AKKERTJES het aantal toegelaten ziekenfondsen De Neder/andsche Pijnstiller rins filler ^0 Spit in den rug Rheumatiek Lendenpi/n RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 4A November HILVERSUM II. 301,5 M. 6.45 Gram.; 6.50 Ochtendgymnastiek; 7 Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek; 8 BNO:' nieuwsberichten; 8.15 Gram.; 10 Morgen wijding; 10.15 Gram.; 10.40 Voordracht; 11 Zang met pianobegeleiding; 11.40 Gr.; 12 Frans Wouters en zijn orkest; 12.45 BNO: nieuws- en economische berichten; 13 Amusementsorkest; 14 Omroeporkest; 15.30 voor de zieken; 16 „Muziek uit het land van de rijzende zon"; 16.30 Gr*; 17.15 BNO: nieuws-, economische- en beursberichten; 17.30 De Melodisten en soliste; 18.15 „Volkskunst in Nederland" 18.30 Orgelconcert; 10.45 „In een nieuw licht bezien", voorbereid door de NSB; 19 Actueel halfuurtje; 19.30 Reportage; 20 Gram.; vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbin ding met de studio beschikken; 20.15 De Romancers; 21 Gram.; 21.15 Klaas v. Beeck en zijn orkest; 12.45 BNO: nieuws berichten; 22 BNO: Toelichting op het weermachtsbericht; 22.1022.15 Avondwij ding. HILVERSUM I. 415.5 M. 6,45 Gram.; 6,50 Ochtendgymnastiek; 7 gram.; 7,45 ochtendgymnastiek;' 8 BNO: Nieuwsberichten; 8,15 Gewijde muziek (gr.pl.); 8,30 Gram.; 9,15 Voor de hujs- vrouw; 9,25 Gram.; 11 Voor de kleu ters; 11,20 Ensemble Rentmeester; 12.00 Klaas van Beek en zijn orkest; 12,25 Voor den boer; 12,40 Almanak; 12,45 BNO: Nieyws- en economische berichten; 13 Zang; 13,40 Gram.; 14,15 Revida-sex- tet; 15 Voor de vrouw; 15,20 gram;.; 16 Bijbellezing; 16,20 voor de jeugd; 17 gram.; 17,15 BNO: nieuws-, economiSche- en beursberichten; 17,30 Nationale jeugd stormkwartier; 17,45 Omroeporkest; 18,15 „Volksgezondheid"; 18,30 Boyd Bachman en zijn orkest; 19 Actueel halfuurtje; 19,30 Melodie en poëzie; (Vanaf 20,15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken) 20,15 Gram.; 20,45 Amusementsorkest (opn.); 21,30 gram.; 21,45 BNO: nieuws berichten; 22 BNO: „The Dutch Achieve ments in the Netherlands Indies"; 22,15 Kurt Hohenberger's orkest (opn.); 22,45 Gram.; 23,20—24 Frans Wouters en zijn orkest (opn.) Woensdag 5 November HILVERSUM II. 301,5 M. 6,45—8 Zie Hilversum I. 8 BNOnieuws berichten; 8,15 Gram.; 10 Morgenwijding; 10,15 Pianovoordracht; 10,40 Voordracht; 11 Gram.; 12 Otto Hendriks en zijn or kest; 12,45 BNO: Nieuws- en, economische berichten; 13 De Melodisten; 14,15 Voor dracht; 14,30 „Daphne", opera (opn.); 16 gram.; 17 Voor de jeugd; 17,15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten; 17,30 Omroeporkest &i solist (opn.); 18 )Orgelconcert en zang; 18,30 Vocale du etten met pianobegeleiding; 19 BNO: 19 BNO: Brabantsch praatje; 19,10 BNO: Nieuwsberichten; 19,20 Volkszangkoor; 19,45 „In en om de NSB" (voorbereid door de NSB); 20 Nederlandsch Kamer orkest. (Vanaf 20,15 alleen voor de Ra dio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 21 Voor dracht; 21,15 Gram.; 2i,45 BNO: Nieuws berichten; 22 Gram.; 22,10—22,15 Avond wijding. j HILVERSUM I. 415.5 (3t. 6,45 gram.; 6,50 ochtendgymnastiek; 7 - gram.; 7.15 Boerenland in boek en krant 7.30 gram.; 7.45 ochtendgymnastiek; 8 BNO: nieuwsberichten; 8.15 politiek week- praatje, opn.; 8.30 gram.; 9.15 voor de huisvrouw; 9.25 gram.; 10 pianovoordracnt 10.30 zang met pianobegeleiding; li voor de vrouw; 11.20 Sylvestre-trio; 12 Boyd Bachman en zijn orkest; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: nieuws- en economische be richten; 13 Altviool en piano; 13.30 Schrammelkwartet14 Gram.; 14.30 Lich te toets; 15.30 Pianovoordracht; 18 Bij bellezing; 16.20 Gram.; 16.45 Voor de jeugd; 17 Gram.; 17.15 BNO: nieuwsj, economische- <en beursberichten; 17.30 omroeporkest en solisten, opn.; 18 Voor de plattelandsvrouw; 18,15 Herfstpotpour- ri, opn.; 18.55 (jram.; 19 /fctueel half-> uurtje; 19.30 Orgelconcert en zang; 20 Gram, (vanaf 20t15 alleen voor de radio- cenrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken); 20.30 gram.; 20.45 Viool en cello; 21 Alt, viool en cello;, 21.30 Gram.; 21.45 BNO: nieuwsbericht ten; 22 BNO: Engelsche uitzending: „Ece- nomic News from Holland"; 23—24 Amu sementsorkest. i per dag bedraagt. Aangezien het -Zie kenfonds ehbesluit zich in dit opzicht ge heel bij de Ziektewet aansluit, geldt deze bepaling ook voor de premieheffing bij de nieuwe verplichte verzekering. Personen, in dienst van een onderne ming. vallen dus in het algemeen onder deze nieuwe verzekering, als zij per jaar niet meer dan f 3000 verdienen, maar in de practijk zal de premie ook dan) geheven worden van een bedrag, dat f2400 niet noemenswaardig te bovengaat Overigens heeft bij de ziekengeldverzeke ring de hoogte van de premie invloed! op de uitkeering; niet echter bij de zie kenfondsverzekering. VISSCHERIJBERICHTEN Het aantal' toegelaten ziekenfondsen is aanzienlijk kleiner dan' velen aanvankelyik vermoed hadden. Op 30 October waren 291 aanvragen ontvangen. Op 260 daar van was goedgunstig, op 25 afwijzend be schikt, terwijl 6 nog in behandeling wa ren. Deze laatsten waren de aanvragen, die op het uiterste nippertje binnenkwa men en waarop misschien nog andere op een nog slechter gekomen tijdstip gevolgd zijn. Aangenomen mag in elk geval Worden, dat het aantal toegelaten ziekenfondsen beneden de 300 zal blijven geen ontstellend groot aantal, ook niet in vergelijking met het buitenland. Het woord ziekenfonds wordt in zeer ruimen zin genomen, in het bijzonder ten aanzien van die fondsen, die slechts erkenning behoeven? Dat zijn ib.v. in grooten getale zeifis, die ziekenhuisver- plegingsvereenigingen, maar ook de zie kenfondsen, die alleen vrijwillig verze kerden aannemen'. Er zijn voor deze he terogene groep reeds 283 aanvragen bin nengekomen en er zullen er nog wel veel meer volgen, omdat 1 Novenüjer hier niet als fatale termijn geldt. Even wel wordt I* eigen kring ernstig naar fusie van zaekenhuisverplegingsfondsen enz. gestreefd. Trouwens,., ook ten aan* zien van deze ziekenfondsen zal de com missaris vèrreikende bevoegdheden heb ben. Over de wijze, waarop verplicht ver zekerden zich aanmelden, kunnen wij in ons blad kort zijn. Gelijk men weet, bestaat hiertoe tot 16 November gelegenheid. Intusschen 'gaat op 1 November de verplichte ver zekering in en wordt vauv Maandag 3 November af de korting op het loon in toepassing gebracht. Voorzoover dit las ten medebrengt (voor vele huisvaders waren de offers voor de totdusver be staande vrijwillige verzekering echter bij mindere „verstrekkingen" wel ,zoo groot) staan daartegenover de lasten. Zooveel mogelijk wordt op terugwerkende kracht aangestuurd. Loongrans an grens voor cU p<-amiah»ffina De loongrens is idie van de Ziektewet f3000. Doch artikel (J 68 van die wet be paalt, dat bet loon in het algemeen.' niet medegerekendwordt bij de premie- berekening voorzoover het meer danf 8 *Z«*uwicha ViMcharijbond Zaterdagavond vergaderde de .afdeeling Bruin is se van den Bond van Mos selkweekers in Zeeland in hotel Het Veerhuis aldaar. De voorzitter, de heer P. de Waal Kz., opende de vergadering en dankte de aanwezigen, dat zoovelen aan de op roep om te vergaderen gehoor hadden gegeven. Deze vergadering was te be schouwen als een vervolg op de ver gadering van, 27 September, waar besloten Was geen .afgevaardigden te, zendén haar de vergaderingen van den' Provincialen Zeeuwschen. Visscherij Bond. Door het oprichten van den Landstand, waaronder ook de kustvisscherij, in casru het moss'elkweekersbedrijf, resorteert, js de toestand niet meer dezelfde als 27 September. Hij gaf daarna het yoord aan burge meester van den Berg,' die als vioe-voor- zitter van den Provincialen Zeeuwschen Visscherij Bond is aangewezen. Deze zette duidelijk de positie van dien Provincialen Visscherij Bönd uiteen, als mede de beteekenis, de werkingssfeer en de werkwijze van den Landstand. Hij deelde mede, dat de afdeeling Zierikzee van den Bond' van Mosselkweekers in- 1 middels'tot toetreding tot den Visscherij i Bond besloten had. Van den Landstand is ieder kweeker uit hoofde van zijn i bedrijf lid. Met algemeene stemmen werd daarna besloten tot den Provincialen Zeeuwschen I Visscherij Bond toe te - treden. Als af- I gevaardigden naar de te houden ver- gaderingen werden benoemd 'de mossel- kweekers P. de Waal Kz. en A. C. Verspoor. Voor Zierikzee zijn gekozen S, Schot Cz. en C. Kouijzer. Van de 58 hier bestaande kweekers- bedrijven waren 48 ter vergadering tegen woordig. Uit Stad én Provincie - ELLEMEET. Zondagmorgen brak brand uit in de woniing van den heer P. van, Huizen, alhier. De eigenaar grteep. on middellijk in, door met een slang op de waterleiding het vuur te bestrijden, waar door het tot de slaapkamer beperkt bleef. Met verbrande gordijnen en scha de aan houtwerk, behang enz., liep het nu af. De oorzaak schijnt in de electric citeitsleiöing gezocht te moeten worden. Op zijn verzoek is aan den heen C. Gast alhier, eervol ontslag verleend als hoofd van de plaatselijke luchtbe schermingsdienst. In dezelfde functie is benoemd de heer P. Gast. Burgerlijke Stand over October. Overleden: 13. Janna Boogerd, 86 jaar, wed van Willem Flohil. BRUINISSE. Hoewel door den storm in de afgeloopen week, de mosselvis- scherij enkele dagen niet kon wordeq uitgeoefend, was de verzending toch nog bevredigend. Rechtstreeks naar Holland gingen ongeveer 1400 ton, rechtstreeks naar België 150 ton. Via de losplaatsen te Tholen, Ierseke, Belhoek en Philip pine gingen ter doorzending naar Hol land, België en Duitschland, ongeveer 8200 ton. Prijzen f2.65 tot £.-3.10 p. ton. ST.-ANNALAND. Dinsdag 4 Nov. zal in een lokaal van de openbare school; een begin gemaakt worden met het ge ven van een voorbereidenden landbouw- cursus, waaraan 21 leerlingen zullen deel nemer. Les gegeven wordt door de hee- ren Bil, Boot en Paape." i Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar kerknieuws BRUINISSE. v Woensdag 5 Nov., dank dag voor het gewas. Ned. Herv.» Kerk. 10 u., ds. Marsman; 2.30, u. ds. Batelaan) uit Tholen. Ger. Kerk. 10 u., ds. Unger; 5 u4 ds. Spoelstra uit A.J.-Polder. Ger. Gem. 10, 1.30 en 4.30 ure, ds. Barth van Nieuwerkerk. Oud.-Ger. Kerk. 10 en 2.30 ure, Jees- kerk. rechtzaken" Politierechter te Middelburg F. A. P., 40 jaar, landbouwer te B r u 1- nisse, wegens het feit dat hij op 23 April 1941 te Zierikzee, zonder redelijk doel een rund moedwillig met een stok "heeft geslagen en met zijn geschoeide voet heeft geschopt. (Dierenmishandeling) ling). Ëisch: f25 boete ,of 15 d. hechtenis. Van 3—9 November 1891. Dfc. A. J. H. W. Brandt, predikant bij de Ned< Herv. Gem. te Zierikzee legde zijn bediening neder met een predikatie naar aanleiding van Lukas 12 35. De rijksveldwachter J. J. Radema ker werd verplaatst van St.-Filips- land naar Brouwershaven en J. Knuist van Brouwershaven naar St.-Fi- lipsland. Tot onderwijzeres aan de OJL. school te St.-Annaland werd benoemd mej. C. M. van 'tHof te Arnhem. Te Sl.-Maartensdijk overleed ds. J. G. Ormel, sedert 1873 predikant bij* de Ned. Herv. Gem. aldaar. De opzichter bij' 's rijkswaterstaat P. de 'Ronde, werd van Zier ik zee naar Hansweert verplaatst. Bericht aan onze abonnè's en adverteerders I Het is ons aangenaam te kunnen mededeelen dat de Nieuwsbode vanaf heden Maandags, Woensdags, Vrijdags en Zaterdags in plaats van met een half blad met een heel blad zal verschijnen. Succesjes kunnen nu worden ge plaatst Maandags, Woensdags en Vrijdags. DE DIRECTEUR. ONS FEUILLETON Nu het ons is vergund met 4 volle bladen per-week te verschijnen, kan ook weer het feuilleton, dat pas begonnen was, worden opgenomen. Ter wille van -< onze lezeressen zullen we de reeds ver- schenen feuilletons nogmaals afdrukken. w f 1 DE REDACTIE. ONS KINDERVERHAAL moest tijdelijk worden opgeborgen, maar nu weer 4 Volle bladen mogen worden uitgegeven, kunnen we weer met de avonturen van den pechvogel Pimpel- mans aanvangen, DE REDACTIE. Burgerlijke Sleed vee Zierikzee Geboren: 27. Wilhelmiina, d. van A. Hartman en S. M. Alvers; 28. Johanna Maria Louise, d. van A. Kouijzer en W. C. J. van Wanrooij!; 1 Nov. Willem Jan Cornelis, z. van J. A. ten Haaf en A> M. A. Hanse. marktberichten Coöperatieve Veiling Zierikzee Veiling van 31 October. Druiven f3645; Goudreinet f 12—35; Lanes Prins» Albert f20; Zure Bellefleur f 1230; Kleiperen f22; Andijvie f4.80— 5; per 100 k.g. Bloemkool f8.50 per lOOj stuks. - |i! MIJNHEER PIMPELMANS HEEFT ALWEER PECH door Q. Th. Rotman (Nadruk verboden) 1. Mevrouw Pimpelmans lag in zoete sluimer verzonken. Ze was alleen thuis. De imitatie-thee in haar trekpot zong een zoet lied van huiselijke roede en de ka narie zat van de Canarische eilanden te droomen, waar zijn vaderen eenmaal in vrijheid leefden. Af en toe knikte de brave vrouw zachtjes met haar hoofd, ten bewijze dat ze 't zelfs in haar slaap overal jnee eens was. 2. Plotseling werd de sleutel in de voordeur gestoken. Het was meneer Pim pelmans. „Vrouw, kijk eens, wat ik hier heb", riep hij1 uit; „een lot van de Lucht bescherming, daar kun je reuzenprijzen mee winnen. Eerste prijs een auto!" „Maar man, je zei toch, dat je geen auto meer hebben wou?" zei mevrouw. Maar meneer Pimpelmans zei, dat hij 't •er desnoods mog wel eens op wagen wou. Feuilleton Roman van Christel Broehl-Delhaes 1 Nadruk verboden De deur gaat open, de deur gaat dicht. Johanna loopt op haar teenen door de gang. Nochtans gluurt haar moeder om de keukendeur. Johanne had er voorbij willen sluipen naar boven om te zien, of de lang verwachte, brief al gei komen is. Moeder zegt onverbiddelijk van voor bij sluipen kan nu geen sprake meert zijn Ben jij 't, Johanne? 1 Ja, moeder, ik wil alleen maar even. Dat klinkt schuldbewust, bijna be schaamd. Kom eerst eten, Johanne! Daarna kan je nog altijd naar boven gaan. Maar j denk er om, dat er vandaag weer niet zoo (Lang wordt gewerkt! Ach, moeder, mijn groote, nieuwe werk! Het moet me immers beroemd maken. Beroemd met negenentwintig jaar. Dat geloof je toch zeker zelf niet. Be roemde schrijfsters hebben gewoonlijk al len grijs haar. Puh, moeder, als ik grijs ben, be- hoef ik niet meer beroemd te worden. Dan sta ik al met m'n eene been in het graf. Ik wil zoo gauw mogelijk ge legenheid hebben de wereld' te zien, de wereld te beleven, het Nleven. Een harts tochtelijk verlangen brandt in haar oogen. Het heele gesprek wordt tusschen neus en lippen gevoerd. Moeder staat op den drempel van de keukendeur. Johanne aarzelt nog in de duistere gang. Of ze toch nog niet even boven op haar schrijf tafel zou kunnen* gaan kijken? Ma.an moeder laat haar niet los. Kom nu eten. Jo! Het is al laat genoeg. 1 Johanne houdt het niet meer uit. Moeder, je moet me gauw.... Ik weet 'twel. Er ligt iets ver* moeids in moeders blik. Of is dat licht zoo bedriegelijk? Natuurlijk is er post gekomen. Er ligt een heele stapel op je schrijfbureau. Johanne draait het licht in de gang niet aan; ze weet ook in het donker de trap wel te vinden en haast zich naaij boven. Alsze nu maar eerst even ge geten had! denkt moeder. Het zal na tuurlijk haar eetlust, bederven! Johanne's moeder kent de brieven al, die hier isn huis komen en ze pleegt ze naar haar uiterlijk te beoordeelen. Ze weet gunstige beschikkingen van weige ringen te onderscheiden. Soms zegt ze: Goed nieuws, "maar vaak ook Niets bijzonders! Dan weet Johanne onmiddel lijk, waar ze aan toe is. Goeie, stherpi- ziende moeder! Daar ligt een pak post op haar schrijf- tafel. Bovenop liggen de „goede" brieven. Dat doet moeder altijd zoo. Het zijn 'n paar onbelangrijke acceptaties. Brood- j werk, dat een schrijver in het leven moet houden. Maar daaronder daar- j onder.wat is dat voor een pakket?f De roman? Haar roman! Haar groote roman! Dien hebben ze haar terugge-J stuurd! Ach, ik wil het niet eens uitpakken^ denkt Johanne. Die hoop is weer ijdel gebleken, de verwachting te hoog ge- spannen. Eerst nu beseft ze, hoe stellig! ze innerlijk op een succes had gerekend, j Jo, kom nu eten! roept moeder met haar goede, rustige stem van beneden. -Moeder! roept Johanne van boven terug het huis is klein en intiem; je kunt elkaar van verdieping tot verdie ping gemakkelijk verstaan ik schrijf geen letter meer. Ik word dienstbode of piano-onderwijzeres of kinderjuffrouw, maar schrijven doe ik niet meer, nooit meer, nooit meer! Beneden blijft het stil. Een moeder voelt mee, maar hoe vermag ze hier te troosten? Ze wil haar nog eens vragen nu eerst aan tafel te komen, maar daan schiet haar plotseling wat beters te bin nen. Jo, heb je de bloemen gevonden? Wat voor bloemen? klinkt het onge duldig en zonder een zweem van belang stelling. Je hebt ze zeker nog niét gezien! Ze staan op de vensterbank, maar hgt is in de kamer eigenlijk veel te warm voor ze. Morgen zijn ze uitgebloeid. Johanna schept er bijna een soort ver maak In, op dit oogeniblik, terwijl ze zoo diep in den put zit, naar bloemen te zoeken. Ze tilt het gordijn wat op. Waar- lijk, daar staan zoowaar bloemen, vijf of zes gele theerozen! Hoe komt men daar nu bij? Hemel, is dat een brief, die daar naast ligt? Aan de schrijfster Johanne Gahl. Wat klinkt dat hoogdravend! In de enveloppe zit een lange brief. Een beetje erg dweperig, een beetje senti menteel. Er wordt van bewondering ge rept en van het feit, dat iemand alle) schetsen en novellen van Johanne Gahl uit de bladen knipt en bewaart. En als afzender staat er onder: Een onibetee- kemnde, maar gloeiend vereerder van U. Ach, wat amusant, ach hoe vleiend om te lachen. En tochDaar 'ligt de geweigerde roman. En hier gewaagt een jongmensch van zijn hartstochtelijke ver eering. Ze kan dus nog wel wat? En al kan je dan tenslotte qiaar bij één mensch w aard eer ing vindenbij een enkel mensch Zij buigt haar met moeite beheerscht gezicht over de geurende rozen, verbeten haar tranen terugdringend en tegelijker tijd zichzelf moed insprekend. Ik zal doorga n met schrijven! Nu eerst recht. Al was het alleen maar om die bloemen. Wat denkt die jongen wel, die zich daar midden in den winter in onkosten stort voor die rozen, wat denkt hij eigenlijk? Hanne! roept moeder nog eens. Het eten wordt koud. Neemt het toch niet zoo tragisch op, kind. Johanne zet de rozien op hfajar schrijf bureau. Llaten ze morgen uitgebloeid zijn. Wat doet het er toe? Vandaag zullen ze hier staan. Vandaag moeten ze gezien worden. Moeder, zet een pot sterke koffieI Ik blijf den halven nfajcht op om te kun nen werken. Il M Alweer? vraagt moeder, terwijl ze met een zucht van deze mededeeling kennis neemt. Je zult je zenuwen nog eens totajal ruineeren! Tegen dien tijd hoop ik genpeg geld te hebben o"m ze weer in orde te laten inlasten. Johanne stormt de trap af. Moeder, ik zou zoo gr&ag eenis haiPr NoorevVgen willen. Maar ook naar het Zuiden. Rome, Napelfs, Qapri zien en de Blauwe Grot. Moeder, als ik toch maa*- eens zooveel kon verdienen. De moeder gelooft met de laaiende geestdrift van tajle moeders aan haar dochter. Mf^r zij zucht. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 3