ZATERDAG 1 NOVEMBER 1941 waarin opgenomen de Zzeesche Courant 1797-1889 Uit Stad en Provincie Zierikzeesche Nieuwsbode 98STE JAARGANG No. 14780 INZENDING ADVERTENTIEN OP DEN DAG VAN UITGAAF UITERLIJK 'S MORGENS 9 uur. li DE RIJKSCOMMISSARIS OVER NEDERLAND Da hiiid'g« toastend Naar aanleiding van zijn bezoek aan Krakau heeft de Rijkscommissaris v.oor het bezette Nedierlandsche gebied, rij«s- minister Seyss-Inquart, de „Krakauer Zeitumg" een interview verleend over de ontwikkeling in Nederland sedert de in stelling van het rijkscommissariaat en over de huldigen toestand in dit land. De rijkscommissaris sprak o.m. over de bestuursbeginse^en, (die in Nederland thans gelden als grondslag voor de leiding van dit land. De taak van het Duitsche be* stuur in Nederland kon beperkt worden tot de leiding en controle over de overi gens slechts door Nederlanders uitgeoe fende rechtstreeksche uitvoerende macht. Ondanks den typisch liberalen, democrq- tischen en kapitalistischen karaktertrek heeft men een betrekkelijk goed functi- onneerend bestuursapparaat aangetrof fen. Terwijl de bevolking en ook Ide ambtenaren aanvankelijk zeer gereser veerd waren geweest tegenover de door de oorlogsnoodzake'ijkheden bepaalde re gelingen en terwijl zekere onvermijdelijke gevallen waarin in het publieke leven moest worden .ingegrepen in het eerst opi i3/oepsis gestuit waren, heeft de loop der gebeurtenissen intusschen aan breede kringen, der bevolking een' beter inzicht gegeven en ze zelfs gewonnen. In het politieke leven van Nederland, aldus dr. Seyss Inquart, kunnen thans nog slechts twee radicale vleu gels worden waargenomen, waarvan de eene zich thans als bondgenoot van de bolsjewisten achter ide vroegere Konin gin plaatst. Deze groep wordt door het gezond denkende deel van de Nederland- sche bevolking „Oranjebolsjewieken" ge noemd. Het 'betreft voornamelijk vroegere sociaal-democraten en katholieke krin gen, idle nog kort geleden zich over een dusdanige houding zeer zouden heb ben geschaamd. Wat de invloed betreft, omvat de Oranjevleugel in het algemeen die bevolkingslagen, welke thans nog met hun bestaansbasis in het vroegere sy steem geworteld zijn. De houding der Duitsche leiding ils hier uiteraard scherp afwijzend. Wanneer weliswaar de stemming des volks in ze kere mate beïnvloed wordt door deze dwarsdrijvers, is dat geenszins ook recht streeks voor zijn houding het geval. Af gezien van zuivèr plaatselijke straatrel letjes, die in Febrruari in Amsterdam zijn voorgekomen en welker aard geprono- ceerd joodsch-bolsjewistdsch was, heeft zich nooit iets van ernstig storeinden aard in Nederland voorgedaan, ofschoon Am sterdam als voornaamste centrum van het Marxisme en zetel van ide centrale der voor 't Westen moest "worden beschouwd. Tegenover dezen negatieven kant van het huidige politieke leven plaatste de rijkscommissaris vervolgens de natio- naal-socialistisc he beweging onder leiding van Mussert, die ondanks systematische onderdrukking met alle machtsmiddelen van den staat en de maatschappij, zich van 20 Januari 1933 ar met een kern van 30.000 aanhangers heeft gehandhaafd. Na een parallel met de ontwikkeling in Duitschland vóór het overnemen van ide macht door de NSDAP schetste de rijkscommissaris een beeld van .de beweging van Mussert, die na te zijn gestegen tot rond 100.000 leden vooreerst gesloten is voor het toètreden van nieuwe leden. Al is de NSB ook niet tot staatspartij verklaard, de Duit sche bezettingsmacht doet toch steeds gaarne een beroep op haar aanhangers, wanneer het er om gaat functionnarissen te verwerven met een open blik voor de nieuwe ordening welke zich thans w, voltrekt. i I I "j 'j De NSB bëschikt over een ongeveer met de SA overeenkomende politieke marschforoaatie, die ongeveer 15000 man zou omvatten, wanneer niet voortdurend voor bijzondere taken manschappen daar aan worden ontleend. De Nederlandsche SS, opgebouwd volgens de beginselen van de Duitsche SS, is ter sterkte vanj ongeveer 1500 man, in het bijzonder dra ger van de Germaansche gedachte in het Nederlandsche volk. KEKKNIEITWS Ned. Herv. Kerk. Ds. A. E. van Griethuijsen Hz., pre dikant te Noord gouwe, Herdenkt 4 November den dag, waarop hij voor 35 jaar het predikambt aanvaardde. Ds. van Griethuijsen werd 27 Febr. 1879 te Schaarsbergen, waar zijn vader pre dikant was, geboren. Hij studeerde aan de Universiteit te Utrecht theologie om in 1905 candidaat te worden in Fries land. 6 Mei 1922 verbond de jubilaris zich aan zijn tegenwoordige gemeente. Hij, is sinds jaren praetor in den ringi Brouwershaven en secundus-lid van het TVov. Kerkbestuur van Zeeland, terwijl hij het classicaal bestuur van Zierikzee als assessor diende, (F?ZC) Vlucht van de Sovjettroepen WINTERHULP NEDERLAND in de Krlm en Donetsbekken DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Door Duitsche en Roemeensche troepen scherp achtervolgd* is de vijand op den Krim volledig op de vlucht geslagen. Daarmede hebben de lange en hevige doorbraakge- vechten hun bekroning gevonden, ,waarmecfe de divisies infanterie van Het leger van generaal der infan terie von Manstein en het vlieger corps van luitenant-generaal Pflug- beil de smalle landengte hebben geforceerd, welke naar het schier eiland leidt. Ook in het Donetsbekken zetten de Duitsche troepen en die hunner bondgenooten de achtervolging van e^den verslagen vijand met succes oori. Aan het omsingelingsfriont van Leningrad werden verscheidene uitvalspogingen van den vijand af gewezen. Zware batterijen van het leger bestookten belangrijke mili taire doelen in Leningrad. De uit werking van de granaten kon wor den waargenomen. Aan de rest van het Oostelijke front schrijden de operaties voort. In het gebied van de Zwarte Zee bombardeerden for maties gevechtsvliegtuigen de ha venwerken van Eupatoria en Kertsj en brachten in" deze wateren vijf vrachtschepen van tezamen 13.0C0 b'rt. tot zinken. DE NIEUWE 1EXTIELKAART Gawijz'qd# punt*nwaarde«rfag Tot 1 M«i 1942 sUchts 60 purten De secretaris-generaal van handel, nij verheid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van 3 November a.s. de on langs uitgereikte, derde, textielkaart voor den aankoop van textielgoederec in ge bruik zal worden genomen. Uit den aard der zaak heeft de be schikbare hoeveelheid goederen het nood zakelijk gemaakt de rantsoeneering van textielproducten te verscherpen. i In de eerste plaats zal met 60 punten (de nummers 61 t/m. 120) volstaan moe ten worden tot 1 Mei 1942: de punten van de nu loopende textielkaart zullen tegen de nieuwe waardeering voor het aankoopen van artikelen eveneens nog mogen worden gebruikt to,t dien datum. In de tweede plaats zullen volgens de reeds gepubliceerde regeling de groote stukken en de stoffen daarvoor slechts te verkrijgen zijn op een speciale ver gunning onder gelijktijdige inlevering van punten. Voorts is voor kousen en sokken, welke tot op zekere hoogte onontbeerlijk kunnen Worden geacht en. waarnaar de vraag groot is, een speciale regeli.ng) getroffen. In de waardeering van de punten is eenige verandering gekomen, die voor enkele artikelen iets gunstiger, voor an dere iets ongunstiger is geworden. Enkele artikelen, waarvan de aankoop tot nu toe zonder inlevering van punten kon Winter in het oorlogsjaar 1941Wie nooit zorgen gekend heeft, wiens klee- renkast ook mi nog gevuld is, op wiens bed nog wollen dekens liggen, zal ook dezen winter zonder al te groote onge makken doorkomen. Maar wee 'degene, diie niets heeft dan Idle kleeren, die hij op zijn lijf draagt, idlile des nachts kleumend het gescheurde en dunne dek over zich heen trekt en die zelfs geen geld heeft om voor zijnj bonnen kolen te koopen. Voor hem zal deze winter vrgcéelijk worden. De nood is groot in Nederland, groo- ter dan de meeste onder ons vermoeden en grooter dan ooit te voren. Geen krui mels vallen meer van de tafels der rijken, geen afgedragen kleeditng wordt meer weggeschonken en geen kolen kun nen meer door een heimelijke weldoener naar de schamele won/ilng van een arme worden gestuurd. Bitter leed zall er dezen winter geleden worden in duizen den gezinnen. De nood' is groot, dat is het eenigej, waar het op -het oogeniblik op aankomt. De nood :ils groot en moet gelenigd wor den. En kan slechts gelenigd worden langs één kanaal: De Winterhulp! Dit is een concreet feit en dit feit hebben we te aanvaarden. Het komt er mi niet meer op aan hoe men over de Winterhulp denkt, het komt er nu slechts op aan hoe ide nood gelenigd kan wor den1. Daarom, sluit Uw oor voor gefluister en gaster en open 'Uw hart 'en Uw beurs. Open ze wijd; "want zij, die ge brek lijden zijn Nederlanders, zijd men-; schen van Uw. bloed1 en Uw volk. Nog lijdt een groot deel van ons volk geen gebrek, nog is hun tafel goed voor zien, nog hebben zij kleeding en dekking in overvloed. Op hen rust in de, eerste plaats de plicht om de nooden van de misdeelde Nederlanders te helpen ver- j lichten: Eendrachtig zullen wij ide moei- Bjkheden, waarmede' ons volk thans te kampen heeft, kunnen en moeten over winnen. Noöit .is tevergeefs een beroep gedaan op de offerzin van ons volk. Laat daarom Winterhulp evenmin een vergeefs verzoek doen. Groote waarden staan op het spel. I Maar één ding mag niemand vergeten. Gij geeft niet aan Winterhulp, gij geeft aan' de armsten onder ons, gij geeft aan het Nederlandsche volkL ZIERIKZEE. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling binnenkort een pro vinciaal bureau voor Zéeland van het Nationale Plan te vestigen. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat bij den landbouwer P. J. Kloet „Stoofhof", een mangel werd gerooid vaji 10 kilo Een advertentie van het bestuur der Vrijz. Koren kondigt nu al eenj oratorium-uitvoering van Haydn tegen Paschen 1942 aan, waaraan het stedelijk symphonie-orkest zal medewerken met de (vertolking van Jos. Haydn's 4e sym phonic. Wanneer we het laatste con cert in de Nieuwe Kerk in herinnet ring roepen, dan verdient het koor de medewerking van allen die het maar geschieden, zullen voortaan slechts opeeirigszins geven kunnen, punten verkrijgbaar zijn. Textielbijslagkaarten zullen eerst na 1 Januari 1942 wórden uitgereikt. Nader zal worden bekend gemaakt wie voor toeslagkaarten in aanmerking kunnen ko men De nu loopende textielbijslagkaarten blijven geldig tot 1 Mei 1942. j Voor kinderen van 1 tot 3 jaar en i voor babies van 0 tot 1 jaar zullen binnenkort speciale textielkaarten wor den uitgereikt. T Alle soorten qverjassen, jekkers en damesmantels (met uitzondering van spe- 1 cifieke regenkleeding) evenals heeren- en jongenscctstuums en onderdeelen daar- voor en alle stoffen voor de voornoemde artikelen zullen van 3 November af uit- sluitend op een speciale vergunning on- j gelijktijdige inlevering van punten' kun- nen worden gekocht. Een speciale ver gunning zal slechts worden verstrekt aan hen, die niet meer beschikken over een draagbaar exemplaar van het aan te schaffen artikel. f 3000.- voor Axel De Ned. Volksdienst heeft in verband met de ramp, die Axel getroffen heeft', f 3000 ter beschikking van den burge meester gesteld. Dank zij dit bedrag! konden onmiddellijk nat de ramp levens middelen worden verstrekt, de hotelkos ten worden voldaan van de gezinnen^ die dakloos waren geworden, tegemoet worden gekomen in de glasschade, ver goeding worden g^peven van verloren gegane levensmiddelen, voor noodzake lijke kleedingstukken, voor verloren ge gane brandstof en schoenen en voor, schade aan gordijnen, RENESSE. Aangezien ook in deze ge meente het onbevoegd wegnemen van rijwielen eenige opgang gevonden heeft, is het gewenscht om op donkere avon den een rijwiel niet onbeheerd langs den weg te laten staan, of althans te voor zien van een rijwielslot. BRUINJSSE. Eenige weken geleden ont snapte bij het overladen van vee uit de tram op de boot te Zijpe een koe, toe-1 behoorende aan. deiu veehandelaar v. d. Maas uit Burgh, die dol geworden veel consternatie verwekte en eenige personen omver wierp, doch tenslotte kon wor den opgevangen en in een weide van heer C. van der Have alhier werd op gesloten. Woensdag begon het best weer teekenen van dolheid te vertoonen en liep het de vrouw van den heer v. d. Have omver, waardoor deze aan de knie gewond werd. Om verdere onheilen te voorkomen is het dier toen door de politie afgemaakt. *THOLEN. De Zondag j.l. gehouden oogstcollecte bracht in de Herv. kerk alhier, de kapitale som op voor armen en kerk, in totaal f 1123.50. GOES- In de Donderdag gehouden ver gadering van aandeelhouders der N.V. Wtfterleiding-Mij Zuid-Beveland is met alg. stemmen tot directeur benoemd de heer Ir. M. J. Stoel Fetferlstein, thans plaatsvervangend directeur. Eenigen tijd geleden is aan den tegenwoordigen direc teur, den heër Ir. J. van Poelgeest, op zijn verzoek tegen 1 Jan. a.s. eervol ontslag verleend. ZIEKENFONDSENBESLUlT Volgens zoojuist ontvangen berichten heeft het reeds eenige jaren op Schou* wen en Duiveland werkende Mij. Zie kenfonds „Sch. en Duiv." zijn erkenning gekregen, waarmede het het eenigst er kende Ziekenfonds is, dat krachtens de Ziektewet verplicht-verzekerden kan op nemen. De in dit nummer van de Nieuwsbode opgenomen advertentie maakt bekend, dat voor iedereen idie krachtens de Ziek tewet recht op uitkeering bij ziekte heeft zich voor inschrijving tot verplicht ver zekerde, moet aanmelden met dé aan de postkantoren beschikbaar gestelde dubbele kaarten, die door de werkge* vers moeten worden ingevuld. Opzending dezer kaarten moet geschieden uitslui tend aan het adres van dhr. J. H. Borg- meij'er te Renesse. Dit geldt voor alle z.g. ^erplichtverzekerden, die minder dan f3000 per jaar inkomen hebben. Ziekenfondsleden, welke niet onder de nieuwe bepalingen vallen, blijven dus gewoon fondslid, zooals vóór 1 Nov. De Diatrictarboidtbrniri Middelburg in 1940 Aan het thans verschenen verslag over 1940 yan de districtsarbeidsbeurs te Middelburg, omvattende de gemeenten op Walcheren, Zuid- en Npord-Beveland en Sch ou wen-Du i'v el and, en den dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbeurs te Middelburg, beiden des tijds onder directie van den heer H. P. Staal, ontleenen wij het volgende Het totaal aantal ingeschrevenen bij "de diverse agentschappen bedroeg in Januari 4808 (v.j. 4429), in April 974 (2522), Mei 4122 (1268), Qctober 264 (812), December 1791 (3722),' totaal 19817 (v.j. 25004), gemiddeld per maand 1651 Het aantal plaatsingen bedroeg in 1940 5358 tegen 1159 in 1939; het aantal aan* vragen was in 1940 4984 tegen 1239 in 1939; terwijl het aantal voldane aan* vragen resp. in 1940 en 1939 4601 en; 1124 bedroe'g. Het ledental der diverse werkloosheids- kassen daalde van 1573 tot 1568. Aan; contributie werd betaald f 18660.60 tegen f 18546.31 in 1939, terwijl de uitkeerings- dagen opliepen van 11216 in 1939 tot 14000 in 1940. Uitgekeerd werd f27;203.59 tegenover f22671.85 in 1939. Het aantal gesteunden liep terug van 204 tot 132 gemiddeld per week; het bedrag aan steun van f 93681.95 tot f76381.98; het hoogst aantal gesteunden bedroeg 405, het laagst aantal 10. Het aantal gemiddeld bij de werkver ruiming geplaatsten bedroeg 143, het hoogst aantal 479, het laagste 10. Hef totaal uitbetaalde loon was f 12Q.209.785 tegen f 157.249.18 in 1939. Het verkoopen der levensmiddelen liep dit jaar ook weer tengevolge dér ge- ringere werkloosheid terug. ZIEKENHUISVERPLEGINGSFONDSEN KUNNEN BLUVEN BESTAAN De Voorlichtingsdienst van het Depar tement van Sociale Zaken schrijft: Ten aanzien van de toekomstige po sitie der ziekenhuisverplegingsfondsen schijnt nogal wat misverstand te heer- schen. Daarom kan het zijn nut hebben, er op te wijzen, dat het ontbinden van dergelijke fondsen op dit óógenblik zeer DE VERDUISTERING Zon onder 18.11 ,Zon op 8.37 18.08 8.38 Tusschen zoneondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. i 1 5 voorbarig en bovendien ongewenscht moet worden genoemd. Deze instellingen im mers, behouden, ook na de invoering van de verplichte verzekering, ingevolge het Ziekenfondsenbesluit, haar beteeke- nis voor «de vrijwillig verzekerden, als ook, wanneer zij daartoe worden aan gewezen, als risico-draagster voor de ziekenhuisverpleging. Voorts schijnt bij werkgevers hier en daar onzekerheid te heerschen ten aan zien van de loonperiode, waarover voor het eerst premie kan worden ingehou- den. Daarom zij alsnog medegedeeld, dat de premiebetaling aanvangt op den eer sten dag van de eerste volle loonperio* de. Dit wil dus, in normale gevallen voor weëkloonen zeggen: aanvang der premiebetaling Maandag 3 November, met als gevolg, dat idq eerste inhouding moet geschieden op Zaterdag 8 Nov. Vele werkgevers verkeeren ten onrechte in de meening dat de premiebetaling in dit geval aanvangt op 1 November. TELEGRAMMEN* BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Vrijdagnacht zijn Britsche bommenwer pers Noord- en Noordwest Duitschland binnengevlogen. Zij wierpen op verschei dene plaatsen brisant- en brandbommen neer; Militaire of militair-economische schade is niet ontstaan. Daarentegen leed de burgerbevolking verliezen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden negen bommenwerpers neergeschoten. BRITSCHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT'. Aan de Oostkust van Engeland heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen 4 sche pen uit een konvooi, tezamen 29000 br., onder" meer een tankboot van 10.000 brt. tot zinken gebracht. Twee schepen van hetzelfde konvooi werden zóo zwaar ge troffen dat hun verlies waarschijnlijk is. Nog twee schepen van tezamen 16.000 tonwerden zwaar getroffen. Uit de Nieuwsbode van vóór vijfantwir.tig jaar Van 20—26 October 1916. De hee ren J. Stellingwerf en D. de Jong, on-t derwijzer aan de Mulo-school te Zie rikzee werden benoemd tot onderwij zer aan de O.L. School te Dordrecht. Benoemd tot heemraad van het Wa terschap Schouwen de heer J. W. Gast te Brouwershaven. Benoemd tot onderwijzeres aan een school voor ULO t.e Rotterdam, mej. J. J. de Keijzer, vroeger te Duivendijke. De gemeenteraad te Ouwerkerk be noemde C. Kwaak tot gem.-werkman. ZordagsitaandisunRt Zisrikzea Zondag 2 [November: Dr. vain Hoorn en Dr. Verspyck. In het N.V.-gebouw aan de Oude Gracht te Utrecht is Zondag een verbroederings bijeenkomst van de NSpAP en de NSB, gehouden, waarbij o.a. generaal-commis- saris Schmidt en ir. A. A. Mussert, lel* der der NSB, het woord hebben geVoerd. Een overzicht van de eere-gasten, onder wie men onderscheidt: Mr, dr, R. van Genechtep, secretaris-generaal van justi tie; ir. Mussert; generaal-commissaris Schmidt; den heer Engelbrecht, commis saris der provincie Utrecht; den heer Sommer, Beauftragte van den Rijkscom missaris ju de provincie Utrecht en den heer Rost van Tonningen. Polygoon-M. v, d, Werff

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 3