ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1941 OPGENO! ZIERIKZEESCHE COURAH STERKE STRIJDKRACHTEN IN DEN CENTRALEN SOVJETSECTOR VERNIETIGD DE KERN V Victorie ABONNEMENT Pril»:«In Zierlkze» f 1,«0, elder» f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen reap. 13 en 15 cent», Loaae nummer» 6 cent». Venchljnt degelijk*, behalve Zondag». 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeeache Nieuwsbode, Zierikzee, Sehuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14738 ADVERTENTIES RriJ.: cent* pec regel, minimaal 83 cent». B1J contract «peciale prijzen. Sue- ceaje* op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cent». Inzending tot morgen» 9.30 nut. VOORAL HET PANTSERWAPEN LEED ZWARE VERLIEZEN DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde gisteren mede: „Aan het geheele Oostelijke front zijn succesrijke gevechtshandelingen aan den gang. De Roemeensehe luchtmacht heeft een aanzienlijk aandeel gehad in de groote suc cessen aan het Zuid-Oostelijke front. Zij heeft tot ëinde Augustus 438 Sow jet-vliegtuigen vernietigd en de operaties van het landleger op voortreffelijke wijze gesteund, In den afgeloopen nacht heb ben gevechtsvliegtuigen havenwer ken aan de Britsche oostkust eh vliegvelden in de Midlands gebom bardeerd. Aan het Kanaal, aan de Nederlandsche en aan de Noorsche kust hebben lichte vlootstrijdkrach- ten gisteren overdag zeven Brit sche vliegtuigen neergeschoten, ja gers en afweergeschut vier en ma- rinegeschut een. s In Noord Afrika hebben Duitsche en Italiaansche duikbom menwerpers bij een aanval op To- broek op 1 September zware bom- treffers geplaatst op Britsche ar tilleriestellingen en troepenkampen. In den afgeloopen nacht ver schenen vijandelijke vliegtuigen bo ven Noord- en Midden-Duitschland, alsmede boven het Rijn-Maingebied. De aanval van een afdeeling bom menwerpers op Berlijn kwam ten gevolge van het krachtige afweer-' vuur niet tot volledige uitwerking. Slechts enkele vliegtuigen bereik ten de binnenstad. Door bommen op woonwijken leed de burgerbe volking geringe verliezen aan doo- den en gewonden. Zes Britsche bommenwerpers werden door het afweergeschut neergeschoten. VERZET AAN KUST VAN ESTLAND GEBROKEN 't Pantserwapen leed zware verliezen In de gevechten van 2 September in den oentralen sector van het Duitsche Oostelijke front werden sterke strijd krachten der Sowjets onder zware ver- liezen in de pan gehakt. Vooral het pantserwapen der Sowjets heeft weer zware verliezen moeten incasseeren. De Duitsche tfoepen vernietigden tijdens de ze gevechten veertig pantserwagens der Sowjets, waaronder elf pantserwagens van het zwaarste type en een amphibie- pantserwagen van 40 ton gewicht. Boven dien werden 2.250 gevangenen gemaakt en werden tweè pantserverkenningswa- gens, talrijke voertuigen der Sovjets en oorlogstuig buitgemaakt. In weerwil van verbitterden tegenstand der Sowjets veroverden Duitsche forma ties infanterie en pantserwagens op 2 September een boschgebied, eveneens in den centralen sector van het Oostelijke front, In goede samenwerking van de Duit sche infanteristen met 'de pantserwagens werden de bolsjewisten uit het bosch- gebied verdreven. Tijdens deze gevechten maakten de Duitsche troepen 2.500 ge vangenen, terwijl drie Sowjet-pantserwa gens, negen stukken gesehut, 18 machi negeweren en 25 voertuigen werden buit gemaakt. of vernietigd. Ook op verscheidene andere plaatsen van het Oostelijke front verrichtten de Duitsche troepen op 2 September weer bijzonder succesvolle operaties. De bol sjewisten hadden i« alle sectoren zware bloedige verliezen. In de gevechten van 1 September wer den in deze frontsectoren 5.700 gevan genen gemaakt, 27 Sow jet-pantser wagens waaronder een pantserwagen van 32 ton, 18 stukken geschut, 151 machinegeweren, 47 granaatwerpers en groote hoeveelhe den infanteriewapens en ander oorlogs tuig werden vernietigd of buitgemaakt. (D.N.B VIBORG WEER FINSCH Belangrijk* Industriestad en havenplaats Viborg is in Finsche handen 1 Het Fin- sche volk heeft den hardnekkigen strijd op de Karelische landengte met spanning gevolgd én groot is de vreugde nu de beslissing gevallen is, want Viborg, de hoofdstad van de provincie Karelië, is na Helsinki de belangrijkste stad van Finland en was gedurende vele eeuwen een bolwerk tegen het Oosten. Van verre ziet de zeeman den witten burcht, die hoog boven de stad uit steekt, aan den einder oprijzen. In 1293 door de Zweden in hun strijd met de Russen gebouwd, werd deze burcht de kern van een snel groeiende nederzetting van visschers en kooplieden. Nauwe ver bindingen bestonden in de Middeleeuwen met de Puitsche Hanze en Duitsehers speelden een belangrijke rol in handel en bestuur der stad. Herhaaldelijk moes ten Russische aanvallen worden afgesla gen „Viborg is het graf der Moskoi vieten", schrijft een oude kroniekschrij ver tot Tsaar Peter tenslotte de stad wist te veroveren. Een eeuw later werd, Viborg wederom bij Finland gevoegd. Een rijk verleden heeft de stad achter zich, maai ook het heden klopt er met krachtigen hartslag. Houtzagerijen, ma chinefabrieken, tie grootste zeepfabriek van Finland laten het rythme van den modernen tijd daveren. Duizenden sche pen voeren hout aan uit de eindelooze wouden van Finland. Viborg is de groot ste exporthaven van het Noorden mot ruixm 900 000 ton, terwijl de invoer meer dan 300.000 ton bedraagt. Oud en nieuw, industrie en cultuur zijn hier op harmonische wijze vereenjgd. Het muziek- ei', theaterleven hebben in geheel Finland den goeden naam. Buiten de oude stad met haar smalle straten zijn nieuwe wijken met flats en kantoren ver rezen, maar overal voelt men die voor Karelië zoo typische stemming van spran kelende levenslust en lichte zwaarmoe digheid. Helaas heeft de stad in dien Finsch-Russischen oorlog van 1939-1940 vrij ernstig onder het artillerievuur ge leden; geheele wijken zijn in vlammen opgegaan en o.m. is ook de beroemde bibliotheek vernietigd. Toen de Finsche troepen indertijd overeenkomstig de be palingen der vréde van Moskou Viborg moesten ontruimen, wezen rookwolken langen tijd de plaats aan, waar hun ge liefde stad nu onbeschermd lag. Ook nu schijnt de oorlog vele sporen te hebben achtergelaten.. Maar wat vernield is, kan hersteld worden én de Finnen kunnen snel en goed opbouwen blijkens deprach- tigen wederopbouw van de in den vori- gen oorlog verwoeste dorpen en steden. FINSCHE SUCCESSEN IN KAREL'Ë Het drama In den F/niche Golf Te Helsinki wordt officieel medege deeld: Bij luchtgevechten in Oost-Karelië hebben Finsche jagers drie vijandelijke jachttoestellen neergeschoten. Op de Ka relische langengte zijn acht sovjetjagers door luchtdoelgeschut neergehaald. De Finsche troepen hebben op! de langengte twee vliegtuigen veroverd, zoodat de vij and er in totaal 13 toestellen verloor* De Finnen hebben geen verliezen ge leden. Een der luchtdoelbatterijen op de landengte heeft bovendien tw,ee vijande lijke kazematten vernield. De Finsche luchtmacht heeft transportvaartuigen en havens, waar de vijand zijn troepen van de landengte trachtte weg te leiden, ge bombardeerd. In Oost-Karelië zijn vijan delijke troepenconcentraties en auto-co- lonne's met goed gevolg beschoten. Officieel wordt verder te Helsinki me degedeeld: De geweldige omvang van het drama, dat zich eind Augustus in de Finsche Golf heeft afgespeeld, zal men wel nooit met zekerheid kunnen vaststel len. Het aantal tot zinken gebrachte en beschadigde vijandelijke schepen bedraagt bijna 200. Ongeveer een week lang toon den de brandende scheepsresten en rond drijvende booten, vlotten en lijken de ontzettende vernietiging aan welke de zeestrijdkrachten der sovjets en Veetrans porten hébben geleden, welke door de Duitsche en Finsche zee- en luchtstrijd krachten alsmede door de mijnversperrin- gen waren veroorzaakt. Bovendien zijn vijandelijke schepen bij' de bezetting van de eilanden in de baai van Viipuri en de haven van Koivisto- Bjoerkö tot zinken gebracht en bescha digd* Als laatste gebeurtenis kan worden, gemeld de torpedeering van een trans portschip' van 2000 ton in dezeestraat! van Koivist. Artillerie-treffers op drie, schepen alsmede het buitmaken van een driemaster en van twee groote pramen, die met munitie en ander materieel, o.a. optische instrumenten en machines, wa ren geladen, RIZA SJAH PAHLAWI, de hervormer van Iran Wederom is Iran, de eeuwige twistap pel tusschen het Russische en Engelsche imperialisme, het slachtoffer geworden niet door onderlingen strijd van die lan den, zooals dat vroeger het geval was, maar door hun nauwe samenwerking. Daarmede, is het levenswerk van een man, die door noesten arbeid zijn land tot welvaart bracht, ernstig in gevaar gebracht. Die man is Riza Sjah Pahfawi, keizer van Iran. In 1921 rukte hij aan het hoofd van zijn Perzisch kozakkencorps Teheran binnen; enkele jaren later volgde zijn kroning tot keizer van Iran- Hij luidde voor het oude Perzië eën nieuw en zegenrijk tijdperk van zijn geschiedenis in. Een der eenste daden van den nieuwen vonst was de vervanging van den naam Perzië door Iran. Deze naam was een symbool: de tijd van zwakte, die Perzië in de negentiende eeuw doormaakte, was ten einde, het land wilde zich de tra dities van dapperheid en zelfbewustzijn die Iran in de Middeleeuwen tot de leidende macht jn Voor-Azië maakten, wederom waardig toonen. Op handige wijze wist Riza Sjah Pahlawi de invloed van Moskou en Londen uit te schakelen en bovendien door verdragen met na- buurstaten de internationale positie van Iran te versterken. De voorrechten, die vooral de Engelschen genoten, werden te niet gedaan, zelfs moest de Anglo Persian Oil Company sedert 1933 aanzien lijke belastingen, die voor den opbouw van het land werden gebruikt, betalen. Op velerlei gebied was moderniseering noodzakelijk. De keizer begon met de ver betering der primitieve verkeersmiddelen, zoodat Iran een uitstekend wegennet tus schen alle belangrijke steden bezit. Een spoorlijn werd aangelegd tusschen de Kaspische Zee en de Perzische Golf nu speelt diezelfde lijn een belangrijke rol bij de plannen van Engeland en de Vereenigde Staten tot hulpverleening aan de Sowjet-Unie! Een gedisciplineerd po litiecorps zorgt voor de veiligheid van het verkeer in de woeste bergstreken. Niet alleen op technisch; maar ook op geestelijk gebied voerde de sjah vele hervormingen door. Evenals in het Tur kije van Kemai Ataturk was een Sterke ^verwereldlijking van het openbare leven noodig om de geesten rijp te maken voor de noodzakelijke aanpassing aan de eischen van den modernen tijd. De Islam bleef de staatsgoddienst, maar de schrift geleerden verloren hun invloed. Nu loo- pen de vrouwen ongesluierd op straat, de Mohammedaansche kalender is ver vangen door een zonnekalender en door dergelijke veranderingen van ©ogen schijnlijk weinig beteekenis werd een mo dern stempel op het land gedrukt. Dit had echter geenszins een vervlakking van 's lands eigen karakter tengevolge, daar door verdieping in het verleden het na tionaal bewustzijn versterkt werd. Italiaanschweermachtsbericht Bombardement van Tobroek Het 456ste communiqué van het Itali aansche hoofdkwartier luidde gisteren: „De aictie der luchtmacht tegen de Brit sche steunpunten en stellingen heeft nieuwe resultaten opgeleverd. Bij den massalen aanval op Tobroek, waarvan het weermachtsbericht van gisteren melding maakte, zijn ook stellingen van luchtaf weergeschut en veldartillerie, alsmede tentenkampen gebombardeerd. Talrijke brainden en ontploffingen werden waar genomen. In het gebied van Djaraboeb hebben onze vliegtuigen vijandelijke auto colonnes, die troepen vervoerden, ver strooid en met machinegeweervuur be stookt. In den afgeloopen nacht zijn de vliegvelden van Malta gebombardeerd. Te Tobroek heeft onze artillerie groepen ge pantserde verkenningswagems en pantser wagens, die onze stellingen trachtten te naderen, onder vuur genomen. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen op Benghazi geworpen en een kolonie in Cyrenaica zonder succes met machine* geweervuur bestookt. Andere aanvallen zijn gedaan op plaatsen in de nabijheid van Catania en Ragusa. De schade was onbeteekenend. In Oost-Afrika blijven onze troepen den vijand in bedwang houden. Zij brengen hem gevoelige verliezen toe. Een onzer bataljons, van de basis Sjelga uit ope- reerend, is bij een schitterend geslaagden aanval tot diep in de vijandelijke linies doorgedrongen. Een groote vijandelijke afdeeling werd verstrooid. De vijand liet talrijke dooden op het slagveld achter". ISMET INÖNÜ, de Turkiche president, wist zijn land door alle gevaren heen te loodsen Ismet Inönü, hoofd van den Turkscnen staat, is in den vrijheidsoorlog van het Turksche volk, de rechterhand van Moestafa Kemal geweest. Officier, evenals Kemal, heeft Ismet Pasja tijdens den wereldoorlog meermalen een functie bekleed bij den Generalen Staf en ooh verschillende commando's vervuld bij het actieve leger. Na den wapenstilstand be noemd tot onderstaatssecretaris bij het ministerie van Oorlog, trok hij op het eind van 1909, het voorbeeld van Moes tafa Kemal volgend, naar Ankara en werd, als afgevaardigde voor Adriano« pel, lid van de groote Nationale Verga dering. In 1920 was h'ij chef van den Generalen Staf, eind 1920 vervulde hij. het commando aan het Westelijke front, en behaalde opi 6 Januari 1921 bij In Oenü de eerste overwinning op de Grieken. In 1922, na de overwinning van de Turksche wapenen, was hij Turksch ge delegeerde op de Conferentie van iMoe- dania, waar hij den wapenstilstand' sloot. Tot minister van Ruitenlandsche Zaken benoemd, vertegenwoordigde hij Turkije als gedelegeerde ter Conferentie van Lausanne. Door zijn geschikte en voor zichtige manier van onderhandelen ver wierf hij zich den roep van een uitste kend diplomaat. Als gevolg van zijn op treden kon hij tenslotte het vredesver drag onderteekenen, dat de onafhanke lijkheid en de erkenning van den nieu wen Turkschen staat waarborgde. Moes- tafe Kemal nam het ambt van Presi dent van den Staat op zich en Ismet Pasja die, naar de plaats waar hij) zijn eerste overwinning had bevochten, den naam van Inönü had aangenomen!, werd minister-president. Na den dood van Moestafa Kemal volgde Inönü hem op als president. In deze hoedanigheid heeft hij zich beijverd om Turkije op handige wijze j tusschen de klippen van de politieke! verwikkelingen en gevaren heen te lood- sen. Dank zij [zijn onvermoeiden arbeid! is 'them gelukt het nieuwe Turkije zijn eervolle plaats te doen behouden en j buiten den oorlog te blijven. Een verklaring van de bisschoppen der Oekraïne Dank aan den Führer De bisschoppen der Grieksch-Katholieke* kerk van de Oekraine, die na dB bevrij ding van de Oekraine door de Duitsche j weermacht naar hun bisdommen zijn te ruggekeerd, hebben Adolf Hitler het vol- gende getuigenis gezonden: „De op den berg Parsjaiew, den tempel 1 van het Oekrainsche volk, in Wolhyniië 1 bijeen gekomen bisschoppen wenschen j Adolf Hitler en zijn Zegevierende weer macht geluk naar aanleiding van de be- vijding van een wereld zonder god van de bolsjewisten. De kerkvergadering der Oekraine met haar geloovige bevolking smeekt door geloof en liefde van den grooten God voor den schepper van het groot-Duitsche rijk Adolf Hitler, die de gave Gods heeft om de toekomst der volkeren in goede banen te leiden, een lang, gelukkig leven af. Wij, bisschoppen, zeggen nogmaals orizen bevrijder Adolf Hitler en zijn zegevierende weermacht dank". Dit getuigenis was onderteekend door Alessij, aartsbisschop van Wolhynië, Prze- meniez Viman, aartsbisschop van Ostrog, Pantelejmen, bisschop van Lemberg en i Benjamin, bisschop van Wladimir en Wol- hynië, Vijandelijk verzei aan de kust van Estland werd gebroken De Finnen traden succesvol op tegen Sovjets in Karelië Viïpuri (Wiborg) zal, nu het ver overd is, worden herbouwd De Nederl. Koopvaardijvloot ver loor 370.000 ton scheepsruimte Onze voeding in dlatributietijd Tentoonstelling te Tholen Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag)zon onder 20.22. Morgen (Vrgdag) zon op 6.57; zon onder 20.20. Maan onder 6.30; op 20.10. Tusachen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Volle maan Vrijdag 5 Septem ber. Laatste kwartier Zaterdag 13 September. Nieuwe maan Zondag 21 September. Eerste kwartier Zaterdag 27 Sept. YYYVVVVVVVVYY Duitschland wint voor Europa aan alle fronten! Y Y Y Y Y Y Y Y Y YYYYYYYYYYVYV PRIJZENBESCHIKKlNG 1941 POOTAARDAPPELEN (HANDELAREN) De secretaris-generaal van landbouw en visscherij heeft bepaald: De prijs, waarvoor pootaardappelen van den oogst 1941 door een handelaar ten hoogste mogen wörden te koop aange boden en verkocht, onderscheidenlijk van een handelaar mogen worden gekocht, bedraagt per 100 kg inclusief omzetbe lasting, alsmede kosten en provisie voor tusschenpersonen, exclusief zak, alsmede inkomende en uitgaande vracht, de door den handelaar, met inachtneming van het bepaalde in de Prijzenbeschikking 1941 Pootaardappelen (telers), aan den teler betaalde prijs, vermeerderd met: f2 indien het een koop en verkoop betreft van 10,000 kg of meer; f2,50, indien het een koop en verkoop betreft van 1000 kg tot 10,000 kg; f3, indien het een koop en verkoop betreft tot 1000 kg, met dien verstande, dat het vorengenoemde bedrag van f3 mag worden vermeerderd met ten hoog ste fl indien het een koop en verkoop betreft van minder dan 25 kg. De handelaar i9 verplicht de door hem in rekening gebrachte vrachtkosten af zonderlijk op zijn factuur te vermelden. Deze beschikking treedt vandaag in werking. MAXIMUMPRIJZEN VOOR BOTER EN KAAS Voor boter en kaas zijn nieuwe prijzen vastgesteld, welke naar gelang van soort en kwaliteit ten hoogste aan den consu ment in rekening mogen worden gebracht De maximum prijs bedraagt thans voor boter f2,60 per kg, voor volvette kaas f 1,70 per kg en voor 20 plus kaas f 1,30 per kg. Voor de maximum prijzen van andere soorten en kwaliteiten verwijzen wij naar. de officieel© mededeeling, welke in onze courant is opgenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 4