Uit Stad en Provincie ADVERTENTIES. T0MATENPURÉE Fa CONSTANDSE ■RADIO-PROGRAMMA Woensdag 3 December HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gram.; 8 BNQ: Nieuwsberichten; 8.15 Gram.; 8.35 Ochtendgymnastiek; 8.45 Gr.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.25 Gram.; 11 Voor'de kleuters; 11.20 Sylvestre-trio12 Orgelconcert; 12.25 Voor den boer; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuws- en econo mische berichten; 13 Gooisch strijkorkest; Als intermezzo: Pianosoli (gr.pl.); 14.15 Revida-sextet; 15 .Voor de vrouw; 15.20 Zang met pianobegeleiding; 16 Bijbelle zing; 16.20 Voor de jeugd; 17 Gram.; 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten; 17.30 Nationale Jeugd stormkwartier; 17.45 Utrechtsch Strijk kwartet; 18.15 Volksgezondheid; 18.30 Klaas van Beeck fen zijn orkest; 19 Ac tueel halfuur; 19.30 „Melodie en poëzie"; Van af 20.15 alleen voor de Radio-Cen trales, die over een lijnverbinding mvet de studio beschikken; 20.15 Gram.; 20.45 De Melodisten; 21.30 Gram.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Engelsche uit zending: „The Dutch Achievementsin the Netherlands Indies" of Gram.; 22.15 Variété (opn); 23.20—24 Dansmuziek (gr-W HILVERSUM II. 301,5 M. 7.15—8.45 zie Hilversum I. 8.45 Gram.; 10 Morgenwijding; 10.15 Zang met piano begeleiding; 10.40 Voordracht; 11 Piano- voordracht; 11.30 Gram.; 12 Frans Wou ters en zijn orkest; 12.45 BNO: Nieuws* en economische berichten; 13.05 Orgel concert; 13.30 Otto Hendriks en zijn or- kost; 1415 West-Friesche liedjes; 14.35 Gram.; 15 le Acte van de opera ^T)on Giovanni" (opn.); 16 Cello met- piano begeleiding; 16.35 Gram.; 17 Voor de x jeugd; 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten; 17.30 De Ramblers; 18 Gram.; 18.15 Harmonie-orkest van hetNe- derlandsch Orkest ,,'s-Gravenhage"19 00 BNO: Brabantseh praatje; 19.10 BNO: Nieuwsberichten; 19.20 Volkszangkoor met pianobegeleiding; 19.45 „In en om de N.S.B." (Voorbereid door de N.S.B.); 20 Gram.; Van af-20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de studio „beschikken; '20.15 Piano, viool en cello; 21 Causerie „Nederlandsche kunstenaars in Duitschland"; 21.15 Gram.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Gram.; 22.10—22.15 Avondwijding. BOMMEN OP MAASTRICHT Over den Britschen ludhtaanval op een arbeiderswijk in Maastricht kunnen nog de navolgende bijzonderheden meege deeld worden. De Britsche aanval geschiedde bij hel der maanlicht en zeer goed zicht. De. getroffen arbeiderswijk is een zeer»dicht bevolkte buurt. De uitwerking was dan ook in hoóge mate noodlottig. In een oogwenk was de vreedzafne wijk het tooneel van een ontzettende verwoesting. Meer dan 287 huizen ble ken getroffen te zijn, waarvan ruim 100 zoo goed als geheel verwoest werden. Met medewerking van vele burgers werd onmiddellijk een hulpdienst inge richt. Het uitgebreide opruimingswerk, dat onmiddellijk ter hand genomen was, werd door de zeer groote ravage, die aangericht was, zeer bemoeilijkt. Over al en in allerlei vorm moest hujp ge' boden worden. Het bleek direct reedsi, dat de aanval niet alleen de huizen', doch ook het leven der arbeiders niet gespaard had. Tot nu toe haalde men uit de puin- hoopen van de volkomen verwoeste wijk 13 dooden, 50 zwaar en 70 licht gebon den. Er dient echter rekening gehouden te worden met de mogelijkheid, dat het aantal, naar mate het opruimingswerk vordert, na zal stijgen. Het aantal slacht offers bedraagt thans 21. Ook elders in de stad, soms tot ver van de plaats, waar de aanval zijn doo- delijk werk heeft verricht, werd groote schade aangericht. Ontelbare ruiten zijn door den luchtdruk gesprongen. Pannen werden van de daken gerukt en tot ver in den omtrek vindt men vernieti gende sporen. De Maastrichtsche burgerij, die over dezen aanslag op onschuldige levens ten zeerste ontdaan en verontwaardigd is, bood den burgemeester van de getrof fen wijk onmiddellijk de helpende hand, De Nederlandsche Volksdienst vooral be wees hier zijn groote nuttigheid. f20.000 werd door den NVD bij den Prov. leider gestort voor de eerste hulp maatregelen. De burgemeester van Maastricht, de heer L. Peeters, bracht Zondagmorgen een bezoek aan de zwaar gewonden, terwijl Zondagmiddag de bisschop van Roermond, mgr. G. Lemmens, eveneens de vele zwaar gewonden bezocht, als mede de dakloozen, die in verschillen de openbare gebouwen van de stad zijn ondergebracht. De Limburgsche haofdstad is door deze onverantwoordelijke daad in diepen rouw gedompeld. Een Maastrichtsche arbeiders wijk is geen militair doel! Dat kan niet worden goedgepraat!, Heeft men de Lim burgs !che hoofdstad voor een Duitsche stad aangezien, dan zijn de Britsche pi loten in het kaartlezen geen pikeurs^ Voor het uitvoeren van opdrachten naar Europa dient men behoorlijk te zijn op geleid en geoefend, Een woord van pro test tegen dezen aanval op onschuldige burgers mag niet achterblijven! VERSGHILLENDE BERICHTEN PREDIKBEURTEN Varken In kinderwagen Bij een landbouwer onder Amers foort is uit de schuur een varken van 200 pond weggehaald en in de nabij heid geslacht. Vermoedelijk zijn er vier personen bij betrokken geweest, van wie een zich verkleed had als vrouw. Spo ren op het boerenerf en in het landi wijzen er op, dat het geslachte varken in een kinderwagen is weggevoerd. Er wordt een onderzoek ingesteld. RENESSE. Ook .in deze gemeente is voor eenige weilanden scheurpremie ver leend. Aangezien deze weilanden gespit zullen worden, zal er dezen winter zeer zeker practisch geen werkloosheid voor komen. NOORDGOUWE. In de. op Zaterdag bij Cannoo gehouden vergadering der afd. Noordgouwe van den Bond voor Staats peins ion neerimg, werd als nog rekening uitgebracht over het vorige boekjaar, nu door allerlei omstandigheden de voorjaarsvergadering niet was gehou den. De rekening werd met een goed slot van f37 vastgesteld. In de vacature van secretaris werd voorzien door de benoeming van A. C. Visser. Besproken werd of men al of niet iri het winterseizoen een propaganda-verga- dering zal houden. Het bestuur werd opgedragen wederom te trachten zulk een avond te organ isee- ren, waarbij' er op werd gewezen, dat uitbreiding van het ledental ook op an dere wijze, n.l. door persoonlijk contact zeer wel mogelijk is en de plicht van ieder lid blijft. Hoewel ter plaatse altijd nog 160 leden zijn aangesloten, behoeft dit niet het maximum 'te zijn. Aange drongen werd aan het federatiebestuur te vragen dezen winter op die plaatsen van. het eiland, waar nog geen afdeejing is, te trachten ook daar afdeelingen in het leven te roepen. 'Hierover zal een brief uitgaan. Na een bespreking "van de mogelijkheden die er in deze omstan digheden nog over zijn ter verlevendiging van het Bondsideaal, hetwelk nog steeds urgent is, werd de vergadering gesloten. OUWERKERK. De in c(e Ned. Herv. kerk gehouden oogstcollecte heeft in to taal opgebracht f 284.25. SIRJANSLAND. Met ingang van 1 Ja nuari a.s. is benoemd tot onderwijzeres aan de OJL. School alhier, mej. E. Sch'uur- mans, kweekelinge met acte te Utredit, H.H. correspondenten, die ons de op gaven van de predikbeurten verschaffen, verzoeken we nogmaals deze vooral vroeg, in te zenden, opdatde lijst Donderdag kan worden opgenomen. DE REDACTIE. DE Z.L M EN DE NEDERLANDSCHE LANDSTAND In zijn laatsgehouden vergadering, al dus het Zeëuwsch Landbouwblad, hjeeft het Hoofdbestuur der ZLM zijn stand punt bepaald t.a.v. den eenige weken geleden in het leven geroepen Neder-i landschep Landstand'. Het Hoofdbestuur overwoog bij het vaststellen van zijn standpunt het na volgende: 1. Het karakter van den Nederland sehen Landstand is een geheel anden dan dat van de Zeeuwsche Landbouw-i Ma a tschappijomdat a. het lidmaatschap van de ZLM vrij willig is aangegaan, terwijl voor den Landstand het verplichte lidmaatschap bestaat; b. de ZLhl een organisatie van boe ren en tuinders is, terwijl blijkens de verordening tot den Landstand behoo- ren de boeren, de tuinders, de landarbei ders, de visschers en hunne familieleden 2. De ZLM is een privaatrechtelijke, de Landstand een publiekrechtelijke or ganisatie, welke laatste verordenende be voegdheid heeft en onder toezichjt van den Staat komt. 3. De bestuursvorm, welke de ZLM heeft, is een andere dan die, welke -de Landstand kent. De besturen der ZLM worden gekozen door de leden, de Land stand kent het léidersprincipe. Op grond van bovenvermelde over wegingen nam de vergadering met meer derheid van stemmen het besluit, niet vrijwillig tot den Nederlandschen Land stand toe te treden, daar het karakter en de traditie der Maatschappij niet toe staan het werk der ZLM in den nieu-4 wen organisatievorm voort te zetten. Voorts overwoog het Hoofdbestuur, dat, waarde Landstand door de bezettende Overheid in het leven is geroepen, deze verordening dient te worden aanvaard en i! ndividueele medewerking aan den Landstand aan het persoonlijk inzicht van elk lid dient te worden, overgelaten. KERKNIEUWS SCHERPENISSE. IGeref. Gemeente. Dins dag 2 Dêc., 8 uur: ds. A. Verhagen Financiëel Weekoverzicht Voldoende tijd is'sinds de emissie van de nieuwe Staatsleening verstreken,om den invloed daarvan op de kapitaalmarKt ais geëindigd te beschouwen. Tevens is het loopende jaar zoover gevorderd, dat een terugblik op de wijzigingen, die deze markt sedert begin Januari heeft onder gaan, wel gerechtvaardigd is. Al deze veranderingen weerspiegelen zich nog eerder dan in de koersen! der leeningen in haar rendementen Uit een lijstje, van openbare en parti culiere 'leeningen van üfteenloopenion aard, dat een rendement aangeeft op basis van de koersenvan kort voor het einde van elk kwartaal en van de twee laatste maanden alsmede dé af- Iossin-gsvoorwaarden, kan men berekenen, dat de daling vanihet rendement sinds (het einde van 'het vorige jaar gemiddeld' ca 1/2 beliep, maar ook dat ide da* ling vrij ongelijk was. Terwijl zij bij Staatsleeningen slechts 0.35 o/0 bedroeg, bereikte zij bij 'de pro vinciale -en gemeentelijke leeningen een hoogte van ongeveer 2/3 en al kwam zij bij particuliere 'leeningen met bijna V2 °/o vrijwel overeen met het algemeen gemiddelde. Dit verschijnsel van vrij ster* variëeren-de dalingen is ook op- te merken in elk der drie genoemde groepen: bij -de Staatsleeningen daalde het rendement van de 4 0/0 leerling 1941 (met belast- tingprivilege) slechts 0.02 0/0, nl. van 3.90 tot 3.88 0/omaar was de daling bij de 331/2 leening 1938 niet min der dan 0.60 0/0, een vermindering, ilie slechts door de verlaging van het rende ment der 3 °/o leening Nederlandsch- Indië 1937 werd overtroffen (0.65 0/0). In de groep der gemeentelijke leenin- gen valt de grootste daling tevens de grootste bij alle in deze tabel voorko mende rendementen met 1.05 0/0 bij de 31/2 °/o leemn-g Amsterdam 1937 VIII. te memoreeren; de geringste dating toonde met 0.47 o/0 bet rendement van )de 3 0/0 leening Bank voor Nederland sche Gemeenten. Bij de leeningen van naamlooze vennootschappen schommelden de rendementsdalingen tussohen 0.09 0/0 bij de 4 o/0 leening van de Koloniale -Bank en 0.80 0/0 bij de 31/2 °/o leening van Van den Bergh's en Jurgens' Fa brieken. Deze ongeJijkmat|ge dalingen waren het uiteindelijke gevolg' van allerlei schomme lingen, doch het reséltaat -ervan was ten slotte o.m. een zekere niveilleering van rendementen. Terwijl einde Maart het verschil tussohen het hoogste rendement (5.02 o/a, 31/2 P/o Amsterdam 1937 VIII) en het laagste (3.79 0/0, 2Va °/o N.W.S-) 1.23 0/0 beliep, was het tegen einde No vember tot 0.75 <y0 ingekrompen (marge tussohen de 3.98 0/0 rendement van de 4 0/0 leening 1940 II en 3.23 van de 21/2 °/o; N.W.S.). Nog steeds worden de hoogste rendementen, bij de publiek rechtelijke ileeningen aangetroffen, al zijn, juist bij de oudste dus ongetwijfeld het best geclasseerde, Nederlandsche Staats leeningen de rendementen verreweg, het laagst.. (Robaver) MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 1 Dec. Aardappelen (per 100 kg) Zandaardappelen f 512. Aanvoer heel goed, handel aan vastgestelde prijzen 1 Dec. Vlas aangevoerd: 648 kg. blauw f 1—1.40. Nagenoeg de geheele vlas handel vindt op het land plaats. Ter beurze was de aanvoer van weinig be- leekenis, alles werd verkocht aan stan daardprijzen. 1 Dec. Stikstofmeststoffen. De prij zen voor Dec. ziijn: Kalkammonsalpeter 20 pet.- los f6.99, kalksalpeter 15 pet. gezakt f6.99; zwavelz. ammoniak 20 pet. f 6.79, alles p. 100 kg. Prijzen Zijn inclusief omzetbelasting, op de gewone condities van het L.S.V. Voor leenzakken is een nieuwe regeling in voorbereiding. Zoo lang deze nog niet in werking is getre den, blijft de regeling van verleden jaar van kracht. K a l i z 0 u t e n. De prijzen blijven nog onveranderd; Kaïniet 14 pet. f 1.75, kali- zout 20 pet. f2.40, id. 40 pet. f4.55, id. 50 pet. f 5.54, patentkali 26 pet. f 4.75, zwavelz. kali 8.83, alles p. 100 kg. Leve ring los vrij-boord plaats van bestem- j ming, in ladingen van ten minste 250 ton TELEGRAMMEN KOOPVAARDER DOOR VLIEGTUIG VERNIETIGD. i In den nacht van Maandag op Dins dag heeft, naar het DNB verneemt, een Duitsch gevechtsvliegtuig voor de Oost kust van Engeland een vijandelijken koop vaarder van 3000 brutoregisterton aange vallen. Na een voltreffer brak het schip en verdween in de diepte. j DE SPANNING IN HET VERRE OOSTEN Generaal Sir Edward Perceval, de Brit sche Opperbevelhebber op' Malakka, is naar Singapore teruggekeerd. Zijn terug keer wordt in welingelichte kringen in verband gebracht met de toenemende spanning op den Stillen Oceaan. Hij was kort geleden voor een bezoek aan Sera- wak op Borneo vertrokken. Volgens berichten uit Singapore werd Schout bij Nacht Sir Thomas Phjllips tot opperbevelhebber bennoemd van de Britsche vloot in het Verre Oosten, als opvolger van Vice-Admiraal Sir Geoffrey Layton. De chef van zijn staf is Schout bij Nacht Palliger. SPORT VOETBAL. RENESSE - NOORDGOUWE I 3-3 De gastheer-en waren geheel volledig. Aangezien Verjaal Jr. niet .meer in het eerste elft-al kan uitkomen-, speelde daar voor v. d. Werf, die -er na de rusj aardig inkwam. Gilijamse op de rechts- binnenplaats was een aanzienlijke ver sterking. Ook Blok was weer van de* partij, terwijl Walkier linkshalf ©peelde. De gasten misten -Moelker als rechts back, v. Dijke was vervangen door van Aimkerk, wiens spel als linksbuiten de verrassing van den dag was Constandse speelde als invaller voor Moelker na de, rust een behoorlijken wedstrijd-. Over het spelverloop het volgende: De eerste aanvallen zijn voor de thuisclub, die echter geen succes opleveren. Ook de Noord-gouwe-aanvalilen zijn niet bijster gevaarlijk. Voor de rust blijft er een zekere matheid over het spel liggen. Als na 15 minuten v d. Werf een hoekschop goed neemt, weet Stoel doelman v. Kloos ter met bal -en al achter de doellijn tel werken (1—0). Daarna-lost Kooman een schot -dat via -de bovenlat in het veld, terugspringt, waarbij Noordgouwe door het oog van een naald kruipt. DeNoord- gouwe-aanvalleu kunnen door de achter- hoede alle afgeslagen worden en links buiten v. Dijke wordt door Walkier ge ducht op zijn huid gezeten. De 'gast-i heeren- verhoogen hun voorsprong als de Vin een bal vverkeerd op zijn schoen krijgt en deze keihard in eigen doei verdwijnt (2—0). De gasten krijgen een goede kans den achterstand te verklei nen als Verjaal hands maakt in het strafschopgebied. Dalebout neemt den strafschop, -die van Sluijs evenwel weet te stoppen. Rust 2—0. Na -de rust hebben de gasten hun op steling gewijzigd. Klaasse speelt midden voor, Dalebout spil en Fel-eus rechtsback, hetgeen even zoov-ele verbeteringen blij ken te zijn. Met .élankomen de gas ten opzetten. Na twee minuten talmt Straaijer met .ingrijpen en ook v. Slyijs laat den ingeschoten bal glippen (1-42). Kort daarop wordt de geheele achter hoede volkomen uitelkaar gespeeld. Van Aimkerk krijgt een goede kans, legt dien bal op de juiste schoen en v. Sluijs is wederom gepasseerd (2-2). De aanvallen der gasten, die een klasse beter spelen aljs voor de rust, houden aan. Van Sluijs weet eenige malen fraai te redden, doch even zoovele malen ontsnapt het Renesse- doel] pp fantastische wijze aan doorboring. Tenslotte wordt het toch 2—3, als een oogenschijnlijk oitgevaarlijken bal plotse ling effect krijgt en, in den uitersten, hoek verdwijnt (2—3). Er is -dan nog 10 minuten te spelen. Nog snelt v. Dijke op ouderwetsche wijze langs de lijnen. Elk oogenblik kan Noordgouwe de ge nadeslag toebrengen, deze blijft evenwel uit. De Renesse-voorhoede gooit er -een schepje op. Er wordt stevig opgezeten, doch ook -de backs der gasten schromen niet hun lichaamskracht te gebruiken. Tenslotte krijgen de roodwitten een hoek schop te nemen. Hanse, die dezen middag alleen gevaarlijk was door zijn goede hoekschoppen, neemt deze wederom keu rig^ en linksbuiten v. d. Werf kopt op! magnifieke wijze het mooiste doelpunt van den middag in (3—3). Daarna valt Walkier uit en wordt vervangen door de Rijke. Ook Blok heeft veel last vart 'n oude-blessure. Aan beide zijden houdt men verder stand en met 3—3 komt het einde. Scheidsrechter v. d. Maas leidde correct; beide ploegen speelden fair. Het DN.B. meldt iut Tokio: Generaal Tojo, de Japansche premier, heeft ter gelegenheid van den verjaar dag van het gemeenschappelijk pact een boodschap gericht tot de volken van Ja pan, China en Mantsjoekwo, waarin wordt gezegd, dat deze drie land-en ra dicaal, geografisch en historisch onaf scheidelijk verbonden zijn en ook be sloten een gemeenschappelijke leefruimte te vormen, hetgeen de grootste' taak der eeuw is. Naar het D-NB uit Sjanghai meldt, heb ben de daar -wonende Nederlandsche re serve-officieren gisterochtend bevel ont vangen om onder de wapenen te komen. Reeds Maandagmiddag zijn zij naar Ne- derlandsch-Indië vertrokken. De Engelsche berichtendienst meldt, dat alle troepen te Singapore bevel hebben gekregen zich gereed te houden. In de bioscopen verschenen op het witte doek oproepen aan de soldaten zich te ver zamelen in de kazernes. Voor alle leden van de Britsche luchtmacht in het gebied van Malakka zijn de verloven ingetrokken aldus de Associated Press uit Singapore. I I Naar uit Warm Springs wordt gemeld, heeft Roosevelt op grond van een tele foongesprek met Cordell Huil besloten Uit Warm Springs, naar Washington terug te keeren (D.N.B.) Zaterdag is ten N. van Stavanger een Noorsch kustvaartuig door een Engelsdh vliegtuig aangevallen en tot zinken ge bracht. Aên boord bevonden zich 36 per sonen, van wie '26 konden worden ge red. De overige opvarenden zijn om het leven gekomen. Dit is binnen enkele weken de clerde aanval van Engelsche vliegtuigen op Noörsche schepen, Het Bestuur yen de Vereni ging Het Ziek-enhnis yoor Sohouwen-Dai reiend te Noord gouwe geeft bij deze met leed wezen kennis ren het overlijden ren den heer C. J. BOOGERD, te Zieriksee, sedert de oprich ting van het Ziekenhuis in 1902 bestunrslid en sedert 1928 voor zitter der Vereniging. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een geduldig ge dragen lijden, onze innig ge liefde Echtgenoot, Vader, Be huwd- en Grootrader, JAN CORNELIS VERJAAL. in den ouderdom van ruim 69 jaar, in leren gepens. oond. der brievenmalen. Zierikzee, A. VERJAALVijverberg. Boskoop, A. B. P. VERJAAL. P. W. VERJAAL—v. d. Have. JAN en RINEKE. Zierikzee, 2 Deo. 1941. Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden bij de herden king van onze 50-jarige eohtvereeni- ging, betuigen wij langs dezen weg onzen hartelyken dank. L. RENTERS. O. KENTER8* Krijger. Zierikzee, Viesohersdijk D 529. Coöp. Veiling „Zierikzee" H.H. uien- en peëntelers Vanaf 24 Nov. 1941 is het op monster veilen van uien, peën, rapen en kroten stopgezet. Vanaf dien datum mogen al leen zij, wier voorraad minder dan 5.000 kg in totaal is, hun partjj veilen bjj daadwerkelijke aanvoer. De totale, voorraad boven de 5.000 kg. worden gëinventari- seerd en blijven ter beschikking der Ned. Groenten en Fruit- centrale. Degene, die veiling Zierikzee gekozen hebben mogen NIET elders veilen. De Veilingmeester. Ruime keuze in: Eleotr. rijwiellampen Zaklantaarns Naaimachinelampjes Philips eleotr. huiskamerlampen Dubbele bagagetassoben Stuurtaisohen Haudbesohermers Jasbesohermers Spatlappen Kettiogkasten enz. Sohaatsen in yele modellen Alles zeer geschikt voor Sint-Nicolaas-geschenken Aanbevelend, Gebrs de Jonge Rijwielhandel, 8t-Domasstraat, tel, 86 de koffietafel MACARONI o! SPAGHETTI 'n voedzame lekkernij Los-en in pakken ran 200 gram. 100 gr. op 1 bon 163 Nog 'n kleine voorraad Hollandscha «n Itallaansche Melkmarkt, Zierikzee Talaloon 31 Voor repdraties en naalden van alle merken naaimachines, is het PFAFF NAAIMACHINEHUIS het aange wezen adres. St.-Domnsstraat, Telefoon 232

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2