ZATERDAG 25 OCTOBER 1941 waarin opgenomen de Zzeesche Courant 1797-1889 SKCHTZAKEy Uit Stad én Provincie Zierikzeesche Nieuwsbode INZENDING ADVERTENTIEN OP DEN DAG VAN UITGAAF UITERLIJK 'S MORGENS 9 uur. 98STE JAARGANG So. 14776 DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: In het Oosten blijven de aan- vals- en achtervolgingsoperaties ver der voortgaan. Bij den afweer van een bolsjewistischen tegenaanval in het Noordelijke deel van het Ooste lijke front heeft de Spaanscfie blauwe divisie den vijand zware verliezen toegebracht en verscheide ne honderden gevangenen binnen gebracht. Het luchtwapen heeft in de wa teren rondom de Krim een Sow jet schip van 6000 ton tot zinken ge bracht en Moskou bestookt met brisant- en brandbommen. In Noord-Afrika hebben Duit sche jagers drie Britsche vlieg tuigen neergeschoten. De vijand heeft in den afgeloopen nacht bommen geworpen op ver scheidene plaatseri' in het Noord- Duitsehe kustgebied, o.m. op Ham burg en Kiel. De burgerbevolking leed geringe verliezen. De schade is onaanzienlijk. Een Britsche bom menwerper werd neergeschoten. TIMOSJENKO VERVANGEN Ook Boedjsnry en Woronjilow zouden hebben afgedaan De ontheffing van maarschalk Timo- sjenko uit zijn functie wordt, 'zoo meldt het DNB, door de Berlijnsche bladen ge publiceerd met opschriften over de ge- heele breedte van de pagina, o.ip. lui dende: „Stalin laat hoofden vallen". Tege lijkertijd maken de bladen meldipg van een bericht uit Stockholm, volgens het welk ook maarschalk Boedjenny in de Loebljanka-gevangenis te'Moskou zit en maarschalk Worosjilow eveneens heeft afgedaan. Algemeen wijzen de bladen er op, dat de liquidatie van Timosjenko een gevolg is van de militaire ineenstorting van de Sovjets en dat ook zijn opvolger, ge neraal Soekow. niets meer kan verande ren aan de Duitsche overwinning op het Sovjet-systeem. De Völkischer Beobach- ter noemt Timosjenko den „zondebok voor de militaire catastrophe van het bolsjewisme" en verklaart, dat de Sov iets, door hem af te zetten de zwarfe bolsjewistische nederlagen in vollen om vang bevestigen. De Berliner Börsenzeitung schrijft: 'Dat er nu, na Timosjenko, den tot dusveffl meest gevierden Sowjethélid, en „groot sten aller bolsjewistische maarschalken?' een „nog geweldiger man" mo.etzijn, is een verrassing voor Britten en Ame rikanen. Laten wij het intusschen rustig over aan Britten en Amerikanen te pra ten over het ontslag. De taal der feiten zal ook vroeg genoeg hieraan een eind maken. DUITSCHLAND KEERDE HET BOLSJEWISTISCH GEVAAR Van militaire zijde verneemt het DNB, - dat een nauwkeurig onderzoek heeft uit gewezen, dat in «Seri tijd van 22 Juni» tot eind September ruim 260 •Sovjet divisies vernietigd zijn. Zij werden voor een deel volkomen in de pan gehakt* gevangen genomen of zoo geteisterd, dat slechts geringe, verspreide resten zijn overgebleven. Bovendien verloren talrijke Sovjet-divisies meer dan 50 pet. van hun gevechtskracht. De vernietiging vin ruim .260 divisies, waarvan 226 geschutsdivistési 40 pantserdivisies en talrijke andere een heden, beteekent voor de Sovjets een verlies van verscheidene millioen solda ten, van wie slechts èen deel in gevan genschap is geraakt. 260 divisies met het daarbij hoorende materiaal beteekent niet slechts het uiteenslaan van de voor den aanval op Duitschland en Europa gereed staande Sovjetlegers, maar bovendien ook van de achter het opmarschfront aange treden tweede en derde golf. De Duit sche weermacht heeft hföt bolsjewistische gevaar voor Europa definitief in den ban gedaan. NEDERL. LANDSTAND INGESTELD Het rijkscommissariaat maakt bekend: De rijkscommissaris voor de bezette Nederlamdsche gebieden heeft bij de in het verordeningenblad verschenen ver ordening no. 196/41 den Nederlamdschen Landstand in het leven geroepen. Aan het "hoofd daarvan staat de boerenleider van den Nederlandschen Landstand. Bij de tegelijkertijd verschij nende verordening no. 197/41 heeft de rijkscommissaris zich de benoeming van den boerenleider voorbehouden. Opgrond van deze verordening heeft hij den heer E. J. Roskam te Lunteren tot boe renleider van den Nederlainidschiem Landstand benoemd. DE STAATSLEENING EEN SUCCES Voor ca. f 600 millioen ingeschreven Volgens de voorloopige ramingen is op de nieuwe staatsleening voor onge veer f 600 millioen ingeschreven en 'het succes, waarmede de uitgifte is bekroond, gaat de verwachtingen, welke de laatste, dagen werden gekoesterd, verre te boven. In een verklaring, voor de radio uitge sproken, heeft mr. M. M. Rost van Ton ningen uiting gegeven aan zijn verheuge nis over het welslagen van deze Z^/2 pet. leening, en hij bracht daarvoor zijn dank mede aan de spaarders. Reeds in het jaarverslag van de Néder- sche Bank over het boekjaar 1940-1941 verklaarde de heer Rost van Tonningen, dat het in de toekomst mogelijk zou moe-: ten zijn in Nederland op een basis vaii 31/2 pet. te leenen, en. deze mogelijk heid is thans vrijwel verwerkelijkt. Met het succes van de leening is de schaduw van een mogelijke gedwongen leening volkomen van de markt verdwe nen en dit kan niet anders dan een gevoel van opluchting teweeg brengén, hetgeen de stemming op de obligatie- markt gemakkelijk ten goede kan komen. Het feit, idait voor veel meer dan het gevraagde bedrag is ingeschreven, geeft ook ten opzichte van de koersontwikke ling ider nieuwe 31/2 pet. oblgaitiën goe den moed. Zeer belangrijk as de mededeeling van den heer Rost van Tonruingen, dat de gelden voortspruitende uit deze emissie, in ide eerste plaats in dienst zullen wor den gesteld van die voedselvoorziening van ons land. NIEUWE VERORDENINGEN TEGEN DE JODEN Het uito»fanen van een beroep Het verordeningenblad bevat een vér ordening van den rijkscommissaris voer het bezette, Nederlandsche gebied betref fende de regeling van het uitoefenen van een beroep door joden. Daarin wordt a.m. het volgende be paald Artikel 1. Het uitoefenen van een werk zaamheid als beroep, in een bedrijf, dan wel meer in het algemeen om daarmede geld te verdienen, door joden, kan door instructie afhankelijk worden gesteld van een vergunning of van voorwaarden of wel worden verboden. Daarbij kunnen tegelijkertijd bepalingen omtrent het be ëindigen en afwikkelen van die arbeids overeenkomsten worden gegeven, waarin de door de instructie getroffen persoon partij' ia. Arbeid in Joedsche huishoudingen De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft een verorde ning uitgevaardigd betreffende het doen verrichten van arbeid in joodsche huis houdingen. In deze verordening wordt het volgen de bepaald: Artikel 1. (1) Het is verboden niet-i joden arbeid te doen verrichten in huis houdingen van gezinnen, waarvan eep jood het hoofd is of waarvan een joodj blijvend dan wel tijdelijk, mits voor lan- geren tijd dan vier weken ononderbro ken, deel uitmaakt. Deelneming aan vereenigingen In het verordeningenblad is opgenomen een verordening van den rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende het deelnemen van Joden aan vereenigingen van personen en stichtingen zonder oeconomisch doel. Artikel 1 bepaalt: Aan een Jood is het verboden Een vereeniging van personen zonder oeconomisch doel in den zin der veror dening no. 145/1940, houdende bepalin gen ter verkrijging van een overzicht (Erfassung) van vereenigingen van per sonen en stichtingen zonder oeconomisch doel, op te richten, aan de oprichting van een dergelijke vereeniging van per sonen deel ie nemen of lid van een dergelijke vereeniging van personen te zijn of te worden, tenzij de vereeniging van personen uitsluitend Joden aflis ledén heeft. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt met betrekking tot de dis tributie van vaste brandstoffen bekend, dat met ,;generator-anthraeiet tiende pe riode" gemerkte bonnen vanaf 24 Oct. ook recht geven op het koopen van één hectoliter (maximum 75 kg) anthraciet- nootjes IV. Genoemde bonnen geven dus in het vervolg elk recht op het koopen van één hectoliter (maximum 75 kg) ainithra- ciefnootjes IV of V of 50 kg turfcokes. INWISSELING BOTER- EN VET KAARTEN VOOR 2 NOVEMBER De secretaris-genera al van landbouw en vissche^ij maakt bekend, dat vóójr 2 Nov. nieuwe boter- en vetkaarten ter vervan ging van de thans in gebruik zijnde, zullen worden uitgereikt. Op nader door de plaatselijke diistri- butiediensten te bepalen data zal men zich bij deze diensten diénen te ver voegen onder overlegging van de dis tributiestamkaart en alle thans geldige boter- 'en/of vetkaarten. Hooge Roameenscbe oré» voor j generaal d©r vliegers Fr. Christiansen I Koning Michael, van Roemenië heeft den weermachtsbevelhebber in Neder land, den généraal der vliegers Fr. j Christiansen, de orde Ster van Roemenië verleend, tezamen met het lint van de i *,orde voor militaire dapperheid^'. r Aanslagbiljetten Inkomstenbelasting Binnenkort zullen worden uitgereikt de biljetten vdor 'de voorloopige aanslagen j in de inkomstenbelasting over het belas- j tingjaar 1941 Deze aanslagen vervallen j in vijf termijnen. De éérstetermijn ver-v valt aan het einde van de maand, vol gende op die, welke in de dagteekening van het aanslagbiljet is vermeld, de vol gende telkens een maand later. Aan de ontvangers der directe belas tingen is opgedragen aanstonds na het vervallen van den eersten termijn tot vervolging over te gaan. HET ZIEKENFONDSENBESLUlT De persdienst van het departement van Sociale Zaken deelt mede: Dank zij de activiteit van en de goede samenwerking tusschen het departement van Sociale Za ken en het Ned. Verbond van Vakvereni gingen, zal op 1 November a.s. het Zie- kenfondsbesluit, opgenomen in het Veror deningenblad voou? het bezette Nederland sche gebied (stuk 34 van 16 Augustus), in werking treden. In verband daarmede is in het Veror deningenblad opgenomen het tweede uit voeringsbesluit van den secretaris-gene raal van het departement van Sociale Zaken, waarin in wezen het grootste deel van de voor de uitvoering van het Zie kenfondsenbesluit noodzakelijke bepalin gen is vastgelegd. Het Ziekenfondsenbesluit regelt de ver zekering zélve tegen geneeskundige ver zorging en geldelijke uitkeering bij over lijden, alsmede de uitvoering daarvan. Ten aanzien van den kring der verze kerden wordt in het Ziekenfondsenbesluit onderscheid gemaakt tusschen zg. ver plichte verzekering en vrije verzékering. Tegelijkertijd met het Ziekenfond senbesluit is nl. een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, houdende aanvullingen en wijziging van de Ziektewet, afgekon digd, waarbij wordt bepaald, dat art 50 der Ziektewet met ingang van 1 Nov. 1941 in werking zal treden en tegelijker tijd het bevallingsgeld van f 55 wordt ingevoerd. REGISTREEREN VAN VOLKSTUINEN In ide Nederlandsche staatscourant is een besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en viSscherij afgekondigd, 'betreffende het regiisteeren van volkstuinen. In genoemd besluit wordt onder volks tuin verstaan ieder perceel grond, waar van de opbrengst in hoofdzaak bestemd is voor eigen en/of gezimsverbruik en dat met den grond, waarop het woon huis van den gebruiker, van dat perceel is gelegen, niet een aaneengesloten ge heel uitmaakt of daaraan onmiddellijk grenst. Dergelijke peroeëlen worden veelal aan ide gebruikers uitgegeven dopr een ver eeniging, die den hiertoe benoodigde grond van een gemeente pacht. Aange zien het in een dergelijk geval de ver eeniging is, -die den grond rechtstreeks ter beschikking van ide volkstuinders stelt, rust de verplichting tot opgave dus op deze vereeniging en niet op de igemeente, welke den grond aan de volks- tuinvereeni'ging verpachtte. Economisch© Rechter to Mdde-lburg Zitting van Donderdag 23 October. M. Reingoudt, 41 jaar, schipper te B r u i n i s s e, wegens het feit dat hij in Januari 1941 te St.-Philipsland heeft gekocht 55 kg. varkensvleesch, zonder daarvoor de vereischte bonnen in te leve ren (Overtr.Vieeschdistributiebeschikking) Eisch: f30 of 10 dagen hechtenis. Uit spraak: f25 of 10 dagen hechtenis. ONDERWIJS a Langere Kerstvacefttie Dé Haagsche redacteur van de „Tijd" meldt, dat voor de middelbare schalen die onder Rijkstaezicht sta,an, een mede deeling uitgaande is van den secretaris generaal van het departement van op voeding, wetenschap en cultuurbescher ming, .waarin wordt, vastgesteld, dat dit jaar ide herfstvacantie vervalt, maar dat de Kerstvacantie wordt verlengd. Zij zal beginnen 20 December 1941 en eindigen 12 Januari 1942. Den gemeentebesturen, die zelf middelbare scholen exploiteeren, is geadviseerd, dezelfde regeling te wil len volgen, evenals zulks is gevraagd aan de besturen van bijzondere middel bare scholen. Men mag dan o.ok wel aannemen, dat deze gedragslijn algemeen ingang zal vinden. KERKNIEUWS Geref. Kerk. Woensdag 29 Oct. <a.s. herdenkt Ds. J. H. Lammertsma, Geref. predikant te Appihgedam, den dag waarop hij zich voor 25 jaar aan deze gemeente verbond. Ds. Lammertsma werd 9 Juli 1877te Bolsward geboren en studeerde aan de Vrije Universiteit. 15 Dec. 1907 deed hij zijn intrede te Th olen-B. pen jaar later bad te Tho'len dé ineensmelting plaats tusschen de kerken A en B en werd hij predikant van de vereenigde. kerken. In 1909 vertrok Ds'. Lammertsma naar de Geref. Kerk van Axel. RENESSE. De heer A. J. de Ruijter, tot dusver hulpbesteller der P.T.T., is thans aangesteld als' besteller bij dit be drijf. STAVENISSE. Aan onze vroegere dorps- genoote, mej. A. C. van Oost, thans as sistent-huishoudster aan de Bredaische kook-, huishoud- en industrieschool, werd uitgereikt het diploma voor huishoudkun dige voor inrichtingen, waartoe zij haar opleiding aan genoemde school heeft ge noten. De groote collecte van Winterhulp ston l Zaterdag in het middelpunt van de belangstelling. De historische optocht, welke des middags door Amsterdam trok, leverde, ondanks het slechte weer, veel succes op. (Stapf-Mol) GELDIGE BONNEN in de wenk van 26 Oct. t/m. 1 Nov. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 2d' October tot en met 1 November 1941 41 4 brood, 4 rants, brood of gebak. 41 brood, 1/2 rants, brood of gebak. 41 vleesch, 1/2 rants, vleesch of vleesch waren. 41 vléeschwaren, 1 rants, vleesch of vleeschwaren. 41 melk I, 13/4 liter melk. 41A nieuwe aardappelkaart 13/4 kg. 41B aardappelkaart i/o kg- aardap pelen. 5 October tot en met 1 November 1941: 12.1 algeml., 1 kg. suiker. 122 algem., 250 gram koffie-surrogaat. 123. algem., 500 gram jam. 124,. 125, 126, 127 elk 1 rants, bloem, brood* of gebak. 128 £50 gram havermout. 129 150 gram gort. 130 1C0 gram vermicelli of maïzena. 131, 132, 133, 134 elk 100 gram kaas. D en E rijst (voor kinderen t.m. 3 j.) 250 gram rijst. 14 October tot en nt&t 1 November: 39—40 boter 250 gram boter. 39—40 vet, 250 gram boter met reductie. Na Maandag ..ijn de bonnen 40 voor brood, vleesch, vleeschwaren, m'eflk I en aardappelen niet meer geldig. RADIOREDE VAN BOERENLEIDER ROSKAM De door den Rijkscommissaris be noemde boerenleider E. J. Roskam, zal vanavond van 6,30 tot 7 uur over Hilversum 2, 415 m., een radiorede houden, welke van zeer groot belang is voor het geheele Nederlandsche volk. DE VERDUISTERING Zon onder 18.25 Zon op 8.24 18.21 8.26 Maan onder 23.54 Maan op 14.36 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. OUD-VOSSEMEER. Haar we vernemen is 'bij een bakker te dezer plaatse 1700 kg Zeeuwsch Tarwebloem iff beslag ge nomen. DE NEDERL CULTUURKAMER Woensdagmiddag werd in de bovenzaal van den Schouwburg te Middelburg een bijeenkomst gehouden uitgaande van de Nederlandsche Cultuurkamer in oprichting Namens die Kamer en den secretaris generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten, heeft de heer Ad. Sassen, adviseur van genoemde Secre taris-Generaal inzake de Cultuurkamer i.o. gesproken over het doel van deze in stelling. Uit zijn rede bleek o.a., dat voorzit naast het verhoogen van de waarde van ide Nederlandsche cultuur, ook de so ciaal-economische belangen der beoefe naars van de Kunst te bevorderen. Spr. wees er met klem op, dat de instelling vrij is van alle politiek of richting, maar dat zij de gemeenschapsgedachte wil be* vorderen. De secretaris-generaal zal haar voor zitter zijn en hij zal worden bijgestaan door eafi raad wan advies. Er zullen zijn een vice-voorzitter, een directeur-generaal een administratief directeur, zes verschil lende gilden, ieder met een gildeleider en in die gilden zullen weder vakbonden een plaats vinden. Naast de beoefenaars der verschillende kunsten, zullen ook leeken kunnen wor den opgenomen, maar dan vooral in vei:- eenigingsverband als bijv. Kunstkringen Na een pauze deelde spr. nog mede, dat de beroepskunstenaars verplicht zul len zijn toe te treden tot de Cultuur kamer, zooals dit voor de journalisten verplicht is ten opzichte van het Ver bond van Journalisten. Verschillende aanwezigen stelden nog vragen die door den heer Sassen werden beantwoord gn waarbij o.a. bleek, dat men ook pal zal staan voor goede rege lingen bij den verkoop van kunstproduc ten en dat in de toekomst alleen gediplo meerden zullen kunnen toetreden, doch nu de ouderen getoetst zullen worden aan hun prestaties. Spr. hoopte, dat men ook in Zeeland zich achter deze instel ling zal plaatsen. PREDIKBEURTEN Leger des Heils Luth. kerk (Get ven Westen) Zondag 26 October. 10, Heiliftiogsdienat en 7 ure, Verlossinge- uamenkomet. Donderdag 8 ure, Heiligings- samenkomst, leidster mej. O. Ras.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 3