ABDIJSIROOP Tége" ASTHMA. BORST- BENAUWDHEID. Uit Stad en Provincie RADIO-PROGRAMMA Zondag 9 November HILVERSUM I. 415.5 M. 8 Gewijde muziek, opn.; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.45 Gram.; 11.30 Meis jeskoor „De Krekels"; 12 Otto Hendriks; 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten; 13 „Wie en wat waren onze voorouders?"; 13.15 Het Philharmoniséh kwartet; 14 Gerard Leb on en zijn orkest 15 Radiotooneel; 15.45 „Paganini", ope rette; 16.50 Gram.; 17 Zondagmiddag- cabaret; 17.30 Het Gooisch Kamermuziek- gezelschap; 18.05 Sport van den dag; 18.30 De Ramblers; 19 Actueel halfuur tje; 19.30 Cabaretprogramma, opn.; van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de stu dio beschikken); 20.30 Gram.; 20.45 Boyd Bachman en zijn orkest; 21.30 Gram.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; '22 BNO: „An American sees -Holland" of variété programma, opn.; 23 Ensemble Bandi Ba- logh, opn.; 23.20—24 Klaas van Beeck en zijn orkest, opn. HILVERSUM II. 301,5 M. 8 gram.; 8,30 BNO: nieuwsberichten; 8.45 Gram.; 9 Vroegdienst; 10 Gram-! 10.05 Zondagmorgen zonder zorgen; 12 „Waarom er weinig geloof in de we reld is", opn.; 12.15 Het Nederlandsch Kamerkoor; 12.45 BNO: Nieuws- en eco nomische berichten; 13 De Melodisten, solisten en gram.; 14 Boekbespreking; 14.15 Het Omroepsymphonie-orkest, so list; 16 „Stedebouw"; 16.15 Clavecimbel- voordracht; 16.45 Boekbespreking; 17 Duitsche taalcursus; 17.25 Gram.; 17.30 BNO: Nieuwsberichten en sportuitslagen; 17.45 Voordracht; 18 Het Amusements orkest; 18.30 Onze Ned. taalclub; 19 Ac tueel halfuurtje; 19.30 Orgelconcert en gram.; 19.45 Radiotooneel; 20 Gram.; van af 20.15 alleen voor de Radio-centrales1, die over een lijnverbinding met de studio beschikken); 20.15 Viool, altviool en cello 21.15 Gram.; 21.45 BNO: Nieuwsberich ten; 22 BNO: Toelichting op het weer- machtsbericht; 22.10—22.15 Gram. Maandag 10 November HILVERSUM I. 415.5 M. 6,45 gram.; 6,50 ochtendgymnastiek; 7 gram.; 7,45 ochtendgymnastiek; 8 BNO: nieuwsberichten; 8,15 orgelconcert (opn.); 8,45 gram.; 9,15 voor de huisvrouw; 9,20 gram.; li voor de kleuters; 11,20 gram.; 11,30 De Melodisten; 12 gram.; 12,40 al manak; 12,45 BNO: nieuws- en economi sche berichten; 13 viool en piano; 13,45 gram.; 14,15 het Amabile-sextet15 voor de vrouw; 15,45 gram.; 16 „Gods lei ding"; 16,20 zang met pianobegeleiding; 16,45 voor de jeugd; 17,15 BNO: nieuws-, economische- en beursberichten; 17,30 De Melodisten; 18 Landmans Lust; 18,30. Klaas vanvBeek en zijn orkest; 19 actueel halfuurtje;'19,30 fragmenten uit de opera „Carmen"; van af 20,15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken); 20,30 gram.; 21,45 BNO: nieuwsberichten; 22 BNO: „Things ^vorth knowing about Holland" of gram.; 22,15 gram.; 23,30 24 De Ramblers. HILVERSUM II. 801,5 M. 6,45—8 zie Hilversum1 I 8 BNO:nieuws berichten; 8,15 gram.; 10 morgenwijding; 10,15 gram.; 10,40 voordracht; 10,50 pi anovoordracht; 11,30 voordracht; 11,40 zang met pianobegeleiding; 12 salojnor- waarbij slijm op de borst vast zit, zal Abdijsiroop de slijm doen loskomen-en borst en keel verzachten. Vanouds beproefd b\j hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S «IW—MBWUHW Feuilleton Roman van Christel Broehl-Delhaes 3 Nadruk verboden Waarom zóu ik wat op m'n hart hebben? zegt Johanne 'n rechtstreeksch antwoord ontwijkend. Haar sterk karak ter verdraagt geen bijstand van anderen vooral niet, wanneer 't om pijnlijke din gen gaat als die, welke haar nu onop houdelijk beroeren en waarmee ze het zeer wel alleen klaar kan spelen. Ik dacht een beetje over m'n werk Hei mine, die niet alleen haar vriendin persoonlijk een warm hart toedraagt, maardaarnaast ook haar werk oprecht bewondert, begrijpt de poging om haar van het onderwerp af te leiden. Heime lijk gluurt ze naar de, ietwat gelóten naast haar voortloopende jonge vróuw om dan ongemerkt wat achter te blijven. Wat een mooien, veerkrachtigen gang had Johanne toch eigenlijk! Weet je, Jo, roept ze, haar achterna dravend om haar weer in te halen. Je loopt hier buiten heel anders dan in de stad. Dat asfaltgeslenter ligt jou niet. Hier, de natuurlijke bodem is de wtare 4^rond vóór jouw voeten. Dan veert je kest; 12,45 BNO: nieuws- en economische berichten; 13 Frans Wouters en zijn or kest; 13,40 orgelconcert; 14,00 gram.; 15 ensemble Jonny Kroon; 15,45 voordracht; 16 gram.; 16,30 Boyd Bachman en zijn orkest; 17,15 BNO: nieuws-, economische- en beursberichten; 17,30 zang met piano begeleiding; 18 Musette-orkest18,30 or gelspel en de Hawaiian Serenaders; 19 actueel halfuurtje; 19,30 gram.; 19,45 Po litiek weekpraatje; 20 De Romancers; (van af 20,15 alleen voor de Radio-Cen trales, die over eên lijnverbinding met de studio beschikken); 20,45 muzikale ac tualiteiten van de week; 21 Otto Hen driks en zijn orkest; 21,45 BNO: nieuws berichten; 22 gram.; 22,10—22,15 avond- wijding. ZIERIKZEE. Met ingang van 1 Nov. j.l. is op het Distributiekantoor tewerk gesteld mej. T. J. Rotte te Kerkwerve en met ingang vanf 1 December a.s. mej. L. A. M. C. Lunenberg te Zierikzee. Tevens is met ingang van laatstge noemden datum mej. W. L. E. M. Gui- née overgeplaatst van het bureau der Brandstoffencommissie naar het Distribu- tiekringkantoor. Bij de Brandstoffencommissie is met ingang van 1 November j.l. geplaatst mej. J. Verhoek te Oosterland. SEROOSKERKE. Aangezien het ver- eischte aantal van 8 leerlingen kon wor den bereikt, is deze week aan de 0'.L. School alhier een cursus vervolgonder-. wijs begonnen met 9 leerlingen, n.l. 3 meisjes en 6 jongens. Ofschoon het eigenlijke seizoen voorbij is, heeft het bestuur der korf bal vereeniging alhier gemeend ide leden niet te moeten laten rusten, maar de gelegenheid te moeten openen ook in de wintermaanden bezig te zijn. Derhal ve worden-nu de dames-, zoowel als de heerenleden in de school bijeenge roepen tot het volgen van regelmatig turnonderricht onder deskundige leiding ZONNEMAIRE Burg. Stand over Sept. en Oct. Geboren: 17 Sept. Janna Alida, d v. Jan van de Sande en M. P. Beije; 5 Oct. Jan, z. v. L. Stoel en Adr,a Geelhoed. DREISCHOR. Tot gemeente-veldwach ter alhier is 'benoemd de heer J. Pallia te Nieuwerkerk. BRUINISSE. Bij de Donderdag in de Ned Herv. Kerk alhier gehouden stem ming voor de verkiezing van-3 Notabelen werden uitgebracht 35 stemmen. De uit slag was als volgt: J. C. de Rijke (aftr.) 28 stemmen; C. Nederhand 11, S. C. de Graaff 8, S. A. Jumelet Az. 5, J. C, Kefeteloo 3, S. Kik 2, C. van Gilst 2, Adr. van den Berge Jz. 2, J. M. Jumelet Dz. 2, Jan van der Velde 2, J. M. Otte 1, D. de Ronde 1, Adr. Jumelet Wdz. 1, L. Otte Cz. 1, A. I. Schipper 1, |M. van Popering Az. en A. Kriger 1 stem. Her stemming in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer W. Haak moet plaats hebben tusschen de heeren C. Nederhand en S. C. de Graaff. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden Oogstcollecte heeft opgebracht f 1031.57, n.l. f602,37 voor de Diaconie en f419,20 voor de Kerk, benevens f 10 voor het Ver- eenigingsgebouw. SCHERPENISSE. De werkman A. G. had het ongeluk bij het bieten afkappen in zijn vinger t^ kappen. De wond was van dien aard, dat hij zich onder ge neeskundige hulp moest stellen. Tengevolge dat er weinig scheeps- ruimte komt en de aanvoer der bieten groot is, verrijzen er rondom onze ge- W <?N> <A> De kracht, die op zichzelf vertrouwt Wordt ieder en dag herboren, Doch wie zichzelf verloren houdt, Die is voorgoed verloren. heelo lichaam mee. Je krijgt er zelfs ronde wangen van. Lach eens, Jo, lach eens flink. Als je eens wist hoeveel knapper je dat maaktl Johanne lacht, min of meer tegen haar wil. Ze pakt de eigenaardige Hermine beet en rolt met haar in 't rond. De grond is drijfnat, jubelt ze. Klets, klets, hoor je 't? Geen wonder, dat je daardoor een veerkrachtigen tred krijgt. Kom mee, Hermi! Daar boven op dien heuvel. Daar kunnen we de wereld om ons heen zien. Ik wil vandaag eens ver kunnen kijken, heel ver. Zij stormen tegen den heuvel op en blijven halverwege staan om op adem te komen. Het bosch blijft beneden hen. Hier boven waait reeds een koude wind, maar in de verte liggen blauwig en grij zig de bergen. Hermine! schreeuwt Johanne tegen dend wind in, die haar eiken klank van den mond schijnt te willen scheuren. Is 'tnjet heerlijk hier boven te staan en te weten: ver, ver daarachter, waar de ber gen ophouden, daar is het Moezeldal en daar ligt het mooie, oude Trier. Trierf en de Moezel, en Cochem met zijn burcht... Hermine geeft geen antwoord. Ze kijkt slechts naar Johanne, die daar stralendl van geestdrift in de verte staart. Johanne bemerkt het niet en vervolgt haar monoloog. meente wederom groote hoopen. Dit is j voor den werkman zeer voordeelig, aan- gezien deze nogmaals moeten verladen worden. ST.-ANNALAND. Burgerl. Stand over October. Geboren: 1, Jacobus Mariinus, z. van W. van den Boogaard en P. A. Hage; 19, Jacob Rieter, z. vain G. de Keizer en D. W. den Engelsman; 26, Riieternella, d. van J. van Zetten en J. J. den Engelsman; 26, Dirk Corneliis, z. van C. A. Dane en E. Scherpenisse. Gehuwd: P. y,an den Bopgaart, 27 j. jm. en C. J. Scherpenisse, 28 j. jd.; J. L. F,ase, 28 j. j<m. en S. de Wtlde, 24 j. jd.; I. van Oost, 31 j. jpn. en J. A. van Zetten, 29 j. jd. Overleden: 8, Adriaan de Graaf, 70 j., man van EL van den Boogaard; 13, Jacob Elenbaas, 77 j., Wedn. van C. I. Hage; Johannes van Amerongen, 2 maanden. Ingekomen: Jacob de Jonge van Hou ten (Utr.); Leendert A. van Poortvliet van Stavenisse. Vertrokken: Abraham van den Boogaart naar Scherpenisse. WISSENKERKE. Onder groote belang stelling had gisteren op de begraafplaats alhier de teraardebestelling plaats van wijlen den heer C. Flipse, die op het ge bied van zang en muziek in Zeeland zulk een belangrijke plaats innam. De kist werd grafwaarts gedragen door leden van het muziekgezelschap Apollo, waar van de heer Flipse vele jaren directeur is geweest en dat hij tot grqoten bloei wist te brengen, zoodat het tot ver bui ten Zeeland bekend werd. Verschillende deputaties van Bonden en vereenigingen waren aanwezig, terwijl een schat van bloemen het graf bedekte. Het woord werd gevoerd door den heer Geuze, burgemeester van Wissenkerke, den heer N. D. v. d. Meijde (namensl Apollo), den heer M. Verburg (namens het mannenkoor te Wissenkerke), den heer C. van Halst (als vriend en oud- zangeV), den heer Mol te Rilland Bath (namens den Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in Zeeland, waarvan de heer Flipse voorzitter was), den heer T. L. Jonker te Haamstede (namens den Zeeuwschen Zangersbond, waarvan de overledene e veneens voorzitter was), den heer A. de Lange te Goes (namens de Ver. voor Ziekenhuisverpleging op Z. en N. Beveland, waarvan de heer Flipse be stuurslid was), waarna de heer Eduard Wat jammer toch, dat dat land zoo arm is. Zoo mooi en zoo arm. We moes ten het kun'nén 'helpen, Hérmine.... Hét gloeiende gezicht keert zich naar l^aar toe. Ik zou een roman over dit land willen schrijven. Het leven schilderen van generaties geleden, hoe het onder de Romeinen tot bloei kwam, hoe wilde horden het verwoestten, hoe hjet zich op nieuw wist te verheffen, hoe het streed en leed en zegevierde en ondanks alles zijn eerlijk, rechtschapen karakter be waarde.... Tjonge, dat lijkt me een wel wat heel moeilijke taak, antwoordt Hermine, Daarvoor' ben je te jong. Wat weet je tenslotte van den Eifel? Je kent de wei den, de bosschen en de bergen en een paar plaatsnamen, maar d(at is immers lang niet voldoende. Dan ga .ik (Studeeren! Ik wil de landstreek en haar bewoners leeren ken nen tot in hun diepste innerlijk. En dan ga ik hen beschrijven. De gloeiende blos van opwinding op Johamne's gezicht heeft nu plaats ge maakt voor een schier verontrustende bleekheid. Hermine vermoedt zeer wel de oorzaak van de vermoeide trekken op dit gezicht en zucht. Ach, Jo, Jo neem je niet te veel hooi op je vork? Het wordt heusch te zwaar voor je. Johanne glimlacht slechts, en gaat er niet verder op in. Flips©, zoon van den overledene allen dank bracht voor de hartelijke deelno ming en diep geroerd afscheid nam van zijn geliefden vader. Ten slotte herdacht ds. Louwerse, Ned. Herv. predikant, den heer Flipse ais or ganist dezer gemeente, die zijn werk zag als een ambt, als ©eredienst. Z.Eerw. eindigde hierna met het Onze Vader. Al'le sprekers huldigden iden overledene als iemand die ziich met hart en ziel aan de kunst ien zijn arbeid gaf, als een nobel man aan wien Zeeland veel te danken heeft. VISSCHERIJBERICHTEN De vraag naar mosselen, zoowel versch als ingelegd, neemt voortdurend tóe. Voor wat de versche mosselen betreft, moet zeer zuinig worden omgesprongen meO de beschikbare motorbrandstof en waar schijnlijk zal in November niet de 15 pet van het totaal kwantum kunnen worden afgeleverd, waarop gerekend is. In de gevestigde inleggerijen en ko kerijen te Bruinisse vinden thans vele handen werk. Vooral in de voor export werkende kokerij van de firma de Ronde werken vele meest jonge meisjes, die daar een behoorlijk loon verdienen, doch ook. de op het binnenland aangewezen firma's de Waal—v. d. Stad en dé Waal- Krijger dragen er het hunne toe bij om aan „velen werk te verschaffen, zoadat aan jonge arbeiders en arbeidsters een tekort, inplaats van een overschot is ont staan. KERKNIEUWS STAVENISSE Ned. Herv. Kerk. Voorm. 11,10 uur Ds. Damsté; nam. 4.10 uur leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 11,10, 3,40 en 7,10 uur leeskerk. THOLEN. Woensdag 12 Nov., (dank dag voor het gewas). Herv. Kerk. 10.30 ds. Marsman van Bruinisse; 3 u. ds. Batelaan. Ger. Kerk. 10.30 en 3 u., ds. Swierts, Ger. Gem., 10.30, 3 en 6.30 uur, ds. van Neerbos van Rilland'Bath. Vrije Ger. gem. 10,30, 3 en 6.30 uur, ds. Baaij. Ned. Herv. Kerk. BROUWERSHAVEN. De dankstond voor den oogst zal niet plaats hebben Zondag 9 maar Zondag 16 November. POORTVLIET. Ds. W. Vroegindeweij te Reeuwijk nam het beroep naar deze 'gemeente aan. BM TELEGRAMMEN VIJANDELIJKE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. De vijand heeft Vrijdagnacht óver een breed front storingsaanvallen onderno men, zonder noemenswaardig effect, op vrij groote deelen van Duitschiand. Door neergeworpeh bommen op woonwijken, ook in de Rijkshoofdstad, leed die bur gerbevolking geringe verhezen. Volgens hetgeen tot dusverre is vastgesteld wer den zes Bri'tsche bommenwerpers neer geschoten. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. Vandaag zijn bij vluchten naar het bezette Framsche gebied volgens tot dusver ontvangen berichten, drie Brit- sche jachttoestelden door Duitsche jagers neergeschoten. Gtbru.k van warmotzarijgawanen als voadcr In de Ned. Staatscourant is opgeno men een besluit van den secretaris-ge neraal van het departement van land bouw en visscherij, waarbij het vervoe deren of doenvervoederen van war- moezerijgewassen met inbegrip van witlofwortelen en alle roóde peeën fruit, vroege aardappelen, koolrapen en pastinaken, wordt verboden. SPORT VOETBAL. Vriendschappelijk. Z.S.C.-comb. Zonnemaira-ccmb. Zondag a.s. speelt een vrij sterke Zierikzee-combinatie een vriendschappe lijke wedstrijd tegen een Zonnemaire- combinatie. Het elftal der roodzwarten is als volgt samengesteld: J. de Witt d.; J. B. Buijze en Corn. Peute a.; A. Alburg, A. Koster en A. de Spirt m.; A. Verton, L. Gillesse Jr., J. A. v. Dijk, I. Nieskeps en C. v. d. Westen v. i Bij mooi najaarsweer kan een span nende wedstrijd worden verwacht. Deze vangt om half vier (w.t.) aan en wordt geleid door dhr. P. J. Cashoek. KORFBAL. i ROOA I-VITESSE I Zondagmiddag half vier (w.t.) speelt het le twaalftal van RODA vriendschap- celiijk togen' Vitesse I uit Zierikzee. Als de gasten sterk uitkomen kan een span nende wedstrijd worden verwacht MIJNHEER PIMPELMANS HEEFT ALWEER PECH door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 5. Zoodoende zag hij de carrier van Teun de palingboer niet staan. Teun stond net ergens aan te bellen, om te vertellen, dat ze lekker waren en vooral' reuze goedkoop. Onderwijl naderde meneer Pimpelmans met rassche schreden, precies in de richting van het palingkarretje en steeds met verrukt ge zicht op zijn trekkingslijst starende.... 6. Boem. Hij liep pal tegen de kar aan en duikelde voorover met zijn gezicht midden in de paling. Hector van de melkboer was er als de kippen bij om/ te kijken, of er niets voor hem afviel,/ maar het beest had geen kans, want dei carrier reed meteen in volle vaart weg; Zoo werd deze dag tn het, met armoede en natuurschoon in gelijke mate bedeelde landschap'van den Eifel voor Johatme Gahl een ontzaglijke belevenis. Met een mateloozen ijver, dien zij 'zelf in zich laakte, maar waaraan ze zich nochtans niet vermocht te onttrekken, stortte zij zich hals over kop op alles, wat haar wetenswaardig, bruikbaar en onmisbaar leek. Ze begon met een studie, welke de voorbereiding voor een doctoraal alle eer zou hebben aangedaan,maar na da gen en weken was zij nog volkomen on beroerd van datgene, dat zij door nuch- - tere studie hoopte te bereiken en voeld© zij zich in hooge mate onbevredigd. Daar op werd zij overvallen door een onbe-, schrijfelijke opwinding, welke nog voed sel vond in het deprimeerende gevoel in, de taak, die zij zich gesteld had, te kort te schieten. Zij begreep zelf, 'dat! het zoo niet verder ging, maar ze vond, evenmin een uitweg uit het labyrint van. gedachten, welke haar bestormden en diei zij niet vermocht te verwerken. Eenigo dagen per week trok zij er alleen opl uit in de streek, waarmee, ze zich ver trouwd wilde maken, zonder evenwel ook hier het contact te vinden, dat noo- dig was om de theoretische kennis, die, zij nu In zoo ruime mate bezat, in een, practische daad om te zetten. De lente brak nu ook in den Eifel door. De weiden namen die teergroene kenmerkt, madeliefjes en sleutelbloemen waagden het reeds te voorschijn te ko* men en dé 'wilgenkatjes werden steeds voller en kregen fijne, goudgele haartjes. Het was alles betooverend om te zien. En Johanne liep steeds weer alleen door de ontwakende natuur en zocht naar een oplossing voor het raadsel van haar in nerlijke onrust. Hoewel doordrongen van hetgeen zij wilde beschrijven, vond zij toch niet de juiste uitdrukking voor dat, wat zoo onweerstaanbaar in haar woelde en gistte; het was een toestand van zie kelijke, uit wanhoop en verlangen voort komende aandoeningen. In dien toestand ontmoette zij Eber- hard Marrissen. Eberhard Martissen was een oude man, die een pak van groene, loden stof,, ruwe wandelschoenen en een knoestigen stok droeg. Een lange, grijze baard hing tot op zijn borst Hij zag er uit als Rü- bezahl en zijn oogen onder borstelige wenkbrauwen keken precies zoo streng en zoo goedig tegelijk als schilders en/ teekenaars, die bij den berggeest plach ten voor te stellen. Martissen was trouwens ook een berg geest: do goede genius van den Eifel en de redding van Johanne Gahl. (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2