ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1941 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT DNJPROPETROWSK IN STORMAANVAL VEROVERD. DE KERN YYYVVYYVYYYYY Y Y Y Y Y Y Y Y V Victorie Y Y Y Y Y Y YYYYYVYYYYYYY f ABONNEMENTi Prij»: In Zierikzee f 1,60, elder* t 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen reap. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt dagelijks, behalve *i Zondags. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14731 ADVERTENTIES Priji: n cent, pel regel, minimaal 88 centa. Bij contract «peoiale prijzen. Sao- ceajea op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot morgens 0.30 uur. V VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN Dnjpropetrowsk in stormaanval veroverd Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend: Snelle formaties van het pantserleger- von Kleist hebben gisteren na hevigen strijd het bruggehoofd van Dnjprope- trowsk en de stad zelf in een storm aanval ingenomen. De vijand heeft daarmede zijn laatste steunpunt *bp den westelijken oever van den Dnjepr beneden Kiejev verloren. Bij zijn opmarsch naar de bocht van den Dnjepr na de slag van Oeman heeft het pantserleger-von Kleist thans in to taal 83.596 gevangenen gemaakt, 465 stuk ken geschut en 199 pantserwagens, als mede een enorme hoeveelheid ander oor logsmateriaal buitgemaakt. (Dnjpropetrowsk ligt aan den Dnjepr, daar waar deze rivier, uit Noordweste lijke richting komend, plotseling naar het Zuiden ombuigt. Men verwarre Dnjpro petrowsk niet met den stuwdam en de electrische centrale „Dnjprostroj", die veel zuidelijker bij Zaporosje ligt. Dnjpropetrowsk is het vroegere Jeka- terinoslaw, dat in 1787 ter eere van Ka- therina II door Potemkin werd aange legd. Dnjepropetrowsk telt ongeveer 25O duizend inwoners en is een belangrijke handels- en industriestad. Red.) Z«v«n Britich* bommenwerpers neergeschoten Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede: Aan het geheele Oostelijke front ontwikkelen zich de operaties vol gens de plannen en met succes. Aan do Britsche Oostkust zijn gisteren overdag militaire installa ties gebombardeerd. In den afge- loopen nacht hebben gevechtsvlieg tuigen in het Kanaal van St.-George een vrachtschip van 6000 ton, dat in een konvooi voer, tot zinken ge bracht. In Noord-Afrika hebben Duitsche .stuka's eergisteren en in den nacht van 24 op 25 Augustus de haven van Tobroek aangevallen. Door zware bommen werden havenwer ken vernield, een groot koopvaar dijschip beschadigd en Britsche af- weerbatterijen tot zwijgen gebracht. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht West- en Zuid- West-Duitschland aangevallen, zon der resultaten van beteekenis te behalen. Zeven der aanvallende bommenwerpers werden door lucht afweer neergeschoten. DE LAATSTE DNJEPR BRUGGEHOOFDEN GENOMEN Duitsche eskaders duikbommenwerpers en batterijen van Hongaarsche legerfor- maties hebben op 24 en 25 Augustus de laatste bruggehoofden van de Sowjets aan den benedenloop van den Dnjepr, die den aftocht van vluchtende bolsjewis tische troepenresten moesten dekken, be stookt. Alle pogingen der Sowjets om door het gebruik van massa's infanterie den Duit- schen aanval te stuiten, mislukten door het geconcentreerde vuur van de Duit sche en Hongaarsche wapens. Zoo werden in den nacht van 24 op 25 Augustus verscheidene compagnieën der Sowjets, die met bootjes naar den westelijken oever wilden oversteken, vol komen in de pan gehakt. Een tweede tegenaanval der Sowjets werd verijdeld, voordat de bolsjewisten zich kondenver- zamelen. Toen de ochtend aanbrak, was de oos telijke oever van den Dnjepr kilometers ver in een reusachtig veld der verwoes ting veranderd. Duizenden doode bolsje wisten lagen langs den oever, planken en omgeslagen booten dreven in den stroom en uit verlaten fabriekspanden kwamen wolken rook en stoom te voorschijn. De bolsjewisten hadden hun bruggehoofden prijsgegeven. DE DUITSCHERS VEROVEREN LUGA Het DNB meldt uit Berlijn: Aan het front tusschen Ilmenmeer en Peipusmeer werd op 24 Augustus de stad Luga door Duitsche troepen ingenomen. In gevechten, die verscheidene dagen duurden, braken de Duitsche formaties door het verdedigingsstelsel van Luga, dat versterkt was met talrijke veldstel- lingen. Tijdens deze gevechten werden 9200 mijnen opgeruimd en werden 112 kazematten der Sovjets, die deels door betonnen muren en gepantserde koepels bijzonder versterkt waren, buiten gevecht gesteld. Volgens tot dusver ontvangen berich ten werden in den strijd om Luga 2300 gevangenen gemaakt. 54 pantserwagens en 46 stukken geschut werden vernietigd of buit gemaakt. Groote hoeveelheden oorlogsmateriaal der Sovjets, alsmede lichte en zware wapens der infanterie vielen in Duitsche handen. Met de ver overing van de taai verdedigde stad Luga Is opnieuw een belangrijk verkeersknoop punt in Duitsche handen gevallen. Do hardnekkigheid, waarmede de Sov-i jet-Russen deze stad van bijna 20.00Qj zielen hebben verdedigd, moet verklaard worden uit haar economische beteekenis. De stad bezit namelijk verscheidene groo te houtzagerijen, alsmede fabrieken van de metaalverwerkende en chemische in dustrie. Met de stad Luga hebben de Sovjets ook een belangrijke vliegbasis verloren. DE BETEEKENIS VAN DNJEPROPETROWSK In het Dnjepr-gebied, dat thans door de resten der lagers van Roed jenny, bevindt zich ook het groote waterwerk Dnjepr opetrowsk, dat in 1932 was geopend. Het ligt aan de stroomversnellingen van den Dnjepr op den westelijken oever in de nabijheid van de stad Zaporozje bij het voormalige dorp Kitsjkas, dat onder water wordt gezet. Deze electrische centrale is in zooverre van groote beteekenis, dat zij een reeks belangrijke, groote fabrieken van stroom voorziet. De stuwdam sluit zich veilig aan bij de rotsachtige oevers van den Dnjepr. Langs den stuwdam wordt de verbinding gevormd door een sluis met drie kamers op den linkeroever, waar door het geheele scheepsverkeer zich be weegt. Door deze sluis is de Dnjepr} over de geheele lengte van Kiejev tot aan de Zwarte Zee bevaarbaar gewor den en de geheele rotsbarrière tusschen Dnjepropetrowsk en het eiland Chortitsa van tachtig kilometer, die vroeger geen verkeer toeliet, onder water gezet. Itallaansch weermachtsbericht na in een hevig gevecht aanzienlijke ver liezen te hebben geleden, in wanorde te rugtrok, heftig achtervolgd door de ca valerie en bestookt door de artillerie. Een groote hoeveelheid wapenen, waar onder verscheidene mitrailleurs, en veel munitie, werden buitgemaakt. In het bij zonder hebben, zich nationale afdeelin- gen onderscheiden alsmede de volgende koloniale af deelingende 14de groep rui ters, het 81ste en het 77ste bataljon, de 44ste batterij en een groep grenstroepen. Op 25 Augustus vielen Engelsche vlieg tuigen onze colonne op den terugweg aan: drie vliegtuigen werden neergescho ten door de troepen der garnizoenen van Koelkwabert en Fercaber. Denzelf den dag deden andere Britsche vliegtui gen een aanval op de vesting Gondar; door het afweergeschut werd een vlieg tuig neergehaald. In de Middellandse he Zee, voor de kust van Cyrenaica ten noorden van Solloem, hebben onze' vliegtuigen een kruiser van de klasse Dido met torpe do's getroffen. DE TOESTAND IN IRAN D« Iraanich* troepen biadan overal verzat SPT verneemt uit Londen: In wel in gelichte militaire kringen verneemt men, dat de Engelsche troepen van Irak uit Iran op twee punten zijn binnengedron gen: de linkervleugel rukt naar het N.- Oosten op om zich bij Tebris met de Sowjet-Russische troepen te vereenigen, terwijl de Zuidelijke vleugel bij Basra het land is binnengetrokken. In Oost- Perziê trekken sterke gemotoriseerde af deelingen door Beloetjistan 't land binnen1. SPT verneemt uit Ankara: Volgens de laatste berichten stuiten de aanvallende troepen overal op verzet. Uit den Kaukasus rukken zes tot zeven divi sies sowjet-Russische troepen op in de richting van Teheran, terwijl vijf divisies Engelsche troepen van het Zuiden ope- reeren. Het agentschap Mondo Arabo meldt uit Kaboel, dat de Iraansche regeering aan de grenstroepen het bevel heeft gegeven met alle middelen de onafhankelijkheid van het land te verdedigen. Verder heeft de regeerimg van Kaboel en Ankara de toepassing van de bepa lingen van het verdrag van Saadabad verlangd, dat voorziet in een welwillende neutraliteit der verdragsstaten voor het geval een der verdragsstaten idoor een derde mogendheid wordt aangevallen. Talrijke treinen en colonnes vracht auto's met troepen en oorlogsmateriaal zijn uit Teheran in Zuidelijke richting Vertrokken, naar uit deze stad wordt gemeld. De Amerikaansche en Britsche staatsburgers staan in voortdurend con tact met hun gezantschappen. De Duit sche consul in Teheran treft voorberei dingen voor het vertrek der Duitsche vrouwen en kinderen uit Iran. De zender Ankara bericht, dat het in totaal 200,000 man sterke leger van Iran uit 17 gewone en één gemotoriseerde divisie bestaat, waarbij nog tien divisies gendarmerie komen. De luchtmacht van Iran beschikt over 350 vliegtuigen, waar van ongeveer de helft nieuwe. Vliegveld Micaba gebombardeerd REDE VAN DEN IRAANSCHEN Het 448ste communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt: Afdeelingen Italiaansche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht het vlieg veld Micaba op Malta gebombardeerd. j In Noor d-A f r i k a bedrijvigheid der artillerie aan de fronten van Solloem en Tobroek, waar herhaalde vijandelijke po- gingen om1 onze stellingen te naderen 1 snel werden verijdeld. Afdeelingen Duit- j sche duikbommenwerpers, beschermd door onze jagers, hebben militaire doelen te Tobroek getroffen: een schip van 2000 ton en afweerbatterijen werden door vol treffers van bommen van zwaar kaliber geraakt. Bij een nieuwen Britschen lucht- aanval op Tripolis zijn eenige slachtoffers onder de burgerbevolking gevallen en eenige gebouwen beschadigd. In O'O s t-A f r i k a hebben onze moe dige troepen in den sector Gondar zich opnieuw bijzonder onderscheiden door op 24 Augustus de overwinning te behalen in een gevecht met vijandelijke afdeelin gen, welker sterkte op eenige duizenden manschappen werd geschat. Bij deze ge vechten hebben £en bataljon zwarthem- den en koloniale afdeelingen der drie wapens, die een door het garnizoen van Koelkwabert bestemde ravitailleerings- colonne begeleidden, In élan gewedijverd bij de tegenaanvallen op den vijand die, MINISTER-PRESIDENT tot het parlement Volgens den omroep te Teheran heeft de Iraansche minister-president, Ali Man soer, in een buitengewone zitting van het parlement de volgende toespraak tot de vertegenwoordigers van 't Iraansche volic gehouden: „Gij weet allen, dat ide Iraansche re geering bij het uitbreken van den oorlog de meest strikte neutraliteit had afge kondigd in overeenstemming met den wensch van den sjah. Deze politiek werd in volledigen omvang en naar ons beste vermogen gehandhaafd. Wij streefden naar vriendschappelijke en hartelijke be trekkingen met alle landen, die met Iran in contact komen, in het bijzonder met onze buren. Niettemin heeft de Britsche regeering in overleg met de Sowjet-regeering een ultimatum gesteld, waarin zij eichte, dat den meesten der hier wonende Duitschers het verblijf in Iran ontzegd zou worden. De Iraansche regeering gaf beiden regee ringen de verzekering, dat Iran waakt over iedere beweging der vreemdelingen en dat uit het geringe aantal Duitschers geen gevaar kon ontstaan. De Iraansche regeering deed zelfs stap pen om het aantal Duitschers in het land te beperken en deed wat zij kon, om de regeeringen van Engeland en de Sowjet-unie tevreden te stellen. Het is zeer te betreuren, dat, in weerwil van alle pogingen der Iraansche Tegeering om den vrede te bewaren, de vertegen woordigers van Engeland en de Sowjet- unie, in plaats van de aangelegenheid op vreedzame wijze te bespreken, Maan dag te vier uur mijn huis betraden met het dreigende ultimatum. J Volgens berichten, die mij zijn gewor- j den, hadden de Britsche en Sowjetstrijd- kraohten de grenzen reeds overschreden vóór de diplomatieke vertegenwoordigers mijn huis betraden. De Britsche strijd krachten hebben schepen in Iraansche havens aangevallen en de Britsche vlieg- tuigen hebben reeds eenige steden met bommen1 en granaten bestookt. De Iraan sche autoriteiten hebben alle maatregelen getroffen om aan den toestand het hoofd te bieden". (DNB) TAAK DER NEDERLANDSCHE P.K. aan hat Oostelijk front De oude oorlogscorrespondent, zooals wij hem kennen uit den Boerenoorlog}, den Russisch-Japanschen oorlog en den wereldoorlog, heeft afgedaan, zoo ver telde SS Hauptsturmführer Wouter B. D. Hulst ij n, de commandant van de Nederlandsche P.K.-trein van het Vrij- willigers-Legioen Nederland aan do VPB, in antwoord op de vraag om nadere gegevens over de taak en werkwijze van de groep Nederlandsche journalisten, die in de rijen van het legioen den strijd} tegen het Bolsjewisme hebben aangebon den. Wanneer in die oorlogen journalisten naar het front gingen, werden zij veilig opgeborgen bij een of andere etappe om van tijd tot tijd onder leiding van eenj officier eens een kijkje in de vuurlinie te gaan nemen, wanneer daar toevallig een gevechtspauze was. Overigens zijn er geweest onder die oorlogsverslagge vers, die zich hebben onderscheiden door hun dapperheid en die soms, door de omstandigheden gedwongen, langen tijd! getuige waren van den strijd in de voor ste linies. Er zijn er ook gesneuveld. Zoo vond men b.v. na een der groote door braakpogingen bij Cambrai een notitie blok van een Amerikaanschen verslag gever, waarop deze als zijn laatste be richt had genoteerd, dat een in zijn na bijheid inslaande granaat „Uw verslag gever doodelijk gewond heeft". Documentairs taak Daar er oorlogscorrespondenten noo- dig zijn, in de eerste plaats voor de do- cumentaire geschiedschrijving van den oorlog en in de tweede plaats voor het onderhouden van den band tusschen front en vaderland, heeft de Duitsche leger leiding naar andere wegen gezocht. Zij heeft deze gevonden door het militair inbouwen van propaganda-compagnieën in de geheele oorlogsmachine. Dat zijn normale gevechtseenheden, die ook daad werkelijk aan den strijd deelnemen, doen in wier gelederen journalisten, foto-re- 1 porters, cameramannen en radio-verslag- j gevers strijden. De Waffen SS heeft tot dat doel een speciale compagnie opge- bouwd, waarin de Nederlandsche PK- trein tactisch als een der secties is op genomen. Evenals de Noren, Denen en Vlamingen strijden de Hollanders in het teeken van het zonnerad. Band mat hat vadarland Aan de Nederlandsche PK-trein zij 1 verbonden: 8 journalisten, 5 persfotogra fen, 3 cameramannen en 4 radiotechnici. De journalisten treden eveneens op als radioverslaggevers. Voorts gaan er met den PK-trein, welke uit 23 auto's, 2 vrachtauto's en eenige motorrijwielen be staat, de noodige mechaniciens, chauf feurs, instrumentmakers en ander tech nisch personeel mee. Eén der wagens bevat een volledige instrumentmakerij, voorzien van alle instrumenten, welke noodig zijn voor het repareeren van fo- te-toestellen, film- en radioapparaten en motoren. Er gaan speciale kleine, losse benzine motoren mee om in de Russische step pen, waar men natuurlijk geen electri- schen stroom kan krijgen, zelf electri sche energie te kunnen opwekken. Van elk apparaat en elk onderdeel worden! eenige duplicaten meegestuurd, zoodat verliezen, geleden tijdens gevechtshande- gen, niet de geheele PK-trein werkeloos kunnen maken. De stad Dnjepropetrowsk werd in een stormaanval genomen Tusschen 't Urnen- en Peipuimeeer is de stad Luga gevallen De Iraansche troepen bieden overal verzet tegen de aanvallers De verhoogingen der ouderdoms- en de invaliditeitsrenten De taak der Nederlandsche P.K. aan het Oostelijk front Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder 20.41. Morgen (Donderdag) zon op 6.43; zon onder 20.39. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 13.46, onder 23.33. Eerste kwartier Vrijdag 29 Augustus. Volle maan Vrijdag 5 Sept. Laatste kwartier Zater dag 13 Sept. Nieuwe maan Zondag 21 September. Y Duitschland wint voor Europa aan alle fronten! Y Y Y De journalistieke staf De Nederlandsche PK zorgt er -dus voor, idat er in de eerste plaats regel matig journalistieke bijdragen worden ge leverd aan de Nederlandsche pers over de sociale en andere toestanden in Rus land, alsmede over de wapenfeiten aan het Oostelijke front, in het bijzonden waar het betreft de krijgsverrichtingen- der Nederlandsche vrijwilligers, die strij den in de Waffen SS, het legioen en het NSKK. Voorts is het de taak te zorgen, dat de noodige fotografische op namen het vaderland bereiken en dat de Nederlandsche radiozenders regelma tig frontreportages kunnen uitzenden bi/ monde van onze eigen Nederlandsche vrijwilligers en dat de filmjournaals wor den aangevuld met documentaire Neder landsche filmopnamen. VERHOOGING OUDERDOMS- EN INVALIDITEITSRENTEN Geldt alleen voor de varplicht verzekerden Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de kor telings bij besluit van de secretarissen generaal van sociale zaken en van fi nanciën afgekondigde tijdelijke verhoo ging van de ouderdoms-, invaliditeits-, weduwen- en weezenrente alleen van toe passing is op degenen, die tot de cate gorie van de verplicht verzekerden be- hooren. De verhooging heeft dus niet betrek king op vrijwillige ouderdomsrenten, daar onder begrepen de ouderdomsrenten, die de vrucht zijn van de tusschen^ 3 Decem ber 1919 en 3 December 1923 geboden; gelegenheid tot het aangaan van een vrijwillige verzekering tegen een premie van 39 cent per week. Evenmin geldt de verhooging voor hen, die, op grond, van een zoogenaamde vrije verzekering, krachtens de invaliditeitswet een rente ontvangen wegens invaliditeit of het be reiken van den 70-jarigen leeftijd, j.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2