KLAROEN GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN 'n Lekker bakje troost van NIEMEIJtR'S KOFFIESURROGAAT smaakt als echte koffie IN DE WEEK VAN 7 SEPTEMBER T/M. 13 SEPTEMBER 1941 ÉÉN RANTSOEN Brood Gebak Bloem Rijst Havermout Gort Vermioelli Mairena Vleesoh VI eesoh waren Jam 100 gram brood 75 gram 140 gram 300 gram 400 gram 500 gram 600 gram 70 gram 250 gram 250 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, ót speculaas, koek óf cake, óf gevuld klein korstgebak, óf gerold groot korstgebak, óf taart, gebakjes tarwebloe» bakmeel -meel, roggebloem, -meel, aelfrijiend rijst, rijstemeel, «bloem, -gries, -meel kindermeel havermout, -vlokken, -bloem, -gort, aardappel meel- ▼lokken, gruttemeel, (gemengd meel) 250 gram gort, gortmout, gortbloem, grotten (alle soorten) gruttemeel, (gemengd meel) 100 gram vermioelli, macaroni, spaghetti 100 gram maïzena, sago, aardappelmeel, óf 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of pudding, sauspoeder 100 gram vleesoh, gewioht van been inbegrepen 75 gram 75 gram 100 gram 125 gram 150 gram gerookt of gekookt vleesoh, óf gerookte worstsoorten, óf gekookte worstsoorten, óf leverartikelen, ton ge worst, nierbrood, ót bloedworst, zure zult Voor de overige artikelen vermelde hoeveelheden 500 gram jam, siroop, honing, enz, is het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst Elk der Besohikbaar per persoon volgende bonnen Geeft reeht op het koopen van: 0 t/m. 3 Jaar 4 t/m. 13 Jaar 14 t/m. 20 jaar Vol was senen Een heid 7 Sept.t;/m. 13 Sept. 1941 io tijdr.k van één week j 34-4 brood 34 brood 4 rants. 1 rantsoen J brood of gebak 10 20 24 20 rants. 34 vleesoh 34 vLwaren V, rantsoen 1 rantsoen J vleesoh of vl.waren 1 3 3 3 rants. 34 kaas 100 gram kaas 100 100 100 100 gram 34 melkl (rom.) ls/4 liter melk 7 3 liter 35 reserve 3 kg aardappelen 3 3 3 3 kg 7 Sept. t/m. 4 Oot. 1941 io tiidvnk vod vier weken 114 algemeen 1 kg suiker 1 1 1 1 kg 115 algemeen 250 gram koffiesurrogaat 250 250 250 250 gram 116 algemeen 500 gram jam 500 500 500 500 gram 34 35 36 37 bloe,i ll% rantsoen bloem, brood of gebak 4 4 4 4 rants. O rijst 250 gram rijst 250 - - - gram C havermout 250 gram havermout 250 - gram 117 algemeen 250 gram havermout 250 250 250 250 gram 118 algemeen 250 gram gort 250 250 250 250 gram 119 algemeen 100 gram vermioelli of maizena 100 100 100 100 gram 7 Sept. t/m. 24 Sept 1941 in tijdvak roo 18 dogen 34-35 boter 250 gram boter 250 500 500 500 gram 34-35 vet 250 gram boter met reduotie 250 500 500 500 gram - gevraagd hebben, berecht. Tegen hetniet- of niet-voldoende nakomen van ide Prijs aanduidingsplicht moet eveneens steeds weer worden opgetreden. Het resultaat van deze actie, welke gevoerd wordt om te komen tot ver antwoorde groenten- en fruitprijzen is, voorzoover dit nu reeds overzien kan worden, bevredigend. In vele plaatsen zijn verschillende prijzen scherp gedaald, hetgeen door het publiek zeer gewaar deerd wordt. Diit werkt dan ook in alle opzichten mede bij de naleving der voor schriften. RECHTZAKEN Clandestien slechten Voor den oeconomisehen rechter te Rotterdam heeft terecht gestaan de 50-jarige landbouwer C. A. v. P. wegens overtreding van de vleeschdistribuitiebe- schikking en het slachtverbod. Hij had 3 varkens beschikbaar gesteld, die door den 51-jarigen E. B. Z. te Dirksland in een paardenstal van v. P. deskundig waren geslacht. Er waren meer slachtin gen gevolgd, in totaal werden 10 var kens frauduleus geslacht. Het vleesch werd door v. P. en Z. aan inwoners» van Ddrksland verkocht. Het heeft eenige maanden geduurd voor het iden controle dienst gelukte de hoofddaders ,te grijpen. De officier eischte tegen.' v. P. 7 maan den gevangenisstraf. De oeconomiscbe 'rechter sprak vonnis conform dezen eisch De tweede verdachte Z., (die reeds was veroordeeld (at 2 maanden gevangenis straf wegens het verkoopen van varkens- vleesch buiten de distributie om, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden. Daarna stonden terecht twintig perso nen, die vleesch van P. en Z. hadden: gekocht zonder bonnen. Een van hen, de 29-jarige A. v. B., die 200 kilo had gekocht, werd veroordeeld tot fo weken gevangenisstraf, de anderen kregen geld boeten van f 25 tot f 75, suhsidair 10 tot 30 dagen hechtenis. VOORLICHTINGSCURSUSSEN Hoé zorg ik ervoor 'dat mijn kinderen voedzame maaltijden krijgen? Hoe krijg ik voldoende smakelijke jus?i Wat geef ik inplaats van vlees om da maaltijd voedzaam te maken? Hoe maak ik van een oud overhemd een blousje? v Dit zijn vragen, die iedere huisvrouw» zich op het oogenblik wel eens stelt. Door op deze vragen antwoord te kun-i nen geven, worden er in vele plaatsen» cursussen voor de huisvrouwen in koken of naaien gegeven. Deze Cursussen gaan uit van de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelfinde en bestaan1 uit zes lessen van 2i/g uur, die in zes achtereenvolgende weken gegeven wor den. Op ide kooklessen worden eenvoudige, voedzame maaltijden voorgekookt, ter wijl de deelneemsters in Ide gelegenheid' worden gesteld om alles té proeven. Ook zijn er cursussen in het vervaar digen van onder- en bovenkleeding voor kinderen. In vele gevallen wordt op Ideze cursussen van oud nieuw gemaakt. De cursussen mogen door alle huis vrouwen gevolgd worden en worden voor minvermogenden gratis gegeven, terwijl meer vermogenden een klein les geld betalen. - Op het eiland Tholen beginnen de cur sussen in alle gemeenten waar schijnlijk in de laatste week van Sep tember. In sommige plaatsen wordt met naaien begonnen, in andere met koken. Wil men deze lessen volgen, dan geve men zich zoo spoedig mogelijk, doch. uiterlijk op 17 September, op aan on derstaande adressen: Tholen (zoowel kook- als naaicursus): mevr. Klompe,. Oudelandsche poort 16. Oud-Vossemeer (naaicursus): Wijkzuster. St.-Annaland„ (naaicursus)Wijkzuster. Stavenisse (kookcursus): Gemeentehuis. St.-Maartensdijk (kookcursus): Gemeente huis. Seherpenisse (naaicursus): Gemeen tehuis. Poortvliet (naaicursus) Gemeente huis. LAND- E NL TIUNBOUW Vijftig lagere land- en tuinbouwscholen Naar het „Hollandsche Landbouwweek blad" heeft vernomen, ligt het in de bedoeling van het departement van land bouw en visscherij om binnen korten tijd over te gaan tot de stichting van 50 lagere land- en tuinbouwscholen. Het blad spreekt de verwachting uit, dat ieder een dergelijk besluit met vreugde zal begroeten, aangezien vaststaat, dat deze instituten een van, de voortreffe lijkste middelen zijn om de productie van Nederlandsch bodem op de meest doelmatige wijze uit te voeren. Do vlasoogst Er is in Nederland pl.m. 19.000 H.A. vlas verbouwd. Hiervan zijn 13^00 H.A. van goed tot best te noemen in opbrengst en kwaliteit, doch van 4000 H.A. valt de opbrengst per H.A. tegen. Er zijn bijna geen perceelen te vinden, waarop, geen zwart stip is gevallen. De zaad-op brengst zal groot zijn, zoodat 1941 als een goed vlasjaar zal kunnen worden' geboekt. ContfóU op de groenten- en fruitprijztn Sinds eenige weken wordt nu de con trole op de prijzen van groenten, en fruit uitgevoerd aan de hand van de 'prijslijsten, welke door den Gemachtigde voor de Prijzen zijn vastgesteld. Deze j controle is in alle deelen van het land j zoowel door de politie als door ver schillende opsporingsorganisaties onmid dellijk ter hand genomen. De eerste resul taten van hun activiteit kwamen reeds bij de Inspecties voor de Prijsbeheer- sching binnen en in verschillende geval len werd den overtreders door de In specteurs al een boete opgelegd. Bij de behandeling dezer* zaken is ge bleken, dat de prijsovertredingen zoowel in den groot- als in den kleinhandel plaats vinden. Naast processen-verbaal opgemaakt tegen enkele veilingen, zijn eT vrij! veel grossiers in overtreding ge weest alleen in dé stad Rotterdam reeds een 30-'tal. Ook in 't ressort Amsterdam: kwamen ongeveer 40 verbalen tegen gros- 1 siers binnen. j De detaillisten zijn uitteraard in be langrijk grooter aantal in overtreding geweest. Bij de Inspectie 's-Gravenhage wachten niet miüder dan een 200 zaken •op behandeling, terwijl Amsterdam reeds meer dan 100 vonnissen heeft gewezen. Ook de 'andere Inspecties voor de Prijs- beheersching, te Leeuwarden, Arnhem en 's-Hertog^enbosch, zijn actief en dagelijks worden daar grossiers en detaillisten/ dile te. hooge prijzen voor hun waren Uit een overzicht in de Belgische Staatscourant blijkt, dat gedurende de eerste zeven maanden van dit jaar een bedrag van ruim 322 millioen francs aan giften voor de Belgische Winter hulp werd ontvangen. Daarvan 'werd tot nu 164 millioen francs uitgekeerd. Het restant zal tijdens dc wintermaanden wor den uitgekeerd. (A.N.P.) De Britsche berichtendienst meldt uit Teheran, dat de Iraansche premier in een buitengewone zitting van het par lement heeft medegedeeld, dat de re geering alle Engelsch-Sowjetrussische eisch en heeft aanvaard. Genoemde dienst irïeldt voorts, dat deze eischen o.a- behelzen terugtrekking van de Iraansche troepen ten Zuiden van een lijn, die be gint bij een punt ten Zuiden van het Oermia-meer en loopt via Kaswin, Sem- nan, ten Oosten van Teheran en ten Noor den van de lijn Kermansjah-Korromal^ad- Dietsfoel-Masjid-Soeleiman-Haftakhol en Bahdar-Dilam. In Zweden tracht men sinds eenigen tijd de boomstammen, die bij1 het vervoeren van vlotten in de rivieren verzinken tengevolge van te sterke doordrenking met water 'weer o p te duiken, om dit hout tot brandstof te maken De rivier de Ajjgermanaloen, waarop men dit 'werk doet, bergt naar schatting een twee en een half millioen stammen, Werkloozen vinden hier een arbeid, die naar men zegt, zeer goed slaagt. TELEGRAMMEN L. HOEJENBOS OVERLEDEN. Op 65-jarigen leeftijd is te 's-Graven- hage Woensdagavond na een kortston dige ziekte overleden den oud-Directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon de heer L. Hoejenbos. I I I i Jg 8 GROOTE- BRAND TE CHICAGO. In een uit vier verdiepingen bestaand I pakhuis in Chicago is Woensdag een ge weldige brand uitgebroken, waartegen 'alle brandweerploegen van de stad. moes ten optreden1. Het blusschingswerk werd bemoeilijkt door talrijke ontploffingen, die afkomstig waren van munitie en olie. De in gevaar zijnd© opgeslagen voorraden goederen hebben een waarde van twee millioen dollaic. Donderdagmorgen had men het vuur nog niiet kunnen blusschen. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR WESTELIJK NOORD-BRABANT Onder voorzitterschap van den heer Ir. A. F. J. Beukers vergaderde Maan-! idag 1.1. de Kanier van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabants Besloten werd in voorkomende gevallen bij aanmelding van personen, die vragen beëedigd te worden als makelaar insche pen, den Bond van makelaars voor koop, verkoop en bouw van schepen te raad plegen. - De Kamer stelde haar advies vast aan de Arrondissements-Rechtbank op eenigo verzoeken om te worden beëedigd als. makelaar. Op 30 Juli 1941 is in het gebouw der( Kamer een bijeenkomst gehouden inzake hulpverleening aan hen, die door oor logshandelingen geleden hebben en be treffende de herbe voor raiding van win keliers in plaatsen waar meerdere ge troffenen wonen. De Kamer besloot hare bemiddeling hierbij te verleenen: De voorzitter deed mededeeling over den stand van zaken met betrekking tot d'e film over West-Noordbrabant, die door de Vereeniiging „Nederlandsch Fa brikaat" met medewerking der Kamer gemaakt wordt. Het benoodigde bedrag is ongeveer bijeen en men is met de opnamen reeds bezig. Besloten wordt voorloopig geen mede werking te verleenen aan de oprichting van een Sectie voor speciaje bibliothe ken op het gebied van handel en industrie Een voorstel tot het maken van kleine films van de inschrijvingen in het Han delsregister werd ter nadere bestudee- ring aangehouden. De Kamer besloot zich tot ide Arbeids inspectie te wenden teneinde wijzigingen te verkrijgen in' de richtlijnen met be trekking tot het ontslag van jeugdig per soneel. Van de Nederlandsche Spoorwegen is bericht ontvangen, dat,_ wegens noodge dwongen beperking in het gebruik van het materieel, niet voldaan kan worden aan het verzoek om het aantal treinen op het baanvak Roosendaal—,s-Hertogen- bosch uit te breiden. De Tilburgsche Kamer vail Koophandel en Fabrieken heeft namens de Kamers in Noord-Brabant aan het Rijkskolenbu- reau verzocht bij aanvragen om verhoo ging van het rantsoen voor industrieele bedrijven in deze provincie er rekening mede te houden, dat de basisperiode, n.l. Juli en Augustus 1940, voor het be drijfsleven in ideze provincie zeer ongun stig is geweest. Aan den Directeur van de Directe Be lastingen is gevraagd het onvrije gebied in de gemeenten Ginneken en Princenhage te beperken tot diegedeelten, die in de 'eerste linie vallen, aan welk verzoek ech ter, 'blijkens antwoord-schrijven, niet vol daan kon worden. Het vervoer van kleine partijen goederen voor huiselijk .gebruik en normale dagelijksche behoefte is vrij gesteld en in vele gevallen zijn vergun ningen verleend om zonder binnenlandsch paspoort' te vervoeren. SPORT KORFBAL. Vriendschappelijk. DE.S. I-DIEGOUWE 11-1 Dinsdagavond vónd een- vriendschappe lijke wedstrijd plaats tusschen DEjS», I en. Die Gouwe I, waarbij dé punten gedeeld werden. Het was een spannende wed strijd, waarbij de kansen verdeeld waren. DES wist 'a 1 gauw 'door J. Fluijt het' eerste doelpunt te maken, maar voor de rust wist Die Gouwe met een mooi'© worp de gelijkmaker te scoren. Voor de DES-'ers was het een leerzame wedstrijd en het geeft hun moed, nu gebleken is ook tegen een eerste klasser opgewas sen te zijn, I i United Press meldt uit Londen, dat Stalin tijdens zijn jongste onderhoud met Sir Stafford Cripps, den Britschen am bassadeur, verklaringen heeft afgelegd met de strekking, dat de situatie in de Sowj-etuni© uitermate ernstig is. H'ïj drong er bij Cripps op aan de Amerikaansdie en Engelsche leveranties van oorlogstuig uit te breiden en te bespoedigen. (DNB) In Mexico wordt thans al het oude aluminium verzameld, om daar van kookpannen en andere keukengerei voor optenbare weldadigheidsinrichtingen te maken Daar Noord-Amerika geen alu minium meer uijvoert, is deze maatregjel noodig geworden. ZU.NIG MET ELECTRlCiTEIT i 1 Kook alle gerechten met zoo weinig mogelijk water en met gesloten dek sel. 2 Schakel direct op „O" wanneer de gerechten zijn doorgekookt. 3 Vermijd gebruik van lichtkronen, schroef in elk geval een aantal lam pen los. 4 Gebruik geen sterkere lampen dan noodzakelijk is en laat vooral geen licht onnoodig branden. 5 Gebruik zooveel mogelijk alleen bu reau-, lees- of schemerlampen. 6 Zet de radio af, als U niet luistert, 7 Strijk alles in één keer. 8 Schakel het heetwater-reservoir uit, als U den volgenden dag weinig of- geen heet water noodig heeft. Be perk zooveel mogelijk het gebruik van warm water. 9 Gebruik uw stofzuiger goed, dan kunt U een keer overslaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 6