IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Met Duitschland tegen het bolsjewisme 3 ZATERDAG 15 NOVEMBER 1941 DE DUITSCHE TROEPEN STAAN BIJ KERTSJ DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van <le Duitsche weermacht deelt mede: „Op de Krim staan onze troepen vlak bij Kertsj. Stad en haven lig gen onder het gecontroleerde vuur van Duitsche artillerie. De lucht macht heeft kustbatterijen bij Se- bastopol door treffers van bommen buiten gevecht gesteld, belangrijke militaire installaties in de haven vernield en twee groote vrachtsche pen beschadigd. Andere luchtaan vallen waren gericht op de uit Kertsj vluchtende troepen. Daarbij hebben gevechtsvliegtuigen 2 trans portschepen met een gezamenlijken inhoud van 5500 ton tot zinken gebracht. Ook in de andere secto ren van het Oostelijke front wer den plaatselijke successen behaald. In de wateren om Engeland heb- ben gevechtsvliegtuigen, die gewa pende verkenningstochten onderna men, ten Zuiden van Lowestoft een groot koopvaardijschip bescha digd en met goed gevolg werven en ravitailleeringsbedrijven van de haven Falmouth gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben stuka's Britsche kazematstellingen bij To- broek vernield. Enkele vijandelijke vliegtuigen hebben in het Oosten van Duitsch- land een geringd aantal brisant bommen laten vallen. De burger bevolking leed verliezen aan doo- den en gewonden. VERLIEZEN DER BRITSCHE LUCHTMACHT In 10 maanden gingen 2501 vliegtuigen verloren De Britsche luchtmacht heeft in het luchtruim boven Groot-Brittannië, de be zette gebieden in het Westen en boven Noorwegen, alsmede bij vluchten boven het Duitsche Rijk vanl.l Januari 1941 tot 31 October 1941 in totaal 2501 vliegtui gen verloren, en wel 1192 jachtvliegtuigen en 1309 bommenwerpers. Tegenover dit verlies van 2501 Britsche vliegtuigen staat een verlies van 602 Duitsche vlieg tuigen. De Duitsche superioriteit wordt nog duidelijker, wanneer men bij deze totale verliezen het aantal vliegtuigen bekijkt, dat de Britten bij hun z.g. non-stop-of fensief alleen al aan het Kanaal hebben verloren. Van 22 Juni tot 31 October werden aan het Kanaal in totaal 1590 Britsche vliegtuigen neergeschoten, ter wijl slechts 228 Duitsche vliegtuigen ver loren gingen. Tijdens luchtgevechten, welke in deze periode aan het Kanaal zijn geleverd, werden alleen al 820 Britsche jagers neergeschoten, terwijl slechts 77 Duitsche jachtvliegtuigen in deze gevechten ver loren gingen. De Britten hebben dus in de luchtgevechten meer dan tien maal zooveei jachtvliegtuigen verloren als de Duitsche luchtmacht. HET REDERIJKERSTOONEEL Central* organisatie in d» cultuurkamer Een vertegenwoordiger van de Vereen Persbureaux heeft een onderhoud gehad met den heer F. Primo, hoofd van de afdeeling theater en dans van het depar tement van volksvoorlichting en kunsten, inzake de ordening van Ket rederijkere- tooneel als onderdeel van het theater- gilde: De ovérheid staat vol belangstelling tegenover het rederijkerstooneel, dat zij zooveel mogelijk zal beschermen, steu nen en stimuleeren. Het rederijkerstoo neel zal in zijn geheel opgenomen wörden in de Nederlandsche cultuurkamer. Het zal ondergebracht worden in het theater- gilde en daar een aparte afdeeling vor men. Een vakgroep kan het niet zijn, omdat 't hier geen vakmensehen, kunste naars van beroep, betreft. De 3000 h 4000 vereenigingen in den lande, die 't tooneelspel beoefenen, zullen zich aan stonds sis lid hebben aan te melden. Of zij alle zullen toegelaten worden hangt af van de waarde en de beteekenis der vereenigingen. Amusementsvereenigingen hooren niet in de Cultuurkamer thuis; overigens zullen deze vereenigingen door de overheid niet aan haar lot wiorden overgelaten. Het zal wel voorkomen, dat in een zelfde plaat» vereenigingen met gelijke Strekking en doel beter gefusionneerd worden, vereenigd tot een groote en sterke groep, vooral wanneer, blijkt, dat in zulke plaatsen reeds een te veel aan vereenigingen bestaat voor het aantal inwoners of belangstellenden. Het zal dus er op aankomen te hergroepeeren, te or denen, te coördineeren. Dit zal !zb|Oveel mogelijk plaatselijk gebeuren, ten platte- lande ook gewestelijk. Daar zal de streek taal een belangrijke factor kunnen zijn. Regel moet echter zijn, dat in een plaats of gouw alle vereenigingen samengevat worden in één bond of groep; binnen dien bond of groep blijft iedere vereeni- ging zelfstandig. NEDERL. LANDSTAND Wie lid zijn j De Landstandpersdiienst meldt Alhoewel de verordening van den Rijks- commissaris betreffende de oprichting van den Nederlandscjien Landstand en de daarop gegeven toelichtingen zeer dui delijk zijn' geweest, blijkt bij sommigen toch nog geen recht begrip omtrent het karakter van den Nederlandsclien Land stand aanwezig te zijn. Hier en daar heerscht blijkbaar de meening, dat de Landstand een nieuwe boerenorganisatie i» in den; (geest van de tot nog toa bestaande, dus geboren uit het particu lier initiatief van de een of andere groep van de boerenbevolking, waarvan men al dan niet, naar persoonlijk ge voelen, 'lid kan worden. Artikel 1 van de verordening 196/41 zegt in het eerste Jid, dat de Ne'derland- sche Landstand is een openbaar lichaam 1 in den zin van artikel 152 van de Grond- wet. En lid 2 verklaart, dat de Neden- landaehe Landstand verordenende be voegdheid heeft in den zin van artikel i' 153 van de GrondwetDit artikel 152 is l destijds in de Grondwet opgenomen al» 1 de ontsluiting van de mogelijkheid in Nederland tot de zoo lang bepleite en verhoopte (publiekrechterlijke bedrijfeorgar nisatie te komen. Jarenlang ie daarover geschreven en gesproken, totdat eindelijk de volksver tegenwoordiging in meerderheid er voor gewonnen was. Bij democratischen gang van zaken zou de uitvoering zeker ook in dit geval langen tijd, zoo niet jaren» op zich hebben laten wachten, doch bij de snelle werkwijze, welke wij mogen vaststellen, komt thans de ordening van onze geheel sociaal-economische samen- leving in een vlot tempo tot stand, tot heil van de bedrijfsgroepen, die nu zelf voor een goed deel hun wel en wee in handen kunnen nemen. Wie vallen onder den Landstand? i Boeren en visschers «n al hun familie leden. Wie 2ijn nu lid van den Nederland sclien Landstand? Artikel 3 lid 1 van dè verordening zegt: allen, die deel hebben aan het pro ductief maken van den Nederlandechen bodem met inbegrip van binnen- en' kust wateren. Een volgend lid betrekt teven» alle familieleden van voorgenoemden daarin. Dit zijn dus alle boeren met hun gezinnen, alle visschers met hun gezin nen, al degenen, die in min of meer verwijderd verband met boeren en1 vo ucher» te maken hebben. Het enkelvoudige feit du», dat men boer is, dat men1 visscher is, doet iemand van nature tot den Landstand behooren. Hij is Nederlander en daarnaast lid van den Landstand. Van zich al of niet aan melden' is dus geen sprake. Aan het boer-zijn zit onafscheidelijk de plicht lid van den Landstand te zijn. Op ander terrein geschiedt hetzelfde: men fis thans eveneens reeds een heel eind gevorderd in de publiekrechterlijke ordening van het bedrijfsleven. Elk, die een bedrijf uitoefent, zal straks al» uit voerder van een bepaald bedrijf van na ture lid van zijn bedrijfsgroep zijn. Zoo komen wij eindelijk tot die orde ning van de maatschappelijke wereld, welke onze knapste sociologen tientallen van jaren hebben bepleit, en welke voor zoover betreft de roomsch-katho- lieke boeren en visschers in pauselijke encyclieken al» de eenige juiste orde ning van het chaotische maatschappelijke leven is aangegeven en welke ook door het Nederlandsche episcopaat in zijh mandement van 1939 is aanbevolen. BEHOEFTIGE ZEEUWEN V/ORDEN GESTEUND m»t f 60.000 In één maand Dat Winterhulp Nederland dit jaar onze provincie niet vergeet, moge blij ken uit het feit, dat de directeur-gene raal voor November een' bedrag van f66.000 ter beschikking heeft gesteld van degenen in 'Zeeland, die voor ondersteu ning in aanmerking komen. Hieraan zullen o.a. aan de volgende gemeenten de daarachter vermelde be dragen ten goede komen. (U.it de vele plaatsen is slechts een greep gedaan). Aardenburg f1200; Axel f1400; Brui- niss e f530; Clinge f2000; Goes f2030; Graauw en Langendam f1000; 's-Graven- polder f500; Groede f480; 's-H. Arends- kerke fl000; 's-Heerenhoek f650; Hoek f600; Hontenisse f1600; Hoofdplaat f 450 Hulst f730; St. Jans teen f600; Kapelle f600; Kloetinge f 500; Koewacht f900; Kortgene f 1200; Krabbendijke f800; Kruip ningen f1200; Sint Maartensdijk f1500; Middelburg f4590; Neuzen f4500; N. en St. Joosland f600; Nieuwer- kerk f840; Oostburg f600; O. en W. Souburg f 800; Oosterland f 700; OostkapeBa f500; Oud Vossemeer f640; St. Philipsland f500; Poort vliet f800; Rilland Bath f600; Sas van Gent f800; Schoomdijke f400; Sluis f600; Staveni'sse f 600; Tholen f 660; Veere f550; Vlissingen f2500; Vogel waarde f2100; Wissekerke f1500; Wolr- phaartsdijk f500; Yerseke f 1000Zie- rikzee f2100. Moge dit nieuwe bewijs van de werk zaamheid van Winterhulp voor de Zeeu wen, die het kunnen missen, een aan sporing vormen de Winterhulpcollecten ruimer te gaan gedenken, dan zij tot nu toe deden. ANDEREN GINGEN REEDS Deze week heeft men in het filmjour naal kunnen zien hoe de Zwitaerscbe ambulance naar het Oostfront is ver trokken. Moedige mannen en vrouwen' hebben hun vaderland, familie en vrien den verlaten om ginds in het Oosten den lijdenden mensch te helpen en het leed van duizenden te verzachten. Bin nenkort zal ook de Nederlandsche ambu lance naar het Oostfront vertrekken. Dit moet de beste en grootste ambu lance zijn, die ooit door on» land werd uitgezonden. Daarom is het de plicht van iederen Nederlander mede te helpen, op dat deze hulpexpeditie ook inderdaad aan •de spits kan gaan en de eer van ons land kan hooghouden. Steunt de Nederl'and»che ambulance. Stort uw bijdrage op girorekening: 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 'e-Gravenhage. BADIONIEUW8 HET ZlEKENFONDSENBESLUIT Het bericht, dat we uit het „Grafisch Bedrijf" overnamen, vereischt verbetering. De laatste regels luidden: De ziektepre mie is 2 pet. en de premie voor het ziekenfondsbesluit ook. Samen 4 pet. Dit is, naar men opmerkt, met zoo. Voor het ziekenfonds 2 pet. is goed, maar voor de ziektewet, geldelijke uit- keering bij ziekte, niet. De wet laat toe dat de werkgever de helft van deze premie mag afhouden, niet moet af houden. Deze premie is voor de land en tuinbouwongevallenwet gesteld op hoogstens f 23 per f 1000 loon 23 cent per f10 loon. Hoogstens mag dus worden afgehouden li1/» cent per f10 loon. Doch de meeste bedrijfsvereeni- gingen hebben een afrekening voor de land- en tuinbouw van f 16 per f 1000 loon 16 cent per f 10 loon. Alzoo mag worden afgehouden 8 cent per f 10 loon en niet 9 pet. of 120 cent) per f 10. Er wordt nog even de aandacht op ge vestigd bij alle werkgevers en werkne mers, die onder de ziektewet vallen, om de aan de postkantoren verkrijgbaar gestelde aanmeklingskaarten vóór 16 Nov. in te zenden bij het Algemeen Zieken fonds, dat als eenig erkend Ziekenfonds is aangewezen voor Schouwen en Duive lend, nJl. het Mij. Ziekenfonds „Schouwen en Duiveland". Adres: J. H. Borgmeijer te Renesse. Zij die niet tijdig hun aanmeldingskaart hebben ingezonden loopen het risico even tueel moeilijkheden te krijgen bij het uit- keeg&n van ZiakfcegeW. Hedenavond 18 uur spreekt mevr. O. de Ruiter van Lankeren Matthes over den zender Hilversum II over het on derwerp „Wat beteekent N.S.V.O. en wat wil zij?" DE WINTERHULP-BONNEN Men verzoekt "ons van de zijde van WHN er de aandacht van de winkeliers op te vestigen, dat op de waardebon nen van de Winterhulp alleen kleeding, dekking, schoeisel, brandstoffen en le vensmiddelen worden verstrekt. Kamer van Koophandel voor „Westelijk Noord-Brabant Onder voorzitterschap van den heer Ir. A. F. J. Beukers vergaderde Maandag 1.1. de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Breda. De Kamer verleende aan een aantal in»tellingen subsidie voor 1942 tot een totaalbedrag van - f 2461.51 en keurde de fcegrooting voor 1942 goed, sluitende in ontvangsten en uitgaven op f 25100 Naar aanleiding van een voorstel van de Vereeniging van Kamers van Koophan del en Fabrieken, besloot de Kamer zich ermede 'te .vereenigen, dat mede namens haar een adres wordt gezonden aan den Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën met bezwaren tegen de verhooging van opcenten op de grond belasting. De beslissing omtrent het deelnemen aan een collectieve "ziekte- en ongevallen verzekering voor het personeel der Ka mer werd, in verband met de te ver wachten reorganisatie van de Kamers van Koophandel en Fabrieken, aangehou den. De voorzitter deed vervolgen» mede- deeling omtrent de voorgenomen reor ganisatie van de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Met de winterdien»tregeling der Ne derlandsche Spoorwegen is aan eenige wenschen van de Kamer tegemoet geko men wat betreft de verbinding van Ber gen op Zoom en Roosendaal. Vanwege he* Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart jvordt erop gewezen, dat aan een vestigingsvergun ning geen moreel recht ontleend kan worden op toewijzing van grondstoffen en materialen. SCHOOLARTSEND1ENST IN ZEELAND Nadat de provincie Drenthe ln dgeen de primeur heeft gehad, zal de Neder landsche Volksdienst thans voor onze provincie zulk een dienst inrichten, waar bij het de bedoeling is, dat de kinderen van alle lagere scholen zich aan con- tröle van het gebit onderwerpen en dat men zoo noodig tot verbetering van een een ziek gebit overgaat. De arbeid, die voor het opgroeiende geslacht van groot belang,, zal zijn, zal beginnen te Oost- en West-Souburg en het is in die 'gemeente, dat Maandag morgen de directeur-generaal van den Volksdienst, de heer C. Piek, de nuttige instelling officieel zal openen. Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag): zon onder 17.48. Morgen (Zondag) zon op 9.08; zon onder 17.46. zon op 9.04zon ondex 17.44. Maan op 5.10onder 16.47 Maan op 6.31onder 17.17 Tusschen zonsondergangen zonsopgang moet worden ver duisterd. Nieuwe maan Woensdag 19 Nov. Eerste kwartier Dins dag 25 Nov. VERSCHILLENDE BERICHTEN Aan brandwonden overleden In een woning aan de Oost Peterstraat te Arnhem wierp een dertienjarige jongen tijdens de afwezigheid van zijn moeder benzol in de brandende kachel. Ook de benzol in de flesch geraakte hierdoor in brand, waarop het ventje 'de flesch met den brandenden inhoud op tafel zette. Een tweejarig zusje, dat op hetzelfde moment langs de tafel liep, stootte de brandende flesch om, deze viel hierdoor op den grond en de klee- ren van het kind geraakten in brand. De inmiddels toegeschoten moeder wist deze nog te blsuschen, doch het kleine slacht offer had r£eds zoo talrijke ernstige braiWwonden opgeloopen, dat het eenigen tijd later tengevolge daarvan overleed. Te hoog* groantenpnjzen Nog steeds overtreedt een grpot aan tal winkeliers, speciaal in den groenten- en fruithandel, het Prijsaandiiidingsbesluit Bij een controle bij groentenhandelaren in Den Haag is een groot aantal overtredin gen geconstateerd. Alle overtreders heb ben een proces-ver baal gekregen. In de eerste dagen zijn reeds 47 gei voelige boeten opgelegd. Dat de overheid in het algemeen niet langer zal toezien, maar strenger zal optreden tegeir hen, die van de omstan digheden misbruik maken om extra win sten te maken, is dezer dagen nog eens gebleken, toen een verdachte die zijn bemiddeling had verleend tot het buiten de veiling om koopen en verkoopen tegen te hooge prijzen, tot 4 maanden gevan genisstraf werd veroordeeld. (Foto Polygoon) ABONNEMENTi Prij»: in Zierlkzee f 1,60, elders f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen reap. 13 en 15 cents. Losse nummers i cents. Verschijnt Maandag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzeè, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14788 ADVERTENTIES Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suo- cesjes op Maandag, Woensdag en Vrijdag 70 cents. Inzending tot 't morgens 9 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1