ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE 3 MAANDAG 6 OCTOBER 1941 OPCiEMOi ZIERIKZEESCHE COURANT «DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA» ZWARE LUCHTAANVAL OP ROTTERDAM Uit Stad en Provincie sport ABONNEMENTi 1797 - 1889 Prijs: in Zierikzee f 1,60, elders f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.Y. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 9ÖSTE JAARGANG No. 14765 ADVERTENTIHS Prijs: 22 cents per. regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9.30 uur. ZWARE ENGELSCHE SCHEEPSVERLIEZEN - GROOT SOVJET-TRANSPORTSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Zaterdag bekend Aan het Oostelijke front zijn ge vechtshandelingen van groote be- teekenis aan den gang. Het lucht- wapen heeft in de Zwarte Zee een troepentransportschip van on geveer 20.000 brt. tot zinken ge bracht en in den afgeloopen nacht belangrijke militaire inrichtingen- te Moskou en Leningrad aangevallen. Er werden verscheidene zwaire branden waargenomen. Eenheden van de Duitsche ma rine gingen in samenwerking met de Finsche marine voort met het leggen van versperringen in de Finsche Golf. Duikbooten hebben op den At- lantischen Oceaan vier vijandelijke koopvaardijschepen, waaronder een groot tankschip van tezamen 28.000 brt. tot zinken gebracht. In den strijd tegen Groot-Brit- tannië brachten gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht ten Oos ten vain Great Yarmouth drie koopvaardijschepen van tèzamen 28,000 brt. tot zinken. Zij bescha digden bovendien in dezelfde wa teren, alsmede in het Kanaal van St. George vier groote koopvaar-, dijschepen zóó ernstig, dat nieuwe verliezen aan scheepsrüimte als zeker kunnen worden aangenomen. De luchtaanvallen waren voorts gericht op vliegvelden in Oost-En- geland. Noord-Afrika: in den afgeloopen nacht was een doeltreffende aan val van Duitsche gevechtsvliegtui gen gericht op de stad en de ha ven Tobroak. Britsche bommenwerpers ver woesten in den nacht van 3 op 4 October te Rotterdam twee kerken, brachten een Nederlandsioh haspitaalsohip. tot zinken en ver oorzaakten verliezen onder de burgerbevolking*. Gevechtshandelingen van den vij and boven het gebied van het Duitsche Rijk vonden niet plaats. De Britsche luchtmacht verloor in den tijd van 24 Augustus' tot 30 September 476 vliegtuigen. t)aar- vah werden er 418 door formaties van de luchtmacht, 58 door een heden van de marine neergescho ten'. In denzelfden tijd gingen in den strijid tegen Groot Brittannië in totaal 40 eigen vliegtuigen ver loren. gelijk inlanders tot militair chauffeur op geleid, terwijl de autoriteiten alle aan dacht besteden aan het aanleggen van groote hoeveelheden levensmiddelen, voornamelijk rijst. Tenslotte, zoo bericht de „D.A.Z.", zou den parachutisten worden opgeleid, die over een geheime techniek beschikken, in verband-met het tropische klimaat. MILITAIRE MAATREGELEN IN INDIË Vliegvelden in de rimboe en munitiedepots in bergholen Onder den titel „Oorlogsvoorbereidin gen in Nederlandseh-Indië" publiceert de „Deutsche Allgemeine Zeitung" een tele gram van haar bijzonderen correspon dent in Azië. In het artikel wordt on-i der meer verklaard, dat in Bangkok! steeds meer berichten binnenkomen over een intensieve oorlogsvoorbereiding in Nederlandsch-Indië. In alle steden wor den haastig schuilkelders ingericht. In Batavia bouwt men zelfs schuilplaatsen, die een onderkomen bieden aan 20.000 personen. In de munitiefabrieken van Bandoeng wordt koortsachtig gewerkt, terwijl in holen in de bergen geheimie< munitiedepots worden ingericht. De V.S. krijgen dagelijks opdrachten voor de levering van bommenwerpers ën vrachtauto's. De kusten der eilanden wor den idoorloopend door watervliegtuigen bewaakt. In de rimboe zijn meer dan; vijftig zorgvuldig gecamoufleerde vlieg velden aangelegd. In geheel Ned.-Ihdië constateert men een uitbreiding van het luchtwapen, hetgeen de beste afweer wordt geacht tegen een vijandelijke in vasiepoging. Aan den anderen kant 'wordt het land leger steeds meer gemotoriseerd. Men besteedt aandacht aan het feit, diait het van groot nut is, indien een groot aan tal troepen zoo snel mogelijk op bepaal de, bedreigde plaatsen kan worden sa mengetrokken. Ook worden zoovel mo- 112 BURGERS GEDOOD EN ACHT VERMIS1 196 GEWONDEN, WAARONDER 70 ZWAAR Op den avond van; 3 October is de stad Rotterdam het doelwit geweest van een bomaanval door de Engelsche luchtmacht, welke een groot aantal slachtoffers onder de burgerbevolking heeft gemaakt. Bij helder zicht vlogen de Engelsche machines stelselmatig steeds weer op mi litair onbelangrijke woonwijken af, die met brisant en brandbommen bestookt werden. Ziekenhuizen, kerken en musea oefenden daarbij hun gebruikelijke bijzon dere aantrekkingskracht op de Britsche piloten uit. De kerk van de Noorsche gemeente werd door brandbommen ge troffen en verwoest. De pastorie van de St. Ignatiuskerk werd door een vol treffer in puin gelegd. Öp de St. Willir brorduskerk werden bommen geworpen, welke in de omgeving van het godshuis groote verwoestingen aanrichtten en doo- den en gewonden maakten onder de burgerbevolking. Zeer zwaar werd de" St. Elisabethskerk geteisterd. Het midden- Schip van deze kerk ligt volkomen in puin. Was de zinlooze zucht tot vernietiging van de Engelsche vliegers op deze wijze gericht op doelen, bestemd voor het uit oefenen van den godsdienst, ver afgele gen van alle militaire doelen, ook dit maal schrokken zij! er niet voor terug om met voorbedachten rade inrichtingen van het Roode Kruis te bomb ar deer eri, die als zoodanig duidelijk gekenmerkt waren, zoo b v. een ziekenhuis aan den Bergweg en een voor anker liggend hojspitaalschip. Een tehuis voor ouden van dagen werd door voltreffers in puin gelegd. Alle bewoners vonden daarbij den dood. Het wereldberoemde museum Boymans werd dóór brand- en brisant bommen getroffen. Een vleugel van het museum geraakte in brand. Door het dappere optreden van het bewakend per soneel gelukte het het vuur te blusschen en zoo schade van grooteren omvang te voorkomen. Het aantal dooden door dezen brutalen aanslag op leven en eigendom der be volking van een land, dat dooir Engeland tot den oorlog is. opgehitst en verraden, bedraagt volgens de laatste opgevan 112. Bovendien zijn er acht vermisten, die vermoedelijk onder de puinhoopen liggen. Het aantal in de ziekenhuizen opgenomen gewonden bedroeg Zaterdagmiddag 196, van wie 70 in ernstigen tpestand ver- keeren. Ook hier is weer duidelijk het bewijs geleverd, dat het de Engelsche legerlei ding niet zoo zeer er om te doen is den vijand militair te treffen, doch dat zij niet er voor térugschrikt om door uitge sproken terreurpogingen van- dezen aard onrust te zaaien onder de bevolking van de bezette gebieden, in de ijdele hoop, hierdoor aan de bezettende macht moei lijkheden te kunnen bereiden. De gevolmachtigde van den Rijkscam- missaris voor de stad Rotterdam, Presi dent dr. Volkers, bezichtigde reeds Zater dagmorgen de aangerichte vernielingen en betuigde namens den Rijkscommissa- 1 ris aan de getroffen gezinnen en aan het bestuur van het verwoeste tehuis voor ouden van dagen zijn deelneming. Tevens werden alle maatregelen genomen om door onmiddellijke beschikbaarstelling van geldmiddelen den eersten nood te j lenigen en hulp te verkenen. HAAMSTEDE. In hotel Bom hfeld Vrij dagavond de Floraliavereeniging een le denvergadering onder leiding van burge meester RÖell. De ontvangsten over 1940 hadden bedragen f88.91, de uitg. f74.03, zoodat er over» het op 31 Juli afgeslo ten boekjaar een goed slot was van; f 14.88. De secretaresse las hierna het jaarverslag over 1940-'41 voor. De aftredende bestuursleden: Jhr. R. Röell, mevr. van Citters, ds. Saraberj, (C. de Bruine en P, v. d. Berge werden bij acclamatie herkozen. Alvorens tot de uitreiking van de op de vorige week gehouden tentoonstelling behaalde prijzen over te gaan, sprak de voorzitter er zijn voldoening over uit, dat deze tentoon stelling zoo uiitstekend geslaagd is. Ver volgens werd de uitslag van de dezen zomer gehóuden 'voortuinwedstrijd mee gedeeld. Ie groep: le pr. Jan van Waveren; 2e. j. A. v. Waveren; 3e. J. H. Lande- gent; 4e. mevr. wed. v. d. Bout. 2e groep: le. B. Th. Boot B^Thzn.; 2e. P. C. Landegent; 3e. T. L. Jonker en J. M.; Beije; 4e. L. O. Jonker, W|, Dijkman, wed. Jac. Verton, C. B. Blom* 3e groep: le. J. Slager; 2e. C. Groen- leer. 4e groep: le. P. Kloet; 2e. M. v. d. Weel; 3e. J. Krijger; 4e. C. van der' Maas (Hoogenzoom). Naar aanleiding van dezen uitslag wer den door den voorzitter nog enkele wij-' zigingen gegeven ter verbetering1 der voortuinen. NOORDGOUWE. Burgerlijke Stand over September. Geboren: 26, Daniël Dinge- man, z. van Andries Wolfert Jumelet en Willemijna Adriana van den Berg (van Bruinisse). Overleden: 2. Johannis Abra ham DoelemanJ, 1 |dj.i z. van J. W. Doe- leman en P. C. van den Hoek (van Drei-, schor); 17. Johan Jakob Isheim, 70 j., echtg. van A. E. van der Ploeg (van Zierikzee); 18. Kornelis van de Kasteele, 79 j., ongehuwd (van Kerkwerve). THOLEN. De verzending van mosselen ui,t Tholen neemt hand over hand toe. Was het de eerste twee weken 900 en 1900 ton, nu is het gestegen tot ruim 4000 ton "Honderden tonnen worden te Tholen geknipt en ingemaakt, wat na tuurlij ic aan vele handen werk geeft, terwijl ook het uurloon zoodanig is, dat een goede boterham kan worden ver diend Voor het buitenland werden de i meejste verzonden naar Duitschland en een klein kwantum naar België. De bot vangsten waren deze week niet zoo gul als vorige week, evenwel waren de vang sten loomend. Burg. Stand. Gehuwd: K. B. van Poepeler., 28 j. en H. v. Haaften, 25 j, W. C. Geuze, 23 j.-en C. Burgers, 19 j. Overleden: K. L. M. Lindhout, 56 j„ echtgenoote van H. I. Stoutjesdijk. Aangesteld tot kassier voor de dir belasting en registratie, onze stadgenoot de heer D. v. Leusden. Van het kantoor der registratie Bergen op Zoom is overgeplaatst naar hetzelfde kantoor te Tholen, mej. Scheffelaar van Bergen op Zoom. KBRKNIEUWS DE VERDUISTERING Zon op 7.50 Zon onder 19.08 Tusschei zonsondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. VERSQ^LENDE^ERIGHTEN Gaan bloem op broodbonnen Om misverstand te voorkomen wordt er -de aandacht op gevestigd, dait, zoo als ook uit de lijst van geldige bonnen; voor voedingsmiddelen blijkt, ide kleine bonnen van 'de broodkaart uitsluitend recht geven op het koopen van een half rantsoen brood of gebak, zoodat op deze bonnen geen bloem kaïn worden gekocht. Petroleum voor kookdoeleinden De secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat het noodzake lijk is gebleken, ide periode, waarin de nieuw aan te wijzen bon voor petroleum voor kookdoeleinden geldig zal zijn, van acht op twaalf weken te brengen. Derhalve geeft gedurende het tijdvak yam 6 .October tot en met 27 December a.s„ elke der met „14" genummerde bon nen vain de bonkaarten „M" en „O" recht op het koopen van twee liter petroleum voor kookdoeleinden. Vergiftigde pannekoeken Zaterdag is te V e n 1 o overleden de ongeveer 80-jarige K. Peters. De man, die slechts een dag ziek was geweest, toonde vergiftigingsverschijnselen. Naar thans is komen vast te staan, had de familie Peters Donderdag -jl. pannekoeken gegeten. Toen de echtgenoote van het slachtoffer het beslag voor ide Koek,, maakte, wilde zij er een weinig tarwe bloem aan toevoegen. In plaats van bloem nam zij bij vergissing echter een zakje, waarin zich loodarsenaat bevond hetgeen in opgelosten toestand gebruikt wordt voor het bespuiten van aardappel velden. Zij vermengde het witte poeder met het deeg. Spoedig na het middag maal, waarbij Peters, idieiis echtgenoote en een 6-jarig kind van de pannekoeken hadden gegeten, deden zich bij het drie tal ziekteverschijnselen voor. De toestand van het kind was reeds spoedig zoo ernstig, idat het naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Peters, die met zijn echtgenoote 'thuis verpleegd werd, is gisteren aan de gevolgen overleden. De toestand van de vrouw en van het kind is ernstig. Kindaren speelden mat vuur Vrijdagavond is brand uitgebroken in de boerderij van den heer O. Hamminga te Miiddelbert (gemeente Noorddijk) Het vuur is ontstaan, doordat kinderen met lucifers speelden. De brandweren uit Noorddijk en Groningen hebben het vuur bestreden. De groote schuur is to taal afgebrand. Het woonhuis kon 'be houden blijven. Een varken is in de vlammen omgekomen. De schade wordt door verzekering gedekt. i RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 7 October HILVERSUM I. 415.5 M. 6,45 gram.; 6,50 ochtendgymnastiek; 7 gram.; 7,45 ochtendgymnastiek; 8 BNO: Nieuwsberichten; 8.15 gram.; 9.15 voor de huisvrouw; 9.25 gram.; 11 voordracht 11.20 Orkest Malando; 12 Roemeensch or kest Gregor Sorban; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: nieuws- en economische berichten; 1 gram.; 1.30 Gerard Lebon en zijn or kest; 2.15 gram.; 2.45 Gévarieerd pro gramma; 3.30 zang met pianof; 4 (wijdings woord; 4.20 gram.; 4.45 sport en speli voor de jeugd; 5 gram.; 5.15\BNO: nieuws economische en beursberichten; 5.30 or gelconcert; 6 voor de plattelandsvrouw! 6.15 Romancers; 7 Actueel halfuurtje; 7.30 gevarieerd programma; 8.15 Radiotooneel 9 John Kristel en zijn orkest; 10 BNO»: nieuwsberichten; 10.15 politiek week- praatje; 10.30—12 gram. HILVERSUM II. 301,5 M. 6.45—8 zie Hilversum I; 8 B;NO nieuws berichten; 8.15 gram.; 10 morgenwijding 10.15 zang met pianobegeleiding; 10.40 voordracht; 11 gram.; 12 Boyd Bachman en zijn orkest, opn.; 12.45 BNO: nieuws- en economische berichten; 1 Klaas van Beeck en zijn orkest; 1.30 orgelconcert en solist; 2 Haarlemsche orkestvereeni- ging; 3,30 voor de zieken.'; 4 jJiean Jacques Rousseau, le devin du village, causerie met gram.; 4.30 gram.; 5.15 BNO: nieuws-, economische- en -beursberichten; 5.30 Otto Hendriks en zijn orkest; 6.15 boekbespre king; 6.30 gram.; 6.45 cyclus: In eeni .nieuw licht bezien, voorbereid door de NSB; 7 actueel halfuurtje; 7.30 nabe schouwing over het Radiomuziekfeest v. Harmonie- en Fanfare-orkesten; 7.45 re portage; 8 gram.; 9 orgelconcert; 9.45 gram.; 10 BNO: nieuwsberichten; 10.15 10.20 avondwijding. VOETBAL. Vriendschappelijk. 5 October. Zierikzee I—Burgth I 2-0- Zierikzee II—Burgh II 3—1 HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 6 October. 1100.000: 15831 f50.000: 8864 flOOQ: 4044 4748 7029 f400: 1352 1949 1975 2061 2031 7480 11791 18072 18534 19326 f200: 5144 15285 16856 f100: 2818 9290 10379 11128 11468 1224 12761' 14188 17379 13635 21045 21872. CORRESPONDENTIE Wij herinneren nogm: als aan onze reeds vroeger gepubliceerde mede- deeling, dat ingezonden stukken inzake sportaangelegenheden nic 1 in ons blad worden opgenomen. DE REDACTIE, LEGER DES HEUS Woensdag 8 uur hopen de heer en mevr. Jac. SmaelJoosse, thans de lei ders van het Leger des Heils in Neder land een bijzondere samenkomst te lei den. De heer en mevr. Jac. Smael zijn door Kommandant B. Vlas, die om ge zondheidsredenen zijn werk als Leider van het Leger des Heils, moest neerleg gen, geroepen tot deze groote en ver-» antwoordelijke taak en reeds 20 jaren werkzaam in de organisatie van het Le ger des Heils. Burgerlijk* Stead vee Zierikzee Gehuwd: 1. A. L. de Graaf, 35 j., geseh. en P. S. Romijn, 38 j., wed. van F. C. van der Westen; 1. J. van der Sande, 28 j. j.m., en L. J. Stobbelaar) V j. Jjd. I In de groote zaal van den Haagschen Dierentuin heeft de bekende wereldreiziger dr. Collin Ross een lezing gehouden over het onderwerp .Het Europeesche Aziatische steppencontinent van Dzjingis Khan tot Stalin". Onder de talrijke aanwezigen bevond zich de Rijkscommissaris. Na afloop van de lezing deelt dr. Collin Ross handteekeningen uit. Dr. Collin Ross zal deze, ook voor Nederlanders zeer belangrijke lezing, In 16 steden van ons land houden (Polygoon-Meyer)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1