MAANDAG 27 OCTOBER 1941 waarin opgenomen de Zzeesche Courant 1797-1889 Uit Stad en Provincie Zierikzeesche Nieuwsbode INZENDING ADVERTENTIEN OP DEN DAG VAN UITGAAF UITERLIJK 'S MORGENS 9 uur. 98STE JAARGANG No. 14777 CHARKO.W EN BELGOROD IN DUI1SCHE HANDEN DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend Zooals reeds in een extra be richt is bekend 'gemaakt, is vChar- kow op 24 October ingenomen. Een der belangrijkste bewapenings- en oeconomische centra der Sowjetunie is daarmede in Duitsche handen gevallen. Denzelfden dag hebben Duitsche troepen zich het bezit verzekerd van het verkeersknooppunt Belgo rod, 75 km. ten Noord-Oosten van Charkow. Nachtelijke aanvallen van ge vechtsvliegtuigen zijn gericht op mi litaire en militair-oeconomische in stallaties in Moskou. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart heeft 't luehtwapen voor de Oostkust van Engeland uit een beschermd kon vooi drie vijandelijke koopvaarders met in totaal 12 000 ton tot zinken gebracht. Bovendien werd een al leen varend schip van 4000 ton met bommen vernield. Voor de Noord-Af rikaansche kust hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen ten Noorden van Gamboet een vij andelijken koopvaarder in brand ge scheten. Britsche bommenwerpers hebben vannacht op eenige plaatsen in Noord-West en West-Duitschland brisant- en brandbommen neerge worpen, die geringe schade in woonwijken veroorzaakten. Zes vif- delijke vliegtuigen werden neerge^ schoten. Kapitein Collos heeft op 20 Oct. zijn 80ste, majoor Lütziow op 24 October zijn 101ste luchtoverwin ning behaald. BETEEKENIS VAN CHARKOW als Industrie- an handelscentra Door de verovering van de s.tad Char- kov zijn de Duitschers in het bezit gei komen van een der belangrijkste indus trie- en handelscentra van de Oekraïne/ alsook van de eigenlijke poort van het Donetsbekken. Na de November-revolutie van 1917 werd hier een Sovjet-republiek uitgeroe pen; van 19201934 was Charkov de hoofdstad van de Oekraïne. In 1934 werd de •administratieve zetel van het bestuur naar Kiejev verplaatst. Charkov telt thans 840.000 inwoners. Het heeft in de laatste jaren een geheel modern aanzien gekregen, doch in het centrum is het dorpskarakter bewaard; gebleven. Charkov heeft voor de Oekraïne groo- te beteekenis als handelscentrum daar er jaarlijks van medio Januari tot medio Februari een jaarmarkt werd gehouden. Ook is^de stad het aloude middelpunt van den wolhandel der Sovjet-Unie; ter wijl zij tevens een landbouwcentrum is. Voorts is Charkov békend om zijn in dustrie (tapijten, vilten hoeden, brande wijn, kaarsen, zeep, leder, landbouw werktuigen, locomotieven, glaswerk, hout, papier, etc.) De stad heeft vijf vliegtuigfabrieken, een groote traetorenfabriek, twee chemi sche fabrieken en een fabriek voor de vervaardiging van meetwerktuigen en schakeltoestellen. Ook op wetenschappelijk gebied had de stad groote beteekenis voor de be woners der Oekraïne, daar er verschei dene hoogescholen waren gevestigd. Tenslotte is Charkov een belangrijk verkeerscentrum. De spoorwegen van Koersk naar Sebastopol en van Poltawa naar het Oosten kruisen er elkaar. Ook heeft Charkov een groot vliegveld, ter wijl daar, de wegen, welke- het centrale industriegebied met de Zwarte Zee en bat Donetsbekken met Wit-Rusland en ae Baltische havens verbinden, samenko men. Vier groote electrische centrales verzorgen* de stroomlevering voor de stad. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN Een Bri'tsch vliegtuig heeft Vrijdag avond in het wilde weg met machine geweren op een plaats in Friesland ge schoten. Er ontstond als door een won der slechts glasschade. Op een andere plaats vernielde een brisantbom een wo ning. Daarbij werd een man gedood en zijn echtgenoote gewond. De overige brisantbommen, die lukraak werden ge worpen, kwamen in het vrije veld terecht Dr. SEISS INQUART I OVER NEDERLAND Het DNB meldt uit Krakau: De Rijkscommissaris voor Nederland, rijksminister ds. Seyss Inquart, heeft in een aan de Krakauer Zeitung verleend interview gesproken over de ontwikke ling in Nederland sedert de oprichting- van het Rijkscommissariaat. Een groot gedeelte van de ambtena ren en van de bevolking, dat in hett begin een terughoudendheid in acht nam met betrekking tot de door den oorlog noodzakelijk geworden maatregelen, heeft uit den loop van de gebeurtenissen lee ring getrokken en is zelfs gewonnen,, zoo verklaarde de Rijkscommissaris. De ontbinding van de partijen is zonid'erf eenige merkbare verstoring van 't open bare, leven verloopen, hetgeen er een. bewijs voor is, dat de politieke impul sen van het Nederlandsche volk niet meer van deze groepen zijn uitgegaan. Rijksminister Seyss-Inquart deelde ver der mede, dat op het oogenblik rond 10.000 Nederlanders in den een of an deren vorm aan iden strijd tegen het bolsjewisme deelnemen en dat reeds ve len van hen met het ijzeren kruis zijn onderscheiden. In zijn overwegende meerderheid is het Nederlandsche volk kalm en beza digd en verricht het overeenkomstig zijn conservatieve levenshouding zijn dage- lijksche werkzaamheden. De Nederland sche 'arbeiders en de boerensta*nd staan over het geheel genomen, ondanks alle agitatie van Londen, positief tegenover de nieuwe orde. NIEUWE BOTERKAARTEN Er moeten- nieuwe boterbonnen worden uitgegeven. (Heit C.D.K. doet dit niet zon- Ider reden. Hbt papier is schaarsch, druk ken iis duur -en -de uitreiking der beschei den zeiler igeen kleinigheid. Het is echter onvermijdelijk. De handell in ibot-erkaarten en boterbonnen had zoo'n omvang aan genomen, dat het niet langer kon worden geduld. Zij die op onrechtmatige wijze in het bezit van boter- en vetkaarten zijn ge komen, zullen daar in de komende maan den niet van profiteeren. Voor hen is de 'trusschentijdsche uitreiking een ver diende teleunsteilling. Ook voor hen, die hun kaarten ver kocht hebben, zijn de moeilijkheden groot, want om een nieuwe kaart te krijgen moet de oude worden ingeleverd. Zoo straft idit kwaad zichzelf. En de handelaren in bonnen kunnen er op rekenen, dat het C.D.K. het niet bij -dezen maatregel zaJl laten. Er staan hun nog verschillende verrassingen te wachten. DE NEDERL. LANDSTAND Roikam's radiorede 1 Zaterdagavond heeft de boerenleider van den Nederlandschen Landraad, de heer E. J. Roskam, een radiorede gehou den, waarin hij belangrijke mededeelingen over de voedselpositie van ,ons land heeft j gedaan. Het is niet mogelijk in een kort tijds bestek alle leventerreinen op te sommen, die de Nederlandsche Landstand bestrijkt. Samenvattend kan worden gezegd, dat de Landjstand moet worden gehoord door alle overheids- en andere organen voor eiken maatregel, die de bebouwing van den grond en de voedselvoorziening be treft. Hoe de Landstand wordt georganiseerd zal nog nader worden medegedeeld. De leiding in Den Haag moet zoo een voudig en klein mogelijk worden gehou den, omdat men nooit mag vervallen in het bestreden systeem, dat van Den Haag uit de boeren worden bedokterd. Men begint dus precies aan den anderen kant. liet zwaartepunt ligt bij den boer op zijn erf en de meest doorgevoerde orga nisatie moet Worden gesticht in elke ge meente. Op den dorpsboerenleider en den dorps- boerenraad komt de voornaamste en /zwaarste taak van den Nederlandschen Landstand te rusten. Zij moeten uitmaken hoe de rtoodwendige maatregelen op de juiste en meest practische wijze worden uitgevoerd. Als de dorpsboerenraad goed werkt, zullen zelfs de naweeën van de crisis-organisaties en -centrales spoedig worden uitgewischt. Van het dorp gaan de wenschen en plannen naar den pro vincialen- of gouwboerenraad. Van dé provincie uit komt alles in Den Haag, waar het tot den juisten vorm wordt omgebouwd en doorgegeven aan alle in stanties, waarmee de Landstand heeft te m alten. Ais leider van den Nederlandschen Landstand was spr. gemachtigd de vol gende verklaring af te leggen: „Zoolang de Nederlandsche voedsel voorziening niet beter is dan die van hét Duitsche Rijk zullen leveringen uit ons land naar het Duitsche Rijk en naar andere landen in de toekomst niet meer plaats vinden". Een gezond ruilverkeer zal steeds wor den bevorderd, zoodat onze voedselpositie kon worden verstevigd door ruil van die goederen, die wij te kort komen tegen goederen die wij kunnen missen, terwijl onze tuinbouwproducten, waarvan wij vijf tig procent meer telen dan noodig is voor eigen gebruik, tegen een rechtvaardigen prijs zullen kunnen worden afgenomen. Dit laatste geldt ook voor ons fokvee, zoodat ons afzetgebied niet verloren gaat en de toekomstmogelijkheden beveiligd zijn. Het Ziekenfondsenbesluit Aanmelding bij aan fonds »óór 16 Novwmbar verpl?cht -« Aam het tweede uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van sociale zaken ingevolge het zi-ekenfomdisemlbesluit wordt nojg ontleend', dat de premie voor die verplicht-verzekerden jaairilijks wordt vastgesteld door den secretaris-generaail op voordracht van den commissaris, waarbij is bepaald, dat deze premie niet hooger wordt vastgesteld dan noodig is voor het bekostigen van die in het be- sluit genoemde verstrekkingen. Verder .is bepaald dat deze premie ten hoogste bedraagt 6 pet. van het loom in idem zim vam de Ziektewet (zoo- aJs gemeld;* -is def premie voor het jaar 1941 vastgesteld óp 4 *pct.) Voor zoover een premieheffing van 8 pet. van het loon nietvoldoende is om ale in het besluit opgesomde verstrek kingen te bekostigen, worden die ver strekkingen 'dienovereenkomstig door dem secretarisgeneraal jbeperkt. De werkgevers en de rechtstreeks ver zekerden zijn verplicht alle aangiften te doen, welke ter verzekering van een be hoorlijke uitvoering van de wettelijke voorschriften betreffende de ziekenfond sen bij besluit van den secretaris-generaal zijn bepaald. Verkoop van vleeich over de «Vrijbank» aan houders van vetkaarten De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van 23 October 1941 ide hoeveelheid vleesch, welke over de zoogenaamde vrijbank wordt verkocht, per bon 200 pet/ zal bedragen van het normale rantsoen. Derhalve kan over de vrijbank op eiken met „vleesch" gemerk- ten bon 100 gram vleesch, been inbegre pen >en op eiken met „vleeschwarem", ge- merkten bon 100 gram vleesch, been inbegrepen, worden gekocht. Voor het koopen van <dit vleesch ko men echter uitsluitend diegenen in aan merking, idie bij den verkoop aan de Plaatselijke toewijzingscommissie, onder' wier toezicht ideze verkoop plaaits vindt, b.v. aan de hand van hum distributiestam- kaart, kunnen aantoonen, dat hun des tijds een vetkaart werd uitgereikt. DAPPERE MANNEN Dappere mannen hebben hun leven veil om Europa te verlossen van het drei gende sowjetspook. Dappere mannen hebben den strijd aan gebonden met het onmenschelijk systeem dat ongeloof en terreur in zijn banier voert. Dappere mannen zullen ginds in het Oosten aan een nieuw Europa bouwen en Nederland is daarbij niet achterge bleven. Honderden zonen van deze lage lan den hebben zich gemeld om .deel te nemen aan den strijd. Doch er heeft zich ook een ander; leger opgemaakt. Dat ils het 'leger der barmhartigheid, een leger, dat 't Roode Kruis in zijn banier voert. Het brengt hulp aan vriend en vijand. Nederland is ook hierbij niet achter gebleven: het zendt een ambulance. Deze ambulance verdient den steun van heel. het Nederlandsche volk, want als 'net gaat om den nood van anderen te leni gen dan zal niemand achter willen blijven Daarom Nederlanders', steunt de Neder landsche ambulance. Stort uw bijdrage iets meer -dan u kunt missen op giro rekening 8-7-6-0—0 Nederlandsche .Ambulance, Konïngimnegr. 22, 's-Gravenhage. ONDERWIJS Het onderwijzersexamen in 1941 Blijkens het verslag van de examen commissie ter verkrijging van een akte van bekwaamheid als onderwijzer of onderwijzeres, voorkomende in de Mede deelingen van het departement van op voeding. wetenschap en cultuurbescher ming', zijn in 1941 in totaal 123 adspirain- ten opgekomen (60 mannelijke en 63 vrouwelijke) waarvan 2 mannelijke ad- spiranten zich hebben teruggetrokken. Van de 121 resteerende personen zijn er 58 afgewezen (26 m. en 32 vr.) en 63 toegelaten (32 m. en 31 vr.) In ,1940 60 van de 108 candidaten. ZIERIKZEE. Hedenmorgen kregen twee inwoners van de Korte St.-Janstraat on verwacht en ongewenscht bezoek van hoornvee dat door deze straat vervoerd werd. In de gang van een hunner werdi door een der dieren schade aangericht* HAAMSTEDE. Onder het jonge veê op verschillende bedrijven komt de long- wormziekte nogal voor, waardoor op ■enkele bedrijven al verschillende dieren gestorven zijn. In enkele gevallen zijn ideze dieren afgemaakt en nadat het vleesch voor de consumptie goedgekeurd was, zonder bon aan de inwoners van Haamstede en Burgh verkocht, hetgeen een buitenkansje is, temeer nog, daar ook de prijs van dit vleesch lager is, dan de normale vastgestelde prijzen. ELLEMEET. Een vonk uit een locomo tief was oorzaak dat Vrijdagmorgen een klamp stroo van den landbouwer Jac. den Boer in vlammen opging. De gealar meerde brandweer kon niet meer dan het stroo uit elkaar halen en de resten, blusschen. THOLEN. Naar ons wordt medegedeeld, worden weer pogingen aangewend, om te komen tot oprichting van een be- w aarseh o ol. Inderdaad js de behoefte aah een dergelijke inrichting in onze ge meente' groot. De urgentie is hiervan gevoeld- door een groep ingezetenen van alle kerkelijke richtingen. In verband hiermede, kwamen vorige week een 16 tal' vooraanstaande personen van diverse richtingen bijeen, teneinde besprekingen te voeren over een mogelijke oprichting van een Chr. Bewaarschool. Allen waren het roerend eens, dat oprichting een be hoefte was yoor deze gemeente. Staande deze bijeenkomst werd een werkcomité gekozen, ni, de heeren ds. Batelaan', Jac. v. d. Berge Cz., Th. Dijkslag en C. Boender. •Deze heeren zullen zich in verbinding stellen met de höogere autoriteiten, ten einde de noodige medewerking te ver krijgen. Eenige jaren terug is ook door de vereeniging „Volksonderwijs" een actie (gevoerd voor oprichting van een be waarschool, welk is een bedrag van ruim f3000 bijeen gebracht, idoeh door ver schillende oorzaken is van deze plannen niets terecht gekomen'. De eerste bliek is idoor de kuil- visseherij aangevoerd. De vangsten waren loonend, daar tegen prijzen van 12 cent per kg kon worden afgeleverd. Bij de verwacht een ongewenscht bezoek van iin zijn inmakerij en namen een proef van de ingemaakte bliek in 'tzuur. De smaak van deze vischjes was fijn en wij twijfelen dan ook niet, of dit pro duct zal aftrek hebben. Bot werd er weinig aangevoerd, daar de meeste vis- momenteel werken in de mosselen'. Nacforl. Promologischo Vereeniging Onder leiding van den heer J. Q. C. Lenshoek hield de afdeeling Zeeland van de Ned. Pomologische vereeniging Vrij dagmiddag te Goes een druk bezochte vergadering, waarin de voorzitter kon constateeren, dat de fruitoogst in Zee land dit jaar behoorlijk is in tegenstel ling met andere provincies als Limburg en Gelderland, waar de oogst slecht was. Ook over de prijzen kan men te vreden zijn. Óok nu blijkt dat het goedp- fruit beter dan het minderwaardige wordt betaald, zoodat de fruitkweekers moe ten streven naar kwaliteitsverbetering. In hetjaarverslag over 1940 werd hijlde gebracht aan den afgetreden voor- DE VERDUISTERING Zon onder 18.21 Zon op 8.28 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. zitter, den heer H. A. Hanken, voor het ,vele dat hij voor de Zeeuwsche) 1 fruitteelt heeft gedaan. Wat de werk- zaamheden betreft, werd gemeld, dat de i keuringsdienst van de NAK het buiten- gewoon druk had. De proef om bijen-» volken uit Noord-Brabant in Zeeland te plaatsen, is geslaagd. Men hoopt erme^ i voort te gaan. Tot een bedrag vani f 24.000 werden ziektebëstrijdingsmiddelen j collectief ingekocht. Verschillende cur- i suss »n werden door de afd. gehouden. Het ledental steeg tot 179. Ook in 1940 was hét resultaat van de Zeeuwsche I fruitcultuur bveredigend. Het voorstel van het hoofdbestuur om 1 de contrubitie te verhoogen en om van i het maandblad een weekblad te maken I werd besproken. Met 26 tegen'15 stem- men ging de vergadering er mede ac- J coord, hoewel door sommige der aan wezigen er op werd aangedrongen om te streven naar concentratie van tuin bouwbladen. Ook was men van oordeel dat de spoed-berichten van den Rijks- tuinbouwconsulent over besproeiing enz., ook al kwam er een weekblad, niet konden worden gemist. Besloten werd in samenwerking met de Zeeuwsche tuinbouwfederatie een „pe rendag" in de maand Januari a.s. te organiseeren. Ook zal getracht worden een cursus in sproeitechniek te houden. Van collectieven aankoop van ziekte- bestrijdingsmiddelen zal ditmaal moeten worden afgezien gezien de omstan digheden zoodat ieder persoonlijk zal moeten zien in eigen behoefte te voor zien. De uitkomsten met de z.g. kleurt stoffen, waarin di-nitro cresol verbin dingen voorkomen, .zijn vrij gunstig ge bleven. Ook dezen winter zullen de proeven hiermede worden voortgezet. Vruchtboomcarbolineum zal niet wor den aangemaakt. Het staat nog niet vast hoeveel benzine zal worden toegewezen voor de besproeiing. Tenslotte hielden de heeren Ir. Bosma, rijkstuinbouwconsulent en dr. Kuenen te Goes, inleidingen, resp. over de resul taten van de veldproeven die de kwee-» kers hebben genomen en over de spint- bestrijding. Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 2 0—2 6 October 1891. Te Poortvliet werd benoemd tot onder wijzer met hoofdakte, de heer Jk Mol van Scherpenisse. Ds. JV F. L. Muller, predikant te Zierikzee maakte bekend, dat hij deze gemeente ging verlaten, terwijl Dr. W. Brandt mededeelde, dat hij tegen 1 Nov. zijn emeritaat had aangevraagd. Ds. P.-F. v. d. Berg te Stadskanaal nam het beroep naar Zierikzee aan. Aan den heer F. E. Vogelzang te Zierikzee werd eervol ontslag ver leend als leeraar in het handteekenen aan de Burgeravondschool en Meisjes school. Burgerlijke Stand van Zierikzee Geboren: 23. Cornelis Johannes, z. van C. Hanse en J. Oosse. Overleden: 17. Dina Jacoba -Zonruiter, 44 j., ongehuwd. MEER VOORTBRENGEN EN DE VOORTBRENGSELEN NEER ECONOMISCH GEBRUIKEN, DUlTSCHlAIiD VEftMEERPSRT 2UN mm V0OR21EMHÖ MET «EOmeSHIDOOEN SEWftT 1053 VA* 67 TOT QA y 'êÏÊymmé M l n firlh

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2