ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE P u W lot- *5 Zonde van NET goede pakj MAANDAG 24 NOVEMBER 1941 OPüSüNOi ZIERIKZEESCHE COURAMT 1797 1889 ROSTOW AAN DEN DON GEVALLEN i onderwijs KNIP UIT! Met Duitschland tegen het kapitalisme Uit Stad en Provincie laV v- ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee f 1,60, elders f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt iederen werkdag. Uitgave: N.V. ZierikzeescheJNieuwsbode, Zierikzee, Schnith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: a. J. deLooze - Hoofdred.: m. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14793 ADVERTENTIES Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Sue- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 uur. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Zaterdag in een extra bericht mede Snelle troepen van het leger en formaties van de Waffen-S S. onder opper bevel van den kolonel-generaal Von Kleist, hebben na felle gevechten de stad Rostow aan den benedenloop van den Don ingenomen. Dahrmede fs oen handels- en verkeerscentrum in onze handen gevallen, dat voor het voort zetten van den oorlog van bijzondere beteekenis is. Aan de tot dit succes leidende operaties hebben de formaties van het luchtwapen onder leiding van generaal ridder von Greim een schitterend aandeel gehad. Zwars pant««rslsg woedt in Noord-Afrika Mislukte uitbraakpogingen uit Leningrad Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte behoudens een herhaling van het extra-bericht over de inneming van Rostow, Zaterdag bekend Ook in andere sectoren van het Oostelijke front is in aanvallen ver der terrein gewonnen. Voor Lenin grad zijn verscheidene door pant sers en laag vliegende toestellen ondersteunde uitbraakpogingen van sterke strijdkrachten van den vij and mislukt. Op het Britsche eiland hebben ge vechtsvliegtuigen overdag voltref- feers met bommen geplaatst op spoorweginstallaties ten Noorden van New Castle. In den afgeloopen nacht is een vliegveld aan de Zuid- Westkust van Engeland gebombar deerd. In Noord-Afrika staan de Duitóeh- Italiaansche troepen sedert 19 No vember op een breed front in zwa- ren strijd met sterke Britsche pant serformaties. De slag duurt voort. Op 20 November is in de ge vechten aan het Oostelijke front de bevelvoerende generaal van een legercorps, generaal der infanterie von Briesen, gesneuveld. BALANS NA EEN VELDTOCHT VAN 5 MAANDEN Enorme hoeveelheden geschut, pantserwagens en vliegtuigen vernield of buitgemaakt De Duitsche weermacht sluit, naar het D.-N.B. van nwlitaire zijde verneemt, vijf maanden veldtocht op 22 November af met een balans waarop zij trotsch kan zijn 1.700.000 vierkante kilometer ter rein werden in het Oosten bezet. In deze bezette gebieden wonen 75 millioen van de in totaal 190 millioen bewoners van de geheelo Sowjetunie. Volgens befiéhten die tot 20 November beschikbaar waren, verloor de Sowjetweermacht 3 792.600 ge vangenen, 389 divisies werden verslagen en gingen voor de Sowjetunie verloren. De Sowjetunie kan rekenen dat zij acht millioen soldaten heeft verloren. De uit rusting van deze acht millioen man werd of vernietigd of yiel den Duitschers als buit in handen. Meer dan 22'000 pantser wagens, 27.452 stukken geschut, 15.877 vliegtuigen werden vernield of buitge maakt, De bolsjewistische oorlogs- en koopvaardijvloot in de Oostzee en in de Zwarte Zee werden gedecimeerd. 47 oor-* logsschepen werden tot zinken gebracht, 544 zwaar beschadigd. 119 koopvaardijschepen met een inhoud van 385.650 brt en 89 andere koopvaar-, dijvaartuigen, waarvan de tonnage niet bekend is, zijn' in den grond geboiord. 122 koopvaardijschepen zijn zwaar bescha digd. Daarbij komt nog het enorme ver lies. aan locomotieven, treinen, munitie- treinen, tankwagons en andere middelen van vervoer, zooals bv. ten minste 17.000 vrachtauto's. Van dergelijke verliezen kan geen le ger ter wereld zich meer herstellen, ook het bolsjewistische niet, te meer daar de Sowjetunie met de 1.7 millioen vierkante kilometer grondgebied van haar in dustrie heeft verloren. De geweldige pres tatie van de Duitsche weermacht gedu rende de vijf maanden veldtocht in het Oosten zal eerst in de toekomst in vol len omvang kunnen blijken. Naar Oostland vertrokken ruim 100 plonisrs van hat niauwa Europa Het A.N.P. meldt uit Oldenzaal: In het onlangs in opdracht van den rijkscommissaris uitgegeven boekwerk „Die Niederlande im Umbruch der Zei ten", herinnert de heer van Etten in een hoofdstuk aan het feit, dat verschei dene onzer voorvaderen naar Oostland trokken om daar voor zich en hun gezin een nieuw bestaan te verwerven in vruchtbaar land. In de voetsporen van deze pioniers bij het weder in bezit nemen van ouden Germaanschen bodem, die spoedig ge volgd werden door duizenden uit 's rijks gouwen, zijn thans ruim honderd Neder- landsche boeren getreden, die Zaterdag morgen om tien uur als eersten uit Ol denzaal vertrokken. Zij zullen dus de op de Bolsjewisten in het Oostlapd ver overde landouwen gaan omzetten in vruchtbaar akkerland en ale bedrijfs leider en assistent-bedrijfsleider op - de dorpen lem gehuchten, die voprheen als kolchozen werden beheerd, worden ge plaatst om met behulp der landbevob king in het voorjaar vooral door den verbouw van broodgraan slag te leveren voor de voedselvoorziening van Europa en ons land Zij kwamen uit alle streken. Er kwamen Friezen onder'en Groningers, Brabanders en Zeeuwen, bedrijfsleiders uit den Wieringermeer,- zelfstandige boe ren en flinke landbouwers. De oudste is 53 jaar, de jongste 19. Binnenkort zul len zij worden gevolgd door ande.ren. Nog in December vertrekken eenige transporten en in Januari vermoedelijk 400 man. Via Berlijn zullen zij zich voor een verblijf van vier weken naar een kamp in Litzmannstadt, het oude Lodz, begeven. Daar worden ze ingeënt tegen verschillende ziekten en vertrouwd ge maakt met hun uitrusting, die geheel op de omstandigheden in Oostland is be tekend Vervolgens zullen zij doorreizen naar de plaatsen van bestemming. In Wit Rusland en vermoedelijk ook in de Oekraine. Voorloopig gaan zij alleen en blijft hun gezin achter. DE LOTERIJ VAN WINTERHULP 1 Dactmbcr trekking van da premies Reeds geruimen tijd zijn die colpor teurs van de loterij van Winterhulp Ne derland een vertrouwd beeld geworden in onze straten, waarbij in den laatsten tijd nog gekomen zijn het z.g. rad van avontuur en de gelukstrein. Het harde werken van de betrokkenen is nu met succes bekroond en met voldoening kan worden gezegd: de eerste loterij van Winterhulp Nederland is geslaagd. De loten zijn zoo goed als verkocht en op 1 December a.s. wordt in Den Haag in het openbaar ten overstaan van een no taris dé trekking gehouden voor de pre- mieloten. Een geweldig werk is hiermede tot een goed einde gebracht, in het belang van onze minder bedeelde landgenooten. Het was nog nimmer in ons land voor gekomen', dat een zoo groote loterij werd gehouden; niet minder dan zes millioen loten moesten worden verkocht. In deze loterij zaten 885.000 prijzen, varieerend vam 50 cent tot f 1000. Bovendien zat aan elk lot nog een z.g. premielot en hiervoor is nu de trekking vastgesteld op| 1 December as. Op dien dag zullen 103 premies worden getrokken, n.l. 1 hoofdpremie van f5000, 2 premies van f500 elk en 10 van f100 elk. Voor de koopers van de Winterhulploten is het dus zaak om nu hun loten op te zoeken, teneinde ide nummers op de trekkings- lijsten te kunnen nazien. De chef van de Zweedsche marine, ad miraal Tamm, deelt mede, dat bij de controle op het mijnenleggen in de Zweedsche wateren buiten Geland een patrouillevaartuig van de Zweedsche vlooi op een mijn is geloopen. Bij deze ontploffing kwamen tien personen om het leven. Het schip was eertijds een visschersboot en was in dienst van de Zweedsche vloot. (D.N.B.) Pstrolsum voor vsrlichtingidoslsindsn De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 23 November 1941 tot en met 3 Januari 1942 elke der met „23" genummerde bonnen, van de met „S" en „T" gemerkte petrpleumkaarten, reent geeft op het koopen van twee liter petroleum voor verlichtingdsdoeleinden. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de met „22" genummerde bonnen niet mogen worden vernie tigd, doch daarentegen zorgvuldig dienen te worden bewaard'. 1 FINANTIEEL NIEUWS I Rottardanucha Tramwag-Maafschappij Het Comité tot Behartiging van de Belangen van Obligatiehouders der N.V. Rotterdamsche Tramwegmaatsohappij zal in de obligatiehoudersvergadering van 27 November a.s. eén amendement op het voorstel van de Rotterdamsche Tramweg- j maatschappij worden voorgesteld van den volgenden inhoud: le. „De duur van de door de de- bitrice voorgestelde regeling wordt be- perkt tot 6 jaar, zoodat de regeling betrekking zal hebben op de periode van 1 November 1941 tot en met 11 October 1947. j j 2e. In elk der eerste twee jaren van deze periode zal de N.V. Rotterdamsche Tramwegmaatschappij drie onbetaald ge- bleven coupons harer obligatie-leeningen en in elk der volgende vier jaren van deze periode twee onbetaald gebleven coupons harer obligatieleningen betaal- baar stellen met 25 pet. van de nomi- male waarde dezer coupons. 3e. De sub b en c vermelde bepalin gen van het voorstel van de N.V. Rot terdamsche T<ramwegmaatschappij komen te vervallen". Bij aanneming, van dit amendement zal bereikt zijn, dat op 31 October 1947 alle thans achterstallige coupons en boven- N dien alle coupons, welke in de' periode van heden tot en met 31 October 1947 zullen vervallen, met 25 p'ct. hunner no minale waarde betaald zullen zijn. Vóór 1 November 1947 zal dan, met inacht- neming van de dan bestaande omstan digheden, een regeling moeten worden getroffen ten aanzien van de rentebeta ling vanaf 1 November 1947 en ten aan zien van de amortisatie der obligation. Overschrijving van leerlingen Op grond vain pari. 1 kier verordening no. 23 1940 en in overeenstemming met de par. 2 en 3 der verordening no. 3 1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, wordt be paald: Artikel 1. De eerste alinea van artikel 1 van het besluit van den secretaris generaal van het departement van Op voeding, wetenschap en cultuurbescher ming, van 20 September 1941 (Ned. St.ct. van 22 September 1941, no. 184) wordt gelezen Ten aanzien van leerlingen, die bij den aanvang |van het schooljaar of den school- cuirsus een 'bepaalde school voor lager, middelbaar of voorbereidend hooger on derwijs bezoeken, is overschrijving in den loop van dit schooljaar of dien school- cursus naar een andere school, behou- 'dens in geval van verhuizing, alleen toe gelaten met goedkeuring van den inspec teur van het Onderwijs in algemeenen dienst. Artikel 2. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging, 18 No vember 1941. RECHTZAKEN Rechtbank te Middelburg Zitting van Vrijdag 21 November. De volgende zaken werden behandeld1: 1. W. K„ 20 jaar, koopman; 2. G. K., 17 jaar, koopman een 3. J. P. K., 15 jaar, voddenkoopman, allen te Zierik zee, hadden zich te verantwoorden we gens diefstaL Verdachten werd ten laste gelegd dat zij tezamen en in vereeniging op 18 Febr. 1941, met het oogmerk tot wederrechte lijke toeëigenimg hebben weggenomen 140 kg aardappeelen, toebehoorende aan Jo hannes van der Wekken. 1 W. K., 2 G. K., 3 J. P. K., als) voren, hadden zich te verantwoorden we gens diefstal. Verdachten w$rd ten laste gelegd dat zij te zamen en in ver eeniging op 14, 18 en 20 Februari 1941 te Zierikzee met het oogmerk tot we derrechtelijke toeëigening hebben wegge nomen 7, 10 en 5 kippen, toebehoorende respectievelijk aan J. Roggeband, A. M. den Boer en J. B. Kooijman; subsidiair wat verdachte G. K. betreft dat hij op tijd en plaats voornoemd op zettelijk behulpzaam is geweest toen W. K. en J. P. K. vórenomschreven misdrijf pleegden door opzettelijk ingevolge een voorafgemaakte afspraak op den uitkijk te gaan1 staan om deze in geval van onraad te waarschuwen. Deze zaken zijn gevoegd. De' officier van justitie heeft in de gevoegde zaken -geëischt tegen W. K|. 1 maand gevangenisstraf; teegen G.- en J. P. K. ieder 6 maan den tuchtschool. Textitlgoadsrcn te duur verkocht Voor de etalages van manufacturen en confectiezaken -stijgt in dezen tijd maar al te vaak de spijtige verzuchting op „hoe is het mogelijk, dat alles zoo duur is geworden?" Inderdaad, de prijzen van alle textielgoederen zijn niet onbelang rijk gestegen. Ten deele terecht, ten deele ten onrechte. Terecht, omdat men door het uitblijven van de overzeesche grondstoffen tot allerlei vervangings- grondstoffen zijn toevlucht heeft moeten nemen'. De prijzen zoowel als de bewer king hiervan zijn in het algemeen aan merkelijk duurder. Ten onrechte, omdat er ook op dit gebied zeer -velen blijken te zijn, die trachten te profiteeren van de buitengewone omstandigheden. Textiel is een artikel, waarover de leek in het algemeen geen oordeel heeft en waarvan men hem alles kan vertellen, zoowel wat de kwaliteit als wat de prijs betreft. Van deze omstandigheid wordt dikwijls dankbaar gebruik gemaakt, dat- wijzen de registers der Inspecties voor de Prijsbeheersching wel uit. Een aan zienlijk percentage dér verhandelde ^za ken betreffen de textiel in vele variëtei ten. Daar er met deze ontoelaatbare praktijken vaak aanzienlijke winsten worden behaald, zien de overtreders zich herhaaldelijk groote boeten opgelegd. Zoo is dezer dagen een Amsterdamsche fabrikant van heeyenconfectie tot f20.COO boete veroordeeld. Hij h'ad met zijn prij zen zoo gemanipuleerd, dat het winst percentage het laatste jaar belangrijk hooger was dan voor den oorlog, waar tegen de Prijsbeheerschingsautoriteiten met recht bezwaar maakten. de lijst-der DISTRIBUTIE-BONNEN Waneer verduisteren? Heden (Maandag): zon onder 17.36. Morgen (Dinsdag) zon op 9.19. Maan onder 23.57; op 14.23 Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Eerste kwartier Dinsdag 25 Nov. Volle Maan Woensdag 3 Dec. Laatste kwartier Don derdag 11 Dec. Nieuwe Maan Donderdag 18 Dec. VISSCHERIJ BERICHTEN De verzending van mosselen uit Tho- len bedroeg vorige week ruim 7000 ton van 100 kilogram. De verschillende lood sen, waarbij eenige honderden personen werkzaam zijn, kunnen niet op volle kracht werken en verzenden, daar de aanvoeren van mosselen beperkt zijn en de vraag veel grooter is dan de toe wijzing. De aanvoer van bliek was gun stig. Ook deze -worden in de loodsen ingemaakt in zout en het zuur. De prij zen beloopen tof 30 cent per kilogram ruwe visch. De prijzen van oesters zijn hoog, doch door de beperkte voorraad zijn de verzendingen niet groot. ZONNEMAIRE. Mej. C. W. Tonsbeek, onderwijzeres te Biezelinge, is met in gang van 1 Jan. a.s. benoemd aan de Nassauschool te' Velp (Geld.) OOSTERLAND. Met ingang van 24 No vember is aangesteld als hulp-opzichter bij de Landbouw-Crisis-Organisatie, voor de gemeenten Oosterland en Ouwerkerk de heer A. Heuzen alhier. OUD-VOSSEMEER. Benoemd tot amb tenaar ten Distributiekantore te Wisse- kerke, onze dorpsgenoot C. M. v. d. Vlies*. Tot weger bij de huisslachtingen is in deze gemeente mede benoemd dhr. J. C. Geuze Johz. THOLEN. In de vacature M. Verkam man, is tot ouderling bij de Ger. Kerk alhier gekozen de heer J. Kramer. De Engelschen verloren in den tijd van 22 Juni tot 20 November 1792 vlieg tuigen aan het Kanaal, boven de bezette gebieden in het Westen, bij vluchten naar Noorwegen en bij hun 85 vluchten naar Duitschland en in Noord-Afrika. De aan vallen op Duitschland waren militair zon der effect en troffen zoo zelden in dustrie-objecten en in zoo kleine om vang, dat do zinneloosheid er van slechts des te zichtbaarder werd. KERKNIEUWS NIEUWERKERK. Woensdag 26 Nov., dankdag, Ned. Herv. Kerk. Ger. Kerk. 11 en 3.30 u., ds. Venema, I Ger. Gem. 11, 3 en 7 ure, ds. Barth. Geref. Kerk. ZONNEMAIRE. Woensdag 26 Novem ber, dankdag), 11 en 3.30 ure, ds. v. d. Linde. ST.-ANNALAND. Maandag 24 Nov. des nam. 7.40 uur in de bewaarschool, ds. W. Baaij van Tholen. Ger. Gem. Vrijdag 28 Nov. de9 nam. 4.10 en 7.40 uur, ds. Chr. v. d. Woes-» tijne van Ridderkerk. Josjizawa, de speciale Japansche am bassadeur voor Indo China, zeide in een interview, dat de tusschen hem en den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië gesloten overeenkomsten niet bevre digend ten uitvoer zijn gelegd. Het wa9 volgens hem te betreuren, dat de Neder- landsch-fridische regeering deelnam aan de economische blokkade tegen Japan. Hij hoopte echter dat spoedig een normale verhouding zou worden hersteld. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De inspecteur van de jachtvliegers, ko lonel Werner Mölders is op 22 November •op een dienstvlucht met een koeriers vliegtuig. dal hij niet zelf bestuurde, bij Breslau doodelijk verongelukt. Door den vijand niet overwonnen, heeft deze overwinnaar in 115 luchtgevechten op zoo tragische wijze den vliegerdood gevonden. De succesrijke prestaties van dezen 28- jarigen officier zijn weergaloos.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1