ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 1 OCTOBER 1941: OPGENOi ZIERIKZEESCHE COURANT «DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA» ITALIAANSCHE SUCCESSEN IN HET OOSTEN DE KERN ABONNEMENT 1797 - 1889 Prijs: in Zierikzee f 1,60, elders f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94JTel.|32 Giro no. 137677 - Dir. A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14761 ADVERTENTIES Prijs: 22 cents per. regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Sqc- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9.30 uur. DUITSCHE INFANTERIE NAM 210 KAZEMATTEN Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Bij het uitvoeren van operaties ten Oostén van den Dnjepr hebben Italiaansche troepen vrij sterke strijdkrachten van den vijand in de pan gehakt en hierbij verscheide ne duizenden gevangenen gemaakt. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front heeft een infante riedivisie op 28 en 29 September een succesrijken aanval ondernomen op een taai verdedigde- stelling. Zij veroverde hierbij stormender hand 210 vijandelijke kazematten Formaties van de luchtmacht be streden doeltreffend transporten per trein in het gebied om Charkow en zetten de vernieling van het spoor wegnet 'ten Oosten van Leningrad, alsmede van installaties der Moer- mansk-spoorlijn voort. In den strijd tegen Groot-Brit- tannië vernietigde de luchtmacht in den af geloop en nacht ten Oosten van Great Yarmouth een vrachtboot van 8000 brt. en bracht in hetzelfde zeegebied uit een vrij groote for matie torpedojagers een der oor logsschepen doör bomtreffers tot zinken. Andere aanvallen waren ge richt op de havengebieden aan de Schotsche oostkust en in het Zuid- Oosten van het eiland. In Noord-Afrika bombardeerden duikbommenwerpers overslagwer- ken en munitieopslagplaatsen in To broek. Gevechtsvliegtuigen bescha digden in de Middellandsche Zee een koopvaardijschip en schoten een Britschen bommenwerper neer. De vijand vloog in den afgeloio- pen nacht naar het Noord-Duitsche kustgebied en drong met enkele vliegtuigen tot in den wijden om trek van* de Rijkshoofdstad door. Door het neerwerpen van bommen op woonwijken, voornamelijk in Hamborg, leed de burgerbevolking verliezen aan dooden en gewonden. Dc Britsche luchtmacht verloor gis teren en in den loop van dezen nacht in totaal elf bommenwerpers. Rijkscommissarii dr. Seysf Inquart inspecteert In gezelschap van Oberdienstleiter Schmidt de Hitlerjugend te Den Haag tijdens de groote bijeenkomst ter gelegenheid van de opneming der 18-jarige jongens en meisjes in de N.S.D.A.P. (FotoStapf-Mol) 1812 EN NU De a.s. winter veldtocht Onder den titel „1812 en nu" heeft kolonel Scherff een artikel gepubliceerd, dat in alle Berlijnsehe bladen staat. In dit artikel trekt hij een vergelijking tus- schen den veldtocht van Napoleon tegen Rusland' iin 1812 en den tegenwoordigen strijd. „Reeds de politieke beweegrede nen", aldus Scherff „die aan den veld slag van 1812 ten grondslag lagen kun nen op geen enkele wijze worden ver geleken met 'die van thans. Toen was het een veroveraar met fantastische plan nen zonder innerlijke noodzaak, nu de onvermijdelijke strijd tusschen twee we relden, die op den' duur niet naast elkan der konden leven. Dit verschil blijkt heel duidelijk uit het feit, dat de bolsjewis tische legerleiding geen gebruik wenscht te maken van de diepte van haar achter land, hetgeen in 1812 de sterkste factor was. Hieruit alleen reeds blijkt, dat de te genwoordige oorlogvoering gedwongen is andere wetten te volgen dan toen. Niet door den brand van Moskou noch door den Russischen winter heeft Napoleon gefaald, maar doordat hij niet in staat was de achterwaartsche verbindingen in stand te houden, terwijl de troepen van zijn tegenstander vrij uit konden ope- reeren. De strijd is nog niet rijp om over dezen winteroorlog te spreken, maar dat kan thans reeds zonder overdrijving wor den gezegd: de Duitsche weermacht zal zijn Russischen winter beter doorstaan dan de tegenstanders. Voorts zal het komende voorjaar too- nen, dat de diepte van het achterland! ook schaduwzijden voor den verdediger oplevert. Om het Duitsche succes tot staan te brengen zullen de Russen dezen winter nieuwe millioenen moeten mobi- liseeren, ten einde hen in het voorjaar tegen den breeden muur van het Duit sche Oostfront te kunnen inzetten. Het achterland, waaruit dit alles moet voort komen", zoo besluit kolonel Scherff ^is echter niet beter, doch slechter georga niseerd dan het gebied, dat Duiitschland bezet en opnieuw geordend heeft". REDE VAN CHURCHILL Engeland en dé Sovj%t-Unie Naar de Eng. berichtendienst meldt DNB bericht dit heeft Churchill gisteren in -het Lagerhuis verklaard, dat de Britsche en Amerikaansche gedelegeer WEUKUt-LUW ~</A\ /t»»- i den bij' hun besprekingen te Moskou een duidelijk en volledig overzicht hebben gegeven van hetgeen Engeland van nu af aan de sovjetunie maand voor maand kan geven. Churchill voegde hieraan toe, dat het Britsche volk, zeer ernstige of fers moet brengen om de sovjetunie in staat te stellen als oorlogvoerende mo gendheid te blijven bestaan. Churchill' maakte vervolgens bekend, dat binnen kort een .nieuwe en loyale alliantie" zal worden bekend gemaakt, die Groot-Bri- tannië en de sovjetunie met Iran zullen- sluiten, waarbij Iran zich in de ontwik keling van den oorlog aan de zijde van Engeland zal bevinden. Nadat de minis ter-president het volk er tegen had ge waarschuwd van den winter een ver mindering van den Duitschen druk te verwachten, zeide hij, dat men zich op nog fellere gevechten moet voorbereiden. LIJDENSWEG VAN DUITSCHE GEZINNEN UIT IRAN Dóór vrouwenbataljon beroofd Eindelijk, na een dagenlange reis, zijn de Duitsche vrouw en en kinderen uit Iran over de Turi#cht grens gekomen, liet was den Duitschen gezant met behulp van het geheele in Teheran aanwezige buiten- lanosthe diplomatieke corps gelukt na lange onderhandelingen vergunning tot vei trek voor hen te verkrijgen. De vrou wen en kinderen, die onder Sow jet- en Engelseh toezicht aan de Turksche grens zijn aangekomen, zullen deze reis nooit in haar leven weer vergeten. Het gedrag der Sow jets en Engelschen was verre van dat, wat men tegenover vrouwen en kinderen kan verwachten. Maar ook dit zouden de vrouwen, die haar huis en haar geheele bezit moesten verlaten en bovendien over het lot van hun mannen nog in groote ongerustheid verkeerden, wel te boven zijn gekomen, als zij niet de ergste ondervindingen hadden moeten opdoen, welke ooit een vrouw kan op doen. li Nadat reeds herhaaldelijk de Sowjet- Isoldaten de vrouwen hadden beroofd, werd dicht bij de grens het transport ge stopt. De vrouwen en kinderen moesten zich opstellen en op commando van een Sc wej tof f icier stortte zich een van de beruchtste bolsjewistische vrouwenbatal- jons op de weerlooze Duitschers. Niet al leen, dat zij op vrouwen en kinderen in sloegen, maar bovendien beroofden zij hen van alles, wat voor deze' vrouwen maar van waarde was. Dat sieraden, zoo als ringen en horloges en andere gouden voorwerpen, onmiddellijk in de zakken dezer vrouwen verdwenen, spreekt van zelf. Dat was nog niet voldoende. Zij scheurden de kleedingstukken van de lichamen der weerloozen, zelfs gouden kinderkettinkjes en ringetjes werden met geweld afgetrokken. Trouwringen werden met behulp van messen en bajonetten van de handen verwijderd. De begeleidende diplomaten, oa. ook een Zweed, die tegen deze behandeling protesteerden, werden eveneens met re volvers bedreigd. Het geheele transport kwam in hoogst beklagenswaardigen toe stand aan de Turksche grens aan, waar vertegenwoordigers der Duitsche kolojiie in Ankara hen in ontvangst namén. Van de Turksche grens -af was. het transport in handen van de Turksche militairen die alles in het werk stelden óm den vluch telingen het ondervonden leed te doen vergeten. Itallaanschweermachtsberlcht Intensieve activiteit bij Gondar In zijn weermachtsbèricht no. 484 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend In N o o, r d-A f r i k a werd aan het front van Tobroek een door artillerievuur voorbereide vijandelijke aanvalspoging snel afgeslagen. Duitsche vliegtuigen bom bardeerden op 27 September tentenkam pen en opslagplaatsen van materiaal van Tobroek, waardoor aanzienlijke ontplof fingen en branden ontstonden. Onze vlieg tuigen bombardeerden in den nacht van 28 op 29 September militaire doelen in het gebied van Tobroek en Mersa Ma- troeh met zichtbare resultaten. In Oost-Af rik a intensieve activi teit van onze vooruitgeschoven stellingen in de verschillende steunpunten van den sector van Gondar. Vijandelijke vliegtuigen bestookten gis teren de vliegvelden van Cagliari en Catania met machinegeweervuur en bri santbommen. Er ontstond eenige schade, doch er vielen geen slachtoffers. Bij Cag liari werd een vliegtuig door den lucht afweer en een door jagers neergeschoten. In de Middellandsche Zee heeft een van onze zee-verkenningsvlieg tuig een hevig gevecht geleverd tegen zes Britsche jagers. Ons vliegtuig schoot drie Britsche jagers neer. Tenslotte werd 'het zelf slachtoffer van de overmacht. Een deel der bemanning werd gered. Een ander vliegtuig van de zeeverken ning werd door twee Blenheims aan gevallen. Het schoot een Blenheim neer en keerde onbeschadigd terug. IDENTITEITSBEWIJZEN De secretaris-generaal der ministeries van Binnenlandsche Zaken en van Jus titie hebben een besluit uitgevaardigd, waardoor de verordening no. 132-1940 over den identificatie-plicht gewijzigd wordt. Dienovereenkomstig worden al dus een officieel commentaar de tot dusver geldende voorloopige identiteits kaarten verlpngd tot het in werking tre den van "de algemeene verplichting in zake het bezit van een identiteitsbewijs, d.w.z. tot i Jan. 1942, aangezien tegen dien datum de uitreiking van de nieuwe Identiteitsbewijzen zal zijn geschied. De voorloopige identiteitsbewijzen waren vol gens de oude verordening ten hoogste een jaar geldig. Deze geldigheid wordt nu verlengd tot 16 maanden. Oude voor loopige identiteitsbewijzen zal zijn ge schied. De voorloopige identiteitsbewijzen waren volgens de oude verordening ten hoogste een jaar geldig. Deze geldigheid wordt nu verlengd tot 16 maanden. Oude voorloopige identiteitsbewijzen zijn dus nog geldig tot 1 Jan. 1942, wanneer zij niet ouder dan 16 maanden zijn. Na dien datum moeten zij echter door de nieuwe persoonsbewijzen vervangen zijn. Itallaansch succes (en Oosten van de rivier den Dnjepr 1812 kan niet met de huidige situatie vergeleken worden Scherp toezicht op de koien- distributie aangekondigd Vergadering van het Waterschaps bestuur van Schouwen Nieuwe regeling inzake brand stoffen voor het koken Wanneer verduisteren? Heden (Woenadag): zon onder 19.19. Morgen (Donderdag) zon op 7.40; zon onder 19.17. Maan op 18.14; onda-r 4.19. Tnasohen zonsondergang en zonsopgang 'moet worden ver duisterd. Volle maan Zondag 5 October. Laatste kwartier Maandag 13 October. Nieuwe maan Maan dag 20 October. Eerste kwar tier Maandag 27 October. GEDENKT WINTERHULP Verleden jaar heeft de practijk be wezen, dat een groote groep Nederlan ders in de wintermaanden in kommer volle omstandigheden verkeert en dat hulp dringend noodig is. Een nieuwe winter staat voor de deur. Voor velen zal deze harder zijn, dan ooit te voren< en „Winterhulp Nederland" zal thans over een veel grooter bedrag moeten beschikken, om den nood te lenigen, dan verleden jaar, topn in het geheel onge veer zes millioen bijeen' werd .gebracht Veel heeft „Winterhulp" reeds gedaan, maar zij zou nog veel meer kunnen doen, als allen hun schouders, onder het werk zetten en- een offer willen brengen. Het is een werk voor en door Nederlanders. Een nieuwe actie begint weldra met een lijstencoillecte als inzet. De ongunst der tijden heeft ontelbaar velen diep ge troffen, en dé nooden in allerlei gele dingen zijn zeer gestegen. Laat ieder zijn plicht doen. Voor velen zijn 'de om standigheden moeilijk en vrijwel nie mand ontkomt aan den druk der tijden, maar juist in deze moeilijke omstandig heden zijn onder onze bevolking nog gootere groepen, dan vroeger, die in noodlijdenden toestand verkeeren. Zij hebben een grauw bestaan zonder een sprankje levensvreugde. De eene Neder lander heeft een plicht te vervullen jegens den anderen. Laat ons allen de handen ineenslaan en eendrachtig de minderbe deelde groepen van onze bevolking hel pen. De eene staatsburger moet den an deren steunen en opheffen. Niemand mag aan zijn lot worden overgelaten. De Portugeesche treiler „Groenlandia" heeft de uit zes man bestaande beman ning van een op den Atlantischen Oceaan drijvende reddingsboot opgepikt. Het wa- ren schipbreukelingen van een in Brit* schen dienst varenden koopvaarder, die door Duitsche duikbooten was getorpe deerd, toen zij in een Britsch convooij voer. In de haven van Ponta del Gada op de Azoren zijn in reddingsbooten en aan boord van Portugeesche visschers- schepen nog 103 schipbreukelingen van in den grond geboorde Britsche koop vaarders aangekomen. De bladen van het protectoraat van Dinsdag melden, dat de vroegere leger generaal Josef Bili en de vroegere divi sie-generaal Hugo Vojta standrechtelijk ter dood veroordeeld zijn. Beiden behoor den tot de leiders van een Tsjehtschei groep van verzet, die zich ten doeli gesteld had het herstel van een zelf-- standigen Tsjecho-Slowaakschen staat door middel van een gewelddadige los scheuring van het protectoraat Bohemen en Moravië van het Duitsche rijk. (DNB)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 3