ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1941 QPGENOi ZIERIKZEESCHE! COURANT 1797 - 1889 AANVALLEN OP DE DNJEPR BRUGGEHOOFDEN WERDEN AFGESLAGEN DE KERN f1 ABONNEMENT Prijs: In Zierikzes f 1,60, elders t 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen reep, 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt dagelijks, behalve 'f Zondags. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137617 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14750 ADVERTENTIES Rrtjs: H cent* pel regel, minimaal SS cant», BIJ contract speciale prijzen. Suc cesje» op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot morgens 9.S0 one. NIEUW STADIUM IN DEN STRIJD IN SOVJET-RUSLAND INGETREDEN DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA v Operatie van grootiten omvang in het Oosten Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren hekend: In het Oosten ontwikkelen de aanvalsacties zich tot een operatie van den grootsten omvang. Onderzeebooten brachten in het noordelijke deel van den Atlanti- schen Oceaan zes vijandelijke koop vaarders met tezamen 27.000 b.r.t. tot zinken. In het zeegebied om Engeland werden in den afgeloopen nacht twee groote koopvaarders hij duik- aanvallen door twee gevechtsvlieg tuigen zwaar beschadigd. Verdere aanvallen uit de lucht richtten zich tegen havenwerken aan de Zuid- Oost-kust van het eiland, alsmede tegen verscheidene vliegvelden. In Noord-Afrika vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen op 15 Septem ber concentraties van Engelsche auto's aan de Libysch-Egyptische grens aan en vernielden ze door be schieting met wapens aan boord. Bij een aanval van Duitsche ge vechtsvliegtuigen op het vliegveld Heliopolis hij Kaïro in den nacht vna 15 op 16 Septemer ontstonden in vliegtuighangars en munitie-op slagplaatsen groote branden en ont ploffingen. De vijand wierp in den afgeloo pen nacht met zwakke strijdkrach ten een gering aantal brisant- en brandbommen op eenige plaatsen in Zuid-West-Duitschland; in woon buurten ontstond schade aan gebou wen. De marine-artillerie schoot twee, en luchtdoelartillerie één En gelsehen bommenwerper neer. Over den Dnjepr In aansluiting ;op het weermachtsbe- richt van gisteren verneemt. D.NB. het volgende: Een nieuwe fase in de voor spoedige gevechten is ingetreden, nu de Duitsche Zuidelijke vleugel weder den (strijd opgenomen en een krachtigen aan val tot over den Dnjepr ingezet heeft. Hoewel de Dnjepr in zijn bene denloop een tot twee km. breed is zijn de Duitsche troepen er in geslaagd hem op die plaatsen over te komen-, welke voor een voortzetting van de operaties van belang zijn. Evenals tijdens den veldtocht in het Westen de Maas bij Sedan en de boven- Rijn bij Kolmar ondanks dé hardnekkige verdediging werden bedwongen gelukte thans de overtocht, hoewel de Sowjets zeer waakzaam waren én herhaaldelijk hevige tegenaanvallen op de snel gevorm de bruggehoofden ondernamen. De vol gende groote natuurlijke verdedigingslinie ligt achter de Donetz, dus ten Oosten van het industriegebied. Van militaire zijde wordt medegedeeld, dat de Duitsche troepen in den Zuide lijken sector in een dapperen stormloop krachtige versterkte stellingen hebben doorbroken. Bij den aanval werden 800 gevangenen binnengebracht en verschei dene stukken geschut buitgemaakt. De laatste vier dagen zijn 268 sowjetvlieg- tuigen vernield, aldus meldde D.N.B. Dins dag, terwijl slechts 22 Duitsche toestel len verloren gingen, een verhouding van 12 tegen één. Dinsdag hebben de bolsjewisten aan den benedenloop v,an den Dnjepr. gepro beerd de Hongaarsche stellingen aan te vallen. Hun voornemen werd echter tijdig door de Hangaren bemerkt. Met zware verliezen voor de Sowjets werd de po ging verijdeld. DE SJAH VERLIET TEHERAN D« motievan voor zijn heengaan Het blad Sora (Sofia) geeft in een; eigen bericht uit Ankara de motieven weer, welke den sjah van Iran hebben bewogen afstand te doen van den trooh; Het oprukken van de Britsche en Sov jettroepen in Iran en het staken van. den tegenstand door Iran hebben den Sjah aanleiding gegeven, zoo schrijft het blad, enkele maatregelen te nemen, waarmede de nieuwe regeering van Iran het niet eens was. In den nacht van Zondag op Maandag heeft ide nieuwej regeering van Iran een beslissing geno men, welke neerkwam op een volledige beperking van de grondwettelijke rech ten van den Sjah. In verband hiermede heeft Sjah Riza; Khan Pahlevi besloten ten gunste van den troonopvolger afstand te doen. Dé troonsafstand werd eerst twee uur na; het vertrek van den Sjah uit de hoofde stad bekend gemaakt, toen het parlement hiervan mededeeling werd gedaan. Over de reis van den Sjah wordt een volledig stilzwijgen in acht genomen. Welingelich te diplomatieke kringen te Ankara heb ben verklaard, zoo meldt het blad ver der, dat de Sajh zich met enkele leden van zijn gevolg naar een vliegveld bij Teheran „heeft begeven, vanwaar hij in onbekende richting is vertrokken. TEHERAN INGESLOTEN door Brittan an Sovjats Volgens een bericht uit Londen hebben idle Britsche en Sovjet-strijdkrachten de stad Teheran volledig ingesloten, meldt het D.N.B. Woensdagochtend hebben zich volgens hetzelfde bericht, officieren van dien Britschen en den Sovjet-staf naar de stad begeven. Naar United Press meldt, waren de Britsche troepen Woensdagmiddag om ongeveer twee uur dn de Zuidelijke voor steden van Teheran aangekomen. De be volking toont een gelaten kalmte. Naar verluidt, blijven de Sovjet- en Britsche troepen, aldus United Press, voorloopig nog buiten Teheran staan, voornamelijk daar de Sovjets blijkbaar vroeger af marcheerden en daardoor vóór de En gelsehen aankwamen. De geruchten1, vol gens welke, dé Sovjets met opzet den Britschen troepen den weg naar Teheran versperden, zouden' niet op waarheid' be rusten. De United Press-correspondent was de 'eenige correspondent die de troe pen naar Teheran' begeleidde! Uit Istanboel meldt het D.N.B., dat de Iramsche minister-president Dinsdag volgens radio-Teheran in de bijzon dere bijeenkomst van het parlement o.a. verklaarde: Daar de Engelsche en bols jewistische troepen deelen van ons land bezet hebben, zijn wij in een zeer moei lijke positie geraakt. Ons is door de Engelschen en Sovjets beloofd, dat zij geen druk op ons zullen uitoefenen. Thans echter rukken de Sovjet-troepen naar Teheran op. Wij hebben dienovereenkom stige militaire maatregelen genomen, ten einde dezen opmarsch tegen te houden. Brug door de lucht lunchen Amerika en Afrika Liberia aft Amarikaanscha basli in Afrika Voortaan zal de „brug door de lucht" tusschen Brazilië en West-Af rik a het Engelsche front in het Nabije Oosten voorzien van Amerikaansch materieel. Door het pachten van elf vliegvelden iin Brazilië heeft men reeds een brugge- hoofid! gevormd op het ZuM-Amerikaan- sche continent. Aan de West-Afrikaan- sche kust zal het bruggehoofd, naar uit Amerikaamsche berichten blijkt, voorna melijk in Liberia worden opgericht. Reeds langen tijd was bekend, dat er Amerikaamsche ingenieurs waren aange komen in Bathurst, in de Britsche ko lonie Gambia, om idaar vliegvelden aan te leggen. Ook is er een Amerikaansche expeditie gearriveerd in Freetown (Sierra Leone) met hetzelfde doel. En nu zijn er eveneens Amerikaamsche ingenieurs in Liberia aangekomen, om een vliegtuig- basds in orde te maken, waarmede een millioen dollars is gemoeid. Door deze plannen is Liberia weder eens aan d!e vergetelheid ontrukt. Alleen in den loop van het conflict tusschen Italië en Abessynië is het terloops ge noemd!. Wel is waar. hebben Europeesche organisaties zich steeds weder met de negerrepubliek moeten bemoeien, maar gewoonlijk alleen op grond van haar financieele debacles. Verder hebben de Engelschen en de Amerikanen er rubber plantages aangelegd, waarbij het voor al Amerika "er om te doen was, zich onafhankelijk te maken van de Engelsche concurrentie. Zoodoende is er vrij wat Amerikaansch kapitaal in gestoken. Thans, nu 'dit zwarte land weder van zeer actueele beteekenis is geworden voor de Amerikaamsche politiek, herinnert men zich in de V. S. plotseling weder de „verantwoordelijkheid", die men inder tijd tegenover Liberia op zich heeft ge nomen', niet alleen voor zijn financieel beheer, doch ook voor zijn politiek en moreel welzijn! In elk geval zegt een van idle Amerikaamsche bladen is Li beria in moreel en technisch opzicht al tijd een Amerikaansch protectoraat ge weest en door de andere volken ook als zoodanig beschouwd. Hef kan dus bij niemand verwondering wekken, als de V. S. dit protectoraat verder ontwikkelen1! Deze woorden hou den niets anders in dan een bemante ling van ide werkelijke bedoelingen van de regeering van Roosevelt ten aanzien van Liberia. Men legt er geen vlieg velden aan, omdat Liberia een z.g. Ame rikaansch protectoraat is, dóch alleen, omdat het in Afrika ligt. Een andere vraag as: zal Amerika zich in dè toe komst vandaar laten verdrijven, als het' eenmaal vasten voet heeft gekregen.in Afrika? Iftaliaanschweermachtsbericht Actia om Tobroak In zijn weermachtsbericht no. 470 maakt het Italiaansche opperbevel het volgen de bekend: Aan het front van Noord-Afrika en in 'den sector van Gondar plaatselijke activiteit van onze vooruitgeschoven de tachementen, die verkenningen onderna men en vijandelijke afdeelingen verdreven Doeltreffende actie van onze artillerie tegen verdedigingswerken aan het front van Tobroek. De Britsche luchtmacht on dernam, nieuwe aanvallen op de steden Tripolis en Benghazi. Er vielen geen slachtoffers. De materieele schade was gering. Italiaansche en Duitsche vlieg tuigen vielen vijandelijke gemotoriseerde colonnes aan in de zóne van Dzjara- boeb-Siwa. Talrijke vijandelijke automo bielen werden getroffen en zwaar bescha digd. Gebruik namen leden Huis Oranje-Nassau verboden Het Rijkscommissariaat deelt mede: In aansluiting op, de gisteren bekend gemaakte verbeurdverklaring van de ver mogenswaarden der levende leden van 't Huis Oranje-Nassau wordt op grond van artikel 45 (1) van de verordening no. 138/41 door den commissaris-generaal voor de Veiligheid bepaald: Art. 1. Het noemen of gebruiken van namen der levende leden van het Huis van Oranje-Nassau door economische en niet- economische vereenigingen en stichtingen 1 openbare en particuliere instellingen en inrichtingen, alsmede in firmanamen en als aanduiding van een handelsartikel is verboden. Eveneens is het gebruik van afbeeldingen verboden, waardoor een con tact met het Huis Oranje-Nassau wordt aangeduid. Art. 2. Handelingen in strijd met deze veror dening zijn overtredingen en worden' overeenkomstig artikel 45 (2) van de verordening no 138/41 bestraft, voor Zfio- kj ver niet volgens* andere bepalingen een zwaardere straf is vastgesteld. Art. 3. De afkondiging van deze ver ordening geschiedt door bekendmaking in dc pens. Zij treedt met haar publi catie in werking. NIEUWE TEXTIELKAARTEN TEGEN 1 NOVEMBER Naar het ANB van officieele zijde ver neemt, kan de uitkeering van de nieuwe textielkaart tegen 1 November tegemoet worden gezien. Uitvoerige mededeelingen over de nieu- wé distributieregeling van kleeding en j huishoudgoederen zullen tijdig worden i verstrekt. UITREIKING NIEUWE AARDAPPELKAARTEN Vier verschillende soorten De secretaris-generaal van landbouw; en viisscherij deplt het volgende mede: Gedurende het tijdvak van 22 Sep tember tot 3 (October zulten nieuwe aard- appelkaarten worden uitgereikt.De plaat selijke idistributiediensten zullen nader bekend maken, op welke dagen dit pre cies zal geschieden. De nieuwe kaarten' zijn te onderschei den in \ier verschillende soorten en wel: a. Kaarten, gemerkt met de letter U, bestaande uit dertien bonnen met op druk „aardappelen, en genummerd van 38 tot en met 50, elk nummer gevolgd door de letter A. b. Kaarten, gemerkt met dé letter V, bestaande uit veertien bonnen, met op druk „aardappelen'' en genummerd vaji 01 tot 'en met 14, elk nummer event eens door de letter A gevolgd. c. Kaarten, gemerkt met dé letter W, welke -de zelfde kenteekenen vertoornen als de kaarten U, doch waarbij elk num mer gevolgd' wordt door de letter B. id. Kaarten, gemerkt met de letter X, welke overeenkomen met dé kaarten V, eveneens achter elk nummer gevolgd door de letter B. Hierna volgt een overzicht van ide ver schillende kaarten, Welke aan de ver schillende categorieën van personen zul len worden1 uitgereikt. Kaarten U en V a. 0—3 jaar, geboren na 1 October iCC3: 1 U-kaart en 1 V-kaart; b. 4—13 jaar, geboren na 1 Januari 1928 en voor 2 Januari 1938i: 2 U-kaar ten en 2 V-kaarten; c. 14—20 jaar, geboren na 1 Januari 1921, en voor 2 Januari 1938: 3 U-kaar ten en 3 V-kaarten; id. volwassenen, geboren voor 2 Jan. 19212 U-kaarten en 2 V-kaarten. Extra kaarten Voorts krijgen personen, die zwairen arbeid Verrichten, een kaart U extra en personen, idie zeer zwaren arbeid ver richten, twee kaarten U extra. Aan houders van vetkaarten zullen ongeacht iden leeftijd of werkzaamheden idffie zij verrichten, bovendien nog een kaart W en een V, worden uitgereikt, zoodat een houder van een vetkaart, .zoowel kaarten U en V, als kaarten W X ontvangt. Aardappaltalars Zoowel ide beroepsaardappeltelers als de niet ingeschreven telers, die vijf# are of meer telergrond dan wél 10 are of meer zandgrond bebouwen, komen niet voor aardappelkaarten om aanmerking. In verband hiermede dienen deze per sonen zich met hun stamkaarten en die vanhun gezinsleden en hun inwonend pefsoneel, bij de plaatselijke distributie- diensten te vervoegen. Dit zal dienen te geschieden op een nader door deze diénsten te bepalen dag, doch vóór 21 September. Omtrent het gebruik der kaarten zul len nog nadere gegevens worden be kend gemaakt. Aanvallen op de Dnjepr-brugge- hoofden werden afgeslagen De motieven, die den Iraanschen sjah tot aftreden bewogen Binnenkort iets minder brood en boter, doch meer aardappelen Nieuwe aardappelkaarten zullen in 4 soorten verschijnen Nieuwe textielkaart wordt tegen 1 November verwacht Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag)zon onder 19.49. Morgen (Vrijdag) zon op 7.20; zon onder 19.47. Haan op 4.58onder 18.59. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Nieuwe maan Zondag 21 Sept. Eerste kwartier Zater dag 27 Sept. Volle maan Zondag 5 Oct. Laatste kwar tier Maandag 13 O,et. HET PERCENTAGE BEEN BIJ HET VLEESCHRANTSOEN De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend met 'betrekking tot j het percentage been, dat bij de distri- I butie van vleesch mag worden gerekend. I In eenige gemeenten zijn in de plaat- selijke bladen of in slagerijen vaste been- i percentages gepubliceerd, waardoor het i publiek den indruk zou kunnen krijgen, dat het vleesehrantsoem is gewijzigd, j Deze publicaties dragen echter geen enkel officieel karakter. Het beenpeiNjen- J tage is afhankelijk van de kwaliteit van het vleesch en kan derhalve niet vooraf 1 worden vastgesteld. Wel kan in het al- I gemeen worden gezegd, dat ongeveer 20 tot 30 pet van ide hoeveelheid vleesch, waarop de distributiebonnen recht geven, mag worden berekend voor been. j Een rantsoen vleesch, dat, zooals is bekend, 100 gram bedraagt, zal dus thans ongeveer 70—80 gram vleesch en 20—30 gram been mogen bevatten. Indien de klant zulks verlangt, moet het been worden bijgeleverd. Een nieuw zwaar onweer, dat gepaard ging met stortregens en hagelbuien, heeft boven de Spaansche dorpen Galera en Orce gewoed. Het noodweer veroior* zaakte groote over|stro,omingen en een pas gebouwde brug over de Jrio Orce is dooo den stroom weggespoeld. De schade beloopt verscheidene millioenen peseta's Duitsche vechtwagen aan het Oostelijke front in gevecht met vyandelfjke pantserwagens. Énkele meters voor den vechtwagen slaat een granaat in den grond. Ook een tweede granaat, die op den voorgrond met een helle steekvlam ontploft, raakte den Duitschen wagen niet (Foto Service Rikart

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 4