VRIJDAG 31 OCTOBER 1941 waarin opgenomen de Zzeesche Courant 1797-1889 toegang fot de krim geforceerd bovenloop van de donets bereikt berlijn-rome-tokio '.geeft met vreugde Uit Stad en Provincie Zierikzeesche Nieuwsbode INZENDING ADVERTENTIEN OP DEN DAG VAN UITGAAF UITERLIJK 'S MORGENS 9 uur. 98STE JAARGANG No. 14779 V Victorie - Duitschland wint voor Europa op alle fronten Zooals door oen extra-bericht is bekend igemaakt, hebben divisies in fanterie in samenwerking met for maties van de luchtmacht in hard nekkige gevechten den toegang tot het schiereiland de Krim geforceerd Bij de doorbraak door de zwaar versterkte -verdedigingsstellingen van den vijand werden in den - tijd van 18 tot 28 October in totaal 15,700 gevangenen gemaakt, als mede 13 pantserwagen^ 100 stuk ken» geschut en veel ander oorlogs materiaal buitgemaakt of vernie tigd. De achtervolging van denver slagen vijand is begonnen. Het opperbevel van de Duiitsche weermacht maakte gisteren be kend Op het schiereiland Krim zetten de Duiitsche strijdkrachten de ach tervolging van den verslagen vijand zonder onderbreking voort. Plaat selijke tegenstand van zijn achter hoeden werd gebroken. Hierbij werden ophieuw verscheidene dui zenden gevangenen gemaakt en stukken geschut buiitgemaaikt. Bij de achtervolging van den vij and in het Donetsbekken werd de bovenloop van de Donèts door de Duitsche troepen en idie der bondr genooten over een breed front be reikt. Tijdens succesrijke aanvals- operataes tusschen het Ilmenmeer en het Ladogameer veroverden ge pantserde troepen tijdens een snelle, onverwachte manoeuvre een vijandelijken pantsertrejin. Zij maak ten talrijke gevangenen. Zeer zware artillerie van het leger heeft met goed succes voor den oorlog belangrijke installaties te Leningrad 'bestookt. Doeltreffen de nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op Mos kou en Leningrad. Da overwinrnlng van twa* vargisiingen Het tijdschrift Berlin—Rom—Tokio pu bliceert het volgende artikel onder het opschrift: „De overwinning van twee ver gissingen". De naam van ons tijdschrift vormt een politiek programma. Berlijn—Rome— Tokio is de bond der jonge naties op ideëelen grondslag, namelijk de idee der sociale, politieke, territoriale, cultureele reorganisatie van geweldige leef- en cul tuurgebieden. BerlijnRomeTokio s een algeheele heroriënteering in de machts- en staatscoalitie der geschiede nis van ons halfrond. In de buitenl. politiek- wordt de re organisatie, d.w.z. de opbouw van recht vaardige, levensvatbare betrekkingen tus schen de volken onderling met behulpi van een gemeenschap van volkeren als voornaamste factor in de politiek toe gepast. Op deze wijze treedt tegenover de, imperialistisch-kapitalistiische geldbui- delpolitiek van de Angelsaksen en de imperialistisch - revolutionnaire vernieti gingspolitiek van het bolsjewisme een na tuurlijk imperiumblok op, dat alle voor- deelen bezit van een wereldomvatten- den machtsfactor, maar door de afwij zing van een onbegrensde ^imperialisti sche politiek bewaard blijft voor de ge varen van verwaterde grenzeloosheid cn vormeloosheid, waaraan de Common wealth en de USSR lijden en de heilige* fundamenteele wetten volk en ras als grondslag ten doel heeft. Daarmede is het onzalige en onvolk- sche Europeesche federalisme van de 18e eeuw Sis ver vals verschijning defini tief begraven, e^nals ook het univer salisme, dat in allerlei vormen optreedt en zich openbaart in de gestalte van democratisch-plutocratische rijken (Com monwealth en Ver. Staten) en in de gedaante van marxistische heerschappijen met staatsplutocratie als de Sovjetunie, voor het geheele vasteland van ons halfrond overwonnen. Tegenover de wereldrevolutie der z g. proletariërs een Joodsche phrase om de heerschappij over de massa's te ver werven, verwezenlijkt in het bolsjewisme »en de internationale reactie der plu tocraten eveneens een vorm van Jood sche heerschappij, die tot uitdrukking komt in het dollar-imperialisme van Roo sevelt 9taat de constructie van door de volken bepaalde groojp gebieden met politiek zelfstandige, aaneengesloten ge meenschappen, te weten „kleine volken". De geschidenis en de voorzienigheid hebben ons een Adolf Hitler gegeven, die thans aan de spits van een Euro- peesch leger met ijzeren slagen de bal ken samenvoegt voor het dak, waaronder de volken de stormen der komjemde eeuwen kunnen trotseeren en het geluk van komende eepwen herbergen. De minister van buitenlandsche zaken, Von ♦Ribbentrop, heeft 27 September ter gelegenheid van den eeTsten/ ver jaardag van het drie-mogendheden-pact, in kleinen kring gezegd.: het pact, dat de vertegenwoordigers van Duitschland, Italië en Japan een jaar geleden hier, te Berlijn hebben onderteekend en waar bij zich Hongarije, Roemenië, Slowakije, Bulgarije en Kroatië hebben aangesloten, is thans tot een symbool der verwach tingen en hoop van de jonge volkeren geworden-, die streven naar een nieuwe, rechtvaardige wereldorde. Maar dat het geen verwachtingen en hoop van onze volken 'blijven, dat deze gedachte tot tastbare werkelijkheid worden, daarvoor zorgen thans in Europa de roemrijke wapenfeiten van de spil en haar bond- genooten. (A.N.P.) DE N EUWE BONNEN Deza waek mag reed» Vrijdag word«n g*kocht Voor het tijdvak van Zondag 2 tot Zaterdag 8 November zijn van de daar voor bestemde kaarten de bonnen 42. aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aard appelen. Verder zijn gedurende de periode van Zondag 2 tot Zaterdag 29 November ver krijgbaar op de hieronder genoemde bon nen van de bonkaart algemeen: Suiker op boai 136, koffie-surrogaat op bon 137, jam op bon 138, bloöm, brood of gebak op de bonnen 139, 140, 141 en 142, havermout op bon 143, gort iop bon 144, vermicelli of maïzena, op bon 149 en kaas op de bonnen 145, 146, 147 en 148, terwijl voor kleine kinderen rijjst beschikbaar wordt gesteld óp de bonnen D en E havermout van de pap- kaart. Voorts is van Zondag 2 tot Donderdag 20 November ,öp elk van de bonnen 51 en 52 van de nieuwe boterkaart 125 gram boter beschikbaar gesteld en op de bannen 51 en 52 van de vetkaart 125 gram boter met reductie. Ten slotte zijn voor de maand Novem ber voor het koopen van zeep aangewe zen bon 135 van de bonkaart algemeen;, en de bonnen D-zeep en D-toiletzeep van de zeepkaarten P en Q. Na Zaterdag 1 November zijn niet meer geldig: 41 brood, vleesch en vleeschwaren melk I oil aardappelen. 39 en 40 boter en vet, 120 tot en met 134 algemeen(, D en E rijst en C zeep en toiletzeep',. DISTRIBUTIE VAN GESMOLTEN RUNDVET De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat in het tijdvak van 21 Nov. tot 9 Dec. de houders van vetkaartenj in de gelegenheid zullen worden gesteld tot het koopen vón 200 gram gesmol-t ten rundvet. In verband hiermede die nen de belanghebbenden in het tijdvak' van 31 October tot en met 8 November, a.s. de met 53 genummerde bonnen van de nieuw uitgereikte vetkaart welke pèr bon rechtgeeft op een half rant-i soen bij hun slager in te leveren/, waarbij zij een ontvangbewijs kunnen eiSchen. Degene, die niet van deze mogelijk heid gebruik maken, kunnen in het tijd vak van 2.1 November t/jn. 9 Dec. op» de met 53 genummerde bonnen van de vetkaart per twee stuks 250 gram bo ter met de gebruikelijke reductie koo pen. Uiteraard zullen voor bovengenoem de periode nog een tweede stel bonnen van de vetkaart en twee stellen bonnen van de boterkaart worden aangewezen voor het koopen van boter. de nieuwe textielkaart De persdienst van den Nederlandschen otnroop meldt: Hedenavond van 20-^20.15 uur zal over den zender Hilveilsum II een vraaggesprek worden gehouden over de nieuwe textielkaart. Het vraaggesprek is van dien aard, (dat het zoowel voor: het publiek als voor den textielhandel; van zeer groot belang is. 1 VERSCHILLENDE BERICHTEN EngaUcha luchtaanvallen Gisternacht is een aantal Britsche vlieg tuigen boven Nederland verschenen. Op een aantal plaatsen zijn brisant- en brand bommen omlaag geworpen, vooral in het Westen des lands. Hierdoor zijn acht bur gers gedood en twee zwaar gewond, ter wijl velen licht ziijn gewond. Een huis is vernield en drie huizen zijn ernstig beschadigd. Aan een groot aantal andere gebouwen is lichte schade aangericht, in het bijzonder glasschade. In een fabriek is brand ontstaan, doch deze brand is door het personeel ge- bluscht, zónder dal het bedrijf schade heeft ondervonden. Do moord ta Amitardam De Amsterdamsche politie heeft een 2l-jarigen jongeman aangehouden, ver dacht van moord op den ouden man in een rijwielstalling in de Cornelis Anto,- niussfraat te Amsterdam, i De verdachte heeft een volledige be- i kentenis afgelegd. Heden en Zaterdag zuillen de collec teurs van Winterhulp met behulp van lijsten wederom eeru 'beroep op de Zeeuw- sChe offervaardigheid doen. De winter staat voor ide deur. Er zal veel' nood' te lenigen zijn. Offert dug voor Uw provineiegenooten, die minder goed gekleed, minder goed gevoed, min der goed verwarmd dan Gij de moei- lijkheden van het barre jaargetijde moe- ten overwinnen. j Maakt U van Uw verantwoordelijkheid jegens iden -medemensch miet met een Jantje van Leiden af. Verschuilt Uw so- dilate plicht ook niet achter allerlei drog redenen, idlie in demi beginne opgeld deden, maar die thans toch waarlijk wel door de feiten zijn. achterhaald. Geeft voor hen, die" in nood verkeeren! Geeft met vreugde, en 'neemt het den collecteurs niet kwalijk, dat zij1, zich uitslovend voor het igoede doel, wederom aan de bel trekken. Komt dezé werkers van de Winter hulp tegemoet door Uw gave tevoren gereed te leggen, i Dit spaart tijd, die anders met wach- ten verloren gaat. i i. i 1 ZIERIKZEE. De begcooting van inkom sten en uitgaven .der gemeente voor 1942 worden resp. geraamd op f 176596.09 en f 140596.09, met een nadeelig saldo van f 36000- De onvoorziene uitgaven wor- den geraamd op f2945.77 (v.j. f3045.20). De kapitaaldienst wordt geraamd op f42478.61. De alhier gehouden Roode Kruis- collecte heeft f115.975 opgebracht. I Morgeit 1 November is het 25 jaar geleden, dat de heer Iz. Verton/ in dienst van de N.V. de Concertzaal i kwam. Tevens is hij 25 jaar bij de graant beurs in hotel „Juliana" aan de kassa, i KERKWERVE. Na geruimen tijd on- derweg te zijn geweest, zijn ook hier de bóeken van de reizende Bibliotheek ge- arriveerd De heeren Heijboer en van Burg hebben zich wederom met de uit- i deeling er van belast. En dat de belang- Stelling er voor Ook dit jaar niet ont- breekt, is al bewezen, door het groot aantal vragen dat de uitdeelers al be- reikten, waar toch de boeken bleven. Om te beginnen kunnen deze heden-Vrijdag avond worden afgehaald, doch in het vervolg dan iedere Woensdagavond. J De Roode Kruis-colleete, alhier ge houden door de jonge dames Martha Boot, Nelly Heijboer en Leni Kloet, heeft het bedrag van f 17,481/2 opgebracht. BURGH. De Roode Kruiscollecte heeft in onze gemeente f 26.27 opgebracht. ZONNEMAIRE. Woensdagmorgen is kort bij ide haven -een" scheepje melt suikerbieten verongelukt. De schipper met vrouw en kinid zijn gered door toe geschoten hulp van ide haven. De knecht kon zich zwemmende redden. NOORDGOUWE. De collecte ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis heeft alhier f 17.32 opgebracht De uitreiking van de persoonsbe wijzen is alhier beëindigd. Alle inwo ners van 15 jaar en ouder zijn thans in het bezit van een persoonsbewijs, be halve de zieken etc., die niet konden verschijnen. Deze personen zullen dezer dagen bezocht worden en het persoons bewijs dus thuis ontvangen. OUWERKERK Dinsdagavond was de eitidles van de kookcursus, uitgaande van de „Stichting vóór Huishoudelijke Voor lichting ten Plattelande". De burgemees ter, die destijds de eerste les opende, was ook nu aanwezig. Nadat het menu van dezen avond was rondgediend, sprak de leerares, mej. Dieleman, haar groote voldoening uit over de groote aandacht, waarmee deze cursus gevolgd was. Ze hoopte dat haar lessen, vooral in dezen lijd, in de praktijk toegepast zouden worden De oudste leerling, een 69-jarige, dankte de leerares namens alle deel neemsters voor haar leerzame lessen en overhandigde haar een souvenir. Een an dere leerling bedankte de burgemeester en het yerdere gemeentebestuur voor de medewerking om in onze gemeente een dergelijke cursus tot stand te brengen. De burgemeester sprak tenslotte nog een woord van dank tot leerares en leerlingen De alhier door den Kerkeraad der/Nederl. Hervormde Gemeente gehou den aardappelcollecte voor de stichting Kinderzorg te Middelburg heeft in to taal opgebracht 5055 k.g. aardappelen en groente. I OOSTERLAND. Dinsdag was het 40 jaar geleden dat de heer Dr. Nikolaasl Willem Bouman, arts, promoveerde. Hij werd 7 Mei 1868 te Oosterland geboren en studeerde aan het Gymnasium1 te Doetinchem en te Amsterdam. 11 Maart 1899 werd hij bevorderd tot arts. 28 October 1901 promoveerde hij op proefschrift „Haematuria en graviditate" Hij vestigde zich te' Bergambacht. Van 1903—1921 was hij lid van de gezond heidscommissie te Schoonhoven, van 1921 —1931 voorzitter dier commissie. Dr. Bou man woont thans te Wassenaar. ST.-PHILIPSLAND. De oogstcollecte bij de Ned. Herv. kerk heeft opgebracht de som van f 260.285, t.w. voor de diaconie f150 en voor de kerk f110.285. i SCHERPENISSE. Een knecht van den landbouwer R. J. N. had het ongeluk', doordat zijn paarden op hol sloegen, met wagen en al in de sloot terecht^ te komen De knecht moest zich onder ge neeskundige hulp stéllen, terwijl aan de wagen nogal wat materieele schade was. Bij ide heden gehouden herstemming voor een gemachtigde vain het kiescol lege ider Ned. Herv. Gem. w<erd met 59 van ide 67 geldige uitgebrachte stem men -gekozen ide heer Dr. A. C. Poli derman. THOLEN. Dinsdag werd door de Zeeuw- sehe vereeniging voor Dierenbescherming, in de zaal van mej. Hoek alhier een film vertoond voor geheel de schooljeugd uit deze gemeente en die der U.L.O (school. Een prachtige en zeer opbou wende film betreffende de. dierenbescher ming werd op het doek vertoond. Na afloop dezer nuttige en leerzame film, vertoonde men een leuke teekenfilm, waarvan de jeugd, van klein tot groot, genoot. STAVENISSE. In de gehouden bestuurs vergadering van de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging voor de eilanden Tholen en St.-Philipsland, werd besloten vooralsnog niet toe te treden tot het Centrale Fonds door ^de Federatie ge sticht. Voorloopig zal tot 1 Jan. a.s. op. eigen risico met de vrij-verzekerden de zaak worden voortgezet. De verplicht verzekerden en dat Zijn allen, die onder de'bepalingen van de Ziektewet vallen, moeten ptir 1 Npiv. a.s. uit de vereeniging treden. De verplicht-verzekerden kunnen zich het best aanmelden bij het Maat schappij7 Ziekenfonds te Bergen-op-Zoomi. Woensdag 5 Nov. a.s. zal in de Ned Herv. Kerk dankdag voor het ge was gehouden worden. Voorganger ds. Damsté en aanvang der diensten des voormiddag» 11,10 en des namiddags 4,10 In afwijking met vorige jaren zal op dezen dag ook de oogstcollecte worden gèhouden. In de Ned. Herv. Kerk werd een extra gift van f15 gecollecteerd. KKBKNIEUW8 Ned. Herv. Kerk. POORTVLIET. Bij de gehouden stem ming voor Kerkvoogden, werden herko- zen de heeren E. v. d. Sliltke als Pae- J sident-Kerkvoogd en de heer W. M. Ista als Kerkvoogd. j VERKOOPINQEN j ZIERIKZEE, 29 October. Ten verzoeke f van dhr. M. O. Kloet te Zierikzee, wer- den alhier, ten overstaan van deurwaar-^ der Van Duin, jjjn het openbaar ver kocht: 6 Koeien voor f 395, f340, f340, i f417, f352 en f417. VERKOOPPRIJZEN VAN HUIZEN EN BOUWTERREINEN In voorbereiding is een nauwkeurige regeling van de maximumprijzen, die bij koop en verkoop van hulzen en bouw terreinen mogen worden berekend. Bij iedere veiliing of overdracht van vaste goederen als de hierbedoeidie zal als grondslag voor de bepaling van den maximumprijs de bruto huurprijs gelden. Van dezen brutoprijs zullen de vaste op het perceel rustende Hasten worden afge trokken (voor huizen dus behalve rente lasten en eventueele erfpachtscanon, een bedrag wegens afschrijving en onder- houidskosten) en vervolgens zullen deze j lasten met den netto huurprijs worden I gekapitaliseerd, ter bepaling van den maximumprijs, waardoor de verkoop mag 1 geschieden. DE VERDUISTERING Zon onder 18.14 Zon op 8.35 Tusachen zonsondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. -nr- i nr., Wegens plaatsgebrek moeten enkele advertenties tot mor gen worden uitgesteld. Aan id'e betrokkenen zal gelegenheid worden gegeven, zich te voren op de hoogte te stellen van den officieel be paalden prijs, zoodat bij de transactie idaarmede rekening kan worden gehouden PREDIKBEURTEN Zondag 2 November. Ned. Herv. KVrk. Zierikzee. Kleine kerk. 9.30 ore, da. Valeton (Zet dingszondag), 11 de. v. d. Poel(Coll.* Evang. M.pij) en 5 ore, de. Aalbers van Sirjaneland. Gerei, Kerk. 10.30 en 3.30 ure, de. Leene. Ohr. 'Geref. Kerk. f y 10.30 en 3.30 ure, de. Hoogendoorn. Gerei. Gem. (St.-Domusstraat) 10.30, 3 en 7 are, Leeskerk, Oud-Gerei. Gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Maandag- Leger dee Heils. Luth. kerk (Gat van Westen) 10, Hteiligingssamënkomst en 7 ure, Ver lossingssamenkomst, leiders dhr. en mevr. A. Vermaire van Goes. Donderdag 8 ur^, Heiligingssamenkomst, leidster mej. O. Ras. Kerkwerve. 3.30 ure, de. Tonsbeek van Zonnemaire (Ooll. Pastoriefonds). Serooskerke. 3.30 ure, dB. Veen (Oogst- oolleote), Burgh. 3 30 ure, ds. Ninok Blok van Brouwershaven. Renesse. 11 ure, de. Veen van Kerk werve (Oog8toolleote). Noordwelle. 11.45 ure, ds. Pijnaoker Hordijk van Zierikzee. Haamstede. 11 ure, ds. den Hollander. Geref. kerk. 11 en 3.30 ure, ds. Voorneveld. Geref. gem. 11 en 3.30 ure, Leesdienst. Eikerzee. 11, ds. Boeohloo (Bed. H. Av.) en 3.30 ure, idem. Geref. kerk. 11 en 4 ure, de. v. d. Berg. Brouwershaven. 11 ure, de. Ninok Blok (Herd, der Hervorming). Geref. kerk. 11 en 4 ure, de. Meester. Zonnemaire. 11 ure, ds. Tonsbeek (Oogetpreek). Geref. kerk. 11 en 3.30 ure, ds. v. d. Linde. Noordgonwe. 11 ure, ds. v. Griet- huijsen (Oogetpreek). Dreischor. 11 ure, ds. Biezen. Ouwerkerk. 11 ure, ds. Heijboer. Nieuwerkerk. 11, ds. Westerhof en 7.30 ure, idem (avonddienst in Rehoboth). Geref. kerk. 11, Leesdienst en 3.30 ure, ds. Venema Geref. geat. 11, 3 en 7 ure, Leesdienst. Oosterland. 11 en 3.30 ure, dr. Weeda. Geref. kerk. 11, ds. Venema (Voorber. H. Av.) en 4 ure, Leesdienst. Geref. gem. 11, 3.30 en 7 ure, Leesdienst. Sirjansland. 11 ure, ds. Aalbers (Coll. voor de zending), Brninisse. 10, ds. Marsman en 2.30 ure, Leeekerk. Geref. kerk. 10 en 5 ure, ds. linger. Geref. gem. 10, 130 en 4 30 ure, ds. Barth. Oud-geref. kerk. 10 en 2.30 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. kerk. 11 en 3.30 ure, ds. Spoelstra. Woensdag 5 Nov. 11, dB. Spoelstra, 3.30 ds. Unger van Bruinisse en 6 ure, ds. Batelaan van Tholen voor de Jeugddienst. St.-ïülpsland. 11, ds. Batelaan van Tholen en 3.30 ure, Leesdienst. Geref. gem. 11, 3.30 en 7 ure, Leesdienst. Oud- geref. kerk. 10.30, 3.30 en 7 nre, Leesdienst. Tholen. 10, ds. v. Griethnysen vano St.-Annaland en 2 30 nre, ds. Batelaan.° Geref. kerk. 10 en 2.30 ure, ds. Swierts. Geref. gem. 10, 2.30 en 6.30 ure, Leesdienst. Vrige geref. gem, 10, 2.30 en 6 ure, ds. Baaij. Oud-Vossemeer. 11 en 3.30 ure, ds. r. Eist. Geref. kerk. 11 en 3.30 ure, ds. Vreugdenhil. Oud-geref. kerk. 11, 3.30 en 7 ure, Leesdienst. Poortvliet. 11 en 3.30 ure, ds. W. Vroeg in de Weij te Reeuwijk (Bed. H. Doop). Geref. kerk. 11 en 3.30 ure, Leesdienst. Geref. gem. 11 en 3.30 nre, Leesdienst. Soherpenisse. 11 en 3.30 ure,' ds. do Haan (Doopsbed. en Ooll. ziekenf.) Geref. gem. 11, 3.30 en 7.30 ure, Leesdienst. Stavenisse. 11.10, ds. Damsté (H. Av.) en 4.10 ure, idem (Nabetr.) Oud-geref. kerk. 11 10, 3.40 en 7.10 ure, Leeskerk. St.-Aijn aland. 11, Leeskerk en 3.30 ure, ds. v Griethnysen (Bed. H. D.) Geref. gem. 11.10, 3.40 en 7.10 ure, Leeekerk,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2