ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1941 .RIN OP6EN ZIERIKZEESCHE COURANT BOMMEN OP ST.-PETERSBURG EN MOSKOU YYYYVYYYYYYYV Y Y Y Y Y Y Y V V ictorie Y Y Y Y Y Y YYYYYYYYYYVYY T 98STE JAARGANG No. 14743 ADVERTENTIES PrtJ«: M cents pel regel, mtnlmiuil St cents. By contract speciale prijzen. Suc ces) ee up Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot *S morgens 9.S0 nut. ABONNEMENTl 1797 - 1889 PrijsIn Zlerlkzee t 1,60, elders t 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen reep, IS en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt degelijks, behalve 'l Zondags. Uitgave: N.V. ZierikzeescheJNieuwabode, Zierikzee, Sohnith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee SOVJET-RUSSISCHE METAAL- EN SCHEEPSBOUW- INDUSTRIE BEDREIGD DUITSCHLAN D STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte in aansluiting bij het speciale bericht van gisteren bekend. De gevechtsvliegtuigen hebben gisteren en' in den afgeloopen nacht, wapen- en ravitailleeringsbedrijvm in Petersburg gebombardeerd. Een tweede nachtelijke aanval van het luchtwapen was gericht op Moskou Duikbooten hebben in het Noor den van den Atlantischen Oceaan vier koopvaarders van in totaal1 21.500 ton tot zinken gebracht. Op het Britsche eiland heeft het luchtwapen in den nacht van 8 op 9 September militaire installaties gebombardeerd in het graafschap York en haveninstallaties van Great Yarmouth. Een aanval van Duitsche ge vechtsvliegtuigen in iden nacht van 7 op: 8 September op! vijandelijke schepen in de golf en op de reede van Suez heeft groot succes ge had. Een tankschip van 7000 ton werd vernietigd. Vijf andere groote koopvaarders werden zwaar bescha digd. De vijand Is in den afgeloopen nacht naar West- en Zuid-West Duitsehland gevlogen. Door het wer pen van bommen op woonwijken, vooral in Kassei, heeft de burger bevolking verliezen geleden aan dooden en gewonden. Luchtafweer geschut schoot een der aanvallende Britsche bommenwerpers neer. Bij de uitvoering van konvooi diensten ter ravitailleering van de in het uiterste Noorden strijdende troepen ontmoette de artillerie- schoolboot Bremse, groot 1400 ton, in het Noorden van de Noorsche wateren tijdens slecht zicht plotse ling Britsche zeestrijdkrachten, be staande uit een kruiser en twee torpedobootjagers. Ter bescherming van het konvooi aanvaardde de Bremse den strijd tegen deze over machtige vijandelijke strijdkrachten en ging na een kort, hard gevecht tengevolge van verscheiden torpe do-treffers verloren. Door hét dap pere optreden van de Bremse be reikten alle schepen van het kon vooi ongedeerd hun plaats van be stemming. Een deel der bemanning is gered. Lucht- en marinebasis van St.-Peteriburg loopan gevaar In aansluiting op het weermachtsbericht verneemt het DjNB, dat door de omsin- geling van St.-Petersburg de Sovjet- scheepVaart over de Newa naar het La- dogameer en over het kanaal naar de Witte Zee onmogelijk is geworden. St.-Petersburg is na Moskou het be langrijkste centrum van metaalnijverheid, chemische en electro - technis ehe industrie. Bovendien is de h'elft van de seheeps- bouwnijverheid te Petersburg gevestigd. De (energievoorziening der stad is zeer geschaad idoor iden Duitschen opmarsdh] en (de Finsche successen bij de Swir. De productie zal dan ook binnenkort- gestaakt moeten worden en dit verlies; kan niet door andere industriegebieden gecompenseerd worden. De lucht- en marinebases in het gebied van Petersburg worden eveneens bew- dreigd, waardoor ook d'e aanvoer van voorraden voor de Sovjets te Hangoe en op Oesel en Dagoe opnieuw beperkt wordt. Tijdens den strijd om Schlüsselberg heeft een Duitsche afdeeling artillerie- naar het DNB van militaire zijde ver neemt, de scheepvaart op de Newa ten posten van de stad verhinderd en de pogingen der Sovjets, om met oorlogs* vaartuigen de stad binnen te komen, verijdeld. 5 Sovjetkanonneerbooten wer den zwaar getroffen en zitten thans aan den grond. Niet ver daar vandaan drij ven de wrakstukken van twee groote stoombooten, waarmede de bolsjewisten, versterking wilden halen. Bij gevechten ten Noord-Oosten van Raslawi hebben Duitsche troepen tegen numeriek sterkere Sovj et-afdeelingen de laatste dagen 2650 gevangenen gemaakt en 178 pantserwagens vernield. In den centralen sector hebben snélle Duitsche troepen Maandag talrijke gevangenen ge maakt en 38 stukken geschut en zes. pantserwagens buit gemaakt. In den Zui delijken sector hebben de Duitsche troe pen in talrijke kleine gevechten 2000 ge vangenen gemaakt en 40 stukken geschut benevens verscheidene wapendepots ver overd. DE BEVOLKING VAN SPITS BERGEN NAAR ENGELAND Naar uit een Reuterbericht blijkt, zijn korten tijd geleden Britsche en Canadee- sche troepen op Spitsbergen aan land gegaan, meldt DNB uit Stockholm. Naar uit de Engelsche berichten ver der blijkt, is een groot deel der aldaar wonende mijnwerkers met hun familie naar Engeland geëvacueerd. Naar het heet zullen zij daar worden ingescha keld in de „oorlogsinspanning der geal lieerden". Zooals de Engelsche berichtendienst aangaande de expeditie naar Spitsbergen, meldt, had men er zich tevoren van overtuigd, dat geen Duitschers op Spits bergen aanwezig waren. Na de landing der troepen, in hoofdzaak Canadeezen,- werd de bevolking genoodzaakt naar En geland te gaan. Meerendeels betreft het hier mijnwerkers, die nu blijkbaar in de Engelsche mijnen moeten werken. Naar het ANP van welingelichte zijde verneemt, moet in de bezetting van Spitsbergen door Engelsche en Canadee- sche troepen naar de meening van toon aangevende Duitsche kringen zonder twij- j fel een nieuw bewijs worden gezien voor de toenemende behoefte aan prestige der Engelschen, wien men met deze nieuwe „landaanwinst" met het oog op de ruw heid van den winter aldaar „veel ge noegen" wenscht. Als naar Duitsche mee ning aan dit gebied Inderdaad militaire beteekenis moest worden toegekend, zou men zeker niet, naar men hier verklaart) den Engelschen den voorrang hebben gelaten. Geen verrassing voor Dultichland In Duitsche politieke kringen zegt men ten aanzien van de bezetting van Spits bergen, dat njen zulks had verwacht en dat van een verrassing dus geen sprake kan zijn. De reden, welke men van Engelsche zijde voor deze bezitting opgeeft, n.l. het voorkomen van een Idergelijken stap door Duitsehland, acht men eigenlijk be lachelijk en men voegt er aan toe, 'dat indien men van Duitsche zijde iets der- 1 gelijks van zins was geweest, men dat in de afgeloopen twee jaar gemakkelijk ten uitvoer had kunnen brengen. Duitseh land zit echter geenszins om de steen- kolenvoorraden van Spitsbergen verlegen,, daar gelijk bekend Duitsehland een van de voornaamste steenkolenlanden der we-, reld is. i Een ander argument, dat men aan* voert om te bewijzen, dat van Duitsche I zijde geen plannen ten aanzien van Spits bergen bestonden is dat de militaire be- j zetting geen enkele moeilijkheid zou heb- ben opgeleverd, doch dat een geregeld kolentransport nauwelijks mogelijk zou zijn geweest. j Engeland noemt Spitsbergen een goed steunpunt voor de marine en het lucht- I wapen. IJsland is dat ook, zegt men in Duitsehland en aangezien Spitsbergen slechts iets dichter bij Noorwegen ligt I dan IJsland, beschouwt men het gevaar, j hetwelk Engeland's jongste bezetting voor 1 Duitsehland kan opleveren niet groot. In politieke kringen noemt men net I geval Spitsbergen een aan de uiterste pe- I riferie van den oorlog staande aangele- genheid. i Japan aan den tweesprong door het optreden van Amerika Alle teekenen wijzen er op, dat de spanning tusschen Japan en Amerika op het punt is, haar hoogtepunt te berei ken. In een radiorede verklaarde hét hoofd van den persdienst in het hoofd kwartier van den Tenno, Overste Ma- boes ji, dat Japan, of het wil of niet}, zich gedwongen ziet den ijzeren ring, dien zijn tegenstanders om het land heen trachten te leggen, te verbreken. Deze ring vormt een levensgevaarlijke bedrei ging voor de Japansche levensruimte. ,Men kan niet langer met de handen in den schoot blijven zitten, om of te wach ten, wat er zal gebeuren. Er moet gehan-j deld worden. Japan staat thans aan den tweesprong. Hoe langer het passief blijft staan te genover het hedendaagsche gebeuren, hoe kritieker en gevaarlijker de toestand wordt. Dit is de grondtoon van d'e rede, die door de geheele Japansche pers met groote instemming is ontvangen en op in het oog vallende wijze wordt afgedrukt. De opschriften brengen duidelijk tot uit drukking, dat Japan niet mag aarzelen, om den ring te verbreken, dien de vij andelijke mogendheden bezig zijn te sme den. In verband met den steeds sterker druk, welke op de regéering wordt uit geoefend om de wereld duidelijk te ma ken, dat Japan in militair opzicht vol komen gereed is, om met zijn tegenstan ders af te rekenen, trekken ook de wij zigingen, welke zijn gebracht in de sa menstelling der marine-autoriteiten, in bij zondere mate de aandacht. Voorts wijst de pers op de activiteit van de „Groot- Japansche Liga voor de ontwikkeling van Oost-Azië". Voorzitter van deZe liga is de gewezen premier en- minister van Oorlog, Generaal Hayasji. - Generaal Hayasji heeft onlangs aan den minister-president Konoje in een persoon lijk onderhoud voorgesteld, de politiek van het kabinet vooral op de volgende punten met de grootste energie door te voeren: de buitenlandsche politiek van de spilmogendheden Japan, Duitsehland en Italië ongewijzigd te blijven voeren, de nieuwe orde in Oost-Azië door te voeren en in de Japansche wateren het recht van zelfverdediging toe te passen. Ter algemeene vergadering van de Liga, welke kort daarop plaats vond, werd bekend gemaakt, dat Konoje zich geheel accoord had verklaard met dit voorstel. In verband met de onlangs door Ko noje aan President Roosevelt gerichte boodschap en de op het oogenblik in gang zijnde onderhandelingen tusschen Washington én Tokio heeft een door den kapitein ter zee Tominaga gehouden ra diorede sterk de algdemeene aandacht getrokken. Hierin heeft de sprëker zon der omwegen verklaard, dat de Ver. Staten de voornaamste aanstokers tot de omsingeling van Japan zijn. Tominaga wist interessante bijzonderheden mede te deelen over de vorming van het front Ver. Staten—Groot-Brittannië—Tsjoenking Ned. Indië, naderhand versterkt door 't toetreden van Sovjet-Rusland en Austra lië en Nieuw-Zeeland. Italiaansch weermachtsbericht Mislukte aanval op Palermo Het Italiaansche weermachtsberi.cht van gisteren luidt als volgt: Aan het front van Tobroek levendige activiteit van onze artillerie. Duitsche en Italiaansche formaties van het luchtwa pen hebben in Tobroek, Mersa Matroe, Djaraboeb en Sidi el Barani met succes munitieopalagplaatsen, artilleriestellingen inilitaire installaties, troepenonderkomens en geparkeerde vrachtauto's gebombar deerd. Duitsche jagers hebben bij een aanval op het vliegveld van Sidi el Barani een op den grond staande Hur ricane vernield. In, «d'.en afgeloopen nacht hebben vij andelijke vliegtuigen opnieuw boven Pa lermo gevlogen en eenige bommen geworpen, die bijna alle in zee vielen. Er ontfetond geringe schadede aanval eischte geen slachtoffers. De verliezen onder ,de bevolking van Palermo, ont staan door den vijandelijken aanval in den voorafgaanden nacht, zijn gestegen tot 27 dooden en 58 gewonden. De hou ding van de bevolking was voorbeeldig door kalmte en discipline. In Oost-Afrik a hébben onze voor uitgeschoven afdeelingen van het steun punt aan den pas van Culquabert op 6 September een uitval gedaan en de vij andelijke troepen uiteengejaagd, die te genover hen stonden. In het gebied van Wolsjefit zijn bij' een aanval uit de lucht den vijand zware verliezen toegebracht. Het stoomschip Esperia is door een vijandelijke duikboot in het middendeel van de Middellandsche Zee tot zinken gebracht. De begeleidende eenheden red den b'ijna alle op het schip zijnde perso nen en leden der bemanning. In den afgeloopen nacht hebben for maties van het Italiaansche luchtwapen de zee- en luchtsteunpunten van het eiland Malta aangevallen. Er ontstonden branden en groote schade werd veroor zaakt. Een. yan onze vliegtuigen is niet van deze actie teruggekeerd. DE AANVAL OP ROTTERDAM Met diepe ontroering zal in den lande kennis zijn genomen van het ANP-bericht. volgens hetwelk als gevolg van het feit, dat een Engelsche bommenwerper uit stratosfeerhoogte verscheiden bommen op Rotterdam heeft geworpen, tientallen menschen .zijn gedood of gewond. Vol gens de jongste cijfers,, welke ons van bevoegde zijde werden verstrekt, be draagt het aantal dooden 14 en zijn er 27 zwaar en meer dan 60 lichtgewonden- Men heeft in genoemd bericht verder gelezen, dat talrijke woonhuizen vernield, resp. meer of minder zwaar beschadigd! zijn. f l De ontroering zal des te grooter zijn, wijl het hier de stad aan de Maas be-1 treft, welke toch reeds zoo zwaar'door de oorlogshandelingen is getroffen ,en waar men zich met zoo groote geest^ kracht en volharding heeft gezet aan den wederopbouw van hetgeen verloren was gegaan. Vóór den oorlog is er door deskundi gen reeds herhaaldelijk op gewezen, schrijft de Tel., dat als er een strijd zou ontbranden, dezë ook de burgerbevolking zou treffen. i De onvolkomenheid in de techniek der moderne oorlogvoering maakt, dat de strijd jn de lucht, indien men daarbiji alleen of hoofdzakelijk op instrumenten! vertrouwt, altijd een marge van onze-1 kerheid laat. In het genoemde bericht werd dienaangaande gezegd: „De bewe ring als zou men instrumenten bezitten, om vanuit genoemde ^enorme hoogte toch nog zijn doel te kunnen vinden, wordt door deskundige militaire kringen zonder meer belachelijk genoemd. Zulke Instru menten bestaan nietl Ook de uitkomst van dit soort aanvallen bewijst dit ten overvloede". Dat in een oorlog luchtaanvallen plaats hebben, behoort belaas tot de onafwend baarheden van een gewapend conflict in den modernen tijd. Maar ieder bom bardement, dat slachtoffers vergt onder, de niet-strijdende burgerij en van hun huizen een puinhoop maakt, doet bij deze burgerij de pijnigende vraag rijzend „Waarom?" Mevrouw Sarah Delano Roosevelt, de moeder van den president der Vereenigde Staten, is op het familfégoed aan de Hudson-rivier overleden. De bijzettings- plechtigheden worden in Roosevelt's huis in Hydepark gehouden en de teraarde bestelling zelf zal geschieden op 't kerk hof van de St. James Episcopal kerk, waar zij de laatste rust zal vinden, naast haar jonggestorven echtgenoot. (UP) Y Y Duitsehland wint voor Europa aan alle fronten! Y Y Y Het DNB meldt uit Stockholm: De Britsche minister-president, Churchill, heeft gisteren in het Lagerhuis verslag over den oorlogstoestand uitgebracht. Hij verklaarde onder meer, dat Britsch— Amerikaansche hulpverleening voor de Sowjetunie dringend noodig is, hoewel de Sowjetunie over zeer groote midde len en .zeer groote troepenmassa's be schikt. Daarom, aldus Churchill, moeten de Engelschen zioh groote offers ge troosten om de Sowjetbehoeften door leveranties te bevredigen. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd voorziet in de voeding van 9000000 Nederlanders uit eigen grond. Onder dezen titel zijn op de najaars- bewrt te Utrecht waardevolle gegevens omtrent de voedselvoorziening ven ons volk bijeen gebracht {Pex-Holland-De Heen m)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 4