ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1941 OPGENOi ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 SOVJETTROEPEN LEDEN ZWARE VERLIEZEN AAN MENSCHEN EN MATERIAAL DE KERN V V V V V V V V y V Victorie Duitschland wint voor Europa aan alle fronten y y y y y y y y y yyyyyyyyyyyyy ABONNEMENT Priji: In Zierikzee f 1,50, elders f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen reep. IS en 15 cents. Losse nummers 6 cents. Verschijnt dagelijks, behalve Zondags. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel.';32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14740 ADVERTENTIES.' Rrlje: n cents per regel, minimaal 88 cents. By contract speciale prijzen, Suc- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot morgens 9.S0 nat. FELLE STRIJD TUSSCHEN TWEE PANTSERDIVISIES ESTLAND THANS VAN SOVJETTROEPEN GEZUIVERD DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Aan het Oostelijke front succes rijke gevechtshandelingen. De in sluiting van St.-Petersburg vordert De stad zelf ligt reeds onder het vuur van zware Duitsche artillerie. Estland is van vijandelijke elemen ten gezuiverd. In de Engelsche wateren hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloo- pen nacht een patrouillevaartuig en een vrachtschip van 3000 ton zin ken gebracht en een anderen koop vaarder ernstig getroffen. Andere nachtelijke luchtaanvallen waren ge richt op havenwerken aan de Oost kust van Schotland en Engeland. De Britsche luchtmacht heeft gis teren overdag in het Kanaalgebied zware verliezen geleden. Door ja gers en afweergeschut werden 25 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Bij aanvallen in scheervlueht, in den nacht van 3 opi 4 September in de Golf van Suez door Duitsche gevechtsvliegtuigen op vijandelijke schepen ondernomen, werd een koopvaarder van 8300 ton tot zin ken gebracht, terwijl een tweede groot vrachtschip in brand 'geraakte Pogingen van eenige Sovjetvlieg tuigen, om in den afgeloopen nacht aanvallen te doen op Noord-Oost Duitschland en Berlijn, hadden geen resultaat. Door afweergeschut werd een bommenwerper neergeschoten. Tui»ch«n llmanmttor en Fmtche Golf In het gebied tusschen Ilmenmeer en de Finsche Golf heeft een Duitsch leger corps de tegenpartij in een voorspoedi- gen aanval zware verliezen aan soldaten en oorlogstuig van allerlei soort toege bracht. Zij verloren zes zware en negen middelzware pantserwagens, zeven pant ser-verkenningswagens. 20 stukken ge schut, waarbij verscheidene van zwaar kaliber, en een groot aantal lichte en zware infanterie-wapens. In den tijd van 1 tot 3 September werden in den sector van dit corps 2000 man gevangen geno men. Uit de mededeelingen van de gevan genen bleek, dat hun formaties, die den strijd hadden aangebonden met het Duitsche legercorps in de gevechten dezer dagen, zeer zware bloedige verliezen hebben geleden: 65 vliegtuigen werden volgens tot dusver ontvangen berichten op 4 September en in den nacht van 4 op 5 September vernietigd, 42 vlieg tuigen daarvan werden neergeschoten en 23 op den beganen grond vernield. Bo vendien werd een kabelballon neerge schoten. In de wateren ten No'orden van Dagö brachten Duitsche gevechtsvlieg tuigen een koopvaardijschip van 2000 ton tot zinken. Naar van militaire zijde wordt mee gedeeld is op 2 September een Duitsche pantserdivisie in het centrale deel op een Sowjet-p'antserdivisie gestooten. In een feilen strijd, die twee dagen duurde werd de Sowjet-formatie, die uit bijzon der zware pantserwagens bestond, in de pan gehakt: 72 pantserwagens werden vernietigd, waaronder 18 van ide zwaar ste soort. In dsn csntralsn sector Een Duitsch legercorps, dat in den cen- tralen sector optrad, heeft, naar DNB verneemt, groote terreinwinst behaald en den tegenstanders zware verliezen aan menschen en materiaal toegebracht. Vol gens de voorloopige cijfers zijn in den sector van dit corps in de gevechten; tusschen 25 Augustus en 4 September in- totaal 17,384 gevangenen binnengebracht. Voorts werden vernietigd of buit ge maakt 121 pantserwagens, waarbij dertig van het zwaarste soort, 13 pantserver- kenningswagens, 193 stukken geschut van allerlei kaliber, 517 vrachtauto's en 200 andere voertuigen, i In denzelfden sector werden 'aanvals- po,gingen van sterke pantserkraehten ver ijdeld door het geconcentreerde vuur van de* Duitsche infanterie en de pantser-af- weerwapens, waarbij de Sow jetmannen, zware verliezen leden. Dé aanvallende formaties Sowjet-pantserwagens werden vernietigd: Van 63» bleven er 62 kapot geschoten en uitgebrand voor de Duit sche stellingen liggen. In den midden sector De gevechten in den middensector ont wikkelen zich de laatste dagen zeervoor- spoedig voor de Duitsehers. In de pe riode van 25 Augustus tót 4 September zijn alleen op het aanvalsterrein van twee corpsen meer dan 30,000 gevange nen binnengebracht en 160 tanks buit gemaakt of vernietigd. Bovendien verlo ren de vijanden in dit gebied vele hon derden auto's, meer dan 200 stukkën ge schut en een groote hoeveelheid oorlogs tuig van allerlei slag. In de tweede helft van de vorige maand: probeerden ze met sterke gepantserde strijdkrachten en tal van zware wapens een bruggeh(^>fd aan den benedenloop van den Dnjepr te verdedigen. Een Duitsch pantsercorps omsingelde hen en in een feilen strijd van drie dagen drong het hen in een kleine ruimte aan de rivier opeen. De tegenstanders leden zoo buitengewoon zware verliezen, dat slechts een klein deel slaagde in een vlucht over den Dnjepr en 9600 gevangenen, 98 tanks, 108 stukken geschut en pantser-afweerka- nonnen benevens zes vliegtuigen den Duit sehers in handen vielen. DE RUSSISCHE „RIVIERA" De Krim wordt strijdtooneel De oorlog nadert het Krim-sehiereiland Reeds is de monding van de Dnjepr in Duitsche handen en ligt de spoorlijn, die de verbinding met het vasteland vormt, onder het vuur der artillerie. In het ge- heele Oosten is er geen aantrekkelijker landschap te vinden dan op' dit schier eiland, dat op een oppervlakte, gelijk aan die van Nederland, nauwelijks één millioen inwoners telt. Weliswaar niet in het Noorden, waar zich eentonige step pen uitstrekken, maar ten Zuiden van het Jailagebergte, een op sommige plaat sen tot 1500 meter hoogte stijgende berg keten, die als het ware een beschermende muur vormt tegen de heetste zomers en koude winters van Zuid-Rusland. „Russische Rivièra" noemen de Russen de Zuidkust. Drhiven en zelfs zuidvruch ten groeien er in overvloed en uit den aard der zaak liggen hier de belangrijk ste steden als de oorlogshavens Sebas- topol, Jölta en Feodesia. In den Tsaren tijd lagen in deze sprookjesachtige natuur de buitenverblijven van den adel, na 'de revolutie heeft de Sovjetregeering ge tracht hier een grootscheepsch vacantie- oord voor bijzonder verdienstelijke ar beiders te vestigen. Of veel arbeiders de „Russische Rivièra" gezien zullen heb ben, valt te betwijfelen.... Grillig als de natuur, is ook de ge schiedenis van de Krim. In vroeger eeuw bloeiende Grieksché kolonies, la ter na de Volksverhuizing de Gothen uit het Noorden van Europa, dan in de middeleeuwen de Tartaren. Vreemde heer- schers kwamen en gingen, totdat in 1783 Rusland het eiland wist te veroveren. Nog eenmaal was tijdens den Krimoor- log de belangstelling van Europa op de zen uithoek van Rusland gericht. In 1920 operatiebasis van de witte legersi onder Wrangel geworden, vormde de Krim sedert 1921 een „autonome" repu bliek der Sovjet-Unie. In de bonte sa menstelling der bevolking is de wissel vallige geschiedenis van het land weer spiegeld. Naast een meerderheid van Groot-Russen wonen er Oekrainers, Tar taren, Grieken en Joden. Italfaansch weermachtsberlcht Britsche aanvallen bij Tobroak verijdeld Het 458ste communiqué van het Italf- aansche hoofdkwartier luidde gisteren: Italiaansche afdeelingen jagers^ hebben bij operaties 'boven Malta en de Straat van Sicilië met haar bekende dapperheid in een reeks zware gevechten den strijd aangebonden met aanzienlijke afdeelingen vijandelijke jagers. Zij hebben 22 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten en tal rijke andere door machinegeweervuur be schadigd. Drie Italiaansche vliegtuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. Vele andere keerden beschadigd en met ge wonden aan boord terug. Bij deze ge vechten hebben zich bijzonder onder scheiden de kolonel Carlo Romagnoli, die aan het hoofd van zijn eigen af- deeling heldhaftig streed en vermist wordt, majoor Francesco Beccaria, ka pitein Valentino Festa en kapitein Franco Lucchino. In den afgeloopen nacht is het vlieg veld Miccabba op Malta opnieuw door onze bommenwerpers aangevallen. Vijan- 1 delijke vliegtuigen hebben aanvallen ge- daan bp het gebied van Catania,, terwijl vier bommenwerpérs Cotrone aanvielen. De schade is gering. De luchtafweer te Cotrone heeft twee Bristol-Blenheims neergeschoten, een daarvan viel in de haven. Uit het wrak heeft men de lijken van drie leden der bemanning geborgen. In Noord-Afrika, aan het front van Tobroek, zijn aanvalspogingen van Brit sche afdeelingen verijdeld door onze troe pen, die dooi' pantserwagens en artil lerievuur gesteund werden. Duitsche en Italiaansche vliegtuigen hebben installa ties en versterkingen te Mersa Matroeh gebombardeerd, alsmede vijandelijke auto- colonnes bij Dzjaraboeb. In Oosl-Afrika hebben vijandelijke lucht aanvallen op Wolsjefit alleen onder de inheemsche bevolking eenige verliezen veroorzaakt. Onze afdeelingen overrom pelden in den sector Koelkwabert vij andelijke- detachementen, verstrooiden hen en brachten hun verliezen toe. De vijand liet wapenen en friet levensmiddelen be laden lastdieren in onze handen achter. ZINNELOOS BRITSCH BOMBARDEMENT j Dertien dooden en vele gewonden te Rotterdam Donderdagmiddag heeft een Engelsche bbmmenwerper uit stratosfeerhoogte ver scheidene bommen op Rotterdam gewor pen. Aangezien een welgericht weipen van bommen van een dergelijkq hoogte voor de Engelschen theoretisch en prac- tisch onmogelijk is^ kon het bombarde-1 ment slechts geschieden op een wijze, ■die uit den aard der zaak zware verlie zen onder ide burgerbevolking tot ge volg moest/hebben. Er werden dan ook talrijke woonhuizen vernield, resp. min of meer z#aar beschadigd. Voorts zijn door dezen 'zinnelooZ'en en militair vol komen nutteloozen aanval aanzienlijke verliezen onder de Rotterdamsche bevol king ontstaan. Volgens hetgeen tot dus ver is vastgesteld, zijn dertien personen gedood, 49 zwaar- en 36 licht gewond. Vermoedelijk zijn deze Cijfers nog niet definitief, daar mogelijk nog slachtoffers onder de puinhoopenbedolven liggen. Op te merken valt, dat deze Britsche wijze van oorlogvoering met elk begrip van moraal en volkenrecht in strijd is en een onschuldige burgerbevolking ter roriseert, zonder (dat daar eenigerlei houdbaar motief voor aan te geven is. De bewering als zou men instrumenten bezitten, om vanuit de genoemde enorme hoogte toch nog zijn doel te kunnen vinden, wordt door deskundige militaire kringen zonder meer belachelijk genoemd Zulke instrumenten bestaan niet! Ook de uitkomst van dit soort aanvallen be wijst dit ten overvloede. Dit soort lucht aanvallen, evenals de nachtelijke biinde- lingsche luchtaanvallen, Idie reeds zoo vaak vergeefs naar moreel en recht de den vragen, zijn met sluipmoorden op onbekende en onschuldige voorbijgangers gelijk te stellen. (ANP) Ten aanzien van den eisch van admi raal Sterling, dat Turkije voor de En gelschen de zee-engten zou moeten open stellen en de uiteenzettingen van de Washington Star, volgens welk blad het in het belang van de geheele beschaafde wereld goed zou zijn geweest, wanneer de Dar de nellen reeds 100 jaar ge leden zouden zijn geïnternationaliseerd, merkt dr. Karl Megerle in de Berliner Börsenzeitung op, dat dé Turksche open bare meening daarop een waardig en vastberaden antwoord heeft gegeven. Zij heeft verklaard te verwachten, dat men hier niet te doen heeft met competente, serieus op te vfltten sprekers, maar met outsiders. HOE GAAT EUROPA DEN WINTER IN in Nederland en Denemarken ede productie bijna op peil „Hoe gaa,t Europa den winter in?" schrijft de „Militarische Korrespondenz au,s Dputschland" boven haar weekover zicht en zij vervolgt: In tegenstelling tot den wereldoorlog is de toestand voor het vasteland van Europa aanzien lijk beter dan destijds voor Duitschland. De snelle, groote successen van de Duit sche weermacht hebben tevens ten ge volge, dat 'thans onder Duitsche leiding de voedingsmogelijkheden beter worden benut. Alle Europeesche regeeringen stre ven ep mét al haar krachten naar en thans reeds met groot succes de voedingscapaciteit zoo hoog mogelijk op te voeren. „Generaal tijd", dien men in Engeland gaarne als bondgenoot noemt, bewijst in economisch opzicht meer een bond genoot voor het vasteland te zijn. Europa zou veel meer menschen kunnen voeden dan er op het o,ogenblik in leven. Het is derhalve zaak, de beschikbare mogelijk heden veel sterker dan tot dusver het geval was uit te buiten, d.w.z de te be bouwen oppervlakten te vergrooten en den aanplant stelselmatig te verrichten. Voorts moeten de landbouwmethodes in tensiever gemaakt worden, ten einde al dus de. gemiddelde opbrengst der Euro- péesche landen die van het Duitsche. rijk tc doen benaderen. Alle Europee sche landen zijn met groot begrip voor de zaak aan de oplossing van dit pro bleem gaan werken en de^eerste, resul taten vallen reeds dit jaar te bespeuren. De Duitsche militaire overheid had ter stond na de staking der vijandelijkheden in West-Europa er voor gezorgd, dat de oogst van 1940 werd binnengehaald en voorbereidingen voor den nieuwen oogst getroffen werden, waarbij alle landen zich er op toelegden de binnenlandsche productie te verhoogen. In Nederland en Denemarken, de Euro peesche landen met den intensiefsiten landbouw, is het gelukt.de productie bijna overal op het oude peil 'te houden'. Vooral in Denemarken, dat door zijn ver ede lingsbedrij ven in dierlijke producten sterk afhankelijk was van den invoer van overzeeseh veevoeder, is het b.v. gelukt, de boterproductie bijna op het oude peil te handhaven. Italië en Duitschland zijn, wat de voe ding betreft, tegen de blokkade bestand. Duitschland was bovendien door de in de jaren voor den oorlog bedreven po litiek van bevoorrading in staat overal in Europa met zijn voorraden te hulp te schieten, waar een acute crisis in de voedselvoorziening optrad. Overal was Duitschland mei zijn ervaringen van ja- renlangen stelselmatigen opbouwenden arbeid op het gebied van de voedsel voorziening een helper vol begrip. Er bestaat thans geen twijfel meer over, dal .Europa door de blokkade qp het gebied van de voedselvoorziening niet ernstig gevaar meer kan loopen, vooral niet op den langen duur. Thans reeds is de stand der voedselvoorziening beter dan in 1939. Duitsche troepen braken door taai verdedigde Sovjetlinies heen Estland is thans van vijandelijke elementen gezuiverd Bolsjewisten leden groote verliezen aan menschen en materiaal Hoe gaat het vasteland van Europa den winter in Bij Britsch bombardement vielen 13 dooden te Rotterdam Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag): zon onder 20.17. Morgen (Zondag) zon op 7.00; zon onder 20.15. Maan op. 20.58onder 8.46. Maandagzon op 7.01zon onder 20.13. Maan op ^20.21onder 9.5) Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Laatste kwartier Zaterdag 13 September. Nieuwe maan Zondag 21 September. Eerste kwartier Zaterdag 27 Sept. VYVVYVYVVVYVY Blijkens de jongsle mededeelingen van de Belgische overheid zijn er in België gedurende den 18-daagschen veldtocht van 1940 8500 soldaten gesneuveld 1?li 18.563 gewond. Van de ruim 200.000 krijgsgevangenen zijn er 120.000 in België teruggekeerd om er te arbeiden. Onder de burgerbevolking heeft de oorlog toen 10.000 slachtoffers gemaakt. HOUDT PRODUCTIEF VEE EN VOEDERT HET OP DE JUISTE WIJZE (Foto Polygoon - v. BxUtn)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 4