze voor naamste vetprodueente is geworden. Behalve de hoeveelheid melk speelt dus het vetgehalte een groote rol; een juist inzicht van bedden kan alleen doormelk- cpntröle verkregen woerden. Zonder con- tróle kan de hoeveelheid alleen globaal geschat worden het vetgehalte komt men dan nooit te weten, ook niet met enkele controles per jaar, daar men alleen door volledige melkcontróle van elke melk koe de werkelijke productiewaarde leetrt kennen. Zij, die over deze gegevens be schikken1, weten nu al heel goed, welke (dieren- er het eerst uit moeten. BOEKEN EN BROCHURES DE LEVENDE STAD,, door Freddy Stroh. Hollandia Drukkerij N.V., Baarn. In dit frissche boek voor oudere meis jes leeft de echte HBS-sïeer, in en bui ten de school, die toch ook weef hef middelpunt is waaromheen het „spel" draait; het spel van de vijf onafscheide- lijken met hun critiek, vroege levens wijsheid en... enthousiasme. De oude stad wordt door hun levensblijheid een le vende stad. Ted blijft het middelpunt., van het vroolijke quintet, ook als hij de school meent tb moeten verlaten we gens oneenighëid met een leeijaar. '1 „Blij eindigh spel" ontbreekt natuur lijk ook in dit boeiend boek niet, dat zijn weg zeker zal vinden. DE PRINS - HET LEVEN. Het eerste artikel „Het paradijs der witte paarden" vertelt een en ander van de Duitsche staalsstoeterij in de "Zuidelijke Alpen, waar de wereldberoem die evenals de kleine revers en de man chetjes, met stiksels versierd zijn. Het achterpand bestaat uit twee deelen en heeft een diepe plooi. Ben. stof 150 cm. a 130 cm. breed. [knippatronen van deze modellen zijn verkrijgbaar tegen den' aangegeven prijs bij „Het Practisch Modeblad", Post bus 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (post rekening 208203) per postwissel of in post zegels. mits deze een waarde hebben van iy2> 3 of 71/2 ct. de Lipizzasche paarden worden gekweekt. - Een fotoserie „Sneeuw en IJs" aan het front illustreert nogmaals de moeilijk- heden, welke de strijd in het Oosten in het winterseizoen oplevert. „Artisten in de folterkamer" laat, ver duidelijkt door scherpe photo's, zien wat de leerlingen van de jgymnastïekschool voor tooneelspelers en filmartisten moe ten doormaken om èen goed getraind lichaam te verkrijgen; „De luchtbescher mers bij hun taak"' is een reportage, die de vraag beantwoordt- wat de lucht beschermers doen als zij op post zijn, doch geen actieve diensten behoeven te verrichten. HET POSTZEGELBOEK, door J. D. van Brink, Hollandia Drukkerij nv.., Baarn. Dit populaire, geïllustreerde handboek voor den postzegelverzamelaar, waarvoor Dr. Ir. M. H. Damme, een voorwoord schreef, werd samengesteld door den heer J. D. van Brink, in leven Directeur van het P.ostkantoor te Arnhem en Hoofd redacteur van het Maandblad voor Phi- latelie. y Het Postzegelboek is bestemd zoowel voor den beginnenden verzamelaar als voor hen, die meer systematisch willen gaan verzamelen, door b.v. een keuze te doen uit hetgeen tegenwoordig uit komt. Als leiddraad kan het Postzegel- boek hierbij uitstekende diensten bewij zen. Voor den echten verzamelaar een boek van groote waarde, daar ervaring en kennis aan dit boek ten grondslag! lig@!en. KALENDERS ket Ned. Fabrikaat gaf voor 1942 een industriekalend-er uit, waarin een over zicht wordt gegeven van de veelzijdig heid van de industrie dn ons land bij fraai gekleurde reproducties. £an deze kalend-er is een aardige, voor de jeugd bestemde prijsvraag ver bonden. vi*.—t I (P*lyio«n-U»»W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2