I ST.-MAARTENSDIJK Uit Stad en Provincie Voor deze gemeente wordt een ACTIEF CORRESPONDENT gevraagd. Aanmeldin'g per brief bÜ DE REDACTIE. RADIO-PROGRAMMA Woensdag 26 November HILVERSUM I. 415.5 M. 7.l£ Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek,; 7.55 gram.; 8 BNO: Nieuwsberichten; 8.15 Gram.; 8.35 Ochtendgymnastiek; 8.45 Gr.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.25 Gram.; ^11 Voer de kleuters; 11.20 Ensemble Joan Lancé; 12 Orgelconcert; 12.25 Voor den boer; 12 40 Almanak; 12 45 BNO: Nieuws- en economische berichten; 13 Omroepor kest; 14.15 Revida-sextet; 15 Voor de vrouw; 15 20 Vocale duetten met piano begeleiding; 16 Bijbellezing; 16.20 Voor de jeugd; 17 Gram.; 17.15 BNO: Nieuws- economische- en beursberichten; 17.30 Na tionale Jeugdstormkwartièr; 17.45 Piano voordracht; 18.15 Volksgezondheid; 18.30 De Melodisten; 19 Actueel halfuur; 19.30 Eerste en tweede acte van de opera „La Bohème" (opn.); 20 Gram.; (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de 'studio beschikken); 2Q.15 Gram.; 20.45 Boyd Bachmam en zijn orkest; 21.30 Tïram.; 21.45 BNO. Nieuwsberichten; '22 BNO: Engelsche uitzending: „The Dutch Achire- ments in the Netherlands Indies" of Gram.; 22.1524 Gram. HILVERSUM II. 301,5 M. 7.15—8,45 zie Hilversum I. 8,45 Gram.; 10 Morgenwijding; 10.15 Gram.; 10.40 Voordracht; 11 Gram.; 12 Frans Wouters en zijn orkest, 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten; 13.05 Otto Hen driks en zijn orkest; 13.45 Orgelconcert en zang; 1415 Voordracht; 14.35 Gram.; 16 Viool en piano; 17 Voor de jeugd; 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten; 17.30 Klaas van Beeck en zijn orkest1, 18 Cabaretprogramma; 19 BNO- Brabantsch praatje; 19.10 BNO: Nieuwsberichten;49.20 Volkszangkoor met pianobegeleiding; 19.45 „In en om de NSB" (voorbereid door de NSB); 20 Gr.; 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die een lijnverbinding, met de studio beschik ken); 2J Lezing „Mozart als pianist .en als klaviercomponist"; 21.20 Gram.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 .Gram.; 22.10— 22.15 Avond wij ding. KINDEREN IN GOEDERENWAGENS BEVROREN EN VERHONGERD Duitsche soldaten vonden aan het Oos telijk front op het station van een kleine stad, waarom dagenlang was gevochten, twee gesloten goederenwagons, zoo mel den de dagbladen. Toen ze de wagons met de noodige voorzichtigheid hadden geopend, ontdekten ze tot hun groote ontzetting, dat zich hierin kleine kin deren bevonden van 2 tót 6 jaar oud). De meeste bleken te zijn bevroren en verhongerd. De weinige kinderen, die nog in leven waren en door de Duitsche soldaten onmiddellijk werden geholpen, vertel den, dat zij van hun ouders waren ge scheiden en voor vervoer in de goede renwagons waren opgesloten. Dit sobere relaas geeft een schril beeld van de verschrikkingen die de Duitsche troepen in de Sovjetunie aantreffen. On noemelijk veel is er te lenigen en de' ambulances zwoegen dag en nacht. Laat het onze Nederlandsche ambu lance daarom aan niets ontbreken. Steunt deze hulpexpeditie naar uw vermogen en stort uw .bijdragen op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance,. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. w w W <9$ C*> Vaak leidt onwetendheid tot vermetel heid, en kennis tot bedeesdheid. ZIERIKZEE. In een etalage, die de heer J. W. Gudde in zijn werkplaats in de Verrenieuwstraat maakte, staan eei.ge schilderstukjes van onzen stadge noot M. P.. v. d. Schelde, waarvan er enkele niet onverdienstelijk zijn; zoo het stilleven: Dahlia's in vaas. Voor een ama teur leverde de heer v. d. Schelden aardig werk, wat de aandacht verdient. Goedgekeurd is het besluit van den waarnemenden Commissaris der Provin cie, volgens hetwelk gehuwde burgemees ters, secretarissen en ontvangers, die meer dan één betrekking ih publiekrechterlijken dienst bekleeden, slechts voor het ver- leenen van de tijdelijke toelage in aan merking komen indien en voorzoover het gezamenlijk bedrag van de daaraan ver bonden bruto-wedden het bedrag van f1900 'sjaars niet overschrijdt. RENESSE. De suikerbieten zijn thans in deze gemeente van idle landerijen verdwe nen. Aangezien niet alles tegelijk kan verladen worden, liggen op het stations emplacement nog een zeer groote massa suikerbieten, die nog wel eenigen tijd werk zullen geven, eer. de laatste im de R.T.M.-wagons zijn verdwenen. BRU1NISSE. De vorige week werden van hier' verzonden naar Holland recht streeks ongeveer 1000 ton mosselen. Rechtstreeks naar België gingen 150 ton. Via de losplaatsen te Tholen, Ier- seke, Belhoek en Philippine werden naar Holland, Puitschland en België ongeveer 11000 ton mosselen verzonden. Prijzen Prijzen f2.60 tot f3.05 per ton. Geen aanvoer van mosselzaad. Vorige week hebben wij abusieve lijk bericht, dat de Landbouwvereeni- ging alhier met 16—10 stemmen besloot vrijwillig toe te treden tot den Ned. Landstand. Dit moet evenwel zijn, dat besloten werd niet toe te treden. THOLEN. Dinsdagavond 7 uur zal voor de Ger. gemeente alhier optreden ds. Lamain van Rotterdam. Te beginnen met Januari 1942 zal door ds. Batelaan alhier, aan de leer lingen der ULO-school alhier, geregeld godsdienstonderwijs woWen gegeven. STAVENISSE. .De plaatselijke directeur van de stichting W.H.N. brengt ter ken nis van de daarvoor in aanmerking ko mende ingezetenen, dat aanvraagformu lieren, om voor een uitkeering van W.H.N. in aanmerking te komen, op de gemeente secretarie te bekomen zijn. Eenof meer onverlaten hebben (feil „moed" gehad om op den bocht in den Stav. Weg, in de nabijheid van Groat- boschdreef, des avonds een barricade van steenen dwars over den rijweg aan te brengen. Hoe gevaarlijk zulk een laffe daad thans is, nu alle verkeer met een afgeschermde verlichting moet rijden, valt licht te begrijpen. Gelukkig bemerkte Dr. Bernhardt nog bijtijds de aangebrachte versperring". tDoor de politie wordt ge tracht de bedrijvers van deze niet ge noeg''af te keuren kwajongensstreek op t$ sporen. Herijk maten, gewichten; enz. De herijk van maten en gewichten zal op het eiland Tholèn plaats hjebben van 27 Juli -tot en met 10 Augustps, te St.- Philipsland op 17 en 18 Augustus en op Schouwen en Duiveland van 19 Aug. i tot en met 17 September 1942. Y EBKOOPIN GEN Notaris Bierens te St.-Annaland heeft in het café van dhr. P. J. Hëndrikse te StavenisSe, ten verzoeke van de Weduwe en Erven van wijlen dhr. J. Wesdorp,, publiek verkocht: een arbei derswoning, staaride in het Bosch en groot 93 c.a. Kooper werd dhr. L. Rooze- mond aldaar voor f 2314. Feuilleton Roman van Christel Broehl-Delhaes 10 Nadruk verboden Hij kan het boek nog steeds niet stil houden, 4naar nochtans zegt hij vrijmoe dig: Ik wilde u alleen maar aanbieden om af en toe 's avonds eens voor u op de machine te tikken. Nee, 't is werkelijk f^eel vriende lijk" van u, maar dat kan ik helaas niet aannemen.,.." ....O, ik kan heel goed typen/, valt hij haar in de rede. -• Dat geloof ik graag, ze is werke lijk geroerd door zooveel bereidwillig heid maar ik mag niet van u verlan gen, dat' u den weinigen vrijen tijd, waarover u beschikt, voor mij opoffert Van opofferen is immers geen sprake Ik zou 't zoo graag doen. Als ik maar hier mag zijn..." Nou, daar praten we dhn nog wel eens over, zoo eindigt ze nu haastig het gesprek, terwijl ze hem voorgaat naar het portaal, waar zijn jas en hoed hangen. w En mag ik nog eens terugkomen?. Ik kom nu eerst eens een keer bij u. Ach ja, die belofte moet u zoo gauw mogelijk nakomen 1 Bij de deur steekt ze hem haar hand toe. Ik vond het 'bijzonder, prettig persoonlijk kennis met u te mogen maken, meneer Kyber. Ik dank u vo.oir uw be zoek. Hij' kijkt haar bijna verrukt aan. U moet niet „meneer Kybert" tegen me 1 zeggen. Noemt u me toch „Erich". Later 1 belooft ze, glimlachend om zijn onstuimigheid. Hij buigt zich over haar hand, die hij nog steeds in de zijne houdt en -kust haar, Deze kus is te lang en veel te onbe- heerscht.... J Johanne kiest op een der volgende dagen het thee-uur om naar mevrouw Margrete Kyber te gaan. Het is een kostelijke wandeling, onder rijen jonge kaïstanjeboomen door, die op het punt staan hun eerste lentekaarsen te ontste ken. Dicht bij den grootsten en mQoisten kastanjeboom, door een voertuin van dén weg gescheiden, ligt de vriendelijke woning van de Kybers. Met een grooten bos cyclamen staat J.ohanne vpor de wit geschilderde deur. Mevrouw Kyber, die geen dienstbode meer heeft, doet haar zelf open. Ze is groot en slank, evenals haar zoon en ziet er, ondanks haar dik, grijs haar, nog Nationals Konijnsntontoonttolling De Nieuw-Vosmeersche Konijnenfokver- eeniging „Nieuw Leven" hield 22 en 23 Nov. j.l. een Nationale Tentoonstelling. Prijzen werden behaald door C. M. Ver wijs, St.-Philipsland; P. Vogelaar, A.J.- Polder; M. v. Beveren, Poortvliet; A. Rijstenbil, St.-Philipsland; D. Klaassen, St.- Maartensdijk (mooiste haaskleur voedster jong); C, van Dijke, St.-Philipsland; K. v. d. Slikke, St.-Maartens'dijk (mooiste wit, voedster oud); W. Vermaas, A.J.- Polder; K, v. d. Slikke, St.-Maartensdijk (mooiste wit.voedster op 2 na); C. van Dijke, St.-Philipsland; C. Kik, Bruinisse (mooiste Lotharinger voedster); J. van Zetten, Tholen (mooiste collectie Gr. Ch. chili, mooiste ram, mooiste fokpaar); mooiste Gr.Ch. chili, voedster jong, mooiste fokpaar) A. v. d. Est, St.-Phi- lipsland; C. M. Verwijs, St.-Philipsland; P. Vogelaar, A.J.-Polder; M. v.. Beveren, Poortvliet (mooiste ram jeugdklas)s W. termaas, A.J.-Polder '(mooiste'wit voed ster jong); P. Noordijk, Seherpenisse. Er warer\ 36 inzenders» KERKNIEUWS ZIERIKZEE. Woensdag 26 Nov., dank dag. Ger. Kerk. 10.30 'en 8.30 uur, ds, Leene. Chr. Ger. Kerk. 10.30 en 3.30 uur', ds. Hoogendoorn. Ned. Herv. Kerk. ELKERZEE. Woensdag 26 Nov., dank dag, 1,1 uur, ds. Boschloo en 3.30 luurj ds. Veen van Kerkwerve. POORTVLIET. Woensdag a.s. dankdag. Ned. Herv' Kerk. 11 en 3.30 uur, dsi. de Bres van St.-Maartensdijk. Ger. Kerk. 11 en 3.80 u„ ds. Steenblok. RECHTZAKEN Prijsopdrijving baboet Men .zal zich wellicht Herinneren dat eenigen ^tijd geleden een tiental Zierik- zeesche "winkeliers werd geverbaliseerd, wegens te dure verkoop van 'geconden seerde melk. Eenige weken geleden wer den zij hiervoor door den Inspecteur voor de Prijsbeheersehing te 's-Graven hage gestraft met boetes van 100 gul den elk. Dezer dagen werd ook hun grossier, de koopman P, C. V. te Re nesse ver oordeeld. Hij had' de blikjes, die uit een oude voorraad afkomstig waren, veel te duur -aan de winkeliers verkocht en werd voor deze prijsopdrijving beboet met 150 gulden. Groentongrositors^gastrflft Onder leiding van den District-com mandant voor de Prijsbeheersehing en in samenwerking met den CCCD is Vrij dagmorgen te Amsterdam tegen prijs opdrijvende groentengrossiiers opgetreden op een wijze, waardoor de schrik erin is gekomen. Omstreeks negen uur versöhenen en kele controleurs en politieagenten op de centrale markt. Snef werden de niets vermoedende grossiers, S. te Graaf, W. van Smeerdijk en C. Bras, die" op grond' van een kort voorafgaand onderzoek verdacht werden van het berekenen van te hooge prijzen, gearresteerd. Enkele oogenblikken later verscheen reeds een politieauto op het marktterrein en wer den de verdachten overgebracht naar het gebouw van de Inspectie voor de Prijsbeheersehing, waar onmidde|lijk met het verhoor van verdachten en getuigen een aanvangwerd. gemaakt. Dertien grossiers werden Zaterdag morgen veroordeeld door den Inspec teur voor. de Prijsbeheersehing tot, boe ten, varieerende van de f500 tot f lOOÖ, publicatie van de vonnissen in de dag bladen en sluiting van hun bedrijven gedurende 6 tot 8 maanden, gepaard gaande met het verbod tot uitoefening van het beroep van grossier in groen ten én fruit. In één geval werd zelfsi de sluiting van het bedrijf voor goed' ^bevolen. zeer jeugdig uit. De menschen in de stad beweren, dat mevrouw Kyber, die vroeger blond was, in twee dagengrijs is geworden. Het verlies van haar man zou haar al te sterk hebben aangegrepen. Hoezeer moest deze vr,ouw hebben lief gehad, i Johanne herinnert zich nog wat \Pan mevr. Kyber wordt verteld, kijkt naar het bijna spierwitte haar en voélt zich eerbiedig gestemd. Twee vrouwen, die elkaar wederzijds zeer bewonderen, ste ken elkaar de hand toe. De roode cyclamen worden overhan digd. Johanne krijgt een door de zon overgoten plaats hij het raam toegewe zen, Terwijl mevrouw Kyber de bloemen in een bonte vaas schikt, glijdt haar blik af en toe heimelijk over haar bezoekster. „Het atelier van mijn jongen kan ik u nog niet laten zien, juffrouw Gahl, want hij staat er op dat zelf te mogen doen. Maar ik vind het prettig, dat u op een tijdstip bent gekomen, waarop m'n zoon gewoonlijk nog niet thuis is. Zoo kan ik tenminste ongestoord een paar woorden met u wisselen, zegt ze, terwijl ze in een fauteuil tegenover Johanne plaats neemt. t Johanne buigt zich belangstellend wat naar voren en kijkt haar gastvrouw aan. Maakt deze moeder zich ongerust over haar zoon? Koestert ze een heimelijke vrees? Verdenkt zij haar van het een of Uitbetaling van da loonan der In Noord- Frankrijk werkende landarbeiders De Persdienst van den Nederlandjschen Landstand meldt De uitbetaling van de loonen der in dienst van Nederlandsche aannemers naar Frankrijk vertrokken arbeiders', waar onder vele landarbeiders, heeft vooral den beginne te wenschèn overgelaten. Nadien is, op verzoek van het Neder- landsch Verbond van Vakvereeniglngen, door 'inschakeling der Gewestelijke Ar- beidsbureaux, een betere regeling tot stand gekomen. Het is echter gebleken, dat arbeiders, die destijds in dienst der N.V. v/h. Joh* l Vens Kzn. waren, hun in het voorjaar 11941 rechtmatig verdiende loon nog niet volledig uitbetaald hebben gekregen. Terzake zijn do.or de afd. Arbeidsbe scherming van het voormalig „Neder- land9ch Agrarisch Front" besprekingen ge voerd' met het Departement van Sociale Zaken. Thaps kan worden- medegedeeld, dat dank zij de bemoeiingen van dit Depar tement ook deze geldenzullen worden uitbetaald. Hiertoe dienen belanghebbenden het juiste bedrag hunner loonvordering in te vullen op een bij het Gewestelijk Ar beidsbureau van de plaa'ts hunner in woning verkrijgbaar formulier en dit for mulier aldaar in te leveren. VROUW EN MODE (Archief 8 R) Na onderzoek en accoordbevinding zal de uitbetaling rechtstreeks door de be trokken firma geschieden; BOEKEN EN BROCHURES „VOOR HET. TE LAAT IS", door Max Blokzijl. In het voorwoord van bovenstaande brochure schrijft d$ heer N. Oosterbaan: In mijn inleiding tot Max Blokzijl's bro chure „Landverraders" waarvan ieder gezinshoofd in Nederland een exemplaar ontving heb ik de yerwachting uit gesproken, dat binnen afzienbaren tijd velen zich voor hun dwaze en negatieve haatgevoelens zouden 'schamen en dat men zich, ieder "op eigen wijze en op eigen terrein, positief voor de toekomst van óns - vaderland zou willen inzetten, Sedertdien hebbeii ons uit alle kringen van ons Volk tallooze stemmen bereikt, welke deze verwachting bevestigen, <al dient hierbij onmiddellijk te worden aan- geteekend, dat men zich daarbij veelal -nog een verkeerd dénkbeeld vormt om trent de wijze waarop bêdoelde ver nieuwing van onze Nederlandsche samen leving kan plaats vinden. Een verkeerd denkbeeld yoöral 'obitrent den tijd, welke ons' tot het volbrengen van deze gewel dige taak' 'zal' worden gelaten. Het is tot deze „afwachters", tot deze zoo enorm groote groep van de-kat-uit- dên-boom-kijkers, dat wij opnieuw een dringend woord van waarschuwing rich ten, Want hoe kan men zich poit po sitief voor het heil van het vaderland inzetten indien men eerst den vrede wil afwachten, alvorens de handen uit de mouwen te steken. Dan is het immers te laat, want dan wordt slechts in woor den of verdragen bevestigd, wat door den onverbiddelijken gangN de'r% historische feiten reeds gestalte heeft gekregen. WEEKBLAD „BOER EN ERF". Wij ontvingen de eerste nummers van hét nieuwe weekblad „Boer en Erf'^, een uitgave bestemd voor allen, die met de voedselvoorziening te maken hebben. Een keur van technische artikelen wordt afgewisseld door lichtere kost, waaronder een rubriek voor de vrouw. Zeer lezenswaardig ^ijn vooral de arti kelen Ruridvee-Tuberculosebestrijding bij inkrimping van den veestapel; Vrouwe-,, Iijke landjeugd en landelijke ruitersport. Fraaie foto's en teekejiingen. verluch ten het geheel en met rechit kan ge-< zegd worden, dat „Boer en Erf" het leidende landbouwweekblad van Neder land is. I MIJNHEER PIMPELMANS HEEFT ALWEER PECH door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 19. Op hetzelfde oogenblik weerklonk 'n daverende slag, gepaard met een serie noodkreten. 'De bestelauto had het hand karretje van de lorreboer^ in puin ge reden en was toen tegen *een huis op gevlogen, na eerst nog een lantaarn paal geramd te hebben. Kortom, het was een vreeselijke ravage; de lorreboer zat buiten adem tegen de'muur en de chauf feur hing bewusteloos buiten het portier. .20. Maar je zult wel benieuwd zijn naar mijnheer Pimpelmans, want daar gaat het verhaal toch eigenlijk over, niet waar? Welnu, de brave man was intus- schen, nog steeds in een stevig gan getje, op het Proveniersplein aangeko men, waar de gèmeente-electricien juist een nieuwe afgeschermde lamp moest ophangen.... Rrt! daar vloog de. ladder onder 'smans beenen- vandaan, zoodat hij hulpeloos aan de draad hfing te ben- gelen. ander? Johanne voelt den 'ftjjk van me vrouw Kyber op zich gericht en zij moet toegeven, dat de blik haar eenigszims onzeker maakt. Als die vrouw nu maar wat zei1. Maar mevrouw Kyber kijkt Johanna^ slechts aan 'en haar heldere, doordrin gende blauwe oogen krijgen plotseling een veel zachtere uitdrukking. Ja, ik zou graag eens met u willen praten, juffrouw Gahl, maar dat .is geen wensch'van vandaag of gisteren. Ik weet al lang van u en daar ben ik u zeer, zeer dankbaar voor. Zulke woorden overrompelen Johanne. Waarmee heeft ze dit bewijs van erken telijkheid en sympathie, dat zoo recht streeks uit het hart komt, verdiend? Maar protesteert ze zwakjes. Ik zou niet weten Toch is 't zoo, snijdt mevrouw Kyber haar het woord af. Het gaat hier om 'mijn jongen. Hij is-alles, wat ik heb en een eenig kind baart nu eenmaal zorgen, vooral wanneer dé vader vroeg sterft. Even trekt er een schaduw over haar gezicht, waarbij zij het hoofd afwendt. En mijn jongen, gaat zij dan voort, was altijd een hartstochtelijk en vaak zeer moeilijk te leiden kind. Op school onthield hij zich niet van de gebruike lijke kwajongensstreken. Maar een moe der heeft nu eenmaal altijd zorgen. Hij zal toch niet ontaarden 7 Hij zal toch J geen 'domraé dingen dóen? In zoo'n ge- val kan een moeder niet anders doen dan op de goede kern vertrouwen en af en toe een goed, openhartig woord laten ^hoeren. IR heb met mijn jongen ook zoo gehandeld en ik bereikte er mee,- dat hij mij alles vertelde en alles op biechtte, ook dat, wat anderen deden. I Zoo, hoorde ik af en toe de dolste din gen, die mij innerlijk deden huiveren, maey dat heb ik hem nooit laten blijken Ik heb hem steeds voorgehouden, aat hij ridderlijk tegenover de meisjes moest zijn, omdat zijn moeder ook eens een meisje geweest i^as. Als ik er aan denk, hoe hij mij toen aankeek Ach, juf frouw Gahl, hoeveel schoons, maar ook hoeveel angst brengt het moe dér zijn in de ontwikkelingsjaren van het kind toch I mee i Johanne is diep onder den indruk van j deze eenvoudige mededeelingen. Alles, wat een moederhart kan bezwaren en verkwikken wordt haar daarin onthuld en dwingt tot meeleven en meegevoel. Maar, vraagt ze zich heimelijk af, waar om krijg ik dat alles te hooren? Wal voor reden kan ze daarvoor hebben? j Maar mevrouw Kyber laat haar niet lang in het onzekere. Terwijl haar lange smalle vingers de roode cyclamen in de I vaas streelen, vervolgt ze:* (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2