GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN Uit Stad én Provincie marktberichten /telegrammen IN DE WEEK VAN 21 SEPTEMBER T/M. 27 SEPTEMBER 1941 Elk der volgende bODDoD Geeft reoht op het koopen rto: 21 Sept. t/m 27 8ept 1941 36 4 brood 36 brood 36 vleeeoh 36 vl.waren 36 melk I (r0m.) 37 reserve 4 rants. J Va rantsoen V, rantsoen 1 rantsoen l8/4 liter 3V, kg j brood ol gebak vleeaoh of vl.waren melk aardappelen 7 Sept. t/m. 4 Oet. 1941 114 algemeen 115 algemeen 116 algemeen bloem 34 35 36 37 O rijst C havermout 117 algemeen 118 algemeen 119 algemeen 34-35-36-37 kaas kg 250 gram 500 gram Va rantsoen 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 100 gram 7 Sept. t/m. 24 8ept 1941 34-35 boter 34-35 vet I 250 gram I 250 gram suiker koffiesurrogaat jam bloem, brood of gebak rijst havermout havermout gort - vermicelli of maizena kaas boter v boter met redaotie Beschikbaar per persoon t/m. in tijd rak van één week 31/, 18 20 3Vs 18 3 V. rants, liter tg in tijdvak van vier weken 1 250 500 250 250 100 400 1 250 500 4 kg gram gram rants gram gram gram gram gram gram in tijdvak van 18 dagen gram gram ÉÉN RANTSOEN Brood Gebak Bloem Rijst Havermout Gort Vermicelli Maizena Vleesoh Vieesohwaren Jam 100 gram brood 75 gram beschuit, wafels, bisouita, koekjes, óf 140 gram speculaas, koek óf 300 gram oake, óf 400 gram gevuld klein korstgebak, óf 500 gram gevuld groot korstgebak, óf 600 gram taart, gebakjes 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, -meel kindermeel 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, -gort, sardappelmeel- vlokken, gruttemeel, (gemengd meel) 250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten) gruttemeel, (gemengd meel) 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti 100 gram maizena, sago, aardappelmeel, óf 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of pudding- sauspoeder 100 gram vleesoh, gewioht van been inbegrepen 75 gram 75 gram 100 gram 125 gram 150 gram gerookt of gekookt vleesoh, óf gerookte worstsoorten, ót !;ekookte worstsoorten, óf everartikelen, tongeworst, nierbrood, ót bloedworst, zure zult Voor de overige artikelen vermelde hoeveelheden 500 gram jam, siroop, honing, enz. is het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst achtervolging id&ftiam, in 'het been waarna hij ook den dief in het been schoot. Het bleek een man uit Wormer- I veer te zijn, die reeds tal van rijwielen gestolen bleek te hebben. De burger en de dief bleken beiden lichte verwondin gen te hebben opgeloopen. De fietsendief is in arrest genomen. Varkans in slaapkemar Een eigenaardige ontdekking deed de Edesche politie, toen zij het spoor volgde van een aantal eeniigem tijd geleden op de Markt gekochte varkens. Zij kwam terecht an een gemeentel oodis, waar iemand een gedeelte had ingericht tot slaap- en woonruimte. In een gedeelte, grenzende aan de „slaapkamer", hoorden de politiebeambten het geknor van var kens. Daar vonden inderdaad twee dezer dieren hun vertier. De eigenaar heeft vermoedelijk gedacht „je kunt nergens zoo veilig varkens houden dan in de gebouwen van de gemeente zelf". Toch ging deze redeneering niet op, want de t varkens, voor het houden waarvan de man geen vergunning bezat, werden in 1 beslag genomen. j i Kurkfabriek daor vuur vernield Zondagavond is bij de kurkfabriek (Hol- landia aan de Brouwerstraat te 's-Gra- venhage, een brdhd' uitgebroken. Het fabrieksgebouw idat uit vier verdiepingen bestaat, 'brandde geheel uit. Groote schade' werd aan den- kurkvoorraad' aangericht. De brandweer, die met zes stralen het vuur bestreed, was tot circa vier uur met de blussching bezig. Eng«l«ch« luchtaanvallen op onz land In 'tafgeloopen weekeinde zijn slechts enkele Engelsche vliegtuigen boven ons gebied geweest. Het kleine getal neer geworpen brisant- en brandbommen richt te uitsluitend eenige onbeduidende ter- reinschade aan. Een koe werd gedood. Financiëel Weekoverzicht VERSCHILLENDE BERIGHTEN Bommsnwsrpar neergestort Het D.N.B. meldt uit New York: Associated Press meldt uit Batavia: dat aldaar een in Amerika gebouwde zware bommenwerper is neergestort. Vier leden van de Nederlandsche luchtmacht kwamen hierbij om het leven. Zand in plaats van koffie Een Utrechter, die koffie wilde koopen, trachtte die langs clandestienen weg in zijn bezit te krijgen. Hij stak hier en daar zijn voelhorens eens uit en kwam tenslotte in een café daar ter stede met enkele lieden in connectie, die hem vertelden, dat 'zij hem voor f24 per kg. koffie zouden kunnen leveren. De Utrechter had hier wel ooren naar, voor al toen men eenige dagen later ^met een monster van deze koffie aan zijn huis kwam, dat van voortreffelijke kwaliteit bleek te zijm Hij besloot 100 kg. voor f960 te koopen. Het bedrag werd alvast voldaan en enkele dagen later kwam een der mannen opnieuw bij den kooper Thans had hij een zware kist bij zich, waarin de koffie was verpakt. De kooper wilde zich echter wel even vergewissen van den inhoud, waarop de leverancier van de koffie antwoordde, dat hij dan zijn fiets, welke voor de deur stond, even op slot moest zetten. Inderdaad begaf de man zich ook naar buiten, om echter niet meer terug te keeren. Inmiddels had de kooper het kistje met veel moeite open gemaakt. Hij kwam daarbij tot de onaan gename ontdekking, dat in alle pakjes koffie zand zat. De gedupeerde kooper heeft zich thans tot de politie gewend, die een onderzoek instelt. D« Smero» in warking S.P.T. meldt uit Batavia: De vulkaan Smeroe op Oost-Java is sedert Zondagmorgen weer in werking. Te Malang, dat in de buurt van de Smeroe ligt, was Zondagmiddag de hemel verduisterd als gevolg van den asch- regen, vermengd met gesteente," die op de stad neerdaalde. Mislukte aanval op een konvooi Naar het DNB van militaire zijde ver neemt heeft Zaterdag een vrij groote formatie Britsche bommenwerpers een Duaitsch konvooi voor de Nederlandsche kust aangevallen. De Duitsche marine- artillerie legde een gordijn van vuur rondom de schepen en schoot drie Brit sche bommenwerpers neer, welke idioor idé versperring trachtten heen te vliegen. Fiatsandiaf In hat baan gaichotan De gemeenteveldwachter van Zaan- id ijk betrapte Zondagavond omstreeks negen uur een fietsendief, die er op een anidlermans karretje van' door was gegaan. De politieman ging er achter en trok zijn revolver. Door de duisternis misleid, raakte hij eerst een burger, die aan de De uitreiking van d'e aangifte-formu- Lieren voor ide VermogenlsbeTasting zal menig effectenbezitter aan'leiid'ing tot re trospectieve overdenkingen en- vergelij kingen geven; vergelijkingen, idie zich echter niet alleen tot d;e waarde van het effectenbezit in het verleden, zullen beperken, maar ook het ko.er,speil van 1 Mei j.l. en het tegenwoordige zullen omvatten. Er és in de laatste twee, twee- •en-h ah-jaren ook /in idit opzicht veel ver anderd. Op 1 Mei 1940 waren de koer sen van de meeiste fondsen niet onbe langrijk lager dan op 1 Mei 193SC I Mei 1941 /bracht echter ree<fe zeer veel hoqigiere koer sen dan 1 Mei 1940. In de sindsdien verstre ken maanden heeft de hausse nog verder doorgezet, totdat juist in de laatste weejk een reactie is ingetreden, die ook door de beurs zelve als een natuur lijk verschijnsel, onvermijdelijk volgende op een langdurige opwaartsohe beweging wordt beschouwd. Men heeft ter verklaring van deze hausse naar tal van oorzaken gezocht, ■en het verschijnsel der „materiaal- schaarschte" deed daarbij opgeld. Be schouwt men echter dit modewoord op den keper, dan blijkt het, zooals tal van begrippen, onder het mom van een scherpe karakteriseer ing, in werkelijkheid een diets minder nauwkeurig te omschrij ven' verschijnsel te bedoelen. Want „ischaarschte aan materiaal" is een zeer relatief begrip. Schaarsdh kan iets, dat onder andere 'omstandigheden voldoende of rijkelijk aanwezig is, schijnen, wan neer ide vraag daarnaar plotseling stijgt. Met aandeelem, dit zoo; .die beschikbare hoeveelheid is op ziehzelve ongewijizigd gebleven, maar de vraag is sterk toege nomen, en daardoor ontstaat de' Indruk van 'schaarschte, waarbij nog komt, dat menigeen, die onder meer normale ver houdingen van vraag en aanbod niet zóu aarzelen van zijn bezit te scheiden, dit vasthoudt. Maar, of ide materiaalschaarschte aldus moet worden' verklaard, of dat wellicht ook andere factoren hiervan de oorzaken zijn dit verandert niets aan de ge volgen, dile zich in het koersverloop weer spiegelen. De koerswijzigingen van 1930 tot 1940 waren welhaast steeds koersda lingen, die echter over het algemeen geen buliitengewonen omvang bereikten. Mis schien nog gelijkmatiger waren de koers- beweglihgen in 1940-'41, die vrijwel zonder uitzondering in koersstijgingen resulteer den, welke het algemeene koespeii op 1 MedJ 1941 tot vrij hoog ook boven dat van Meil 1939 opvoerden. Er zijn fondsen diie op( 1 (Mei 1941 twee of drie maal zoo hoog noteerden als een jaar tevoren; bij een aantal van de beste aan- ideelen, was het proceaitueele verschil echter veel geringer. Al hebben' de sindsdien/ verloopen maan den verdere aanzienlijke koersverbeterin- gen -gebracht, de minder gelijkmatige stij ging bleef. Ook de bijzondere omstandig heden vain elk fonds, of althans de mee- niitng, die de beurs betreffende de merites heeft, spreken in het uiteenloopen van de koersontwikkeling mede. Ainerikaan- scbe fondsen noteerden in Mei 1940 meestal hooger dan een jaar tevoren: dn hét jaar tot 1 Mei 1941 veranderde het New Yorksche koerspeil maar be trekkelijk weinig en hetzelfde is met de derde periode, d.w.z. ide laatste maan den, het geval. (Robaver) Naar SRT< uit Sjanghai meldt, is D u f Cooper te Batavia aangekomen. Hij, heeft onder andere de verdedigingswerk ken bezichtigd en ef zijn voldoening over uitgesproken. RENESSE. Onze dorpsgenoot dhr. J. de Jong is aangesteld als tijdelijk amb-,' tenaar ter secretarie te Ellemeet. Het najaarsconcert dat Zondagmid dag door het fanfarecorps „Luctor et Emergo" alhier gegeven werd, trok groo te belangstelling, zoowel uit deze ais uiij andere gemeenten. Mede door het mooie windstille weer kwam de uitvoering goed tot zijn recht. Hopen we dat „Luctor et Emergo" in volgende seizoenen ons des zomers meer op dergelijke uitvoeringen vergast. NIEUWERKERK. Voor de Alg. Land- bouwcursus te Nieuwerkerk hebben zich 41 leerlingen aangemeld', terwijl van de 18 oud-leerlingen zich 16 hebben opge geven om een z,.g. derde leerjaar te vormen. Hieruit blijkt wel dat in deze. omgeving belangstelling voor het land bouwonderwijs bestaat. Nimmer te voren was het aantal cursisten zoo hoog. ST.-ANNALAND. Met ingang van 1 Oc tober a.s. is tot huishoudkundige aan het zusterhuis van het gemeentelijk zieken-' huis te Amsterdam benoemd, mej. L. Hanssens alhier. Ger, Gem. Woensdag 24 September, des nam. 4.10 en 8.10 uur, ds. W. G. Lamain van Rotterdam (Zuid). In de afgeloopen week werden ge veild: Groep St.-Annaland 190463 k.g. uien gewone f4.73; 28j27 k.g. selderij, loof f4.50. Groep Scherpenisse51668 k.g. uien, gewoner f 4.40; alles per 100 k.g. STAVENISSE. In verband met verduis teringsmoeilijkheden worden in de Néd. Herv. kerk geen avondgodsdienstoefenin gen meer gehouden. Begon de namiddag- dienst voorheen om 3.40, thans is de aan vang vastgesteld opi 4.10. Het bestuur van de afd. Tholen: van de Boerinnenbond en andere Platte landsvrouwen heeft besloten om en bloc ontslag te nemen. Naar wij vernemen bestaat er ge-. gronde hoop, dat op het eiland' Tholen- een lagere landbouwschool gesticht zal' worden. f -i f. i t" I I. f ROTTERDAM^ 22 Sept. Zandaardap'pe- len f5.12; kleiaardappelen f6.12; behalve de soorten zooals bintjes, alpha's en in dustrie f5.62 pier 100 k.g. Aanvoer heel goed en handel aan vastgestelde pTijzen. Vlas. Aangevoerd 65 k.g. Zeeuwsch wit' f 1—1.45; 800 k.g. Holl. geel f 1—1.45; 1200 k.g, dauwroot f 0.85—1.15. Evenals verleden week was aanvoer alsmede han del ter beurze onbeduidend. Het gepro duceerde vlas werd bijna geheel op het land verhandeld'. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 23 September, f ÏOOO: 18473. f400: 6608, 14544, 16288 20818. fi20p: 13085, 16303, 16788, 20259 20728. fl00: 5726, 6654, 7413, 11618,, 12436, 13415, 14012, 14489^ 15753, 19328. Acht Amerikaansche legervliegers zijn bij vliegtuigongelukken om het leven ge komen. Twee gevechtsmachines zijn neer- gèstort bij legermanoeuvres in Louisiana. De twee vliegers werden gedoód. Een toestel verbrandde tijdens een landing in Texas. De twee inzittenden werden even eens gedood. In Virginia viel een les- vliegtuig; beide inzittenden kwamen om het leven. In Forthworth (Texas) is even eens een lestoestel neergestort. De in structeur en zijn leerling werden gedood (DNB) Te Stamboel is Zaterdagnacht brand uitgebroken, 'törieksche patriarchaatsge bouw is geheel afgebrand, tengevolge van kortsluiting. Behalve twee kleine, mos keeën zijn ongeveer 100 woonhuizen to taal vernield, 500 personen werden dak loos. Een 70-jarige muezzin is slachtoffer van het vuur geworden. De oude archie ven, schatkamers én vertrekken, waarin kostbare vaten en kerkgewaden worden bewaard, hebben van het water te lijden gehad. Behalve kostbare schilderijen zijn ook nieuwe acten en documenten ver brand. (DNB), In het omsingelde gebied tusschen den Dnjepr en de Desna zijn, naar het Dl. N.B. van welingelichte zijde verneemt, in de tot dusver geleverde gevechten ongeveer dertig Sowjet-divisie vernietigd. Uit welke uiteenloopende ondcrdeelen de Sowjet-formatiek in het omsingelde gebied ten Oosten van Kiew thans reeds bestaan, blijkt uit het feit, dat op een plaats gevangenen zijn ge maakt, die afkomstig zijn uit 34 Sow jet divisies. De op een waarde' van 25.000.000 pond sterling geraamde Iraansche kroon- schat, die tot dusver gedeeltelijk een dekking vormde voor de valuta des lands, zou na een controle door Iraan sche afgevaardigden, naar de Ver. Staten worden getransporteerd. De verzending geschied op kosten van den Iraanschen staat. De Engelsche regeering heeft de persoonlijke rekening van den ex-sjah bij een Londeiische groote bank, ten be drage van 5 6 6 millioen pond, ge blokkeerd. I ONTPLOFFINGEN IN ENGELAND. „Associated Press" meldt uit Londen, dat bij een ontploffing in den fabriek dm het Noorden van Engeland, vele per sonen zijn gewond. Andere ontploffingen in Middlesex veroorzaakten verscheidene groote branden. VLIEGTUIGONGELUKKEN IN DE V.S. In een woeste bergstreek ten Westen van Seattle heeft men een sedert 9 SepL jl. vermisten bommenwerper van het Amerikaansche 'leger, waarin zich een bemanning bevond van zes personen, teruggevonden. Het toestel was volkomen vernield. Het schijnt dat zich aan boord •een ontploffing heeft voorgedaan. In Ha milton Field in Californië zijn twee legervliegtuigen tegen elkaar gevlogen en omlaag-gestort. Twee vliegers zijn daarbij omgekomen. OUDHEIDKUNDIG ONDERZOEK VAN ONZEN BODEM Nederland staat terecht bekend om de hooge vlucht, die de archaeologische we tenschap hier heeft genomen. Om het bodemonderzoek nog te vervolmaken, zijn den laatsten tijd een aantal maatregelen getroffen, waartoe o.m. de oprichting van het Rijksbureau- voor Oudheidkundig Bo demonderzoek behoort. Bij een bezoek, dat een V.P.B.-redacteur aan het Rijks museum van Oudheden te Leiden bracht, deelde de Directeur van het Bureau, Dr Bursch, het een en ander mede over de hier verrichte werkzaamheden Dr. Bursch, een erkend autoriteit op het gebied der inheemsche archaeologie, bleek gaarne bereid het een en ander mede te deelen omtrent de werkzaamhe den -van dit in het Rijksmuseum van Oud heden gevestigde bureau. „Na langdurige voorbereidingen", aldus Dr. Bursch, „wérd in Mei van het vorige jaar een besluit afgekondigd, dat in de eerste plaats het opgraven van praehisto- rische voorwerpen zonder wetenschappe lijk toezicht verbiedt en verder de bur gemeester der gemeente, waar een vondst gedaan wordt, verplicht hiervan kennis te geven aan de bevoegde instanties,. Hiermede werd dus een einde gemaakt aan het gegraaf van allerlei ondeskundi- gen, die, deels uit liefhebberij, deels ook als broodwinning, onze heidevelden af zochten naar „oude potjes". Kort daarop volgde de installatie der Rijkscommissie voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, die de juiste verzorging van het archaeolo- gisci onderzoek tot taak heeft, paartoe behoort o.m. een uitvoerige documentatie en deze werd aan het Rijksbureau opge dragen. De documentatie der oudheidkundige verschijnselen in ons land is, zooals be grijpelijk, een ontzaglijk werk. Niet alleen moeten lijsten werden opgesteld van alle zich in particuliere verzamelingen bevin dende voorwerpen, maar ook tracht men een zoo volledig mogelijk overzicht te krijgen van alle terreinen, die oudheid kundige overblijfselen als grafheuvels, ne derzettingen, schansen enz. bevatten. Vele jaren zal dit werk vergen, maar gelukkig kan het door de medewerking van het publiek beter en sneller verricht worden. Aan alle in aanmerking komende perso nen zullen namelijk vragenlijsten omtrent in hun omgeving opgegraven voorwer pen en nog in het terrein aanwezige prehistorische monumenten gezonden worden. Trouwens, ieder, die wil mede werken, kan zich voor nadere gegevens tot het bureau wenden. LAND- EN TUINBOUW Voor wretziekto vatbar» aardeppalrasien Bij dezen herinnert de Plantenziekten-^ kundigen Dienst den verbouwers van1 aardappelen eraan: le. 'dat ingaande 1 Januari 1942 voor het geheele land1 de teelt van het raS Thorbecke verboden is; 2e. dat met ingang van denzelfden da' turn in verschillende gemeenten of ge deelten daarvan in het Zuidoosten van Groningen, in eenige gedeelten van Dren the en in het Noordoosten van Overijsel, eveneens de teelt verboden is van alle voor wratziekte vatbare aardappelrassen met uitzondering van Roode Star, Pre sent en Eigenheimer; 3e. dat de teelt van Eigenheimer in deze gebieden slechts is toegestaan tot 1 Januari 1943. Bij de aanschaffing en het aanhouden van pootgoed houde men met het bovenstaande rekening! Opdat de verbouwer zal weten, welke rassen voor wratziekte ontvatbaar zijn, volgt hieronder een opgave van deze rassen met vermelding van de rubrieken waarin zij in de Rassenlijst 1941 van hel; Instituut voor Plantenveredeling zijn on dergebracht. Zeer vroege aardappelrassen: Frühmöl- le, Magneto, Geelblom en Limosa. Vroege en middenvroege rassen: Deva en Duivelander. Winterconsumptie rassen: Bevelander, Noordeling, Furore, Wilpo, Record, Koop- man's blauwe, Deva, Duivelander, Komeet, Iduna, Robijn, Populair en Souvenir. Fabrieksaardappelen: Voran, Triumf, Gloria, Ultimus, Wilpo, Record1, Noorde- ling, Matador, Hellena en Robusta. I Exportaardappelen: Alpha, Furore, Wil po, Voran, Record, Frühmölle, Alberta, Dunbar, Yeoman, Erdgold, Majestic, Glad stone en Bella dp Fontenay,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2