ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1941 OPöENO! ZIERIKZEESCHE COURANT LENINGRAD] DREIGT HET LOT VAN WARSCHAU DE KERN ABONNEMENTi 1797 - 1889 98STE JAARGANG No. 14756 Krijt: In Zierlkzet f 1,80, «Iden f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen retp, 13 en 15 centa. Lotte nummert 5 centi. Verschijnt dagelljkt, behalve Zondagt. Uitgave: N.V. ZierikzeescheJNieuwsbode, Zierikzee, Schnith, B 94, Tel.j32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee ADVERTENTIES Rrlja: H centa pet regel, minimaal 80 cent*. B# contract tpeciale prijzen, Sno- cetjea op Maandag, Dintdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 't morgens 9.30 not, DUITSCHE TR0EPEN1;DRINGEN DICHTER |OM LENINGRAD DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren het vol gende bekend In het gebied ten Oosten van Kiew zijn Dinsdag" weer andere on derdeden van de vijandelijke strijd krachten vernietigd. De rest is samengedreven in twee nauw om sloten ringen. Uit de liucht geno men foto's toonen aan, dat hier chaotische toestanden heerschen. Binnen enkele dagen tijds kan de volkomen vernietiging van deze strijdkrachten worden verwacht. In de baai van Kroonstadt plaat sten gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers voltreffers opslag- schepen en een torpedohootjager der sovjets. In het kustgebied van de Witte zee heeft een formatie gevechtsvliegtuigen een groote electrische centrale vernietigd. Nachtelijke aanvallen van het luchtwapen waren gericht op mili taire werken van Leningrad- en Moskou. In den strijd tegen Groot Brit- tannië bombardeerden formaties ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht havenwerken aan het kanaal van St. George, alsmede aan de Zuidkust van het eiland^ Groote branden, o.a. in Millfordhaven, dui den op het resultaat van deze aan vallen. De vijand heeft overdag noch des nachts eenige gevechts actie boven het gebied van het Duitsche rijk ondernomen. Ter aanvulling op het weer machtsbericht van gisteren ver neemt het D N.B. van militaire zijde Terwijl de groote slag ten Oosten van Kiew zichtbaar zijn einde na dert, voltrekt zich stap voor stap de verdere omsingeling van stad en vesting van Leningrad. Officieel hebben de Sow jets verklaard, dat aan de verdediging van Leningrad niet alleen het Baltische leger en de vloot, maar ook de geheele bevolking deelneemt. Men kan dus verwachten, dat Leningrad en zijn bevolking het lot van Warschau zullen ondergaan. De Duitsche troe pen, die na het doorbreken van den verdedigingsgordel thans reeds in de voorsteden van Leningrad strij den, trekken dezen strop om de eigenlijke stad dagelijks nauwer aan De dagelijksche aanvallen op de in het gebied van Kroonstad geconcen treerde Oostzeevloot dragen even eens bij tot verzwakking van de verdedigingskracht van Leningrad- Aangezien de verdedigingsruimte van Leningrad afgesneden is., van tedere zending munitie, materiaal en levensmiddelen en aan den an deren kant ruim 4x/2 millioen men- schen daar in een betrekkelijk klein gebied opeengedrongen zijn, moe ten zich in de stad binnenkomt rampspoedige toestanden ontwikke len .In ieder geval staat thans reeds vast, dat Leningrad met al zijn re serves voor den strijd aan het ove rig; Sowjetfromt is uitgeschakeld. Op een te Berlijn gestelde vraag, of mem, zooals bij Warschau, een ultimatum tot evacuatie der burger bevolking uit Leningrad mogelijk acht, werd van Duitsche zijde ont kennend geantwoord, meldt het D. N.B. Men herinnerde vooral aan het feit, dat Stalin zelf Leningrad tot een vesting heeft verklaard, waarin ieder huis door alle inwo ners van Leningrad tot het uiterste moet worden verdedigd. Stalin zelf heeft daarmede, aldus zegt men in de Wilhelmstrasse, over het lot van de stad beslist. KIEF, DE OUDE HOOFDSTAD DER OEKRAÏNE Vooruitgeichovtn poit van h«t Avondland Kief, de oude hoofdstad van de Oekra ïne, is reeds van oerouden oorsprong; De stad is gelegen aan het kruispunt van twee belangrijke wegen, die in het middeleeuwsche Europa van de grootste 'oeteekenis waren. De eene voerde van de op Russisehen bodem opgeschoten sta ten der Noormannen naar Byzantium, de andere van het Oosten naar het Avond land. Kief was reeds eeuwen, vóór haar verovering door de Noormannen gesticht. Van hier werden de volken van hef Europeesche Rusland gekerstend. Later ontwikkelde Kief zich tot het punt, waarop de West-Europeesche invloeden de in den tijd van de heerschappij der Mongolen gevormde Moskovietische eigen schappen elkaar kruisten. Als vooruitgeschoven post van het Avondland werd 'van Kief uit de strijd gevoerd legen de Aziatische nomaden stammen, die de stad tenslotte na dap peren tegenstand innamen en verwoestten Na meer dan 100 jaar herkreeg Kief iets van zijn ouden glans. De stad werd het middelpunt van de Oekrainsche Sapo- roga-Kozakkenrepubliek; onder aanvoe ring var. hetman Bodgan Chelnitzki wer den de Polen uit het grootste deel van de Oekraine verdreven en de Joden uit gewezen. Onder M a z e p p a voerden de inwoners van Kief strijd tegen de Mos- I kowictische onderdrukking. Eeuwen lang streden zij tegen de Krim-Tartaren en boden zij weerstand aan de aanvallen van de Turken. Onder Peter den Groote en zijn opvolgers slaagde Rusland er in om de door den oorlog op drie fronten, geheel uitgeputte Oekraïne ten slotte te .onderwerpen. Kief werd een Russische provinciestad. Nadal het bolsjewisme had gezegevierd, ontbrandde hier de strijd tegen de Sowjetster. De Oekrainsche vrijheids beweging werd ten slotte door de bolsje wisten en de Polen als in eén tang gevat en bloedig onderdrukt. De hoofd stad van de Oekraine werd vervolglens door di. bolsjewisten verplaatst naar Charkow. De Oekrainsche intelligentsia en de grootgrondbezitters van de Oekra ine, dragers van het Oekraiensche nati onalisme, werden uitgeroeid. Millioenen Oeki aierysche boeren gingen te grande. Kief moest worden bevolkt door Sow- jetor.derdanen, die door geen enkelen band aan het groote verleden van de istad waxen gebonden I STELLINGEN BIJ LENINGRAD GENOMEN Naar het DNB van militaire zijde ver neemt, zijn de gevechten voor Leningrad ook Dinsdag met succes voortgezet. Na hevigen strijd hebben Duitsche troepen nieuwe deden der vestingwerken' in be zit genomen. Een Duitsche divisie drong diepe, door kazematten versterkte, veld- ste'ilingen1 binnen en veroverde na feilen strijd in huizen en op de straten een groote plaats voor Leningrad. Een andere divisie greep Dinsdagoch tend' tijdens een aanval der bolsjewisten in en bereikte al vechtende een val voor pantserwagens aan den rand van een plaats. Andere Duitsche afdeelingen ver overden in' een hevig gevecht, waarbij om elk huis moest worden gestreden, nog een plaats en stelden in gevechten dp korten afstand talrijke kazematten .buiten gevecht. Een sterke vijandelijke veldstelling, die hardnekkig verzet bood, werd met zware verliezen voor den vijand veroverd. Een heden van het Duitsche luchtwapen na men overal met succes aan den strijd te land' deel en steunden het optreden van de infanterie. DE ONDERGANG VAN DE «PINK STAR» Commentaar op Roosevelt's politiek Van welingelichte zijde verneemt het A.N.P. te Berlijn: De verklaringen van Roosevelt over het van Amerikaansche zijde beweerde tot zinken brengen van het vrachtschip Pink Star worden in Duitsche politieke kringen beschouwd als een bekentenis, dat deze vrachtboot met geschut bewa pend was, dat zij in een door Canadee- sche oorlogsscheper begeleid konvooi voer en dat zij bovendien de Panamee- sche vlag had gekozen. Volgens oud ge bruik loopen schepen, die onder derge lijke omstandigheden de gevarenzone bin nenvaren, vooral wanneer zij behooxen tot een tros van een militaire formatie, ge vaar vernietigd te worden. Door zijn mededeeling heeft Roosevelt dus hierop legt men in politieke krin gen alhier in het bijzonder den nadruk bevestigd, dat ingeval de Pink 'Star door optreden van Duitsche zijde tot zinken in gebracht, hierbij volkomen cor rect is gehandeld. Wanneer de president der Vereenigde Staten verklaart dat het van geenerlei belang meer is en geen beteekenis meer heeft of een schip on der deze dan wel onder een andere vlag vaart of dat het bewapend is of niet, kan men van Duitsche zijde slechts vaststellen, dat dergelijke uitlatingen geen uitvloeisel zijn van het volkenrecht, maar van een justitie van het Wilde Westen. Rooisevelt kenmerkt in feite daarmede den bouwvalligen grondslag van zijn ju ridische argumentatie. De verdere aanduiding van de Ameri kaansche president, dat koopvaarders zeer in het algemeen moeten worden bewa pend, hetgeen zou moeten leiden tot op heffing van de neutraliteitswet en tot regeling van andere daarmede samenhan gende problemen, noemt men een beves tiging van hetgeen men van Duitsche zijde reeds heeft gevoeld en ook reeds aangoteekend, nl. het feit, dat de last hebbers van Roosevelt, Knox, Pepper en hoe zij verder mogen heeten, met be paalde uitlatingen eerst een voorloopig onderzoek instellen, opdat de president zelf gelegenheid heeft, vervolgens eigener beweging achter hen aan te komen. Roofsevelt blijft dus trouw aan zijn oude methoden. Hij laat zich ook ditmaal onduidelijk en onbepaald uit over hetgeen hij werkelijk voornemens is te doen. Im mers hij spreekt van „daarmede in sa menhang staande problemen", een zeer rekbaar begrip, waarin men in laatste instantie alles kan leggen. De gebrui kelijke poging om het Duitsche optreden terstond als zeeschuimerij te bestempelen geeft juist in verband met de laatste uiteenzettingen van Roosevelt in politieke kringen alhier aanleiding te constateeren, dat voor Duitsch rechtsgevoel zij piraten zijn, die het rechtmatige handelsverkeer tusschen niet in oorlog zijnde landen af snijden, de hongerblokkade afkondigen te gen de bevolking van deze landen, die blokkade in stand zouden willen houden en die uit - zijn op het verstoren van de veel geprezen „vrijheid ter zee". Itallaansch weermachtsbericht Groot Brltich tankichip gatorpadaard Het 478ste weermachtsbericht maakt 't volgende bekend: t L Noord-Af rik a: Doeltreffend optre den van onze artillerie aan het front van Tobroek. Vijandelijke aanvalspogin- gen werden onverwijld afgeslagen. Het Britsche luchtwapen ondernam aanvallen op de steden' Benghasi, Tripolis, Homs en Misoerata. In laatst genoemde plaats Zijn 5 dooden en 7 gewonden te be treuren. Twee vijandelijke .bommenwer pers werden door afweer op den grond te Tripolis en Homs neergeschoten. Oost-Afrika: Op de verschillende fronten van de sectoren in Gondar aan- valsverkennmgen van onze afdeelingen, die vijandelijke eenheden op de vlucht dreven en hen verliezen toebrachten. Eenheden van ons luchtwapen hebben in de Middellandsche zee een aanval gedaan op een vijandelijk konvooi. Een gewapend koopvaardijschip van 2500 ton werd ge troffen en zonk snel, nadat zich een ontploffing had voorgedaan. Een ander koopvaardijschip van 1000 ton bleef zwaar beschadigd liggen. Een van onze duikbooten heeft in het Oostelijke bekken der Middelland se he Zee een tankboot van 12,000 ton door torpedo's tot zinken gebracht. Op grond van nieuwe inlichtingen kan ge constateerd worden, dat twee van de drie door de Italiaansche marine in de haven van Gibraltar tot zinken ge brachte eenheden de tankschepen Fiona Shell en Dembydale zijn en dat het be schadigde en als verloren beschouwde koopvaardijschip Durham heet. De ver liezen welke de Britsche koopvaardij bij den aanval op Gibraltar heeft geleden bedragen daarmede vier eenheden. LAAT GEEN LICHT UiTSTRALEN 1 Hebt lgif uw huis goed verdujtstwd, Dan dient gij het algemeen belang Laat ieder dezen slagzin ter harte ne men, nu opnieuw een" verduisteringtswin ter voor de deur staat. Wij laten hier onder nog eenige wenken volgen uit de ervaring van de luchtbesehermingsr autoriteiten, welke opgevolgd dienen te worden. In de eeriste plaats is gebleken, dat als de voordeur geopend wordt meer malen nog vol licht naar buiten straalt, daar de lampen in vestibule of gang bran den. Wie 's avonds het huis verlaat, moet dit in het donker doen. Ten tweede: Het is begrijpelijk, dat men ,pp donkere avonden zich met een zaklantaarntje wapent, maar men zorge er voor een goedgekeurd lampje te heb ben. Nummer drie: Het komt nog voor, dat portieken verlicht zijn, dit is verboden. EEN HARDE WINTER De winter vraagt van iedereen extra uitgaven. Vele landgenooten moeten daardoor gebrek lijden. Winterhulp Nederland zal zich weer over die Nederlanders ont fermen. Uw bijdrage is daarvoor echter onmisbaar. Brengt daarom een bewust offer bij ide begin October te houden lijs- tencollecte. Duitsche troepen dringen steeds dichter om Leningrad op De ondergang van het Amerikaan sche vrachtschip „Pink Star" Rijkstabaksbureau en zijn zorgen voor rookend Nederland Richtlijnen voor aangifte Inkom sten- en Vermogensbelasting Van 25 Sept—30 Oct. de bonnen 36 en 37 van de boter- en vetkaart Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag)zon onder 19.33. Morgen (Vrijdag) zon op 7.31; zon onder 19.31. Maan op 13.58 onder 23.01. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Eerste kwartier Zater dag 27 Sept. Volle maan Zondag 5 Oct. Laatste kwar tier Maandag 13 Oct. BONAANWIJZING BOTER De Secretaris-Generaal van het Depar- ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat, zooals reeds eerder werd; aangekondigd, in den vervolge gedurende een tijdvak van 19 dagen twee bonnen) voor het koopen van boter zullen wor-; den geldig verklaard. Gedurende het tijdvak van Donderdag- 25 September t/m. Maandag 13 October a.s. geven de met „36" en „37" genum merde bonnen van de boter- en vetkaart elk recht opi het koopen van 250 gram! boter. Op de bonnen van de vetkaart zal per 250 gram boter 22V2' cent reductie worden verleend. Volgens een bericht van S.P.T. uit Londen is daar officieel medegedeeld, dat de Britsche regeering, in overleg met de regeering der Sowjetunie, de Finsche regeering heeft medegedeeld, dat Engeland Finland als een oorlogvoe renden vijand zal beschouwen, indien dit land den oorlog tegen de Sowjetunie zal voortzetten. Naar S.P.T. uit Batavia meldt zullen in N e d.-I n d i omvangrijke manoeuvres worden gehouden, die eenige weken zul len duren. Zij zullen plaats vinden langs de geheele kust van Midden-Java. Hierbij zal gebruik worden gemaakt van tanks en van gevechtsvliegtuigen, jagers zoowel als bommenwerpers. Tevens zullen 2000 parachutisten aan de oefening deelnemen. De Jonqeren landdag en het Oogstfeest der Agrarische Jongerenbeweging van het Nederlandsche Agrarisch Front ie Zaterdag te Rolde een «wccei geworden. Een foto tfldens de boerendansen. (Pax-Holland, de Raan c.J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 4