ZIERIKZE ESCH E NIEUWSBODE DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1941 OPGENOl ZIER1KZEESCHE COURANT OOSTZEEVLOOT DER SOVJETS IN DE FINSCHE GOLF OPEENGEDRONGEN V Victorie ABONNEMENT s Prl(«in Zierlkze* f 1 fiO, elder* t 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen reap, 15 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt dagelijks, behalve Zondags. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. ZierifezeeachejNieuwsbode, Zierikzee,'Sohuith. B 94, Tel. 32 Giro 110.-137677 - Dir.: A. J.detooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14744 ADVERTENTIES Prijs: H cents pet regel, minimaal - SS cents. Bij contract special* prijzen. Suc cesje* Dp Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9.50 nut DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HAAR BEWEGINGSVRIJHEID IS ZEER BEPERKT GERAAKT zijde, dat tengevolge van de omsinge-; ling van St.-Petersburg ook ide lichte schepen van de Sovjet-Oostzeevloot niet meer naar de Witte Zee kunnen ontko- Imen. Deze Oostzeevloot bestaat uit twee oudere linieschepen drie slagschepen zijn in aanbouw tenminste zes kruisers tot 10.000 ton, ongeveer 30 torpedoboot- jagers, waarvan bijna de helft bescha-^ digd is, een twaalf torpedobooten, on geveer 100 duikbooten, verscheidene mij- nenleggers, ongeveer 50 mijnenvegers, en 'n groot aantal motortorpedo- en motor booten. De Oostzeevloot is thans opeenge drongen in een klein gebied in de Finsehe Golf. Weliswaar beschikt zij daar nog over de iswaar beschikt zij daar nog over de' basis Kroonstadt, doch- zij wordt in haar vrijheid van beweging zeer belemmerd door het wegvallen van de verbindingen over land en de heerschappijvan de Duitsch-Finsche marine en luchtmacht in de Finsehe Golf. Bijna dagelijks maakt het weermachts- bericht melding van luchtaanvallen op. het Suezkanaal en de Briitsche steunpun- ten achter het Egyptische front. Van, i begin Augustus tot nu toe zijn hier 50 Duitsche luchtaanvallen ondernomen. Ook de raviailleeringsscheepyaart voor de troepen in Egypte lijdt daardoor steeds grootere verliezen. Gedurende de laatste vijf idagen is alleen op de reede en iri de Golf van Suez 30.000 ton Britschei scheepsruimte tot zinken gebracht; een groot aantal koopvaarders werd bescha digd. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten voortdurende aan- valssuccessen. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 8 op| 9 September een aanval gedaan op 't vliegveld Aboe Soeair aan het Suezkanaal. In hangars en benzine-opslagplaatsen ontstonden felle branden. Op het groote Bitter meer kreeg een vrachtschip een bomtreffer. In de* golf van Suez werd- nog een koopvaarder zwaar beschadigd. Aandere geslaagde de luchtaanvallen waren gericht op haveninstallaties in Tobroek en op Britsche vliegvelden en spoorweg installaties in Noord-Egypte. In den afgeloopen nacht heeft een krach tige formatie Duitsche gevechts vliegtuigen het vliegveld Ismailia aangevallen. Gevechtshandelingen van den vij and boven rijksgebied hebben over dag noch 's nachts plaats gehad. Da sterkte der Sovjet-Oostzeevloot In aansluiting op het weermachtsbe- riebt verneemt het DNB van militaire, EEN NEDERLANDSCHE P.K. AAN HET OOSTELIJK FRONT Aan den eerjsten brief van de S.S.* P.K.-frontberichtgever Wouter Hul^tijn, commandant der Nederlandsche propa- gandacompagnie,ontleenen wij: S.S.-P.K. Nederland ergens tusschen Pleskau en Luga pikhouweelen slaan rhytmiseh, duizenden spaden werpen het brfiine Russische leem op, reusachtige steenklopmachines vermorzelen de aan gesleepte steenbrokken tot steenslag, vrachtwagencolonnes rijden af en aanl Dat is het leger der wegenbouwcolonne, dat de Duitsche oorlogsmachine in het leven heeft geroepen, vlak achter het front der zegevierende aanvalsdivisies. De Nederlander, die des avonds rustig zijn krant leest en wellicht nu en dan een blik slaat in zijn schoolatlas maakt de opmerking: „wat gaat het toch langzaam met den Duitschen opmarsch in Rusland", De Nederlander, die deze regels neèr- tikt op zijn schrijfmachine, gezeten op de treeplank van zijn auto, weet wel beter. Het gaat snel, het gaat ongelooflijk snel, wanneer men maar eenig begrip heeft van Russische afstanden en wegen. De eenige rijweg, die over Pleskau en Luga naar St. Petersburg voert, verdient naar Hollandsche begrippen nauwelijks dien naam. Het is een bruin leemlint, da,t zich uitstrekt tusschen moerassen en oer wouden, bezaaid met scherpe steenbrok ken, doorkloofd met verraderlijke kuilen en groeven, soms ruw en hard en adem benemend stoffig. Veelal taai en pappe rig* Auto's zakken in deze kleverige massa tot over de assen weg en vrijwel eiken kilometer moet de spade te hulp komen, alsmede het beroemde „knuppeltapijt", dat elke Duitsche legerauto met zich voert, als redder uit de modderellende. De arbeid wordt verricht door die won derbaarlijke instelling, welke bekend en beroemd is geworden als „organisatie Todt". In samenwerking met militaire we- genbouwbataljons en met behulp van dui zenden Russische krijgsgevangenen, die in hun onaanzienlijke leemkleurige Sow- jetuniformen nauwelijks te onderscheiden zijn van de bruine modder, waarin zij rondklodderen. Millioenen. van deze wezens stonden klaar om Europa binnen te vallen, uit gerust met het zwaarste aanvalsmateriaal, dat de krijgsgeschiedenis ooit bijeen zag. Zware en zwaarste artillerie, waarvan de kardoezen en granaten thans links en rechts den terugtochtweg garneeren. Pantserwagens als oorlogsschepen, voior* zien van geschuttorens, waaruit kanonnen loeren die een kleinen kruiser zouden kunnen sieren, Thans liggen deze logge gevaarten links en rechts van den weg. Soms in einde- looze rijen, veelal met vieren of vijven bij elkaar, de rupswielen vernield, de geschuttorens krampachtig verdraaid, de stalen wanden opengescheurd, als reuzen- speelgoed, dat stuk getrapt werd Wat ware er van Europa terecht gekomen, wanneer deze millioenenhorde van nau welijks menschelijke wezens met deze vernielingsmachines over onze westelijke beschaving heengevallen was. Men durft het zich niet indenken. OEKRAÏNE VOOR SOVJETS VAN GROOTE BETEEKENIS In eèn hoofdartikel geeft de „Manches ter Guardian" een overzicht van de be-, teekenis der Oekraijie in het algemeen en in het bijzonder voor de wapenindus trie der Sovjet-Unie. Tot dusverre, aldus het blad, had 'de terugtocht der Sovjets de Duitsche troe pen slechts verder van hun bases en in een onherbergzaam en arm land ge lokt. Thans echter wordt het oorlogspo tentieel der Sovjet-Unie ernstig bedreigd. Het blad waarschuwt tegen de opvati ting, dat de Dnjepr een barrière zou zijn, Idie een verderen Duitschen opmarsch in de Oekraïne zou kunnen verhinderen, want de Duitsche ingenieurs hebben in den loop van den oorlog bewezen, dat zij het verstaan, dergelijke hindernissen te overwinnen. Maar zelfs, wanneer de Sovjets de Dnjepr-linie zouden kunnen behouden, zouden zij belangrijke nadee- len hebben, aldus de „Manchester Guar dian". Weliswaar zouden zij dan de steenko len uit het Donetzbekken en de zwarje industrie van Charkov beschermen, doch het ijzerertsgebied van Kriwoi Rog en het mangaan van Nikopol -zouden zij in Duitsche handen laten, evenals de drie. steden met metaalnijverheid, Dnjeprodser- sjinsk, Dnjepropetrowsk en Zaparosje. Het .Engelsche blad herinnert er aan* meldt het A.N.P. uit Stockholm, dat 60 pet. van alle Russische steenkool', 63 pet. van het ijzererts, 70 pet. der land-, bouwmachines en 72 pet. van het alu-< minium der Sovjet-Unie uit de Oekraïne- afkomstig- is. In verband daarmede noemt het ook den opmarsch in de richting van Pe tersburg een slag, die het bewapenings: potentieel der Sovjet-Unie opnieuwzwaar zou treffen. Nog afgezien van het feit, dat door den val van Petersburg de Sovjetvloot haar haven zou verliezen, zou opnieuw een belangrijk industriecentrum in Duitsche handen vallen. Buitengewoon gevaarlijk acht de „Man chester Guardian" de vele onjuiste op vattingen, die het Britsche publiek over den toestand in de Sovjet-Unie heeft. De daarmede samenhangende illusies over de ontwikkeling van den oorlog zouden gemakkelijk tot noodlottige vergissingen kunnen leiden. Vooral wijst het blad er op, hoe ver keerd het is te gelooven, dat de Sovjet- Unie, Moskou, Petersburg en Ide Oekraine zou kunnen verliezen en desondanks, steu nende op haar industriecentra in den Oeral, haar tegenstand volledig zou kun nen handhaven. Men moet er aan denken, dat Moskou, Petersburg en Charkov groo te industriesteden zijn en de eenige plaat sen in de Sovjet-Unie, waar fijne ma- chine-onderdeelen vervaardigd' kunnen worden. Ook voor de vliegtuigproductie zijn die steden van beteekenis. Zonder haar zou de Sovjet-Unie voor de voorziening van een groot aantal soorten oorlogs materiaal vrijwel uitsluitend van Enge land en de Vereenigde Staten afhanke lijk zijn. Italiaansch weermachtsbericht Het 463e communiqué' van het hoofd kwartier luidt als volgt: In Noord-Afrika bedrijvigheid der artil lerie aan de _fronten van Solloem én Tobroek. Gemotoriseerde strijdkrachten van den vijand werden vernield. Onze bommenwerpers hebben doelen op1 den grond geraakt in het gebied van Tobroek en Mersa Matroeh. De luchtafweer van Bardia heeft een Briistol Blenheim neer geschoten. In Oost-Afrika geen enkele belangrijke gebeurtenis in de verschillende sectoren van Gondar. Britsche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op Reggio Calabria en Messina. Geen enkel slachtoffer onder de bevolking. Onze bommenwerpers heb ben haveninstallaties te Famagosta en olieinstallaties te Haifa gebombardeerd. Branden en explosies werden waargeno men. GENERAAL DENTZ TE MARSEILLE VERWELKOMD Een konvooi, bestaande uit de sche pen Koutouhia -en Djenne met aan boord de laatste Fransche soldaten en burgers uit Syrië, met aan het hoofd generaal Dentz, is gistermiddag even na drie uur in Marseille aangekomen. Onder groote geestdrift van de bevol king, aldus het DNB uit Vichy, is de voormalige Fransche hooge commissaris in Syrië en opperbevelhebber van de strijdkrachten in den Levant, met mili taire eerbewijzen ontvangen. Duizenden stonden langs de kaden, langs en aan weerszijden van de eeretribune stonden eere-compagnieën opgesteld. Als vertegenwoordiger van maarschalk Pétain nam allereerst de secretaris-gene raal van het minister-presidium, gene raal Laura het woord om generaal Dentz en dei hem vergezellende hooge officieren, waaronder den opperbevelhebber van de Fransche luchtstrijdkrachten in Syrië, generaal Jenneken, te verwelkomen. Ver volgens werd generaal Dentz in triomf door de straten der stad geleid, waar hij 'door de inwoners geestdriftig werd toegejuicht. WELKE WINKELS OPEN VAN 10 TOT 6 UUR? De secretaris-generaal van handel, nij verheid en scheepvaart heeft het vol gende bepaald: 1; Winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak ten verkoop in voorraad zijn: a. één of meer der navolgende waren: brood, banket, suikerweTk, chocolade, al dan niet te zamen met consumptie-ijs; b. waren, welke te zamen tot ten min ste vier der in artikel 1 van het Vesti- gingsbesluit Kruzdeniersbedrijf 1939 ge noemde groepen van waren behooren; c. melk en zuivelproducten, al dan niet te zamen met consumptie-ijs; d. groenten en aardappelen en/of fruit; e. vleesch en/ of vleeschwaren; f. heeren- en/of dameskleeding; g. rijwielen, rijwielonderdeelen, rij- wieltoebehooren of rijwielbanden, moeten op werkdagen van 10 uur des voormiddags tot 6 uur des namiddags voor het publiek geopend zijn. 2. Voor zoover de verkoop van waren als in het vorig liid genoemd, krachtens eenig wettelijk voorschrift verboden is, vindt het bepaalde in dat lid geen toe passing. 1 Deze beschikking treedt in werking met ingang van Maandag 15 dezer. Proces tegen communistische functionarissen Op het ©ogenblik wordt voor het Duit- ische Obergerieht te 's-Gravenhage een proces gevoerd tegen 22 leidende functi onarissen van de illegale C P.N. (Commu nistische Partij Nederland). Allen zijn aan geklaagd wegens hoogverraad. Zij hebben oa. in Februari en Maart van dit jaar aangespoord tot een algemeene staking Aangezien alle strafbare handelingen zijn gepleegd vóór 22 Juni 1941, dus vóór het tijdstip, waarop het Duitsche Rijk in oorlog is met de Sovjet-Unie, worden zij niet beschouwd als begunsti ging van den vijand en wordt het proces niet gevoerd voor de militaire rechtbank. VERVROEGDE WINKELSLUITING Aanpaiiing aan da verduistering In de Staatscourant van gisteren, ho[. 176, is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarbij wijziging is ge bracht in de thans van kracht zijnde wettelijke regeling inzake de winkelslui ting. In hoofdzaak houdt dit besluit in, dat het sluitingstijdstip der winkels op de werkdagen wordt vervroegd en wel ge durende het winter-half jaar (aanvangende 1 October) voor de eerste vijf werkdagen tot 18 uur en voor den Zaterdag tot 19 uur, en gedurende het zomerhalfjaar (aanvangende 1 April) voor de eerste vijf werkdagen tot 19 uur en voor den Za terdag tot 20 uur. Voor hét venten zal een gelijke regeling komen te gelden. Intusschen blijven thans bestaande afwijkingen van «de Winkel sluitingswet, op grond van plaatselijke bijzondere omstandigheden, onverminderd van kracht. Voorts geeft het besluit genoemden secretaris de bevoegdheid te bepalen, dat door hem aan te wijzen groepen van winkels op werkdagen gedurende door hem vast te stellen tijdvakken voor het publiek geopend zullen moeten zijn. (Deze groepen worden in een ander bericht aangegeven (Red.) De bedoeling van deze laatste bepaling is, den consument den waaiborg te geven, dat hij in de voor hem belangrijkste winkels op de daarvoor meest geschikte- tijdstippen tot het doen van inköopen terecht zal kunnen. Van deze bevoegdheid zal worden ge bruik gemaakt om een verplichte open stelling van 10 tot 18 uur in te voeren, voor de belangrijkste categorieën levens middelenwinkels, en voorts voor de klee ding- en de rijwielzaken. Deze categorieën winkels mogen echter waarop nog een in het bijzonder de aandacht wordt gevestigd buiten den verplichten verkoopstijd nog, voor zoo ver zulks in tiet algemeen is toegestaan, voor het publiek geopend zijn, derhalve des morgens voor tj^n uur en des avonds voor zoover mogelijk na 18 uur. Inzameling van kastanjes, eikels en beukenootjes Regeling van Rijkswege De Persdienst van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij meldt: !De. zomer spoedt reeds ten einde. Nog enkele weken en de grond onder de boomen zal weer bedekt zijn met kastan- I je®, eikels en beukenootjes, die door ra- j pers vlijtig zullen worden opgezocht. Eikels en kastanjes vormen, hoofdzake lijk wegens hun gehalte aan zetmeel- achtige stoffen, een goed veevoer. Bo vendien zijn eikels een gezochte grond stof voor de vervaardiging van koffie- surrogaat, en wat beukenootjes betreft hieruit kan olie worden geëxtraheerd en het restant kan tot veevoeder worden verwerkt. Aangezien ons volk "het grootst moge lijke rendement van de vruchten moet verkrijgen, wordt dit jaar de inzame ling van rijkswege geregeld en geschiedt zij onder de auspiciën van de Ned. In koopcentrale van Akkerbouwproducten (NICA). Het land is voor de inzameling in een acht districten verdeeld. Aan het hoofd van elk district staat een hoofdagent. De hoofdagenten hebben in het algemeen tot taak, maatregelen te treffen voor de inzameling in hun werkgebied en voor het vervoer naar ide verwerkers. Als agent kunnen fungeeren personen, die in zekere mate van de desbetreffende pro ducten op de hoogte zijn en over een YYTYVYYVYYVVV Y Y Y Y Y Y Y Y Y Duitschlmd, wint voor Europa aan alle fronten! Y Y Y Y Y Y Y Y Y YYYYYYVYYYYYV voldoende opslagruimte beschikken. Wie agent wil worden, moet zich niet met de NTCA, maar met den hoofdagent van de streek, waar hij woont, in verbinding stellen. Wat het rapen aangaat, ieder, die wil, kan er aan meedoen. Men heeft er geen vergunning voor noodig en zal er wat mee kunnen verdienen. De prijzen, waar tegen de agenten de vruchten van de rapers overnemen, zullen nog worden vastgesteld. Het spreekt vanzelf, dat de vruchten aan de eischen, welke de agen ten zullen stellen, moeten voldoen. De rapers zijn verplicht de vruchten welke zij hebben verzameld, bij den naastbij gevestigden agent in te leveren De bezitters van afgesloten, particu liere terreinen zijn verplicht om„ zoo dra de hoofdagent dit eischt, de vruchten aan den plaatselijken agent af te leveren. Wenschen de grondbezitters niet zelf te laten verzamelen, dan moeten zij toe staan, dat rapers, die de agent zal aan wijzen, de vruchten zullen verzamelen. Het binnenbrengen van den oogst in Frankrijk, in het bijzonder van het graan* werd dit jaar in het Isère-gebied hoofd* zakelijk met machines gedaan, die door, electriciteit werden gedreven. Hierdooil spaarde men in deze provincie lOO.OOOt liter benzine en 600 Jon kolen. Op de scholen in Zweden, zoo meldt de Zweedsche Nieuwsdienst, leeren de oudere jongens tegenwoordig facultatief schieten, werpen met handgranaten, ex^ cerceeren, enz.; officieren geven deze lessen. Verder ontvangen alle jongens en meisjes, ook de jongeren, les in de beginselen van luchtbescherming, brand-, weer, eerste hulp bij ongelukken, kam-, peeren en dergelijken en de meisjes spe- van het voortgezet onderwijs te Stocki holm nemen allen aan de militaire oefe-i ciaal in verplegen. De 1700 leerlinge^ ning deel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 4