ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 23 SEPTEMBER 1941 OP6ENOI ZIERIKZEESCHE COURANT «DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA» DE KERN «DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA» ABONNEMENT Prijs: In Zierlkzes 1 1,60, olden f 1,90 por kwartaal. Weekabonnementen reap, IS en 15 centa. Loste nummer* 5 cent*. Verschijnt dagelijks, behalve "s Zondag*. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzge, Schuith. B.91, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A.J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14754 ADVBRTBNTIBS i Ertja: IS centa pez regel, minimaal 86 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje* Dp Maandag, Dinsdag, Woensdag Donderdag; 70 cents. Inzending tot ■a morgens 9,80 out. OMSINGELDE :SOVJETLEGERS TEN DEELE VERNIETIGD DE ZEE VAN!AZOF WERD BEREIKT Nachtelijk® aanval op de haven van Southampton Behalve het dagelijksche weer- machtbericht, heeft hiet Duitsche opperbevel Zondg twee extra-be richten uitgegeven, n.l. een over den omsingelingsslag ten Oosten van Kief, dat hieronder volgt, vóór het gewone communiqué, en een over de verovering der eilan den Oesel en Moon in de Oost zee, dat afzonderlijk op deze pa gina vermeld staat. Het opperbevel der weermacht maakte Zondag bekend: In het verloop van den ten Oos ten van Kief aan den gang zijn- den omsingelingsslag hebben het le ger van generaal-veldmaarschalk v. Reichenau en de pantserlegers van de General-obersten Von Kleist en Guderian sterke deelen van den omsingelden vijand vernietigd en reeds thans ruim 150.000 gevan genen binnengebracht, be nevens 151 tanks, 602 kanonnen en een onoverzienbare hoeveelheid anr der oorlogsmateriaal buit gemaakt. De vernietiging van de overige dee len van den ingesloten vijand is in vollen gang. Nog meer groote aantallen gevangenen en buit kun nen verwacht worden. Het opperbevel der weermacht maakte Zondag bekend: Aan den Zuidelijken vleugel van het Duitsche aanvalsfront is de Zee van Azof bereikt. De voorwaarde hiertoe was het heroïe ke optreden van een infanterie-di- visie, die den overtocht over den breeden benedenloop vandenDnJepr bij Berislaf, op 60 K.M. ten N.O, van Cherson, onder de moeilijkste omstandigheden voltrokken en on danks alle tegenaanvallen gehand haafd had. De vernietiging van den in het gebied' ten Oosten en Zuidoosten van Kief ingesloten tegenstander gaat voort. De Duitsche formaties, die uit het Westen van Kief waren binnengedrongen, zijn via den Dnjepr naar het Oosten opgerukt en hebben zich vereenigd met de strijdkrachten, die over de Desna uit het Noorden hadden aangeval len. Felle doorbraakpogingen van den vijand mislukten. uDe aantallen gevangenen en buit nemen ieder uur toe. Eenheden der marine zijn diep doorgedrongen -in de Finsche Golf; zij versterkten den versperringsgor- dél van mijnen en beveiligden de tegen de Baltische eilanden inge- - zette operaties. ~~Het luchtwapen heeft ten N.W. van de Krim een 'patrouilleboot, een kanonneerboot en drie koopvaar ders van in totaal 10.000 brt, in houd tot zinken gebracht, terwijl bomtreffers werden geplaatst op eeii Sovjet-torpedoboot. In den strijd tegen Groot-Brittan- nië hebben sterke afdeelingen ge vechtsvliegers in den afgeloopen nacht haveninstallaties en ravitail- leeringsbedrijven van Southampton met bommen van zwaar en van het zwaarste kaliber bestookt. Treffers op opslagplaatsen, docks en mili taire installaties der stad hebben aanzienlijke vernielingen aangericht; Een reeks groote branden werd waargenomen. Andere gevechtsvliegtuigen deden aanvallen op verscheidene vliegvel den en haveninstallaties in Zuid- en Zuid-Oost Engeland en brachten ten N.O. van -de Wash een vrachtschip van 4000 brt. tot zinken. Een twee de groote koopvaarder werd be schadigd. In het gebied van Het Kanaal heeft het Britsche luchtwapen gis teren bij een aqjivalspoging, die geen effect had, 39 vliegtuigen ver loren. -Daarvan werden 35 door ja gers-en 4 -djoor biarinegeschut neer geschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsch ten tenkamp bij Tobroek vernield. In den afgeloopen nacht is de vijand naar Noord- en Zuidwest -Duitschland' gevlogen en met en kele vliegtuigen doorgedrongen tot de Rijkshoofdstad. Door neergewor pen bommen ontstond schade van gering belang in woonwijken. Naeht- jagers en luchtafweergeschut heb ben drie Engelsche bommenwerpers neergeschoten. Open brief aan den Aarts bisschop van Canterbury O/er de geloofsvervolging In de Sovjet-Unie Het A.N.P. meldt uit Helsinki; Het blad Suomen Sosialdemokraatti,Jiet orgaan van de sociaal-democratische par tij van Finland, heeft een open brief ge richt tot den aartsbisschop van Canter bury, welke is geschreven door den aan het Finsche Oostelijke front vertoevenden Evangelischen geestelijke A. Rantamaa en welke in de Finsche openbare meeningl sterk de aandacht heeft getrokken. In dezen brief wordt het volgende gezegd: „Met het oog op een dpor de bolsje wisten geschonden kerk schrijf ik dezen brief en richt hem juist aan u, als hoofd van de Anglicaansche kerk, omdat u zich in een zaak hebt gemengd, die ook mij als jeugdig Finsch geestelijke diep heeft geschokt. Ik heb een kerk gezien, waarin Christus' kruis was afgerukt. Waarom? Omdat hier twee jaren lang de bolsje wieken hebben geheerscht. Wij Finnen, als -naburen, kennen dat. Vanuit de verte zou het er wellicht anders kunnen uitzien. Maar in de twintig jaren, dat de Sowjet- unie bestaat, moet de mare van haar houding tegenover de kerk ook elders te." wereld bekend zijn geworden". De Finsche geestelijke beschrijft dan het geschonden godshuis: „Van het al taar werd een tooneel gemaakt, daarop een piano en roode beschilderde lappen. Oj> de plaats van de muurschilderingen kwamen leuzen van den bond van god- deloozen, waar de banken gestaan hadden verrees een dansvloer en aan den zijkant werd een bar ingericht. Voor het orgel werd ruimte gemaakt voor balalaika en harmonica's. De sacristie, waar de gees telijken, zooals u, mijnheer de aartsbis schop wel weet, in stilte mediteeren, werd door de Sovjets als w.c. gebruikt. Ik jieb foto's gemaakt, opdat ik het bewijzen kan. Ook de parterre van den klokketoren diende voor deze doeleinden Ook dit heb ik gefotografeerd, opdat de: waarheid niet worden vergeten. Maarr dit is nog niet alles. Op een zijdeur waren afbeeldingen geschilderd, die slechts afkomstig kunnen zijn uit een bor deel. Daar stond een tekst bij geschreven, die een scherp licht werpt op het bescha vingspeil en de-denkwijze van het bolsje wistische leger. Ook daar heb ik foto's van gemaakt. Ik geloof niet, dat zij ergens zullen worden gepubliceerd, maar met duizenden andere bewijsstukken, die het Finsche leger heeft verzameld, zullen zij een licht werpen op het moreel van het Sowjet- leger. Op het kerkhof een beeld van ver woesting en van de ergste grafschending Maar er was nog iets anders, dat mij nog heviger griefde. Dat is uw oproep, mijnheer de aartsbisschop, aan miliioenen leden - van de Engelsche kerk om in de godshuizen en thuis te bidden voor de overwinning en het succes van het dap pere Russische leger". U hebt onwetenden menschen verzocht te bidden voor de wapens, die juist onschuldige burgers in de Baltische landen hebben gedood, welke landen na den eersten wereldoor log vooral door de Engelsche politiek in het leven werden geroepen. Wij, Finnen, kunnen ons niet ónder- werp en aan het bolsjewisme, dat het gezinsverband heeft uiteengerukt, de kin deren van hun ouders wegneemt en de vrouwen laat vernederen en schandvlek ken, zooals dit in de Sow jetunie gebrui kelijk is, dingen waarvan de Engelsche diplomaten wel afweten, Ik als geestelijke vrees de ontzettende verantwoording, welke u als protes- tantseh bisschop op u genomen hebt, toen gij uw verzoek hebt gericht tot miliioenen menschen, die het ware ka rakter van het bolsjewisme niet kunnen weten. Er bestaat een God en die zal eenmaal van ons allen rekenschap vragen. Dan zullen wij elkaar ontmoeten en zullen wij de duizenden geestelijken en chris tenen, die sinds het jaar 1917 door de bolsjewisten zijn vermoord en wier bloed om wraak roept, ontmoeten. Wij zullen ooik 'den geestelijke ontmoeten, wiens kerk hier geschonden staat en die in dezen; oorlog voor vrijheid en christendom zijn leven heeft gelaten. Ter verantwoording zullen ook die machtige heeren worden gerobpen, die duizenden menschen in het ongeluk hebben gestort. Dan zal ook de .vraag worden beslist, of men de zaak van hpt bolsjewisme in Christus' naam mag zegenen". DUITSCH SOLDAAT TE PARIJS VERMOORD Als represaillemaatregel 12 communisten doodgeschoten De militaire bevelhebber in Frankrijk heeft via de pers bekend gemaakt, dat op 16 September een laffe moord is ge pleegd op een Duitschen soldaat. Ais vergeldingsmaatregel zijn, naar het DNB meldt, twaalf, met name genoemde -communisten, die wegens agressieve'han- deünigen jegens Duitsche soldaten, daden van sabotage, verspreiding van commu- niistische pamfletten en het dragen van wapenen waren gearresteerd, doodge schoten. De militaire -bevelhebber kondigt voorts aan, dat' indien een nieuwe aanslag wordt gepleegd, een aanzienlijk grooter aantal communisten zal worden doodgeschoten. In scherpe bewoordingen geeselt „Paris Midi" den aanslag op den Duitschen sol daat *en schrijft, dat het Fransche volk eenstemmig de bolsjewistische aanslagen veroordeelt, die door Engelsche en Mos- kousehe huurlingen in Frankrijk worden aangewakkerd. Het lis echter niet vol doende, zoo vervolgt het blad, te ver- oordeelen -en de moordenaars te «laten vluchten, neen, het geheel© volk moet actief meewerken aan de onderdrukking van deze laffe handelingen. Waarschuwing van maarichallc Pétain Maarschalk Pétaiin, de chef van den staat, heeft zich via den omroep tot de Framschen van het bezette gebied gericht om hen er op te wijzen, dat aanslagen op soldaten van het bezettingsleger ge pleegd, misdadig zijn en' slechts ongeluk teweeg kunnen brengen. Zij moeten wor den toegeschreven aan buitenlandscfee agenten, want het os niet in overeen stemming met de Fransche traditie 'om in ide duisternis soldaten te overvallen, die gehoorzamen aan het hun gegeven hevel. De regeering keurt de aanslagen in eiken vorm af, en verzoekt de be volking de opsporingswerkzaamhadem zooveel mogelijk te bevorderen. Wanneer deze misdadige handelingen, niet onder drukt zouden worden, zouden onschuMi- gen gestraft worden. De moeilijke om standigheden, waarin het land zich be vindt, leggen de bevolking als geheel een bijzonder zware verantwoordelijkheid op. Voornaamste plicht daarbij is in alle omstandigheden -de eenheid van Frankrijk te bewaren1. Dit eischt in de eerste plaats handhaving van de openbare orde. ARRESTATIE-BEVEL TEGEN REZA PAHLEVI Volgens een bericht van het DNB uit Ankara heeft de nieuwe sjah van Iran onder bolsjewistisch-Engelsoh-en druk een bevél tot arrestatie tegen zijn vader on derteekend, teneinde met alle middelen zijn zetel als sjah dn Iran te behouden. In bevoegde kringen te Teheran ver nam SPT, 'dat alle staatsmonopolies nie tig zullen worden verklaard. De nieuwe sjah zal binnenkort het di plomatieke corps ontvangen. Men ver wacht in politieke kringen dat de Brit sche ambassadeur in Teheran, Bullard en de Sow jet-ambassadeur Smyrnow bij deze ontvangst aanwezig zullen zijn. In verband/ met de „jacht van het Iraamsche parlement op de kroonjuweel Hen" verluidt in diplomatieke kringen te Teheran, dat mogelijk een deel' of mis schien alle juweelen reeds naar de Ver- eenigde Staten zijn gebracht. Dienten gevolge zou het niet geheel uitgesloten zijn, dat de regeering te Washington Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 19.37. Morgen (Woensdag) zon op 7.20; zon onder 19.35, Maan op 11.31; onder 21.32. Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Eerste kwartier Zater dag 27 Sept. Volle maan Zondag 5 Oct. Laatste kwar tier Maandag 13 Oct. de bezittingen van den ex-sjah zou blok- keépen. Be kroonjuweclen vormen dé dekking voor het Iraamsdhe betaalmiddel, aldus meldt United Press. Italiaansche itormbooton drongen do haven van Gibraltar binnen Het opperbevel van de Italiaansche weermacht publiceert het volgende extra bericht: Stormbooten van de marine, welke de reede en de binnenhaven van de vesting Gibraltar waren binnengedrongen, hebben een petroleumtankschip van, 10.000 brt., een ander tankschip van 600 brt. en een met munitie geladen koopvaardijschip van 6000 brt. tot zinken gebracht en een ander met oorlogsmaterieel geladen koop vaardijschip van 12.000 brt. zwaar be schadigd Het laatstgenoemde schip werd naar de rotsen gedreven, waar het om hoog liep en daarom als verloren kan worden beschouwd. De sovjet-vloot op de Zwarte Zee leed zware verliezen Open brief van Finsch geestelijke aan aartsbisschop van Canterbury Kiew, de moeder der Russisohe steden, in Duitsche handen De sluikhandel floreert momenteel ook in de provincie Zeeland Duitsch op de lagere school In het 7e leerjaar V Victorie - Duitschland wint voor Europa op alle fronten Oesel en Moon vast in Duitsche handen Het opperbevel der weermacht deelde Zondag mede: In voorbeeldige samenwerking hebben afdeelingen van leger, luchtmacht en ma rine een nieuw belangrijk succes behaald/ Arensburg, de hoofdstad van Oesel, is in 'n vastberaden aanval genomen. Moon en Oesel zijn daardoor hecht in onze handen. Op het Westelijk deel van Oesel bevinden zich nog slechts verstrooide deelen van het garnizoen van Oesel. Hun vernietiging kan elk oogenblik verwacht worden. GEVANGENEN EN DE BUIT BIJ KIEW GESTEGEN SUCCESSEN TEGEN DE ENGELSCHE - EN DE SOWJET SCHEEPVAART De luchlstrijd boven het Kanaal Het opperbevel van de Duitsche' weermacht maakte Maandag bekend In het gebied ten Oosten van Kiew werd1 de-vernietiging voort gezet van de vijandelijke strijd krachten, welke in verscheidene groepen zijn verstrooid en op een zeer kleine oppervlakte zijn sa mengedrongen. De getallen krijgsgevangenen en buit, waarvan gisteren in een ex tra-bericht is melding gemaakt, zijn thans weer in hooge mate geste gen. Bovendien zijn den vijand bij het verijdelen van zijn wanhopige uitvalspogingen zware bloedige ver liezen toegebracht. Zooals eveneens in een extra-be richt werd melding gemaakt, is gis teren Arensburg, de hoofdstad van het eiland Oesel, in een vastbera den aanval ingenomen. De actie om het eiland te zuiveren van de nog- aanwezige resten van de vijande lijke bezetting is bijna voltooid. De luchtmacht heeft gisteren over dag bij tal van-aanvallen op bols jewistische schepen bijzonder groo te successen behaald. Zij bracht in de Zwarte Zee een kruiser, twee torpedobootjagers en een luchtdoel kruiser, alsmede negen koopvaardij schepen van tezamen ongeveer 25 duizend ton tot zinken. Op twee andere oorlogsbodems en twee groote koopvaardijschepen ontstond brand door de uitwerking van bom men. In de wateren ten Westen van Kroonstad kregen bet slagschip October-revolutie en de zware krui ser Kirow elk twee volle treffers van bommen, een andere kruiser kreeg vier volle treffers. Voorts werden drie torpec^obootagejrs, een mijnenveger en een kanonneerboot door volle treffers beschadigd. Zooals in een extra-bericht is be' kend gemaakt hebben duikbooten op den Atlantischen Oceaan twee vijandelijke konvooien en een alleen varend koopvaardijschip aangeval len. In harden strijd werden dertien zwaar geladen schepen, w.o. vier tankschepen, in totaal metende 82.500 ton, tot zinken gebracht. Een ander schip werd door een treffer van een torpedo beschadigd. De luchtmacht heeft gisteren overdag op 1600 kilometer ten W. van la Rochelle een tankschip van 6000 ton tot zinken gebracht en in den afgeloopen nacht met goede uitwerking belangrijke militaire in richtingen aan de Engelsche Z.O.- kust aangevallen. In het gebied- van het Kanaal hebben Duitsche jagers bij ihet af weren van vijandelijke aanvalspogin- gen gisteren overdag in hevige luchtgevechten 29 Britsche vliegtui gen omlaag geschoten. Slechts één enkele Duitsche machine ging ver loren. Luchtdoel-artillerie en pa trouille-vaartuigen haalden elk nog een vijandelijk vliegtuig omlaag. In Noord-Afrika werd het vlieg veld Kfoefa met goede uitwerking gebombardeerd. Noch overdag noch 's nachts hCeft de vijand militaire acties boven het gebied van het Duitsche rijk onder nomen. De vijandelijke propaganda stelt pogingen in het werk om de in het weermachtsbericht van 19 Septem ber bekend gemaakte cijfers aan dooden, gewonden en vermisten van onze luchtmacht op misleidende wijze met de verliezen aan vlieg tuigen in verband te brengen. Hier omtrent is op te meriken, dat de Duitsche luchtmacht niet alleen uit vliegerformaties bestaat, doch ook de formaties lucht-berichtendienst en luchtdoelgeschut omvat. Een deel van laatstgenoemde formaties wordt voortdurend gebruikt in dén strijd te land om vaak dicht achter de voorste linies infanterie bij den af weer van pantserwagens en bij de bestrijding van kazematten te hel pen. Hun verliezen zijn vervat in de bekend gemaakte totale Cijfers var. de luchtmacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 4