Uit Stad en Provincie RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 9 December HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Voor de plattelandsjeugd; 7.50 Gr.; 7.45 Ochtendgymnastiek; 7.55 Gram.; 8 B.N.O.Nieuwsberichten; 8.15 Politiek weekpraatje (opn.); 8.30 Gram.; 8.35 Ochtendgymnastiek; 8.45 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9 25 Gram.; 11 Voor de vrouw; 1120 Ensemble Rentmeester; 12 Gram.; 12.10 Klaas van Beeck; 12.40 Almanak; 12 45 BNO: Nieuws-, economi sche- en beursberichten; 13 Zang met pianobegeleiding; 13.80 Gram.; 14 De lich te toets; 16 30 Viool met pianobegeleiding 16 Bijbellezing; 16 20 Gram.; 16.45 Sport en spel voor de jeugd; 17 Gram.; 17.15 Nieuws-, economische- en beurs berichten; 17.30 Gram.; 18 Voor de wer kende vrouw; 1815 Romancers en Dames koor Aethercharme"19 Actueel halfuur; 19.30 „Vreugde en arbeid"; (Van af 20.15 Alleen voor de iWio-eCentrales die over een lijnverbinding beschikken met de stu dio); 20.15 Gram.; 20.45 Zang en piano; 22 BNO: Engelsche uitzending: Economie news from Holland of gram.; 22.15—24 Gram. HILVERSUM II. 301,5 M. 7.15 Gram.; 7.30 zie Hilversum I); 8.15 Gram.; 8.30 zie Hilversum I; 8.45 Gram. 10 Morgenwijding; 10.15 Gr.; 10.40 Vroe ger en nu; 11 Gram.; 12 Orkest Malan- do; 12.45 BNO: Nieuws- en Economische berichten; 13.05 Boyd Bachmam; 13.45 Gram.; 14 Omroep-strijkorkest; 15 30 Voor de zieken; 16 Muzikale causerie; 16.30 Gram.; 17.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten; 17.30 Gerard Lebon; 18.15 Het Jodenvraagstuk; 18.30 Orgelspel 18.45 Cyclus: In en om de NSB (voor bereid door de NSB); 19 Actueel half uur; 19.30 Orgelspel; 19.45 Reportage; 20 Gram,; (vanaf 00.15 alleen voor de Radio-centrales die beschikken over een lijnverbinding met de studio); 20.15 Otto Hendriks; 21 Vreugde en Arbeid; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Toelich ting op het weermadhtsbericht; 22.10— —22.15 Avondwijding. De gouverneur-generaal van Nederl.- Indië heeft er met het oog op de toe" genomen spanning in het Verre Oosten telrgafisch te Londen bezwaar tegen ge maakt, dat de heer van Mook, die ge roepen is op te treden als minister van koloniën, - op het oogenblik zijn post in Indië zou verlaten, en is onderwijl de reis van den heer van Mook tot nader order uitgesteld. Naar het schijnt zal de andere nieuwbenoemde minister, de heer Kerstens, wel vertrekken. De 24ste onafhankelijkheidsdag in Fin land sedert het land zijn vrijheid ver overde, is ditmaal met bijzondere vreugde gevierd. Van alle gebouwen wapperde Za terdag reeds sedert den vroegen ochtend de vlag. De pers bespreekt in hoofd artikelen vooral den veranderden toestand van nu vergeleken met het jaar, dat de bolsjewistische vijand het land had over vallen. Naar United Press uit Batavia meldt heeft generaal Terpoorten, de chef van den generalen staf der Nederlandsen-In dische troepen, verklaard dat de mobili satie van de Nederlandsch-Indische lucht macht voltooid is. Vrijdag is daar een 10.000 ton metend Japansch passagiers schip gearriveerd, blijkbaar om de nog in Nederlandsch-Indië vertoevende Japan ners naar hun vaderland terug te brengen DE NIEUWE I KAMERS VAN KOOPHANDEL Voortaan alg«me«n «n ragionael I De „Nederlandsche Mercuur", het of- ficieele orgaan van de Kamers van Koop handel en Fabrieken, bevat een artikel van mr. K. P. v. d. Mandele, omtrent} de nieuwe organisatie der Kamers. Het uitvoeringsbesluit voor de organi satie het bedrijfsleven inzake de sa menstelling, inrichting en bevoegdheid der Kamers van Koophandel en Fabrieken ligt in schets gereed, aldus schrijft mr. van der Mandele onder meer. Met stel ligheid mag worden verwacht, dat geen prir.cipieele veranderingen meer zullen worden aangebracht. Het oogenblik is dus gekomen, "om over wording en inhoud van.jde nieuwe organisatie der Kamers j Ihet een en ander mede te deelen. Aan de Kamers zal een zeer bepaalde taaie in en met de bedrijfsorganisatie worden toegekend. Die taak zal zijn om op te kómen voor de algemeene belangen van het bedrijfsleven zij zal regionaal' moeten' worden gezien. Het gebied der Kamers zal nu komen samen te vallen met dat der provinciën. Deze provinciale in deeling is ook van belang voor den plicht en de bevoegdheid van de Kamers om de Provinciale en de gemeentelij ïte autoriteiten in de provincie van advies te dienen in alle oecofcomische aange legenheden, terwijl mag worden verwacht dat anderzijds ook aan ideze autoriteiten de plicht zal worden opgelegd de Kamers te hooren, alvorens in -rebus ecomomicis een beslissing door hen wordt genomen. Het ontwerpbesluit bepaalt in het or ganisatie-hoofdstuk verder, dat de onder nemers -en ondernemingen, waaronder ook de bedrijven van publiekrechtelijke licha men worden volstaan, behooren bij d.< Kamers van Koophandel in wier gèbied zij werkzaam zijn. Voorts wordt, gebiedend^ bepaald, dat de Kamers afdeelingen vormen voor de industrie, het ambacht, den handel, het verkeer. Dit geldt voor alle Kamer®; bovendien kunnen, wanneer daartoe aan leiding bestaat, voor de twee overige! hoofdgroepen bankwezen en verzekerings1- wezen afdeelingen worden gevormd. De geldmiddelen van de Kamers, die nu. als kantoren 'tot de nieuwe ge-i westelijke Kamer zullen toetreden, zullen vereenigd worden onder één beheer. De inkomsten zullen evenals vroeger bestaan uit de bedragen, welke de in het handels register jingesebrevenen hebben te betalen, •uit de retributies voor verleende diensten en <uit de vruchten van het vermogen; bovendien uit de vergoedingen met ae gewestelijke of plaatselijke afdeelingen van bedrijfsorganisaties overeen te komen voor de waarneming van de secretariaten dier afdeelingen. v~De verzorging van de geldmiddelen, noodig voor den dienst der kantoren, wórdt van het centrale beheer uitvoor zien. Het ligt in de bedoeling dat net met ingang van 1 April 1942 in werking zal treden. Met ingang van dier.zelfden datum zullen de bestaande Kamers worden ontbonden'; tegelijkertijd zal ook de Wet op de Kamers va* Koop handel (StJbL 1920, no. 152) buiten wer king treden. VERSCHILLENDE BERICHTEN 1 Feuilleton kon worden vastgesteld door gasver- stikking om het leven was gekomen, ter wijl het raam van het kamertje gedeel telijk openstond. Bovendien bévreemdde het de politie, dat de vrouw slechts be wusteloos was aangetroffen. In het ka binet zelf was vóórts geen gaskraan aan wezig. Wel constateerde de recherche, dat op de gaskraan in de keuken een tuinslang aangesloten was. Als gevolg hiervan te thans tegen de vrouw, die nog in een ziekenhuis wordt verpleegd, proces-verbaal opgemaakt we gens verdenking van moord op den jonge man. Omtrent de beweegredenen, die haar tot dit misdrijf zouden hebben gevoerd, beslaat nog geen zekerheid. In ieder geval is ro,of geen drijfveer geweest. Slachtoffer van kolendampvergiftiging Den buren was het opgevallen, dat er Donderdag in de woning van het /be jaarde echtpaar H. V. aan de Kanaal straat te Heerde geen teekenen van leven werden gegeven. Zij waarschuwden de politie, die een onderzoek instelde en de beide 74-jarigen in de huiskamer aantrof. Zoowel de man als de vrouw bleken té zijn overleden. Kolendamp was de oorzaak. i i I Da aarsta tulpan tar valling De eerste tulpen van het Westland in het nieuwe seizoen zijn ter bloemenvei ling te Honselersdijk aangevoerd. Daar mede is een, begin, gemaakt met de tul- penoogst, die in het winterhalfjaar van gropte beteekenis is. Het waren tulpen van de' soort (roodë Darwin, die tot 22 cent per stuk opbrachten. Rooda malkkaartan In het bericht betreffende de geldig verklaarde bonnen der nieuw uitgereikte melkkaarten voor kinderen is sprake van zoogenaamde „Töode melkkaarten". Dit zijn de kaarten, welke slechts in gebruik zijn in eenige gebieden, waar de melk niet gestandaardiseerd wordt. De bon nen van deze kaarten hebben een- ron den ondergrond, met een witten drie hoek en geven elk recht op 13/4 liter melk. Nu is op de onlangs in de steden uit gereikte melkkaarten voor kinderen, in rood -gedrukt „S Melk I 47 a". Hierdoor denken velen, dat dit de roode kaarten zijn, welke in bedoeld bericht werden genoemd. Dit is echter niet het geval. De in rood met „S Melk I 47 a" be drukte blauwe bonnen geven elk recht op 31/2 liter melk. Doodalijka aanrijdingen Vrijdag zijn te YV o u w in het smalle deel van de RoOzendaalsehe straat, twee elkaar tegemoet rijdende auto's gebotst. Een der beide voetuigen reed het fiets pad en vervolgens het trottoir op en greep daar de 36-jarige echtgenoot© van een landarbeider, die op weg was om voor haar kinderen St-Nicolaas-inkoopen te doen. De vrouw, die zwaar was ge wond, is Zaterdagmorgen overleden. Zaterdagmiddag poogde een rémise- .beambte der Noord-Zuid-Holl. Tram, J. van Oosterom, wonende te Leiden, óp het emplacement van de centrale werk plaats te Oegstgeest op een rijdende tram te springen. Hij sprong mis en ,raak- te ten gevolge daarvan tusschen een ijze ren mast en den tramwagen bekneld. Tij dens het vervoer naar het ziekenhuis is hij overleden. Roman van Christel Broehl-Delhaes 19 Nadruk verboden Andreas heeft den heelen middag op forellen gevischt, juichte ze. Eerst heb ik dien kwajongen de huid vol ge scholden om zoo z'n kostelijken tijd te verdoen en nu komt het toch nog goed te pas. Blauwe forellen en.... ach heere mijfftijd, als ik het toch vooruit geweten (had dan had m'n man vanmiddag een paar haantjes kunnen slachten. Ja, ja, dat ontbrak er nog maar aan. Bij het avondeten forellen en daar na nog haantjes. Zulke smulpapen en zwelgers zijn we toch niet, niewaar Erich? Kyber was zoo vrij daarmee niet 1n te stemmen en antwoordde openhartig: Ik zou natuurlijk veel liever zwel gen, maar daar zal ik wel geen permis sie voor krijgen... Terwijl Johanna de diepere beteeke nis Van deze vrijmoedige opmerking niet ontging en zij Kyber daarvoor een be straf f enden blik toewierp, jammerde de goede vrouw; Moord door gaivorstikking Zóoals gemeld is Woensdagmorgen in een perceel in de Deimanstraat te 's-G r a- ver.hage een geval van gasverstik- king geconstateerd. Dien ochtend om streeks 9 uur is op de gang van de eerste verdieping de 40-jarige niet haar vader aldaar wonende mej. Sch. bewus teloos aangetroffen. In den gang hing een sterks gaslucht en bij verder onderzoek vond men in een kabinet aan cie straat zijde den 20-jarigen medebewoner H. /le venloos op bed. Er bleek geen sprake van een defect aan de gasleiding en al direct viel het de recherche op, dat hier een krachtige jongeman eenige uren tevoren zooals Ziet u nu wel? Heb ik het nietj gezegd? Mannen denken daar nu oen- maal heel anders over. bent alleen maar te bescheiden, juffrouw Gahl, veel te bang, dat u het den menschen lastig maakt. Wat doe ik nou? Als ik Andreas eens gauw op de fiets naar Nideggen stuurde om vleesch te halen? Dat doet u natuurlijk niet, vrodw MÖller. Meneer Kyber maakt maar ean grapje. Bakt u {voor ons maar een van uw beroemde ommeletten, u weet wel... En een glas karnemelk. Vrouw Möller straalde, de zorgen vielen van haar af en nu plotseling weer een en al bedrijvigheid, haastte ze zich' naar de keuken, Johanne en Erich alleen in de mooie kamer achterlatend. Het was eensklaps merkwaardig stil •in het vertrek. Kyber scheen zijn over moedigheid van zooeven te hebben af gelegd cn stond nu haast wat links] bij de groote, ovale tafel. Kom hier bij me zitten op de ca napé! verzocht Johanne hem, terwijl ze 'tboek, dat vrouw Möller in haar op winding door de zorg voor haar gasten totaal vergeten had, terzijde legde. Ky ber ontdekte het onmiddellijk en greep er naar. Kijk eens aan, Johanne Gahl in deze bescheiden woning! Mij doet het plezier. Ik schreef dat boek niet voor geleerden en literatoren RENESSE. Het St.-Nicolaasfeest ging in deze gemeente bijna ongemerkt voor bij. Van uitgestalde etalages met lekker nijen kon ^een sprake zijn, zoodat St.- Nicolaas met zijn knecht ook Zaterdag middag niet in aefte behoefde te komen om de cadeaux thuis te bezorgen. Ook voor de leerlingen van de lagere "school is St-Nicolaas niet verschenen. Wel echter in de bijeenkomst van de Rijzende Kerk (afd. VCJC), waar hij juist op tijd verscheen, alhoewel hij de reis met de gasgenerator had: moeten vol brengen. om hun wat te critiseeren te geven, maar eenvoudig voor hét volk. Mijn boek moet gemeen goed van de massa worden. Daarin ligt zijn ibeteekends. En als ik er met mijn zwakke krach ten wat aan doen kan, zou ik daartoe» graag het mijne willen bijdragen, Jo hanne, antwoordde Kyber warm en nu had (hij weer niets jeugdigs aan zien. Misschien was hij het best te verge-i lijken met een weegschaal. De eene schaal neigde af en toe naar het ve»v leden, maar de andere sloeg reeds door en daarop stond de man. Terwijl Jo hanne dit nog overdacht, bewees Kyber zelf, dat deze laatste veronderstelling niet juist was. Je moest eens weten, zei hij hoe de trekkers me benijden, dat ik met de beroemde Johanne Gahl mag reizen, r Je „reist" niet, verbeterde Johanne hem scherp, je „wandelt" hoogstens' 1Het behoeft ook niet direct als „huwelijksreis" te klinken, antwoordden] koppig. Waarom vind je dat nu zoo erg? De jongens zijn enthousiast. Je hebt ten slotte ook ibij hen een geweldige populariteit verworven en ze willen dan ook beslist kennis met je maken. Huwelijksreis! herhaalde Johanne ongenadig. Wee je gebeente, als het in je hoofd haalt bij vreemden an dere veronderstellingen over het doel van ons uitstapje te wekken dan die, welke ZONNEMAIRE. Het aloude St.-Nico- laasfeest is in onze gemeente niet onop gemerkt voorbijgegaan. Vrijdagmiddag kwam de goede Sint, vergezeld van zijn trouwe Pieterbaas, gezeten op een keu- rigen schimmel, ons dorp binnenrijden. Hoe goed Sint met den toestand van ons dorp op de hoogte was, bleek al spoedig. Zijn eerste bezoek gold een zieken knaap, om zelf zijn geschenk te kunnen aanbieden. Daarop volgde een rondrit door het dorp, om bij de be waarschool halt te houden, waar dejuffr. met de kleintjes het hooge gezelschap het eerste welkomstlied toezong. Ver volgens kwam de Openbare School aan de beurt, waar St.-Nicolaas en Zwarte Piet werden opgewacht door het school- porsoneel met zingende en wuivende kin deren. Dit alles trok natuurlijk veel be langstelling. Eerst werden Sint en Piet toegesproken door het hoofd der school, dhr. Bakker, die in welgekozen woorden de moeilijke tijden en reisgelegenheid voor Sinterklaar schetste, om naar Hol land te komen. Ieder kind mocht uitJ de hand van Sint of Piet een pakje ontvangen, waarop dan door, enkele kinderen een versje werd - gezongen, soms met bevend stem metje'. Voorts werden de kinderen gul getrakteerd *bp chocolademelk met koek, waarvoor de goede Sint in dezen tijd, met alle beperkingen en bonnen, wel een bijzonder woord van dank toekomt. Onder een afscheidslied en een „vaarwel" vertrok Sint en diens sateliet. En daar mede was deze feestmiddag ten einde. OOSTERLAND Vrijdagmiddag werden de kinderen van de Chr. Bewaarschool alhier wederom een genotvollen middag bereid, zooals dit jaarlijks met St.-Nico laas de gewoonte is. Toen om half drie het bestuur der school aanwezig was, nam het feest een aanvang. De voor zitter, Dr. Weeda, opende het samen zijn met een. welkomstwoord tot allen, waarna de kinderen op chocolademelk koek werden getrakteerd. Toepasse lijke liederen werden hierna gezongen, terwijl aan elk der kinderen een stukje speelgoed, prentenboek etc. werd uitge reikt. Bovendien kon aan de moeder# bij het afhalen der kleinen nog een waar devolle bon worden uitgereikt, waarvoor kleeren, schoeisel en dergelijke kan wor den gekocht. De glundere gezichten toon den aan, hoezeer door. de 'kinderen van, dit alles,, genoten werd en Öosterland's bewaarschool kan op een geslaagd 'St.- Nicolaas terugzien. In zijn dankwoord, waarmede de voor zitter .de samenkomst sloot, sprak hij een woord van dank, inzonderheid aan de leidsters dér kinderen, de dames Lena van 't Hoff en J. v. d. Have, voor de vele toebereidselen door hen getroffen en tevens voor de keurige wijze, waarop de liederen gezongen werden. Een bijzon der woord van lof komt hier inzonder heid mej. Lena van. 't Hoff toe, voor de - voorbereidende werkzaamheden door haar verricht, die zeer zeker niet weinig tot het welslagen van het feest hebben bij gedragen. 't Is waarlijk geen kleine prestatie, om voor de 85 kinderen, die de school thans telt, de tractaties aan te schaffen, vooral in dezen tijd, nu voor bijna alle artikelen bonnen gevraagd worden. BRl^INISSE. Bij de in de Ned. Herv. kerk gehouden herstemming voor twee gemachtigden in het kiescollege werden uitgebracht 74 stemmen. Uitgebracht wer den op den heer Di, de Ronde 56 st., C. Nederhand 32 st. en A. van den Berge Jz. 28 stemmen en H. Bal Pz. 18, zoo dat de eerstgenoemden zijn gekozen. Er schijnen de laatste weken op onze gemeente een of meer ongure ele menten rond te sluipen, die probeeren hier en daar hun slag te slaan. Hoorden we verleden week van een diefstal van enkele 1 iters petroleum, vorige week wer den op een nacht bij den heer Bossers drie konijnen ontvreemd. OUD-VOSSEMEER. Ter gelegenheid van de drijfjacht; georganiseerd door djhr. Kroll in de Van Haaften- en Hollaere- polder werden 94 hazen geschoten. Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 8—14 December 1891Dé Ver- sche Gracht te Zierikzee werd door den heer J. van Schelven Az. gepacht ten behoeve van de IJsvereeniging. Benoemd tot godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. gem. te St.-Philips- 1 a n d de heer J. W. Ditmaar Jr. te Rotterdam. Tot hoofdingeland van het Water schap Schouwen werd in de vacature-, J. Klompe Jz. gekozen de heer A. v. d. Weijde te Ellen? eet. Tot onderwijzeres te Stavenisse werd benoemd mej. Kirrwald te Middel burg. Notaris P. Waij te Zierikzee ver kocht het gebouw, erf en gevolgen, ge naamd „Het Zeeuwsche Koffiehuis" al daar. In de vergadering van de Maat schappij tot bevordering van Nijverheid, afd. Zierikzee, behandelde de heer v. d. Vegt de toen urgente, Tramkwes tie op ons eiland. MIJNHEER PIMPELMANS HEEFT ALWEER PECH door O. Th. Rotman (Nadruk verboden) 37. Een eindje verder aan den weg was een speeltuin; daar vluchtte meneer Pimpelmans binnen, in de hoop, dat daar redders zouden opdagen, \yant Krelis had geen hand uitgestoken, om hem te helpen. Je begrijpt, wat een consternatie het was, toen meneer Pimpelmans daar met de woest grommende hond aan z'n jasje kwam binnenrennen! 38. Ha, daarginds, achter in de tuin, zag hij iets, dat zijn hart van hoop deed kloppen. Een zweefmolen! Ja, ja, daar had hij als kind dikwijls aan rondh gedraaid en nu zou datzelfde vóorwerp hem uit den nood redden! Bliksemsnel greep hij een der touwen beet met de waarheid overeenstemmen. Maar beste Jozei Erich en zijn gezicht werd donkerrood. Op hetzelfde oogenbliik begreep ze, dat ze hem onrecht had gedaan en reeds voelde ze iets van berouw. Je moet alleen dat eeuwige dwepen eens afleeren' zei ze nog, scherper dan ze eigenlijk wilde. Ga je nu niet mee naar de trek kers? vroeg hij, een en al deemoed. Ja, straks ga ik met je mee. Hij slaakte een zucht van verlichting. Gelukkig, zei, hij uit den grond van zijn hart, anders denken ze daar nog, dat ik.... Hij maakte iden zin niet af. «...dat je niet den minsten invloed op me hebt, nietwaar? lachte ze. Nee, nee, natuurlijk niet, stortterde hij. Vrouw Möller kwam binnen met de karnemelk. Versch gekarnd? zei ze en ze straal de over haar heele gezicht. We hebben ook nog appelwijn prima! Misschien voor den jongen meneer? O, il: drink ook karnemelk", bekende Erich met de noodige zelfoverwinning. Brengt u hem maar een flesch appel wijn l mengde Johanne zich ertusschen, vrouw Möller een veelbeteekenend knip oogje toewerpend. Mèt den wijn kwamen de forellen. Ze zagen er kostelijk uit. Vrouw Möller kou uitstekend koken en de verzorging van dei inwendigen mensch was haar dan ook ten volle toevertrouwd. Volgende week krijg ik drie men schen, die hier in pension komen", ver telde ze, een stoel bijschuivend endaar- mee te kennen gevend, dat zij gaarne bereid was haar gasten tijdens den maaltijd bezig te houden. Bovendien komen nog drie anderen, die ik voor den nacht bij mijn zuster heb ingekwar tierd, hier eten. Een paar blijven èr veertien dagen, de anderen langer. Johanne legde mes en vork neer en zei: Nu u dat zegt, schiet me wat te binnen zoodra die eersten weg zijn, stuur ik mijn moeder hierheen. Ze zou eigenlijk nu al komen. Vrouw Möller streed een zwaren inner- lijken strijd en het resultaat daarvan was, dat ze ziei„Dan schrijf ik twee af! Geen sprake van! antwoordde Jo- hanne, getroffen door zooveel bereidwil ligheid. Mijn moeder komt over veer tien dègen, vrouw Möller. Afgesproken? Het viel niet gemakkelijk vrouw Möl ler van haar plan af te brengen, maajn ten slotte liet ze zich toch overtuigen, dat Johanne's moeder even goed over veertien dagen kon komen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2