ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 9 SEPTEMBER 1941 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT «DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA» V V ictorie ABONNEMENT Prijs: In Zierikzes f 1,60, elders f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 16 cents. Loste nummers 6 cents. Verschijnt dagelijks, behalve Zondags. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. ZierikzeeacheJNieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B,94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14742 ADVERTENTIES Prijs: H cent! pec regel, minimaal 83 cents, Bi) contract speciale prijzen, Sao cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot <s morgens 0.30 nut iêjj§ ST.-PETERSBURG VOLKOMEN OMSINGELD SCHLÜSSEBURG AAN HET LADOGAMEER VEROVERD Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Maandagavond mede: Snelle divisies van het Duitsche leger, op voortreffelijke wijze gesteund door gevechtses kaders van de luchtmacht, hebben over een breed front de Newa ten Oosten van Slnt- Petersburg bereikt en de stad Schlüsseburg aan het Ladogameer stormenderhand genomen. Daarmede is de Duitsch-Finsche ring om Sint-Petersburg gesloten. De stad is thans van alle verbindingen over land afgesneden. I Men herinnert in dit verband aan de vele opmerkingen van den Amerikaan- schen minister van marine, die een in cident wenschte. Men wijst ojp de on waarachtigheid, waarmede sedert het be gin var den oorlog het Amerikaansche volk moest worden voorbereid op dingen, waarvoor ook het voorval met de Greer klaarblijkelijk dienstig was. Vliegveld aan Suezkanaal gebombardeerd Het opperbevel van de weermacht maakte Zondag bekend: De operaties aan het Oostelijk front blijven volgens de plannen verloopen. In de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht vier vrachtbooten van 30,000 brt. in totaal, die deel uitmaakten van beveiligde kon vooien, vernietigd en een grooten koopvaarder zwaar beschadigd. Een vrij sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den af geloopen nacht met gunstig resul taat het Britsche vliegveld Aboe Soeaila aan het Suezkanaal gebom bardeerd. Bij den aanval, dien Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ondernamen op het Britsche vlootsteunpunt Alexandrië, hébben bomtreffers groote verwoestingen aangericht -in de Oostelijke haven. Een olie-op- slagplaats geraakte in brand. Vliegtuigen, die een gewapende ver kenning ter zee uitvoerden, bescha digden in denzelfden nacht een grooten koopvaarder op de reede van Suez. Een gering aantal Britsche vlieg tuigen vloog in den afgeloopen nacht naar Noordwest-Duitschland en de Noorsche kust. Door bommen op woonwijken, o.a. in de buurt van Beckum en Dortmund, leed de burgerbevolking eenige verliezen aan dooden en gewonden. Nacht jagers en luchtdoelartillerie schoten tien, marine-artillerie haalde een der aanvallende bommenwerpers neer. Zwar* Britscha schaepsvarliezen Het opperbevel der Duitache Weermacht maakte Maandag be kend: De Finsche troepen, die ten Oosten van het Ladogameer een aanval doen, hebben de S,wir bereikt. In den strijd tegen Gro;ot- B r i 11 a n n i hebben vrij sterke formaties van de luchtmacht inden afgeloopen nacht militaire instal laties aan de Tyne en Humb er, benevens havens aan de Britsche Oostkust en vliegvelden op het eiland met bommen van zwaar en het zwaarste kaliber bestookt. Par trouillevaartuigen hebben aan de Britsche kust een convooi onder sterk escorte aangevallen en vijf gewapende koopvaarders van 13.500 ton tot zinken gebracht. Het lucht- wapen vernietigde Zondagnacht aan de Britsche Oostkust en bij de Faröereilanden drie vrachtbooten van 12000 ton in totaal. In 'de K a n a a 1 z n e heeft het Britsche luchtwapen .overdag in luchtgevechten vijf jagers en drie bommenwerpers verloren. Strijd krachten ter zee schoten aan de Noorsche en aan de Nederlandsche kust twee Britsche bommenwerpers neer. Britsche vliegtuigen hebben zich in den afgeloopen nacht via Noord- en West-Duitschland naar de omgeving van Berlijn begeven. De sterke afweer was oorzaak, dat de aanval op de Duitsche hoofd stad niet tot volledige ontplooiing kon komen. De burgeibevolking leed door brisant- en- brandbommen ver liezen aan dooden en gewonden. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten veertien, marineartillerie 3 der aanvallende bommenwerpers Itallaansch weermachtsbericht Nicosia, op Cyprus, gebombardeerd Het 460ste Italiaansche weermachtsbe richt luidt als volgt: Bij de strijdkrachten te land in Noord en Oost-Afrika niets van beteekenis. Engelsche vliegtuigen hebben Tripoli gebombardeerd, waarbij geen slachtoffers vielen, en in de nabijheid van Catania kleine bommen uitgeworpen: slachtoffers noch schade. In den nacht van 5 op 6 September is de luchthaven Nicosia op Cyprus door onze vliegtuigen gebombardeerd. Men nam branden en ontploffingen waar. In den afgeloopen nacht is op aan wijzing van de luchtwacht luchtalarm ge maakt in de hoofdstad. Enkele batterijen van den buitensten gordel van het af weergeschut losten sperschoten. Succesvolle actie te land en in de lucht Weermachtsbericht no. 461 luidt als volgt: In Noord-Afrika aan het front van Solloem en Tobroek activiteit van voor uitgeschoven elementen en artillerie der spil. Installaties en opslagplaatsen in de haven van Tobroek werden bestookt dooir het vuur der Duitsche batterijen. Onze luchtmacht was zeer actief. Formaties jagï.'s hebben een schitterenden aanval gedaan in scheervlucht op de vijandelijke basis Sidi el Barrani, waarbij zij vijf toe stellen op den grond in brand schoten, evenals talrijke voertuigen en auto's. An dere toestellen en gemotoriseerde voer tuigen werden doeltreffend onder ma chinegeweervuur genomen. Formaties bommenwerpers hebben verdedigingswer ken, fortificaties, batterijen en installaties der sterkte Tobroek gebombardeerd en er groote branden doen ontstaan. Al onze vliegtuigen, waarvan enkele ge troffen waren, keerden op hun basis terug. Men betreurt in totaal 1 doodei en 17 gewonden. Bij Wolschef it is een j aanvalspoging van den tegenstander 'door het onmiddellijk ingrijpen van onze troe pen teniet gedaan. Een sterke afdeeling Nationale en Koloniale troepen en het garnizoen van Culquabert heeft een goede aanval gedaan op de vijandelijke sterkte van den berg van Denghel. De overrom pelde vijand werd na korten tegenstand! uif zijn sterke stellingen verdreven en liet op het slagveld over de 100 doodéni achter. Groote hoeveelheden munitie en1 wapenen van allerlei aard, onder meer belangrijke hoeveelheden levensmiddelen vielen in onze handen. De aanvalsgeest van onze Nationale en Askaritroepen is uitstekend. HET INCIDENT IN DE WATEREN OM IJSLAND Uiteenzetting dar feiten Naar de Britsche berichtendienst meldt, spreekt de New York Times de hoop uit, dat bij de volgende ontmoeting tusschen eea Airerikaansch schip en een Duitsche duikboot in de IJslandsche wateren het Arrcrikaansche schip het eersto schot zal afvuren.. In toonaangevende kringen der Wil- helmstrasse verklaart men aan het A.N.PI, dat de officieele Duitsche mededeeling over het voorval met den Amerikaanscben mededeeling geeft een onweerlegbare dat niemand kan beweren, dat aan Duit- sc'ie zijde twfist gezocht is. De Duitsche mededeeling geeft een onweerlegebare uiteenzetting der feiten. Men kan de vraag stellen, of het oorspronkelijke rap port van den commandant van den tor pedojager misschien niet achteraf is op gepoetst. Bovendien kan men hier niet omkom ei aan den indruk, dat de voor stelling, welke in de Vereenigde Staten van het voorval wordt gegeven, slechts een schakel is in de keten van tenden tieuze mededeelingen, waarmede men den oorlog naderbij wenscht te laten komen. DE 45ste JAARBEURS Heden 9 September opent de 45e Jaarbeurs te Utrecht haar poorten voor de zakenmenschen uit alle deelen van het land, die hun ervaringen en in zichten komen uitwisselen. De oorlogs omstandigheden stellen aan ,het zaken doen bijzondere eischen. De oude factoren, die vroeger den han del beheerschten, zijn en worden door nieuwe vervangen, dikwijls in aard en wezen geheel gewijzigd. D,e Zakenman heeft ten opzichtte van zijn inkoop met verschijnselen, invloeden en voorschriften rekening te houden, die hem vroeger geheel onbekend waren en waaraan hij zichzelf en zijn bedrijf zooveel mogelijk Keeft aan te passen. Dit stelt persoonlijk1 overleg met den producent op geregel de tijden tot een eersten eisch. Persoonlijk overleg,; maar daarbij te- - vens de aanwezigheid' van het nog"ver- handélbare product. Op elk" gebied dér volksverzorging, voeding, woning, klee ding, verwarming, verlichting, ontwikke ling, ontspanniing, vervult het vervan gingsmiddel, de nieuwe vinding, de ge wijzigde methode, de verandérde toepas sing een voornamev en doorslaggevende rol, schrijft de Tel. i De inkoopbeslissing omtrent het nieuw ter markt gebrachte artikel moet in deze tijden snel genomen worden. De zakenman moet derhalve gelegen heid hebben ter plaatse van onderhande ling het vervangingsmiddel nauwkeurig te onderzoeken, zich van de voor- en nadeelen tevoren te overtuigen in tegen woordigheid van den producent. Boven dien moet hem de mogelijkheid openstaan de verschillende aanbiedingen dé zelfder plaatse en te zelfder tijd te vergelijken^ opdat de beste keuze hem de voordeelig- ste verkoopkansen waarborgt. Deze factoren zijn onder de huidigei omstandigheden zoo in het oog sprin gend, dat ongetwijfeld alleen reeds daar- om tijdens dezen oorlog een Nederland- sche Jaarbeurs in het leven geroepen' zou zijn, indien Nederland niet reeds over een vertrouwd, door ervaring ge louterd, Jaarbeursinstituut te Utrecht had beschikt. Het laat zich dan ook aanzien, dat deze beurs weer een groot succes wordt. Arbeidibtmiddellng Het Rijksarbeidsbureau vraagt op de 45ste Jaarbeurs de bijzondere aandacht voor de vraag: „Waarom Rijksairbeidsbe- middeling?" Sedert 1 Mei 1941 is de arbeidsbemiddeling in Nederland Rijks zaak geworden. Het onder het Departe ment van Sociale Zaken ressorteerend Rijksarbeidsbureau overkoepelt nu een net van 37 Gewestelijke Arbeidsbureaus en 144 Bijkantoren, die, uitgerust met alle middelen der moderne techniek, thans in staat zijn om aan het bedrijfsleven van geheel ons land een snelle en doel treffende arbeidsbemiddeling te verzeke ren. Doel hierbij is een zoo rationeel mogelijke aanwending van de beschik bare arbeidskrachten en het zooveel mo gelijk aan den arbeid brengen en houden van allen, die tot werken in staat zijn. Naar dezen opzet moet de arbeidsbemid deling gezien worden als een onmisbare schakel in het productieproces, hetgeen ter jaarbeurs tot uitdrukking wordt ge bracht door een sprekende wandschilde ring van J. Voskuil. ONDERWIJS Afscheid J. Pattilt als ondarwijiinspactaur In de aula van het Ned. Lyceum heeft de heer J. N. Pattist, inspecteur van het L.O. in de inspectie D e n H a a g, afscheid genomen van de onderwijskrachten bij het lager en uitgebreid onderwijs in deze inspectie. Men heeft hem een eenvoudige hulde bereid en was in zoo'n grooten getale opgekomen, dat de aula te klein was om allen te bevatten. Onder de aan wezigen waren alle leden van de rijks eri gemeentelijke inspectie. Namens alle onderwijskrachten, van het openbaa'r zoowel als van het bijzonder onderwijs in de inspectie, heeft de heer Visser de verdiensten van den heer Pat tist in het licht gesteld. Hij is het aller meest gewaardeerd als hij op de bres stond voor iemand die in moeilijkheden verkeerde. Hij is zijn loopbaan bij het onderwijs begonnen en na eenr§en tijd predikant te zijn geweest, bij het onder wijs teruggekeerd, zij het in andere func tie, waarin zijn adviezen" ettelijke malen zijn gevraagd en opgevolgd. RECHTZAKEN Verboden vleeschhandel Voor .den' oeconomischen rechter te Arnhem mr. Hannema is een zaak be handeld, waarbij niet minder dan 32 ver dachten terecht stonden, die betrokken waren 'bij een handel in vleesch, dat afkomstig was vpn clandestien geslachte dieren. Aanvankelijk was de handel van wei nig beteekenis, doch naarmate het goed ging, werd hij steeds uitgebreid en wer den de transporten steeds grooter. Hotel houders en slagers, maar ook vele huis vrouwen en werklieden bleken 't vleesch te hebben gekocht. De oeconomische rech ter heeft den verdachten straffen opge legd van 2 tot 4 maanden gevangenisi- straf; enkele anderen kregen geldboeten. Bij deze straffen moet er rekening mee worden gehouden, dat een aantal ver dachten ook reeds was gestraft door den oeconomischen rechter te 's-Hertogen- bosch, anderen waren reeds, door den inspecteur voor de prijsbeheersching be boet. Jam met rottenkruid Brigitta F., een boerendochter uit Eind hoven's buitenwijken, had verkeering aan geknoopt met een groentekoopman. De ouders van het meisje waren zeer tegen deze verkeering gekant, omdat een groen teman geen goede partij was. Ten slotte trok Brigitta het huis uit. Een zuster van Brigitta heeft daarna een poging gedaan om haar zuster te vergiftigen. Zij maakte een jam klaar, waarin zij rattengif deed en bracht die naar een banketbakker om in een taart te verwerken. De smaak van het gebak was gelukkig zoo naar, dat men er gauw genoeg van had. Ernstige gevolgen deden zich niet voor. De politie onderzocht het geval en de zuster kwam voor den rechter te staan. Zij verklaarde, dat zij alleen den-opzet had gehad haar zuster ziek té maken. Die zou dan weer naar huis komen en dat was haar bedoe ling. De rechtbank te Den Bosch veroor deelde haar tot één jaar gevangenisstraf, doch voor het Hof eischte de advocaat- generaal, mr. H. W. Massink, thans in hooger beroep een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. VERKOOPINGEN Ten overstaan van notaris D. v. d. Velde te T h o 1 e n, werd in de zaal van mej. wed. Hoek publiek geveild, een woonhuis met erf, gelegen aan de Ju- lianastraat, eigendom van de erven wed. Musvan Begtho. De inzet was f 3200 door A. Beeke te Scherpenisse. Keoper werd de heer W. Baaij voor de som» van f3700 met 8 pet. kosten en f 12) andere kosten. VYYVVYVVYVyyV Duitschland wint voor Europa aan alle fronten! Y Y Y' Y Y Y Y Y Y YYYYYYYYYYYYV 8-7-6-0-0 Dit is het belangrijke gironummer, het gironummer van de Nederlandsche am bulance, die straks naar het Oostfront zal vertrekken om de gewonden van vriend en vijand te verplegen. Hebt u rfeeds uw bijdrage geleverd? Zoo niet, stort dan vandaag nog, iets meer dan u missen kunt op girorekening 8-7—6-0—0. Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. NA DENj|SLAG. Wat ar overbleef van een Sovjet-batterij^ na eenQaanval der Finsche strijdkrachten. (Suomen Bolland)'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 4