ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1941 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT DUITSCHE TROEPEN BEZETTEN KIEW DE KERN Uil Stad en Provincie A ABONNEMENT Prijs: In Zierikzee f 1,00, elder» f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen reap, IS en 15 ce&ts. Losse nummers 5 cents. Verschijnt dagelijks, behalve *s Zondags. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. ZierikzeescheJNieuwsbode, Zierikzee, Sohuith. B 94, Tel.»32 Giro no. 137677 - Dir.: A.J. deLooze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14752 ADVERTENTIES Brij»: H c«nti pei ~r*gd, minimaal S3 canta, BIJ contract apcdala prijzen, Suo ccj*. op Maandag, Dlnadag, Wowsdag *n Donderdag: 70 cents. Inzending tot 1 morgens S.M nor. iwjfi POLTAWA DOOR DE DUITSCHERS VEROVERD VIER SOVJETLEGERS WERDEN INGESLOTEN V Victorie - Duitschland wint voor Europa op alle fronten Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Binnen het bestek van de heden bekend gemaakte omsingeïings-ope- ratxes is ook de aanval op de Oekrainsche hoofdstad Kiew inge zet, Na een stoutmoedige doorbraak door de uitgebreide sterke fortifi caties op den Westelijken oever van den Dnjepr zijn onze troepen de stad binnengedrongen. Op de citadel wappert sedert hedenoch tend de rijkis-oorlogsvlag. Tevoren had het opperbevel reeds gemeld Duitsche troepen, die na den overtocht over den Dnjepr bij Kre- mentlsjoeg, den aanval ook naar het Noord-Oosten voortzetten, heb ben Poltawa, op 120 km. ten Zuid- Westen van Charkow gelegen, ver overd. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren in een extra-bericht bekend De concentrische aanvalsoperaties van de legergroepen van generaal- veldmaarschalk Von Rundstedt en van generaal-veldmaarschalk Von Bock hebban thans geleid tot een nieuwen, geweldigen omsingelings slag. In aansluiting op den slag bij Gomel waren sterke strijdkrachten opgerukt naar den boven- en be nedenloop van den Desna om in hardnekkige gevechten den over gang over de rivier te farceeren. Van hier uit werd de aanval naar het Zuidfen voortgezet om een ver binding tot stand te brengen met een groep strijdkrachten, welke den Dnjepr aan weerszijden van Kre- mentsjoeg onder de moeilijkste om standigheden over een breedte van 120 kilometer had overwonnen en fn den strijd was geworpen voor een aanval naar het Noorden. Se dert 13 September is de vereeniging van deze strijdkrachten 200 kilome ter ten Oosten van Kiew voltooid' Zoodoende is de ring om vier sow jet-armeeën gesloten. Hun ver nietiging is in vollen gang. Aan het schitterende verloop van deze operaties hebben de lucht vloten van kolonel-generaal Löhc en van generaal-veldmaarjschalk Kesselring een groot aandeel gehad. DE VERLIEZEN AAN HET OOSTELIJK FRONT Meer dan 1.8 millioen Sovjttgevangenen Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt ten vervolge op het extra- weermachtsbericht van gisteren bekend: Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 18 op 19 September Moskou alsmede de stad en jde haven Odessaj met goede uitwerking aangevallen. Eii ontstonden talrijke branden. Aan de Britsche Oostkust bombardeer den gevechtsvliegtuigen verscheidene be langrijke militaire inrichtingen. Bij pogingen van den vijand om Don derdagmiddag naar Nederland en de be zette gebieden aan het Kanaal te vliegen, schoten jagers, luchtdoelartillerie en mij nenvegers twintig Britsche vliegtuigen, waaronder vier bommenwerpers omldag. De vijanÉ heeft noch overdag, noch des nachts, militaire acties boven het Duit- sche gebied ondernomen. De verliezen, welke de weermacht der Sovjets totdusver aan gevangenen gele den heeft, hebben het getal van 1.8 mil- lioen Overschreden. Hun aantal dooden is ten minste even hoog, waarschijnlijk hooger. Hiertegenover probeert de vij andelijke propaganda de uitwerking van deze Duitsche successen, die zij niet meer kan loochenen, aldus te verzwakken door de Duitsche verliezen alleen aan dooden te stellen op een getal van 1.5 tot 12 millioen man. 4000 K.M. DOOR BEZET SOVJETGEBIED De wederopbouw overal ter hand genomen Op de dagelijksche perconferentie heeft de heer von Fetter van de persafdeelingj van het Rijkscommissariaat een korte be schouwing gegeven over een reis, welke hij naar het Oostelijk front heeft gemaakt. Tijdens deze reis werd per auto een afstand van ongeveer 4000 km. éifgelegd door het op de bolsjewisten veroverde deel van Polen en de Sovjet-Unie. Daarbij werden verscheidene plaatsen bezocht en zeer uiteenlopende indrukken opgedaan, waarvan spreker er uiteraard slechts en kele kou weergeven. Opvallend is het groote verschil tus- Ischen het deel van. Polen, dat tot het Protectoraat behoort en het deel, dat de bolsjewisten twee jaar Hanig hebben geterroriseerd. De plattelandsbevolking leeft hier in „huizen, welke dien naam nauwelijks verdienen en voor het groot ste deel schamele hutten zijn. 't)p het platteland merkt men overigens weinig van den verbitterden strijd, die hier is geleverd. Dezè strijd heeft zich dan ook voornamelijk langs de wegen afgespeeld, doordat de terreinen buiten de wegen óf moerassen, óf vrijwel onbegaanbare bosschen zijn. Oogst werd niet verwoest De Organisatie-Todt heeft de wegen in korten tijd op voorbeeldige wijze verbe terd of hersteld, zoodat het verkeer weer normaal voortgang kan vinden. Ook de tallooze bruggen, die de terugtrek kende bolsjewisten hadden opgeblazen om den opmarsch der Duitsche troepen te bemoeilijken, zijn alle Teeds door nieu- bruggen vervangen. Door deze organisatie en ook door den Duitschen Arbeidsdienst zijn in dit opzicht vaak haast bovenmen- schelijke prestaties geleverd. Van het verwoesten of verbran den van den oogst opv de velden had de heer Von Fetter niets ge merkt. Overal stond het graan nog op de akkers, waar men thans be zig is, dit binnen te halen. Langs de wegen treft'men honderden bolsjewistische vechtwagens, vrachtauto's en stukken geschut aan, die de Sowjets tijdens hun vlucht, welke het karakter had van een paniek, hebben moeten aph- terlaten. Daartegenover telde de heer Von Fetter tijdens zijn reis slechts vijftien Duitsche vechtwagens en vrachtauto's, die builen gevecht waren gesteld. Een dui delijk voorbeeld van de vernietigende sla gen, die de Duitsche legers den Sowjets hebben toegebracht en van de geringe verliezen die de Duitschers daarbij zelf leden. Sovjets verwoestten vele huizen In de steden en dorpen zijn vele hui zen verwoest. Ooggetuigen verklaarden echter, dat deze verwoestingen voor het grootste deel door de Sowjets zelf wer den aangericht. Opmerkelijk is, dat de Joodsche huizen steeds onbeschadigd zijn giebleven De kerken zijn alle verwoest. Daarbij komt, dat wanneer eenmaal een stadswijk in brand was geraakt, het blusschen vrijwel onmogelijk was, doordat in geen der dorpen of steden een water leiding aanwezig was. Het drinkwater is afkomstig uit diepe putten en moet, voordat het voor menschelijke consumptio kan worden gebruikt, eerst worden ge kookt. Het drinken van ongekookt water zou gelijk staan met een poging tot zelfmoord, die vrijwel zeker met succes zou worden bekroond. De bevolking van deze plaatsen was voor de Sowjet-benden gevlucht en had zich in de bosschen verscholen gehouden, totdat de Sowjets door de Duitsche troe pen waren verdreven. Mannen ziet men zeer weinig, doordat dezen allen door de Sowjets zijn weggevoerd naar het Oosten De menschen maakten een zeer afgestompten indruk, maar toonden zich verheugd, bevrijd te zijn van de Sowjet- I* terreur. Zij wonen nu met tien of twintig person^ bij elkaar in de huizen, die het minst werden beschadigd. Wederopbouw begonnen Overigens wordt in alle plaatsen de wederopbouw reeds ter hand genomen. Aan elke „OrtskommaMantur" is een of ficier verbonden, die speciaal met de leiding van dit opbouwwerk is belast en de bevolking met raad en daad ter zijde staat, i De vele Joden zijn thans in ghetto's bijeengebracht, tot groote verHidhting van de bevolking, die zich van' een zwaren druk bevrijd voelt. Opmerkelijk is, dat het aantal sterfgevallen aan vlektyphus sindsdien belangrijk is gedaald. Ook Smolensk werd bezocht en daarbij* kon worden geconstateerd dat deze stad voor ongeveer tweederde is verwoest. De fraaie kathedraal bleef echter gespaard 1 en wordt door de bevolking zoo druk bezocht, dat men elkaar moet aflossen om een plaatsje voor- de altaren of hei ligenbeelden te bemachtigen. Ouders ko men" met hum kinderen' naar de kerk, om hen te laten doopen en wel heel duidelijk blijkt, dat deze bevolking, die jarenlang het geloof moest verzaken, nu verheugd is, de kerkelijke plichten weer I tekunnen vervullen. Bezoek aan gevangenen Persoonlijk kon de heer von Fetter zich er ook van overtuigen dat Smo lensk, alle bolsjewistische en Engel- sche leugenberichten ten spijt, reeds op 16'Juli door de Duitsche troepen werd ingenomen en stadls dien tijd voortdu rend in Duitsche handen is gebleven. Het front ligt nu reed® ver naar het Oosten, zoodat zelfs in de omgeving van Smo lensk geen enkele maal het geluid van zwaar geschut werd vernomen. Ten slotte wijdde de heer von Fetter nog een enkel woord aan de krijgs gevangenen. Verscheidene gevangenkam pen werden bezocht. De indruk, dien hij van de gevangen soldaten kreeg was vrijwel overal dezelfde, n.l. dat daar het schuim der menschiheid bijeen was. De gevangen genomen soldaten zijn ongeloof lijk vuil, zitten vol ongedierte en maken een 'dierlijken indruk, zoadat men niet zonder huivering kan denken aan het lot,' dat Europa zou hebben gewacht, als deze benden over Europa zouden zijn losgebroken. Itallaansch weermnchtsberlcht Aanval bij Wolijefit In zijn weermaehtbericht no. 472 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende' bekend Noord-Afrika: Omtrent den strijd te land niets nieuws te vermelden. De, Engelschen ondernamen nieuwe luchtaan vallen op Benghasi en Tripolis. Buiten de-vliegtuigen welke gisteren reeds als neergehaald in 't weermachtsbericht ver meld werden, zijn nog twee Engelsche vliegtuigen omlaag geschoten door onze koopvaardijschepen. O o s t-A f r i k a. Onder begunstiging van een dichten mist heeft de vijandi geprobeerd aanvallen te ondernemen op. vooruitgeschoven stellingen in den sec tor Wolsjefit. Dank zij de snelle reactie van onze troepen en Ide doeltreffende actie van onze artillerie werd de vijand op de vlucht gedreven met achterlating van talrijke dooden. WAARSCHUWING In iden nacht van 15 op 16 September is een Nederlanidsch burger, die zonder daartoe de bevoegdheid te hebben een militaire inrichting in de omgeving van Amsterdam naderde, door 'een wachtpost doodgeschoten, daar hij op sommatie niet bleef staan. Diit voorval bewijst weer eens duide lijk hoe gevaarlijk het is, wanneer men, zonder daartoe verlof te hebben, mili taire inrichtingen nadert. Hiet zij tevens een dringende waarschuwing voor hen, idlie meenen oip lichtzinnige wijze mili taire verbodsbepalingen te kunnen ne- geeren. TER DOOD VEROORDEELD Het Kriegsgericht heeft vijf Nederlan ders, die hulp verleend hadden aan En gelsche vliegers, die na een noodlanding hadden trachten te ontkomen, wiegens begunstiging van den vijand ter dood veroordeeld. Het vojmis is voltrokken door middel van den kogel'. Naar aanleiding van het bovenstaande wordt de bevolking er opnieuw op ge wezen, dat in dergelijke gevaMeh ook in de toekomst de hardste straffen zul len worden opgelegd. ÉÉN DAG LANGER MET HET BROODRANTSOEN Na afloop van den geldigheidsduur van de thans geldige bonnen van de boter- en vetkaarten zulen twee bonnen van deze kaarten worden aangewezen, op elk waarvan gedurende een tijdvak van 19 dagen 250 gram boter kan wor den verkregen. Bovendien zal binnenkort een bon worden uitgereikt, waarop personen van 14 tot en met 20 jaar een half rantsoen boter of vet kunnen verkrijgen, welke hoeveelheid dient als extra-rantsoen voor het tijdvak van 24 September tot en met 28 December. AARDAPPELRANTSOEN VERHOOGD Broodrantsoen verlaagd Voor het tijdvak van Zondag 21 tot en met Zaterdag 27 September zijn als nieuwe bonnen aangewezen: voor brood of gebak, vleesch of vleeschwaren en melk de nummers 36 en voor aardappe len "bon 37 reserve. j De aangekondigde vermindering van 't broodrantsoen gaat met deze periode in. Op de bonnen 36-4 brood zullen de ge- iwone 4 rantsoenen verkrijgbaar zijn, doch voor de overige bonnetjes 36 brood zal in plaats van 1 rantsoen de volgende' week 1/2 rantsoen worden verstrekt. Tengevolge hiervan wordt de wekelijk- sche hoeveelheid brood: voor kinderen tot en mel.t 3 jaar 900 gram, voor kin deren van 4 tot en met 13 jaar, 2000» gram en voor volwassenen 1800 gram. Daartegenover staat een verhooging van het aardappelrantsoen met 1/2' kilo. Zoo dat op bon 37 reserve 31/2' k.g. aardap pelen gekocht zal kunnen worden. Postkantoor Zierikzee De afgifte van correspondentie op Zon dagmorgen geschiedt van af 21 Sept. vain 9.40—10,10 uur. Bfj de verovering van de Sovjetrueaieche oorlogthaven NIKOLAJBV maakten de Duitsche troepen tevens dezen in aanbouw zjjnden kruiier van 10 000 ton buit (Service Rikart) Duitsche troepen zijn gisteren de stad Kiew binnengedrongen De bolsjewisten verloren meer dan 1.8 millioen gevangenen Een 4000 K.M. lange reis door het bezette Sovjetgebied Tweedaagsch bezoek van staats secretaris Wimmer aan Zeeland De nieuwe bonnenminder brood, meer aardappelen Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag): zon onder 19.45. Morgen (Zondag) zon op 7.23; zon onder 19.43. Maan op 7.32onder 19.56. Maandagzon op 7.25 zon onder 19.41. Maan op 8.50; onder 20.25 Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Nieuwe maan Zondag 21 Sept. Eerste kwartier Zater dag 27 Sept. Volle maan Zondag 5 Oct, Laatste kwar tier Maandag 13 Oct. DE NIEUWE BONNEN De secretaris-generaal van landbouw en viisscherij maakt met betrekking tot de 'distributie van brood-, aardappelen en boter het volgende bekend: In de week van 21 t/m 27 dezer geven de met „36-4 rantsoenen" gemerkte bon nen van de broodkaart elk recht op het koopen van 400 gram brood of vier rant soenen gebak en de met „36 brood" ge merkte. bonnen elk op het koopen van 50 gram brood of een half rantsoen! gebak. Bij de uitreiking der aardappelkaar- ten in de komende weken zullen aan personen van 14 tot en met 20 jaar, bonnen, recht gevende op 28 rantsoenen brood, worden verstrekt, welke hoeveel heid dient als extra-rantsoen voor het tijdvak van 21 September tot en met 27 December ajs. In de week van 21 t/m 27 dezer geven de met „37 reserve" gemerkte bonnen van ide bonkaart diversen recht op het koopen van 31/2 kilogram aardappelen. LANDBOUW EN VEETEELT Levering van slachtschapen Naar het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd mededeelt, zal in verband met den onbevredigenden aan voer van slachtschapen op korten termijn een verplichte levering van slachtschapen worden ingesteld, waarvoor in het alge meen als basis zal worden genomen de onlangs gehouden Septemberinventarisa- tie. Mochten echter reeds vroegere om trent een bepaald bedrijf beschikbare ge gevens daartoe aanleiding geven dan kun nen in deze gevallen die gegevens als basis voor de verplichte levering worden gebruikt. RENESSE. Het bestuur der voetbal- vereeniiging heeft besloten tot den N.V.B. toe te treden. Door toetreding van eenige nieuwe leden is juist het getal 32 be reikt, hetwelk de minimuimedscihen zijn welke de N.V.B. daaromtrent stelt. ZONNEMAIRE. De voordracht voor hoofd' der bijzondere school alhier be staat uit de heeren: 1 J. de Ridder te Noordeloos, 2 G. Lips te Barendrecht, 3 C. Heuzeveld te Sassenheim,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 4