V Victorie - Duitschland wint voor Europa op alle fronten Zierikzeesche Nieuwsbode WOENSDAG 15 OCTOBER 1941 waarin opgenomen de Zzeesche Courant 1797-1889 98STE JAARGANG No. 14770 DE VELDSLAG BIJ BRJANSK EN WJAZJMA Een extra-bericht van het Duit- sche opperbevel maakte Zondag het volgende bekend: De zware vernietigingsslagen, die sedert het begin van deze maand aan de Sovjet-weermacht zijn toe gebracht, hebben geleid tot een nieuw hoofdstuk in de operaties. Van de zee van Azow tot het Wal- dai-gebergte ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer, d.w.z. over een breedte van 1200 k.m., zijn de Duit- sche en verbonden troepen in volle aanvalsbeweging naar het Oosten. De slagvelden van Brjansk enWjas- ma liggen -reeds verder achter het front. Ondanks wanhopigen tegen stand, voortdurende uitbraakpogm- ger. en de hoogste offers aan bloed, vermogen de hier ingesloten strijd krachten van den tegenstander geen wijziging meer te brengen in hun lot. Reeds thans zijn ruim 20Q.QO0 gevangenen gemeld. Dit aantal neemt voortdurend toe. Dit bericht werd gevolgd 'door het volgende: Het aantal gevangenen dat is bin nengebracht in den (dubbelen veld slag van Brjansk en Wjazjma is gestegen tot 350.000. Het aantal neemt nog voortdurend toe. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Dinsdag bekend: De strijdkrachten van den tegen stander, die in de omgeving van Wjazjma zijn ingesloten, zijn thans definitief vernietigd. Ook in de omsingelde gebieden rondom Bransjk schrijdt de ontbin ding van den vijand onophoudelijk voort. Het aantal in dezen gewel digen dubbelen slag gemaakte ge vangenen is inmiddels tot boven de 500.000 gestegen. Het totale aantal der Sovjet-ge vangenen, dat sedert het begin van den veldtocht in het Oosten zijn gemaakt, is reeds thans tot ver bo ven de drie millioen gestegen. genooten, steeds grooter werd, te zijn voorbereid. Ofschoon men in Berlijn van het be richt van .de Engelsche onderneming geen bevestiging -had ontvangen, ook door Engeland zelf niet, bestaat er in goed ingelichte kringen te Berlijn geen aanleiding aan de juistheid van dit be richt te twijfelen'. Een grootsch militair belang meent men J de Engelsche actie niet te behoeven toe- j kennen. Archangel ligt meer dan duizend kilometer van het eigenlijke oorlogster- rein. Het Engelsche expeditiecorps zou al heel sterk moeten zijn en idlilt niet alleen numeriek, om van Archangel uit met sucoes den moeilijken opmarsch naar het Zuiden te ondernemen, noch daarge laten dat men daarbij ten zeerste door de weersomstandigheden zou moeten wor den begunstigd. Van Duitsche zijde neemt men de En gelsche landing te Archangel militair be schouwd niet au sérieux enVmen gelooft .in (deze actie meer een propagandistischs idatn een ernstig militaire manoeuvre te moeten zien. Wjazjma in de asch gelegd Naar het DN.B. verneemt, hebben de bolsjewisten de stad Wjazjma voor hun aftocht in brand gestoken. De steenen gebouwen lieten ze in de lucht vliegen. Daarbij hebben ze niet de minste reke ning gehouden met de burgerbevolking, bij wie talrijke slachtoffers zijn gevallen. In talrijkè straten staan nog slechts ver koolde muren en fundamenten, de lichte houten en leemen huizen zijn geheel weg gebrand. Bijna alle straten waren door de bolsjewisten in aller ijl ondermijnd Talrijke vrouwen en kinderen zijn, on bekend met het gevaar der mijnen, er over heen gelo.open en slachtoffers van de ontploffingen geworden. Het grootste deel der mijnen en talrijke ladingen ont plofbare stoffen en helsche machines zijn intusschen door Duitsche pioniers opge ruimd. Japansche ontevredenheid Het DN.B. meldt uit Tokio: In zake de Amerikaansche transporten naar Wladiwostok heeft de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Tojoda de aandacht van de Sowjetunie en van de Vereenigde Staten op de volgende punten gevestigd i 1. het transport van het Amerikaansche materieel naar de Sowjetunie door Straat Tsoegaroe en Straat Tsoesjima staat ge lijk met het transport door Japansche wateren. 2. Japan, als deelgenoot van het drie- mogendhedenpact, kan deze handelwijze niet over het hooft zien, aangezien de Amerikaansche leveringen voor het bolsje wistische leger in het verre Oosten tegen Japan gebruikt zouden kunnen worden. ENGELSCH EXPEDITIECORPS TE ARCHANGELSK GELAND Het gisteren in, Berlijn bininenigekomem beriichit betreffende de landing van een belangrijk Engölsch expeditiecorps in Archangel, de Sow jet-Russische haven aan ide Witte Zee, heeft in Berlijn niet die verrassing veroorzaakt, welke men zou meenen te mogen verwachten, seint de corr. der N.R.C. uit Berlijn aan zijn blad. Men gaf te kennen' op een actie van Engelsche zijde vooral doordat de eri- tilek in Engeland op het niets doen ter ontlasting van de Sow jet-Russische bond- INSCHRIJVINGSPLICHT VOOR HANDEL EN AMBACHT Bij besluit van den secretaris-generaal- van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart van 31 October 1940 werd de basis gelegd voor den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ont wikkeling van het bedrijfsleven. De taak om den opbouw tot stand te brengen is opgedragen aan de organisatie-com missie (de commissie- Woltensiom). De wijze van opbouw is destijds geregeld in een aantal besluiten. Een dier besluiten bevat de bepaling, dat het bedrijfsleven zal worden ingedeeld in zes hoofdgroe pen, namelijk voor de industrie, het am bacht, den handel, het bankwezen, hét verzekeringswezen en het verkeer. De aldus gevormde hoofdgroepen worden ieder naar producten of werkzaamheden onderverdeeld in bedrijfsgroepen en deze naar gelang van de belangrijkheid weer in vakgroepen c.q. ondervakgroep<en. In de afgeloopen maanden is de nood zakelijkheid gevoeld een beter inzicht te krijgen in de feitelijke verhoudingen op het gebied van den handel en het am^ bacht, alvorens een definitieven organic satievorm voor den handel en het am bacht in het leven te roepen. Als voor bereidende maatregel is thans versche nen de beschikking, op grond waarvan een ieder, die den handel of het am bacht uitoefent, verplicht is zich te doen inschrijven. Deze inschrijving vindt plaats bij een Icentraal punt en wel gelijktij dig voor alle ondernemingen. -Tot den handel in den zin van be doelde beschikking behooren o.a. alle in Nederland gevestigde natuurlijke - of j rechtspersonen, die er hun beroep van maken goederen te verkoopen in den regel door uitoefening van een winkel bedrijf of in den markt- of straathan del. Tot het ambacht wordt geacht te behooren niet 'alleen wat men vanouds ambacht pleegt te noemen (b.v. een sme- 1 derij), maar ook de in modernen vorm uitgeoefende kleinnijverheidsbedrijven. Tot het ambacht worden voorloopig ook gerekend de z.g. dienstverleenings- ondememingen, voorzoover deze niet zijn verkeers- of transportondernemingen. Be doeld worden b.v. glazenwasscherijen, schoorsteenvegersbedrijven, begrafenis-on dernemingen, e.d. Tot de tusschenpersonen moeten in den geest van deze beschikking allen gere kend worden, die hun bemiddeling ver- leenen bij de totstandkoming van han delstransacties, dus in den ruimsten zin des woords, inclusief makelaars in onroe rende goederen enz. De- Engelsche luchtmacht is gedurende het weekeinde met talrijke vliegtuigen boven -ons land verschenen. Door brand en brisantbommen is schade (hoofdzake- lijk aan ruilten) aan ongeveer 190 huizen j toegebracht; ook zijn verscheidene hui zen geheel vernield. Hierbij zijn 4 doo- den en 3 zwaargewonden te betreuren. Een fabriek heeft schade op-gel-oopen. Brandbommen hebben brand veroorzaakt in een boerenhofstede. Het vuur kon ech ter snel worden gébluscht. Overigens zijn id-e bommen ,in het vrije veld terecht gekomen. I In een in de bladen opgenomen offi- cieel-e publicatie wordt, onder verwijzing j naar het desbetreffend besluit van den, secretaris-generaal van h-anidel, nijverheid en scheepvaart in de gisteren gepubli ceerde Sta-aitscrt. bekend gemaakt, -dat alle vereenigingen en stichtingen van ondernemers', haar federaties, bonden en dergelijke organisaties, met uitzondering van die op het gebied van den land en tuinbouw en van de vee- en pluim veehouderij, zich voob 1 November moe ten aanmelden bij de afdeeling oecono- mische voorlichting vjm het departement van handel, nijverheid en scheepvaart Rijnstraat 24 te 's-Gravenha-ge. Het ANP meldt uit Stockholm: Vol gens -Reuter .is te Londen officieel be kend gemaakt, dat de in- dienst van Ide Britsche marine varende mijnenlegger Van Meerland en- de mijnenveger Caro line van ide vroegere Nederlandsch-e ma rine -tengevolge van vijandelijke actie verloren zijn gegaan. Verder is de mij nenlegger Nau tilluis -tengevolge van een aanvaring gezonken. i v Naar ANP uit Batavia meldt is de commandant van het Indische leger, luit.- generaal G.' J. Berenschot, bij een vlieg tuigongeluk, jnet noi£ 3 officieren om h-et l-even -gekomen. Het vliegtuig heeft bij- heit neerkomen ook nog -een- aantal i-nheemsche woningen in brand gezet, waarbij- 5 a 6 inheemschen den dood hebben gevonden. j Het hoofd- van het -afwikkelingsbureau van het departement van defensie heeft in ide Staatscourant bekend gemaakt, -dat nabestaanden- van gesneuvelde iNedér- landsche militairen desgewenscht ver goeding kunnen bekomen voor het be zoeken van het graf van iden gesneuvelde Een vergoeding van reiskosten k-an wor den gegeven voor het bezoek door ouders', pleegouders, stiefouders, voog den-, echitgenoote, kinderen -boven dien leeftijd van tien jaar en schoonouders van den gesneuvelde. LAND- EN TUINBOUW Scheuring van 100.000 h.a. grasland De regeermgscommissaris voor de bo demproductie deelt het volgende mede: De voedselvoorziening maakt het noo- dig, dat ten behoeve van oogst 1942 ongeveer 100.000* ha. grasland wordt ge scheurd. Bij voorkeur zal dit moeten geschieden op daarvoor geschikte gronden, zoodat in de eeijste plaats in aanmerking ko men goed ontwaterde zand-, klei- en zavelgronden. Het is dringend noodzakelijk, dat ieder, die kan medewerken, het zijne hierin bij draagt. Zullen -de verwachtingen beant woord worden, dan zal iop den geschikten grond van iedere 6 a 7 ha. er een ge scheurd moeten worden. Voorloopig zal dit aan de vrijwillige medewerking worden overgelaten, met dien verstande, dat voor iederen gebrui ker van grasland de gelegenheid wordt opengesteld voor 15 November 1941 op te geven, welke oppervlakte doior hem gescheurd zal worden ten behoeve van den oogst 1942. Uit Stad èn Provincie ZIERIKZEE. In de jaarvergadering van -den ANWB, afd. Zeeland', werd in de plaats van Jhr. mr. J. Schuurbeqiue Boeije tot consul ;in kring 3 gekoizen Dr. J. C. Röhner alhier. Gisteravond, omstreeks half 9 'geraakte, door de duisternis misleid aan -de Vissehersdijk bij de houtloods:, de heer J. H. te water. Op zijn hulpge roep sprong de heer C. Schot Jr., aarj de overzijde ibij de Gasfabriek, van het steigertje aldaar te water om den 'dren keling te redden. Met zaklantaarns werd' van de wal zooveel mogelijk bijgelicht^ terwijl inmiddels C. Heijboer van de gas fabriek met een ladder over de brug naar de houtloods snelde, teneinde hulp te kunnen bieden. De drenkeling kon ge lukkig de ladder grijpen, juist toen ook Schot de overzijde bereikte. Met vereen de krachten werd H. aan wal gebracht. Het ongeluk liep dus met een koud bad af voor drenkeling en redder. BURGH. In ide Zondagmiddag gehou den godsdienstoefening zijm twee bank biljetten vaini f 10 gecollecteerd, ui. één voor ide kerk en- één voor de 'diaconie. Met dank aan d-e(n) milde(n) geefster ot gever. ELLEMEET. Aan ide door H.D.S. te Bergen op Zoom uitgeschreven 20 k.m. wandeltocht, gehouden op 12 Oct. j.l. is deelgenomen door A. v. d. Nood, El'le- meet, L. Houtman, Elkerzee en mej. Pa. Hoogenboom, Du-ivendüjke,die alle drie -den -tocht volbracht-en. BRUINISSE. Schipper Erlsberg van Antwerpen heeft met de motorspits Frida Zaterdagavond tijdens het ruwe weer eenige angstige uren beleefd. Het motor schip was met een andere motorspits op sleeptouw, geladen met zout, onderweg van Duitschland naar Brussel. De beide schepen kregen averij, daar van de Frida de roerketting brak, en seinden om hulp. Bovendien kreeg de Frida een draad in de schroef, zoodat hot schip hulpeloos ronddreef. Niet minder dan 5 sleepbooten, die in de Vluchthaven te Zijpe lagen, snelden.de schepen te hulp, n.l. dej Beta uit Ant werpen, de Willem uit Dordrecht, de Bona Spes uit Dordrecht de En Avant uit Dordrecht en de Constance uit Ant werpen. De eene spits was spoedig opgepikt en binnengebracht, maar met de Frida had men meer .moeite en het is een wonder, dat dit schip niet is vergaan. Door aanhoudend pompen heeft men het evenwel boven water kunnen houden en het is thans op de slikken van de haven i bij Anna. Jacobapolder gesleept door de Jannis van gebr. Maas en Westbroek, waar de draad uit de schroef-zal wor den verwijderd. De vorige week werden van hier verzanden naar Holland ongeveer 600 tonnen, naar België -ongeveer 150 tonnen mosselen, beilde partij-en rechtstreeks door hier wonende handelaren. Via ide losplaatsen t-e Tholen -en Y-erseke gingen naar Holland, België en Dultschlanid on- gev-eer 3450 tonnen. Prijzen f2,60, f2,80 en f3,05 per ton-. 1 ST.-PH1LIPSLAND. Zondag 5 October werd de Diac. der Ned. Herv. Kerk verblijd met een gift van flO,—waar voor hartelijk dank werd gezegd. De lijistencollecte voor Winterhulp heeft in deze gemeente opgebracht de Bom van f31.82. Donderdag 16 October a.s., om 20.30 hoopt bij de Ger. Gemeente voor te gaan Ds. van den Berg van Krabbendijke. ST.-ANNALAND. Burgerlijke Stand over I september. Geboren: 7. Jannie Willemina, d. van J. W. iDijkema en. E. Doezelaar; I 18. Gerard Cornells, z. van P. C. Goede- gebuure en C. J. G. Dorst; 23. Cornells), j z. van P. Scherpenisse en H. P. Theu- L nisse. Gehuwd: Jan Athonij ide Wolff, 26 j. j.m., (van Middelburg) en Cornelia Hage, 22 j. jjd. Ingekomen: Adriana A. Dorst van Oud- Vossemeer; Elisabeth J. S. M. Hanssens van Breda; Maria D. Wessels—Bolier van Scherpenisse. Vertrokken: Adriana D. Ampt-Goedegebuure naar Groede; Helena A. C. M. Brooijmans naar Etten; Petro- nella C. IJ. Brooijmans naar id.; Catha- rina A. van den Berg naar Den Haag;, 1 Johanna Scherpenisse naar Wassenaar; Izaak Overbeeke en gezin naar Stave- nisse; Cornelia de WolfHage naar Mid delburg. I SCHERPENISSE. De leerlingfitter J. de j G. had het ongeluk bij het isoleeren van een waterleidingbuis door het 'aan brengen van een agfaltband zich aan i zijn hand z'oo danig te branden, doordat -een Ibran-d-end stuk asfaltbamd op zijn hand kwhm, -dat hij zich onder genees kundige hulp moest stellen. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor het ziekenfonds heeft op gebracht f 16,65. THOLEN. De omzet van mosselen, wel ke -door het kantoor te Tholen zijn ont vangen en weer gedistribueerd onder de verzenders, bedroeg vorige week ruim 5000 ton van 100 kg. De kwaliteit van de meeste partijen welke worden aange voerd, was best. Honderden kg. worden ingemaakt in het zuur en zout, waarbij vele handen werk vinden. Zelfs uit andere gemeenten, zijn ver schillende personen te Tholen iri de lood sen te werk gesteld. De vangsten van bot, waren loonend, ofschoon de aanvoer pp I het einde van dit seizoen, wekelijks minderd. Thans heeft het bestuur van het Waterschap „Die Vrije Polders onder Tholen" definitief besloten over te gaan tot het inrichten van een electrische in stallatie voor de bemaling van hun Wa terschap. Naar wij vernemen, zal dezle geplaatst worden naast de oude moior- installatie, welke men voorloopig, althans indien men er geen geschikte kooper voor kan vinden, intact zal laten. D-e kosten van verbouw, zijn zoodoende voor het Waterschap betrekkelijk niet hoog, daar men weinig heeft te verbouwen en men alleen naast de electrische installatie, een nieuwe pomp heeft aan te schaffen. Gehuwd: J. de Leeuw, 28 j. en A. Vis, 29 j. De Veehouderij Centrale heeft de uitsluiting van den slager H. v. d. Eijk alhier, opgeheven, daar slechts 300 gram vet in beslag is genomen. Door den heer E. is hierop in een uitvoerig request gewezen, daar gemakkelijk eenig vet in elke achtervoet vleescli na uithaling, aan wezig kan blijven. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ 14 Octoter. f 10.000 10576 f 1.000 3717 f400 2724 9639 13861 15944 20394 f200 3787 4746 10811 10825 11960 15385 15480 f 100 4239 4287 6905 7394 8965 10163 15007 16554 20068. 15 October. f1000 9056 19565 21200 f400 5827 8820 10414 12655 f200 2765 4193 7512 8070 8120 18445 f100 2097 2174 6436 8381 8972 12540 14319 14379 16181 18242 18523 21230. DE VERDUISTERING Zon onder 18.46 Zon op 8.06 Maan op 2.34 Maan onder 16.56 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moeit worden verduisterd. Bericht aan onze adverteerders Met het oog op de verdaisterings- voorschriften moet de courant met ingang van MAANDAG 20 OCTOBER, en zoo lang de omstandigheden dat vereiseheD, vroeger ter perse. In verband hiermede dienen alle advertenties 's morgens 9 uur op den dag van uitgaafin ois te bezit zijn. Om teleurstelling te voorkomen sohenke men hieraan voldoeD de aan dacht daar onder geen enkele voor waarde van deze regeling kan worden afgeweken. DE DIRECTEUR. TELEGRAMMEN BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Dinsdagnacht heeft een gering aantal Britsche bommenwerpers boven Zuidwest en Zuid-Duitsehland gevlogen. Op enkele steden werd een gering aantal brand- en brisantbommen neergeworpen, waardoor onbeteeken-de materieele schade werd aan gericht. Volgens de tot dusver ontvan gen berichten werden twee aanvallende bommenwerpers neergeschoten. DE TOESTAND IN IRAN. De nieuwe Sjah van Iran is, volgens een Reuterbericht, ontheven van zijn plich ten als opperbevelhebber van het leger. Ook het opperbevel over de gendarmerie dat tot dusverre 'door den Sjah werdi gevoerd, 'is hem ontnomen. Radio Tehe ran meldt, -dat het onder de huidige! omstandigheden en met het oog op den troonsafstand van -den voormaligen Sjah en zijn vertrek uit Iran noodzakelijk was dat ide nieuwe Sjah deze functies opgaf. Rechtbank te Middelburg Ter Openbare Terechtzitting der Arr.- Rechtbank te Middelburg is beëedigd als makelaar in scheepsbevrachtingen, dhr. G. J. Giljam, scheepsbevrachter te Brui- nisse. Ter Openbare Terechtzitting der Arr.- Rechtbank te Middelburg zijn beëedigd als Hulpofficier van Justitie, de heer G. Overbeeke, wachtmeester der Marechaus- ensée, brigade Tholen en de heeren W. Dral en S. Reitsma, wachtmeesters der Marechaussée, brigade Haamstede. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 13 October. VLAS. Om 11 uur was er nog geen- aanvoer. Op het land tamelijk vlugge handel, doch de productie i® nog klein. AARDAPPELEN, (per 100 kg). Eigenheimers blauwe en bon-te klei f 12 bintjes en industrie f 5,62zandaard-appe- len f5,12. Aanvoer: goed. Handel op de- vastgestelde prijzen. ROTTERDAM, 14 Oct. Heden werden ter veemarkt -aangevoerd: 2654 dieren, waaronder 1496 runderen, 69 paarden 21 veulen®, 80 schapen-, 246 nuchtere kal veren, 616 graskalveren, 126 bokken en geiten. Prijzen per stuk: melkkoeien 645 a 490 380, kalfkoeien 650, 500 385, varekoeien 440, 380, 27-5vaarzen 385, 305, 215; pinken 300, 215, 180; gras-kal- v-eren 200, 155, 80. De a-anvoer van -graskalveren was iets grooter met tragen handel en iets lagere prijzen. Melk- en kalfkoeien aanvoer als vor.ige week met stroeven handel en on veranderde prijzen. Varekoèilen aanvoer Miefcs ruimer met luien handel en niet geheel prijshoudend. Vaarzen en pinken aanvoer iets grooter met stuggen handel en iets lagere prijzen. SPORT Rcneuc-comblnati* Saroosktrk* 5 3 Voor de rust gaf eerst Stoel zijn ploeg met -een ;goed schot de leiding, om ver volgens met een achterwaartsche kop bal de voorsprong tot 0—2 te verhoogen, waarna Kooman de achterstand verklein de: 1—2. Na ide rust zorgde Boot op: handige wijze voor no. drie: 1—3. Daar na kwam de voorhoede der combinatie er bijzonder goed in. Verjaal Jr. bracht de partijen op gelijken voet: 3—3. De Wit, die eveneens een uitstekende wedstrijd speelde, zorgdè met twee goe de schoten voor een 5—3-voorspro,ng, waarbij het bleef, daar de combinatie in Verjaal Sr. en Dalebout een prima back- stel had, dat zich niet meer liet pas- seeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 3