ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1941 OPCEHOI ZIERIKZEESCHE COÜRAHT OMSINGELING VAN ST.-PETERSBURG SPOEDIG VERWACHT DE KERN V V ictorie HRHksbf Mil ABONNEMENT 1797 - 1839 Prijs: In Zierlkzee f 1,00, «ldon f 1,90 p«r kwartaal, Weekabonnementen reap. 18 en 15 centi. Losse nummers 5 cent». Verschijnt degelijk», behalve Zondag», i Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137671 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14739 ADVERTENTIES Brij»: 23 cents pet regel, minimaal 88 Cent», By contract speciale prijzen, Suo cesjes Dp Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot •s morgens 9.80 nut. BALANS VAN TWEE JAREN OORLOG Wanneer men de balans van de twee eerste oorlogsjaren opmaakt, dan vindt men de volgende gegevens: In vijf veldtochten zijn de legers van acht Europeesche volkeren volledig ver slagen, ongeveer 4,5 millioen gevangenen zijn door de Duitsche weermacht ge maakt en een onoverzienbare krijgsbuit. Dit resultaat werd bereikt in 123 ge- vechtsdagen. Inmiddels moet men hier nog aan toevoegen de resultaten, welke de campagne tegen Sowj et-Rusland tot dusver heeft opgeleverd: 1,4 millioen krijgsgevangenen en eveneens een gewel dige krijgsbuit, zoodat Duitschland thans zonder eenigen twijfel over de grootste reserves ter wereld aan schroot beschikt Dertien millioen ton scheepsruimte wer den in den strijd tegen Engeland ver- -nietigd en meer dan 7,000 "Britsche vlieg tuigen, zoodat Engeland ondanks de Amerikaansche hulp ook in de verste verte niet gelukt is om in de lucht een tegenwicht aan de Duitsche luchtstrijd krachten te bieden. Dit is van temeer belang, waar duidelijk is gebleken, dat het luchtruim onder omstandigheden de eenige plaats is, waar Engeland- tenmin ste nog een theoretische kans tegen Duitschland heeft. Op het vasteland is de aanwezigheid van de Duitsche troe pen voldoende om beschermd te zijn tegen Britsche offensieven. Op 't Euro peesche vasteland rest Engeland dan ook alleen nog als laatste steunpunt de rots Gibraltar. Wat voorbij is Ook op economisch gebied zijn alle Britsche i 1 lusies-van-voor-den- oorlog ver stoord. Na de ervaringen van deze twee jaren kan men er zeker van zijn, dat de Britsche blokkade Duitschland niet tot een capitulatie zal brengen. De continen- tale-productieslag, biedt hiervoor wat de voedselvoorziening betreft voldoende waarborgen en nu het Oosten van Europa voor het Westen ontsloten wordt, kan men er van overtuigd zijn, dat de moei lijkheden, welke er op dit punt ooit heb ben bestaan, spoedig voorgoed overwon nen zullen worden. Terwijl Engeland Europa verloren heeft, zoowel voor zijn voorziening van levensmiddelen en grond stoffen, als voor zijn afzet, is Duitschland er in geslaagd de internationale produc tie van het vasteland te organiseeren op zoodanige wijze, dat men zelfs een bele gering van heel Europa lange jaren met goed gevolg zul kunnen weerstaan. Het is velen moeilijk gemaakt dit alles in te zien; daarvoor is een dwaze angel- saksische propagarida-campagne, welke alles wat er tot dusver op dit gebied bekend was, overtrof en welke voor geen enkel middel terugdeinsde, verantwoorde lijk te stellen. Wie echter thans na twee jaren oorlog, de feiten onder oogen kan zien, moet tot de conclusie komen, dat de wereld nooit meer terug kan keeren tot het stadium, waar zij van 1918 tot eind 1939 in heeft verkeerd. Ont balang Het tot stand komen der nieuwe orde is niet tegen te houden. De geschiedenis leert nu eenmaal, dat de oude, rijKe volKeren op een gegeven oogenblik de heerschappij over moeten geven aan jonge opkomende volksgemeenschappen. En voor zoover het Europa betreft, leert de historie zonder eenigen twijfel, dat er door de eeuwen een krachtige tendens tot concentratie en een-wording heeft be staan, welke van elkaar be-oorlogenda volksstammen, later via elkaar bestrij dende en beconcurreerende steden en landstreken, nog later over vorstendom metjes en staatjes met tegenstrijdige be langen, zal voeren tot een eenheid van- het-vasteland, waarin de volkeren en sta ten de plichten en werkzaamheden van Europa onder elkaar verdeeld zullen zien zoodat de Duitscher,de Franschman, de Zweed, de Spanjaard en de Nederlander elk hun eigen taak hebben in het belang van het totale Europeesche gemeenebest. Bij het tot stand brengen van deze Euro peesche eenheid waarvan ons land met zijn speciale kundigheden op het gebied van de agrarische en industrieele ver- edelingsproductie en als handelstransito- mogendheid tenslotte oneindig veel meer heil kan verwachten dan van de situatie zooals die voor den oorlog was met zijn moordende inter-Europeesche concurren tie, heeft Duitschland zonder twijfel de leiding. ENGELAND VERLOOR IN TWEE JAAR 13 MILLIOEN TON SCHEEPSRUIMTE DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde gisteren mede: In het Oosten blijven de gevechts handelingen zich met suoces ont wikkelen. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht bij The Wash twee Britsche vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 10,000 ton tot zinken gébracht. Andere ge vechtsvliegtuigen hebben havenwer ken aan de Oostkust van 't Britsche eiland gebombardeerd. Een aanval in den nacht van 3 op 4 September door Duitsche vlieg tuigen ondernomen op het vlieg veld Aboe Soeeir aan het Suezka- naal, bracht bijzonder veel resul taat. De startbaan werd vernield, schuilplaatsen en munitie-opslag plaatsen geraakten door bonrtref- fers in brand. Overdag noch des nachts zijn vij andelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen. Marine en luchtmacht hebben in de maand Augustus in den strijd tegen de Britsche ravitailleeringS- scheepvaart 537,200 ton vijandelijke koopvaardijscheepsruimte tot zin ken gebracht. Dalend aantal tot zinkon gebracht* schopon Ter aanvulling van het Duitsche weer- machtsbericht verneemt D.N.B. van mili taire zijde: Tegenover de bijzonder gunstige maan den, w.at het tot zinken brengen van Britsche koopvaardijruimte aangaat, van Februari tot Juni hebben de betrokken cijfers weliswaar de laatste twee maan den èen daling te zien gegeven, maar dit komt volstrekt niet uit een verminderden inzet van duikbooten voort. Veeleer is deze gestadig stijgende. In den Atlan- tischen Oceaan staan er echter veelmin der aanvalsobjecten tegenover dan in de voorafgegane maanden. Een belangrijk deel van de voor Enge land varende schepen moet tegenwoordig aan de voorziening ten bate van de bedrijvigheid over zee vechtende Brit sche troepen worden dienstbaar gemaakt, die zich de laatste maanden ovdr een veel grooter .gebied heeft uitgestrekt. Voor de Britsche expedities tegen Syrië en Iran werd nieuwe tonnage vereischt, terwijl tevens voor de in Abessinië en Egypte ingezette strijdkrachten toevoer over zee noodig blijft. De bijkans volle dige afsluiting van de Middellandsche Zee noopt al deze transporten den veel langeren weg om Afrika te nemen, waar op dientengevolge aanmerkelijk meer scheepsruimte benoodigd is. Waarschijnlijk moe£ ook den volgenden tijd een zekere Britsche tonnage den Vereenigde Staten ter beschikking wor den gesteld voor de transporten ten bate der bevoorrading van de in Voor-Azië strijdende troepen over den Stillen Oceaan, daar immers de Vereenigde Sta ten aldobr meer de eigenlijke leveranciers van de Britsche expeditie-krachten zijn dustrie op gang brengen en dienten- geworden. Daar komt bij, dat de Ver. Staten thans allengs hun wapeningsin- 'gcvolge een deel van hun grondstoffen niet meer kunnen verzenden. Ook dat doet de scheepsbeweging op den Atlan- tischen Oceaan dalen, geheel afgescheiden van het feit, dat de Ver. Staten onlangs een niet onbelangrijke tonnage voor de eigen behoeften uit de vaart op den Atlantischen Oceaan hebben moeten ne men. Het is niet uitgesloten, dat gedurende de overzeeache ondernemingen van Groot- Brittannië de cijfers aangaande de door de Duitsche duikbooten tot zinken ge brachte schepen ook in de toekomst be neden de hooge cijfers van de eerste maanden van dit jaar blijven. Dat is, gezien de veranderde omatajidigheden van Britsche scheepsverliezen 13 mlllioan ton In twaa jaran De Duitsche marine en het Iuchtwapen hebben volgens het weermachtsberieht van 4 September in de maand Augustus 537,200 ton Britsche en in Britschen dienst varende buitenlandsche koopvaardij scheepsruimte vernietigd. Ze beschadig den bovendien een. groot aantal vijande lijke koopvaardijschepen ernstig. Talrijke andere schepen werden door mijnen tot zinken gebracht of beschadigd.. Groot- Britannië verloor daarmede in de twee oorlogsjaren door de Duitsche marine- actie 9,532,700 ton en die van het Duit sche Iuchtwapen 3,555,583 ton, bij elkaar dus 13,088,283 ton eigen of in zijn dienst varende buitenlandsche koopvaardij scheepsruimte. De ware verliescijfers zijn echter nog veel hooger, want in het cijfer 13,088,283 zijn de zeer hooge verliezen door mijnen alsn^de alle vernietigingen, welke niet met stelligheid konden worden gecon stateerd, niet inbegrepen. Ook 't groote .aantal zwaar beschadigde schepen, welke reeds geruimen tijd niet voor het han delsverkeer in aanmerking komen, is niet meegerekend en evenmin het groote aan tal voor goeden prijs verklaarde sche pen, welke de Duitsche marine naar Duit sche steunpunten heeft gebracht. De Messaggero somt de verliezen, die de vloot en de luchtmacht van Italië in de eerste 14 maanden van den oor log de Engelsche vloot hebben toege bracht als volgt op-: In de Middellandsche Zee 122 koop vaarders, 23 tankschepen, 49 kruisers, 42 torpedobootjagers en 34 duikbooten. Op den Atlantischen Oceaan 52 koop vaarders, zes tankschepen, vier kruisers, twee torpedobootjagers en drie duikboo ten. vijandelijke zijde, in geen geval een on gunstig teeken voor de bedrijvigheid der duikbooten, die den vijand op de hielen blijven. i Tenslotte moet men er rekening mee houden, dat behalve de vermelde cijfers nog meer verliezen door meer of minder ernstige beschadiging van koopvaarders optreden, die zich wegens de ontbre kende mogelijkheden van dokken en her stel over zeer langen tijd uitstrekken. Volslagen oncontroleerbaar, maar ook zonder twijfel van ingrijpende uitwer king zijn de resultaten van den Duitschen mijnenoorlog geweest, die in het ge noemde aantal niet werden begrepen. En dan wordt de ter beschikking staande tonnage nog in hooge mate ingeperkt door tijdverlies bij het varen in konvooi evenals door moeilijkheden bij het laden en lossen. De aanvulling van de verliezen door aanbouw moet zoowel op de Britsche als de Amerikaansche werven onbevredigend worden geacht. Al deze factoren werken samen om aan elk tot zinken brengen thans een veel hoogere waarde dan vroe ger toe te kénnen, ook indien het nu meriek, met de vroegere aantallen ver geleken, achterblijft. In elk geval staat vast, dat noch het initiatief noch de aanvalskracht van de Duitsche wapens in den „slag op den Atlantischen Oceaan" is gezwicht noch in de toekomst zal zwichten. United Press meldt uit Berlijn: In be voegde Duitsche kringen verzekert men dat de ten Oosten van Petersburg ope- reerende Duitsche troepen thans betrek kelijk dicht bij het Ladogameer staant zoodat de volledige omsingeling van P-etersburg nog slechts een kwestie van korten tijd is. Over het front van den Dnjepr verklaarde men slechts dat I tijdens de gevechen is gebleken, dat de Sovjettroepen een aanzienlijk gebrek aan infanteriewapens hebben, zoodat hun vuurkracht daardoor de kracht verliest. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wieringermeer (Evang.), cand. P. H. de Bres te Oegstgeest. 8-7-6-0-0 Acht, zeven, zes, dubbel nul. Kent u dat getal nog? Het is het gironummer van de Neder- landsche ambulance, die straks naar het oostelijk front wordt gezonden, de groot ste ambulance die ooit door ons land is uitgerust. Want ginds aan het oostelijk front is zoo ontzaglijk veel menschelijk leed te verzachten. Gezonden, vriend en vijand', wachten ook op uw hulp. Helpt mede aan het tot stand komen van deze Ne- derlandsche ambulance. Stort uw bij drage, iets meer dan u missen kunt, op girorekening 87600 Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. FINNEN HEROVEREN KAREL'Ë Oproep van generaal Mannerheim De Finsche troepen hebben de oude grens ,op de Karelische landengte over de geheele langte bereikt en dus het gebied, dat Finland bij den vrede van Moskou aan de Sovjets hadden moetan afstaan, in zijn geheel heroverd. Om één uur Woensdagnacht, zoo meldt D.N.B., werd hierover het vol gende off icieele communiqué uitgegeven: Uit het Finsche hoofdkwartier wordt gemeld, dat de vijand, dié zich taai ver dedigde op de Karelische landengte, vol komen verslagen is. De ,oude rijksgrens is oyer de geheele lengte bereikt. De in onze handen gevallen oorlogsbuit is aan zienlijk. Tot dusver zijn bij de laatste operaties geteld: vele honderden auto's, bijna2000 paarden, vele tientallen gevechtswagens ongeveer 300 stukken geschut van ver schillend kaliber, ontelbare hoeveelheden lichte en infanteriewapens. Het aantal gevangenen groeit van dag tot dag en nadert reeds de 10.000. De zuivering van de Westelijke Karelische landengte, van vijandelijke afdeelingen wordt voortge- zet. In een oproep aan zijn troepen zegt veldmaarschalk Mannerheim het volgende „De oude rijksgrens op de Karelische landengte is bereikt. Het deel van Fin land, dat ons bij den vrede van Moskou met geweld en geheel onrechtvaardig is ontrukt, is thans door de heldendaden en de geweldige inspanning van het Finsche leger weer in zijn geheelen om vang bij het rijk aangesloten. Op het trotsche kasteel van Viipuri waait weer onze blauw-witte vlag. Karelië is vrij, ook ,al zullen ontelbare afgebrande hui zen, fabrieken en uitgestrekte boschge- bieden nog lang getuigen van het ware karakter van het bolsjewisme". Ten slotte bracht Mannerheim den sol daten dank voor hun heJdendagen en verklaarde, dat van het Finsche leger nog meer uithoudingsvermogen geëischt zal worden. De tijd is nog niet gekomen, het zwaard door den ploeg te vervangen De omsingeling van St.-Petersburg wordt spoedig verwacht Oorzaken van 't dalend aantal tot zinken gebraohte schepen De „Sitoebondo" van de R'damsche Ltoyd op den Oceaan vergaan Op het kasteel van Wiborg waait weer de Finsohe vlag In twee jaar verloor Engeland 13 millioen ton scheepsruimte Wanneer verduisteren? Heden (Vrijdag): zon onder 20.20. Morgen (Zaterdag) zon op 6.59; zon onder 20.17. Maan onder 7.40op 20.3.4 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Volle maan Vrijdag 5 Septem ber. Laatste kwartier Zaterdag 13 September. Nieuwe maan Zondag 21 September. Eerste kwartier Zaterdag 27 Sept. YVYYVVVVVVVYV Y Y Y Y Y Y Y Y Y Duitschland wint voor Europa aan alle fronten! Y Y Y Y Y Y Y Y Y. YYYYYYV YYY VYV Het probleem van het steeds dalende geboorte-overschot in Argentinië be- gant thans den autoriteiten ernstige zorg te baren. In den tijd van 1910—1914 be droeg het jaarlijksche geboortecijfer in Argentinië nog gemiddeld 58.9 per dui zend inwoners. Van dit punt is het lang zamerhand teruggeloopen tot 25 per dui zend in 1934—38. In den£elfden tijd daal de natuurlijke bevolkingsgroei van 20.8 per duizend (1910—'14) tot 12.5 per dui zend (1934—'88). «f De burcht van Viïpuri (Wiborg) waarvan thans weer de Finsche vlag wappert (cliché archief)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 4