Bekendmaking Iets meer 17 dan een Gril EGIOBÏ RADIO-PROGRAMMA Donderdag 18 September HILVERSUM I. 415,5 M. 6,45 gram.; 6,50 ochtendgymnastiek; 7 gram.; 7,45 ochtendgymnastiek; 8 BNO: nieuwsberichten; 8,15 morgenwijding; 8,25 gram.; 9,15 voor ide huisvrouw; 9,25 gram.; 10 Orkestconcert (opn.); 11 voor den boer; 11,20 zang met pianobegelei ding; 12 De Romancers; 12,40 almanak; 12,45 BNO: nieuws- en economische be richten; 1 Omroeporkest en dameskoor „Aethercharme"2 Omroepsymphonie- orkest; 3 voor de vrouw; 3,20 viool, piano en eelllo; 4,15 Rotterdamsch Phil- harmonisch orkest (opn.)4,30 causerie met gram.); 5,16 BNO: nieuws-, econo mische- en beursberichten; 5,30 Otto Hendriks en zijn orkest; 6,15 causerie „Sociale zorg, ook voor U"; 6,30 De Melodisten; 7 actueel halfuurtje; 7,30 vraaggesprek en orgelspel'; 7,45 „Neder land en de ope^a"8 Concertgebouw-or kest (met toelichting); in de pauze (ca. 20.50): „Symphonische Kunst in Neder land"; 9,30 gram.; 9,45 BNO: nieuws berichten; 10 BNO: -Engelsche uitzen ding: „National features of the Nether lands". HILVERSUM II. 301,5 M. 6,45-8 zie Hilversum I. 8 BNO: nieuws berichten; 8,15 gram.; 10 morgenwijding; 10,20 pianovoordracht; 10,40 voordracht; 11 Het ensemble Rentmeester; 11,45.Boyd Bachman en zijn orkest; 12,15 Klaas van Beeck en zijn orkest; 12,45 BNO: nieuws- en economische berichten; 1 Musette-or- kest en soliste; 1,30 Saionorkest(om 2 orgelspel en zang); 2,45 Reviida-sextet; 3,30 voor de zieken; 4 ensemble Jonny Kroon; 4,30 voor de jeugd; 5 Christe lijke lectuur (voorbereid door de Chr. Radio Stichting); 5,15 BNO: nieuws-, eco nomische- en beursberichten; 5,30 piano- voordracht; 6 Sport en lichamelijke op voeding; 6,15 zang met pianobegeleiding; 6,45 gram.; 7 actueel halfuurtje; 7,30 De Ramblers; 7,45 causerie „Brandende kwesties"; 8 Boyd Bachman en zijn or kest, De Ramblers en zang met piano begeleiding; 9 Ensemble Bandi Balogh; 9,30 gram.; 9,45 BNO: nieuwsberichten); 10—10,15 gram. DE JAARBEURZEN IN 1942 Van 10- tot en met 19 Maart en 8 - tot en met 17 September In de gisteren onder voorzitterschap van idr. F. H. Fentener van Vlissingen' gehouden ledenvergadering van de Ver. tot het houden van Jaarbeurzen in Ne derland werden het jaarverslag en de jaarstukken goedgekeurd. De balans sluit in debet en credit met een bedrag van f 248,142.06. De vaste bezittingen kwa men daarop voor met ee^ boekwaarde van fl. De exploitatierekening toont een totaal aan lasten van f 502.265.01 en ba ten van f468.845.87, dus een nadeelig saldo van f33.419.14 (v.j. f 66.766J21). Op de winst- en verliesrekening komt, be halve dit saldo, zoomede een bedrag aan subsidies van f61.100 nog een ongedekt verliessaldo van f 25.796.89 voor (vorig jaar f53.477.75). Bij de daarop plaats gehad hebbende verkiezing van leden van het algemeen bestuur en den raad van beheer zijn de perodiek aftredende leden prof. dr. L. P. Ie Cosquilno de Bussy, ir. M. H. Dam me, dr. F. H. Fentener van Vliissingen, de heeren A. A. Frijlink, W. O. A. Kos-: ter, Sj. Wouda en mr. A. I. M. J. baron! van Wijnbergen herkozen. Als datum der voorjaarsbeurs 1942 werd vastgesteld 10 tot en met 19 Maart en als datum der najaarsbeurs, waar aan wederom een agrarische afdeeling verbonden zal worden), 8 [tot en met 17 September. HERZIENING VAN DE j STAATSLOTERIJ In het jongste nummer van Europa- Kabel spreekt de heer W. H. Haiighton f de zijns inziens igegronde hoop uit, dat binnenkort een reorganisatie van het Ne- derlandsche iloterljwezen zal plaats heb ben dn dezen zin, dat de Staatsloterij en ide daarop gebaseerde particuliere loterijen tot een nieuwe organisatie zul len worden vereenilgd. Deze zou onder staatstoezicht moeten staan en door de overneming van de commercieele leiding van de particuliere instellingen tot re- sultuten komen, welke een harmonische verbinding tusschen staatsbemoeiing en particulier initiatief opleveren'. Op ide bovengeschetste wijze zou de reeds jarenlang van verschillende kanten voorgestane verbetering van ide organi satie 'der staatsloterij ten bate van den fiscus 'een feit kunnen worden. De 'heer Haigihton herinnert er aan, dat wijziging tot nu toe uitbleef, omdat bepaalde vroegere politieke partijen op grond van haar overtuiging tegen het loterijwezen waren gekant. Niet de op zet van de staatsloterij behoefde ver andering, maar wel haar omvang. Deze was immers sedert 1814, het jaar waarin de Nederlandsche Staatsloterij werd op gericht, onveranderd gebleven alleen de prijs van een' heel lot steeg in ruim U/2 eeuw van f 76 tot f 72. Het ^gevolgde stelsel, dat veel gelijkenis vertoont met de Saksische loterij, biedt den kleinen man gelegenheid mede te spelen zonder hem hooge financieele las ten op te leggen; weinige trekkingen per jaar, een lagen prijs van 1/20 lot en geleidelijke betaling van dien inleg." Dat breede lagen des volks zonder nadeel voor. hen zelf kunnen meespelen, vormt iden grondslag voor een blijvend succes van een staatsloterij. Zooals gezegd, vormt de beperkte om vang van ide Nederlandsche Staatsloterij echter een bezwaar. Sedert 1814 is 'de bevolking verdriedubbeld en het nationale inkomen sterk gestegen, idoch het aantal loten bleef onveranderd. Geen wonder, dat er naast de staatsloterij met 21.000 heele loten per trekking nog ruimte voor het particuliere initiatief was met het gevolg, idat er in 1930 na^st de staats loterij nog zeven series van 21.000 loten volgens hetzelfde stelsel door particuliere ondernemingen aan den man werden ge bracht. Het as duidelijk, dat hierdoor den fiscus belangrijke bedragen zijn ontgaan. De regeling, gelijk ide heer Haighton thans verwacht, zou mits juist uitge werkt met behoud' van het goede, aar.h- de aanpassing aan de kleine beurzen van ide staatsloterij en de deugdelijk ge bleken commercieele leiding van de vol gens het stelsel van 'de staatsloterij ge organiseerde particuliere loterijen', een uniforme en voor den fiscus rendabele officieele speelgelegenheid scheppen. Het meermalen bepleite „meer handelsgeest in de staatsloterij" ware daarmede tevens bereikt. j hoofdcommies der Rijksverzekeringsbank op nonactiviteit geweest. In 1935 verliet hij echter de soc,-dem. fractie wegens hevige geschillen met de partij, o.a. door zijn brochure Ter Oriënteering, eenige beschouwingen naar aanleiding van en-, kele vragen der democratie, welke zelfs tot voorstellen tot royeering als lid der SDAP leidden, welke echter werden in getrokken. i i In 1923 had hij zich in Den Haag ge vestigd, waar hij ook korten tijd lid van 'den raad is. geweest. De wijzigingen in het Academisch Statuut maakten bet mo gelijk, dat hij in de rechten kon gaani studeeren. In 1926 promoveerde hij en werd een bekend pleiter in straf- en civiele zaken. Niet lang nadat hij de Tweede Kamer had verlaten, is de heer Duijs uit Den Haag vertrokken. Hij vestigde zich toen te Lochem. Later is hij lid van de NSB| geworden en nog pas kort geleden, toen het vrederechtersdhap werd ingesteld, is hij tot vrederechter in Arnhem benoemd. VERSCHILLENDE BERICHTEN Jongen onder trein Een 18-jarige jongen, die Dinsdagavond te 's-G ravenhage door een trein werd gegrepen, is door de locomotief en vijf tien wagons overreden en er met een beenbreuk afgekomen. Het ongeval geschiedde op den onbe- waakten voetgangersovergang aan de Spaarneptraat. Hier loopt de lijn van het station Hollandsche Spoor naar het station Staatsspoor, waar op ongeregelde tijden een locomotief of een trein pajs- seert. De 18-jarige bankwerker G. B., op weg naar huis, heeft blijkbaar niet opgelet met het gevolg, dat hij een klap van de locomotief kreeg en tusschen de rails geraakte. Nadat de geheele trein over hem heen was gegaan, werd hij opgenomen en met een gecompliceerde beenbreuk naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Paard op hol Maandagavond sloeg het paard van den 63-jarigen landarbeider H. de Jonge te Klazinaveen op hol. De man viel van den wagen en kreeg een klap tegen het hoofd. Hedenochtend is hij aan zijn verwondingen overleden (A.N.P.) De Burgemeester ran Zieriksee waarschuwt, ia verband met een plaatsgevonden hebbende beschadiging van voorwerpen ten dienste van de Duitsohe Weermacht, na drukkelijk een ieder, zich te onthouden van handelingen en daden, welke op eenigerlei wijze gerioht zijn of geaoht kunnen worden gericht te zijn tegen de Dnitsohe Weer macht of tegen diensttakken, welke hier ter stede voor de uitoefening van hun dienst alhier gelegerd of geplaatst zijn. Ditzelfde geldt evenzeer met betrekking tot beschadigingen, vernielingen of on- bruikbaarmaking van voorwerpen, welke door de Nederlandsohe Overheid ten dienste van de Dnitsohe instanties geplaatst zijn. Handelingen, welke door hen, die deze bedrijven, mogelijk sleohts als baldadigheid bedoeld zijn, worden niet als zoodanig besohonwd en uitgelegd, dooh kunnen integen deel voor anderen, die daarbij persoonlijk niet betrokken zijn, zeer onaangename en ernstige gevolgen medebrengen. Zierikzee, den 17 September 1941. KERKNIEUWS Wijkavondan <A> eid is een kleine muriti, Idie men steeds op\ zak dient te hebben. Feuilleton Toen Baxter intusschen niet terug kwam was juffrouw de Wit bij juffrouw Haag weggegaan. Ze wist, dat Lize een paar nichten had in Kent en ofschoon, ze er nooit van gehoord had, dat haar dochter daar zou gaan logeeren, achtte, zij het toch niet onwaarschijnlijk. Daar ze op dit oogenblik ook moei lijkheden had in haar eigen huis, had ze aan de heele zaak niet veel geda'chten meer kunnen wijden, tot Getuige voelde zich nu ineens zoo over stelpt door verdriet, dat het eenigen tijd duurde, eer ze in staat was, voort te gaan. Op den middag van 14 Augustus kwam er een agent bij haar en nam haar mee naar het lijkenhuisje. Er was een lijk drijvende gevonden in de rivier dicht bij de Groote Brug. De heer Haag had het toevallig gerien eni het onmiddellijk herkend als dit van juffrouw Baxter. Men had nu haar moe der gehaald, om het te identificeeren, om dat haar echtgenoot niet te vinden was, Juffrouw de Wit had niets geen moeite Pm het Jijk te herkennen; ofschoon het, Mr. J. E. W. DUYS t In 66-jarigen ouderdom is overleden mr. J. E. W. Duijs, sedert kort vrede-i rechter en oud-lid van de Tweede Ka-i mer, waarin hij vele jaren de SDAPi heeft vertegenwoordigd. Hij werd op 21 Februari 1877 te Nij megen geboren en werd, na aanvanke lijk als lichtmatroos te hebben gevaren, opgeleid tot candidaat-notaris. Als zoo danig was hij sinds 1900 op verschillende kantoren werkzaam, totdat hij in 1903 ad junct-commies werd aan de Rijksverze keringsbank. In 1905 vestigde hij zich te Zaandam, waar hij in 1907 lid van den raad en wethouder werd. In 1909 werd hij in de Tweede Kamer gekozen. Hij heeft o.a. bij de behandeling van het ontwerp Talma tot invoering van een Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering 'n rede van negen uur gehouden. Hij is lid gebleven tot 1986, dus 27 jaar lang. Al dien tijd is hij als ambtenaar, nj. volgens den dokter, die de lijkschouw wing idieed, al drie weken in het water moest hebben gelegen. Het gelaat was dan ook zéér geschonden door dè in werking daarvan; maar het prachtig gouden haar en de gelijke tanden van haar arm kind, haar lengte en leeftijd; de trouwring aan haar vinger, dat alles waren onmiskenbare bewijzen. Haar kleeding, een eenvoudig zwart japonnetje en zwarte mantel, hadden mijnheer en later juffrouw Haag, die ook opgeroepen was, herkend, als zijnde van de jonge vrouw; alleen het broche niet, maar dit had juffrouw de Wit-aan haar dochter gegeven, met haar er in van haar vader. Beschuldigde weigerde te antwoorden op verschillende vragen, die hem door den rechter gesteld waren en heel het verhoor door had hjij zoo'n gemelijke houding aangenomen, dat die niet vooi* hem had gepleit. Dit alles heb ik gelezen en iederen zin, ieder woord, heb ik in het geheugen, gegrift. Er waren geen teekenen van geweld' gepleegd, voor zoover dit kon uitgemaakt worden. Er werd verondersteld, dat Bax ter zijn vrouw in de rivier geduwd had, op den avond van den 22en Juli, den dag, dat juffrouw Haag hem haar had hooren bedreigen, dat hij haar uit den weg zou ruimen Twee motorrijders gedood Op den Rijksweg Nijmegen—Venlo, ter hoogte van het gehucht Milsbeek (gemi. Ottersum), zijn Dinsdagmorgen twee mo torrijders, waarschijnlijk doordat hun het uitzicht door den rook van de tram werd belemmerd in volle vaart achter op een met een paard 'bespannen melkwagen ge reden. De motorrijders stortten tegen den grond en waren nagenoeg op slag 'dood. De beide slachtoffers zijn naar het zie kenhuis vervoerd. Nu wegens de sterk toegenomen rant- soeneeriing van electriciteit en kolen, als mede de igevaren van de duisternis in den komenden winter het gemeentewerk in zijn voortgang nog meer zal. worden belemmerd, heeft de kerkeraad der Rem. Geref. gemeente te Vlaaridingen be sloten tot het dioen houden van wijk- avonden, gelijk deze in den afgeloopen winter in verschillende zustergemeenten j reeds hebben plaats gehad en algemeen wel bleken te voldoen. De opzet is in verschillende wijken sa- men te komen ten huize van één dier i leden, die hiertoe gelegenheid kan bie den, zoo mogelijk telkens bij een ander, i g— I LANDBOUW EN YEETEELT Keuring van dekhengsten De Ver. Het Nederlandsche Trekpaard zul op de hieronder vermelde data en plaatsen keuringen houden van tot dekking bestemde hengsten, welke in het stamboek der vereeniging zijn ingeschre ven: Steenbergen 20 Jan.; Tholen 21 Jan. Zierikzee 22 Jan.; Goes 23 Jan.; Middel burg'24 Jan.; Hulst 27 Jan.; Axel 28 Jan.;. Oostburg <29 Jan.; Oostburg 30 Jan. RADIONIEUWS Radio-muziekfeest Het programma van het Eerste Neder- lanjdlsche Radiomuziekfeest (Hilversum I) iuiildt voor Donderdag 18 Sept.: 11.20 uur opent Louis Dentz met Fred Boshart aan' iden vleugel, de réeks uitvoeringen van Nederlandsche Kamermuziek van dien dag; 14.00 uur: Omroep-Symphonie-orkest o.l.v. Eduard. Flipse met werken van Berahard Zwe&s, Rudolf Mengelberg, Willem Pijper, Hendrik Andriessen, A. Voormolen en Joham Wagen aar; 15.20 uur houdt Leo Riemens een causerie over: „Nederlandsche vocaildsten van vroeger en nu"; 19.30 uur: orgelreportage door Paul ide Waart; 20.00 uur: Concertgebouwor kest o.l.v. Toon Verhey met Cor de Groot, piano. Uitgevoerd worden Suite voor strijkorkest en piano van Guillaume Landré, een concert voor piano en or kest van Henk Badings en de ouverture „De Vogels" van Diepenibrockin ide paiuze spreekt Willy d'Ablaing'Over „Sym phonische kunst in Nederland". Henk Badings 'en Arend Kollle zullen de wer ken inleiden. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Britsche berichtendienst meldt uit Teheran, dat de Engelsche en Sowjet- strijdkrachten besloten hebben Tehe ran te bezetten en dat zij reeds naar de hoofdstad oprukken. Naar Reuter uit Teheran meldt, heeft het Britsche gezant schap medegedeeld, dat de Sowjets reeds Kratsj, dat op 28 mijlen afstand van Teheran ligt, hebben bezet. Mijn overtuiging is het, (dat Gerard Baxter onschuldig is aan de misdaad', die hem ten laste wordt gelegd. Die arme, èrme Gerard! Als ik nu ge weest was, waar hij mij voor gehouden had, een meisje, dievoor zichzelf had) moeten zorgen, dan zou ik met hem ge trouwd zijn en we zouden gelukkig ge weest zijn. Maar ik weigerde zijn aan zoek, omdat ik juffrouw Rosalie So- mers van „Woudzicht" was! HOOFDSTUK X. Tante Rosa, ik ga naar Amsterdam. Naar Amsterdam? roept tante, mij aanstarend door haar groote brilleglazen. Ja, ik ga voor zaken! Maar lieve kind, je bent in het ge heel niet geschikt om te reizen. Ik heb juist wat afleiding noodig tante. Ik heb juffrouw Wanders gewaar schuwd, dat zij mijn oude kamers voor mij in gereedheid houdt. Nu,, als je gaat, dan, |ga ik mee. En zoudt u dien armen oom Ot dan alleen hier laten, terwijl hij zoo verschrikkelijk hoest? Maar, lieve kind, het is iets onge hoords voor een jonge dame in jouw positie, om alleen te zijn in zoo'n zoo- veelste rangs pension! Niemand hoeft het te weten! En juffrouw Wanders is immers een oude United Press meldt uit Londen: In be voegde kringen verbergt men niet de 1 vrees, dat de op twee plaatsen ten Oos ten van den Dnjepr door de Duitschers uitgevoerde aanval gevaar oplevert. Men is van meening dat hierdoor het geheele gebied van K i e w in een van alle zijden aangevallen, sterk in gevaar gebrachten frontuitwas veranderen zal. Men wijst er tevens op dat aan dè Duitsche aanvallen de afdeelingen tot de Don geen natuur- lijke hindernissen in den weg sta,an. I kennis? Bovendien zal ik er mij niet meer dan een paar dagen ophouden. Mocht ik» er langer moeten blijven, dant kunt u immers'nog bij mij komen, als Oom Ot tenminste beter is? Vertelt u mij maar liever eens: weet u ook het adres van Robert? Je gaat Robert Somers toch niet in zijn hotel opzoeken? Niet anders, dan wanneer ik zijn! j hulp noodig heb, tante. Hij logeert in het hotel, waar oom Ot ook altijd zijn intrek neemt als hij j in de stad is. Maar ik hoop, Rosalie dat, ik niets ongepast zal doen? Dat beloof ik u, tante en voor Robert's ridderlijkheid sta ik in! Ja, maar wat zal hij dan wel den-i ken van die gril van jou! Daar zal ik mij maar niets van- aantrekken. I Ik wilde wel, dat je je juist wat meer liet leiden door hem! Het is een j degelijke jonge man en hij voelt voor je, dat weet ik, want hij heeft Oom Ot permissie gevraagd, om je het hof te mogen maken. Maar tantetje, ik kan toch niet helpen dat ik niet genoeg voor "hem voel, om met hem te trouwen? Tante zucht. Het zou haar zoo'n ver lichting zijn geweest, als zij mij had kunnen overleveren aan de zorgen van een goeden man, zoodat zij zich niet De Burgemeester voornoemd, 8CHUÜRBEQUE BOEIJE. GEZOND VERSTAND Wie heeft er ooit aan durven denken, dat men zou twijfelen aan het gezonde verstand van een groote groep land- genoqten? Wie ter wereld zou het voor mogelijk gehouden hebben, dat er landgenooten zouden, kunnen zijn, meenend dat het bolsjewisme „niet-zoo-erg-is". Wie zou het ooit in zijn hoofd hebben gehaald, te verkondigen, dat er een tijd zou komen, dat Nederlanders, zich chris telijk noemende Nederlanders, hopen op de overwinning van bolsjewistische mis dadigers over hen, die onzen godsdienst en onze beschaving en onze cultuur ver dedigen? Niemand. Gezond verstand. Door de eeuwen heen is dit een bezit van ons volk geweest. Hierdoor heeft het zich een eereplaats in Europa kunnen veroveren. Dat deze plaats niet verloren zal gaan, dat Nederland in het nieuwe Europa met opgeheven noofd kan staan temidden van de anderen, daarvoor zorgen duizenden en duizenden Nederlandsche mannen die nu strijden aan het Ooistfront. Nederlanders, uw gezond verstand zegt u, dat dit de eenige weg is naar een betere toekomst. Schouder aan schouder met de Duitsche weermacht, met de daarmee verbonden legers, met de vrijwilligerslegioenen, strij den tegen het bolsjewisme en zoodoende een gelukkige toekomst verzekeren voor ions volk en vaderland. Uw gezond verstand zegt u, dat dit uw plicht is en daaromnogmaals op uw eer en uw moed. Schaart u in de gelederen van hen, die begrip hebben voor het gevaar, dat dreigt, maar ook voor de gelukkige toekomst, die ons deel - kan zijnmeldt u ,aari bij het YRUW1L Koninginnegracht 22, 's-Gra,venhage Zij, wien de wapenen ontvielen Zij, wien de wapenen ontvielen, die gewond geraakt zijn, hebben het recht onpartijdig behandeld te worden. - Dat is een recht voor vriend, zoowel als voor vijand, er wordt geen onder scheid gemaakt, als na den slag de Roode Kruis soldaten te hulp snellen om gewonden te verzorgen. Nederlanders, in het Oosten ligt een taak voor u. Daar zal straks de Neder landsche ambulance haar heilzamen ar beid gaan verrichten voor vriend en vij and. Steunt de Nederlandsche ambulance met uw storting op girorekening 8-7-6-0-0 Ned. ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Door ide aardbeving in Aziatisch Turkije is een dorp in het district Erd- jektsje volkomen verwoest; er zijn tot dusver 192 dooden en 225 gewonden. Ook in het district Paitnos is schade aan gericht. t (D.N.B.) meer verantwoordelijk hoefde te voelen, voor wat zij gelieft te noemen mijn „gfrillen". I U ziet er nog altijd niet best uit! verwelkomt juffrouw Wanders mij1, als ik bij haar binnentreed Ik weet niet of het Jcoxnt door dien hoed, maar u lijkt wel tien jaar ouder, dan toen u van het vooraar bij! mij was! Dat klinkt niet complimenteus, maar het bewijst in ieder geval dat mijn hos pita waarheidlievend is! Wat een verschrikkelijk iets met dien armen mijifheer Baxter! merkt zij na een tijdje op. Ik ben van mijni leven nog niet zoo geschrokken, als toen ik dat van hem las in de bladen. Hij is nog zoo jong en zij is, gelpof 'k niet veel meer dan een kind! Denkt u, dat hij het gedaan heeft? Iedereen weet, dat hij het gedaan heeft, er was immers niemand anders? Dat bewijst nog niets. Maar ze hebben hem haar immers hooren bedreigen? Och, zij was ook veel te mooi en die schilders hebben haar maar bedorven, met altijd en eeuwig weer haar portret te maken! Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1