xWWWxxWxx RADIO-PROGRAMMA Donderdag 2 October HILVERSUM I. 415.5 M. 6,45 gram.; 6,50 ochtendgymnastiek; 7 gram.; 7,45 ochtendgymnastiek8 BNO: nieuwsberichten; 8,15 gram.; «9,15 voor de huisvrouw; 9,25 gram.; 10 zang met pianobegeleiding; 10,30 gram.; 11 voor. den boer; 11,20 fluit en clavecimbel; 12 Roemeenseh orkest Gregor Serban12,40 almanak; 12,45 BNO: nieuws- en econo mische berichten; 1 De Ramblers; 1,30 orgelconcert en zangj 2 zanig met piano begeleiding2,30 gram.; 3 De Mandoilli- nisten; 3,30 voor de zieken; 4 gram.; 4,30 Gerard Lebon en zijn orkest; 5,15 BNO: nieuws-, economische-- en beurs- berichten; 5,30 De Melodisten en deHod- lars; 6,30 sport en lichamelijke opvoeding 6,45 gram.; 7 actueel halfuurtje; 7,30 Klaas van Beeck en zijn orkest; 8,00 Utrechtsch Stedelijk orkest; 8,45 „Onze gedenkteekenen een nationaal bezit"; 9 Utrechtsch Stedelijk orkest; 9,30 gram.; 9,45 gram.; 10 BNO: nieuwsberichten; 10,15—11 gram. HILVERSUM II. 301,5 M. 6,45—8 Zie Hilversum' I. 8 BNO:nieuws berichten; 8,15 Nederlandsche liederen (gr.pl..); 8,45 gr.; 10 morgendienst10,20 pianovoordracht10,40 voordracht; 11,00 ensemble Jack der Kinderen; 11,45 gr.; 12 Otto Hendriks en zijn orkest; 12,45 BNO: nieuws- en economische berichten; 1 orkest Malando; 1,45 voordracht; 2 00 gram.; 3 voor de vrouw; 3,20 viool, piano en gram.; 4 Schrammelkwartet; 4,30 voor de jeugd; 5 Christelijke ilectuur (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting); 5,15 BNO: nieuws-, economi sche- en beursberichten; 5,30 zang met pianobegeleiding; 6,15 Causerie „Sociale zorg ook voor U"; 6,30 pianovoloindracht; 7 actueel halfuurtje; 7,30 gram.; 7,45 „Brandende kwesties"; 8 Amusementsor kest en solist en radiotooneei; 9 De Ro mancers en dameskoor Aethercharme" 9,45 gram.; 10 BNO: nieuwsberichten; 10,15—10,20 Avondwijding. BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN De secretaris-generaal van het depar- ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt het volgende bekend in zake de distributie van vaste brandstoffeii Aan de verbruikers, die voor kook- doeleinden op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen, al dan niet in com binatie met petroleum, zijn aangewezen, werden bonkaarten M en N uitgereikt, waarvan tot dusverre vier, onderschei denlijk vijf bonnen zijn geldig verklaard, welke ieder recht gaven op het koppen van één eenheid vaste brandstoffen!. Voor den aanstaanden winter zullen voor kookdoeleinden van deze kaarten nog drie bonnen worden geldig ver klaard, ieder voor een tijdvak van twee maanden. In verband hiermede is thans bepaald, dat de met „K.F. 06" gemerkte bonnen gedurende het tijdvak van Woens dag 1 October 1941 tot en met Zondag 30 November 1941 recht geven op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen, met uitzondering van fabriekö- turf. Zooals reeds een dezer dagen is gepubliceerd, is thans anthraciet niet meer op deze bonnen verkrijgbaar. —Tevens wordt bekend gemaakt, dat ge durende het tijdvak van Woensdag 1 October 1941 tot en met Vrijdag 31 Oc tober 1941 de met de woorden „gene- rator-anthraciet Tiende periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 1 hectoliter (max. 75 kg) anthraciet- nootjes V of 50 kg turfcokes. De met de woorden „generator-turf tiende pe riode" gemerkte bonnen geven gedurende bovenstaand tijdvak recht op het koppen van 50 stuks baggerturf. Wie slechte manieren heeft, heeft al tijd ongelijk. Feuilleton Roman van Christel Broehl-Delhaes 3 Nadruk verboden Jij vond die sjaals toch ook zoo mooi en aangezien ik er een voor me zelf wil koopen, zou ik jouw meening wel eens willen hooren: Bruin of blauw? Blond! zegt Johanne met een. dood ernstig gezicht. Hermine kijkt haar slechts even van terzijde verbaasd aan. Ze zoekt tever geefs naar eenig verband tusschen Jo- hanne's antwoord en hetgeen zij ge vraagd heeft. Ze is al een paar jaar getrouwd, een flinke, verstandige huis vrouw maar zeer nuchter in haar den ken. Hoe kan men dan van haar ver wachten, dat ze Johanne's antwoord met het gesprek van zooeven in verband zal brengen? Hermine vergeet blonde jon gens, die blozen van verlegenheid, weer onmiddellijk. Johanne is anders. Johanne is een schrijfster. Zij gelooft aan toe valligheden en beschikkingen en is niet vrij van bijgeloof. Zij is nu eenmaal schrijfster. SCHERP TOEZICHT OP DE KOLENDISTRIBUT'E T»g*n ove'tr#d ngen WO'd «t'-eng cpg*trt» den In de groeiende reeks van goederen, welke in den achter ons liggenden tijd, tot „distributiegoed" zijn verklaard, ne men de vaste brandstoffen wel een zeer bijzondere plaats in. Immers, in den win ter heeft vrijwel de geheele bevolking, kolen of turf voor verwarming noodig Daarnevens zijn deze grondstoffen voor zeer velen vooral ten plattelande onont-, beerlijk voor kookdoeleinden. Voorts is het geheele bedrijfsleven, de land- en tuinbouw en het vervoer te water en over land land in toenemende mate van vaste brandstoffen afhankelijk geworden nu benzine en olie steeds schaaischer. worden. Indien men ten slotte dan nog. bedenkt, dat ook gas en electriciteit uit kolen worden opgewekt, spreekt de groo-, te beteekenis van het kolenvraagstuk voor een ieder wel zeer duidelijk. Nu de kolenvoorziening aan de over-, heid steeds meer zorgen baart, moge er nog eens op gewezen worden, dat een goede distributie van vaste brandstoffen, een levensbelang is voor ons geheele land. Echter kan de overheid wel een complex van maatregelen opstellen, waar door een rechtvaardige verdeeling van de beschikbare hoeveelheid gewaarborgd is, het distributie-apparaat kan zoo vlot mogelijk functionneeren, dit alles is niet. voldoende. Het blijft noodzakelijk door voortdurende controle en door het op leggen van strenge straffen te waken voor de naleving der voorschriften. Dit is nu meer dan ooit noodig, omdat de beschikbare hoeveelheid brandstoffen nauwelijks toereikend is 'om in de meest dringende bghoeften te voorzien. Een onrechtmatige bevoorrading gaat onher roepelijk ten koste van, hen, die niet in staat zijn om de abnormale hooge prijzen voor clandestien verkrijgbare waren te betalen. De onlangs bij het Economisch Sanctie- besluit 1941 verscherpte strafbepalingen en het wijdvertakte controle-apparaat, dat door het Rijkskolenbureau is inge steld, dragen thans reeds in belangrijke mate b'i; tot het wegnemen der misstan den, zoodat er gegronde hoop gekoesterd mag worden, dat overtredingen in het vervolg slechts sporadisch zullen voor komen. RECHTZAKEN V«rbod«n wapenbezit Voor het Duitsche Landesgericht h^eft zich de 59-jarige arbeider T. uit G. we gens verboden wapenbezit te verantwoor den gehad. Verdachte had een vuurwa pen met eenige patronen uit gierigheid niet ingeleverd. Hij betoogde, dat hij nooit van het wapen gebruik gemaakt zou hebben. De officier van justitie wees er in zijn requisitoir op, dat wie in strijd handelt met het verbod van het wapen bezit ondanks de zeer hooge straffen, de gevolgen moet dragen. Steeds op nieuw ?s gewezen op het verbod inzake het wapenbezit. Wie desondanks, om- welke redenen ook, alle waarschuwin gen negeert, kan zich ovér de gevolgen niet beklagen. De officier eischte een- tuchthuisstraf van twee jaar. Het ge rechtshof veroordeelde den verdachte confonn den eisch van den officier van justitie. De omsingeling der sovjet-divisies. Infanterie-geschut is in stelling gebracht en het vuur wordt geopend (Atlantic-Holland) NEDERLANDSCH - DUITSCHE KULTUURGEMEENSCHAP In1 den schouwburg te Middelburg heeft de werkgemeenschap Walcheren van de Nederlandsch—Duitsche kuituur gemeen schap leden en genoodigden Zaterdag een kunstzinnigen middag aangeboden. De voorzitter der werkgemeenschap, de heer A. M, D. van den Berg, •begroette in het bijzonder den gevolmachtigde voör Zeeland van den Rijkscommissaris, enden Duitschen dichter Ludwig Bate. Spreaer zeide te hopen, dat de heer Bate in Zeeland, het land met zijn bijzondere bekoring, met zijn wonderlijke luchten 'die haar weerga niet hebben, met zijn stoere mannen, vrouwen en paarden evenals zoovele kunstenaars vóór hem, inspiratie tot nieuw werk zal vitoden. LuidKvig Bate die dezer dagen in ver scheidene steden van ons land voor de Kuituurgemeenschap Heest, droeg eigen gedichten en uit éigen proza voor. Een gedeelte van zijn programma was gewijd aan ons land. Ter afwisseling -van het gesproken woord voerden de h eeren Höfelein eto Vleugels een aantal klas sieke composities uit. Aan het slot van den middag heeft de- heer Lanwer den kunstenaars dank ge bracht en er zijn vreugde over uitgespro ken, dat deze tweede uitvoering tal van nieuwe belangstellenden tot de Neder- landschDuitsche'' Kultuurgemeemisiehap heeft gebracht. VERSCHILLENDE BERICHTEN g arenwinkeliers en omzetbelasting De wnd. secretaris-generaal van het de partement van Financiën heeft bepaald, dat betaling van door winkeliers in ta baksfabrikaten over het derde kwartaal 1941 verschuldigde omzetbelasting achter wege kan blijven.' Belanghebbenden die nen ermede rekening te houden, dat van I 1 October 1941 af de heffing op de ge-, f wone wijze zal plaats vincfen. Kolenbonnondrukkorij Den laatsten tijd waren te Den Haag en elders vele valsche kolenbonnen m omloop, waarin een levendige handel 1 gedreven. Het is den Centrale Opsporings dienst gelukt de drukkerij te ontdekken, waar dezi valsche kolenbonnen werden vervaardigd. Zeven personen, die zich met het drukken en verhandelen be zighielden zijn aangehouden. 1 De recherche heeft in de drukkerij een inval gedaan en daar cliché's, zetsel en andere typografische benoodigdheden in beslag genomen benevens nog 5000 val sche kolejnbonnen, welke ter aflevering I gereed lagen. Hermine is aan de telefoon. Wat zou je er van zeggen, als we eens een beetje frissche lucht gingen happen? De kleine stad, waar de beide vriendinnen wonen, ligt volop in het groen en vormt de toegangspoort tot het bekoorlijke middelgebergte. Het zou voor, jou ook niet kwaad zijn! Lieve kind, ik kan onmogelijk. Het spjjf me, maar ik heb het verschrikkelijk drukl Laat dat werk toch zwemmen! De zon straalt aan den hemel. Wie weet, of we nog ooit zoo'n dag zullen beleven' Die mooie dagen, daar moet je van pro fiteered! Onze Lieve Heer zal het wel niet zoo kwaad met mij meenen en me nog een paar van die mooie dagen sturen. Maar vandaag kan ik niet uit, vandaag kan ik werken en zoo'n zelden voorkomende gelegenheid mag ik niet ongebruikt laten voorbijgaan. Jij bent ook alleen maar verliefd op je werk luidt het bitse antwoord. Nijdas, moet je me dan persé weer oVerhalen? Vooruit dan maar. Om twee uur aan 't station! Waarom „nijdas"? Wees blij, dat je gezondheid me zoo ter harte gaat, eeuwi ge huismusch! Maar wat vertel je me daar van twee uur? Dat is veel te laat Van omzatbftlasting vrij gustald Blijkens een publicatie in de Maandag verschenen staatscourant zijn de volgende, bewerkingen van visch, mosselen, oesters, garnalen en krabben van omzetbelasting vrijgesteld. het schoonmaken, sorteeren, Hoelen, be vriezen, zóuten, rooken, marineeren, fi leeren, drogen, met bederfwerende mid delen of met azijn behandelen, opensnij den, kelen en verwijderen van de niet voor menschelijk gebruik bestemde dee- len; het verdeelen van visch in de lengte, in de breedte of in beide richtingen (b.v. bij de bereiding van vischfilets) het met kruiden, specerijen en suiker behandelen van haring en sprot. De bereiding van worst, pasteien, sa lades en conserven wordt aangemerkt als een verder bewerken of verwerken van visch. - De levering is thans ook van om zetbelasting vrijgesteld voor: visch, mos selen, oesters, garnalen en krabben in de gebieden van alle gemeenten, welke zijn gelegen aan de zee, aan het IJssel- meer, aan kustwateren en aan zeearmen, welke in dit verband als „zeehaven plaatsen" worden aangemerkt Z««uwiche jongens naar Duitichland Dinsdagochtend zijn 46 'jongens uit alle deelen van Zeeland voor een vacantie- verblijf naar Duitschland vertrokken. Zij -zullen tot 4 November worden gehuis vest in het Zonnehuis te Hartzfeld Wup- perthal. Den jongens is uitgeleide ge daan door mr. W. K. H. Dieleman, direc teur van het provinciaal bureau Zeeland van den Nederlandschen Volksdienst, welke dienst deze uitzending verz'orgt. Engalsche luchtaanvallen Gisternacht is de Engelsche actie bo ven ons gebied gering geweest. In een stad in Noord-Holland is een 25-tal woon huizen door bomsplinters licht bescha digd. Voorts zijn bij een Engelschen aan val op een schip voor onze kust een man, een vrouw en een kind door machines geweervuur gewond. D* onbtwaakU overweg Gistermorgen omstreeks 8 uur zag de landbouwer G. Pasjes, die niét paard en wagen den onbewaakten overweg bij het veer bii Almelo wilde oversteken, den Itrein uit de richting Almolo niet aanko-. men. Het gespan werd door den trein gegrepen en de landbouwer werd gedood Ook het paard is omgekomen. De trêin had vijftien minuten vertraging. Gratis vlich Ongewoon veel meeuwen bewogen zich Zondag en Maandag boven de Wester- EN WAT MET DE KINDEREN Wat moet er met al die Russische kinderen gebeuren, wier ouders vermoord zijn door de bloeddorstige Sovjet-com missarissen? Wat moet er met de kinderen gebeu ren, wier ouders tijdens de vlucht het leven lieten, of die hun ouders zijn kwijt geraakt? Hulp moeten deze kinderen hebben en liefst zoo spoedig mogélijk. Die hulp zal ook door de Nederland sche ambulance verleend worden, die straks naar het Oostfront gaat vertrekken Die hulp zal verleend worden aan deze ouderlooze kinderen, zoowel als aan de gewonde soldaten. Maar die hulp kan niet Jang op zich laten wachten. Daarom moet de Nederlandsche ambulance zoo spoedig mogelijk uitrijden. Daarom moet u niet langer wachten met het storten van uw bijdrage voor deze Nederlandsche hulpexpeditie. Daarom moet U vandaag nog iets meer dan u missen kunt overmaken op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. haven te M e d e m b 1 i k en al spoedig ontdekte men ontelbare visschen onmid dellijk aan de oppervlakte: snoekbaars, voorn, blei. brasem enz. Heel Medemblik eet thans geheel gratis visch en er zijn pracht-exemplaren bij en nog steeds gaat men voort, de visch op te scheppen uit het water. NIEUWE ZEEPBON Gedurende het tijdvak van 1 October tot en met 31 October a.s. geeft de met „120" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", alsmede de met „C zeep" gemerkte bon van de zeepkaarten P en Q, welke respectievelijk aan kinderen be neden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar zijn uitgereikt, recht op het koopen van hetzij 150 gram toiletzeep (samenstelling van na 1 September 1940), hetzij 90 gram huishoudzeep, hetzij 200 gram zachte zeep (samenstel ling van vóór 1 Januari 1941), hetzij 150 gram 'Sachte zeep (samenstel ling van na 1 Januari 1941), hetzij 100 gram zachte zeep (samenstel ling van na 31 Augustus 1941), hetzij 300 grain zachte zeeppasta, hetzij 250 gram zeeppoeder, hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, - welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van één bon worden uitver kocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „C toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart P, welke aan kinderen be neder. den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstel ling. Om vijf uur is „het donker. Laten we zeggen om twaalt I Accoord, tot straks dan! Johanne legt den horen op den haak. Haar blik glijdt over het manuscript, waaraan ze dezen ochtend zoo vlijtig heeft gewerkt. De geheele kamer ruikt naar verwelkte rozen. Ze moet een raam open zetten en die bloemen wegdoen. Als ze er maar niet zoo aan gehecht was. Ach wat, dat er aan gehecht zijn is niets dan ijdelheid en als je dat dan persé wil misschien ook een beetje- dank baarheid. Dankbaarheid, omdat ze haar gevoel voor eigenwaarde heeft terugge vonden. Door vijf simpele rozen!.... Middags staat Hermine precies op tijd aan het station. Zij torst een om vangrijke boodschappentasch, die natuur lijk*' vol gepropt zit met boterhammen. Hermine is zoo vreeselijk praktisch; Jo hanne vergeet meestal te eten, voelt zich dan .slap en mat en weet niet, wat zc beginnen moet. Dan zegt Hermine met kennis van zaken: Je hebt weer eens niets gegeten, en begint de boterham men uitr te pakken. Dat moet men toe geven ze kan uitstekend boterhammen klaar maken. Johanne heeft zelden hon ger, maar de boterhammen van Hermine wekken den eetlust op; dat zegt vol doende. Herminc is een patente meid. Zij ver geet nooit, dat een mensch niet alleen van geestelijke dingen kan leven, maar dat hij -pok gevoed moet worden. Teza men en in vereeniging met mevrouw Gahl zorgt zij voor Johanne's lichamelijk welzijn. Kind, is me dat een weertje! roept ze Johanne al van verre toe. Haar wan gen gloeien als een bellefleur, haar blau we oogen stralen en tusschen haar na- tuurlijk-roode lippen lacht een schitte rende rijhagelwitte tanden. Je hebt de zou hard noodig, jij bleekgezicht! Ze nemen kaartjes. Slechts twintig minuten behoeven ze te sporen om mid den in den Eifel te zijn. Als ze uit den trein stappen, steekt Hermine haar arm onmiddellijk door dien van Johanne. Zij geven aan de con trole haar kaartjes af en slenteren op gewekt en met het onbezwaarde gemoed van menschen, die vacantie hébben, het dorp uit, Gods vrije natuur tegemoet; Jo, al® je soms iets op je hart hebt zegt Hermine, wie maar weinig ontgaat. Waarom zou ik wat op m'n hart hebben? zegt Johanne 'n rechtstreeksch antwoordontwijkend. Haar sterk karak ter verdraagt geen bijstand van anderen, vooral niet, wanneer 'torn pijnlijke din gen gaat als die, welke haar nu onop houdelijk beroeren en waarmee ze het HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 30 September, f 1000: 1123, 4840, 11099, 11414, 1587. -f400: 2743, 3080, 17919, 21479. f200: 8170, 21521. f 100: 1062, 1341, 1483, 3226, 3861, 9914, 15203, 15956, 20129^21192 21680. Trekking van 1 October. flOOo: 10307, 12717, 14404, 14773, 17926, 19140, 19259. f400: 19775. f 200 5621, 8245, 9415, 9660, 21150, 21214. f 100: 1256, 1283, 341b, 3822, 8034, 815H 17508, 19226, 21010. Op de Azoren zijn overlevenden van de elf Britsche koopvaarders, die bij den aanval van Duitsche duiikbooten op een convooi ten Westen van Afrika op den Atlantischen Oceaan tot zinken werden gebracht, aangekomen. Vele leden der bemanningen van de tot zinken gebrach- te schepen zijn om het leven gekoment, aldus verklaarden zij. zeer wel alleen klaar kan spelen. Ik dacht een' beetje ever m'n werk j Hermine, die niet alleen haar vriendin persoonlijk een warm hart toedraagt, maar daarnaast ook haar werk oprecht bewondert, begrijpt de poging om haar van het onderwerp af te leiden. Heime lijk gluurt ze naar de, ietwat gelaten naast haar voortloopende jonge vrouw om dan ongemerkt wat achter te blijven. Wat een mooien, veerkrachtigen gang had Johanne tocfi eigenlijk! Weet je, Jo, roept ze, haar achterna dravend om haar weer in te halen. Je loopt hier buiten heel anders dan in de stad. Dat asfaltgeslenter ligt jou niet. Hier, de natuurlijke bodem is die ware grond voor jouw voeten. Dan veert je heele lichaam mee. Je krijigt er zelfs roode wangen van. Lach eens, Jo, lach eens flink. Als je eens wist hoeveel knapper je dat maakt! Johamn% lacht, min of meer tegen haar wil. Ze pakt de eigenaardige Hermine .beet en tolt niet haar in 'trond. De grond is drijfnat, jubelt ze. Klets, klets, hoor je 't? Geen wonder, dat je daardoor een veerkrachtigen tred krijgt. Kom mee, Hermi! Daair boven op dien heuvel. Daar kunnen we de wereld om ons heen zien. Ik wil, vandaag eens ver kunnen kijken, heel ver. (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 4