Uit Stad ën Provincie DE STILLE ZUIDZEE OORLOGSTERREIN Thans is de wereld verdeeld in twee kampen. Nog slechts enkele neutrale sta ten zijn overgebleven. Alle groote mo gendheden ter wereld zijn in den oorlog betrokken, doch geheel -anders dan in 1914—'18, toen de Stille Zuidzee metter daad geen oorlogsterren was! Roosevelt had tot "'dusver het tra- ditioneele Engelsche recept overgenomen, d.w.z. hij heeft tot het uiterste gepoogd anderen den eigenlijken oorlog te doen voeren en eigen land en volk te beper ken tot de rol, welke in vele Euro pees che oorlogen Engeland) steeds trachtte te spelen: n.l. het leveren van geld en wapens en het versterken van eigen po sitie door den strijd van anderen. J Voor looze dreigementen is Japan niet teruggeschrokken. Het week niet voor openlijke aanvalsdaden, aanvanke lijk van economischen, later ook van semi-militadren aard, zooals het opzeg gen der handelsverdragen, het blokkee- ren van saldi, het mobiliseeren van alle van Washington afhankelijke landen en ,gebieden en het zenden van militaire versterkingen van allerlei aard uit de Vereenigde Staten naar de Rnilippijnen, Oost-Indië, Malakka en Tsjoengking Het Japansche volk beantwoordde alle Amerikaansche omsingelings- en econo mische af sn oer in gsp ogingen met eenzelfde vastberadenheid als het Duitsche en Ita- liaansche volk en hunne medestanders de Britsch-Amerikaansche blokkade- en omsingelings-pogingen onder het oog neb ben gezien Het bleef tot onderhandelen bereid en zond onlangs nog een specialen afgezant naar Washington. Het einde der besprekingenis nu gekomen, zooals het onvermijdelijk komen moest, aange zien van den weg, dien Roosevelt en Churchill eenmaal hadden betreden, geen terug meer mogelijk is, tot schade ook van de Westersche belangen. Roosevelt is er uiteindelijk niet in ge slaagd eigen land buiten den oorlog te houden. Hij is er evenmin in geslaagd met Japan tot een accoord te geraken, om volgens het 'beproefde „verdeel en heersch" éérst Europa aan te vallen, om later met Japan af te rekenen. De bi] wijze van bluf toegeworpen handschoen is door Japan inderdaad opgenomen en wel op het voor dat land en de met hem samenwerkende mogendheden meest gunstige tijdstip! Uit de berichten, die van het oorlogs terrein zijn ontvangen, moet de gevolg trekking gemaakt worden, dat de eerste klap van Japan raak is geweest. De Ja- pansche vloot en Japansche luchtstrijd krachten vielen Honoloeloe en Hawaii aan twee van de vijftien Amerikaansche slag schepen, de Virginia en de Oklahoma, rusten nu op den bodem van den Stillen Oceaan. Guam, een van de „stepping stones" naar Australië en een belangrijk Amerikaansch vlootsteunpunt is, door de Japanners bezet. Japansche troepen zijn op het schiereiland Malakka geland. Ja pansche troepen drongen in Thailand binnen en de Japansche luchtmacht heeft den Birma-weg gebombardeerd. Het is natuurlijk onmogelijk nu reeds voorspellingen te doen over den afloo-p van dezen oorlog. Wel. mag de gevolg trekking worden gemaakt, 'cfet Roosevelt en dit wordt ook door zijn ultimatum be vestigd absoluut niet op de hoogte is - geweest van de werkelijke Japansche strijdkrachten in den Stillen Oceaan. Hoe echter ook de afloop van dezen strijd zal zijn, de directe consequenties ervan liggen voor de hand. Engeland heeft een nieuwen en gevaar lijken vijand erbij' gekregen en ziet zich thans gedwongen tot den strijd op een nieuw front, een front, dat tot het kwets baarste gedeelte van het Britsche Empire behoort, omdat thanszijn verbindings lijnen met het nabije Oosten, en Britsch- Indië worden bedreigd. Duitschland heeft echter een nieuwen bondgenoot in den strijd tegen Enge land, zonder er een nieuwen vijand bij te krijgen. Immers nu Japan aan Ame rika den* oorlog verklaard heeft, behoeft Feuilleton Roman van Christel Broehl-Delhaes 21 Nadruk verboden Johanne weet niet meer, of ze al lang geslapen heeft. Ze wordt wakker, her kent de logeerkamer van de familie Möl- ler met de gezellige oude meubelen en voelt zich wat zonderling gestemd. Ze ziet nu ook de volle maan, die door de dichte bebloemde gordijnen gluurt en daar slechts de diepe stilte van den nacht haar omringt, zoekt zij tevergeefs een verkla ring voor hetgeen haar kan hebben ge wekt. Heeft de maan haar wakker ge maakt? Johanne schudt zachtjes het hoofd dat op het kussen rust en weigert aan deze veronderstelling toe te geven. Ze heeft nog nooit iets van de maan be merkt, zij het dan, dat deze ook nog nooit zoo helder in haar kamer heeft geschenen. Wat is dat daar beweegt zich toch iets voor het raam?! Teneinde wat frissche lucht binnen te laten, staat het ouderwetsche schuilfraam op een breeden kier open. In het, langs den ïpuur opgetrokken latwerk voor den wingerd kraakt iets. Jo, tusschen waken Duitschland volgens het driemogendhe- den-verdrag Amerika niet den oorlog te verklaren. Ook de Sovjet-Unie heeft een nieuwen vijand, waardoor zijn positie in Siberië, de onbeschermde' Sovjet-flank critiek is geworden. Tenslotte zullen de Ameri kaansche wapenleveranties aan Engeland en de Sovjet-Unie, als zij niet geheel worden stopgezet, aanzienlijk verminde ren. Zoo heeft het Angelsaksische po- kerspel met den dood een resultpat op geleverd, dat precies het tegenoverge stelde was van datgene, dat Washing ton en Londen er van hadden gehoopt. En ditzelfde pokerspel heeft NederL- Indië in een dwangpositie gebracht, die het moederland met angst en bezorgd heid vervult. UITREIKING PERSOONSBEWIJZEN D« termijn wordt 1 Jan. a.f. onherroepelijk gesloten Het hoofd, ider inspectie van de be volkingsregisters heeft op 22 October 1.1. aan de burgemeesters een circulaire gezonden van. den volgenden inhoud „Ingevolge artikel 1 van het uitvoe ringsbesluit persoonsbewijzen 8 treedt artikel 3, eerste lid, van het ^beslunt persoonsbewijzen" met ingang van 1 Januari 1942 in werking. Dit beteekent dat op dien datum ieder (dus ook zieken en ouden van dagen) in het bezit van een persoonsbewijs moet zijn. Verlen ging van den termijn van uitreikling tot na 1 Januari 1942 zal niet worden .toe- Met het oog hierop verzoek ik u dan ook met klem, die maatregelen te treffen, welke ér toe leiden, dat de uitreiking van de persoonsbewijzen in uw gemeente in elk geval voor 1 Januari zal rijn be ëindigd. Naar aanleiding van deze circulaire vestigen wij er de aandacht op, dat rij, die reeds een. uitnoiodiging tot het in ontvangst nemen van hun persoonsbewijs kregen toegezonden, doch aan die uit noodiging geen gevolg hebben gegeven, goed zullen doen, zich zoo spoedig mo gelijk met de gemeentesecretarie te ver- Staan omtrent het tijdstip, waarop hun alsnog het persoonsbewijs kan worden uitgereikt. Wie na 1 Januari a.s. zonder per soonsbewijs wordt aangetroffen, stelt zich aan strafvervolging bloot. Nieuwveen op Amsterdam, komende uit de richting Amsterdam, met een trein in botsing gekomen. De autobus werd ge heel vernield, de chauffeur werd inzorg- wekkenden toestand opgenomen. Van de passagiers zijn er twee zwaar gewond, bijna alle overigp inzittenden zijn door glasschervctö licht gewond. Het uitzicht ter plaatse is vrij goed. Schpppiramp bij Schiermonnikoog In den nacht van Zaterdag op Zondag tegen half een, werden op Schiermon nikoog noodseinen waargenomen. Op een van de gevaarlijkste plaatsen aan dé Nederlandsche kust, ruim drie riiijl be noorden Schiermonnikoog, aan den rand van de gronden van het Schiermonnik- ooger fif, was een schip het slachtoffer geworden van den westzuidwester storm Onmiddellijk is de motorreddingboot In- sulinde van de Noordzuidhollandsche red dingmaatschappij, onder bevel van Mees Toxopeus, de haven van Oostmahom uit gevaren. Het werd een zware reis en al spoedig bleek, dat de positie van het gestrande schip, het Deensche s.s. Kai, zeer hache lijk was. Het zwaar geladen vaartuig liep gevaar op den rand van de gronden te breken. Met véëP moeite gelukte het den mannen van de Noordzuidhollandsche reddingmij. met de Insulinde langszij te komen. In een reis kon de geheele be manning, bestaande uit negentien koppen, worden' gered. Teg^n half zeven in den Zondagochtend voer de Insulinde de ha ven van Oostmahorri binnen. De Kai, on geveer 2000 ton metende, was van Rot terdam iop weg naar Aarhus. Ondar tram garaakt an gedood De 13-jarige J. Koops te KI a zien a- vee n is met zijn fiets gevallen en daardoor onder een goederentram ge raakt. De jongen werd met een ver splinterd been en inwendige kneuzingen opgenomen en naar het Diaconessenhuis te Emmen vervoerd. Bij aankomst al daar was hij reeds overleden. Botar op bonnan 55 an 56 Gedurende het tijdvak van 10 December tot en met 27 December a.s. geven de bonnen 55 en 56 van de boterkaart zoo wel als van de vetkaart elk recht op het I koopen van 125 gram boter. Op de hier- boven genoemde bonnen van de vetkaart wordt de gebruikelijke reductie verleend van 221/2 cent per 250 gram boter. VERSCHILLENDE BERICHTEN Trawlar baichotan Vrijdagmiddag werid de IJmuidenscbe bevolking wederom opgeschrikt De stoom trawler Vlaardimigen 80, de „Gezina", liep met de vlag halfstok de haven binnen. Reeds van verre was te zien, dat het j schip doorzeefd was met kogels. De vraag of er dooden waren te betreuren, moest helaas bevestigend worden beant woord. De schipper, Van Loosen, had bij het uitoefenen van zijn plicht het leven gelaten en de ^stoker en de kok waren,' zwaar gewond. Vlak onder de kust, bijna in het "ge zicht van de haven,, was het vaartuig door twee Engelsche vliegtuigen aange vallen, toen het op weg was naar de; thuishaven. De commandobrug werd on der vuur genomen, waaibij de schipper het leven verloor en de beide anderen zwaar werden gewond. Tot viermaal toe streken de vliegtuigen over het onbewa pende visschersschip en een regen van kogels daalde op het vaartuig neer. Na dat blijkbaar alle ammunitie verschoten was, verdwenen de „luchthelden" uit het gezicht Het afgrijzen over den laffen en volkomen doeHoozen aanval is onder de IJmuidensehe bevolking zeergroot. (ANP) Tr«ln t«g«n autobus Op den onbewaakten overweg aan den NoorddGinmerweg té Bovenkerk, in de spoorlijn Aalsmeer—Amsterdam, is een autobus van de firma Koppenol te Nieuw veen, welke een dienst onderhoudt van en cjroomen, voelt, dat haar ledematen 'ijskoud worden. Angst? Onzin! Waarvoor zou zie bang zijn? In Abenden zijn geen geveltouristen, die langs'de muren om hoog klimmen met het doel iemand te berooven en te vermoorden. De maan is zoo licht Sürchensmusel de geest van Bergstein? Johanne lacht zich zelf uit: Sürchensmusel! Maar daar duikt achter het door en door degelijke bloempatroon van de gor dijnen men kan het door de dichte stof niet duidelijk onderscheiden een gestalte op, een donkere schim in het lichte ylak van het venster. Wederom kraakt het latwerk, duidelijker ditmaal. Het lijdt geen twijfel, of iemand is daar langs omhoog geklommen. Johanne overlegt, hoe ze snel en ge- ruischioos bij de deur kan komen. Ze verroert zich niet. Haar oogen staan wijd open en staren onafgebroken naar de donkere, zich langzaam bewegende ge stalte. De gordijnen bewegen. Een hand tast naar de vensterbank en klemt zich daaromheen. Maar nu gebeurt er toch iets anders dan Johanne verwacht had: een geweldige bouquet bloemen wordt op de vensterbank gezet in een glas Nee, werkelijk 't glas ontbreekt niet. Duidelijk ontwaart Johanne den mat ten glans. In het maanlicht glinstert dit gewone, dikke glas a*Js parelmoer, als een sprookje uit de geheimzinnige holen der schatgravers uit de sagen. En de RENESSE. Het fanfarecorps „Luctor et Emergo" heeft Ihêt voornemen in dit' winterseizoen een -pitvoering te houden, waartoe in een een dezer dagen ge houden vergadering besloten weridl. De suikerbietencampagne in deze gemeente js geëindigd, aangezien dé laat ste bieten in de RTM-wagens rijn ver laden. SEROOSKERKE. Burgerlijke Stand over November. Geboren: 3. Jan Cornëlis, z. van J. C. Berrevoets en P. de Waaijjj 17. Martina, d. van J. Kloet en E. Steen- poorte. ST-PHILIPSLAND. Bij de in de Ned- Herv. Kerk gehouden stemming voor vief gemachtigden in het Kiescollege werden herkozen de heeren A. Kunst, Jac. Ver- strate en G. v. d. Dussen. In de vaca-i ture van dhr. A. K. Guiljam moet her stemming plaats vinden fussohen de hee ren H. P. Kramer en Jac. ten Hove. SCHERPENISSE. Burgerlijke stand over November. Geboren'; Maatje Dina, d. van Joh. Vroegop en A. Kodde. Overleden: Tannetje van Dijke, 82 j., wed. van C- v. Ast. Ingekomen: H. Oudesluijs uit Den Haag; J. P. Geuze uit Lopik. Terwijl iemand even bij een tim merman binnen moest zijn, had hij een paar .gummilaarzen buiten gezet. Toen hij later buiten kwam waren zijn laarzen verdwenen. De burgemeester heeft voor deze gemeente aan waardebonnen van W.H.N' j ontvangen f 300, welke aan de behoef- tigen, die daarvoor in aanmerking komen, zullen worden uitgereikt.. ST.-MAARTENSD>ÏJK. Tot kantonnier op de provinciale wegen is met ingang van 1 J an. 1942 aangeteld de heer Corq. Knuist alhier. Burgerlijke Stand over November. Geboren: Maatje Dina, d. van H. van Gorsel en E. W. Dane; Maria Jansje, d. van F. Ponse en C. J. van Vossen. Gehuwd: C. Rijnberg, 29 j. j.m., en S. C. Muller, 28 j. j.d.; P. M. B. Bijl, £1' j. j!m., en C, W. van Haafteny. 19 j. j.d Ingekomen: A. Lenaerts en gezin uit Vlissingen; P. v. d: Klooster uit Stave- nisse; B. P. C. ter Haaf en gezin uit Hooge- en Lage Zwaluwe. Vertrokken: C. Oudesluijs naar Haam stede; H. Geenè en gezin naar Wemel- dinge; S. C. Muller naar Haarlem; E. Limborgh naar Zeist. Alhier is ten gemeentehuize een sub-agentschap voor de auto-bevrach- tingsdienst opgericht, dat o.a. dienst om het vervoer per vrachtauto zoo eco nomisch mogelijk te maken. Tot sub agent is aangesteld de heer J. G. Bijl. ST.-ANN AL AND. Burgerlijke Stand over November. Geboren: 15. Cornelia Jaco- mina, d. van Abr. Feijtel - en Jac. J. Giljam. Overleden: 3. Elizabeth van der Welle, 85 j., wed. van C. van Pende- gom; 7. Cornelia Laurina Giljam, 75 j„ wed. van C. -S. de Witte; 11. Adriana Hage, 81 j., ongehuwd; 27. Maatje Wes- sels, 65 j., echtg.e van A. Wessels; 27. Cornelis Pieter van Luijk, 53 j„ wedn. van S. Verburg. 1 Ingekomen: Jacoba J. v. d. Boogaard van Meerkerk; Cornelia Quist—Van Off- wegen van Hazerswoude; Abraham Ge luk van Rheden; Abraham J. van Pope- ring van Bleiswijk. Vertrokken: Jacob de Jonge naarGroes- beek; (J acoba J. v. d. Boogaard naar Meerkerk. Op de beide weegbruggen werden dit seizoen in totaal gewogen 8.295.601- k.g. suikerbieten (v.j. 10.743.802 k.g.) en wel voor Rosendaal 2.671.060 k.g., Put- tershoek 2.310.263 k.g., Dinteloord 2.056.610 k.g. en voor de Centr. Suiker-Maatschap pij 1.257.668 kilogram. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. ZJERIKZEE. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor een notabel werden 351 stemmen uitgebracht. Hiervan ver kreeg de heer W. P. L. Bakker (aftr.) 319 stemmen en de heer C. J. Manni, 27 stemmen, terwijl 5 stemmen van on waarde waren. De heer W. P. L. Bakker is dus herkozen. BROUWERSHAVEN. Bij de gehouden stemming voor leden van Eet Kiescollege werden herkozen de heeren L. Bolken baas, Jac. v. d. Velde, J. J. Versehooq en J. Wesdorpin de vacature ontstaan idoordat de -heer J. Gast Czn. zich met herkiesbaar wilde stellen', werd gekozen de heer J. C. Bolkenbaas en in de va cature ontstaan doof het vertrek van -den heer J. J. Vink, de heer N. K. Wa- gemaker. SCHERPENISSE. Ger. Gem. Woensdag 10 Dec., 4 en 8 uur, ds. Stuiveling. ST.-ANNALAND. Donderdag 11 Decem ber in de Ger. Gem., nam. 3.40 en 7.40 uur, ds. van Stuijvenberg van IersekeT Keuringen voor de W*ff«n S.S. 1 Vrijwilligerslegioen N«darland Het Erganzungamt der Waffen SS., Erganzungsstelle Nordwest Den Haag, Stadhbuderslaan 132, deelt mede, dat ver dere keuringen plaats vinden in den tijd 'vaii 8 Hot 16 December a.s. ,i/n Nederland op de volgenidé?,%p 1aatsen voor de Waffen S.S. en het Vrijwilligerslegioen Nederland. Mannen van 17 tot 40 jaar worden, aangenomen voor den duur van den oor log, twee of vier jaar. Voor de onder steuning der gezinnen, voor zoover het kostwinners betreft, wordt gezorgd. Gra tis /réislbiljetten voor de 'réis van dé woon plaats naar de keuring kunnen aange vraagd worden bij d'e Erganzungsstelle *132. Biljetten voor de terugreis worden uitgereikt op de plaats van de keuring, onverschillig of de sollicitant wordt aan gesteld of niet. De keuringen vinden plaats: op 11 De cember om 11 uur in Hengelo,, Deutsches Haus en om 16 uur in Arnhem, Deutsches Haus; op 12 December om 10 uur iqi Eindhoven, Huize Maria, Kruisstraat en om 16 uur in Maastricht, hotel Momus. Vrijthof; op 15 December om 10 uur in Tilburg. Werkliedenvereenigiing, Tuinstr. 68 en om 16 uur in Den Bosch, hotel Noord Brabant, Markt 45 en op 16 De cember om 9 uur in Den Haag, Stad houderslaan 134. LANDBOUW EN "VEETEELT 10 kippvn p*r gëzinihoefd Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd vestigt de aandacht op het volgende gestalte verdwijnt, zóó als zij voetje voor voetje langs het krakende latwerk weer omlaag gaat, uit het gezicht. Johanne slaakt een diepen zucht. Het kussen ritselt zachtjes bij deze beweging. Minuten lang heeft ze stijf en roerloos gelegen. Niet van'angst voor iets on verklaarbaars. Nu kan ze weer vrij adem halen, nu stroomt het bloed weer naar haar hart. Ze wacht nog een paar mi nuten, dan slaat ze de dekens terug en sluipt op bloote voeten naar' het raam. In het maanlicht heeft de bouquet, zoo als hij daar staat, iets betooverends. De witte maTgvieten gelijken groote sterren en de vele kleine, onbeduidende Nie- mandsbloemen, welker naam men wel kent, maar toch steeds weer vergeet, vormen bij nacht een koninklijken rui- ker. De bloemen zijn nog vochtig van I den dauw; ze zijn dus pas geplukt, j Johanne neemt den bouquet in haar beide handen. Buiten ziet zie Erich Kyber in de schaduw vqp het huis wegsluipen j Den volgenden morgen ziet Johanne zich genoodzaakt naar de Jeugdherberg te gaan, want geen Erich heeft zich bij de Möllers laten zien. Jammer. Ze zou graag met hem hebben ontbeten, het brood voor hem hebben klaar gemaakt en de gloeiende, geurige koffie voor hem hebben ingeschonken. Hij heeft echter tevergeefs op zich toten wachten en der halve blijft Jo niet veel anders over dan eens te informeeren, In de jeugd- MIJNHEER PIMPELMANS HEEFT -ALWEER PECH door Q. Th. Rotman (Nadruk verboden 41. Ziezoo, die ben ik kwijt, daditj meneer Pimpelmans. Maar aan de andere kant van de muur stond schoenmaker Pikdraad met juffrouw Van Sintelen te praten, ze hadden 't over honden, waar van juffrouw Van Sintelen een pracht exemplaar bij zich had. „Nee", zei de schoenmaker, „ik hou niet van honden, ik kan er niet mee wegloopen!" 42. Nu dat laatste was wel een beetje te veel gezegd, dat zou den man ter stond blijken. Want op 't zelfde oogen- blik schoof er iets over z'n hoofd en alles werd nacht om hem heen. En tege lijk werd hij met onweerstaanbare kracht vooruitgetrokken, zoodat hij moest loop en af hij wilde of niet. Want Houvast kreeg direct ruzie met de hond van juffrouw Van Sintelen en rende die achterna. herberg krijgt» ze tot haar groote ver bazing te hooren, dat hij nog niet eens op is. Als ze op het punt staat aan haar verontwaardiging lucht te geven, deelt een der andere gasten haar mede, dat hij den geheelen nacht onderweg is ge weest. Den geheelen nacht? vraagt Johanne 1 niet begrijpend. De nacht is er toch om te slapen?! Kyber heeft ditmaal toch wat be- 1 langrijkers gedaan; hij heeft geschilderd. 1 's Nachts? Dé nacht was helder, dank zij de volle maan. Zóó helder, als ik het zelden gezien heb. Daarom weet Johanne niets meer te zeggen Ze staat er wat besluiteloos bij en oyerlegt, wat ze intusschen zal gaan doen. Misschien kon ze wel eens naar de weekend-huisjes wandelen om het daar vertoevende volkje bij zijn ochtendtoilet gade te slaan. Nog heeft ze echter de uit Steenen gevormde treden van het pad door de bergweide niet achter zich, als Kyber haar na komt rennen. Jo! roept hij. Jo! Zc blijft staan, keert zich om en zegt lachend: Ik dacht dat je den heelen Zondag wou verslapen. Jij hebt goed praten, antwoordt hij hijgend van het harde loopen, „ik ben werkelijk moe. Toen de zon opging, ben ik pas in bed gekropen. Nadat je eerst mij nog even de stui pen op het lijf had gejaagd.... Erich kijkt haar ontsteld aan. Ben je er wakker van* geworden Ik deed het toch zoo zachtjes. Als ik dat geweten had.... Wat dan? Wel, dan zou ik je toch evengoeien nacht hebben gezegd! lachte hij vrij moedig. Dat had je bij de Möllers al gedaan Waarom zou je dat dan nog een her halen? Hij' kijkt haar onschuldig en trouw- haitig aan. Ach, toen was het immers nog lang geen nacht. Toen was het {ïas avond Nu lachen ze beiden. Kyber laat zich languit in het gras vallen, onder het excuus, dat de wei hem te luieren ver leidt. Johanne tuurt in de richting van de weenend-huisjes. Er is daar geen mei.sch te bekennen, maar links in het dal klinkt het geplas van water. Waar achtig, de heelo kolonie vermaakt zich in de Roer. Ontelbare armen slaan op de golven en daardoor ontstaan kleine springbronnen, waarin het zonlicht fijne parels en diamanten toovert een zeld zaam mooi' gezicht. Jo gaat naast Kyber in het gras zitten, legt haar armen om haar knie en staart onafgebroken maar het water. Wordt vervolgd). .n

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2