GELDIGE -BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN Uit Stad en Provincie j kerknieuws land-Ihtuinbouw^ onderwijs telegrammen tooneel entilm verplichte vertooning van de eeuwige jood marktberichten "sport IN DE WEEK VAN 24 AUGUSTUS T/M. 30 AUGUSTUS 1941 Elk der volgende bonnen Geeft reoht op het koopen ran: 0 t/m. 3 jaar 24 Aug. t/m 30 Aug. 1941 32 4 brood 32 brood 4 rants. 1 rantsoen J brood of gebak 10 20 24 20 rants. 32 bloem Vi rantsoen bloem, brood of gebak 1 1 1 1 tants. 31 eieren 1 stuks eieren 1 1 1 1 stuks 32 vleesoh 32 vl.waren V, rantsoen 1 rantsoen j vleesoh of vl.waren 1 3 3 3 rants. 32 kaas 100 gram kaas 100 100 100 too gram 32 melk I (rom.) l8/* liter melk 7 3V. - liter 31 reserve 30 reserve j l'/l kg aardappelen 3 3 3 3 kg 10 Aug. t/m. 6 Sept. 1941 107 algemeen 1 kg suiker 1 1 1 1 kg 108 algemeen 250 gram koffiesurrogaat 250 250 250 250 gram 109 algemeen 500 gram jam 500 500 500 500 gram 110 algemeen 250 gram 1 rijst 500 250 250 250 gram B rijst 250 gram 6 havermout 250 gram havermout of gort 500 250 250 250 gram 111 algemeen 250 gram 112 algemeen 100 gram vermicelli of gort IOO 100 100 100 gram 21 Aug. t/m. 6 Sept. 1941 29-30 boter 250 gram boter 250 500 500 500 gram 29-30 vet 250 gram boter met redaotie 250 500 500 500 gram 4 Aug. t/m. 3L Aug. 1941 106 algemeen A zeepP Q zeep Beschikbaar per persoon 4 t/m. IS jaar in tijd rak van één week in t\jdvak van vier weken in tijdvak van 18 dagen in tijdvak van 28 dagen •tuks stuks ÉÉN RANTSOEN Brood 100 gram brood Gebak 75 gram beschuit, wafels, bisouits, koekjes, óf 140 gram speculaas, koek óf 300 gram cake, óf 400 gram gevuld klein korstgebak, óf 500 gram gevuld groot korstgebak, óf 600 gram taart, gebakjes 70 gram tarwebloe» bakmeel -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend Bloem Rijst 250 gram rijst, rijatemeel, -bloem, -gries, gruttemeel (gemengd meel) Havermout 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, aardappel vlokken Gort 250 gram gort, gortemeel, grutten Vermicelli 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti Maizena 100 gram maizena, sago, aardappelmeel, óf 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of pudding- sauspoeder Vleesoh 100 gram vleesoh, gewicht van been inbegrepen Vleesohwaren 75 gram gerookt of gekookt vleesoh, óf 75 gram gerookte worstsoorten, óf 100 gram gekookte worstsoorten, óf 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, óf 150 gram bloedworst Jam 500 gram jam, siroop, honing, enz. Zeep 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huis houdzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder. Op bon A toiletzeep van de zeepkaart P voor kinderen beneden 2 jaar kan 75 gram toiletzeep (oude samenstelling) worden gekocht. Voor de overige artikelen is het rantsoen gelijk aan de injbovenstaande lijst vermelde hoeveelheden Ned. Herv. Kerk. Ds. R. W. Steur te Oud-Alblas hoopfc Zondag 12 October afscheid van zijn ge meente te nemen en Zondag 19 October intrede te doen te Oldebroek na beves tigd te zijn door ds. P. de Looze te IJsselmuiden. Gabruik van pootaardappalan De Staatscourant van 25 dezer bevat' een besluit van den secretaris-generaal v. landbouw en visscherij, waarbij wordt verboden door den NAK te velde goed gekeurde pootaardappelen van oogst-1941 te gebruiken voor andere dan pootdoel- einden. Het verbod geldt niet, indien hiervan door de NICA ontheffing is verleend en de voorwaarden, zoo noodig aan deze onheffing te verbinden, zijn nagekomen. Hat varvraamdan van zaaizadan De Staatscourant van gisteren bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, waarbij het vervreemden van voor zaaidoeleinden bestemde granen, peulvruchten en zaden aan een beper king wordt onderworpen. In het vervolg zal dit n.l. slechts zijn toegestaan, in dien een vergunning door de provinlciale inkoopcentrale van akkerbouwproducten of door de Nederl. inkoopcentrale van ak kerbouwproducten is verleend. Middelbar» landbouwichool te Dordrecht Definitief is thans besloten tot de stich ting van een middelbare landbouwschool te Dordrecht. Het schijnt de bedoeling te zijn, zoo mogelijk dit najaar de lessenl te laten beginnen en naast de school te Groningen is dit de tweede middelbare landbouwschool in ons land, ZIERIKZEE. De heer J. Luijendijk vier de Zaterdag zijn zilveren jubileum als machinist op de Zierikzeesche boot, in dienst van de RTM. Namens de maat schappij werd hem door den hoofdcon troleur, de heer J. Verstelle, een gouden horloge overhandigd, terwijl de jubilaris van het personeel een rookfauteuil ten geschenke ontving. Maandag mocht de heer J. Corbeel den dag herdenken waarop hij voor zes tig jaren in dienst trad in de kruideniers zaak, toenmaals gedreven door den heer A. Buyze Mzn. thans de firma M. J. Con- standse alhier. De jubilaris heeft wel een zeer eer volle staat van dienst achter den rug. Op 12-jarigen leeftijd trad hij in dienst bij de fa. d,e Kater, in de Poststraaty, waar thans de winkel van de fa. linger1, gevestigd is. Bij deze fa. bleef hij 3V2 jaar en toen nog li/2-jaar bij haar op volger de heer C. de Bruijn. Hierna trad hij in dienst bij den heer Buyze, welke hij 13 jaar diende en nadat de firma Con- standse de zaak overnam, heeft hij deze thans 47 jaar trouw gediend. 34 jaar heeft „Johannis" zooals hij algemeen bekend staat, met paard en wagen vele buiten klanten bediend en idit hetgeen wel als bijzonderheid vermeld mag worden zonder ook maar één dag wegens ziekte te verletten. Het valt te begrijpen dat de feestdag voor hem niet onopgemerkt voorbij is gegaan. In den vorm van geschenken, bloemen, zoomede talrijke schriftelijke en mondelinge felicitaties gaven velen van hun belangstelling blijk. Bij deze gelukwenschen voegen we gaarne de onze en we spreken de hoopi uit dat het dhr. Corbeel gegeven moge nog geruimen tijd met dezelfde opge wektheid als voorheen werkzaam te zijn, BURGH. Op 74-jarigen leeftijd is Zon dagmiddag alhier overleden de heer G. A. v. Zuijen, een vooraanstaand ingeze tene. De heer v. Zuijen is voor 1918 lid van den jaar geweest, waarvan verschei dene jaren wethouder. In 1918 werd hij benoemd tot gemeente-ontvanger en ont vanger van het plaatselijk Armbestuur van Westenschouwen. Later is dit Arm bestuur gecombineerd met dat van de gemeente Rurgh en is de heer v. Zuijen. ontvanger geworden van de gecombineer de Armbesturen. Deze functie, alsmede die van gemeente-ontvanger, heeft hij tot zijn 70ste jaar bekleed. Ook was hij voorzitter van het bestuur van de Wa- terkeering en Dijkgraaf van den Calami- teuzen polder Burgh en Westland, welke taak hij eveneens tot op 70-jarigen leef tijd heeft vervuld. Van de oprichting^ dat is gedurende bijna 30 jaar, is hij secretaris geweest van den Raad v. Toe zicht van de Coöp. Boerenleenbank. Hij» was bestuurslid van het Groene Kruis en de Ver. tot bevordering van het Vreem delingenverkeer. Bij het organiseeren van plaatselijke feesten en zangconcoursen was hij meestal met de organisatie daar van belast en wist dan steeds de zaaki in goede banen te leiden. Met den heer v. Zuijen is een karak teristieke Burghsche figuur verdwenen.» Hij ruste in vrede. ZONNEMATRE. Zaterdag slaagde te Wageningen voor akte L.O. Tuinbouw, de heer C. L. de Wilde, onderwijzer aan de bijz. school te Krabbendijke, vroeger alhier woonachtig. STAVENISSiE. In de Zaterdag j.l. ge houden vergadering van ingelanden van het waterschap „Stavenisse" werd de rekening vastgesteld aan inkomsten op f 20787.765 en aan uitgaven op f 13667.99; alzoo een goeld slot van f71i9.775. Besloten werd het salaris van den pol derwerker te verhoogen tot f 850 per jaar. Voorts werd besloten als ontvanger- griffier in vasten dienst aan te stellen dhr. A. J. J. Tazelaar, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. THOLEN. De vangsten der botvisschers waren ondanks het gure weer, aanmer kelijk beter dan vorige weken. De besom ming der verschillende binnen gekomen vaartuigen liepen veel uit elkaar, daar enkelen van 3 tolt 4 tobben binnen brach ten, terwijl anderen aan de 12—14 tob ben kwamen. De bot is buitengewoon vet. De prijzen zijn voor de leurders alles door elkaar f20 per tob. Palingvangsten en van andere vischsoorten was gering. Ook de weervisscherij leverde weinig op. De aanslag van oesterbroed, bleek bij steekproeven op de geplaatste pannen, zeer goed te zijn. Er was evenwel veel variatie in de bezetting. 1 Door den heer H. A. Kegge te Rotterdam, zal worden verbouwd en af gebroken, het groote pakhuis met antie ken gevel, gelegen aan de Vischstraat alhier. Naar wij vernemen, zal beneden een garage komen voor den iheer Oerle- mans en het bovengedeelte ingericht wor den als woonhuis. Als architect treedt op, de heer W. Blaas alhier. I Van de heeren C. J. Schot en tM. v. Halst, is een aanvraag bij het gemeèn- tebestuur binnen gekomen voor het op richten van mosselpellerijen aan het Conlr. 'Escarpe en in een perceel in de Doelweg. 1 ^HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 26 Augustus. f 400: 6242, 8402, 12031, 14153, 18753. f 200: 7034, 18655. f 100: 1874, 9952, 10616, 10800, 134431, 16545, 16802^ 19146, 19434. IRAN ZAL TEGENSTAND BIEDEN. De Iransche regeering heeft de be volking via radjo Teheran opgeroepen om kalm te blijven. Alle maatregelen zijn genomen om tegenstand te bieden aan den overval. TURKIJE.S NEUTRALITEIT VERWACHT. De Turksche Minister van Buitenland- sche Zaken Saradjoglu heeft de Engel-, sche, Iransche en Sowjetambassadeurs te Ankara ontvangen. In Turksche politieke kringen verwacht men dat de Turksche regeering in een communique haar neu traliteit zal verklaren. LUCHTAANVALLEN IN DE FINSCHE GOLF. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 24 Augustus met bijzonder succes scheeps- doelen in de Finsche Golf met bommen van elk kaliber' bestookt. Eén zwaar ge laden troepentransportschip van 6000 brt. werd door verscheidene bomtreffers zoo zwaar beschadigd, dat het schip onmid dellijk in brand vloog en zonk. Onder de SowjetsoJdaten aan boord van dit schip ontstond, naar het D.N.B. verneemt, een wilde paniek. De soldaten sprongen aan alle kanten over de reeling van het zinkende schip en trachtten zich in veiligheid te stellen. Talrijke andere sche pen werden door voltreffers zwaar be schadigd, waaronder drie troepentrans portschepen met een gezamenlijken in houd van 5000 brt. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN WEST-DUITSCHLAND. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag boven West-Duitschland gevlogen. De door den vijand neergeworpen bommen veroor zaakten slechts onbeteekenende schade. Militaire of oorlogseconomische schade ontstond niet. De Duitsche luchtafweer schoot vijf Britsche vliegtuigen neer. SOW JET-VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. In den loop van Zondag en in den nacht van Zondag op Maandag werden in luchtgevechten boven het Oostelijk front 54 Sow jetvliegtuigen neergeschoten. Bovendien werden 14 Sowjettoestellen on den grond vernield. In totaal verloor de bolsjewistische luchtmacht jn den aan gegeven tijd 68 vliegtuigen. Vijf Duitsche toestellen worden vermist. LUCHTAANVAL OP, FRANSCHE KUST AFGESLAGEN. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben niet succes op 24 Augustus Britsche jagers en gevechtsvliegtuigen, welke in afzonder lijke aanvallen de bezette Fransche Ka- naalkust naderden, afgeslagen. De Staatscourant van Maandagavond, bevat besluit no. 1 van den secretarfe- generaal van het departement v. Volks voorlichting en Kunsten van 22 Augustus 1941 ter uitvoering van het besluit van 9 Juli 1941 betreffende het verplilch'ti stellen van de vertooning van bepaalde films. Het besluit luidt als volgt: Artikel 1. De secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten verplicht alle ondernemers van bioscopen in Nederland in het tijd vak van Vrijdag 29 Augustus 1941 tot en met Donderdag 30 April 1942, vol gens een door den Nederlandschen Bios coopbond na instelling van het Film- gilde door het Filmgiïde op te stellen plan, in openbare voorstellingen de na volgende film te vertoonen: „De eeuwige Jood" („Der ewige Jude"), in Nederland voor openbare vertooning toegelaten on der no. I 931. Artikel 2. De secretaris-generaal voor noemd kan in bepaalde gevallen van de in het vorige artikel genoemde verplich ting ontheffing verleenen. Artikel 3. Dit besluit treedt in wer king op den dag zijner afkondiging. ROTTERDAM, 25 Aug. AARDAPPELEN. I Kleiaardappelen f6.12; Zandaardappelen f5.12 per 100 k.g. Aanvoer groot. Han-i del volgens vastgestelde prijzen. VLAS. Aangevoerd 300 k.g. Zeeuwsch wit f 1—1.45; 1600 k.g. Holl. geel f 1—1.45' De aanvoer blijft gering. Alles werd traag verkocht aan de vastgestelde prijzen. 26 Aug. Aanvoer 2693 stuks vee, w.o. 15 paarden, 158 veulens, 105 scha pen, 1500 runderen, 252 nuchtere kalveren, 605 graskalveren, 60 bokken en geiten. Prijzen per stuk: melkkoeien 560-450- 350; kalf koeien f 565-450-360; vare koeien f 400-300-250; vaarzen f 365-290- 210; pin ken f 295-210-175; graskalveren f 200-150- 80. De aanvoer van graskalveren was ruim, handel stroef en prijshoudend. een schild omhoog heft. Vol mooie, fleu rige en leerzame foto's is het opstel over de luchtbescherming in het kinder ziekenhuis, terwijl ook het volgende arti kel over het functioneeren van de lucht bescherming te Blaricum prachtig geïl lustreerd is. Dan volgen bladzijden met welgekozen afbeeldingen van schilderijen onzer groote meesters in verband met een kort woord over onze kunstschatten in oorlogstijd. ZENUW- EN ZIELSZIEKTEN", door dr. H. W. F. "Driessen. Van Hol- kema Warendorf n.v. Als nieuwe uitgave in „Aeseulaap's Po pulair Medische Reeks", verscheen onder bovengenoemden titel een werkje van den Amsterdamschen zenuwarts Dr. Dries sen. Dit boekje dat een populaire uiteen zetting geeft over de zenuw- en ziels ziekten, zal ongetwijfeld voor den leek verhelderend werken. Zooals de schrij ver ook in zijn inleiding zegt, weet men, hoewel veel aan de „zenuwen" toeschrij vend, over het algemeen, maar weinig aan den bouw van het zenuwstelsel', zoomede van organische en zielsziekten af, hoewel al deze onderwerpen en pro blemen zoowel een groote beteekenis voor den mensch als voor de maatschap pij hebben. Daarom ook is de verschij ning van dit boekje toe te juichen. Het is evenwel geen vraagbaak, maar bedoelt uitsluitend inzicht te geven in de er in behandelde onderwerpen. BOEKEN EN BROCHURES LUCHTGEVAAR. j Het omslag van het zoo juist versche nen Augustus-nummer biedt de afbeel ding van een vrouwefiguur, die afwerend De opperbevelhebber van de Noorde lijke Sovjet-Russ. strijdkrachten, maar schalk Worosjilow heeft Zaterdag, naar SPT uit Stockholm meldt, wederom een dringende oproep aan de bewoners van St.-Petersburg gericht, teneinde de stad tot het uiterste te verdedigen. S t.-P e- tersburg, zoo heet het in de oproep, bevindt zich in onmiddellijk gevaar en het is de plicht van iederen Sovjet-Russi- schen burger het binnendringen der nazi's te beletten. Het beslissende óogenblik is thans aangebroken. De vijand nadert de stad, legt loopgraven aan. Kunsten en Wetenschappen Als oud-stadgenoot, eeuige dagen hier vertoevend, ontving ik een nitnoodigiDg om in de Groote Kerk een repetitie mee te maken van het Hervormd Koor in samenwerking met het Strijkorohest, onder leiding van den Heer J. M. Luykenaar, die de laatste hand legde aan de Mis in Bes-dur van Sohubert. Dit veelgezongen werk, met zijn sobere „Kyrië", waarin zuirer polyphone gedeel ten aiwi8selen met rijke harmonieën, waarin het stralende „Glorie" gevolgd wordt door een innig en overtuigend „Credo" en dat zijn hoogtepunt bereikt in een verheven „Sanotus" en Agnus Dei", waarin de melodische lijnen, fraai dooreengeweven, domineeren, spreekt on getwijfeld tot allen, wier innerlijk ont vankelijk is voor muziek. Het was me een genoegen vast te stel len, dat de energieke dirigent, voor wiens leiding ik zonder eenig voorbehoud groote bewondering heb, deze partituur door en door kende. De groote lijn volgend, die als een draad door het werk loopt, ontsnapt tooh geen détail aan zijn aandacht, zoodat iedere noot tot zijn reoht komt. Door zijn volkomen begrip van de tekst en de juiste opvatting van de muziek is een stijlvolle wedergave gewaarborgd. Hij weet zijn mensohen te bezielen en dwingt het orkest, dat ondanks de kleine bezetting, (enkele blaaspartijen zal het orgel moeten vervangen) zioh dapper weert, nauwgezet te volgen. Get koor zong strak rhythmisoh, met rijke dynamische sohakeeriDgen, waardoor verrassende effecten ontstonden en de ver tolking gespannen bleef tot het einde met tal van momenten, waarin het zuiver religieuee van deze tekst zioh openbaarde in de schoonheid van Sohubert's muziek. Dank zij de welwillendheid van de Redaotie van dit blad, heb ik kunnen voldoen aan de innerlijke drang dit oonoert, waarop bovendien nog een tweetal werken van de vooraanstaande Nederlandsohe oom- ponisten Bern. Zweers en Verhuist zullen worden uitgevoerd, onder de aandacht van het publiek te brengen en wensoh ik dirigeDt, koristen en orohestleden het suooes, dat zij, g?zien hun ernstige voorbereiding, ten volle verdienen. M. J. v. AST, Muziekversla|giver Dordr. Courant. I SCHAKEN Het kampioenschap van Zeeland De heer J. J. r. d. En de te Zier ik see heeft in een matoh van 6 partijen van den heer K. Maartense te Middelburg ge wonnen met 42, waarmede de heer r. d. Ende het kampioensohap van Zee- land behaalde. De heer v. d, Ende won 3 partijen, de heer Maartense 1, terwijl 2 partijen in remise eindigden, j KORFBAL S.D.KB. I Afdeeling I, j 2e klasse, D.I.N.D.O.A. II RAP1DE II De eenige weken geleden gestaakte wedstrijd D.I.N.D.O.A. IIRapide II zal a.s. Woensdagavond 27 Augustus te kwart over aoht worden uitgespeeld. Er zijn nog 34 minuten te spelen en begonnen wordt met den stand 2—0,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 4