ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1941 OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT DE KERN ABONNEMENT t 1797 - 1889 PrljiIn Zierlkze* I 1,80, elders t 1,00 per kwartaal. Weekabonnementen reep, IS en 16 cents. Losse nummers 6 cents. Verschijnt dagelijks, behalve 'a Zondags. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 'Girono. 137677 - Dir.: A. J.deLooze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14757 ADVERTENTIES BrJJs: 11 cents pet regel, minimaal H cents, BJ contract speciale prijzen. Sn» ceajea op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 'I morgens 0.30 nar. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de weer macht maakte gisteren het volgen de bekend: Wanhopige uitvalspogingen van de laatste nog in het gebied ten Oosten van Kiew ingesloten vijan delijke strijdkrachten werden met bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. Bij de zuivering van het slagveld werd het lijk van den in den strijd gesneuvelden opper bevelhebber van het Zuid-West- front der sovjets, kolonel-generaal Kirponos, gevonden. Zijn staf, als mede de staven van het 5e en 21e sovjetlegercorps werden in de pan gehakt. De luchtmacht bombardeerde in den afgeloopen nacht met goede uitwerking militaire installaties in Moskou en bewapeningsbedrijven bij Tula. Aan de Schotsche Oostkust plaat ste de- luchtmacht overdag bomtref- fers op verschillende spoorlijnen. Gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht het havengebied van Dover aan. In Noord-Afrika schoten Duitsche jagers ten Oosten van Solloem zonder eigen verlie zen 7 Britsche jachtvliegtuigen en eer bommenwerper neer. Dé vij and heeft over dag noch des nachts militaire acties boven het Duitsche Rijksgebied ondernomen. LENINGRAD EEN BELEGERDE VESTING Ho* lang houdt d« stad h*t nog? Leningrad, zoo bevestigt het Zwits. Tel. Agentschap, is een belegerde vesting ge-, worden. Gisteren waren Duitsche troe pen tot de voorsteden doorgedroegen. Bombardementsvliegtuigen strooien hun. last uit, stuka's duiken uit de lucht. Hoq lang zal Leningrad het nog kunnen hou-, den? Op deze vragen kon in militaire) kringen te Berlijn geen antwoord wor-> den gegeven, idoch gebroken zal dit ver-, zet worden, zoo heeft een militaire des kundige in de Wilhelmstrasse verklaarld. Stalin heeft bevolen Leningrad tot de laatste straat, het laatste huis en den> laatsten man te verdedigen. De Duitsche soldaat heeft tot plicht den weerstand! van ideze vesting met alle ten dienst© staande middelen te breken. Zelfs indien Leningrad niet door wapengeweld tot overgave is te dwingen zal er een tijd komen, dat het voedsel geheel is uitge put. Dan zal het lot van Leningrad, bezegeld zijn. DE SMEROE WERKT WEER Java's hoogste vulkaan dreigt uit te barsten Uit de vlakten i ri het Oosten van Java rijst in majestueuze pracht de hoogste vulkaan van dit eiland. Smeroe, „as van het heelal", noemen de Javanen hem in dliep ontzaig. Boven de met groene won- dien en theetuinen bedekte hellingen ver heft ziich dreigend de verweerde top van den vulkaan vaak stijgt een rook pluim op als een tfan verre zichtbaar teek en, dat d'iie, in zijn binnenste gloei ende massa's woelen en persen om in dood en verderf zaalenden stroom naar bulten te vloeien. Sedert enkele daigen vertoont de Sme roe verhoogde werking. Malang, dat op tientallen kilometers afstand ligt, werd lichtelijk verduisterd door een aschre- gen. Is dat de voorbode van een1 niéuwe uitbarsting als in 1911, toen zelfs op Balli asch ter dikte van 4 ^millimeter viell? Vol angst zilet de Inlandsche bevolking ïtaiar tien machtijgen berg op en de oude ren verteilen van vroegere uitbarstingen als ofn 1885, toen een terrein van zeven vierkante kilometers verwoest werd en j in 1909, het jaar van de Loemadjanig- ramp, waarbij vele dorpen door een breeden modderstroom werden wegge- vaagd. Twee andere vulkanen op Oost- Jaiva zijn ook reeds in actie gekomen, méldt radio Batavia. Staat het land aan den vooravond van een nieuwe ramp? Van idle 125 actieve vulkanen, die Ne- t derfamdsch-Indië telt, liggen er 35 op Java en deze zijn het gevaariijkst, om dat dit eiland zoo dicht bevolkt is. Ont zaglijke natuurkrachten werken bij de uitbarstingen, maar toch beproeft de mernseh ook op dit gebied de natuur zijn wil óp te leggen. Omstreeks 1920 werd' de Vulcanalogische Dienst opge richt en deze bouwde bij verschiUende vulkanen waarnemingsposten om .een eventueele uitbarsting tijdig op te mer ken. Mejt zekerheid voorspellen van erup ties is noig niet mogelijk, maar bij ver hoogde werking, die uit allerlei verschijn selen 'blijkt, wordt een „weest op Uw hoede"-sein gegeven en bepaalde gebie den onjtrudlmd. Eén vulkaan', de Kloet, dis door men- schenhand nagenoeg onschadelijk ge-i maakt. Periiodiek wierp de Kloet groote watermassa's uit den krater en hierdoor werden vele verwoestingen veroorzaakt Door den Dienst van den Mijnbouw is in jareniangen arbeid het kratermeer door middel van lange tunnels grooten- ideels drooggelegd, zoodat in die toekomst de vulkaan jgeen moddlerstroomen meer kan uitwerpen. De mensch bedwingt vulkanen het schijnt een onuitvoerbaar werk, maar is het zoo verwonderlijk, dat het volk van het aan' d'e zee ontrukte land ook in de tropen den' strijld met machtige na tuurkrachten aanbindt? Italiaansch weermachtsbericht Luchtaanvallen op Malta en Sicilië In zijn weermachtsbericht no. 479 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend; j Noord-Afrika: groote activiteit in de lucht in de Marmarisehe woestijn en aan de grens van Cyrenaiea en Egypte. De Duitsche luchtmacht haalde acht vij andelijke vliegtuigen neer. De Engelschen ondernamen luchtaanvallen op Tripolis. Benghasi1 en Bardia, waar een ziekenhuis werd getroffen, drie patiënten werden gedood en zes gewond.-In Tripolis werd een bommenwerper door het luchtdoel geschut neergehaald. Oost-Afrika: een afdeeling natio nale en koloniale troepen' uit het gar nizoen van Culquabert heeft een ver sterkte positie van den vijand aange vallen. Na een hevigen strijd werd de vijand verdreven. H:ij leed groote ver liezen aan menschen, wapening en ander materieel. In ide andere sectoren van het gebied van Gondar: activiteit van d'e artillerie en gevechten tusschen vooruit geschoven afdeelingen, die voor onze troepen gunstig verliepen. In den afgeloopen nacht hebben En- gelsche vliegtuigen boven Palermo ge vlogen en een aantal brisant- en brand bommen laten' vallen, die schade aan woonwijken berokkenden. Tot dusver werd geen melding gemaakt van slacht offers. Ons luchtdoelgeschut heeft een vijandelijk vliegtuig brandend neerge haald. Eenheden van de Italiaansche lucht macht hebben de laatste nachten iuchft- bases op het eiland Malta aangevallen en een klein vijandelijk schip in het Oostelijke bekken van de Middellanidsche Zee beschadigd. V Victorie - Duitschland wint voor Europa op alle fronten Een extra-weermachtsbericht van het Duitsche opperbevel maakte gis teren 'bekend: Duikbooten hebben ten Westen van Afrika een aanval gedaan op een naar Engeland varend konvooi! van 12 schepen. Ondanks krachtige bescherming door torpedobooten werd 't konvooi vernietigd. Slechts een klein schip wist te ontkomen. Elf schepen met tezamen 78.000 brt. werden tot zinken gebracht. Wijzigingen Winkelsluiting Eenigen tijd geleden is in werking ge treden het winkelsluitingsbesluit. Bij de uitvoering daarvan zijn enkele moeilijk heden aan den dag getreden en vragen gerezen. In verband hiermede bleek het gewenscht dit besluit en de op grond daarvan uitgevaardigde uitvoeringsbe schikking óp enkele plaatsen te wijzigen en aan te vullen. In de eerste plaats kunnen zich ge vallen voordoen, waarin de naleving van de verduisteringsvoorschriften voor een bepaalden winkel op. bijzondere bezwa ren stuit. Dit kan het geval zijn bij- Sommige van die winkels, welke thans verplicht zijn tot 6 uur n.m. ópen te blijven, bv. groote kledingmagazijnen. Om hieraan tegemoet te komen, is aan den burgemeester de bevoegdheid gege ven om voor. de winkels ontheffing te verleenen van de verplichting tot open stelling voor het tijdvak van half zes tot zes uur n.m. voor de dagen, dat het tijdstip vaii zonsondergang voor 6 uur valt. 1 Sluiting in verband met godsdienstige overwegingen j Voorts is de mogelijkheid in het leven geroepen om winkeliers, die op grond van godsdienstige overwegingen op be paalde dagen hun winkel plegen te slui ten, van de verplichting tot openstelling van dien winkel voor die dagen, onthef fing te verleenen. De mogelijkheid om gedurende ten hoogste 12 werkdagen in het jaar van de verplichting tot openstel ling van winkels vrijstelling te verkrijgen, zal verder slechts gelden, voor zoover de winkelier van deze dagen mededeeling doet aan den burgemeester van de ge meente, waarin de winkel is gelegen. Verplichte openstellen uitgebreid De uitvoeringsbeschikking van het win kelsluitingsbesluit is thans zoodanig ge wijzigd, dat de verplichting tot open stelling in den vervolge niet meer uit sluitend zal gelden voor de z.g. speciale zaken, doch voor alle zaken, waarin de met name vermelde waren worden ver kocht 1) Dit beteekent, dat deze ver4 plichting o.m. ook zal komen te geledet^ voor de warenhuizen^ Ten slotte is de omschrijving van de kleedingwinkels gewijzigd, waardoor scherper is omlijnd, welke winkels tot deze groep worden geacht te behooren. 2) De beide laatstgenoemde wijzigingen treden eerst met ingang van 8 October a.s. in werking. 1) Winkels waar dus tevens brood, ban ket, suikerwerk, chocolade, consumptie ijs, kruidenierswaren, melk en zuivelpro ducten, groenten, aardappelen en fruit, vleesch of vleeschwaren, kleeding, rij wielen en rijwielonderdeeien worden ver kocht, moeten dus met ingang vaii 6 Oct- van 's morgens tien uur tot 's avonds zes uur geopend zijn. - 2) De omschrijving luidt: heer en- of damesonder-, of bovenkleeding in gecon- xfectionneerden vorm, dan wel stoffen ter vervaardiging van deze kleeding. VERKOOPPRIJZEN DOOR KRUIDENIERS Met ingang'1 van* 1 Juli 1941 is de om zetbelasting, welke de kruideniers zijn verschuldigd, verlaagd van 21/2 pet. tot 2 pet. van den verkoopprijs. Deze ver laging heeft ten gevolge, dat de rege ling, die per 1 April' 1941 voor de krui deniers 'is getroffen ter zake van de afronding der verkoopprijzen, niet kan worden gehandhaafd1. Deze regeling toch, die inhoudt, dat in afwijking van de geldende voorschriften d'e kruideniers' de noodzakelijke afronding der verkoopprijzen naar boven mogen uitvoeren voor artikelen met een ver koopprijs van' 10 cent óf meer, doch minder dan 20 cent, was gebaseerd1 op het oude heffipgsperoentage vain 21/2 pcL De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart heeft nu evenwel beslist, dat in afwachting van' een nieuwe regeling het den kruideniers is toegestaan tot nadere aankondiging nog de per 1 April 1941 (getroffen regeling toe te Brandende voertuigen van den vijand teekenen den weg, waarlangs de Duitsche troepen In het Oosten zegevierend voorwaarts trekken. Het dorp op den achtergrond werd door de bolsjewisten in brand gestoken (Orbls-Holland) WANTOESTANDEN IN DEN KAASHANDEL 32 handelaren met f 328000 beboet In den kaashandel waren groote mis standen binnengeslopen. Zij waren voor namelijk een gevolg van de groote vraag welke naar dit artikel bestond. Hierdoor ontstond1 vooral bij vele grossiers het beruchte „Fooienstelsel": Zij verkoopen de kaas tegen de prijzen, welke volgens het Zuiivelbesluit 1940 (Zuivelproducten) berekend mogen worden, stelden echter tegelijkertijd' een' „fooi" vast, welke' de koopers bun moesteen geven en die in directe verhouding stond' tot de verhan delde hoeveelheid kaas. Bij de Inspecties voor de Prijsbeheer- sching kwamen hierover allerlei klachten binnen, zoowel van detaillisten als van consumenten. Tot een krachtig optreden met name in het kaascentrum Bodegra ven wend toen besloten' en een 8-tal accountants van de Inspectie 's-Graven- hage heeft ruinU 2 maanden noodig ge had om klaarheid in deze zaken te bren gen. Hierbij bleek, dat de boekhoudin gen van ©enige handelaren niet in over eenstemming waren met de werkelijk heid, daar de fooien niet waren opge nomen. Door recherchewerk kwam men er achter, dat deze gelden in de privé- kassen werden verantwoord, waardoor idus ook voor deze handelaren de over tredingen kwamen vast te staan. Tevens bleek, dat de overtredingen weliswaar in hoofdzaak in Bodegraven plaats vonden, echter leidden er ook dra den naar andere plaatsen; in die rich tingen wordt het onderzoek nog voort gezet. Wegens het berekenen van hoogere prijzen dan> de volgens het Prijzenbesluiif 1940 (Zuivelproducten) toelaatbare wer den door den Inspecteur voor de Prijs- beheersching te 's-Gravenhage 32 kaas handelaren beboet. Het totaalbedrag dezefr boeten bedraagt ruim f328,000. De boe ten,' welke zijn opgelegd^ werden dn elk geval afzonderlijk vastgesteld en houden uiteraard verband met de door de ontoe laatbare praktijken verkregen extra-win sten, zooals deze door de accountants) zijn berekend. Tevens werd natuurlijk Sn het oog gehouden, dat er grove over tredingen der prijsvoorscbriften hadden plaats gehad'. De firma F. N. zag zich veroordeeld tot f 75,000 boete, de firma v. d. B. tot f40,000, H. K. tot f20,000. De 29 andere overtreders kregen kleinere boeten Zondagartwndlanit Zi.rikz.. Zondag 28 September: Dr, Boogerd en Dr, Verapyek. Uitvalspogingen der Sovjetlegers bij Kiew werden afgeslagen Britsch konvooi ten W. van Afrika door duikbooten vernietigd Reorganisatie der Nederl. pers wegens papierbeperking Geslaagde groenten-, bloemen- en fruittentoonstelllng te Oosterland Ds J. W. Verschoor te St.-Filips- land Donderdag overleden Wanneer verduisteren? Heden (Vrijdag): zon onder 19.30. Morgen (Zaterdag) zon op 7.38; zon onder 19.27. Maan op 14.01onder 23.56. (Eerste kwartier) Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Volle maan Zondag 5 October. Laatste kwartier Maandag 13 October. Nieuwe maan Maan dag 20 October. Eerste kwar tier Maandag 27 October. 8-7-6-0-0 Dappere, moedige mannen Dappere moedige mannen zijn hét, die Nederandslche vrijwilligers,die in de S.S, Standaard Wéstland hun leven hebben ingezet voor de verdediging van Europa tegen het bolsjewisme, den geheelen veld tocht in de Sovjetunie hebben zij reeds meegemaakt, enkele staaltjes van ware doodsverachting hebben zij betoond, daar mede het bewijs leverend, dat zij H0I1 landsche zonen zijn, nalaten van een roemrijk geslacht.- Neemt een voorbeeld aan deze Neder landers en toont dat ook gij niet achter blijft als er een beroep opl u wordt ge daan. U kunt thans ook een steentje bijdra^ gen aan het geweldige werk, dat ginds in het Oosten wordt verricht. Steunt gij de Nederlandsche ambulance, die straks uitgezonden wordt -om dégewonden, vriend zoowel als vijand en aan de in nood verkeerende burgers hulp te ver leenen. Stort uw bijdrage op girorekening 87600 Nederlandsche Ambulance, Konin ginnegracht 22, 's-Gravenhage. Een groot aantal arbeiders schoolde samen voor de particuliere woning van president Avila Camacho van Mexico. Zij eischten te worden binnengelaten. Toen dit werd geweigerd', trachtte de menigte met geweld binnen te dringen. Soldaten zagen zich gedrongen te vuren. Er werden eenige menschen gedood en gewond. (DNB) PREDIKBEURTEN Zondag 28 September. Ned. Herv. Kerk. Zierikzee. Nieuwe kerk. 10 ure, ds. Valeton (Extra ooil. voor gemeentestiohting) Kleine kerk. 10, ds. v. d. Poel en 6 30 ure, ds. Valeton (Extra-ooll. voor gemeente- stichting). Gerei. Kerk. 10.30 en 5 ure, ds. Leene. Ghr. Geref. Kerk. 10.30 en 3.30 ure, ds. Hoogendoorn. Gerei. Gem. (St.-Domusstraat) 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Luth. kerk. 10 are, Proponente mej. M. E. Monsees van Hilversum. Leger des Heils. Luth. kerk (Gat van Westen) 10, geen dienst en 5 nre, Verlossings- samenkomst, leidster mej. O. Bas.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 4