Uit Stad en Provincie RADIO-PROGRAMMA Vrijdag 28 November HILVERSUM I. 415.6 M. 7,15 Gram.; 7,45 Ochtendgymnastiek; 7,55 Gram.; 8 BNO: Nieuwsberichten; 8,35 Ochtendgymnastiek; 8,45 Gram.; 9,15 Voor de huisvrouw; 9,20 Gram.; 11 Voor de kleuters; 11,20 Sylvestre-trio12 Or gelconcert en solist; 12,25 Voor den boer; 12,40 Almanak; 12,45 BNO: Nieuws- en economische berichten; 13 Amusements orkest; 13,45 Gram.; 14 Haarlemsche cr- kestvereeniging; ca. 14,50 Gram.; ca. 15,10 Haarlenfeche orkestvereeniging; 16 Bijbel lezing; 16,20 gram.; 17,15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten17,30 Voor de jeugd; 17,45 Orgelconcert; 18,10 Sport- wetenswaardigheden; 18,80 De Ramblers; 19 Actueel halfuur; 19,30 Derde en vierde acte van de opera „La Bohème" (opn.;. (Vanaf 20,15* alleen voor de Radio-Cen trales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20,30 Gram.; 20,45 Causerie; 21 Klaas van Beeck en zijn orkest; 21,30 Gram.; 21,45 BNO: Nieuws berichten; £2 BNO: Engelsche uitzending: „Economie News from Holland" of gram.; 22,15 Omroeporkest (opn.)22,55—24 Gram. i' HILVERSUM 301,5 M. 7,158,45 Zié Hilversum I. 8,45 Gram.; 10 Morgenwijding; 10,15 Zang met piano begeleiding; 10,40 „De straten van Rot terdam"; 11 Gram.; 12 Ensemble Oskar Savoy; 12,45 BNO: Nieuws- en econo mische berichten; 13.05 Luchtig middag programma; 15 Voor de vrouw; 15,45 De Romancers; 16,30 Voor de jeugd; 17 Gram.; 17,15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten; 17,30 De Melodisten; 18,30 Onze volkshuishouding; 18,45 Gram.; 19 Actueel halfuur; 19,30 Gram.; 19,45 Reportage; 20 „Der Zigeunerbaron", ope rette (opn.)21 „Welke boeken koopen wij op de as. feestdagen voor onze kin deren van 12—18 jaar?"; 21,15 Gram.; 21,45 BNO: Nieuwsberichten22 Gram.; 22,10—22,15 Avondwijding. NIEUW PACHTBESLUIT Véstiieliing pachip&riods Installing Grondkamer Het Verordeningenblad bevat een nieuw Pachtbesluit van de secretarissen-gehe- raal van Justitie, Landbouw en Vissche- rij en Financiën. De voornaamste bepalingen zijn: 1. Er komen vaste pachtperioden en wel voor boerderijen als geheel voor den duur van twaalf jaar en voor losse landerijen van zes jaar. 2. Na %floop der pachtpériode kan de pacljt door. den pachtrechter worden verlengd, tenzij de verpachter of één zijner familieleden -.het land persoonlijk wil bewerken. 3. De bevoegdheid tot goedkeuring van pachtovereenkomsten komt aan de pacht- bureaux, die voortaan grondkamer zullen héeten en publiekrechtelijke lichamen zullen zijn. 4. De pachtprijsstopverordening wordt opgeheven en de mogelijkheid, de pacht- vergoeding van alle bestaande overeen komsten vast te stellen, komt aan de grondkamer. Zonder liefde heeft een werk geen waardei maar alles wat uit liefde ge schiedt, al is 't in zichzelf nog zoo klein, brengt rijken zegen voort. Feuilleton 5, De bevoegdheid van den pachtrech ter beperkt tot zuiver juridische. ge schillen. Verlenging van da pacht Een pachtovereenkomst eindigt door't verstrijken van den overeengekomen ter mijn. Indien de pachtovereenkomst voor den duur van. ten minste twaalf jaren voor een hoeve of van ten minste zes jaren voor los land is aangegaan, kan de pachter den in pachtzaken bevoegden rechter verzoeken, de pachtovereenkomst te verlengen. Dit verzoek moet ten min ste een jaar voor het einde van de loo- pende pachtovereenkomst 1 worden ge daan. In bijzondere gevallen kan ook een verzoek, dat na dit tijdstip is gedaan!, j in behandeling worden genomen. Verhooging pacht De pachter moet een verhooging van den pachtprijs gedoogen, wanneer ge durende een pachtjaaï*--jof een pacht- seizoen de lasten, die den verpachter door publiekrechtelijke lichamen zijn op gelegd wegens buitengewone werken, waardoor des pachters bedrijf gebaat wordt, aanzienlijk hooger zijn geweest dan bij het aangaan van de pachtover eenkomst. De Grondkamer In elke provincie wordt door de se cretarissen-generaal van de departemen ten van Justitie en van Landbouw en Visscherij een Grondkamer ingesteld. De Grondkamer is een rechtspersoonlijkheid bezittend publiekrechtelijk lichaam. De Grondkamer is bevoegd hetzij voor de geheele provincie waarin zij i9 gevestigd, hetzij voor £en gedeete daar van bij besluit te bepalen, dat op pachtovereenkomsten betreffende los land, hetwelk niet grooter is dan een door haar te bepalen oppervlakte, de bepalingen der artikelen 10, 26, 27, 30 tot en met 33, en 41 tot en met, 46: van dit besluit niet van toepassing'zul len zijn. Deze bepaling geldt niet, indien vtus- schen verpachter en pachter mejr dan een pachtovereenkomst is gesloten en de gezamenlijke omvang van' het ver pachte grocer is dan de in het vorige lid bedoelde oppervlakte. De pachtovereenkomst moet schrifte lijk worden aangegaan. Zoolang de pachtovereenkomst niet schriftelijk is aangegaan, is de pachter niet gehouden den pachtprijs te vol doen. De pachter is gerechtigdterug te' vorderen, hetgeen hij onverschuldigd heeft voldaan. KULTUURKAMER EN KULTUURRAAD Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 1, sub 16 en 17, van zijn Verorde ning no. 108-40 (vierde verordening be treffende bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) binnen het kader van de Verordening no. 212-41 prof. _dr. G. A. S. Snijder tot president van den Necfèr- landschen Kultuurraad en den secreta ris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, tot president van de Nederlandsche Kultuurkamer benoemd. Artikel 1. De Nederlandsche Kuituur- raad bevorcfert de ontwikkeling van het Nederlandsche Kultuurleven en van de verzorging van de Nederl. kuituur. Bij de vervulling van deze-taak is de Kultuurraad verplicht alle uitingen van het kultureele leven gade te slaan, zoo mede alle diensten en instellingen, wélke op het gebied van het kultuurleven of de kultuurzorg werkzaam zijn, door het geven van adviezen te steunen en deze dogr het nemen van initiatief tot be paalde werkzaamheden op te wekken. Artikel 2. De Kultuurraad is een rechtspersoonlijkheid bezittend openbaar lichaam. Zijn zetel is gevestigd te 's-Gra- venhage. Artikel 3. Aan het hoofd van den Kultuurraad staat de president. 'Hij ver tegenwoordigt den Kultuurraad in en buiten rechte. De president benoemt opn lid van den Kultuurraad om hem in geval van zijn afwezigheid met inachtneming van de door hem gegeven richtlijnen te verte- genwoordigen. j STEEDS VERDER - j Steeds verder trekken de Duitsche troepen naar het Oosten en steeds meer ellende ontmoeten zij daar. Steeds dui: delijker blijkt, dat het meerendeel der Sovjet-bevolking in de bitterste armoede geleefd heeft en thans, nu de geesel van den oorlog over dit arme volk. is gegaan, zijn de ontberingen grooter den ooit. Voor talloozen beteekent een onmiddellijke hulp de redding van hun leven en het is daarom te begrijpen,, dat de ambulances, die hiér arbeidden, veel werk te verrichten hebben. De Nederlandsche ambulance moet daar om in alle opzichten gesteund worden, opdat zij haar werk zoo goed mogelijk kan doen. Ook uw steun is noodig.\ Stort daarom uw bijdragen op giro rekening i 8-7-6-0-0 ï^derlandschc ambulance, j Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. OOSTERLAND. Bij de Dinsdagavond ge houden stemming voor het kiescollege in de ^Ned. Herv. Kerk alhier, zijn doj aftredende leden, ide heerem L. v. d. Veer, A. Stoutjesdijk, A. Bouwman en Anth. Kwaak align herkozen. In plaats van den heer Nic. van der Weele, die ouderling geworden .is, wend gekozen de heer A. van den Berge AS. OUD-VOSSEMEER. Ter secretarie de zer gemeente is toegelaten als volon-, tair dhr. K. M. Endhoven alhier. G. V. en L'. V., beiden wonende alhier, zijn door opsporingsambtenaren 1 achter Bergen op Zoom, in de nabij- beid van de Belgische grens, aangehou den als verdacht van handel in bonnen. SCHERPENISSE. Mej. R. Th. v. As thans werkzaam als verpleegster aan de Berghstichting te Noordwijk Binnen is thans als zoodanig aangesteld te Oegst- INGEZONDEN STUKKEN TELEGRAMMEN •100 000 H.A. grasland most gaschsurd worden» Wat gaan we op gescheurde' gronden verbouwen? In de gierikzeesche Nieuwsbode van 26 Nov. j.l. wordt onder bovenstaand opschrift o.a. het volgende geschreven „Jammer genoeg is het gewas bij uitne mendheid voor gescheurde perc., de erwten, niet toegestaan. Wil men de scheurpremie ontvangen, dan mogen geen erwten op het gescheurde land worden geteeld". DIT IS NIET JUIST! „Op het gescheurde grasland mogen, met behoud van de scheurpremie, erwten worden verbouwd, mits de totale op pervlakte nietgrooter wordt dan, dat men in 1941 heeft gehad". Van wat verder nog wordt geschreven over de teelt van vlas is ons even min iets bekend. Hierover zou ik het volgende willen opmerken. Dit jaar is op verschillende gescheurde perc. vlas verbouwd met over het algemeen uitstekend resultaat. De kwaliteit is o,ver het algemeen minder, dan van vlas gegroeid op oud land, doch dat neemt niet weg, dat dit jaar do resultaten zeer bevredigend waren. Het is niet mijn bedoeling met boven staande alle landbouwers 'aan te sporen, om op de gescheurde perc. vlas te gaan verbouwen, doch ik wil er' op wijzen, dat er met de teelt van vlas op igescheur- de weilanden wel degelijk eenige er varing is. Zierikzee, 26 Nov. 1941. Ass. Rijkslandbouwvoorl. Diénst, M..MURRE. THOLEN. Naar wij vernemen, maken de plannen tot stichting van een Chfr bewaarschool, waartoe zich laatst een comité beeft gevormd, goeden voortgang. 1 De financiën zijn zoo goed als gewaar borgd, terwijl een gebouw, hetzij be staande lokalen of-* nieuwbouw, 'besehiK- baar zal worden gesteld. Men wacht thans op de toestemming van de hoogere autoriteiten. BIJDRAGEN AAN WINTERHULP Gehoor gevende aan hét 'verzoek vail het Provinciaal Bureau voor de Winter hulp Nederland te Middelburg heeft de Burgemeester te Zierikzee aan al len, die in dienst der gemeente werk zaam zijn een aanschrijving gericht met - verzoek 1/2' of 1 °/o van hun netto salaris gedurende de zes wintermaanden af te staan of iedere maand hun bij- I flrage te vermelden op de inteekenlijs- ten. Het is wensehelijk dat dit voor beeld zieh niet beperkt tot de gemeen- i te-ambtenaren en -werklieden, maar dat een ieder deelneemt aan deze loon-offer- actie of op de lijst inschrijft. Terwijl i zij, die door leveranties aan de gemeen te van deze overheid voordeel genie- I ten, ook hunnerzijds een offer brengen 1 voor de zorg welke door de overheid! f is geschapen ten dienste der behoeftige landgenooten. KERKNIEUWS r R.-K. Kerk. In het bisdom Haarlem is benoemd tot pastoor te Tholen A. M. Kok. ZU'NIG MET ELECTRICITEITJ 1 Kook alle gerechten met zoo weinig mogelijk water en met gesloten dek sel. 2 Schakel direct op „O" wanneer de gerechten zijn doorgekookt. 3 Vermijd gebruik van lichtkronen, schroef in elk geval een aantal lam pen los. 4 Gebruik geen sterkere lampen dan noodzakelijk is en laat vooral geen licht onnoodig branden. 5 Gebruik zooveel mogelijk alleen bu reau-, lees- of schemerlampen. 6 Zet de radio af, als Q niet luistert. 7 Strijk alles in één keer. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Woensdagnacht is het Engelschfe lucht- wapen, naar het DNB van militaire zijde verneemt, Wést-Duitschland binnengevlo* gen. Door het neerwerpen van een ge- J ring aantal bommen ontstond geen mi- litair- of militair-economische schade. BRITSCHE VLIEGERAANVALLEN OP. I FRANSCHE- VISSCHERS,. Het Hoofd van den Franschen Staat, Maarschalk Pétain, heeft Woensdagmid- dag Bretonsche visschers ontvangen, die onder leiding van een lid van den Na- j tionalen Raad uit het departement Fi- nisterre waren .gekomen. De delegatie J schetste voor den chef van den Staat de moeilijke ■- omstandigheden waaronder i de Bretonsche visschers bij de uitoefe ning van hun beroep te lijden hebben tengevolge van voortdurende Britsche aanvallen op weerlooze visschersbooten. POST-TELEGRAAf-TELEFOON Personeel van radio-centralei Met ingang .van 27 pecember j .1. zijn de particuliere radiodistributie-céntrales in eigendom ovérgegaan naar het Staats bedrijf der PTT. Het personeel bij deze centrales verricht in verschillende— vallen 12 a 15 uren dienst per dagi Een en ander was voor den ambte- naarsbond, hoofdgroep PTT-personeel, aangesloten bij het NVV, aanleiding om zich over deze lange werktijden tot de autoriteiten te wenden, met het ver zoek de werktijden van dit personeel gelijk te maken met die van het PTT- personeel. Thans *Ts mededeeling ontvangen, dat de regeling van de werktijden en de overige dienstvoorwaarden van. het ra- diodistributiepersoneel geleidelijk gelijk gemaakt zullen worden aan die van het PTT-personeel. i Een formatie Duitsche lange-afstands- verkenners meldt, dat zij haar 1000ste vlucht naar den vijand had gemaakt, waarbij 789 aanvallen werden gericht op de Britsche eilanden; in totaal heb ben de bemanningen 118,000 k.m.2 vij andelijk terrein en 5.008.500 brt. koop vaardij-tonnage gefotografeerd, terwijl 17 koopvaarders met 51.200 brt. werden tot zinken gebracht en 21 schepen met bom men beschadigd. Roman van Christel Broehl-Delhaes 12 Nadruk verboden Volgens zijn moeder heb ik hem voor vele dwaasheden behoed, denkt Johanne. Ik moet hem ook verder voor dwaashe den behoeden. Ik ben zeven jaar ouder dan hij. Ze loopt naar een der schilderijen en zegt verrukt: O, de Ananasberg in Dus- seldorp. U hebt er u tijdens uw ver blijf zeker wel gauw thuis gevoeld? Zij wacht zijn antwoord niet eens af en bekijkt een schilderij uit Aken. Het stelt de oude, oorspronkelijke badwijk van Aken-Burtscheid voor, een prachtige kerk met een hooge, vele tre'den Tel lende stoep. Kyber heeft* hier gebruik gemaakt van zacht getemperd schemer licht, dat een imponeerend effect geeft. Een aquarel uit het bosch van Aken duidt op een weldadig gezonde natuur beschouwing van den schilder, die -hier mee goed werk heeft geleverd. Nu, ben ik erg bescheideh geweest? vraagt Erich na ken poosje, waarneer hij bemerkt, dat zijn bezoekster ten volle de bekoring van de schilderstukken on dergaat. Ik ben leek, zegt ze voorzichtig, maar ik kan het niet helpen: uw werk bevalt me. Hij slaakt een zucht van verlichting. Niets zou me meer getroffen heb ben dan wanneer het uw goedkeuring niet zou hebben kunnen wegdragen, luidt zijn antwoord. Mag ik dus ook de Eifel- schetsen naar uw roman maken? Dan zou ik u de verschillende plek jes, die als voorbeeld voor de handéi ling van mijn 'roman dienden, moeten wijzen. Als u blij den Eifel laat zien, zal ik er stellig een veel be.teren kijk op| krijgen, dat weet Ik. Het zonlicht dooft langzaam uit; de schemer valt in het atelier; de beide menschen bemerken het niet. En nu, zegt Erich Kyber, moet u me nog vertellen, welk doek u het beste vindt. Nogmaals gaat sze het vertrek rond, elk schilderij nauwkeurig observeerend. Ze schenkt hem niets en wikt en weegt scherp. Dan blijft ze voor een doek! staan dat een oud steegje in hun ge- rtffeenschappèlijke woonplaats weergeeft. Er ligt sneeuw. Op den achtergrond rijst slank en spits een kerktoren om hoog in het blauw van den ttemel. Het is, of men de koude, zuiveré winter lucht voelt. Een mooi schilderij. Dit hier! zegt ze gedecideerd. Hij lacht, neemt het doek in de fraaie lijst J van den muur en dekt met zijn rug de leege plek. I Heb ik u niet gezegd, dat ik u mijn beste werk zou geven? Dit is het. U mag het hebben. Ik zal hlet zelf voor u naar huis brengen. Ze is overrompeld en overweldigd. U verwent me nee,' dat kan ik toch niet aannemen! Mevrouw Kyber is binnen gekomen; geen van beiden heeft het gemerkt. Jawel! Neemt u het maar gerust! mengt ze zich in het gesprek. U hfebt .hetj werkelijk verdiend. I Later op den avond brengt Erich Ky ber |F»ohanne naar haar woning en on der zijn arm draagt hij zijn geschenk. '1 Drie weken lajer maken zij hun eersten tocht naar den Eifel. Alles prijkt in lentetooi. Johanne wilde Hermine mee- i nemen, maar dat had Erich^ haar uit het hoofd weten te praten. „Je moet dien, overigens zeer sympathieken luidspreker, nu eens thuis laten en alleen voor mij bestaan", had hij gezegd. „Kon jij men schen om je heen gebruiken, toen je aan je roman werkte? Nee! Nu, ik ook niet. Slechts een enkel mensch: joul" Ze kunnen, alleen op een Zaterdag gaan. Alle andere werkdagen is Erich MIJNHEER PIMPELMANS HEEFT ALWEER PECH door G. .Th. Rotman (Nadruk verboden) 23. Strompelend en kreunend, geleund, op des dokters arm, volgde hij dezen naar binnen. De dokter, die heimelijk een hekel aan mijnheer Pimpelmans had, plantte den armen man in een stoel neer en daar begon hij me de schrammen, waarmee meneer Pimpelmans' gezicht overdekt -was, een voor een met scherpe bijtende jodiumtinctuur te penseelen; 24. Meneer Pimpelmans hief een oor verdovend gejammer aan bij elke streek en toen hij een kwartier later, zonder hoed en zijn gezicht vol roodbruine vlek ken, thuiskwam, sloeg zijn vrouw bijna achterover van dé schrik. „Maar man, man. wat is je nu toch weer .overkomen!" ïiep ze uit. „Ja, en nou had ik je nog wel ,£en prettige verrassing willen bezorgen!" zuchtte me neer Pimpelmans, ach, ik heb nu let terlijk altijd pech!" aan zijn bureau gekluisterd, moet hij cal culaties en ontwerpen maken en bouw plannen berekenen. Hij mag nrets uit eigen beweging doen. Maar op dezen Zaterdag en Zondag is hij heer en mees ter over zichzelf en kan hij zich geheel overgeven aan datgene waar zijn hart naar uitgaat. - Wat Erich niet alles meesleept. Een koffer, bovendien 1 «en schetsboekf ge weldig veel papier en een schildersezel. De menschen bij het station kijken hun oogen uit; zij trekken in de kleine pro vinciestad onmiddellijk de aandacht. Johanne is blij, als ze eindelijk in den trein zitten, die de straten en huizen van de stad weldra achter zich zal laten en hen- in Gods'mooie, vrije natuur brengt Hermine is meegegaan naar het station. Ze staat nu op het perron en wuift; ze is niet in het minst beleedigd, dat ze niet mee mag. Kunstenaars hebben nu eenmaal zoo hun eigenaardigheden en willen wel eens alleen zijn, begrijpt ze. Een beste meid, die Hermine. Nu slaat "ze daar en wuift. Als ze uit het gezicht verdwenen is, wendt Johanne zich van het raampje af en zegt: „Ik vind het eigen lijk schande. Het is voor het eerst, dat ik die goeie Hermi achter étel en dat is jouw schuld". Erich Kyber kijkt haar aan en in zijn blik ligt de toekomstige wil van den man, die eens uit den knaap groeit. Er komt een tijd, dat vriendinnen haar plaats aan dén man moeten afstaan,- zegt hij. Johanne werpt het hoofd in den nek, ontwijkt den blik van den arroganten jongeman, voelt, dat hij gelijk heeft en antwoordt bits: „Maar voorloopig nog nietl Onmiddellijk verandert de uitdrukking van zijn gezicht; het krijgt nu weer iets weeks en bedroefds. Zóó is hij weer pre cies de jongen, dien zij in hem ziet. Wijs dat niet zoo maar van de hand, Johanne. Ik weet wel, dpt'er voor jou een zeer bijzondere moet komen, niet een zooals ik, geen alledaagsch maar een mam, tegen wi'en een vrouw- als jij nog kan opzien, of die ten minste gelijk waardig aan je is Johanne neemt hem vluchtig op, be merkt de diepe teleurstelling op zijn ge zicht en voelt zich beschaamd do gr zijn bescheidenheid. Hij is inderdaad een prachtjongen, die een geweldige kracht in zieh bergt, zonder dat deze de sensibi liteit van zijn ziel ooit zal kunnen stree- len. Maar dat mag ze niet doen, als ze hem niet volkomen uit zijn evenwicht wil brengen en daarom praten ze de geheele verdere reis over /notieven en studie objecten voor hetgeen hij in beeld hoopt te brengen. (Wordt vervolgd). 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2