KIEUWSBODE - VRIJDAG 12 DECEMBER 1941 ZIERIKZ1ESCHE COURANT 1797 - 1889 OORLOG IN DEN STILLEN OCEAAN DUITSCHLAND EN ITALIË VERKLAREN AMERIKA DEN OORLOG Met Duitschland voor een nieuw Europa ABONNEMENTl Prijs: in Zierikzee [ƒ1.60, elders 'ƒ1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents, yersehijnt iederen werkdag. ORÖËNOi Uitgave: N.V. ZierikzeescheJNieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14809 ADVERTENTIES S Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Sue- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 uur. APOERA, DE HAVEN VAN GUAM, WERD BEZET OVEREENKOMST TUSSCHEN JAPAN EN THAILAND De vlootafdeeling van het keizerlijks Japansche 'hoofdkwartier heeft Donder dagmorgen om kwart over elf medege deeld dat Japansche landingstroepen te Marine, Apoera, de haven van Goeam hebben ingenomen, na uit vier richtin gen in den ochtend van 10 December te hebben aangevallen. Voorts heeft een Japansche vloot een 300o ton metend tandkschip der Ameri- kaansche Marine buit gemaakt en den gezagvoerder met 30 manschappen ge vangen genomen. Er waren geen Ja pansche verliezen. Reuter meldt uit Washington dat de Amerikaansche Marine heeft medegedeeld dat schout bij nacht Isaac Campbell K i d d bij den aanval op Pearl Harbour gevallen is. Kidd behoorde tot den ge- neralen staf van den chef der Ameri- kaansche vloot op den Stillen Oceaan, admriaal Kimmel. Volgens een bericht van den Engel- schen nieuwsdienst uit Singapore .bevond zich de opperbevelhebber van de Engel- sche vloot in het Verre Oosten, Sir "Thomas Philips aan boord van het door de Japanners tot zinken gebrachte slagschip „Prince of Wales". Omtrent zijn lot is nog niets bekend. De Thailandsche regeering heeft be kend gemoakt, dat het defensief verbond met Japan Woensdagavond om "kwart voor elf van kracht is geworden. De staat van oorlog is voor het ge'heele Thailandsche gebied afgekondigd. Er wordt een beroep gedaan op de natié om de orde te handhaven. Volgens een bericht uit Manilla zijn de Japansche troepen die Woensdagmor gen op Luzon te land zijp gegaan ver der opgerukt en hebben zij een belang rijk strategisch piint bezet. De Philip- pijnsche troepen trokken terug in de richting van Manilla, terwijl zij spoor wegen en andere verkeersmiddelen ver nielden om den Japanschen opmarsch te belemmeren. Kota Baroe ontruimd i Te Singapore wordt officieel bekend gemaakt, dat de Britten Kota Baroe hebben ontruimd en hun strijdkrach ten ten Zuiden van deze stad hebben samengetrokken. 1 Het hoofdkwartier meldt, volgens Do mei, dat de Japansche troepen_op Göeam 350 Amerikanen hebben gevangen ge nomen, onder wie de gouverneur en commandant van het vlootstation, ka pitein George McMillin, de vice-gouver- neur en vele andere officieren. De Ja pansche troepen voeren zuiveringsopera ties uit. Ze hebben in den strijd geen verliezen geleden. Twee Britsche kanonneerbooten zijn j gisteren door bomtreffers buiten gevecht gesteld, toen Japansche bommenwerpers de ongunstige weersomstandigheden trot seerden en herhaaldelijk aanvallen deden op schepen ter hoogte van Hongkong. Aan Japansche zijde ontstonden geen verliezen. EEN NIEUW DRIEMOGENDHEDENVERDRAG GESLOTEN De Duitsche minister van' buitenlandsche zaken heeft^ gistermiddag den Ameri- "kaarschen zaakgelastigde een nota van de Duitsche regeering overhandigd, waar in geconstateerd wordt, dat de regeering van de Vereenigde Staten van schendin gen der neutraliteit is overgegaan tot openlijke oorlogshandelingen tegen Duitschland en daarmede practiseh den oorlogstoestand heeft geschapen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Plaatselijke aanvallen In bat Oosten afgaslagan Het jo'-pperbevel van de weer- maakt deelt mede: Bij den afweer van plaatselijke aanvallen aan het Oostelijk front zijn den vijand zware verliezen toegebracht. De luchtmacht steun de de operaties van het leger door geslaagde aanvallen op vijandelijke kolonnes en pantserwagens, ver sterkte stellingen en achterwaart- sche verbindingen. In N.-Afrika waren gisteren geen belangrijke operaties. Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben concentraties van pantserwagens en auto's verstrooid - Voor de küst van Noord-Afrika zijn een Britsche kruiser en tor pedoboot jager door Duitsche en Italiaansche vliegtuigen aangevallen en zwaar beschadigd. Kapitein Müncheberg heeft zijn 60e voerwinning in de lucht be haald. „De Duitsche regeering", aldus de nota, „verbreekt derhalve de diplomatieke betrekkingen met de Vereenigde Staten van Amerika en verklaart, dat onder deze door president Roosevelt veroorzaakte omstandigheden ook Duitschland zich van heden af beschouwd als in oorlog met de Vereenigde Staten van Amerika" Gistermiddag tè- 14.30 uur heeft de minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, in het Palazzo Chigi den Ameri- kaanschen zaakgelastigde ontvangen en he?n de volgende mededeeling gedaan „Zijne majesteit de Koning en Keizer verklaart, dat Italië zich van heden af in oorlog met de Vereenigde Staten van Amerika beschouwt". In den Rijksdag heeft de Führer medegedeeld, dat tusschen Duitschland, Italië en Japan een verdrag is gesloten waarin is vastgelegd, dat deze mogendheden besluiten; den oorlog gemeenschappelijk te voeren. Het verdrag verplicht de partijen, niet afzonderlijk, maar slechts gemeenschappelijk te zijner tijd vrede te sluiten met de Vereenigde Staten en Engeland Duitschland, Italië en Japan verplichten zich voorts ook na den oorlog zoo nauw mogelijk samen te werken ten gunste van het tot stand brengen van een nieuwe orde. De ondergang van de Prince of Wales en de Repulse Het linieschip „Prince of Wales", dat lop 3 Mei 1939 van stapel is geloopen en dit jaar werd in dienst gesteld, was een van de sterkste en modernste slagsche pen yan de Britsche vloot. De oorlogs bodem had een waterverplaatsing van 35.000 ton en kon een snelheid ontwik kelen van 28,5 knoopen. Hij was gewa pend met 10 stukken geschut van 35.6 cm., 16 stukken van 13.2 cm., 32 stukken luchtafweergeschut van 4 cm. en 16 ma chinegeweren. Hij had vier vliegtuigen aan boord. De bemanning bestond uit 1500 koppen. Het linieschip Repulse had een wa terverplaatsing van 32.000 ton en een snelheid van" 29 knoopen. Het in 1916 van stapel geloopen schip beschikte over zes stukken van 38.1 cm., 12 van 10.2 cm., 10 stukken luchtafweergeschut van 10.2 cm., vier stukken afweergeschut van 4 cm., benevens acht machinegeweren. Verder beschikte de bodem over acht torpedolanceerbuizen en vier vliegtuigen De bemanning bestond uit 2100 koppen. De Repulse was in 1922 en 1936 ge moderniseerd. Zij werd op 14 October 1939 in de baai van Scapa Flow door een torpedo getroffen. (Duilsch weerm. bericht van 16 October 1939). Volgens bericht van Domei uit Tokio is daar officieel meegedeeld, dat de kei- j zer admiraal Isokosse Jamamoto, opper- bevelhebber van de Japansche vloot, har- telijk heeft gelukgewenscht met de bij- 1 zondere resultaten van den zee-oorlog in den Pacific. i De vlootafdeeling van het keizerlijke hoofdkwartier heeft meegedeeld, dat de vloot sedert het uitbreken van den oor log 38 vliegtuigen heeft verloren. Geen Japansch schip is verloren gegaan. t DE BETEEKENIS VAN BIRMA als achterland van Singapore Op dit oogenblik neemt Birma een zeer bijzondere plaats in. Engeland heeft een spoorweg aangelegd langs de rivier Irawdddy, dfe over een afstand van 1300 kilometer bevaarbaar is. Deze spoorweg A loopt van Rangoon naar Lasjio en oor spronkelijk lag het in de bedoeling, idien door te voeren naar de Chineesche pro vincie Tsetsjoewan. Zoo ver kwam het echter niat. In plaats daarvan werd m 1939 in allerijl een straatweg aangelegd naar Koenming, waaraan duizenden Chi neesche koelies te werk werden ge steld. Deze straatweg kan een waar kunstwerk worden genoemd, wanneer men bedenkt, welke enorme moeilijkhe den daarbij moesten worden overwon nen. Hooige bergen en diepe dalen moes ten daarbij worden overwonnen. Rivier, spoor- en straatweg moesten samenwerken om een stroom van oor logsmateriaal binnen te voeren-in het rijk van Tsjang Kai Sjek, om het in staat te stellen, zijn tegenstand tegen Japan tol te houden. In den volksmond heet Rangoon dan. ook „de basis der rollende kanonnen vcor China". In dit opzicht reiken Amerika en En geland elkaar de hand. Dit is kort voor het uitbreken van den oorlog in het Verre Oosten ook weder gebleken, toen Amerika zijn z.g. luchtpatrouilles in stelde boven de Birmastraat, waarbij Amerikaansche vliegtuigen opdracht kre gen om deze straat te beschermen, tegen aanvallen van Japansche zijde. Zijn titel van hoeksteen van het Brit sche Empire heeft Birma ook te danken aan hete feit, dat het 't achterland vormt vanT Singapore, de voornaamste handels- en oorlogshaven op het Maleisehe schier eiland. Het eenige bezwaar is, dat Birma van het Zuidelijke deel van het Maleisehe schiereiland is gescheiden door een lange, betrekkelijk smalle kuststrook, die deel uitmaakt van Thailand. Zoo ©mal is zij op enkele plaatsen, dat er meermalen" ernstig sprake van is geweest, ze bij Kra door te graven en op deze wijze de Zuid-Chineesche Zee te verbinden met den Indischen Oceaan. Dit plan is echter niet tot uitvoering gekomen. Doch beteekent het Maleisehe schier eiland in handen van Engeland's maent, niet in de laatste plaats door zijn groo- ten rijkdom aan tin en rubber, strekt de machtssfeer van Singapore zich uit tot Nederlandsch-Indië zoo beteekent een Thailand in handen van Japan een voortdurende bedreiging voor Groot-Brit» tannië's macht en rijkdom. Itallaansch weermachtsbericht De haven van Tobroek uit de lucht bettor kt Het 567e communiqué uit het Italiaan* sche hoofdkwartier luidt: De vijandelijke druk op onze stellingen aan het front van Solloem duurde gisteren voort Ten Zuiden en Zuidwesten bij Tobroek plaat selijke gevechten, waarbij de divigie Trento 25 pantserwagens en vele andere gemechaniseerde strijdmiddelen heeft ver nietigd. Formaties van Italiaansche en Duitsche bommenwerpers hebben aanval len gedaan op de havenwerken van To broek en op vijandelijke troepenconcen traties en strijdmiddelen in de zone van Tobroek. Bij luchtgevechten hebben Duit- |9Che jagers 6 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. In den namiddag van 10 Dec. heeft de vijand een luchtaanval gedaan op Tripolis, waardoor eenige branden werden veroorzaakt. Er zijn geen slacht offers. Vijandelijke oorlogsschepen heb ben gisteren Derna gebombardeerd en schade toegebracht aan het hospitaal Principe de Piemont. Eenige gewonden onder het verplegend personeel. Een vij andelijke kruiser van middelbare tonnage, die aan deze actie deelnam, werd ge troffen door onze torpedovliegtuigen. Een vijandelijk vliegtuig heeft in den afgeloopen nacht eenige bommen laten AMERIKA EN JAPAN Door het uitbreken der vijandelijkheden in den Stillen Oceaan is de huidige oor log tot een tweeden wereldoorlog gewor den. Vele jaren reeds werd een botsing tusschen de Japansche aanspraken op de- leiding in Oost-Azië en het imperialisme der Ver. Staten onvermijdelijk geacht. Inderdaad maakt de geschiedenis der laatste decenniën aannemelijk, dat deze tegenstelling tenslotte slechts met ge- 1 weid van wapenen kon worden opgelost. Japan is door de Ver. Staten tot het bewustzijn en het gebruik van zijn krach ten gebracht. Nog heerschten feodale toe standen in het door eeuwenlange isolatie achterlijke land, toen commodore Perry in 1854 met een vloot openstelling voor den handel eischte. Perry bereikte zijn doel, maar zijn komst, had nog een ander gevolg. Japan voerde een ingrijpende bin- nerlandsche hervorming door; het kei zerschap werd als symbool van den een heidsstaat in eere hersteld. Zoowel staat kundig als cultureel nam het land met wonderlijk aanpassingsvermogen Wester- scho levensvormen over. Het werd een gelijkwaardig partner der Wesfersche mo gendheden in den strijd om de macht in Oost-Azië. Sindsdien- trad de tegenstelling openlijk aan den dag. Japan met zijn enormën bevolkingsaanwas moest voor zijn in dustrie afzetgebieden zoeken en uit den aard der zaak kwam de machteloioze kolos China daarvoor het meest in aan merking. Ook Washington trachtte door een „open-deurpolitiek" zijn invloed in dat land te vergrooten. China zou in het vervolg het groote struikelblok voor een verzoening blijven; zelfs bij de laat ste onderhandelingen bleek dit nog het geval. Nog eenmaal, in den Wereldoorlog, streden beide landen aan dezelfde zijde. Japan verwierf de strategisch belangrijke Carolinen en Marianen en bracht zijn vloot op de derde plaats achter die der Ver. Staten en Engeland. Van deze ont wikkeling was eigenlijk een voortzetting van den oorlog in den Stillen Oce aan te verwachten. Een periode van rust was echter èn voor de Angelsaksi sche Tanden èn voor Japan noodig. De conferentie van Washington schiep hier toe fle mogelijkheid. Twee verdrdgen kwamen tot stand. De verhouding der vloten van de Ver. Staten, Engeland en Japan werd óp 5:5:3 vastgesteld en bovendien stelde het negenmogendhedenverdrag de inte griteit van China vast. Van den beginne was het duidelijk, dat aldus sleohts een tijdelijke stilstand in de ontwikkeling was bereikt en geen duurzame vrede. De be perking van zijn vloot dwong Japan zich nog meer dan vroeger naar het vaste land te früehten. En op dat vasteland trachtte dc Angelsaksische landen hun invloed tot eiken prijs te behouden. In 1932 rukte Japan Mantsoerije binnen. Reeds toen scheen eeii openlijk conflict onvermijdelijk, indien Engeland dat altijd een gematigder koers tegen óver Japan had gevolgd, niet geaarzeld had zijn medewerking tot een scherpe politiek te verleenen. Nog tien jaar bleef de vrede bewaard, terwijl de spanning steeds scherper vormen aannam. In 1936 begon als gevolg van het afloopen van het verdrag van Washington een bewapeningswedloop ter zee. Engeland moest door de gebeurtenissen in Europa de leiding der Angelsaksische politiek in het Verre Oosten aan de Ver. Statem overlaten. Deze politiek werd onder leiding van Roosevelt steeds agressiever. Door de toepassing van economische druk zelfs door eten formeele omsingelings pol i t i e k, trachtte hij Japan tot aan vaarding der Amerikaansche eischen, die o.m. terugtrekken der Japansche troepen uit China behelzen, te bewegen. Maar dit land liet er geen twijfel over be staan, dat „de vraag of de Stille Oceaan oorlogstooneel zou worden, geheel en al afhing van een erkenning door de Ver. Staten van Japan's positie in Groot Oost-Azië. Washington bleek hiertoe niet bereid. Wat de diplomatie niet kon bereiken, van Amerikaansche zijde wel licht ook niet wilde bereiken, moet nu door een oorlog worden opgelost. vallen op de haven van Catania. Er is geen schade aangericht; een gewonde. In den afgeloopen nacht is de vlootbasis La Valetta op Malta door onze luchtfor- maties gebombardeerd. Wanneer verduisteren? Seden (Vrijdag): zon onder 17.26. Morgen (Zaterdag) zon op-9.42; zon onder 17.26. Maan op 2.47onder 14.28 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Nieuwe Maan Donderdag 18 December. Eerste kwartier Donderdag 25 December. Volle Maan Vrijdag 2 Januari. De Amerikaansche Minister van Bui tenlandsche Zaken Huil heeft bekend ge maakt dat een bijeenkomst van de Mi nisters van Buitenlandsche Zaken der Amerikaansche Staten te Rio de Janeiro in de eerste week van Januari as. in het voornemen ligt. De strijd om Kota Baroe (Malakka) duurt met onverminderde hevigheid voort De Japansche soldaten verdwijnen 'direct na de landing in de rimboe, in moeras sen of in de rijstvelden en ananas-plan tages. Voortdurend komen nieuwe Japan sche transportschepen aan. Kota Baroe zelf is een dorp. Het vliegveld is bei langrijk als steunpunt voor jachtvlieg tuigen. Naar officieel van de zijde 'der Japan sche marine wordt medegedeeld, is bij den bomaanval op het gros der Brit sche vloot in Oost-Azië ook het Brit sche slagschip „King George V" met groote waarschijnlijkheid tot zinken ge bracht. Er zijn nog geen nauwkeurige berichten ontvangen. PREDIKBEURTEN Zondag 14 December. Ned. flerv. Kerk. Zierikzee. Kleine kerk. 9.30 ure, ds. Vaieton, 11 ure, ds. v. d. Poel en 4 ure, ds. Vaieton. Gerei. Kerk. 10.30 en 3.30 ure, dp. Leene. dhr. Geref. Kerk.5 10.30 en 3,30 ure, ds. Hoogendoorn. Gerei, Ge». (St.-Domusstraat) 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem. 10,30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Leger des Heils. Luth. kerk (Gat van Westen) 10, Heiligingssamenkomst en 7 ure, Ver- lossingSHamenkoinst. - Donderdag 8 ure, Heiiiging8sanienkomst, leidster mej. O. Ras. „IK OïK HRT NOO «CT C6N OUQ KLEsa AFT Mon&eojVBOtie) AVN WARCM HO» MceT 'T <*\s. vwu fPolf aoon*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1