RADIO-PROGRAMMA Vrydag 6 December HILVERSUM 1. 415.6 M. 7.15 Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek; 7.55 Gram.; 8 BNO: Nieuwsberichten; 8.15 Gram.; 8,35 Ochtendgymnas.iek; 8.45 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.20 Gram.; 11 Voor de kleuters; 11.20 En semble Willy Kok; 12 Gram 12.10 Or gelconcert en zang; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten; 13 Molto Cantabile; 14 Arnhemsche Or kestvereniging en soliste; 16 Bijbellezing; 16.20 Piano voordracht; 16.45 De Mando- linisten; 17.15 BNO: Nieuws-, economi sche- en beursberichten; 17.80 Een kwar tier vol verrassingen; 17.45 Twee violen, cello en orgel; 1810 Sportwetenwaardig- "heden; 18 30 De Ramblers (opn.); 19.C0 Actueel halfuur; 19 80 Gevarieerd St.-Ni- colaasprogramma; (Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over- een lijnverbinding met.de studio beschikken); 20.30 Gram.; 20.45 Vervolg van 19.30; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Engelsche uitzending: „Economie News from Holland" of Gram.; 22.15 Gram.; 22.45 Schets; 28—24 Gram. HILVERSUM II. 301,6 M. 7.158.45 zie Hilversum I. 8.45 Gram.; 10 Morgenwijding; 10.15 Zang met piano begeleiding; 10.40 Sinterklaasgebruiken; 11 Requiem van Mozart (opn.); 12.15 Orkest Malando; 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten; 13.05 gevarieerd middagprogramma; 15.00 Voor de vrouw; 15.45 orgelopnamen; 16.00 Zang met pianobegeleiding; 16.30 Voor de jeugd; 17 Gramofoonmuziek; 17.15 BNO:Nieuws-, economische- en beursberichten; 17,30 De Romancers; 18,15 Gram.; 18,30 Cau serie „Nederland en het nieuwe Europa"; 18,45 Gram.; 19 Actueel halfuur; 19,30 Gram.; 19,45 Reportage; 20 Omroepsym- phonie-orkest. (Vanal 20,15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de studio, beschikken); 21 Gram 21,15 Vervolg van 20; 21,45 BNO: Nieuwsberichten-; 22 Gram.; 22,10 22,15 Avond wij ding. BOEKEN EN BROCHURES Bij de Hollandia Drukkerij te' Baarn verschijnen onder den titel „Uren met..." een reeks boeken met. de bedoeling den lezer in aanraking te brengen met de groote en leidende geesten op het ge bied van wijsbegeerte en kunst. Als laatste nummer uit de eerste serie ont vingen wij „Uren met groote Nederlan ders" door P. J. G. Huincks, waarin wer ken van Huët, Erasmus, Multatuli, Spi noza, Thomas Kempis, Vondel en Ver- weij worden 'behandeld. In de tweede serie verscheen „Uren met Goethe", door G. H. Streurman, waarin deze het» leven en werken, van den grooten Duitschen dichter, kunste naar, paedagoog en wijsgeer nader tot den lezer brengt. Voor den ernstigen lezer beteekénen deze uitgaven een kos telijk bezit, want hij zal menig keer in de stille avonduren zich kunnen en wil len verdiepen wat de schrijver ons om trent den grooten denker heeft mee te deejen in klare, duidelijke taal, zoodat het een genoegen is de diepe gedacht ten van een der grootste mannen uit de historie te leeren kennen. w w w <X> W C*> Want wij, die vragen om Geloof, Hoop en Liefde, wij moeten zelf tot het uiter-, ste offeren kunnen. Feuilleton Boman van Christel Broehl-Delhaes 16 Nadruk verboden Pas maar op! lacht Johanne. Sür- chensmusel is een zeldzaam kwaadaardig dier en laat niet met zich spotten. Als het donker was, zou je hier niet zoo baldadig luid durven schreeuwen. En nu sporen we nog even naar Abenden, b'eslisie ze. Je bent nu eenmaal in vorm en daar moeten we van profitee red Ik heb nog iets in m'n hoofd, -dat je voor me moet schilderen, even goed als „Sürchensmusel" je gelukt is. Ze loopen den weg naar Zerkall af; hun blikken dwalen over de beboschte bergen. Er wordt niet veel gesproken; beiden hebben zij genoeg met zichzelf te doen. Aan het station van het kleine Eifelspoortje hebben zij nog een poosje tijd. Beiden staren zij naar het slot! Nideggen, dat trotsen majestueus op de roode zandsteenrotsen troont. Eigenaardig, maar dat zou ik toch niet kunnen schilderen, zegt Kyber. Misschien, omdat het al zooveel geschil- OPROEP van den Burgemeester aan de Burgerij van Zierikzee De landelijke leiding van de Winter hulp Nederland heeft besloten dat in dezen winter aan eiken behoeftigen Ne derlander een bedrag 'van rond f 10,— als aanvulling van het noodzakelijk le vensonderhoud moet uitgekeerd worden. Voor grootere gezinnen zal dit totaal bedrag minder, voor kleine gezinnen iets meer kunnen zijn. Deze f 10,— wordt over 4 uitkeeringen verdeeld. Van de 9 millioen inwoners van Nederland is ongeveer 8 o/o behoeftig. Er zal dus uitgekeerd moeten worden rond 7 mil lioen gulden. Hiervan wordt vier mil lioen ontvangen uit de opbrengst der loterij en uit vrijwillige bijdragen van groote instellingen. Het ontbrekende moet uit de collecten -en kleinere bijdragen ontvangen worden. Dit is vorige winter mogelijk geweest en moet dus dezen winter ook mogelijk zijn. In Zierikzee werd vorige Winter uit gekeerd rond f 5700,en werd ontvan gen f 4000,—. Van October af tot 1 De cember'werd voor uitkeerin-g beschikbaar gesteld f 2100,— en werd in ZieriKzee gecollecteerd voor f 700,Het is -dus dringend noodzakelijk, dat- de opbrengst der collecten hooger wordt en dit kan, wanneer niet slechts een derde deel der- bewoners met moeite een kleine bijdrage schenkt. Uit bovenstaande volgt dat Winterhulp Nederland aan alle behoeftige Ne derlanders uitkeert, maar dan moet het ook van alle andere Nederlanders een bijdrage ontvangen. 'Het is n i et juist dat WJHL.N. slechts werkt ten be hoeve van een zekere groep der be volking. Wanneer dit zoo schijnt, komt dit, omdat een deel»der bevolking zich van iedere medewerking, ook in het col lecteeren, onthoudt. Uit niets is gebleken en blijkt dat W.H.N. een instelling is voor een bepaalde groep of door een bepaalde groep wordt beheerd en voor gestaan. Leg Uw oor. niet langer te luisteren naar verhalen van hen, die het werk van nabij niet kennen of dit op zettelijk willen tegenwerken, maar houdt U aan de werkelijke feiten en vraag in lichtingen aan hen die het weten kunnen. Draagt in eiken vorm bij tot verhooging der inkomsten, opdat dit minimum-be drag van f 10 per gezinslid verhoogd kan worden. Dé nood is hoog en zwaar, helpt mede haar te verlichten. De Burgemeester van Zierikzee, SCHUURBEQUE BOEI JE. Uit Stad en Provincie KERKWERVE. Woensdag 3 December is oud-Burgemeester Boogerd op onze begraafplaats ten grave gedragen. In den zelfden eenvoud, zonder vertoon van grootheid, als waarin hij leefde, is ook deze plechtigheid geweest. Te half twaalf reden de "lijkwagen en volgrijtuigen de ring van het dorp _om, om stil te houden voor het gemeente huis, waarvan de vlag halfstok hiiig. Op initiatief van Burgemeester Baas wa ren hier aanwezig, behalve de Burge meester en de heer van der Cingel, een deputatie van de Ver. van" Burgemees ters, Secretarissen en Ontvangers uit Schouwen en Duiveland, het voltallig Dag. Bestuur alsmede de Ingenieur en de Ontvanger-Griffier van het Water schap Schouwen; afgevaardigden vanhiet Ziekenhuis Noordgouwe en verschillende leden van den voormalgen gemeente raad. Nadat de Burgemeester een krans, waaraan de kleuren van het gemeente wapen van Kerkwerve waren bevestigd, aan de baar had gehecht, sloot de stoet zich achter de rijtuigen der familie aan. Bij dë groeve, waar een groot aantal belangstellenden aanwezig was, werd achtereenvolgens het woord gevoerd door ds. Veen, die na het uitspreken van een formulier met het „Onze Va der" eindigde. Burgemeester Baas sprak daarna als opvolger van den overledene. Het is hem derd wordt. Ik voel me meer aapgetrok ken tot de stiefkinderen van de bewon dering. - Dan zal je in den Abender Mittel- berg wat bizonders vinden, een scna- keering, die typeerend is voor den Eifel; kleurloos en zonder eenige pretentie, maar desondanks in hooge mate boeiend. Weet je er een sage bij? will Kyber weten. Ik geloof, dat je m'n boek tocfy niet heelemaal goed gelezen hebt, ant woordt Johanne schertsend. Enfin, dat zou ook wel een beetje te veel1 verlangd zijn, acht honderd bladzijden. Zoowaar als ik hier voor je stat zweert Kyber, terwijl hij zijn vrije hand op zijn hart legt, ik heb het van a tot z doorgelezen, maar ik was waarschijnlijk weer veel te enthousiast. Ik heb jou ge2ocht in den g'eest van het boek,ach ter eiken regel en daardoor heb ik mis schien veel gelezen, wat niet tot me doorgedrongen is. Jammer voor het boek! Je hebt het dus niet tenvolle gewaardeerd? Het is volkomen nieuw voor me, als jij er van vertelt, Net zooals daar straks bij die legende; die was ook uit je boek, maar zooals jij ze me vertelde, stond ze me veel duidelijker voor den geest. Je kunt zoo prachtig vertellen, Johanne Werkelijk? Dat doet me plezier. Dan bekend dat Burgemeester Boogerd zich altijd geheel gegeven heeft voor de be langen van Kerkwerve. Als men in een gemeente de eerste plaats bekleedt, kan het niet anders of men stelt zich aan critiek bloot. Ook Burgemeester Boogerd is die niet gespaard gebleven, doch on danks dit kan men niet anders dan met groote waardeering terug zien op het vele goede dat hij heeft tot stand ge bracht in de tientallen jaren dat hij aan het hoofd van deze gemeente heeft ge staan. Spreker gaf een opsomming van de voornaamste feiten welke ónder het beheer van de overledene zijn tot stand gekomen en dankte hem daarvoor, waar na hij hoopte dat de familie gesterkt moge worden in hun verlies. Burgemeester Gast sprak woorden van waardeering els afgevaardigde van de Vereeriiging van Burgemeesters, Secrela- rissen en Ontvangers op dit eiland, waar- I van de overledene steeds lid en, na zijn aftreden als Burgemeester, eerelid is ge weest. Burgemeester Geluk sprak namens het bestuur van het Ziekenhuis woorden van dank lot den overledene. Sinds 1928 was hij voorzitter der vereeniging. Als zoo danig ijverde hij volhardend voor de ver grooting van het Ziekenhuis, waarvan hij de voltooiing^ niet mqer heeft mogen aanschouwen. De oudste zoon dankte allen voor hun woorden van trqost en waardeering, als mede de burgerij voor de belangstel ling, waarmede de laatste, eer aan Bur gemeester Boogerd was bewezen. Hij ruste in vrede! NOORDWELLE. Bij de-gehouden ver kiezing voor 3 leden van het kiescol lege werden de aftredingen, mevrouw Geluk—v. d. Wekken en de heeren L. F. Hanse en C. Elenbaas herkozen. RENESSE Naar wij vernemen is er den laatsten tijd in deze gemeente groote vraag naar woningen. Zoo zijn bijna alle zomerhuizen, die er ©enigszins geschikt voor zijn, voor winterhuis vestiitg ingericht NOORDGOUWE. Burgerlijke Stand over November. Overleden: 29. Cornelia Natte, 82 j., wed. Van* Jacobus van Leeuwen; 30. Cornelis Jan Boogerd, '72 j., wedn. van Maatje Romeijn (van Zierikzee). Loop der bevolking. Ingekomen: 6. P. Tanis van Brouwershaven; 6. C. J. Fon- teine van 's-Gravenhage; 18. K. J. ^an Ast van Burgh. Vertrokken: 4. H. S. Jonker naar Voorburg; 12. J; F. Ak kerdaas naar Amersfoort. BRUINISSE. Burgerlijke Stand over No vember. Geboren: 2. Adrianus, z. van Adrianus Zeedijk en Jannetje Cornelia Hage; 8. Hendrik, z. van Willem'Zon? Idervan en Cornelia Okkerse; 13. Cor nelis, z. van Willem van der Have en - Krina de Ruiter; 25. Cornelis, z. van Adriaan Kik en J. W. Koopman; 27'. Govert, z. van Willem Schraver en Ly- dia Platschorre. Overleden: 1. Adriana :Vermeulen, 77 j., ongehuwd; 3. Mar tina Gatharina van Driel, 75 echtg.e van F. Kik; 6. Foeke Wopke Roukema, 67 j., eehtg. van Lena de Korte; 20. Willemina Bolijn, 52 j;, ongehuwd. De vraag naar mosselen overtreft nog steeds zeer verre de leveringscapa- eiteit der betrokken kweekers, d.w.z. de kweekers en handelaars hebben zich te onderwerpen aan de bepalingen, die door Cevemos te Bergen op Zoom na mens de Visscherij-Centrale worden ge steld. De aanvoer van mosselen zal slechts 75 pet. van de hoeveelheid in November mogen bedragen, de aankoop bij Cevemos is 11 pet. van het basis? cijfer,- terwijl op 25, 26 en 27 Decem ber geen mossels zullen worden aan gevoerd. Al deze bepalingen werken natuurlijk remmend op den omzet, die desondanks toch nog zeer behoorlijk kan worden genoemd. SCHERPENISSE. Bij enkele boeren heerscht wederom onder het vee het zoo gevreesde mond en klauwzeer. De gemeente-begrooting 1942 geeft aan voor gewone inkomsten en uitgaven f 57344,25; geraamd onvoorziene uitgaven zal ,i k m'n luisteraars voor de radio tenminste ook een genoeglijk half uurtje kurnen verschaffen. *0 ja, daar twijfel ik niet aan Wanneer ga je eindelijk op reis? Al gauw? Dan zal ik je zeker een heelen tijd moeten missen? Egoïst! Ik ben al stil en tevreden met het geen je voor mij overlaat. Johanne lacht, als ze zijn teleurge steld gezicht ziet. Je schijnt anders niet zoo heel gauw tevreden te zien. Mij dunkt, dat het vrij veel is, wat ik voor je „over laat". 's Is zelfs meer dan voor Hermine. Wees niet boosl bedelt hij. Schrijf het maar aan'm'n onstuimige jeugd toe, dat ik niet zoo gauw voldaan Ben. Maar eerlijk gezegd, zou ik nog veel meer van je kunnen gebruiken, dan je me reeds zoo grootmoedig afstaat. Ach kom?! zegt ze spottend, turend naar het treintje, dat in de verte zicht baar wordt. Het is maar goed, dat de trein daar aan komt. Hoezoo, Johanne? Omdat je onstuimige nrftuur drin gend eenige afleiding noodig heeft.... Ze stappen in en rijden mee tot de volgende halte. De avondzon schenkt de Hundsley en den Mittelberg nog juist haar laatste stralen. f588.10. Inkomsten en uitgaven op den Kapitaaldienst f 4148,80. -De algemeene re serve kan onaangetast blijven. Nu de aanyoer der bieten van het land is afgeloopen en meer scheeps- ruimte begint los te komen, kan men zien dat de hoopen bieten sterk ver minderen. Men vermoedt dat binnen 14 dagen de bietencampagne hier afgeloopen is. POORTVLIET. Wegens het ontslag ne men van dhr. C. de Bres, agent van de diistributiedienst ,alMer, is als waarnemend plaatsvervanger aangesteld dhr. C. v. d Graaf te Scherpenisse. ST.-ANNALAND. Algemeene jaarverga dering van de ijsclub „St.-Annaland". Aan wezig 93 leden. De voorzitter, de heer A. Boon, spreekt er in zijn openings woord zijn vreugde over uit, dat ile moeilijkheden met een terrein zijn op gelost. Een mooi nieuw terrein, vlak bij het dorp, is ingericht. Dit bracht echter zooveel kosten mee, dat de fi nanciën er niet al te best meer voor staan. Een bespreking van eventueele con- tributieverhooging 'zal daarom noodig zijn. Verder deelt hij mede, dat het ledental is gestegen van 509 tot 585. Het aantal donateurs (8) bleef gelijk. De rekening werd goedgekeurd op> een bedrag van 1279,89 'aan inkomsten en f 1437,39 aan uitgaven, dus met een tekort van f 157,50. Waar de reserve f286,51 bedroeg, is er nog in kas f 129,01. Door de nieuwe baan zijn echter nog schulden loopende, waardoor het uiteindelijk te kort ruim f 500 bedraagt. Tot toestuurslid werden herkozen de heeren W. A. Dormaar en H. Overheen© en tot commissarissen de heeren M. Boo gaard, M. Rijnberg Wz. en C. Dijke. Hierna deelt het toestuur mede, dat het nieuwe terrein is gehuujd voor» den duur van 10 jaar ad f 100 per jaar. Daan geen benzine beschikbaar was voor de motor, was men genoodzaakt een elec tromotor aan te schaffen. Deze iis ge plaatst en werkt uitstekend. Jammer dat de aangelegde kade nogal water door laat, doch de hoofdinspecteur van de Heidemaatschappij vertrouwde er op, dat dit wel verbeteren zou. Een probleem is nog de verwijdering van de tekorten. De heer J.b Slager doet het voorstel in 1942 dubbele contributie te heffen. Hier van- vreest men echter ledenverlies. De heer M. P. Lanooy stelt voor te trachten er te komen met rentelooze voorschotten. Dit wordt aangenomen en staande de vergadering werd reeds f 200 toegezegd. Hierna sluiting. STAVENISSE. Men wijst ons van poli tioneel© zijde op het feit, dat het be richtje in één der nummers van de vo rige week, waarin we vermeldden, dat ST.-MAARTENSDIJK Voor deze gemeente is als corres pondent aangesteld de heer CHR. DE GOFFAU aldaar, aan wie berichten, be noemingen enz. kunnen* worden opgege- ven. DE REDACTIE. op den 'hoek van den Stev. Weg een barricade van steenen aangebracht was, niet juist was. Bij nader onderzoek is vast komen te Staan, (dat le er geen sprake was van het aanbrengen van een barricade en 2e. dat er slechts eenige klinkers op den rijweg waren gegooid, waaraan zich niet de rijpere jeugd heeft schuldig gemeakt, maar hoogstwaarschijnlijk één oi meer kinderen, die al spelenderwijze deze steenen op den rijweg hel/ben ge worpen. Van hun werk ferugkeerende arbeiders hadden reeds in den vooravond deze steenen zien liggen. Op verzoek van de betrokken instantie brengen we gaarne bovenstaande rectificatie aan, welke in derdaad het geheele geval tot een dood onschuldig feit reduceert. Corr. THOLEN. Men wordt er aan herin nerd, dat alle gemeentekantoren eerst des morgens te 9.30 uur geopend zijn Dit geldt ook voor het kantoor van den keuringsdienst van vee en vleesch. Dq uren voor de aangiften van huis slachtingen zijn gesteld van 9.30 tot 10.30 des voormiddags. Pas rü op voor Rheumatiek Nu de weersomstandigheden wéér zoo talloioze Slachtoffers gemaakt hebben van Rheumatische pijn, mag het geen ver wondering wekken, dat men overal juist nu herhaaldelijk den raad hoort geven: begin een Krusehen-kuur! - Geen won der trouwens. Al jaren en jaren heeft Kruschen ook in Nederland bij tallooze Rreumatieklijders een waar wonder te weeg gebracht. De aansporende werking' van Kruschen's zes minerale zouten op lever, nieren en ingewanden, zal Uwe organen nieuwe kracht bijzetten; ze zul len Uw bloed reinigen en het zuiveren van schadelijke zuren. Reeds bij een kort maarregelmatig gebruik van Kru schen Salts merkt ge de versterkende werking en de gestadige, verlichting van Uw lijden. Ook hebt ge met Kruschen meer nut van Uw voedsel omdat Kru schen de spijsverteering zoo gunstig sti muleert. Kruschen het oude be proefde recept sinds 1889. Bij alle Apoth. en Drog. 1,47, 0,76, 0,41. N.V. Rowntree, Amsterdam. MIJNHEER PIMPELMANS HEEFT ALWEER PECH door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 31. „Kijk", zei hij, „,ik^ga hier voorop zitten, dan komen de voorwielen dade lijk aan den grohd, en jij, vrouw, gaat aan het stuur zitten en doet precies wat ik je zeg. En als Krelis dan nog zoo vriendelijk wil zijn, de auto nog een zetje te geven... En toen legde hij z'n vrouw uit, hoe ze de au* weer op gang moest brengen.... 32. nu, mevrouw Hmpelmans deed het prachtig en wel zoo precies, dat de auto als een pijl uit een boog vooruitschoot en Krelis, die net begon te duwen op zijn neus viel. Alleen van sturen had mevrouw geen kaas gegeten, om het zoo maar eens uit te drukken, want de auto reed in volle vaart liet erf van boer Hamstra op.... Nu gaan we straks eeerst eens een onderdak voor den nacht zoeken, beslist - Johanne. Ik logeer in de jeugdherberg, zegt Kyber. Daar ben ik behoorlijk opge borgen. Zal ik eens voor je vragen, of.... Nee, ik moet naar de Möllefs. Daar kom ik al een paar jaar en zè zouden het me zeker hoogst kwalijk nemen als ik ergens anders mijn intrek nam, ant- wordt Johanne. Möller lis dat die boerderij bij den spoorwegovergang? Dan zijn wetoeh "nog buren en dan kan ik je van nacht mooi een serenade brengen Hij is er toe in staat, de jongen. Goed, dat hij geeen instrument bij zich heeft. O, hij lacht zoo verdacht als dat het eenige is, dan zal hij er in de jeugd herberg wel een op den kop weten te tikken. Dat zul je toch niet doen, hé Erich? vraagt ze bijna smeekend, Wat zouden die boeren wel denken? Dat ik verliefd ben op die interes santste vrouw van onze gemeenschappe lijke woonplaats! flapt hij er vroolijk uit. Zoo, op de interessantste vrouw! Als ik de een of andere nederige, on bekende Johanne Gahl was, zou meneer de schilder zijn har F niet aan me ver- I liezen? Ze neemt zijn openhartige be kentenis luchtig op, hoewél deze haar innerlijk toch wel even treft. De beroemde vrouw neemt de dvan- ces van den „schilder" immer» niet eens au serieux, zegt hij spijtig, terwijl hij haar van terzijde aankijkt. Dat kan ook niet Hij kijkt haar aan, wordt plotseling ernstig en zegt op schamperen toon: Nou ja, ik ben tenslotte ook maaq een kwajongen. Maar een flinke en een beste, ver zekert Johanne, terwijl ze hem vriende lijk toelacht. Het is maair goed, dat de coupé vol menschen zit. Bij het station te Abenden gaap ze uit elkaar, beiden zullen ze nu eerst hun nachtverblijf opzoeken om elkander dan straks in de uitspanning vón Jansen weer te ontmoeten. Kyber staat er op Johanne naar de boerderij van de Möllers te brengen, maar daar kan ze de noodzake lijkheid niet van inzien. Dan is het beter, dat hij straks naar de boerderij komt om daar samen het avondeten te gébrui ken. Vrouw Möller zal er zeker wel voor hebben gezorgd, dat er wat bij zonders op tafel komt. Kyber vindt het best. Hij zit liever met Johanne aan tafel dan met de andere trekkers in de jeugdherberg. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2