ZATERDAG 18 OCTOBER 1941 waarin opgenomen de Zzeesche Courant 1797-1889 Uit Stad en Provincie Bericht aan onze adverteerders I Zierikzeesche Nieuwsbode 98STE JAARGANG So. 14772 NU ODESSA GEVALLEN IS Het DN.B. meldt uit Berlijn: De inneming van Odessa wordt in de geheele Duitsche pers beschouwd als een gebeurtenis van zeer groote beteekenis. De val van Odessa-bekroont den dap peren strijd van het Roemeensche leger onder de verstandige leiding van maar schalk Antonescu, schrijft de Völkische Beobachter. De Sowjets hadden zich vast voorgenomen, deze plaats te houden en pochten steeds weer, dat Odessa „nooit" zou worden ingenomen. Zij verkondigden onlangs zelfs, dat hun troepen den ring om de stad hadden verbroken en dat zij contact hadden gekregen met Boedjenny, een leugen, waarvan men natuurlijk na de vernietiging van de beide bolsjewisti sche legers aan de Zee van Azow niets meer hoorde.' Odessa behoorde tot de steden, waar uit de bolsjewistisch-plutocratische agita tie een toonbeeld van onoverwinnelijk heid maakte. Des te harder zal deze slag te Moskou en Londen zijn aangekomen. Berliner Börsenzeitung schrijft: de mi litaire prestatiie van de Roemenen ver dient iederen lof, want de inneming van steden, welke door de bolsjewisten zeer taai verdedigd worden, is in ieder geval een moeilijke militaire taak. Nog niet lang geleden hebben de garnizoenen van Odes- sa en Tobroek hoogdravende telegram men uitgewisseld, waarin gezegd werd dat de door hen verdedigde vestingen nooit in handen van den vijand zouden vallen. Voorloopig is het met Odessa anders afgeloopen. PÉTAIN DOET UiTSPRAAK Vestingstraf voor Blum, Daladier en Gamelin. Naar de correspondent van D.N.B. te Viichy van 'betrouwbare zijde verneemt -heeft maarschalk Pétaiin de volgende uit spraak gedaan over de gevangenen van Riom: Léon Blum, Daladier en de vroe gere generalissimus Gamelin worden met vestingstraf naar Pourtalet, in het depar tement Hauites Pyrenées, overgebracht. De voormalige minister vain luchtvaart, Guy la Chambre, en1 de vroegere directeur voor de wapening, Jacomef, blijven tot nader order to Bourrassol. Reynaud en Mandei, die tot nu toe niet in beschul diging werden gesteld en1 te Vals-les- Batos zijn geïnterneerd, - zullen eveneens vestingstraf krijgen en waarschijnlijk ook naar Pourtalet worden1 overgebracht. De vestingstraf is voor ombepaalden tijd op gelegd. Aan het gerechtshof van1 Riom wordt het overgelaten het definitieve vonnis te vellen en den duiur der ves tingstraf vast te stellen', hetgeen waar schijnlijk binnenkort zal geschieden. Een half uur na zonsondergang moeten de lichten aan Onlangs werd in de pers melding ge maakt van een arrest van den Hoogen Raad, waarbij werd beslist; dat als ge volg van de verduisteringsverordiening de verplichting bestaat reeds onmiddel lijk na zonsondergang de voertuiigver- lichting te ontsteken. Dit arrest is van 23 Juni j .1.'het werd echter nog niet gepubliceerd. Wijziging in het standpunt van ide bevoegde autoriteiten heeft het in ieder geval niet gébracht; daarom j is de vermelding van het arrest ernstig te betreuren. De publicatie heeft slechts 1 verwarring kunnen stichten'. j Inmiddels is in het verordeningenblad (van 8 (dezer de Wegenverkeersregeling" afgekondigd, waardoor deze aangelegen heid in een nieuw stadium gekomen Sis: immers artikel 21 van deze verordening bepaalt uitdrukkelijk, dat „ibij duister nis of diiohten mist geldt hetgeen om trent de verlichting is bepaald in de Motor- en Rijwielwet en in de op grond daarvan uitgevaardigde uiitvoeriingsvoor- schriften". Hierin ziet de ANWB op nieuw een bekrachtiging van 't steeds door de autoriteiten en door den Bond gehuldigde standpunt, dat de lantaarns moeten branden van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopkomst. I Gawastalijk Arbaidiburaau Midd> Iburg Stand der werkloosheid per 30 Sept. Gewestelijk Arbeidsbureau Middelburg '152 (218); Bijkantoor te Vlissingen 182 (181); Domburg 7 (14); Goes 22 (67); Heinkenszand 3 (12); Kortgene 2 (1); Kruiningen 5 (2); Zierikzee 82 (109). Totaal stonden ingeschreven 455 geheel werkloozen, waarvan 137 in werkverrui ming. De tusschen haakjes geplaatste cij fers geven aan de aantallen per 81 Augustus 1941. Zeeuwsche Landbouw-Mij Kort verslag van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, gehouden op Maandag 13 October in Hotel „Centraal" te Goes. Voorzitter: de heer Mr. P. Dieleman. i O.m. kwamen de volgende onderwerpen in bespreking. Vrachttarieven melkophaakUensten Ingevolge genomen regeeringsmaalrege- len moest ook in Zeeland de fabriekma tige verwerking van melk zooveel moge lijk worden bevorderd. Ingevolge het Zui- velbesluit 1941 zijn de fabrieken gerech tigd, om bij het uitbetalen der melkgel- den de volle vracht van het melkvervoer op den bruto-melkprijs in mindering te brengen. Het. gevolg is, dat met name in Zuiü-Bevelamd en in een gedeelte van Schouw en-Duivelahd een aftrek voor vrachtkosten plaats vindt van bijna 1 cent per kg. melk- Het Dag. Bestuur besloot bij de Ned. Zuivel-Centrale te be pleiten, dat op den melkprijs slechts een redelijk vrachttarief in mindering kan worden gebracht. De meerdere kosten zullen voor rekening dienen te komen van de instantie die de verplichte leve- ring aan de fabriek voorschrijft. Scheuren van grasland. 1 In ons land moet pl.m. 100.000 ha. grasland gescheurd worden in het be lang van de voedselvoorziening van ons volk. Het Dag. Bestuur besloot, gezien de groote belangen welke hier op het spel staan, met klem aan te dringen, ook in Nederland zooveel als eenigsains mo- j gelijk is tot vrijwillig scheuren van gras land over te gaan. Bovendien krijgt me;i een tegemoetkoming-in den vorm van 1 een scheurpremie. Men zal ernstig reke ning dienen te houden met een scheur- plicht zonder premie voor het geval niet genoeg ha. in bouwland omgezet worden. Allé boeren dienen hun uiterste krachten in te. spannen om de voedselvoorziening van ons volk veilig te stellen en dus grasland te scheuren waar dit mogelijk is. Toen ijzing van vee- De toewijzing van vee boven een jaar geeft tot groote moeilijkheden aanleiding in het bijzonder voor die veehouders, die houder waren van zg. mestvee. Tot dit mestvee worden gerekend ook de dieren die normaal op de wëide warden ge bracht, doch in verband met de verplichte veelevering moesten worden afgeslacht. Om de bedrijven met veel zg. mestvee, hetgeen grootendeels weidevee is door 't eigen aankweek verkregen, niet te dupee- j Ten, is het noodzakelijk om ook dit mest vee voor de toewijzing geheel of gedeel telijk mede te tellen of de mogelijkheid tot het afsluiten met de Ned. Veehouderij- Centrale van contracten met langen loop tijd te openen. KERKNIEUWS Néd. Herv. Kerk. Zondag 19 October. Kleine Kerk. In beide diensten dankstond voor den oogst en collecte. ZIERIKZEE. Sinds ongeveer een jaar onderhield „de Maasnymph" mede de -communicatie tusschen Zierikzee en Rot terdam. Deze boot was wel kleiner dan haar voorgangster, maar ze voldeed, hoe wel niet alleen het personeel terugver-i langde naar de oude getrouwe „Stad Zie rikzee".. Dezie is thans wederom in dienst gesteld Na geruimen tijd in de Nieuwe Maas voor Rotterdam te hebben gelegen, heeft Wilton haar uit het water opge- vischt en naar Feijenoord gesleept, waar het bekende scheepsbouwbedrijf van P Smit met de restauratie is begonnen. Het casco is gebleven zooals het voor dien was, terwijl nieuwe machines het thans gerestaureerde vaartuig voortstuwen en grootere snelheid geven. Uiterlijk is er niet veel veranderd, maar van bin nen heeft de boot een ware metamor phose ondergaan. De 2de klasse kreeg1 de grootste verbetering. Ruim en frisch is deze afdeeling. Banken van latwerk als tuinstoelen— staan langs de wanden en in het midden, met ba gagerekken daarboven en tafels overal er tusschen, wal de gezelligheid kan verhoogen De rooksalon van de eerste klasse is een knusse verblijfplaats ge worden. Banken en fauteuils met terra cotta moquette, welke ook in de kajuit zijn aangebracht, nooden tot een reis uit. De kajuit is nog iets grooter dan op de oude boot en de verdeeling der zit plaatsen beter en veel geriefelijker. Ver lichting, verwarming, beschildering, vloer bedekking en toiletten zijn aan de mo derne eischen aangepast 1 De oude, ge trouwe „Stad Zierikzee" is nu keurig in orde gemaakt. Moge ze nog lang haar gerieflijke kajuiten ten dienste stellen van hen, die rustig, gezellig en niet overhaast willen qf behoeven te reizen! Gelukkige vaart! HAAMSTEDE. Burgerl. Stand over September. Geboren: Piieter, z. van Karei Mammii en Burgje Auperlé; Anna Geer- truiiida, d. van Nicoïaas de Bruijne en Aagje Verton; Hans, z. van Maatje Stoel. Gehuwd: Daniël Muilpaard, 33 j. en Elizabeth Levina Malipaard, 25 j. Overlieden: Adraaam Jan Coomans, 7 j., z. van Adriaan Martous Coomans en Jannetje Jacoba van IJsseldijk. Gevestigd: Maria P. van den Berge van BrutoisseEduaird Henry A. Ephraim van Middelburg; Jam RuLsaard van Vl'aar- dtogen; Jacob Pieter Pleune van Rotter dam; Elizabeth Catharina Cornelia Sla ger van Dordrecht. Vertrokken: Maria J. C. Landegent naar Almelo; Engeltje H. van den Berg naar Eindhoven; Jan Vaane naar Eikerzee; Cornelia W. van Popering naar Renesse; Leentje id'e Vin naar Renesse; Poüliils Sonke naar Goes. OUD-VOSSEMEER. Burgerl. Stand over September. Geboren:, Geertrui Elizabeth, 'd. van J. Pipping on C. van Daalen; Petrus Jacobus Leonardus, z. van J. F. Etienne en J. P. v. d. Zande; Wilheilmu® Adriaous, z. van A. A. de Leeuw en A. C. Hommel; Marina Louisa d. van P. M. Plandsoen en A. J. Gunst; Maria Adrian a, d. van' A. Oostdijk en H. van Iwaarden; Sara, d. van J. Geuze en M. C. Minheere. Gehuwd: F. Lambrechts, 27 j. en C. J. Aarden 26 j. Overleden: J. v. id'. Houite, 76 j., man van B. Jobsa. Injgekomen: E. M. Deurloo van Tholen; W. J. Pipping van 's-Gravenhage; T. v. id. Berg van St-MaartepsdijkN. de Meijer—-v. id1. Plasische van Wassingen; E. E. Engelvaart van 's-Gravenhage; P. Dorst van St.-Maartensdijk; P. J. Haver- mans van Maartensdijk (U.); Vertrokken: A. J. van Veen naar Zwijndrecht; G. Minheere naar Poortvliet; M. Vos naar Bloemeni'daal; A. A. Dorst naar St.-Anna- laind; J. Rijstenibll en N. Schaafsma naar 's-Gravenhage; A. J. E. Wessels naar Rotterdam. SCHERPENISSE. Bij de gehouden ver kiezing voor 5 gemachtigden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente werden herkozen de heeren 'J. M. Mul ler, A. Potappel en A. C. Quaak. Geko zen de heer C. A. A. Koreman, terwijl nog een herstemming moet plaats heb ben tusschen de heeren A. C. Polderman en Joh. de Jager. Onze dorpsgenoot de heer W. J. van Houdt slaagde te Tilburg als typist- maehimeschrij ver. De volontair v. d. Z, uit Tholen( had op weg naar deze gemeente het ongeluk met een andere fietsrijder zoo- zoodanig in aanraking te komen, dat een groote vleesehwond aan zijn hand ontstond, zoodat' hij geneeskundige hulp moest inroepen. STAVENISSE. Het mooie weeir to de maand Sept. blijkt wel bevorderlijk te zijn geweest voor dien groei der suiker bieten. Nu de verbouwers aan het rooien zijn, hoort mem van opbrengsten van pl.m. 50.000 kg per ha, terwijl het sui kergehalte rond de 17 pet. schommelt. ONZE VOEDING IN DEZEN TIJD Op 22 en 23 October a.s. zal in de sociëteit „Concordia" te Zierikzee een tentoonstelling worden gehouden van de commissie inzake huishoudelijke voorlich ting in dezen tijd. Deze tentoonstelling heeft de taak de huisvrouw voor te lich ten en raad te geven inzake een doel matige voeding met artikelen die op bon nen verkrijgbaar zijn. De moderne inzichten in de voedings leer hebben aan het licht gebracht, dat de wijzè waarop het voedsel bereid ivordt en de samenstelling van het da* gelijksch menu grooten invloed hebben op de weerstand en dé gezondheidstoe stand van het geheele volk. Er worden 7 maaltijden geëxposeerd, die met de huidige rantsoenen bereid kunnen worden tegen niet al te hooge prijs en die zoo volledig mogelijk zijn, wat de voedingswaarde betreft. Een tafel met verschillende vleeschvervangingen toont aan wat men op dit gebied be reiken kan. RECHTZAKEN VERSCHILLENDE BERICHTEN Vrouw met mos gestoken Te Apeldoorn onderhield' 1de gehuwde 48-jarige de B. betrekkingen met een ge huwde vrouw aldaar. Nadat zij eenigen tijd hadden samengewoond, keerde de vrouw naar haar wettigen echtgenoot terug. De B. bezocht de vrouw echter dezer dagen in haar woning. Haar echtgenoot was hierop niet gesteld en het kwam, tot een oneenigheid, welke zoo hoog liep, dat de B. een mes nam en het echtpaar) eenige steken toebracht. De vrouw kreeg vrij ernstig letsel. De B. is in het po litiebureau opgesloten. POST-TELEGRAAF-TELEFOON Telegrammen par telefoon BtomenlamidBche telegrammen kunnen weer per telefoon worden opgegeven. Kantongerecht te Zierikzee De Kantonrechter heeft op 1 October j.I. veroordeeld wegens overtreding der Leerplichtwet: H. D., 49 jaar, landarb. St.-Annalamd 14 b'. s. 4 d. h. P.lantenziektenwet: L. J. G., 52 j., kleinlandb'. 'aldaar f 30 en f30 b:. s, 20 en |20 d. h.; F. S., 59 j* (id. te Sid. f 15 en f 45 b. s. 30 en 20 ld. h.; I. K., 29 j., landarb. Noordgouwe, G. v. d. .WJ„ (26 lajndarb. te idem en A, C. K., 65 j., kleinlanb. te idem, ieder f10 b'. s. 5 'd. K.; C. B„ 46 j., landb. Burghi f 12.50 b'. s. 5 d. h. Verordening Spergebied: J. W., 21 j., z.b. Halsteren f5 b. s. 5 d. h.; M. A. A. S., 25 j., z.b. Nieuw-Vos- meer f7 b|. 9. 7 d. h.; G. A. O., 18 j-,, z.b. Steenbergen-f 5 b). s. 5 d. h.; J. W„ 34 j., landarb. Halsteren f7 b. s. 7 d. h. Motor- en rijwielwet: P.. D. B., 63 j., z.b'. Nieuwerkerk f4 b. sC 2 d. h.; L. B., 26 j., werkman Zzeel f5 b. s. 5 d. h.; P, U V- A-, 34 j„, landb. Noordgouwe f4 b1. s. 4 d'. h.; D< V,, 16 j., z.b. Zzee f 2.50 b, s., 1' d. h. Post wet: i LL J., 68 j., bode Ellem'eet f3 b. s. 3 d. h. Drankwet: A. B., 38 j., hotelhouder Bruinisse fl b. s. 1 (d. h. Inentingswet: H. S., 48 j., aannemer Zzee f5 b. s. 5 d. hj.; J. d. B., 40 j., kleinlandb. Zzeei f4 b. s. 4 d. h.; J. J>. L. M-; 33 opticien te Zzee, geen straf'; W. N. P., 36 j., metselaar Zzee f3 b'. s. 3 d. h.j C. K., 34 j., werkman Zzeie f4 b. s. 4 d. h.; H. W., 23 j., koopman Zzee f3 b. fc. 3 d. h. Verordening verduisteren: J. J. M., landb. St.-Annaland, A. N., 20 j., los werkman Zzee en G. A. v. d. W* 21 j., landarb. Noordgouwe, ieder f5 b. s)< 5 d. Jij.; L'. V. d. K,, 47 j., aannemer Zzee f5 b'. S. 3 d. b.; H. U., 15 j., Oud- Vossemeer, geen straf; W. S., 24 j., tim merman Oosterland f5 b. s. 5 d. h.; H. J, H., 18 j., landarb. Zonnemaire f2 b. s. 2 id. h.; J. S,, 52 j., landarb. Zzee if 5 b'. s. 5 d. h. Reglement wegeini ©in voetpa den ip Zeeland A. J. A. B., 32 j., landb. Ouwerkerk ff 3 b s. 3 d. h. Zich te Iaat op straat bevinden: W. C., 51 j., z. b. Zierikzee f3 b. s. 3 d. h.; D. J. K., 18 j., z b. Zierikz'ee F 5 b. s. 5 d. h. V erkeersbeperking: F. R., 35 j., caféhouder St.-Annaland f7,50 b. s. 5 d. h. Wegens verduisteren: J. L.;, 27 j., dienstbode Zierikzee f5 b. s. 5 d. h.r W. N. P., 36 j., metselaar Zierikzee f 1 b s. 1 d. h. Id entiteit s verordening: L. H., 43 j., winkelier Kerkwerve f5 b'. s. 5 d. h.; J. C. V., 18 j., arbeider Eikerzee f7 b. s. 7 d. h.; A. N. K., 28 j., landarb. Nieuwerkerk; C. T. P., 36 j., los werkman Dreischor; A. J. L., 19 j., los arbeider Zierikzee, ieder f2 b. s. 2 d. h. Zeeuwsche Stroomen-reg 1. P. V., visscher Zzee f 3 b. s. 3 d. h, Wegens het laten loopen van vee over eens anders grond: J. P. U., 65 j„ landb. Zzee f5 b. Is. 5 d. h. Wegens wegnemen v an klavers A. J. B., 15 j., visscher Tholen; J. S.„ 17 j., visscher Tholen, ieder f 10 b. s. 2 d. h. Wegens het veroorzaken van brandgevaar: P. ^d. W., 29 j., schipper Bruinisse f3- <b'. s. 3 d. h. Colarad o keverbesluit: G. B., 35 j., arbeider Haamstede f 5 b. s. 5 d. h.; J. v. d. B., 29 j. lapdr arbeider Haamstede f 7,50 b. s. 5 d. h. Economische Rechter te Middelburg D. F. van J-eenen, 18 jaar, zonder beroep te Nieuwerkerk, wegens het feit dat hij op verschillende tijdstippen in October 1940 te Dreischor van H. J. W. van der Linde heeft gekocht hoeveel heden koffie tot een totaal gewicht van 50 k.g., zonder daarvoor de vereischte bonnen in te leveren. (Overtreding kof fie- en theedistributiebeschikkingv Eisch en uitspraak: f40 b. s. 20 d. h. DE VERDUISTERING Zon onder 18.40 Zon op 8.12 18.36 8.13 Maan op 6.21 Maan onder 18.22 Tu8tchen zonsondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Met het oog op de verdnisterings- voorsohriften moet de courant met ingang ran MAANDAG 20 OCTOBER, en loo lang de omstandigheden dat ▼eraisohen, vroeger ter perse. In verband hiermede dienen alle advertenties 's morgpns 9 uur op den dag van uitgaaf in oqb bezit te zijn. Om teleurstelling te voorkomen sohenke men hieraan voldoende aan dacht daar onder geen enkele voor waarde van deze regeling kan worden afgeweken. DE DIRECTEUR. GELDiGE BONNEN in da week van 19 Oct. t/m. 25 Oct Elk ider volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 19 Oöt. tdt en mét 25 Oet. 1941. i 40 4 brood, 4 rants, brood of gebak. 40 brood, 1/2 rants, brood of gebak. 40 vleesch, 1/2 rants, vleeseh of vleesch- waren. 40 vleeschwaren, 1 rants» vleesch of vleeschwaren. 40 melk I, 13/4 liter. melk. 40 A nieuwe aardappelkaart 13/4 k.g. 40 B aardappelkaart 1/2 k.g. aardap pelen. 5 October tot en met 1 N&pember 1941: 121 algem(., 1 kg. suiker. 122 algem., 250 gram koffie-surrogaat. 123 algem., 500 gram jam. 124, 125, 126, 127 elk 1 rants, bloem, brood of gebak. 128 £50 gram havermout. 129 250 gram gort. 130 100 gram vermicelli of maizena. 131, 132, 133, 134 elk 100 gram kaas. D en E rijst (voor kinderen t.m. 3 j.) 250 gram rijst. 14 Oötober tot en mt&t 1 November: 39—40 boter, 250 gram boter. 39—40 vet, 250. gram boter met reductie. INGEZONDEN STUKKEN STAATSPENSIOEN In no. 12 van „Volk van Nederland" wordt een krachtig pleidooi gehouden voor ouderdomsverzorging van loonarbei ders, kleine zelfstandigen en de vrouwen Voor allen, die met verlangend oog uitzien naar een oplossing van het pro,- bleem, een verblijdend teeken! De idee van den Bond voor Staatspen- sioneering maakt onder de tegenwoordige omstandigheden wellicht een mooie kans Dat ik èn als belangstellende èn als belanghebbende mijn volle sympathie met het artikel betuigd heb, kan een ied-rr begrijpen. Zierikzee, 17 Oct. 1941. L. BOUTER TELEGRAMMEN Mr. D. FOCK OVERLEDEN, j Vrijdag is te 's-Gravenhage op 83- jarigen leeftijd overleden Mr. D. Fock, Minister van Staat en oud-Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië. ZondagarUcndlunst Zlarikza» ZONDAG 19 OCTOBER: Dr. Boogerd en Dr. Verspyck. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 17 October. 4564 met premie van f 3000 f 200 11631 - f100 11314. MARKTBERICHTEN. Coöperatieve Veiling Zierikzee Veiling van 14 October. Druiven f 30—-f 45Bonne Louis f 15—45; Giese Wildeman f 1025Lanes Prins Albert f20; Sterappel f 25—35; Spinazie f9—12; Tomaten f10—16; Ermgaard f22 —f80; Andijvie f 3,90—4,20 per 100 kg. Kropsla f 1,70—2 per 100 stuks. SPORT VOETBAL. Vriendschappelijk. Zondag 19 October a.s. komt IVO met drie elftallen in het veld en wej tegen Burgh I en II en tegen Noordgouwe III. De wedstrijden vangen resp. om 4 uur!, 2 uiur en 1(2 uur (w.t.) aan,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 3