Uil Stad en Provincie AKKERTJESKiespijn^ De Nederlandsche Pijnstiller 0 Zenuwvpijn Jeugddroom RADIOPROGRAMMA Zaterdag 15 November 6,45 Gram.; 6,50 Ochtendgymnastiek; 7 Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek8 BNO: Nieuwsberichten; 8.15 „Brandende kwes ties"; 8.30 Gram.; 9,15 Voor de huis vrouw; 9.25 Gram.; 10 Ernstige muziek programma's; 11—11,20 voor de vrouw"; 12 Ensemble Lajos Veres; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten; 13 Frans Wouters en zijn orkest; 13.40 Gram.14 Onze tuin14.20 De Ramblers; 14.50 „Rondom Weenen", muzi kaal programma; 15.35 Orgelconcert; 15.50 Gram.; 16 Bijbellezing; 16.20 Zang met pianobegeleiding; 16.45 Viool en piano; 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten; 17.30 Gram.; 17.35 Duitsche taalcursus; 18 Gram.; 18.15 Het kwartier van den Arbeid; 18.30 Vocaal dames-ensemble; als intermezzo: Piano- voordracht (opn.); 19 Actueel halfuurtje; 19.30 Orgelconcert en zang. (Vanat 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik- door verzekering wordt gedekf. Een vijf tigtal arbeiders is door dezen brand werkloos geworden. N«darl. OrganiiUn-Vtraeniging Vanwege het dagelijksch bestuur van de Ned. Organisten Vereeniging jverd te Goes in de zaal van den heer Bustraan een vergadering belegd, met het doel te komen tot districts vorming in Zee-^ land. De heer A. Kousemdker, die deze vergadering leidde, zette in het kort uiteen wat de N.O.V. wil. Spr. wees op de noodzakelijkheid de muziek en zang bij den openbare eeredienst op hooger peil te brengen, ook door sa menwerking. Een werkplan werd samen gesteld, terwijl als voorloopig bestuur werden benoemd de heeren A. Kouse maker te Goes, W. P. L. Bakker te Zierikzee en Westenbrugge te Ouden bosch. D« bavolklng in Zeeland De bevolking der provincie Zeel and is in 1940 weer teruggeloopen van 254.965 ken); 20.15 Gram.; 21.45 BNO: Nieuws- 254.487 inwoners. Gedurende een berichten; 22 BNO: „Dutch News Reel' j reeks van jaren ging het om de 250.000 of Gram.; 22.15 Cabaretprogramma (opn.) zielen en uit den gang van zaken over 23.1524 Frans Wouters en zijn orkest. j ^et afgeloopen jaar blijkt opnieuw, dat HILVERSUM II 3016 M I ^et blUvende moeite zal kosten om daar- 6.48-8 (Zie Hilvers. I). 8 BNO: Nieuws- boven .te hfijven. Het getal der geboor- berichten; 8,15 Gram.; 10 Morgenwijding; 10.15 Gram.; 10.30 Lichte muziekprogram ma's; 12 Gram.; 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten; 13 Boyd Bach- man en zijn orkest; 13.40 Voor de rijpere Pas rü op voor Rheumaliek I Nu de weersomstandigheden weer zoo tallooze slachtoffers gemaakt hebben van Rheumatische pijn, mag het geen ver wondering wekken, dat men overal juist nu herhaaldelijk den raad hoort geven; begin een Kru'schen-kuur! - Geen won der trouwens. Al jaren en jaren heeft Krusbhen ook in Nederland bij tallooze Rheumatieklijders een waar wonder te weeg gebracht. De aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op lever, nieren en ingewanden, zal Uwe organen nieuwe kracht bijzetten; ze zul len Uw bloed rêinigen en het zuiveren van schadelijke zuren. Reeds bij eeni kort maar regelmatig gebruik van Kru- schén .Salts merkt ge de versterkende werking en de gestadige verlichting van Uw lijden. ...Ook hebt ge met Kruschen meer nut van Uw voedsel omdat Kru schen de spijsvertering zoo gunstig sti muleert. Kruschen het oude be proefde recept sinds 1889. Bij alle Apoth. en Drog. 1,47, 0,76, 0,41. N.V. Rowntree, Amsterdam. jeugd; 14 De Arnhemsche Orkestvereeni- ging; 14.45 „U en de muziek"; 15 De Arnhemsche Orkestvereeniging16,00 Vroolijk programma; 16.45 Voor de bin nenschippers; 17.15 BNO: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten; 17.30 orgel spel; 18 „In een nieuw licht bezieri" (Voorbereid door de NSB)18.15 Otto Hendriks en zijn orkest; 18.45 Voor den boer; 19 Actueel halfuurtje; 19.30 Gram; 19.45 „Mêt den rug naar het gevaar"; 20 Gram.; (Vanaf 20,15 alleen voor' de ten beliep 4611 en dat der overledenen 2902, zoodat er een geboorte-overschot was van 1709. En daar de totale ver mindering 468 beliep, zijn in totaal 2177 personen meer uit de provincie vertrok- j ken dan ingekomen. Visfchertboot gebombardeerd Het A.N.P. meldt: Woensdag is de visschersbevolking van IJmuiden wederom getroffen door het bericht, dat drie Engelsche vliegtuigen opnieuw een vreedzame visschersboot in de nabijheid van de Nederlandsche küst hebben aangevallen, waardoor het schip Op de Krim hebben Duitsche en Roe- meerisehe troepen tijdens felle achtervol gingsgevechten ,de kust ten Zuiden van Kertsj bereikt. De luchtmacht zette het bombardement van de havens Sevastopol, Kertsj en Anapa met groot succes voort. Radio-Centrales, ding met de studio beschikken)20.15 Bonte avond; 21 „Kunstenaar en samen leving"; 21.15 Bonte avond (vervolg); 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Toelichting op het weermaohtsberichit; 22.10—22.15 Avondwijding. VERSCHILLENDE BERICHTEN Vlatfabnek in brand Maandagavond om half tien is eengroo- te brand uitgebroken in de vlasfabriek' de „Zwartenberg" onder de gemeente Etten en Leur. Over de oorzaak van dezen brand, waarbij groote gebouwen complexen benevens vlasvoorraden een prooi der vlammen werden, tast men tot nu toe in het duister. - In verband met het ontbreken van waterleiding en de omstandigheid, dat de capaciteit van de "brandweer van Leur onvoldoende was, besloot de burgemees ter van Etten-Leur, een beroep te doen op de brandweerafdeelingen der omlig gende gemeenten Zevenbergen, Breda, Princenhag'e, Roosendaal, Terheiden en Zevenbergschehoek. Van alle kanten werd het vërteerende element aangepakt, waar door de machinekamer, het ketelhuis en -de naast de fabriek gelegen arbeiders woningen behouden konden worden. De rest ging in vlammen op, Omstreeks vijf uur Dinsdagmorgen was men den brand meester en konden de meeste der ter assistentie geroepen brand weerafdeelingen naar huis terugkeeren. De schade aan fabrieksgebouwen, machines en vlasvoorraden wordt op S 400.000 geraamd, welke gedeeltelijk ZIERIKZEE. Gistermiddag heeft de Prov. Boot, komende van Katsche Veer, bij den ingang van de haven een aan- varing gehad met 't mosselscheepje ZZ 18, eigenaar G. Blommaert. Het scheepje, hetwelk met mosselen was geladen, werd midscheeps getroffen. Nog 20 m. werd ,i doorgevaren en toen zonk het. Het was ten onder is gegaan en drie stoere vis- mogelijk een lijn met den wal te schers het leven hebben eelaten. De ont- i verbinden, langs welke iijn de schipper, die óver een iijnverbin- 1 stemming onder de visschersbevolking te IJmuiden over deze laffe daad is buiten gewoon groot. Naar de omroep te- Kairo meldt, is den toestand van koning Faroek, die eenige dagen geleden ziek is ge worden, nog geen verbetering gekomen. De opening van de nieuwe zitting van het parlement is daarom van Woens dag tot Zaterdag uitgesteld. Over den aard der ziekte van den koning is nog steeds niets medegedeeld. (DNB^ Ter gelegenheid van zijn 72en ver jaardag wijdt de Italiaansche pers har telijke artikelen aan den koning-keiler Victor Emanuel. De bladen geven een opsomming van de groote gebeur tenissen, die onder zijn regeering Italië hebben gebracht tot de hooge positie, die het thans inneemt. (DNB) Het vliegtuig» dat Litwinow, den Ame- rikaansehen ambassadeur Steinhardt en den directeur van het Engelsche bureau van voorlichting, Monckton, aan boord had, is over tijd, naar Associated Press uit Teheran meldt. Britsche instanties wijzen op het slechte weer en hopeii dat het vliegtuig slechts eeri noodlan ding heeft behoeven te maken. De tweede straatcollecte voor Winter hulp, die in geheel Duitschland den 25sten. en 26sten October is gehouden, heeft meer dan 21 millioen mark opgebracht Dit is ruim vijf millioen mark meer dan bij de overeenkomstige collecte verleden jaar. die niet zwemmen kon, zich naar den wal kon begeven. Een zoon van den schipper, die nog eenige papieren uit ,^yi.ua. het vooronder wist te redden, sprong f38—. overboord en wist behouden aan wal te komen. Heden wil men trachten het scheepje te lichten na - verkregen toe- 1 stemming. j vergadering was, dat de Z.L.M. met al zijne kringen en dorpsvereenigingen vrij willig kan overgaan in den Landstand. Gebeurt dit niet vrijwillig, dan zal de 98 jaren oude Maatschappij geliquideerd worden. De heer H. C. van de Zande, voor zitter van den Kring Schouwen-Duive- land gaf een zeer uitvoerige, uiteenzet ting van de werkzaamheden* der Z.L.M. met zijne afdeeiingen en van de wijze waarop de Landstand zal werken. Veel zeer veel goeds is door de Z.L.M. tot stand gebracht, andere provinciën ten voorbeeld. Voorgesteld wordt thans vrijwillig tot den Landstand toe te treden. De voorzit ter, de heer Dieleman, heeft zich bereid verklaard als leider daarvan te willen- optreden Bestuur, kringen en afdeelings- besturen kunnen met de noodige wijzigin gen blijven en worden overgenomen. Het voorstel om vrijwillig toe te tre den wordt daarna in stemming gebracht en verworpen met 44 legen 6 stemmen. Van de rondvraag wordt door niemand meer gebruik gemaakt, waarna de voor zitter pnder dankzegging de vergadering sloot. OOSTERLAND. Waarschijnlijk ten ge volge van brandstofgebrek kwam in deze gemeente den vorigen winter veel hout diefstal voor. - Den laats ten tijd werd van „Het Hof" werkhout gestolen waarvan begrijpelijker wijze aangifte volgde bij den wachtmees ter der maréchaussee, die bij eenige ver dachten huiszoeking instelde, met het resultaat» dat het hout, reeds gedeeltelijk gezaagd, gevonden- werd. De daders moesten het hout ten huize van den wachtmeester bezorgen, terwijl proces verbaal volgde. Moge dut voorbeeld ten afschrik worden gestefd aan anderen, zoodat een (i-eder het rustig bezit van zijn goederen gewaarborgd blijve. Een woord van lof voor den wacht meester dhr. de Jonge, voor zijn wak kere opsporingsarbeid, is hier zeker op zijn plaats. POORTVLIET. De gehouden collecte op •Zopdag 2 November j.l. heeftopgebracht Bij het gehouden examen voor het verkrijgen, van het diploma-Vakbekwaam heid Kruideniersbedrijf te Goes, slaag den o.a. H. de Feijter te Renesse, D. J. Bartelson te St.-Maartensdijk, tijdelijk te J. Feijen R.Pz. en K. L. de Oude PzL te Zierikzee. NIEUWERKERK. Woensdagavond j.l. werd in café de Later een spoedeischen- I de vergadering van de Landbouwver. „Eepdracht Bindt" gehouden. Aanwezig 50 leden, alsmede de burgemeester. Voorzit- ter. de heer C. J. van Westen. Allereerst doet de voorzitter na ope- ning mededeeling dat de Landstand een feit is geworden en wat zij beoogt i (Volgens ai*ff. 1 van de verordening 196/41 is zij een openbaar lichaam in den tefin van art. 152 van de Grondwet. Art. 2 ver klaart dat de Nederl. Landstand veror dende bevoegdheid heeft in den zin van art. 153 van de Grondwet. Wie vallen onder den Landstand? Boeren, visschers 'OUDi-VOSSEMEER. Benoemd tot con- 1 troleur der Brandstoffencommissie Tho- j len, dhr. A. M. de Graaf te Stavenisse. I Voor 1 de weging der huisslaehtin- - gen is in deze gemeente aangewezen dhr. W. A. Gakeer, alhier. Naar we vernemen is een vrij groot aantal winkeliers alhier, wegens verkoop van lucifers tegen hoogeren prijs dan i vastgesteld, veroordeeld tot betaling.van 1 boeten bedragende f10 a f15. STV-MAARTENSDIJK Benoemd tot keu- ringsveearts-bacterioloog aan het open baar slachthuis te Groningen, onze vroe- I gere dorpsgenoot Dr. M. J. Mol. THOLEN. De kuilvisscherij maakt de laatste weken alhier goede besommin gen.. Honderden kilogrammen bliek wor den eiken dag aangevoerd en in de lood* sen gezouten en i ngemaakt in het zuur. Dit kleine vischje heeft ingemaakt een zeer fijne smaak en yïndt overal aftrek. STAVENISSE. Dinsdagavond jl. had in een der lokalen van de opénb. lagere school de officieele opening plaats van en al hun familieleden. Wie zijn lid van ^en Algemeenen Landbouwcursus. den Nederl. Landstand? „Allen die deel hebben aan het productiefmaken van den Nederlandschen bodem met inbegrip van binnen- en kustwateren en tevens alle familieleden van voorgenoemden". Verder van een te Goes gehouden vergadering der Z.L.M., waarbij de heer Roskam e.a. tegenwoordig was. Het resultaat dezer Aanwezig waren o.m. het voltallig col lege van B. en W., de Comm. van Toe zicht en het hoofd der openb. lag. school. De cursus werd geopend door dhr. J. C. Droogendijk, die allen een hartelijk welkom toeriep, inzonderheid het college van B. en W.. Dit college werd dank gebracht voor het beschikbaar stellen van een verwarmd, verlicht en verduisterd! lokaal. Hij spoorde de cursisten aan om de lessen naarstig te volgen en vooral niet onnoodig te verzuimen. Aan den cursus wordt door 13 cur sisten deelgenomen, terwijl les gegeven zal worden 'door de h,eeren J. Oudesluijs en S. Stoel. De in de Ned. Herv. kerk gehouden oogstcollecte heeft het mooie bedrag van ruim f520 opgebracht. PREDIKBEURTEN Zondag 16 November. Ned. Herv. Kerk. Zierikzee. Kleine kerk. 9.30 ure, de. Runjes yen Borssele, 11 ure, ds. v. d. Poel, 3 ure, ds. Veleton en 4.30 ure, da. Pijoeoker Hordijk. Gerot. Kerk. 10.30 en 3.30 ure, de. £eene. dhr. Geref. Kerk. 10.30 en 3.30 ure, de. Hoogendoorn. Gerei. Gen. (SL-DomoeetrMt) 10.30, 3» en 7 ure, Leeskerk. Woensdag 19 Nov. (Dankdag). 10.30, 3 en 7 ure, de. van Stoyvenberg yan lereeke. Oud-Gerei. Gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leeekerk. Leger dee Heil?. Luth. kerk (Gat van Westen) 10, Heiligingesamenkomet en 7 ure. Ver loflsingeeamenkomet, - Donderdag 8 ure, Heiligiogssamenkomst, leidster mej. O. Ra». Kerkwerve. 11 ure, dp. Veen. Serooskerke. 11 ure, de. Bosohloo van Elkeraee. Renessb. 4 nre, ds. Boephloo va- Elkerzee. Noordwelle. 4 ure, ds. Ninok Blok vsn Brouwershaven (Avondmaal). Haamstede. 11 ure, de. den Hollander. Geref. kerk. 11 en 3 30 ure, ds. Voorneyeld Geref. gem. 11 en 3.30 ure, Leeedienet. Eikerzee. 3 30 ure, de. Veen van Kerk- werye. Geref. kerk. 11 en 3.30 ure, df. y. d. Berg. Brouwershaven. 11 ure, de. Ninok Blok (bankdienst yoor den oogst). Geref. kerk. K 11 en 4 ure, de. Meester. Zonnemaire. 11, de. Tonebeek (BedV H. Av.) en 3.30 ure, idem (Dank*.) Geref. kerk. 11 en 3.30 ure, ds. v. d. Lindo. Noordgonwe. 11 ure, ds. v. Griet- huijsen (Red. H. Av.) Dreischor. 11 ure, de. Siezen. Ouwérkerk. 11 ure, ds. Heijboer. Nieuwerkerk. 11, de. Weeterhbf (Voor ber. H. Av.) en 3.30 ure, idem. Geref. kerk. 11, da Venema en 3.30 ure, Leen dienst. Geref gem. 11 en 3, Leesdienst; 7 ure, ds. Barth. Oosterland. 11 en 3.30 ure, dr. Weeda. Geref. kerk. 11, Leesdienst en 3.30 ure, de. Venema. Geref. gem. 11, 3.30 en 7 ure, Leeedienet. Sirjansland. 11, de. Aalbere (Oogetpreek) en 3 ure, de Bunjes yan Borssele. In beide diensten oogstoolleote. Bruinisse. 10, Leeskerk en 2.30 ure, do. Marsman- Geref. kerk. 10 en 2 30 nrt-, de. Unger. Geref. gem. 10 30 en 3 ur< de. Barth yan Nieuwerkerk. Oud-gore kerk. 10 en 2.30 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. kerk. 11 en 3.30 ure, ds. Spoelstra. Bt.-Viiipsland. 11, Leesdienst en 3.30 ure, ds. Damsfé van Staveniseo. Geref. gem. 11, 3.30 en 7 ure, Leesdienst. Ond- geref. kerk. 10.30, 3.30 en 7 ure, Leesdienst. Tholen. 10.30, de. de Bres van Sint-- Maartensdijk en 3 ure, ds. de Haan van 8oherpeniese. Geref. kerk. 10.30 en 3 ure, ds. 8wierte. Geref. ge». -10.30, 2.30 en 6.30 ure, Leesdienst. Vrije geref. ge». 10.30, 2 30 en 6 ure, Leesdienst. Oud-Vossemeer. 11 en 3.30 ure, ds* v. Eist. Geref. kerk. 11 en 3,30 ure, ds. Vreugdenhii. Oud-geref. kerk. 11, 3.30 en 7 ure, Leesdienst. Poortvliet. 11, Leesdienst en 3.30 ure, ds. t. Griethnysen van Sl.-Annaland. Gerei, kerk. 11 en 3.30 ure, Leesdienst. Geref. ge». 11 en 3.30 ure, Leesdienst. Soherpenisse. 11, ds.'de Haan en 3.30 ure, Leesdienst. Geref. ge». 11, 3.30 en 7.30 ure, Leeadienst. Stavenisse. 11.10, ds. De maté en 410 ure, Leeskerk. Oud-geref. kerk. 11.10, 3 40 en 7.10 ure, Leeekerk. St.-Annaland. 11, ds. v. Griethuysrn en 3.30 ure, Leeskerk. Geref. ge». 11.10, 3.40 en 7.10 ure, Leeskerk. Feuilleton Roman van Christel Broehl-Delhaes 5 Nadruk verboden Zoo wilde zé evetiêêns van een deel van het geld een kleinen Ierschen haard koopen. Moeder vond rooid met nikkel zoo mooi. En voor zichzelf wilde Johanne niets meer dan een nieuwje schrijfmachine. De gedachte aan Noorwe gen en Italië was toch maar een phan- toom, een ideaal, waar je wel eens over kon mijmeren en dat je afwisselend ge lukkig en weemoedig stemde. Zooveel krijg ik pas, als ik grijze haren heb en de menschen m'n verjaardag mogen vie ren, peinsde ze. Men moet tien cjag voor den avond prijzen, denkt de kritiek en daarom huldigt ze geen jonge men schen. En Johanne is nog te jong, veel te jong met haar negenentwintig jaren. Het boek verschijnt en Johanne, hoe wel trotsch en zelfbewust, siddert voor de eerste besprekingen. Alles alleen niet lachen om haar gevoelens. Alles alleen niet afmakeh die wereld, waarin men zich verdiept heeft en die men heeft leeren liefhebben. Het is zoo wreed, als de menschen nuchter en zakelijk datgene becritiseeren, dat ons heilig is geworden, omdat het uit onszelf is voortgekomen. Ach, die beoordeelingen! Maar wat zijn dat voor recenties? Wat wordt daar gezegd?, De wereld zal verbaasd staan! Zoo iets is haar nog zelden of nooit gebqdenl De geschiedenis van een landstreek, door een talentvolle schrijfster gezien en be leefd! En verder: „Het woord ,betoo* verend" is een zinrijk woord, maar hoe vaak wordt het niet misbruikt. Wanneer wij dit woord kiezen in verband met het buitengewoon knappe werk van Johanne Gahl, is het echter volkomen op zijn plaats. Want als een toovenares weet hier een jonge, tot dusver vrijwel onbe kende schrijfster lang vervlogen tijden zoodanig tot een nieuw en rijk leven te wekken, dat wij ze als een symbool gaan zien voor een nieuwen vrede der mensch- heid, waaraan wij zoo ((ringend behoefte hebben." Deze en dergelijke, van zulk een op rechte bewondering getuigende beoordee lingen hebben voor Johanne iels beklem mends. Ze kan niet begrijpen, dat be- roerhde critici haar met de groote Noord- sche schrijvers van dezen tijd vergelijken en - de oorspronkelijkheid van het be- MIJNHEER PJMPELMANS HEEFT ALWEER PECH door O. Th. Rotman (Nadruk verboden) •9. Bom. Daar kwam de carrier aan, en het tolgcnd oogenblik zat tante Eula- lia er bovenop. Ze moest mee, of ze wou of niet en al schreeuwde ze nog zoo hard. De Epscheutenaren staarden het geval met ontzetting aan en een politie-agent probeerde de carrier in te halenach, het was alles vergeefs. 10. En nog was de narigheid niet( afgeloopen. Een eind verder was de knecht van de kruidenier bezig, eejipaar balen bruine boonen op te hijschen. De man stond nog al liefst op het trottoir, dus je zou zeggen: zoo veilig mogelijk. Maar mis hoor, de carrier huppelde net op die plaats het trottoir op handelde thema, alsmede het indrukwek- kende karakter van het door Iiaar be- j handelde tijdperk prijzend deze verge lijking nog in haar voordeel doen uitval len. Van buiten af verbreidt nu plotseling met onweerstaanbare kracht pt ongeve- 2aarde succes van Johanne Gahl zich ver haar woonplaats en overweldigt daarbij oók hen, die in ongeloovigheidi Johanne's begaafdheid betwijfelden en tot dusver voor 'haar werk niet veel meer dan een medelijdend lachje hadden over gehad. Johanne Gahl, de jonge Jo hanne ,Galhl ontvangt een brief van den burgemeester van haar woonplaats, waar in deze haar van harte gelukwenscht met het behaalde succes en haar de ver zekering wordt gegeven,, dat men zich gelukkig prijst, een zoo op den voor grond tredende schrijfster onder zijn bur gers te mogen tellen. Tal van vereeni- gffigen bieden haar het eerelidmaatschap aan, overal wil men persoonlijk met haar kennis maken... En dat overkomt Jo-' hanne, die zich tot dusver slechts on gaarne -in -de stad liet zien en zith steeds zooveel mogelijk op den achtergrond heeft gehouden. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2