ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1941 OPüEMOl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 VIJFTIG SOVJET-DIVISIES VERNIETIGD DE KERN ABONNEMENT Prijs: In Zierikzee f 1,80, elders f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen reep, 18 en 16 cents. Losse nummer» 6 cents. Verschijnt dagelijks, behalve 'f Zondags. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbod?, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14755 ADVERTENTIES Rrtjs: 93 cents per regel, minimaal 88 cents, BIJ contract speciale prijzen. Sue. ces]es op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot morgens 9,80 om. 380.000 BOLSJEWIEKEN GERAAKTEN IN KRIJGSGEVANGEN SCHAP - LUCHTAANVALLEN OP LENINGRAD V Victorie - Duitschland wint voor Europa op alle fronten Het Duitsche opperbevel maakte gisteren in een extra weermacht®- bericht het volgende bekend: Nadat de lïitvalsp ogingen van de bolsjewistische strijdkrachten, die iin het gebied ten, Oosten vanKiew waren ingesloten, zonder succes ge bleven waren, hebben zich toene mende verschijnselen van ontbin ding onder de vijandelijke strijd krachten vertoond. Op vele plaatséri'hebben de offi cieren en commissarissen ider sow- jets op laffe wijze de vlucht ge nomen en hun troepen in densteek gelaten, teneinde zich zelf in vei ligheid te stéllen. Niettemin kunnen zij hun lot niet ontgaan. Het aan tal krijgsgevangenen uit den veld slag is inmiddels gestegen tot 380.000. Meer dan 570 pantserwa gens en 2100 stukken geschut wer den tot dusver buitgemaakt of vernietigd. Deze cijfers stijgen nog voortdurend. 50 divisies der sowjets kunnen als volkomen vernietigd beschouwd worden. Onder de gevangenen be vindt zich de opperbevelhebber van het vijfde sowjetleger. Behalve de reeds genoemde legers, hebben aan den gelukkigen afloop van den slag ook de legers van generaal-oberst, Freiherr von Weichs, en van den generaal der infanterie, von Stuelp- nagel, een belangrijk aandeel ge had. Het Duitsche weermachtsbericht vervolgt dan: In den strijd tegen bolsjewistische strijdkrachten en transportschepen 'heeft het lucht wapen ook gisteren groote succes sen behaald. Duitsche bommenwer pers hebben1 ten Zuiden van Odessa een kruiser met bommen bestookt, diie daarop in brand geraakte. Voorts werden een torpedoboot en een p Mr ouililevaartuig ernstig getroffen en negen vrachtschepen met te zamen 15,000 brt. vernietigd In de wateren van Kroonstadt bracht het luchtwapen een kruiser en een torpedojager tot zinken. Op een andere kruiser en twee torpe dobooten werden bomtreffers ge plaatst; een tankboot geraakte'"in brand. Andere doeltreffende aan vallen waren gericht op militaire inrichtingen te Leningrad, voorts op spoorlijnen van den vijand om Brjansk en Charkov, alsmede in de Krim. In den strijd tegen de Britsche ravitaileeringsscheepvaart bracht 't luchtwapen in den af geloop en nacht ten Oosten van de monding van de Humber een koopvaardijschip van 8000 br.t. tot zinken en bombar deerde de haven van Great Yar mouth. Bij den afweer van vijande lijke luchtaanvallen op een kon vooi schoten mijnenvegers vier Brit sche vliegtuigen omlaag. Overdag noch des nachts heeft de vijand eenige militaire actie boven het ge bied van het Duitsche rijk onder nomen. DE ZEE VAN AZOW een zeer ondiep water De zee van Azow, dat noordwaarts ge richte zijstuk van de Zwarte Zee, is' hiermee slechts door een smalle engte, den Kimmefischen Bosporus van de oud heid, verbonden. Naar het N.O. vernauwt ze zich tot de Golf van Taganrog, die de monden van de Don opneemt. Hier ligt ook het oude Azow, dat aan da binnenz'ee zijn naam heeft gegeven. In de oudheid was het een rijke haridels-i kolonie van de Grieken. In de middel-, eeuwen vond men er een belangrijke! stapel- en overlaadplaats voor de handel' met Indië en China. Van 1204' tot 1261' behoorde het aan de Venetianen. In 1471' werd het door de Turken veroverd en, van toen af langen tijd betwist tusschen Turken en Don-Kozakken en later tus schen Turken en Russen. Dezen maakten er zich in 1736 van meester, nadat Peter de Groote er in 1696 reeds voet had} gezet. Middelerwijl had Azow in betee-. kenis voor Rostow moeten wijken. De Kölnische Zeitung herinnert er aan- dat de scheepvaart er thans niet meer zoo belangrijk is als men op grond van de ligging zou kunnen verwachten. Wei- brengt natuurlijk het verkeer met het Donetzbekken vertier, maar de Don ver zandde meer en meer en de zee zelf heeft hier en daar zoo vlakke oevers; dat groote schepen vóór de havens moe-, ten ankeren en de vracht door middel! van lichters lossen. Booten van grootem omvang kunnen slechts in het voorjaar,» wanneer de Zuidwester het water uit. de Zwarte Zee opstuwt, de zee vanj Azow bevaren, die slechts in het midden een diepte van 10 meter bereikt. Derhalve vriest ze ook van midden December tof midden Maart dicht. In het N. en O. strekken zich de steppen van Azow uit, waardoor vroeger de volken van en naar' midden-Azië trokken. DE NOGAISCHE STEPPE tusschen Zwarte an Kaspische Zaa Tusschen. den benedenloop van de Dnjepr en het schiereiland Krifn breidt zich de Nogaische steppe uit. Zij vormt een deel van de steppe van de Dnjepr, die reeds ver ten Westen van de Dnjepr een aanvang neemt, vervolgens overgaat naar den Oostelijken oever, later bekend staar onder den naam van Dqn-steppe en eindelijk overgaat in de groote Kirgie- zische steppe tusschen de Zwarte en de Kaspische Zee. Dit geheele steppenlandschap bevat in het Noordelijke deel dus daar, waar zij zich aansluit bij het gebied van de Zwarte Aarde nog tal van weiden; daar bestaat de bodem ook uit vette, zwarte aarde en is rijk aan humus. Naar de zee toe wordt deze aarde steeds dro ger en zandiger; tenslotte wordt het zoutgehalte zoodanig, dat het niet meer mogelijk is, er iets op te verbouwen en alle plantengroei wordt verstikt. Hier en daar groei nog wat grijs gras en énkele struiken van gelijke kleur, die echter geen leven kunnen verleenen aan het landschap en goed passen bij den rood- acliügen met ijzerdeelen verzadigden bo- id^m. De Ncgaischc steppe tusschen den be nedenloop var de Dnjepr en de Krim is genoemd naar 'n Tartaarschen vorst, No- gai, die in de 14e eeuw een zekere zelf standigheid wis te verwerven. In de No gaische steppe hielden in vroeger jaren talrijke tartaren verblijf. Na de verovering van hun land door Katharina II emigreer don zij echter voor het grootste gedeelte naar Klein-Azië. Zij stierven echter ge leidelijk uit, zoodat er heden ten dage nog slechts kleine minderheden van te vinden zijn in de Zuidelijke Oekraine; door vermenging met andere rassen heb ben zij veel van hun Tartaarsche eigenaar digheden verloren. Zes honderd jaar geleden hebben de Nogaische Tartaren onder den naam van ..Petsjenegen" of „Koemanen" een gevaar lijke bedreiging gevormd voor het Oosten van Midden-Europa.' Zij zijn echter uit de Etropeesche geschiedenis verdwenen, evenals vóór hen de Hunnen, de Awaren en de Mongolen. Itallaanseh weermachtsbericht Micabs «n Golfar opnieuw uit da lucht'bestookt Het Italiaansche opperbevel maakt in zijn 477e weermachtsbericht het volgende bekend ti den aSgelo'open nacht zijn de vlieg tuigbases Micaba en Golfar, op het eiland Malta opnieuw met succes door onze vliegtuigen gebombardeerd. Britsche vliegtuigen hebben gevlogen boven de stad Bengazi en het eiland Leros, in de Aegeische zee. Zij lieten op goed geluk eenige bommen vallen. Het luchtdoelge schut op Leros heeft een twee-motorige vijandelijke bommenwerper neergehaald. In het Oostelijke bekken van de .Middel- landsche Zee hebben onze vliegtuigen ver scheidene aanvallen ondernomen op koop vaardijschepen. Twee kleine vaartuigen werden ernlstig beschadigd en moeten als verloren worden beschouwd. GEWESTELIJKE LANDDAG DER N.S.B. TE ROOSENDAAL Te Roosendaal werd Zondag een ge westelijke landdag gehouden van de NSB waarbij de leider, ir. Mussert, een rede heeft gehouden. In de raadzaal van het oude stadhuis, dat tegenwoordig als museum is ingericht, werd aan ir. Mus sert een Brabantsche koffiemaaltijd aan geboden. Hier vond ook, alvorens dé meeting op het marktplein aanving, een ontvangst der genoodigden door ir. Mus sert plaats. Onder hen bevonden zich o.m. de Beauftragte voor Zeeland, de heer W. Münzer, en de gemachtigde voor de NSB in Zeeland, de heer J. Dekker. De districtsvormingsleider, Van Alphen, leidde ir. Mussert in met een kortwooidi Kringleider De Graaf kondigde daarna de rede van den heer Mussert aan als „Een rede van een Brabander voor de Brabanders". Honderdduizenden, zoo zei- de Mussert, zijn de kluts kwijt. Nédern land is officieel de bondgenoot van En geland. Dat is een mooie positie voort een land, dat vijf oorlogen tegen de Engelschen heeft gevoerd en er aldoor, meer bij heeft verloren. De situatie van- het oogenblik is voorts, dat de naar Lon den gevluchte regeering de gevangene is van Engeland en dat Engeland de, gevangene is van Washington. En alsof dat nog niet genoeg ware: Thans heb ben we er ook nog de bolsjewiki als bondgenoot bij. Spr. herinnerde aan den Boerenoorlog en de toen bestaande le vendige anti-Engelsche gevoelens en aan Finland, dat hier de onvoorwaardelijke sympathie had. Als we nu deden wat Londen wiL zoo vervolgde spreker, dan riepen we: Weg met de Finnen en leve de bolsje wiki. Maar als de bolsjewiki wonnen,, dan woonden dé menschen niet langer, hier in deze huizen, maar hingen aan den lantaarnpaal. Mussert herinnerde aan het pact met Rusland twee jaar geleden. Stalin dacht op sluwe wijze zijn doeleinden te ver- weenlijken. Maar Hitler was spoediger met de schoonmaak in het Westen klaar dan de bolsjewiki had berekend en thans is Duitschland bezig het grootste gevaar dat Europa bedreigde te bezweren. Als dat gebeurd is, komt Engeland aan de beurt en gaat ook Europa weer mee-f praten. Spr. zeide te gelooven, dat het nieuwe Europa aan Nederland kansen geeft, zoo als het er in eeuwen niet heeft gehad geloof ook, zoo vervolgde hij, aan ons Nederlandsche volk, want een ander kan, ons onze toekomst niet schenken. Zonder dat geloof in het Nederlandsche volk), zou spr» niet langer de leider zijn van de NSB, want dan had het toch geen zin. En omdat het noodig is aan hel} nieuwe Europa mee te werken om straks; recht van spreken te hebben, daarom! vechten zooveel volksgenooten, thans niet duizend maar tienduizend, in het Oosten. Met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus werd de meeting op het Marktplein besloten. MET A.V.O. WERK !N ZEELAND De Ned'. Vereen, tot Bevordering van idien Arbeid voor Onvolwaardige Arbeids krachten verleent sedert 1927 haar hulp aan lichamelijk en geestelijk gebrekkigen, die zij zooveel mogelijk op de voor hen geschikte plaats in de maatschappij tracht te brengen. Daarnaast heeft zij thans, in opdracht van de betrokken Departe menten, de zorg voor de militaire- en burgerslachtoffers op zich genomen. Om dit geheele, ontzaglijke werk goed 'uit te kunnen voeren, is het noodig gebleken -de bestaande organisatie belangrijk uit te bouwen. In onze provincie zijn thans -drie A.V.O.- afdeelimigen opgericht, te weten 'een Af- deeiling Walcheren (secretaris J. C. Cor- ver, Directeur Sociale Zaken te Viissin- gen), Af deeling Zuid- en Noord-Bevel and, Tholen en Schouwen-Duiveland (secretaris, J. Dirks, Wilhelminastraat no. 25 te Goes) en een afdeeling Oost- en West-Zeeuwsch Vlaanderen (secretaris J. Brinkman, direc teur Gewestelijk Arbeidsbureau te Ter- neuzen), welke af deelingen op geregel-, de tijden een consultatiebureau houden, dat advies en hulp tracht te verschaffen aan alle gebrekkigen, die zich er komen melden. Naast deze af deelingen is speciaal voor, de oorlogsslachtoffers een door den wnd. Commissaris der Provincie ingestelde commissie werkzaam. Het spreekt vanzelf, dat in een pro vincie als deze, die zoo moeilijk te be reiken is en waarin de landbouw een, overwegende plaats inneemt, het AVO- werk voor zeer bijzondere moeilijkhe den komt te Staan. En waar het aantal invaliden relatief vrij groot is, is een dringend beroep op alle Zeeutvsche werk gevers hier zeker op zijn plaats, om er, toe mede te werken, dat de AVO haar zegenbrengenden arbeid ook hier zooveel mogelijk kan verrichten. Daarnaast roe pen we alle Zeeuwen op, om zich ajs lid bij een der genoemde AVO-afdeelin- gen te doen inschrijven. Laat Zeeland niet ten achter blijven bij de vervulling van een zoo bij uitstek' Vijftig Sovjetdivisies werden ten Oosten van Kiew vernietigd 380.000 bolsjewieken geraakten in Duitsche krijgsgevangenschap De zee van Azow, een ondiej), moeilijk vaarwater Installatie van het bestuur van het Vrije van Sluis Bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag)zon onder 19.35. Morgen (Donderdag) zon op 7.30. Maan op 11.31; onder 21.32. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Eerste kwartier Zater dag 27 Sept. Volle maan Zondag 5 Oct. Laatste kwar tier Maandag 13 Oct. speeialen plicht; laten wij, Zeeuwen, tie handen ineen slaan, opdat wij, zooals reeds zoo dikwijls in de geschiedenis is gebleken, ook hier weer vooraan staan, om een groot, menschlievend werk te helpen uitvoeren. Het consultatiebureau voor de afdeeling' Noord- en Zuid-Beveland werd Maan dagmiddag om 2 uur geopend in het' Gasthuis Oostwal te Goes, waar alsdan' zitting zal worden gehouden door dr. Planteijdt te Goes. In den vervolge zal het consultatiebureau gehouden worden telkens den len en 3en Maandag van» elke maand. Zij, die meenen voor hulpi in aanmerking te komen, kunnen zich op, genoemde data aldaar aanmelden. HET DLHTSCH CENTRALE OOSTFRONT ONDERWIJS Rijksiandbouwwinterschool Tot de eerste klasse der RLWS te Goes zijn o.a. toegelaten: W. de Bruin,' te Zierikzee, J. C. Kooijman te St.- Anna land, D. Polderman te Oud- j V o s s e m e e r, B. de Ronde te S i r - j an s 1 p n d. Een «Jeugdherbergcont» I In een onderhoud met een verslag gever van het ANP heeft de heer G. v. d. Berg, secretaris van de Nederlandsche Jeugdherbergcentrale, verklaard dat, met medewerking van de autoriteiten, eerst daags de „Jeugdherbergcent" op de scho len zal worden ingevoerd. De scholieren betalen maandelijks» 1 eent en uit de op brengst van al deze centen kunnen jaar lijks vier jeugdherbergen worden ge bouwd. i MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 23 Sept. Aanvoer 2790 stuks vee, w.o. 23 paarden, 71 veulens, 44 schapen, 1600 runderen, 279 nuchtere kalveren, 679 graskalveren en 94 bokken. Prijzen per stukmelkkoeien f 620—480— 375; kalfkoeien f 525—490—380; vare koeien f 430—320—270; vaarzen f370—300 —215; pinken f 300—215—180; graskalve ren f205—155—85. Aanvoer graskalveren korter, handel lui prijzen onveranderd; melk- en kalfkoeien, handel flauw, prijzen iets hooger, aan voer* onveranderd; vaarzen en pinken,' aanvoer iets korter, handel traag, prijs houdend; vare koeien aanvoer als vorige week, handel kalm, iets hooger in prijs Naar het Zweedsche Telegraafagent- schap meldt, heeft de Zweedsdhe marine 60 matrozen der Sovjet-Oostzeevloot, die zich in de Zweedsche wateren van het: scherengebied voor Stockholm hadden be geven, geïnterneerd,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 4