ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 14 NOVEMBER 1941 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT Met Duitschland tegen het bolsjewisme SENflMj heöen ABONNEMENT s Prijs: in Zierikzee f 1,60, elders f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt Maandag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14787 ADVBRTENTIES Prijs: 22 cents per, regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Sue- cesjes op Maandag, Woensdag en Vrijdag 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 HET DERDE FRONT Ds uiteenzetting van den Führer De rede, welke de Führer op den negenden November te' München heeft gehouden vangt aan met de krachtige verzekering, dat de strijd voortgezet zal worden totdat de laatste gevaren, niet alleen voor Duitschland, maar ook voor geheel Europa uit den weg geruimd zullen zijn. Niet alleen Duitscbjand, maar ook Europa. Nadrukkelijk wordt het herhaald. Deze strijd is niet alleen voor Duitschland, maar voor geheel Europa een strijd om het zijn of niet zijn. Europa heeft dit begrepen, dat door de Duitsche over winning de weg wordt gebaand naar een nieuwen tijd, in welken een aan eengesloten Europa in rust en vrede tot grooter kracht kan komen dan ooit te voren. Naast de Duitsche troepen in het Oosten strijden schouder aan schouder welhaast alle volkeren van Europa, tot Franschen toe. „Achter ons front staat nog een tweede front" heeft de Führer l in zijn rede gezegd: „Het Duitsche Va- i derland". En achter dit Duitsche Va- derland staat een derde front en dat j heet Europa. In dezen tijd wordt het lot van Europa voor de Komende dui zend jaar beslist". In details heeft Hitler verder de ver schillende aspecten van de geweldige worsteling in het Oosten besproken. De Führer wees op de geweldige verlie zen van de Sovjet-troepen. Acht tien millioen dooden, gewonden, vermisten en gevangenen. Van dergelijke verliezen her stelt zich geen leger ter wereld meer! Aan materiaal verloor de vijand 15.000 vliegtuigen, meer dan 22.000 tanks en ruim 27.000 stukken geschut. Een gebied van 1.670.000 M2., bijna vier maal* zoo groot als Frankrijk is bezet. In dit ge bied ligt driekwart van alle industrie en alle grondstoffen, waarover de Sov jet-Unie beschikt. Hitier heeft het be sluit om tot dezen veldtocht over te gaan het moeilijkste van zijn leven ge noemd. i Nu bekend is geworden, welke ontzag lijke voorraden aan materiaal en men- schen opgehoopt stonden aan de grenzen van Europa, nu ook in 'ons land meer en meer ingezien wordt aan welk gevaar. Europa op het laatste oogenblik is ont snapt, kan men deze woorden van den Führer begrijpen. Van bijzonder belang was ook de verklaring, dat de bezetting van vijandelijke voedings- en wapenbases de eerste doelen zijn geweest van den Duitschen opmarsch. Prestige-successen spelen in het ge heel geen rol. In dit verband winnen de woorden over de belegering van Le ningrad aan beteekenis. Het gaat niet om steden, het gaat er in de eerste plaats om Leningrad en omstreken als hulpbronnen voor de Sovjet-Unie uit te schakelen. Ook over de Vereenigde Staten sprak Hitier. Het was Roosevelt, die het bevel heeft gegeven het vuur te openen, wan neer Duitsche oorlogsbodems zich ver- toonen. De Duitsche schepen zullen zich weten te verdedigen, wanneer zij aange vallen worden. De Führer zou het recht hebben gehad thans .zelf maatregelen te nemen, doch in tegenstelling tot deAme- rikaansche gangstermethoden, wilde hij op moreele gronden dit niet doen. De stopwoorden van Hitier grepen terug op de verzekering, dat men zich alles kan vooritellen, maar geen Duitsche nederlaag Wij kunnen, aldus Hitier, aan het einde van dit jaar zéggen, dat - het grootste gevaar op het Europeesche front reeds is afgewend en dat thans over het lot van Europa voor de eerstvolgende dui zend jaren wordt beslist. Finland antwoordt Amerika .Finland zat don strijd voort, tot zijn vailigheid Is gewaarborgd" In het door den minister van buiten- landsche zaken, Witting, aan den Ame- rikaanschen gezant overhandigde ant woord van de Finsche regeering op de memoranda, die door de regeering van de V^r. Staten door tusschenkomst van haar gezant in Helsinki op 27 en 30 October zijn overhandigd aan den pre sident van de Finsche republiek, wordt duidelijk gemaakt, in hoe verre de po- jsitie van Finland ajs nabuur van de Sowjetuni.e een voortdurende zelfverdedi ging heeft gevormd tegen de veroverings- lusten van de Sowjétunie en welk lot Finland te wachten stond, wanneer het geen zorg zou dragén voor zijn veiligheid De aard van den strijd van Finland, zoo zet de antwoordnota uiteen, wordt DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Op de Krim zijn de Duitsche troepen in den aanval tegen de vestingwerken vam Kertsj. Verschei dene versterkingen onmiddellijk ten Zuiden van de stad werden geno men. Afdeelingen gevechtsvliegers hebben Sowjetschepen in de haven van Sebastopol en voor de N.O.- kust der Zwarte Zee aangevallen. Daarbij zijn drie kruisers, een tor- pedobootjager en Vijf groote koop vaardijschepen zwaar beschadigd. Ook in het havengebied werd door bomtreffers 'groote schade -aange richt. Aan het overige deel van het Oostelijk front brachten plaatse lijke gevechtshandelingen nieuwe successen. Zware batterijen van het leger hebben voor den oorlog be langrijke doelen in Leningrad en de havenwerken te Kroonstadt be schoten. Geslaagde luchtaanvallen werden gedaan op Leningrad en Moskou. In de wateren om Enge land hebben gevechtsvliegers over dag twee groote vrachtschepen doop bommen beschadigd. er .niet door gewijzigd, dat Finland met het oog op zijn eigen veiligheid er naar streeft de aanvalsposities van den vijand ook aan gene zijde van de grenzen van 1939 onschadelijk te maken en te be zetten. Finland wil den strijd beëindigen, wanneer het zijn bestaan bedreigende ge vaar is afgewend en garanties verkregen zijn voor een voortdurende veiligheid. Na gewezen te hebben op de verplich tingen van Finland jegens de Finsche be volking van OoqJ-Karelië, constateert de Finsche regeering in haar antwoordnota verder, dat de regeering van de Ver. Staten op grond van haar verklaring de verwachting heeft gehad, dat Finland om vrede zou vragen, ofschoon het geenerlei garanties voor de' beveiliging van een nieuwen vrede gegeven zijn en ofschoon een vredesaanbod noch een aanbod tot vredesbemiddeling is gedaan. De Finsche regeering kan iiiet van mee- ning zijn, dat de Finsche strijdkrachten op eenigerlei wijze de veiligheid van de Ver. Staten zouden kunnen bedreigen. Finland hoopt, dat ook een klein volk recht heeft op leven en recht op ver dediging. Het Finsche volk zet den oor- log^slechts zoolang voort, aldus ten slotte de antwoordnota, tot zijn veiligheid en zijn arbeidsvrede zijn gewaarborgd Het kan echter geen verplichtingen aangaan, die een in gevaar bréngen zouden betee- kenen voor het land door kunstmatige onderbreking of door annuleering van volkomen gerechtvaardigde militaire ope raties. DE STRAAT VAN KERTSJ 4 kllomstsrs ichsldsn Europa van Azli De Straat van Kertaj, welke'door de beide ver vooruitspringende schiereilan den, dat van Kertsj en dat van Taman aan den Kaukasischen oever wordt ge vormd, verbindt de Zee van Azof met de Zwarte Zee. Op vele plaatsen is zij slechts weinige kilometers breed op het smalste gedeelte zelfs slechts 4 kilo meter. Door "de diep het land inloopende baaien aan den Kaukasischen oever wordt zij echter ook tot 37 kilometer breed. De straat wordt beheerscht door de vesting werken van Kertsj, welke ongeveer 4 kilometer ten Zuiden van de stad op 85 meter hoogte boven den zeespiegel liggen Deze zijn zoodanig aangelegd, dat elk punt van de straat door het geschut kan worden bestreken. Bovendien wordt de ingang tot de Zee van Azof ook nog beschermd door de vesting Jeni Kalé, die nog alt den Turkschen tijd dagtee- kent en ongeveer 10 kilometer ten Noord- ten aan de kaap van gelijken naam ligt De omstreken bevatten geweldige rijk dommen aan ijzererts, dat reeds sinds 1895 wordt geëxploiteerd. Zwavel en naf- tabronnen maken voorts dit puilt van de Krim in economisch opzicht zeer belang rijk. Op den tegenover Üggenden oever daarentegen ziet het er troosteloos uit. Het ver in zee vooruitspringende schier eiland Taman met de hoofdstad van ge lijken naam, die ongeveer 10.000 inwo ners telt, wordt door drie diep het land inloopende dóch zeer ondiepe baaien in drie' stukkei} verdeeld. Aan de Zuidzijde van het schiereiland Taman, in de Zwarte Zee, niet in de Zee van Azof, mondt de groote Koebanrivier uit, met een moeras sige delta. Op 45 kilometer afstand naar het Zuidoosten ligt aan de kust de stad Anapa (vroeger Gorgippia), voorheen de hoofdstad van het Koebangebied en uit- voerhaven voor de Koebantarwe. Ook hier .worden ijzererts en naftabr,ommen 1 aangetroffen. Beide schiereilanden, dat van Kertsj en dat van Taman, waren reeds in de oudheid bekend. Taman is dpor de uit het Oosten opdringende volks tammen meer dan eens gebruikt als brug op den weg naar de Krim, waartoe de geringe afstand 4 kilometer veel bijdroeg. BEHANDELING VAN DUITSCHE DIPLOMATEN Ervaringen van coniul-gsnaraal in Engslsch gsvangsnkamp Omtrent de behandeling van den Duit schen consul-generaal <te Reykjavik, prof. Gerlach, die met zijn gezin naar Enge land was overgebracht, is thans een rap port uitgebracht, waaraan het DNB het volgende ontleent: Nadat Gerlach op 10 Mei aan boord van den Engelschen kruiser „Glasgow" was overgebracht, werd hij op 12 Mei van zijn gezin gescheiden. Den volgenden f dag werd hij met een arrestantenauto naar de gevangenis van Liverpool over gebracht, waar hij in een donkere cel werd opgesloten. Nadat hem alle ^identiteitspapieren met inbegrip van zijn diplomatenpas waren t afgenomen, werd zijn verzoek om on- middellijk bezoek ,tè mogen ontvangen vam den vertegenwoordiger, die de Duit sche belangen in Engeland behartigt, af- j gewezen. Zoo smerig de gevangeniscellen, de stroozakken en dekens waren, zoo smerig waren het waschvertrek, dat tevens voor de andere arrestanten fLiende j en den handdoek. Scheergerei, kam, bor- t stel, zeep en tandenborstels werden den i consul-generaal geweigerd. Op 15 Mei j werd Gerlach naar Londen en wel voor- i loopig voor 14 dagen in een school, die als interneeringsgebouw was ingericht en later naar den Tower overgebracht. Gedurende die eerste maanden was het 1 den vertegenwoordiger van het Duitsche I rijk niet geoorloofd dagbladen of berich- I ten te ontvangen. Ook mocht hij geen brieven schrijven. Op herhaald nadrukke- lijk verzoek werd hem tenslotte toege staan tusschen de muren, welke rondom den Tower liggen, te wandelen, waarbij hij echter steeds beWaakt en vergezeld werd door een cipier met geweer aan den schouder. Op 19 September werd Gerlach na 2i/s inaand zware, eenzame opsluiting, lichamelijk en geestelijk ge heel gebroken, naar het eiland Man over gebracht, op f7 October werd hij1 eindelijk met zijn gezin vereenigd. a DE R.T.M. Vermindering ven rentelast en van aflossing Krachtens rechterlijke machtiging, in gevolge de wet op de vergadering van houders van schuldbrieven aan toonder worden^ de houders van 31/2» 41/j en 5 pet. obligatiën Rotterdamsche Tram weg-Mij'. opgeroepen tot bijwoning van een vergadering, alwaar zal worden be raadslaagd over o.m. de navolgende voor stellen van het bestuur: a. met terzijdestelling van de leenings- voorwaardem zal op de data, vermeld op de coupons, de R.T.M. rente betalen tot een bedrag, gelijk aan 25 pcL van het op de coupons vermelde bedrag, te begünnen met 1 Nov. 1941 wat de lee ning van 1900 en te beginnen met 1 Dec. 1941 wat de leeningen van 1897, 1914, 1915 en 1916 betreft. >b.- elk jaar, te beginnen met 1 Jan. 1941, zal de R.T.M. ten minste 80 obli gatiën van f 1000 aflossen, voor welke aflossing de volgende regelen zullen gelden: 1<\ wanneer obligatiën verkrijgbaar zijp, tegen een lageren koers dan 30 pet. zal de -R.T.M. gerechtigd zijn deze aan te koopen en voor aflossing te bestem men. 2 wanneer in eenig kalenderjaar min der dan 80 obligatiën tegen een lageren koers dan 30 pet. verkrijgbaar zijn ge weest, zullen zoo vele obligatiën worden uitgeloot en tegen betaling van f 300 per obligatie worden afgelost als noodtg is om het volgens het hierboven onder b. bepaalde af te lossen aantal op 80 te alle 'aangekochte en uitgelote obli gatiën moeten door de houders worden geleverd voorzien van alle nog niet be taalde coupons; d. de achterstallige coupons, zijnde de coupons' vervallen op of na 1 Nov. 1934 en vóór 1 Nov. 1941, zullen eveneens met 25 pet. van het op de coupons ver melde bedrag worden voldaan, echter tegelijk met de betaling wegens uitloting van de obligatie. Het voorstel beoogt dus het verminde ren van den rentelast tot 25 pet. en van het bedrag waarmede de obligatiën wor den afgelost tot 30 pet., vermeerderi met 25 pet. der achterstallige rente. Winterhulp Nederland Bonlooze voedingsmiddelen wek ken de belangstelling van alle Ne derlanders, doch de meesten be kommeren zich niet om hun nood lijdende landgenooten. Dit dient in het belang van onze volkskracht spoedig te veranderen. Heden en Zaterdag kan men een bewijs leveren daadwerkelijk daar aan te willen medewerken door een aardewerkspeldje voor Winter hulp te koopen. DE LOTERIJ VAN WINTERHULP De loterij van de Winterhulp draagt, zooals dezer dagen nog door -den heer Piek in- een rede werd opgemerkt, lang niet onaardig bij aan de inkomsten voor het groote sociale werk. De opzet zal men zich herinneren: zes millioen loten worden aan den man gebracht tegen 50 cents het stuk. Dat levert dus drie mil lioen op, waarvan één millioen aan prij zen wordt uitgekeerd. De twee millioen, die ide WHN aan de loterij verdient, heeft zij intusschen hard noodig, ten eerste om het tekort van de uitgaven tegen over de inkomsten van het eerste jaar te dekken en ten tweede .om bij het begin vajn het nieuwe seizoen over een reserve te kunnen beschikken. Het is met deze loterij, zoo vernemen wij, goed gegaan, ook al Wijven er dan ook nog wensehen bestaan. Door middel van loterij-apparaten op straat, waarbij de Winterhulp-loten de prijzen zijn, heeft men den verkoop van de loten gestimu leerd en dat wel zoo, dat het einde van de loterij nu in het zicht komt, omdat 'binnenkort alle loten verkocht zuilen zijn Het heeft in de bedoeling gelegen de trekking voor de premies in December te doen geschieden. Men deelt ons mede, dat dit reeds einde November zal kun nen geschieden. Dan zullen dus de 103 premies uit de bus komen, die worden uitgekeerd naast de 885.000 prijzen, die direct werden en worden uitbetaald. De hoogste vam deze premies is een prijs van' f5000. nsLetlipq Onder beschermheerschap van den Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart wordt ,op 15 November a.s. in het Mauritshuis te 's Gravenhage de tentoonstelling .Het Bultsche Boek van heden* geopend, eze tentoonstelling zal tot 25 Nov. {worden gehouden. De toegang is vrl]. Hierboven het affiche, dat voor deze expositie Is vervaardigd (Stapf-Mol) Wanneer verduisteren? Heden (Vrijdag): zon onder 17.49. Morgen (Zaterdag) zon op 9.01zon onder 17.48. Maan op 3.13; onder 16.19 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd^ e Nieuwe maan Woensdag 19 Nov. Eerste kwartier Dins dag 25 Nov. BOVENKLEEDING VOOR KINDEREN BENEDEN 3 JAAR De secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheep vaart vestigt er de aandacht op, dat het voorschrift, dat zg. .„groote stukken" slechts beschikbaar zijn op een speciale vergunning, onder gelijktijdige afgifte van het voor deze artikelen voorgeschre ven aantal punten, niet geldt ten aanzien van bovenkleeding voor kinderen bene den ide drie jaar. Deze bovenkleeding mag, totdat de uitreiking van de textiel- kaarten voor deze kinderen heeft plaats gehad, op vertoon van de distributiêstam- kaart van het kind, dan wel op de mach tiging (md 104), afgegeven door den plaatselijken distributiedienst, dan wel op speciale a.k. punten, worden gekocht. Na de uitreiking van de textielkaarten voor kinderen beneden de drie jaar, zal boven kleeding voor deze kinderen uitsluitend mogen worden gekocht op punten van de textielkaart, toeslagkaart op speciale a.k. punten. Derhalve zal ook na de uit reiking van de textielkaart voor kinde ren beneden de drie jaar, voor de boven kleeding voor deze kinderen geen spe ciale vergunning behoeden te worden in geleverd. RECHTZAKEN Politierechter te Middelburg J. van N„ echtg.e van Van Koten» 34 j., wonende te Haamstede, we gens mishandeling van M. Lakerveld op 14 Mei te Haamstede. Eisch f 15 b. of 10 d. h. Uitspraak: conform eisch. M. L., echtg.e van A. G. Blom, 27 jwonende te Haamstede, wegens mishandeling van Jacob a van Nieuwen- huize, op 13 Mei te Haamstede. Eisch f 15 b. of 10 d. h. 'Uitspraakconform eisch. N. A. M., 28 j., chauffeur te Zierik zee, wegens het feit dat hij op 17, April 1941 te Haamstede, met behulp van een vrachtauto, heeft weggenomen een hoeveelheid zand, toebehoorende aan de erven Mr. Dr. J. T. van ,der Leek! de Clercq. Eisch flfy b. of 10 d. h. Uitspraak: conform eisch. De Fransche minister van Oorlog, ge neraal Huntziger, is Woensdagmiddag bij een vliegtuigongeluk doodelijk veronge lukt, is Wonsdagavond om 8 uur te Vichy officieel bekend gemaakt. Nog 7 andereinzittenden van het vliegtuig, on der wie de chef van het civiele kabinet van den minister, Labusquière,kwamen eveneens om fiet leven. (DNB) i Het DNB meldt uit Praag: Wegens voorbereiding van hoogver raad, sabotage en opzettelijk wederrech telijk in het bezit hebben van wapenen, zijn op 11 November door het standge recht tc Praag zeven personen, vooraan staande functionarissen van een illegale communistische verzetsgroep,- ter dood veroordeeld. De veroordeelden zijn op denzelfden dag gefusilleerd,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1