WOENSDAG 29 OCTOBER 1941 waarin opgenomen de Zzeesche Courant 1797-1889 DE STRIJD TEGEN DE SABOTAGE Uit Stad en Provincie Zierikzeesche Nieuwsbode INZENDING ADVERTENTIEN OP DEN DAG VAN UITGAAF UITERLIJK 'S MORGENS 9 uur. 98STE JAARGANG No. 14778 PROCLAMATIE Nederlanders! Het welzijn van het Nederland sche volk eischt, dat een ieder op de hem gewezen plaats zijn plicht vervult. Daarbij zullen de in het bezette Nederlandsche gebied gel dende wetten en voorschriften on voorwaardelijk moeten worden na geleefd. De oorlogsomstandigheden plaatsen ons voor vele harde feiten, welke aanvaard moeten worden. Wanbegrip voor hetgeen deze tijden ook van ons Nederlanders eischen leidt alleen tot verderf. Helaas zijn er nog landgenooten, die blijk geven den ernst van den toestand niet te beseffen. In hun verblinding meenen zij door sabo- tagehandelingen de bezettende macht te kunnen schaden, terwijl zij in werkelijkheid slechts het Ne derlandsche volksbelang benadeelen. Wie gelooft, door het in brand isteken vdn voorraden van land bouwproducten of door het vernie tigen van landbouwwerktuigen een daad te verrichten, waardooreenig Nederlandsch belang gediend wordt, is het slachtoffer van een verder felijke dwaling. Elk verlies, dat op dit gebied wórdt toegebracht, treft ons eigen volk, onze eigen volks huishouding. Elke overtreding van de distributiebepalingen, als clan destiene slachtingen, vervalsching van distributiekaarten, prijsopdrij'- ving en dergelijke, zijn sabotage daden, gericht tegen het Neder landsche volk. Deze kunnen niet toegelaten wor den. Het is ons aller belang, dat aan het bedrijf der elementen, die deze praktijken uitoefenen, zoo spoedig mogelijk een eind worde gemaakt. Schaadt bij sabotage van de voed selvoorziening het Nederlandsche volk in zijn geheel TechtStreeks zichzelf, zoo hebben aanslagen, die zich richten tegen de bezettende overheid, overeenkomstig de krijgs wetten, de scherpste maatregelen ten gevolge en treffen zij zoodoen de indirect onze landgenooten. Aanslagen op goederen der weer macht, het verborgen houden van neergeschoten vliegers, hebben reeds de terechtstelling der schul digen en de gevangenneming va,n een aantal gijzelaars ten gevolge gehad. Tracht dezen tijd te verstaan; begrijpt, dat de Duitsche overheid een verkeerde houding van het Nederlandsche volk niet kan dul den en beseft voor alles, dat door een enkele onbezonnen daad veler' leven in groot gevaar wordt ge bracht. Vandaar een dringend beroep op u allen: Helpt mee, opdat ons volk niet benadeeld wordt door de daden van onbezonnen en misdadige ele menten. Brengt anderen zoo min als uzelf in niet te overziiene moei lijkheden. Wij kunnen niet gelooven, dat men dit woord onopgemerkt aan zich voorbij zal laten gaan. Wij blijven vertrouwen op het gezonde verstand van ons volk. De overheid maakt aanspraak op uw aller medewerking. De secretaris-generaal van het departement van justitie, J. J. SCHRIEKE. De secretaris-generaal van de de partementen van handel, nijverheid' en scheepvaart en van landbouw en visscherij, H. M. HIRSCHFELD. De secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, - K. J. FREDERIKS. BELOONING De idirecteur-igeneraal van Politie looft een belooning uit van f 1000 voor lederen Nederlander, die om trent ernstige vergrijpen tegen de belangen van de voedselvoorziening - of de Duitsche weermacht zooda nige aanwijzingen geeft, dat deze tot arrestatie van de(n) schuldi ge^) leidt. Deze premie wordt uit geloofd om te verhinderen, dat on schuldige landgenooten door de misdadige dwaling van een enke ling geschaad zouden worden. De idirecteuT-generaal doet een dringend beroep op alle Nederlandr sche staatsburgers om er toe mede te werken ideze schadelijke elemen ten te doen arresteeren. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: In het Donetsbekken wordt de achtervolging van den terugwijken den vijand voortgezet. Duitsche troepen zijn gisteren in Krama- torskaja binnengerukt. De Sovjet unie heeft hiermede een van haar grootste fabrieken van gevechtswa gens verloren. Andere belangrijke industrieplaatsen werden door Hon- gaarsche formaties genomen. Óok aan het overige front ma ken de operaties vorderingen. De luchtmacht heeft met goede uitwerking het havengebied van Kertsj gebombardeerd en hierbij een koopvaarder van 3000 brt. tot zinken gebracht. Ten Oosten van Great Yarmouth brachten gevechtsvliegtuigen over dag uit een konvooi twee vijan delijke koopvaarders met een ge- zamenlijken inhoud van 11.000 brt. tot zinken. Een ander groot vracht schip werd in den afgeloopen nacht ten Oosten van Bridlington door bommen zwaar beschadigd. Voor de Nederlandsche kust en in het Kanaalgebied verloor de Britsche luchtmacht gisteren over dag 13 vliegtuigen. In Noord-Afrika hebben Duitsche duikbommenwerpers Britsche kaze matstellingen bij Tobroek vernield. De vijand heeft geen vijandelijke acties boven het Duitsche Rijks gebied ondernomen. Ga«n verplicht» v»rz<ak»rlng voor hui>p«rson*el De aandacht wordt er op gevestigd, dat dienstboden en inwonend mannelijk huispersoneel niet onder de ziektewet, vallen Deze bevolkingsgroep komt dus niet in de verplichte ziekteverzekering; zijzelf behoeven zich niet bij een zieken fonds aan te melden en de werkgevers behoeven voor hen niet te storten. verhooging van hiin gas of electrici-: teitsriantsoen krijgen. Daarbij wordt een eenheid vaste brandstoffen gelijkgesteld met 75 M,3. gas of 210 K.H.W. electri- citeit. 1 Kolendampvergiftiging In den nacht van Zaterdag op Zondag is het echtpaar Van den Berg, waarvan de man 54 jaar en de vrouw 53 jaar oud was, in de woning aan den Vleu- tenscheweg door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Zondag werd de politie gewaarschuwd door een buurman, die vermoedde, dat er iets niet in den haak was. Tevoren had de man reeds een dokter ontboden, die zich toegang verschafte door verbreking van een ruit. Het bleek al sptfédig dat hier geen hulp meer mocht baten. Vrouwen en kinderen wachten Vrouwen en kinderen wachten om hulp. Die hulp is van de Sowjets niet meer te vei wachten, want die zijn in wilde wanorde teruggetrokken en hebben huis en hof vernield, hebben de levensmid- delenvoorraden vernietigd en de burger bevolking zonder eenigen steun achterge laten. Ook hun gewonde kameraden heb ben zij achtergelatenHier, in het pas veroverde gebied in de Sowjetunie is veel werk te doen voor de Nederlandsche ambulance. Vrouwen en kinderen, gewon de strijders van beide partijen moeten worden geholpen en verzorgd. Steunt daarom de Nederlandsche am bulance. Stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen, op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. Slgar»n «n sigaretten Van de zijde van een vertegenwoordi ger van den gemachtigde voor de prij zen werd aan het A.N.P. verzekerd, dat sigaren en sigaretten nog geregeld in bel^orlijke hoeveelheden worden ver vaardigd, al schijnen ze niet bij den winkelier te komen, doch in verkeerde, kanalen te geraken. Men hoopt do,or toe passing vari het Prijsvormingsbesluit, d.i. het voorschrift, behelzende dat men geen waren mag achterhouden ,om ze later tegen hoogere prijzen te verkoopen, de sigaren en sigaretten zij het dan in beperkte mate weder langs normale kanalen naar de geregelde rookers te geleiden. Tevens zullen zooals gemeld de grossiers worden verplicht, iedere week den stand van hun verkoop en van hun voorraad aan den gemachtigde voor de prijzen op te geven. En0»l*ch« fuchtaanvaff«n In het afgeloopen weekeinde is uit Enigelsche vliegtuigen met mitrailleurs en woonhuizen geschoten. Personen zijn niet getroffen en er is alleen materieele scha de aangericht. De aanvallende toestellen werden spoedig door de Duitsche lucht macht verdreven. Op andere plaatsen hebben Britsche vliegtuigen brand- en brisantbommen ge worpen, welke in het vrije veld terecht gekomen en slechts geringe materieele schade hebben aangericht. Extra brandstoffen voor zitkvn Evenals den vorigen winter zullen ook tijdens dit stookseizoen extra-brandstoffen beschikbaar worden gesteld voor zieken en daarmee gelijkgestelden. De (r egeling van deze aangelegenheid wijkt in zooverre van die vah den vori gen winter af, dat de distributiedienst thans slechts rantsoenbonnen vóór brand stoffen ten behoeve van zieken afgeeft na ontvangst van een door den behan- delenden geneesheer ingediend en door den vertrouwensarts gefiatteerd aan vraagformulier md. 29. De toe te wijzen extra-hoeveelheid hoeveelheid brandstoffen voor zieken zal een eenheid per twee weken peri gezin bedragen. In plaats van extra-vaste brandstof fen kurineu de zieken desgewenscht een Het inwonertal van Goes steeg van 9795 tot 10972; dat van Middelburg daal de van 18;215 tot 18079; dat van Vlis- singen van 28013 tot 19699. Zierikzee boekte vooruitgang van 6765 tot 6902: De kleinste gemeente in Zeeland, Se- rooskerke (S.) werd nog kleiner. Hetj zielenaantal daalde van 236 tot 224. ZONNEMAIRE. Met ingang vah 1 Jan. 1942 is tot hoofd1 der Prot. Chr. School alhier benoemd de heer J. J, de Rid der, onderwijzer bij dat onderwijs te Noordeloos (Alblass'erwaard). NIEUWERKERK. De collecte voor het Nederlandsche Roode Kruis heeft alhier een bedrag van f 18.73 opgebracht. BRUINISSE. Met de mosselverzending ging het vorige week voor het eerst weer eens in de goede richting. Wanneer het totaal aantal Van hier verzonden mosselen in deze week bij elkaar wordt gebeld benadert dat aardig de 10.000 ton nen, dit is ,een millioen kilo. Wanneer •de handel niet gecontingenteerd was, zou den deze cijfers ongetwijfeld nog groo- ter zijn. Weken1 waarin 10.000 tonnen worden verzonden moeten vooral in dezen tijd voorkomen, daar anders de natuur in den vorm van ijs en storm dikwijls een grooter afnemer wordt dan de iconsumenten. Verzonden werden recht streeks naar Holland' ongeveer 1000 ton nen, rechtstreeks naar België ongeveer 150 tonnen en via de losplaatsen ongev. 8650 tonnen. Deze laatste zijn zooals be kend bestemd voor Holland, Duitschland en België. Prijzen A en B extra f3,05; P, le soort f2,80 en B, 2e fsoort f2,60 per ton. Uit de Wester-Schelde werden aangevoerd ongeveer 100 tonnen mos selzaad'. f I] - Aan de Noordzijde van den pol der alhier is het lijk aangespoeld van een ongeveer 30-jarigen jongeman, voor zien van een zwemvest. Nadere identifi catiemogelijkheden ontbreken, doch waar schijnlijk hetreft het hier een zeeman, die nog niet lang geleden was verdron ken. In ide omgeving is tevens eeniig wrakhout aangespoeld. Het stoffelijU overschot is naar het l.ijkerahuisje ver voerd. 1 1 De hier gehouden collecte ten bate vah het Nederlandsche Roode Kruis bracht f 23.51 op. THOLEN. Vorige week werden ver werkt en verzonden voor de inmaak' ruim 7500 ton mosselen. De meeste wer den ingemaakt in vaten en potjes en naar Duitschland verzonden. ONZE ZEEUWSCHE BEVOLKING Naar uit een recente mededeeling van den. waarnemend commissaris der pro vincie Zeeland aan de burgemeesters blijkt, is het aantal inwoners van ons gewest tusschen 31 December 1939 en 1940 van 254965 gedaald tot 254487. Op laatst gemelden datum bestond zij uit 128234 mannen en 126253 vrouwen, zoo dat de traditie, volgens welke in Zeeland het mannelijk element ook in getal over- heerscht bestendigd bleef. Geboren werden 4611 personen. Het aantal overledenen bedroeg 2902. Dat on danks een geboorte-overschot van 1709 de Zeeuwsche bevolking dus met 478 zielep daalde, is toe te schrijven aan! het feit dat het aantal personen, dat onze provincie verliet dat dergenen, die zich hier vestigden, overtrof. Kam»r van Koophandel voor d» Zeeuwscha Eilandan Vrijdag' vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden in de raadzaal te Middelburg. De Centrale Commissie voorziening Zee land vroeg in Juli om een jaarlijksehe subsidie van f 500. Men wenschte even wel', van de zijde van de7 Kamer, niet van den gevolgden weg bij het behan delen van subsidie-aanvragen' af te wij ken, te minder omdat de omvang der subsidie zeer belangrijk is. De secretaris der Kamer, mr. H. Doo- renbos, heeft tegen 16 Mei 1942 eervol ontslag aangevraagd, wegens het dan bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Het bureau acht het gewenscht de ad ministratie en de waardemiddelen onder accountautstoezicht te stellen. De kosten zouden voor dit jaar f325 en Voor het vervolg f200 per jaar bedragen. De meer derheid van de commissie voor de finan ciën kon zich niet met dit voorstel ver- eenigenv De begrooting- voor 1942 geeft in ont vangst en uitgaaf een bedrag aan van f15.000. VISSCHERIJBERICHTEN Ean C.A.O. in h«t mon«lkw»»kar»btdrijf Et worden op het o,ogenblik onderhan delingen gevoerd, tusschen den Cefttralen Bond van Transportarbeiders eenerzijds en de mosselkweekers in,Zeeland ander zijds, om te komen tot betere arbeids voorwaarden en indien mogelijk tot een Collectieve Arbeidsovereenkomst. Hoewel dit natuurlijk is toe te juichen en het gewenscht is, da,t de loon en voor mosselscbippersknechts en ander in het oester- en mosselbedrijf werkzaam per soneel, overal even hoog zijn, zijn de voorgestelde loonnormen nogal ingrij pend en zou de loonsverhooging niet minder dan pl.m., 60 pet. bedragen. Voorgesteld worden onder andere de volgende loonen: voor een schipper f30 per week, voor een monteur f27,50 per week en voor een dekknecht f 25 per week. Voor het visschen van mosselzaad op de Waddenzee, zooals dat in de zo mermaanden gebeurt, zouden dezelfde loonen bedragen Y37,50, f35,en f32,50 Los personeel voor een morgentaak van 7 tot 11.30 uur of een middagtaak van 713 tot 18 uur f2,75. Uren buiten deze taken f 0,68 per uur. Zij, die het geheele jaar in onafge broken dienstverband werkzaam zijn, zou den een recht op 6 achtereenvolgende vacanliedagen kunnen doen gelden, zij die 25 weken in onafgebroken dienstver band werkten, 3 dagen en vervolgens voor iedere 9 >weken meer 1 dag meer, uiteraard met behoud van loon. Ingesteld zouden worden een bemidde lingsbureau en een scheidsgerecht. Het bemiddelingsbureau zou zijn adres heb ben ten kantore van den Provincialen Zeeuwschen Visscherij Bond te Yerseke. Waar er, voor zoover ons bekend ïs, verschillende mosselkweekers bestaan, die met het hun toegewezen kwantum aan het C.V.K. te leveren consumptie- DE VERDUISTERING Zon onder 18.17 Zon op 8.31 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. mosselen, zelf geen kans zien f 30 te verdienen, zou de eventueele aanvaarding van een C.A.O. in het mosselkweekersbe- drij*, voor het Centraal Verkoopkantoor een prachtige gelegenheid zijn de basis- leveringscijfers der mosselkweekers te herzien en de grootere wat minder en de kleinere wat beter te bedeelen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. RENESSE. In 'devoormiddagdienst van a.s. Zondag 2 November zal Ds. Veen van Kerkwerve een dankdienst voor de oogst houden, waarbij de ge bruikelijke oogstcollecte gehouden zal worden. BUSLICHTINGSTIJDEN ZIERIKZEE Nieuwstraat: Kraanplein: 't Vrije: Op werkdagen 4.15 4.20 4.25 11,15 11.20 11.25 15.05 15.10 15.15 1935 19.40 1945 Op Zon- en Feestdagen: 8.05 8.10 8.15 FINANTIEEL NIEÜWS Dé toewijzing op da Staatslening De Wnd. Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën maakt bekend dat de toewijzing op de 31/2 pet. staats- leening 1941, waarop de inschrijving openstond op 23 October 1941 zal ge schieden als volgt: a. De ingeschreven bedragen, waarvoor voorkeur is verzocht, worden ten volle toegewezen. b. Op de gewone inschrijvingen wordt een korting toegepast van I8V2 pet. van het ingeschreven bedrag, met dien ver stande, dat de toegewezen bedragen op honderd gulden worden afgerond. Aangezien de vrijwillige leening is vol- teekend, zal tot de uitgifte van de in het vooruitzicht gestelde gedwongen lee ning niet worden overgegaan, zoodat de zich aan de recepissen bevindende stor tingsbewijzen waardeloos zijn. MARKTBERICHTEN Coöperatieve Veiling Zierikzee Veiling van 24 October. Druiven f36—45; Lanes Prins Albert f20; Manks Codlin B f 15; Westl. Belle fleur f 1222; Ermgaard f22; Kleipeer f22; Sterappels f25—35; Nouveau Poi- teau f 12—22; Andijvie f4.90—5; Andij vie f 4.90—5; Sla f 0.40—2.40; per 100 stuks; Uien B f3.50 per 100 k.g. ROTTERDAM, 26 Oct. Heden werden ter veemarkt aangevoerd: 1976 dieren', waaronder 1307 runderen, 49 paarden, 16 veulens, 31 schapen, 182 nuchtere kalveren, 365 graskalveren en 107 bok ken en geiten. Prijzen waren per stuk: melkkoeien f 635—490—360; kalf koeien f64o—500—385 varekoeier. f 440—330—28o; vaarzen f 400 310^-225pinken f 310—225—190; graskal veren f 200—155—80. ROTTERDAM, 27 Oct. Aardappelen (per 100 kg). Eigenheimers bonte, blauwe, Zaterdag is de Duitsche Oberschule te Arnhem, in tegenwoordigheid van vele autoriteitenofficieel geopend. Een overzicht tijdens de rede van generaal com- missarisdr. W immer. Stapf Mol.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 3