ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 8 SEPTEMBER 1941 OPüENOi ZIERIKZEESCHE COURANT DE EERSTE SEPTEMBERWEEK AAN HET OOSTELIJK FRONT YYYYVYYVYYYYY Y Y Y Y Y Y Y V Victorie Y Y Y Y Y Y VYVYYVYYYYVYV ABONNEMENT Priji: In Zierllrae* f 1,(10, elder* f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen reap, IS en 16 cent*. Losse nummer* G cents. Verschijnt dagelijks, behalve 'f Zondag*. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. ZierikzeescheJNieuwabode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14741* ADVERTENTIES Prijs: n cents per regel, minimaal 80 cents. Bij contract special* prijzen. Suc cesje» op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot morgens 9.S0 out, ST.-PETERSBURG IS THANS VOLKOMEN INGESLOTEN EN GEÏSOLEERD DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend De aanvalsoperaties in het Oosten vorderen goed. In den strijd tegen Engeland «heeft het luchtwapen overdag spoorweginstallaties aan de Schót- sche Oostkust met bommen van zwaar kaliber bestookt. Vannacht is ten Oosten van Sunderland een koopvaarder van 3000 ton vernield. Een sterke formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft gister (Vrij dagavond met goed gevolg han gars en onderkomens van het vlieg veld Ismailia aan het Suezkanaal gebombardeerd. Bij een aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op 't Britsche vlootsteunpunt Suez in den nacht van 4 op 5 September zijn drie vijandelijke koopvaarders, to taal 14.000 ton, vernietigd. De vijand is overdag noch 's nachts Duitsche grondgebied binnengevlo gen. Da aarsta week van September Als aanvulling op het weermachtsbe richt van Zaterdag wordt aan het DNB medegedeeld Een terugblik op de eerste September- week aan het Oostelijke front toont aan, dat er in alle sectoren hevig is gestre den en de gevechten in aanval en ver weer ten gunste van de Duitsche troepen zijn uitgevallen. In den Zuidelijken vleu gel is de sector van den Dnjepr be houden gebleven ondanks pogingen van den vijand, om naar den Westelijken oever op te dringen. Van 26 Augustus tot 4 September werden op den Dnjepr 40 oorlogsbodems der Sowjets vernietigd. In den centralen sector zijn de Duitsche troepen in het gebied ten Zuiden en Zuid-Oosten van Gomel reeds zoover doorgedrongen, dat hun druk in'het ge bied achter Kiew duidelijk merkbaar wordt. Ook ten Oosten van Welilslje Loeki hebben de Duitsche troepen de afgeloopen week een groote ruimte daar het Oosten gewonnen. De Sowjet-aan- vallen op andere deelen van het front werden telkens met zware verliezen voor hen afgeslagen. Zwaartepunt lag op den Noordelijken vleugel Op den Noordelijken vleugel gelukte het heel Estland van den vijand te zui veren, zoodat thans nog slechts de Bal- tische eilanden Oesel Dagö en Moon ten Westen van de Estlandsche kust in han den van den tegenstander zijn. In het gebied van Petersburg heeft het Duitsche optreden van het Westen, Zuiden en Zuid-Oosten tot een nieuwe belangrijke inkrimping van het verdedigingsfront ge leid, evenals tot stagnatie op alle belang rijke spoorlijnen en wegen naar Peters- burg, Daar tevens de Finnen na de in neming van Wiborg hun aanval voortzet ten tot de oude Finsch-Sow jet-Russische grens op de Karelische landengte is Petersburg, dat reeds onder vuur van het Duitsche geschut ligt, in een zeer benarde positie gekomen. Het blijkt dus, dat het zwaartepunt der Duitsche operaties van de afgeloopen week lag op den Noordelijken vleugel en dat daar voor de Sowjet-Russen een bij zonder drukkende toestand is ontstaan, terwijl thans het geheele Oostzeegébied als definitief bevrijd kan worden be schouwd. Volgens de tot dusverre ontVSngen berichten hebben de Sowjets op Vrijdag in totaal 49 vliegtuigen verloren. Hiervan werden er 27 neergeschoten en 22 op den grond vernield. •- St-!Vtersburg onder vuur De Stockholmsche correspondent van United Press seint: De zender Helsinki bericht, dat Petersburg geheel is ingeslo ten en geisoleerd. Door luchtbombarde menten is de eenige weg, die tot dus verre nog naar buiten leidde, vernield. Hij liep naar het Zuid-Oosten. Bevoegde Duitsche kringen verklaarden gisteren, dat de Duitsche batterijen de stad verder bombardeeren. Duitsche troe pen zijn door sterke veldstellingen en andere verdedigingsstellingen aan het noordelijke front heengebroken. Andere inlichtingen werden gisteren over den voortgang van de operaties tegen Peters burg niet gegeven. De beschieting van belangrijke militaire doelen bij Petersburg. werd op Vrijdag door Duitsch ver dragend geschut voort gezet. Een electrische centrale en de inrichtingen van de Petersburgsche wa- peningsindustrie werdén doeltreffend on der vuur genomen. De Duitsche troepen zijn dien dag in den Noordelijken sector door versterkte veldstellingen der Sovjets gedrongen. Door vaak herhaalde tegenaanvallen pro beerden deze de verloren positie' te her- jDveren. De Duitsche troepen keerden alle aanvallen met zware verliezen- voor de aanvallers. DE OUDE HANZESTAD REVAL E«ns centrum van dan Eitlandschen handel Reval is een typische havenstad. Vanuit zee gezien biedt de stad tegen den ach tergrond van de breede diep het- land insnijdende bocht een schilderachtige aan blik met haar torens en koepels. Duit sche kooplieden hebben hier in de der tiende eeuw de eerste nederzettingen ge sticht; vervolgens overnam de Hanse de bescherming en langen tijd was de stad een staat van Duitsche orde. Denen, Zwe den en Russen hebben later afwisselend de heerschappij over de stad gevoerd, maar het Duitsche karakter van deze stad het „Neurenberg van het Oosten" bleef door de eeuwen heen bewaard. Reval was het centrum van den Est- landschen handel. Talrijke fabrieken wer den hier in de laatste jaren voor de Sov- jet-overheersching gesticht, de cellulose-, wol-, papier-, leer- en machinefebrieken gaven duizenden arbeiters werk en brood. Per jaar ankerden hier vroeger 6000 sche pen. De oude binnenhaven met zijn tal rijke kleinere havens reikt tot aan het hart van de stad; de later gebouwde ■nieuwe haven ligt verder naar het Wes ten en werd gedeeltelijk bestemd tot oorlogshaven. Hier zijn ook de grpote scheepswerven gebouwd, machinefabrie ken en kazernecomplexen, terwijl een vlieghaven, zoowel voor land- als voor watervliegtuigen, meer en meer een be langrijke schakel werd in het internati onale luchtverkeer. De Sovjets hebben in korten tijd deze geheele bloeiende handel en industrie ge ruïneerd. De pakhuizen vervielen, de kra nen verroesttén. Na korten tijd kontien de meeste machinefabrieken nog slechts de helft produceeren, de meeste machines werden door onoordeelkundig handelen vernield. Slechts de marinehaven werd in goede orde gehouden. Hier lag eens het grootste gedeelte van de Sovjetrus- sische Oostzeevloot. Nu deze belangrijke haven verloren gegaan is, hebben de Sovjets allleen nog de beschikking over de havens van Kroonstad, Oesel en Hangö Ongeveer 15 kilometer zuidwestelijk van Reval in de bocht van Rogerwiek, ligt de oorlogshaven Baltischport, waarvan het Duitsche weermachtsbericht dezer da gen verklaarde, dat de haven op de mo dernste wijze was aangelegd en versterkt. In tegenstelling met Reval heeft Baltisch port niet de minste economische betee ken is. De enkele honderden bewoners le ven nog altijd van vischvangst, zooals hun voorouders deden. Uit Warschau wordt gemeld, dat hard wordt gewerkt aan normalisatie van de Weichsei en zijrivieren, waardoor de ri vieren 's zomers weer bevaarbaar moe ten worden en in het voorjaar de over stroomingen ophouden. (ANP.) FINLAND WERKT AAN ZIJN TOEKOMST Karolië wordt wadar bevolkt De herovering van Wiborg heeft een golf van vreugde door het geheele Fin- sche land doen gaan. Deze vreugde is echter getemperd, toen de bladen het bericht brachten, dat meer dan 2/3 van deze stad, die eenmaal 80.000 inwoners telde, in puin lag. Het station en de Domkerk zijn vernield, de havens on bruikbaar. Het dappere Finsche volk heeft zich echter voorgenomen alle moeilijkhe den te iO! verwinnen. Zoo zullen 440.000 Finnen, 'die na het verdrag met de Sov jets in het voorjaar van 1940 Karelië* moesten verlaten, weer naar hun oude woonsteden terugkeeren. Deze mensehen moesten eerst ondergebracht worden in het oude Finland, hetgeen de Finsche regeering voor moeilijke problemen heeft gesteld. Want sedert 1900 is het aantal boerenbedrijven in Finland van 120.000 gestegen tot over het halve millioen. Weliswaar zijn hier verschillende be drijven onder, waar de landbouw geen overwegende rol speelt, maar het aantal boerenhofsteden bedraagt nog altijd ruim 300.000. Bovendien werd in de laatste, jaren de opbrengst per hectare aanzien lijk verhoogd. De tarweopbrengst steeg met 50 pet., de aardappelopbrengst werd zelfs verdubbeld. IDoor selectie van het zaaigraan werd de tarweoogst, die aan- vankelijk zeer bescheiden was, zoover op- gevoerd, dat het land bijna voldoende produceert om.de binnenlandsche behoef ten te dekken, terwijl het graari-arè.aalj tot ver in het Noorden kon worden uit gebreid. Men kan zich voorstellen, dat de aankomst van 440.000 uit Karelië ver dreven Finnen het land voor zeer ern stige problemen stelde. Aan deze moeilijkheden kan thans een einde worden gemaakt. De Kareliërs zul len dezer idagen naar hun vroegere woon steden' terug kunnen keeren. Vanzelfs- sprekend moet deze volksverhuizing nauwkeurig worden voorbereid. Elk ge zin moet voor minstens veertien dagen voedsel medenemen. Want de akkers in Karelië zijn slechts gedeeltelijk behouden gebleven en sterk met onkruid doorwoe- kerd. Misschien zal nog een gering deel van de oogst kunnen worden geredj, doch veel yerwachtingen heeft men niet. Beter staat het met de aardappeloogst, hiervan hoopt men in ieder geval een belangrijk gedeelte te redden. Amerikaansche torpedobootjager tegen onbekende duikbopt Het Duitsche antwoord De Amerikaansch-Engelsche nieuwsbe richten hebben gemeld, dat bij een ont moeting tusschen den Amerikaanschen torpedobootjager Greer en een Duitsche duikboot op 4 September 's ochtends de duikboot den torpedobootjager met tor pedo's heeft aangevallen. De torpedo's hadden hun doel gemist. De jager had' toen in een tegenaanval de duikboot met dieptebommen achtervolgd. Van officieele Duitsche zijde wordt hierover het volgende opgemerkt: op 4 Sept. werd op 62 gr. 81 min. Noord en 27 gr. 06 min. West een Duitsche duik boot om 12.30 uur in het Duitsche blok- kadegebied met dieptebommen aangeval len en achtervolgd. De duikboot was niet in staat de nationaliteit van den aanvallenden torpedobootjager te onder scheiden. In geoorloofden afweer heeft zij toen om 14.39 uur van haar kant het vuur geopend, dat echter niet trof. De, jager bleef de achtervolging met diepte bommen tot tegen middernacht zonder -succes voortzetten. Wanneer een offi cieele Amerikaansche instantie, met name het Amerikaansche departement van ma rine beweert, dat de aanval van de Duit-i sche duikboot is uitgegaan, kan (dit slechts ten doel hebben aan den met de neutraliteit in strijd zijnden aanval van een Amerikaanschen torpedoboot ja. ger op de Duitsche duikboot althans den schijn van recht te geven. De aanval zelf bewijst het '"feit, dat de heer Roose velt in strijd met zijn beweringen reeds aan de torpedobootjagers opdracht heeft gegeven, de positie van Duitsche schepen en duikbooten te rapporteeren hetgeen in strijd is met de neutraliteit doch bo vendien die vaartuigen zelf aan te vallen., De heer Roosevelt probeert ook daardoor om met alle hem ten dienste staande middelen incidenten uit te lokken om het Amerikaansche volk tegen Duitschland in den oorlog te jagen. BEKENDMAKING Het Rijkscommissariaat maakt bekend: Het bolsjewistische Rusland bevindt zich sedert 22 Juni 1941 in oorlog met het Duitsche rijk. Wie na d[en dag op eeni- gerlei wijze communistische actie pleegt, treedt op ten gunste van den bolsjewis- tischen vijand van het Duitsche rijk en stelt zich daarmede bloot, wegens be gunstiging van iden vijand, aan ter dood1 veroordeeling door de Duitsche krijgs raden. Derhalve worden alle Nederlanders op de meest nadrukkelijke wijze gewaar schuwd, geen deel te nemen aan com-; munistische acties van welken aard ook. AANVULLING BONAANWIJZING KAAS De Secretaris-Generaal van het Depar tement v. Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend omtrent de bonaan wijzing voor kaas: Zooals bekend geeft gedurende de week vap 7 tot en met 13 September, a.s. de met „34 kaas" gemerkte bon recht op het koopen van 100 gram kaas. De aandacht wordt erop gevestigd, dat deze bon na 13 September nog drie! weken geldig blijft, dat wil dus zeggen' tot en met 4 October a.s. Italiaansch weermachtsbericht Bedrijrfghetd rondom Tobroek Weermachtsbericht no. 459 luidt als volgt: In Noord-Afrika zijn aan 't front van Tobroek pantserauto's en gemechani seerde strijdmiddelen van den vijand aan gevallen en uiteengedreven door 't vuur van onze artillerie. Gevechten tussenen vooruitgeschoven elementen zijn ten voor- deele van onze troepen geëindigd. Duitsche vliegtuigen hebben kantonnè- menten en vliegvelden in de zones van Tobroek en Mersa Matroeh aangevallen De vijandelijke luchtmacht heeft aanval len gedaan op Tripoli en Baroe. Civiele gebouwen en een ziekenhuis werden, ge troffen, men betreurt in totaal 31 dooden en 56 gewonden, van "wie het grootste deel patiënten waren, die in het zieken huis lagen. In Oost-Afrika hebben Engelsche vliegtuigen te Wolchefit eveneens een ziekenhuis aangevallen waar slechts ma- terieele schade werd veroorzaakt. In den sector van Culcuabert heeft de vijand onder dekking vhn den mist getracht een verrassenden aanval te doen. Snel en fel optreden van onze" steeds waak zame detachementen dwong den tegen stander terug te trekken met achterla ting van talrijke dooden. Na een lang en minutieus onderzoek is een berucht vrouwenmoordenaar, de neger Catoe, door de federale politie te New York gearresteerd. Catoe, die taxi-chauffeur is,-reed, als hij een passa- giere in zijn wagen had, naar een stil plekje en trachtte zijn slachtoffer te be- rooven. Als deze tegenstand bood maakte de moordenaar haar door wurging af, Het is gebleken, dat Catoe op deze wijze de laatste jaren tenminste 7 vrouwen van het leven heeft beroofd. (SPT) Naar te Caïro bekend wordt gemaakt is het eiland Cyprus de laatste maanden zwaar versterkt. Er zijn talrijke nieuwe luchtbases opgericht; aan de uitvoering van andere wordt nog gewerkt. (UP) Y Y Duitschland wint voor Europa aan alle fronten! Y Y Y Zaterdagmiddag zijn eenige vijandelijke vliegtuigen het luchtruim van Oslo bin nen gevlogen en wierp drie bommen op een voorstad. Er ontstond geringe schade door het springen van ruiten. Personen werden niet getroffen. In een andere stad in de nabijheid werden eveneens twee bommen geworpen, die een huis licht beschadigden. Twee arbeiders wer den licht gewond.^ (DNB) Onder sterke" politiebewaking zijn de kunstschatten van Maurice Rothschild die van de Fransche nationaliteit verval len is verklaard, uit zijn kasteel in de nabijheid van Lourdes, weggehaald. On der de kunstvoorwerpen bevinden zich schilderijen van Rubens, Rembrandt, Goya, Watteau, Fragonard, Boucher en fraaie tapijten. De totale waarde van de Rothschild-verzameling wordt geraamd op ongeveer 50 millioen francs (DNB) Bij do verovering van Karelië viel ook Viïpuri (Wiborg) in Finsche handen (cliché archief)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 4