ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE "I VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1941 OPöENOl ZIERIKZEESCHE COURANT VOORTDUREND LUCHTAANVALLEN OP HET INGESLOTEN ST.-PETERSBURG DE KERN V V ictorie ABONNEMENTi Prijs: in Zierikzes f 1,00, elders f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen reep. 18 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt dagelijks, behalve *1 Zondags. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Ziérikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14745 i ADVERTENTIES Rrtji: M cents per regel, minimaal 88 cents, Bi] contract speciale prijzen. Sue- ceejes Dp Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 8.30 aar. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA DE BEVOLKING VAN ST.-PETERSBURG EN ODESSA GEMOBILISEERD schillende sterkte ondernomen, welke ech ter zijn gestaakt. Deze aanvallen hebben op geen enkele wijze de groote Duitsehe operaties gestoord, die dagelijks terrein winnen en leiden tot de vernietiigiing van vrij groote onderdeelen der Sowjets Het beste bewijs hiervoor is de omsin geling van Leningrad. Overeen komstige bewijzen kunnen binnenkort ook uit de andere deelen van het front ver wacht worden. De Sowjets weten nauw keurig, dat zij voor het aanbreken van den winter zware Duitsehe slagen kunnen verwachten, waaraan zij in hun tegen,- woordigen toestand het ho,ofd niet meer zullen kunnen 'bieden. Bevolking van Leningrad an Odessa gemobiliseerd Naar de Engelsche berichtendienst uit Moskou meldt, wordt in Leningrad en Odessa de mobilisatie van Ide geheele be volking inhet belang der verdediging voortgezet. Het DNB meldt uit Berlijn: Woensdag en gisternacht hebben Duit sehe gevechtsvliegtuigen opnieuw aanval len gedaan op het aan alle zijden in gesloten Leningrad. In alle wijken bra ken groote en kleine branden uit, die )de Duitsehe troepen voor de stad nog! lang konden zien woeden. In den centralen sector van het Oos telijk front hebben 10 September, naar het DNB verneemt, Duitsehe stuka's uit gebreide en hevige aanvallen op mili taire doelen ondernomen. Troepenconcen traties werden met talrijke bommen be stookt en verscheidene stationsemplace menten en stationsgebouwen floor goed gerichte bommen in brand geworpen of vernield. Verder werden nog artillerie stellingen en Sovjet-pantserconcentraties met succes aangevallen. De laatste dagen hebben Duitsehe ge vechtsvliegtuigen meermalen met succes een duikbootbasis der Sovjets in de Zwarte Zee gebombardeerd en de sche pen, die daar lagen, ernstig getroffen. Ook opi 9 September werd een dergelijke aanval ondernomen. Er lagen toen 20 tot 25 transportschepen voor anker. Een j transportschip van 4000 ton werd tot zinken gebracht, evenals drie duikbooten 1 en een escorteschip. In de haven gingen I groote petroleumtanks in vlammen op. Het opperbevel van de Duitsehe weermacht maakte gisteren bekend: In het Oosten blijven de aanvals- operaties zich met succes ontwiK- kelen. In Noor d-A f r i k a hebben Duitsehe gevechtsvliegtuigen giste ren 'bommen laten vallen op opslag1- plaatsen van vijandelijke voorraden bij Tobroek en Mersa Matroe, auto colonnes uiteengejaagd en spoor weg-emplacementen in Noord- Egypte vernield. In de golf van Suez vernietigde het luchtwapen in den nacht ^an 9 op 10 dezer een koopvaarder van 6000 ton. Bij lucht gevechten aan de kust van Noord- Afrika verloor de vijand Dinsdag vijf jagers. Boven Duitsch gebied hééft de vijand overdag noch des nachts mi litaire acties uitgevoerd. Tusschan Smolensk an Gomal In aanvulling op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B. van militaire zijde het volgende: Het Duitsehe weermachtsbericht in de afgeloopen dagen weer zeer terughou dend geweest- met betrekking tot opgaven over de operaties in het Oosten. De reden hiervan is weer, dat men den Sowjets geen aanknoopingspunten wil ge ven over de in feite reeds bereikte doe len. Volgens Britsche berichten zou er een z.g. groot ontlastingsoffensief der Sowjets van Smolensk tot Gomel aan den gang zijn om de Duitsehe bedreiging van" Moskou op te heffen. Naar aanleiding hiervan kan worden opgemerkt, dat Smo lensk evenals voorheen in Duitsehe han den is en ongeveer 70 kilometer achter het Duitsehe front ligt. Hetzelfde geldt voor Gomel, dat nog verder achter het Duitsehe front ligt. In de sectoren van het front ten Oos ten van Gomel hebben de Sowjets meer malen aanvallen met formaties van ver- VOOR ST.-PETERSBURG d« kweekplaats van het bolsjewisme Sinds eenige weken is het duidelijk, dat de Duitsehe legerleiding, in nauwe samenwerking met den Finschen genera- len staf zich ten doel heeft gesteld, het „venster van het bolsjewistische rijk aan de Oostzee", St. Petersburg, af te snijden van den geweldigen kolos, welke zich tot aan Kaukasus en Gele Zee uitstrekt. Dat evenwel de stoot van het, Ilmen- meer tot aan de Newa bij Schlüsselburg zóó snel zou worden toegebracht, had niemand verwacht. Plotseling is het zoo ver; de millioenenstad aan de Finsche Golf, de hartader van den handel der Sowjets, een der voornaamste industrie steden en zetel van een vierde deel der bewapeningsf abrieken, bovendien een spoorwegknooppunt, is volkomen van de rest der Sow jet-Unie afgesloten. De „Deutsche Ztg." geeft een oogge tuigenverslag van de jongste operaties in de omgeving der stad, waaraan wij het volgende ontleenen: Geen enkele vijand heeft de stad, welke Tsaar Peter in het jaar 1703 uit den grond stampte, in haar rust gestoord. Ook aan den Witrussischen generaal Joedenitsj gelukte het niet haar te heroveren. Op dc stad zelf echter, welke 'bijna 21/2 eeuw van den oorlogl verschoond bleef, rust het noodlot, het geluk van millioenen menschen te hebben vernietigd, want zij is de kjemcel geweest van al het menschelijk lijden, dat het bolsjewisme op zijn geweten heeft. St. Petersburg was de kweekplaats van het bolsjewisme, dat groeide op den voedingsbodem van het communistische wereldproletariaat. In 1893 begon Lenin hier zijn, destructief werk. Thans is de stad volkomen geïsoleerd: van den zuidelijken oever van het Lado- gameer tot aan den zuidelijken oever van dé Finsche Golf heeft de Duitsehe weermacht een ijzeren ring getrokken, terwijl aan den Noordkant het Finsche front den uitgang over de Karelische landengte, tusschen Oostzee en Ladoga- meer, bezet houdt. De Newa stroomt door een breede en diepe bedding uit het Ladogameer naar de Finsche Golf. Daar staan thans de Duitsehe pantsertroepen, .ondersteund door infanterie en luchtdoelgeschut. De straat wegen zijn door de dagelijksche regens bijna onpasseerbaar, maar desondanks gaat het voorwaarts. Duitsehe jagers ont dekken plotseling1 oorlogsschepen en koopvaardijbooten, welke snel stroomaf waarts stoomen. Brengen zij nog reserve- voorraden aan? De schepen moeten de bocht van de Newa passeeren, maar hier staan de Duitschers reeds. Artillerie wordt in stelling gebracht, bevel tot vuren ge-- geven. Op de Sowjetschepen vermoedt nie mand wat er gaat gebeuren.'Reeds is de eerste kanonneerboot de bocht gepas seerd, de tweede en derde volgen. Daar achter komen een snelboot, een groote en een kleine koopvaarder. Plotseling begin nen de Duitsehe kanonnen te schieten: de granaten treffen gemakkelijk doel, slechts één schip weet in beschadigden toestand te ontkomen. Over de andere schepen sluiten de wateren van de Newa zich voor altijd DE WEGVOERING VAN WOLGA-DUITSCHERS Verontwaardiging In Duitichland SPT meldt wit Berlijn: De ochtendbladen staan geheel in het teeken van den jangsten maatregel der Sowjets, waarbij ongeveer 400,000 Wolga- Duitschers uit hum woonplaatsen zijn verdreven en naar bepaalde gebieden in Siberië zullen worden overgebracht. Diit decreet van Kalinin heeft het Duitsehe volk in zijn gevoeligste plek getroffen. Het lot der Duitsehe volksigenooten bui ten de rijksgrenzen is steeds een teer punt, waaraan noodt kon worden geraakt zonder dat dit de heftigste reactie in de rijkshoofdstad ten gevolge had. Uit deze geestesgesteldheid is .de verontwaardi ging te verklaren, die zich van het Duit sehe volk heeft meester gemaakt. De Deutsche Allgerheine Zeitung noemt het een „liquidatie volgens Sowjet-gebruik" en brengt: in herinnering, dat dezeWolga Duitschers de overblijfselen zijn van een sterken boerenstand van 21/2 miïllioen. Uit verbittering over de nederlagen van zijn leger tracht Stalin nu dit laatste restje met één slag te vernietigen. De „Börsenzeitung ziet in dezen maat regel een daad van machtelooze woede van de Sowjets, die gaarne het heele Duitsehe volk op dezelfde wijze zouden willen uitroeien. Het blad is van oordeel dat het sprookje der „vijfde colonne" al leen in Amerika nog geloof kan vinden. Stalin heeft dit sprookje slechts gebruikt als dekmantel voor zijn misdadige plan, dat slechte de goedkeuring van de vij anden van Duitschland. wegdraagt. *"^Niet alleen Duitschland, doch Europa en de heele beschaafde wereld zijn zich bewust van deze bèulsdaad". De Völkische Beóbachter drijft den spot met het sowjetbesluit, waarin wordt gezegd, dat deze Wolga Duitschers naar een> „rijk en vruchtbaar gebied zullen worden overgebracht" en dat hun „alle mogelijke staatshulp" bij deze verhuizing ter beschikking zal worden gesteld. Het blad twijfelt er niet aan, of deze ^staats hulp" zal bestaan uit de terreurgroepen der Gepeoe. Tot slot haalt de Völki- scher Beóbachter de verklaring aan van een Wolga Dwitseher, die dezer dagen aan het Finsche front in krijgsgevangen schap raakte. Hij zegt, dat zijn volksge- nooten in het sowjetlsger het voorwerp zijn van den diepsten argwaan en dat de sowjetofficieren bevél hebben gege ven hen bij den minsten twijfel dood te schieten. Voorts zei deze gevangene, dat alle Duitschers, die gedurende den "We reldoorlog dn Russische krijgsgevangen schap hebben vertoefd, dn de sowjetunie bij het uitbreken van den oorlog zijn gearresteerd. WOLKEN BOVEN AFGHANISTAN All een graankorrel tusschen (wee molensteenen Sleutel tot de poort naar Indiê Men slaat den ontwikkelingsgang van den toestand in het Oosten nauwkeurig en met eenige bezorgdheid gade. Vooral houdt men zich bezig met de vraag: wat zal er met Afghanistan gebeuren? Afghanistan heeft een oppervlakte van 650.000 vierkante kilometer en is dus ongeveer even groot als Groot-Duitsch- land zonder de Poolsche gebieden. Het, telt echter niet meer dan 7 millioen in woners. In weerwil van zijn grootte is Afghanistan evenwel klein te noemen in verhouding tot zijn onmiddellijke nabu ren. Het ligt ingeklemd tusschen de reus achtige gebieden van de Sovjet-Unie en Engelsch Indië „als een graankorrel tus schen twee molensteenen". Tot dusverre behoefde het geen vrees te koesteren, tusschen deze twee molen steenen verpletterd te worden, want het vormt den sleutel tot de poort naar In dië. Zijn beide naburen hielden elkaar van weerszijden in bedwang. Zoodra dé Sovjet-Russische regeering pogingen in het werk stelde, om via Afghanistan een weg te zoeken naar Indië, stootte zij op den heftigen tegenstand van Engeland; en als Engeland van Indië uit iets tegen Afghanistan trachtte te ondernemen, om dit land onder zijn beheer te brengen* ging Moskou op zijn achterste beenen staan en protesteerde krachtig. Of Engeland thans van de gelegenheid gebruik wil maken om Afghanistan te bemachtigen, dan wel of Afghanistan op het punt staat, het sladhjtoffer - te worden van een - overeenkomst tusschen Enge land en Sovjet-Rusland is op het oogen- blik nog een open vraag. Eén ding ech ter is zeker: van die zijde wordt blijk" baar alles in het werk gesteld om op een of andere wijze een einde te maken; aan de onafhankelijkheid van Afghanis- tan althans, deze opinie is men te Ankara vrij algemeen toegedaan. De in den jongsten tijd ingestelde geo logische onderzoekingen hebben uitgewe zen, dat Afghanistan onmetelijke minerale rijkdommen in zijn bodem verbergt. In het Seradsj-gebergte treft men een berg aan, die geheel bestaat uit rood ijzer- j erts; in het Paghman-begergte heeft men groote lagen mangaanerts geconstateerd. In den Hindoekoesj zijn rijke ijzer-, lood- en koperlagen. De rivieren in het Noord- Oosten van Afghanistan voeren groote hoeveelheden goud mede; op ongeveer 120 kilometer afstand ten Noordoosten van Kaboel bevinden zich groote steen kolenmijnen. De industrie is in het geheele land slecht vertegenwoordigd; zij blijft in hoofdzaak bepaald tot de hoofdstad. Men vindt er wapenfabrieken, fabrieken voor lederbewerking, schoen- en textielfabrie ken, enz. De regeering "geeft zich de laatste jaren alle moeite om het hand werk te ontwikkelen;* tot dusverre werd het op de meest primitieve wijze uitge oefend. Van een eigenlijk wegennet kan met worden gesproken. Wat met den naam van „weg" bestempeld wordt, is in den regel weinig geschikt voor het moderne verkeer. Het bergachtige karakter des lands is oorzaak, dat men zich meestal bepaald heeft tot het aanleggen van paden en smalle rijwegen. Slechts enkele korte trajecten van Pesjawoer tot Oelan aan den voet van den Hindoekoesj zijn voor het verkeer met auto's te gebruiken. Itallaansch weermachtsbericht Luchtaanvallen op Tobroek Het 464e Italiiaansche weermachtsbe richt van gisteren luidde als volgt: In den afgeloopen nacht zijn Britsche vliegtuigen ,over de steden Genua en Turijn gevlogen en hebben in den om trek enkele bommen laten vallen. T-wee dooden bij de burgerbevolking en en kele gewonden. Messina heeft een nieuwen lucht aanval beleefd. Enkele particuliere gebou wen werden beschadigd. Vier gewonden bij de bevolking. Een vijandelijk vlieg tuig werd door den luchtafweer neer geschoten. Het luchtwapen van de spil heeft met succes zijn aanvallen voortgezet op ver- dedigings-, haven- en ravitailleerings-in- stallaties van Tobroek. Bovendien wer den militaire kampen van Mersa Matroe en autocolonnes bij de oase van Siwaï doeltreffend aangevallen. Italiaansche bommenwerpers plaatsten een voltreffer op een Britschen koopvaarder in de nabijheid van Tobroek. Duitsehe vliegtui gen troffen een vijandelijken torpedo- bootjager, die ten Oosten van Solloem voer. In een luchtgevecht hebben Duit sehe jagers vijf Hurricanes neergeschoten} In O 0 s t-A f r i k a hebben onze troepenl in tal van gevechten in de sectoren van! Woltsjefit en Culquabert den tegenstand der met verliezen afgeslagen. Op uitnoodiging van den Führer heeft Horthy, de Hongaarsche rijksbestuurder, Ivan 8 Hot 10 September een bezoek ge bracht aan den Führer in zijn hoofd kwartier aan het Oostelijk front. De Führer en de rijksbestuurder hebben be sprekingen gevoerd over den politieken en den militairen toestand. Deze bespre- kingen waren gekenmerkt door den geest van de traditioneele wapenbroederschap der beide volken, die thans in den ge- meenschappelijken strijd tegen het bolsje wisme bekrachtigd wordt. i De bevolking van Petersburg en Odessa gemobiliseerd Petersburg, het vensfer aan de Oostzee, afgesneden voor de Sovjets Afghanistan vormt den sleutel tot de poort naar Indië Hoe Reval werd geteisterd door de vluchtende Sovjets De donkere avonden komen Verduistering is plicht Wanneer verduisteren? Heden (Vrijdag): zon onder 20.04. Morgen (Zaterdag) zon op 7.10; zon onder 20.01. Maan op 23.57 onder 14.56. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Laatste kwartier Zaterdag 13 September. Nieuwe maan Zondag 21 September. Eerste kwartier Zaterdag 27 Sept. VYVVVYVVYYYYV y Y Y Y Y Y Y Y Y DE DONKERE AVONDElQ KOMEN WEER Wie 's avonds na Zonsondergang door onze steden en dorpen loopt,1 "bemerkt bijna overal, dat de lange lichte zomeravonden de menschen' hebben doen vergeten, dat verduis-' tering plicht is. Nu het weer vroeg donker wordt, is het tijd, alvorens men licht aan steekt, zich er van te overtuigen, dat ramen en deuren lichtdicht zijn gesloten. De gewoonte eerst even. licht te maken een verschijnsel dat zoo dikwijls kan worden waar-1 genomen alvorens alles lichtdicht! wordt afgesloten, is een groot ge vaar voor de geheele omgeving, juist omdat het licht, dat onge-1 hlnderd naar buiten straalt, in der gelijke oogenblikken zoo fel is. Waarschuwt elkander als goede buren, als „per ongeluk,licht mocht branden. De politie heeft strenge instruties. Zij waarschuwt niet meer lederen avond staat in de krant), hoe laat er verduisterd moet wor den, Vergeet het dan niet! Duitschland wint voor Europa Y (tun alle fronten! Y VVVYYVVYVYVYV i i DE WINKELSLUITING Onder verwijzing naar het reeds eer der gepubliceerde bericht betreffende de dezer dagen afgekondigde wijziging van de winkelsluitingswet verzoekt men ons, ter voorkoming van misverstand, nadruk kelijk onder de aandacht te brengen, dat de wijziging 15 dezer in werking treedt. Dit houdt dus in dat met ingang van Maandag a.s. de winkels gedurende de eerste vijf werkdagen oml 7 uur en 's Za terdags om 8 uur moeten sluiten. Te vens wordt op dien datum voor bepaal de categorieën winkels de verplichte openstelling van 10 tot 6 van kracht; Met ingang van) 1 October, van welken datum de regeling voor het winterhalf jaar geldt, valt het sluitingstijdstip voor de eerste vijf werkdagen van de week op 6 uur en voor den Zaterdag op| 7 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 8