ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE KNIP UIT s ZATERDAG 6 DECEMBER 1941 OPCiENOI ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 IN HET DONETSBEKKEN ZIJN DE SOVJET- TROEPEN AFGESLAGEN Met Duitschland voor een nieuw Europa ~4 ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee f 1,60, elders f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt :c~^ren werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A.J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14804 ADVERTENTIES! PrlJ»: ,22 cent» per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suo- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 uur» Sovj*t-t'«K«portjichlp «Stalin» met 6000 man buitgemaakt Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Donderdag be kend: In het Donetsbekken zijn vrij ster ke aanvallen onder bloedige verlie zen voor den tegenstander afgesla gen. Bij Leningrad zijn hernieuwde uit- valspogingen van 'den vijand mis lukt. Het luchtwapen beeft een deel van "de spoorlijn van Moermansk vernield en Leningrad overóag en 's nachts gebombardeerd. Finsche troepen hebben Hangö be zet. Bij de vlucht uit Hangö liep bet Sovjel-transportschip Stalin (12.000 ton) op een Duitseh-Finscbe mijnver- sperring en werd door drie mijnen beschadigd. Twee Duitsche patrouille vaartuigen met een bemanning van tachtig koppen in totaal, namen, het transportschip op sleeptouw en brach ten het met de 6000 soldaten van alle rangen, die zich aan boord be- DUITSCULAND STRIJDT VOOR EUROPA vonden, benevens een rijkelijke hoe veelheid oorlogstuig naar een Duitsch' steunpunt. In een zeegevecht in het Kanaal heeft een mijnenveger twee Britsche snelbooten tot zinken gebracht en twee andere door voltreffers bescha digd. Patrouillevaartuigen mengden zich in den strijd, brachten een Brit sche kanonneerboot tot zinken en beschadigden een snelboot zwaar. In Noord-Afrika hebben zich giste ren geen gevechtshandelingen van eenigen omvang voorgedaan. In de periode van 26 November tot 2 December hebben formaties van de Duitsche luchtmacht en eenheden van de Duitsche marine 44 Britsdie vliegtuigen neergeschoten. In diezelf de periode gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië zes eigen vliegtui gen verloren. Nachfalijk* aanvallen op Moskou art Leningrad Het opperbevel der weermacht maakte Vrijdag bekend: In de Zuidelijke znne van lxot Oostfront zijn nieuwe aanvallen van den" vijand mislukt. Bij de beschie ting van voor den oorlog belang rijke doelen te Leningrad werden in een munitie-opslagplaats hevige ontploffingen en groote branden veroorzaakt. Na de vlucht uit Hangö zijn met het troepentransportschip Stalin nog verscheidene stoomsche pen op Duitsch-Finsche mijnenvel den geloopen. Daarbij zijn een troep en transportschip van 2JC0 ton, een stoomschip van 700 ton en een bolsjewistische motortorpedo boot gezonken. Sterke formaties der luchtmacht hebben in het Zuidelijk deel van het front en in het mid den om Moskou aanvallen gedaan op stellingen en veldversterkingen van den vijand. De bolsjewisten le den zware verliezen en verloren een aanzienlijk aantal stukken ge schut en voertuigen. Geslaagde nachtelijke aanvallen werden ge daan op Moskou en Leningrad. In Noord-Afrika hebben de Duiisch- Italiaansche troepen aanvallen van vijandelijke verkenningsafdeelingen afgeslagen. Duitsche en Italiaan- sche formaties duikbommenwerpers hebben Brilsche pantserformaiies in de Marmarische' woestijn verstrooid Des nachts werden voltreffers ge plaatst op vliegvelden j eri ravitail- leeringsschepen van den vijand in het gebied van Sidi-el-Barani en Mersa Matroeh. Tijdens luchtge vechten hebben Duitsche jagers 7 Briische toestellen neergeschoten. Een Duitsche duikboot heeft voor de kust van Cyrenaica een Britsche torpedojager door torpedo's be schadig^. Italiaansch weermachtsbericht Slacht waar balammart da activitait in da lucht Het Italiiaansche weermachtsbericht van Donderdag luidde als volgt: De Italiaamsche en Duitsche strijdkrach ten hebben itn de Marmarica weer ge vechten geleverd, diie met succes werden bekroond, Tijdens plaatselijke acties aan het front van Tóbroek hebben ondendee- lefi van de divisies Trento en Pavia aan vallen gedaan op enkele versterkte pun ten en deze veroverd, waarbij zij een zeker aantal gevangenen maakten. Ook aan het front van- Solloem bij de steun punten van de divisie Savona werden gevangenen gemaakt en verscheiden auto's buit gemaakt. In den- centralen sebtor is een Brit sche aanvalspoging op Bir el Gobi vol komen ^geslagen, door een van onze afdeeüngen, die den aanvaller verliezen berokkende en tanks vernielde en buit maakte. Ook zijn nog gevechten gaande in den sector ten. Westen van Bardia tussehen gemotoriseerde Duitsche troepen en vij andelijke eenheden. Bij de recente operaties achter het front van Solloem heeft de pantserdi- uf-QJA A_r>i&to. 1EOO gcvcmgvuiin g^wiiciolvt Cli 25 tanks, .40 pantserauto's en vele ge wone auto's van den vijand vernietigi Uit de nieuwste gegevens volgt, dat nog, een vijandelijk vliegtuig, behalve de reeds in het weermachtsbericht van gis teren genoemde, bij Benghazi door de Italiaawseh-Duitsche luchtdoèlartillerie is neergeschoten. De aanhoudende ongunstige weersom standigheden hebben de bedrijvigheid van de luchtmacht' van beide partijen belem merd; niettemin hebben de luchtforma- ties van de spil met gunstig resultaat aanvallen gedaan op concentraties van auto's bij Bir el Gobi en de aanvallen op de vijandelijke strijdkrachten in de oase van Dzjalo hernieuwd In de Middellandsche Zee heeft een luchtformatie van de Britsche marine een onzer torpedobooten aangevallen, dio zonk, na een hevig gevecht te hebben door staan, tijdens hetwelk de jagers van ons escorte twee vijandelijke vliegtuigen heb ben neergeschoten. De bemanning van de torpedoboot is grootendeels gered. Een van onze duiikbooten heeft een Engelsch vliegtuig van hét type Sunderland ge troffen, dat brandend neerstortte. Luchtaanval In Calabriê Het Ital. weermachtsbericht van Vrij dag maakt bekend: In de Marmarische woestijn heerseht bedrijvigheid van ar tillerie tegen stellingen en gemotoriseerde strijdmiddelen voor Tobroek. Aan het front van Solloem bedrijvigheid der we- derzijdsche artillerie. In den sector Bir-el- Gobi ten W. van Bardia worden nog plaatselijke gevechten gevoerd. In den hacht vapT 3 (bp, 4 Dec. hebben vijandelijke vliegtuigen brand veroorzaakt in het veld lazaret van een onzer divisies en het met de boordwapens aangevallen. Engel- sche oorlogsschepen hebben zonder re sultaat de kust ten W. van Tobroek be schoten. Italiaansch-Duitsche luohtforma- 4jes hebben in het gebied ten Z.O. van Bir-el-Gobi, in weerwil van het aanhou dende slechte weer, herhaaldelijk vijande lijke troepenconcentraties en gemechani seerde strijdmiddelen aangevallen. 5 Brit sche vliegtuigen hebben gistermiddag een aanval gedaan op de stad Villa St. Gio vanni in de provincie Reggio (Calabrië) Zij wierpen bommen en schoten met de boordwapens, zonder ernstige schade aan te richten. Eenige personen werden ge wond. Onze jachtvliegtuigen kwamen snel tusschenbeide en schoten 3 vijandelijke vliegtuigen neer. Een officier werd ge vangen genomen. Onze luchtmacht heeft de vliegvelden oj>. Malta aangevallen. DE STRIJD IN MARMARICA Tobroek «n Solloem middelpunt De kust van Noord-Afrika is weder het tooneel van een verbitterden strijd, waarin het laatste woord nog niet is gesproken. Onder den naam van Marma rica, staat de kuststrook bekend ten Oos ten van Cyrenaïca, met ongeveer de helft van de Egyptische kust, die zich daarbij aansluit." In het Italiaansche gebied draagt de Marmarica nog een steppenkarakter; in Egypte gaat het land evénwel over in de woestijnsteppe en op verschillende plaatsen 'zelfs in de kale woestijn. Langs de kust verheffen zich kalk achtige, slechts enkele meters hooge heu vels, die met een spaarzamen planten groei zijn overdekt. De kust zélf is ge heel vlak, arm aan havens en aanleg plaatsen en over groote afstanden te eenenmale onbewoonbaar. Onder den in vloed van de gloeiende zonnestralen neemt de steenachtige bodem een geel achtige kleur aan. Gebrek aan water en voeder voor de dieren, eenzaamheid en onbegaanbaarheid, steenwoestijnen en uit gestrekte zandvlakten met hier en daar een oasi kenmerken deze streek, welke door de menschen wordt gemeden. Gedurende de wintermaanden is er eeni ge regenval te constateeren, waardoor de bodem tijdelijk met een groen plan ten- kleed wordt bedekt. Doch reeds in April houden de regenbuien op; en van de maand Mei tot de maand December heerseht er een .ontzettende hitte en droogte, waarvan de Europeaan zich bij na geen denkbeeld kan vormen. Alle le ven wordt vernietigd, de bodem begint kloven te vertoonen, het zand verplaatst zich. Begrijpelijkerwijze" is het aantal neder zettingen in Marmarica buitengewoon ge ring. Tobroek is de voornaamste plaats van het geheele gebied; deze plaats ligt 174 kilometer ten Oosten van Deraa. Over dezen geheelen afstand liggen slechts vijf kleine, onbeduidendp rtno^r. xoDroeK is gelegen aan eenbuitengewaon gunstige natuurlijke baai, die een lengte heeft van vier kilometer, bij een breedte van anderhalven kilometer; zij is van tien tot vijftien meter diep èn omringd door kale, van 60 tot 150 meter hooge step- penheuvels. Aan de gunstig gelegen haven heeft de stad het te danken, dat zij uit militair oogpunt van groote beteekenis werd na dat zij in het bezit was gekomen van de Italianen (1911). Het aantal inwoners is sedertdien gestegen van enkele^ dozijnen tot ongeveer 2500. Ten Oosten van- Tobroek strekt zich een 125 kilometer lange, zoo goed als geheel onbewoonde streek uit, tot aan de'grensplaats Bardia, welke plaats thans 2200 inwoners telt.In deze eenzame streek spelen zich thans de hevigste ge vechten af tussehen de tegenstanders, waarbij gebruik wordt gemaakt van pant serwagens, infanterie en vliegtuigen. SPOORLIJNEN NAAR MOSKOU STEEDS MEER BEDREIGD Gaan stilstand in da oparatias In aanvulling op het Duitsche weer machtsbericht van' Donderdag wbrdt nog het volgende vernomen De voorspellingen, dat de aanbrekende winter een stilstand zou veroorzaken in de operaties aan het oostelijke front zijn tot dusver onjuist gebleken. Wie de ge schiedenis van den Wereldoorlóg kent, zal daarover niet verbaasd zijn. De toestand in den zuidelijken sector van het oosetlijke front is ook nog yerder gek^merkt gebleven door de fanatieke pogingen van dp Sowjet-leiding om al thans een hoekj% te heroveren van het reusachtige gebied, dat de Duitschers se dert eind Juni hebben bezet. Om dit doel te bereiken schuwt zij geeii enkel offer De Duitsche leiding heeft hiertegenover het voordeel, dat zij den strijd op elas tische wijze kan voeren. Zij strijdt niet om terreinwinst, maar bèoogt de vernie tiging van het Sowjetleger. Zij ftedt daarom het hoofd aan de Sowjet-aan- vallen in het gebied van Rostov en in het Ponetsbekken, waarbij de Sowjets zich elk verlies aan manschappen en ma terieel laten welgevallen, op de plaats, welke voor de Duitsche doèleinden het gunstigst is. Al deze Sovjet-aanvallen, loepen te plotter op den wal, welke de Duitsche, Italiaansche en Slowaaksche troepen hebben gevormd. Een blik op de kaart toont, welke ge varen zich afteekenen voor den centralen sector der Sow jet-troepen. Het centrum van dien sector is Moskou, dat tevens het middelpunt van een „spinneweb" van spoorwegen vormt. Waar de Duitschers ook aanvallen, steeds naderen zij meer de" spoorlijnen, welke Moskou tot dusver nog met dpn noordelijken en met den zuidelijken^sector alsmede met de niet-bezette' gebieden ver bonden. Daarom moet ieder succes, dat de Duitschers in dezen sector behalen, indirect ook Van invloed zijn op Moskou. In het Noorden is de situatie eenvou diger geworden door de ontruiming van Hangö door de So wj et-troepen. Iedere poging om aan dé Finsche Golf een noor delijk Gibraltar te vormen, is hiermede van de baan. Extra wintsruitks'srlng wsrkloozsn De secretaris-generaal van sociale za ken heeft besloten, dat ook gedurende dezen winter wederom een extra winter- uitkeering aan ondersteunde werkloozen mag worden verstrekt. Ondersteunden, die niet uit de centrale keukens eten;-, krijgen in totaal eed bedrag, gelijk aan drie weken extra steun uitgekeerd. Evenals in den vorigen winter heeft deze extra-uitkeering niet ineens plaats. Zij zal in den vorm van een toeslag op den steun over een tijdvak van ruim' drie en een halve maand worden ver deeld. Ondersteunden, die voor twee we ken extra steun in aanmerking komen, zien van 21 December tot 15 Februari hun netto steunbedrag met 15 pet. ver hoogd. Deze verhooging zal van 15 Fe bruari tot en met 10 April 10 pet. be dragen. Voor de ondersteunden die recht heb ben op drie weken extra steun, wordt van 21 December tot 15 Maart een ver hooging van het netto steunbedrag met 20 pet. gegeven. Voor het tijdvak van 15 Maart tot en met 10 April is deze toeslag op 15 pet. vastgesteld. KERKNIEUWS TV kprkvnncrdii te- N i 11 'l,r r K.e.r k heeft zich aangesloten bij de vereemging van kerkvoogdijen in de Ned. Herv. kerk. Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag): zon onder 17.27. Morgen (Zondag) zon op 9.36; zon onder 17.27. Maandag zon op 9.37zon onder 17.26. Maan op 20.06; onder 11.52 Maan op 21.03; onder 12.29 Tussehen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver- dnisterd. Laatste kwartier Donderdag 11 Dec. Nieuwe Maan Donder dag 18 Dec. Eerste kwartier Donderdag 25 Dec. de lijst der DISTRIBUTIE-BONNEN De begrafenis der slachtoffers van het Britsche luchtbombardement op;Maastricht heeft onder groote belangstelling plaats gehad -jfclpf S" De itoet onderweg De plechtigheid op het kerkhof foto'9 Het Zuiden-Fonteyn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1