Mid«dc«ling voor onz« land- on tuirbouwars Door de opheffing van de ver schillende provinciale landbouwbla den, een maatregel die noodzakelijk was in verband met de zorgelijke papierpositie in ons land, zijn be langrijke voorlichtingsorganen den land- en tuinbouwer ontvallen. Dit zal zeer .zeker in dezen tijd, waar- in agrarische voorlichting op elk gebied zeer noodzakelijk is, als een gemis gevoéld worden. Om eenigszlns in deze leemte te voorzien, zal vanaf heden in ons blad wat meer plaatsruimte worden bestemd voor de rubriek „Land en Tuinbouw" en zullen wij door het geven van belangwekkende, ac- tueele artikelen op elk terrein van den. land- en tuinbouw, en veeteelt in den ruimsten zin van het woord trachten de belangen van onze le zers op het platteland zooveel mo gelijk te behartigen. Wij vragen dan ook bij voortduring hun bijzondere belangstelling voor onze land- en tuinbouwrubriek. Specialisten op dit gebied zullen in den vervolge om beurten deze rubriek verzorgen, DE REDACTIE. RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 26November HILVERSUM I. 415.6 M. 7.15 Voor de rijpere jeugd van het platteland; 7.30 Gram.; 7.45 Ochtendgym nastiek; 7.55 Gram.; 8 BNO: Nieuws berichten; 8.15 Politiek weekpraatje (opn.) 8.30 Gram.; 8.35 Ochtendgymnastiek; 8.45 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.25 Gram.; 11 Voor de vrouw; 11.20 Gerard Lebon ,en zijn orkest; 12 Gram.; 12.10 Klaas van Beeck en zijn orkest; 12.40 Almanak; 12 45 BNO: Nieuws- en econo mische berichten; 13 Zang met pianobege leiding; 13.30 Ensemble Jack der Kin deren; 14.15 Gram.; 14.30 De lichte toets; 15.30 Pianovoordracht; 16 Bijbel lezing; 16.30 Gram.; 16.45 Voor de jeugd; 17 Gram.; 17.15 BNO: Nieuws-, economi sche- en beursberichten; 17.30 Schram - melkwartet; 18 Voor de werkende vrouw; 18.15 Otto Hendriks en zijn orkest; 19 Actueel halfuur; 19.30 „Vreugde en Ar beid"; 19.45 Toespraak door Prof. Dr. T. Goedewaagen, ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten; 20 Ver volg van 19.30 (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver- lbinding met de studio beschikken); 20.15 Gram.; 20.45 Zang met pianobegeleiding; 21.30 Gram.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Engelsche uitzending: „Economie News from Holland" of Fragmenten uit de operette „Lisa benimm' dich" (opn); 22.25 Orgelconcert (opn.); 22,5524.00 Dansmuziek (gr.pl.) HILVERSUM II. 301,5 M. 7.15 Gram.; 7.30—8.15 (zie Hilversum I); 8.15 Gram.; 8.30—8.45 (zie Hilversum I); 8.45 Gram.; 10 Morgenwijding; 10.15 Gram.; 10.40 Vroeger en nu: De machine; 11 Zang met pianobegeleiding; 11.35 Gr.; 12 Ensemble Oskar Savoy; 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten; 13.05 Boyd Bachman en zijn orkest; 14. Gro ninger Orkestvereeniging; 15.30 Voor de zieken, 15 „Het Lied", causerie, m.m.v. solisten; 15.30 Gram.; 16.55 Zang en cla- vecimbel; 17.15 BNO: Nieuws-, economi sche- en beursberichten; 17.30 De Melo- disten; 18.15 Boekbespreking; 18.30 Gram. 18.45 „In een nieuw licht' bezien", voor bereid door de NSB; 19 Actueel half uur; 19.30 Gram.;. 19.45 Toespraak door Prof. Dr. T. Goedewaagen, ter gelegen heid van het eenjarig bestaan van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten; 20 Gram.; vanaf 20.15 alleen voor de Radiocentrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 De Romancers; 20.45 Gram.; 21 „Vreugde en Arbeid", gevarieerd pro gramma; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Toelichting op het Weermachtbe- richt; 22.10—22.15 Avondwijding, ONS DAGELIJKSCH BROOD bater dan In dan vorigan oorlog Het Alg. Hbld. had een onderhoud met den heer J. G. F. Dombach, directeur van de stoom-meelfabriek „Holland". Wat de soort van grondstoffen votor de bloembereiding betreft, deelde de heer Dombach mede, dat deze sinds den oor log geleidelijk zijn veranderd. De oude oogst tarwe is thans op, terwijl nu de nieuwe oogst wordt verwerkt. De voor raden buitenlandsche tarwe zijn niet groot meer. Het is jammer, dat de weers gesteldheid gedurende den afgeloopen zo mer zoo ongunstig is geweest, waardoor de graanoogst te lijden heeft gehad. Er is hierdoor veel „schot" ontstaan en de kwaliteit is er slechter door geworden. ,7ln den vorigen oorlog was het brood veel slechter dan thans. Er moesten toen gedroogde aardappelen, die dikwijls wa ren verbrand, worden vermalen, hetgeen de kwaliteit van het brood niet ten goede kwam. Tegenwoordig hoort men veelal bewe- Ten, dat in de bloem bloembollen worden vermalen, doch dit is absoluut onjuist. De grondstoffen welke thans voor de bloembereiding worden gebruikt, zijn be halve tarwe, ook rogge en gerst, terwijl er voorts nu ook «aardappelmeel wordt bijgemengd. Het aardappelmeel mag mis schien de smaak van het brood niet ten goede komen, de voedingswaarde wordt er niet minder 'oan. Het brood dat gebakken wordt van bloem, die is gemalen uit de zoo juist genoemde grondstoffen, kan geen enke len nadeeligen invloed hebben op de gezondheid van de bevolking. Maar de bakker dient geen gebruik te maken' van alle mogelijke hulpmiddelen o«f minder waardige grondstoffen, die voor de goe de hoedanigheden van het brood niet be vorderlijk zijn. Het normale uitmalingspercentage was 72 pet., doch thans bedraagt dit 85 pet. Er blijft dus een gedeelte van den ze mel in de bloem aanwezig. De. 15 pet, welke daarna overblijft, wordt als vee voeder gebruikt". „Bij het experimenteeren hebben wij een nieuw soort van brood, het z.g. vol- konstbrood gefabriceerd, dat bij het pu bliek zeer in den smaak valt". De heef Dombach achtte het een ge luk, dat de aardappeloogst dit jaar groo- ter is uitgevallen dan het vorige jaar het geval was. „Straks zal waarschijnlijk ook haver in het brood worden verwerkt" Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig Jaar Van 24—30 November 1891. Door de geneeskundige staatscommissie te Am sterdam werd bevorderd tot arts, dhr. P. J. de Vlieger, geboren te Noord- gouwe. Den 27en Nov. herdacht 'de beer J. K. Broersma te Zierikzee den dag, waarop hij vóór 25 jaar tot Commis saris van Politie aldaar werd benoemd. Beroepen bij de Chr. Ger. Gemeente te Grand Rapids (N.-A.) ds. P-h. J. WesS seis te Zierikzee. In de najaarszitting van de Prov. Staten van Noord-Brabant en Zeeland werd besloten een subsidie te geven, tot verbetering van den weg over den Slaakdam. Tot lid van het bestuur der wa- terkeering van het Calamiteüze water schap Scherpehisse werd benoemd de heer J. Lokker. w w <X> Illusies vallen van U af als dorre tak ken, betreur ze niet. Zij geven ruimte voor de jonge loten, die een bloem be loven te dragen. LAND. EN TUINBOUW 100.000 HA. grailand moat gaichaurd wordan In vrijwel alle Nederlandsche bladen hebben de veehouder, de vetweider en de landbouwer kuninen lezen, dat vóór 1 Maart 1942 100.000 H.A. grasland ge scheurd moet worden, zulks in verband met de voedselvoorziening van ons land. Indien ideze 100.000 H.A. grasland om gezet is in bouwland, staat het zoo goed als vast, dat wij zelf voor de voedsel voorziening van ons volk kunnen zor gen. Daar aanvoeren van overzee nog steeds uitgesloten zijn, en voorloopig nog wel niet mogelijk zuilen blijken, is het dus zeer noodzakelijk, dat dit scheuren geschiedt. Daarop is dan ook van hoo- gerhand gewezen, wantilndien wij niet vrijwillig overgaan tot het scheuren van deze 100.000 H.A. grasland, dan komt er een scheurplicht. Walk* itukk*n moat man «chauron Lang niet alle grasland is geschikt om gescheurd'te worden. Dat dit niet iedere landbouwer en vetweider weet, is niets geen bi'zonders. Men kan niet alles weten. Er zijn heel wat perceelen, die als gras land goed, voldoen, maar die als bouw land ongeschikt zijn. Omgekeerd zijn er ook meerdere perceelen, die weer beter voor bouwland als „voor grasland geschikt zijn, neme men bij voorkeur niet, maar late ze grasland. Want men' moet er rekening mee houden, dat het perceel waarschijnlijk meerdere jaren als bouw land zal moeten worden gebruikt. Men moet er dus niet alleen met een wagen graan in den zomer vandaan kunnen ko men, maar ook met een wagen bieten of aardappelen in de herfst. Dit zijn dingen, waarmede men terdege rekening móet houden1. Een tweede feit van belang is de ont watering. Er -zijn ook perceelen, die, wat de ontwatering betreft, niet in de eerste plaats geschikt zijn om te scheu ren1. Men wake er vooral voor geen min derwaardig land te gaan scheuren. Hier mede is de zaak niet gediend en, het gevolg is: verspilling van zaaizaad^ en arbeidskracht. Aanbeveling verdient om voor scheu ring kalkarme, z.g. zuren perceelen te nemen. Het bekalken van. grasland blijkt nog altijd een moeilijke kwestie te zijn. De kalk dringt zeer moeilijk in den bo dem en zoo kan het jaren duren', voor dat het perceel in den juisten kalktoe- stand is. Bij het omzetten in bouwland heeft men de gelegenheid de kalk door den grond te werken en dan is de zaak veel gauwer in orde. Wanneer men de kans beloopt, dat een perceel bij gebruik als bouwland gaat stuiven, dan moet scheuren worden ontraden. Voor dergelijke perceelen is ontheffing van de verplichting tot scheu ren mogelijk. Men versta zich hierover met den assistent van den Rijkslamdbouw- voorlichtingsdienst. Nedarlandich Lanbouw-CamHé De eerste afdeeling van het Ned. Land- bouw-Comité heeft in haar jongste ver gadering o.m. het volgende behandeld. Besloten werd opnieuw te bevoegder plaatse de aandacht te vestigen op de ongewenschte gevolgen, welke het inne men van de jachtgeweren na de sluiting van de jacht zal hebben t.a.v. de bestrij ding van schadelijk gedierte. De N.V.C. heeft inzake het bij de ver plichte rundveelevering rekening houden met' in nood geslachte paarden en met ten behoeve van de bestrijding van de ^schurftziekte afgeslachte fokschapen be richt, er niet toe over te kunnen gaan in deze gevallen leveringsbewijZen voor rundvee af te geven, met het oog op de principieel niet te aanvaarden consequen ties. De vergadering besloot deze aangele genheid bij het overleg met den directeur- generaal voor de voedselvoorziening aan hangig te maken. De prijzen welke in 1941 voor het verplicht geleverde rundvee zijn betaald, worden algemeen ,onvoldoen de geacht. Veelal werd het geleverde ge- bruiksveo naar slachtwaarde uitbetaald. Daar het wel vaststaat, dat ook in 1942 een belangrijk aantal dieren door de overheid zal worden overgenomen zou het van groot belang voor de veehouders zijn, indien daarbij meer dan tot dusver, zou warden rekening gehouden met de bedrijfswaarde van deze dieren. Verwacht mag worden, dat de prijs van de consumptieaardappelen eerlang zal worden verhoogd in ver band met hét aanbrengen van het win- terdek op de aardappelen. De meening werd uitgesproken, dat een geleidelijke verhooging van den consumptie-aardap pelprijs had moeten plaats vinden, over eenkomstig de bewaarloonregeling, wel ke voor de granen gekit. Besloten werd deze aangelegenheid met den directeur- generaal voor de voedselvoorziening te bespreken. Als gevolg van het feit, dat de werk- zaamheden op (het land dit 'najaar zeer laat zullen zijn geëindigd, is het voor vele boeren niet mogelijk hun tarwe zoo tijdig af te dorschen, dat zij vootf den leveringsbijslag van 30 cent pen 100 k.g. in aanmerking komen. Boven dien wordt het dorschen in sommige gebieden zeer vertraagd door het om bouwen van de dorschmachine-motoren op generator-brandstof, alsmede door de ordening van het dorschbearijfBesloten werd er bij den directeur-generaal voor de voedselvoorziening op' aan te drin gen, den termijn waarover de bovenge noemde bijslag wordt verleend, te ver lengen tot 1 Jan. 1942. Invantaricatia voadi»Loorz'ening Deccmbar 1941 Blijkens de St.-crt. van 21 dezer wordt voor de in December 1941 te houden inventarisatie van den veestapel en de wintergewassen als tijdvak, bedoeld in art. 2, lid 1, van het Inventarisatiebe- sluit Voedselvoorziening, vastgesteld het tijdvak 1 Dec. tot 7 Dec. 1941 en als tijdstip, bedoeld in art. 3 van genoemd inventarisatiebesluit, voor de hiervoor be doelde inventarisatie vastgesteld 14 De cember 1941. MARKTBERICHTEN ST.-ANNALAND. GeveUd werden vo0r St.-AnnalandUien voor export: 143500 k.g. f4.50; binnenland 28708 k.g. f4.50; vrije peeën voor export 98708 k.g. f3.40; binnenland 9030 k.g. f3—6; afwijkende peeën 9329 k.g. f '2; Koolrapen 2373 k.g. f2—2.50. Groep ScherpenisseUien 45417 k.g. f 4.50; 11299 k.g. f 3.50; 863 kg. f 2.80; vrije peeën voor export: 20.000 k.g. f3—3.40; binnenland 3528 k.g. f2.5Q 6;'afw. peeën 3324 k.g. f2; Koolrapen 9051 k.g. fl.S6-S.50. NIJVERHEID EN TECHNIEK Soldeeren uit den tijd Tof dusverre kende men in de industrie twee methoden om metalen met elkander zonder klinknagels te ver binden, n.l. het lasschen voor grove verbindingen, het soldeeren voor fijner werk. Voor het soldeeren is ech ter tin vereischt en toen dit als gevolg van de tijdsomstandigheden schaars be gon te worden, heeft men gezocht naar een vinding, waardoor het lasschen ook voor kleine verbindingen mogelijk zou worden. i Hét publiek kent het soldeeren ini de meeste gevallen slechts als «del methode om lekke ketels en pannen weerj bruikbaar te maken, of een beschadig de schemerlamp te herstellen, doch in verschillende industrieën, zooals b.v. de j radio-industrie, is het een veelvuldig toe; gepaste bewerking, zonder welke de ver- vaardiging van ingewikkelde technische toestellen practisch onmogelijk zou zijn. Inderdaad is men er in geslaagd een methode voor het lasschlen van fijn werk te vinden en deze methode is niet slechts, een vervangende methode voor tijd van oorlog; zij zal ook in vredestijden grooten opgang blijven maken. Men heeft hier van den nood wel een zeer goede deugd kunnen maken. Het laschapparaat bestaat uil een kleine tang met een lengte van 27 c.M. en een gewicht van 250 gram. In de snavelvormig toegespitste vingers van de tang zijn speciale electronen van de A.E.G. aange bracht. Waterkoeling is niet noodig; de tang werkt met 220 Volt wisselstroom en kan op ieder normaal lichtnet worden aangesloten. Met dit kleine instrument kan men draad en blik in de fijne industrie veel eenvoudiger, veel steviger en veel duur zamer dan tot dusverre verbinden. Het zal Zonder twijfel niet alleen in de groo- te industrieën, doch ook bij de kleinere handwerkslieden, instrumentmakers e.d. toepassing vinden. (S.R.) BOEKEN EN BROCHURES „BLOKKADE". Bij het begin van den derden oor logswinter wordt het Nederlandsche volk dit- blad aangeboden. Het wil wijzen op de oorzaken van het gemis, dat thans op velerlei gebied gevoeld wordt. Deze oorzaken zijn in de eerste .plaats: de; pogingen die worden gedaan, om met geheel Europa ook Nederland aan hon ger en gebrek over te leveren, door middel van de blokkade; en in de twee de plaats de ^praktijken van hen, die de gevolgen van deze blokkade uit heb zucht en egoïsme verergeren, door ham steren, clandestien slachten en prijsop drijving. Naast deze negatieve feiten wil „Blokkade"- echter vooral <jp een positief feit wijzen en wel ditdat de blok kade tegen Nederland mislukken zal, in dien wij allen ons aaneensluiten om de zen aanslag op leven en gezondheid van ons en onze kinderen te doen mis-, lukken. Hiertoe moeten wij allen bij dragen dóór loyaal aan de distributie- politiek van de overheid mede te werken. DE PRINS - HET LEVEN. Nu het bekende weekblad „Het Leven" is opgenomen in de Weekrevue „De Prins" verschijnt laatstgenoemd tijdschrift voortaan in een nieuwe gedaante onder den titel „De Prins - Het Leven". Het nummer van deze week opent met een fotoreportage „De trek over de bergen", welke vertelt over het zomer en winterverblijf der schapen in de Ti- roler Alpen. In de rubriek „Foto's van de week" trekken die van de organisatie Todt in Oost-Europa «zeer de aandacht. „Smokkelen in den polder" is de titel van een actueele fotoreportage, welke op duidelijke wijze de strijd tusschen, crisisambtenaar en „Smokkelaar" teekent. Hoe zelfs de snelle bewegingen van een goochelaar gefotografeerd kunnen wor den, wordt uiteengezet in de rubriek „Natuur en Techniek", welke 'n beschrij ving geeft van Philips' stroboscoop. Verder bevat het nummer een uitge breide damesrubriek, het kinderblad „Jeugdland", kort verhaal, een vervolg verhaal, puzzles enz. Feuilleton Roman van Christel Broehl-Delhaes 9 Nadruk verboden Met reproducties van schilderijen van Erich Kyber, nietwaar; zoo stelt u zich dat toch voor? voltooit ze zijrf uiteenzetting. Jat geeft hij toe en op zijn open hartig jongensgezicht weerspiegelt zich duidelijk de trots, welke dit antwoord dicteert. Johanne gaat een oogenblik geheel op in dit knappe, expressieve gezicht. Haar blik rust in dien van den jongeman tegenover haar. Hoewel zeer geboeid, blijft zij zichzelf volkomen meester. Daar steekt toch geen enkele on bescheidenheid in; integendeel, ik vind het een heel verstandig idée. We zullen het in ieder geval in" gedachten houden. Erich Kyber blijft op deze weinig zeg gende woorden het antwoord schuldig. Niet voor niets heeft Johanne Gahl h'aar beroemde oogen eenige seconden te lang In de zijne laten rusten. Dat heeft zijn uitwerking niet gemist. Tot tweemaal toe opent hij zijn mond, maar hij1 kan de woorden, die hij zeggen wil, niet vinden. Dan, plotseling, zegt hij iets zeer doms, aarzelend weliswaar, maar noch tans met de overtuiging der jeugd: U hebt wonderlijk mooie oogen, juffrouw Gahl.... De levendige uitdrukking van haar ge zicht verdiept zich merkbaar, maar zij gaat ér niet op in. Het is voor mij; ?en reden te meer om uw schilderijen eens te komen bewonderen, zegt ze, den oorspronkelijken draad van het gesprek weer opvattend. Uw moeder zal er toch niets Itegen hebben? Mijn moeder zal het heerlijk vin den kennis met u te maken! stottert de groote jongen, rood van verlegenheid, omdat ze zijn woorden, die niet in het gesprek passen, niet schijnt te willen hooren. En u? vraagt ze lachend, omdat ze 'ttoch wel leuk vindt hem een beetjq Jn de war te brengen. Ik? Nou, dat behoef ik u toch wel niet te zeggen! En zijn blauwe oogen stralen van blijdschap. Zij staat op en neemt een boek uit de kast. Kent u dit? vraagt ze. Hij werpt een blik op den titel. Nee, maar Ik zou het heel graag willen lezen - Da't is lief van u Zij spreken met hartelijke, welgekozen woorden en willen toch beiden niet toe geven, dat zij meer voor elkaar zijn dan vrienden. De een vindt den ander on- j gelooflijk sympathiek en van louter blijd- I schap over deze sympathie klinken hun I woorden opvallend vertrouwelijk. Natuurlijk houd ik niet van 'm, denkt Johanne; hij is zeven jaar jonger dan i ik. Het is alleen maar, omdat hij zoo, aardig is, zoo vriendelijk, zoo ridderlijk, werkelijk een mengsel van - nu ja, van een dapperen gladiator en een d?e- moedigen page. De tijd vliegt voorbij. Johanne werpt een heimelijken'blik op de klok. De wel opgevoede Erich Kyber vindt, dat hij nu moet gaan. Hij staat op en omklemt het 1 boek, dat zij hem gegeven heeft. Hij draait het tusschen zijn handen om en om en verraadt daardoor, dat hij nog iets op zijn hart heeft. Juffrouw Gahl begint hij, hebt u eigenlijk veel werk? Zij trekt verbaasd haar wenkbrauwen op, niet begrijpend, waar dat nu weer heen moet. Natuurlijk heb ik op het oogenblik veel werk. (Wordt vervolgd) MIJNHEER PIMPELMANS HEEFT ALWEER PECH door Q. Th. Rotman (Nadruk verboden) 18. De fietser raakte op zijn beurt eveneens de kluts kwijt en maakte even eens een schuiver naar rechts, met het gevolg dat hij via het trottoir, alsof er geen verkeersregels bestonden, regelrecht de winkel van de groentenboer binnen reed, waar hij midden in de prei van rtiria bossen voor een dubbeltje terecht kwam. 17. Vlak achter de vorige kwam weer een auto, de bestelauto van de banket bakker. De ton kwam rechtstandig' op dekap er van terecht en schoot daar! tegelijk dwars doorheen. De chauffeur raakte van schrik de kluts kwijt, de auto maakte een schuiver naar rechts en reed bijna een fietser omver....

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2