IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 26 AUGUSTUS 1941 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT «DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA» DE KERN y T V V ictorie v ABONNEMENT Priji: In Zierlkzea f 1,60, elders f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen reep. 13 en 16 cents. Losse nummers 6 cents. Verschijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 1797 - 1889 UitgaT* N.V. da Ziarikzeesche Nieuwsbode, Zierikiee, Schuith. B 94, Tal. 32 Postgiro 137677 - Dir.: A. J. da Loose - Rad.: M. J. Kosten, Zierikzea 98STE JAARGANG No. 14730 ADVERTENTIES J Prijs: 22 cents per regel, minimaal 83 cents. BIJ contract speciale prijzen. Suo- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot morgens 9.30 uur. Do Sovjets ten Zuiden ven het llmenmeer verslagen Het opperbevel der weermacht deelde Zondag mede „In de Oekraïne hebben Duitsche troepen het bruggehoofd Tsjer- kassy aan den Dnjepr, dat de vijand tot dusverre taai had verdedigd, genomen. Ten Noordwesten van Kief is de achtervolging van den verslagen vijand op en over den Dnjepr voortgezet. Ten Zuiden van het llmenmeer zijn sterke Sovjet strijdkrachten verslagen en over de rivier de Lowat teruggeworpen. Meer dan 10.000 gevangenen en een omvangrijke buit vielen in onze han den, De in Estland strijdende troe pen rukken in concentrischen aan val naar R e v a 1 op. De aanval aan weerszijden van het Ladoga- meer, die door onze Finsche bond- genooten met buitengewone dap perheid wordt ondernomen, blijft goede vorderingen maken. In Noord-Afrika leverde op 22 Augustus een aanval van Duit sche Stuka's op de haven van Tobroek bijzonder veel resultaat op. Bomtreffers stelden luchtafweerbat- terijen buiten gevecht, vernielden opslagplaatsen voor munitie en be schadigden verscheidene schepen. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met goed gevolg vijandelijke stapelplaatsen bij Mersa Matroeh gebombardeerd. Overdag noch des nachts ver schenen vijandelijke vliegtuigen bo ven het Rijksgebied. Tusschen 22 Juni en 23 Aug. heeft de Britsche-luchtmacht in gevechten boven Groot-Brittannië boven het zeegebied rond het Brit- sche eiland en in Noord-Afrika, als mede bij aanvallen op het Rijks gebied en de bezette gebieden in totaal 1044 vliegtuigen ver loren. Daarvan werden er 916 neergeschoten door formaties der Duitsche luchtmacht en 128 door eenheden der marine. In diezelfde periode gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 127 Duitsche vlieg tuigen verloren. VIIPURI'S (WIBORG) VAL VERWACHT D« Finnen zetten hun offensief voort Omtrent de situatie aan het Finsche front wordt van het DNB van wel in gelichte zijde medegedeeld: Viipuri (Wi- borg) staat op het punt te vallen. Van het Noord-Oosten en Oosten hebben de Finsche troepen op kanonsschotsafstand de stad genaderd. Onder den druk van den krachtigen opmarsch der Finsche troepen ten Westen van het Ladogameer is ook de laatste tot dusver intact ge bleven Westelijke sector van het Sovjet- Russische front aan den Noordelijken oever van de Finsche golf bij Saekkijaer- vi in gevaar gekomen. Deze sector was bijzonder zwaar ver sterkt. De inrichting der grensvestingen met bomvrije kazematten was hier het verste gevorderd. Ook waren hier reeds in den vorigen winteroorlog tegen Fin sche beproefde Sovjet-Russische divisies gebruikt, waaronder de bekende divisie 123, die voor den doorbraak van de Man- nerheim-linie onderscheiden werd met de orde van Lenin. Dichter bij Viipuri hebben de Sovjet- Russen met het front naar het Westen en Noord-Westen een stelling gebouwd als een soort bruggenhoofd. Onder be scherming daarvan probeeren zij een deel van de divisie, die gebruikt is op den Westelijken oever van de baai van Vii puri terug te trekken op den Oostelijk ken oever in de richting van Koivisto. Blijkens een taxatie van het Amerikaan- sche ministerie van Handel waren er aan het begin van dit jaar 45.4 mil-, lioen auto's in de wereld. Het, aandeel der Ver. Staten hierin wordt met 32.6 millioen opgegeven. Van het boven genoemde cijfer zijn 36.3 millioen per sonenauto's, waarvan 27.8 millioen in Amerika en 8.4 millioen vrachtauto's (waarvan 4.9 millioen in de Vereenigde Staten). (ANP) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren, in aan sluiting op een herhaling van het reeds in het extra bericht ver melde, bekend: De operaties in het Oosten maken overal goede vorderingen. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht overdag de haven van Great Yarmouth met bommen van zwaar kaliber bestookt. Tijdens den nacht waren luchtaanvallen ge richt op havenwerken aan cfe Brit- sche Oostkust, alsmede op verschei dene vliegvelden op het eiland. Patrouillevaartuigen schoten voor de Nederlandsche kust een Brit- schen bommenwerper neer. Een gering aantal Britsche vlieg tuigen wierp in den afgeloopen nacht op enkele plaatsen in West- Duitschland brand- en brisantbom men neer. De schade is onbelang rijk. Nachtjagers schoten drie der aanvallende vliegtuigen neer. Naar het DNB verneemt, hebben de Sovjet-Russen de laatste dagen heftige aanvallen ondernomen in een sector van het centrale front, om den opmarschj der Duitsche troepen tot staan te bren gen. Ter ontlasting van hun verslagen afdeelingen wierpen zij sterke gepantser de strijdkrachten, die door artillerie ge steund werden, in iden strijd tegen de stellingen van een Duitsche infanterie divisie. In een heldhaftigen strijd, idie dagen lang duurde, sloegen de Duitschers alle aanvallen af en brachten zij den tegenstander verligjep Morrison, de Engelsche minister van binnenlandsche zaken, heeft in een rede naar SPT meldt, het volk voor al te groot optimisme gewaarschuwd. Er zijn er bij u, zeide de minister, die zelfs zoo ver gaan te denken, dat de oorlog voor hen voorbij is. Deze lichtzinnige houding kan ik niet genoeg laken. Verder be toogde Morrison, dat een invasiie nog altijd te duchten is, ondanks het Ooste lijke front en ide conferentie op de Po tomac. Britsch Sowjetrusschische actie tegen Iran Generaal Wavall leidt d« oparatiai Naar Reuter in een extra bericht mede deelt, is te Simla officieel bekend ge maakt, dat de regeeringen van Engeland en de Sovjetunie gisteren een gemeen-( schappelijke militaire actie begonnen zijn tegen Iran. Ook uit Londen komt een Reuterbericht, dat Britsche groepen gister morgen de grens van Iran hebben over schreden. Uit Mosko.u meldt Reuter, dat de Russische minister van buitenlandsche zaken, Molotov, aan den Iraanschen am bassadeur heeft medegedeeld, dat de Sow jettroepen Iran zijn binnengerukt. Reuter meldt, dat een Britsche con tingent van zee uit bij Bandarsjakpoer aan de Perzische golf geland is. De Britsche troepen zijn op verzet gestuit. Het is echter nog niet bekend, waar dit verzet begonnen is en hoe sterk het is. De Britsche strijdkrachten bestaan uit Britsche en Indische troepen, doch niet uit troepen van de dominions. De Britsche strijdkrachten, die gisteren Iran binnentrokken, staan onder opper bevel van generaal Wavell, den opperbe velhebber in Britsch-Indië. De Britsche marinestrijdkrachten iin de Perzische golf staan onder bevel van admiraal Sir Geof frey Arbuthnot, den opperbevelhebber in de oostelijke Indische wateren. In Londen werd er gisteren op gewe zen, zoo meldt Reuter in een extra-bericht over de kwestie-Iran, dat het antwoord der regeering van Iran op de Britsche en Sowjet-Russische stappen van 1 Aug. bewijst, dat het niet bereid is, dienover eenkomstig rekening te houden met de I aanwijzingen van deze regeeringen. Het is nu duidelijk, zoo merkt men in Londen op, dat andere stappen op gelijke basis geen nut zouden hebben en dat de Brit sche regeering en de regeering der Sow- jetunie ter bescherming van haar belan gen tot andere middelen moeten over- 1 geen. Overigens motiveert Reuter de actie van Engeland en de Sowjetunie tegen Iran met de aanwezigheid van een over matig groot aantal Duitschers in Iran" en noemt Iran „een bron van nazi-intrigues" Iran was bestemd, zoo meent Reuter, om als springplank voor een Duitschem aan val op Britsche-Indië te dienen, en ook een aanvalsactie tegen de Sowjetunie moest van daar uit plaats hebben. CHURCHILL'S RADIOREDE Zijn ontmoating met Roosevelt Winston Churchill, de Britsche minister president, heeft Zaterdagavond voor de radio een rede gehouden. President Roo- J se velt en ik, zoo begon Churchill volgens het D.N.B., hebben elkaar in een door bergen omzoomde baai „ergens op den Atlantischen Oceaan" ontmoet aan boord van het nieuwste Britsche slagschip, om j daar gedurende drie dagen, omringd door t de leiders van de Britsche en Amerikaan- sche weermacht met elkaar te conferee- ren. Deze ontmoeting, zoo 'zeide Churchill, is het symbool geweest van de j eenheid onder alle Engelsch spreken- t de volken der wereld en heeft ten doel gehad „alle goede krachten der wereld j tegen de slechte krachten, welke in Europa en over een deel van Azië heer- schen" te mobiliseerën. Het betreft, ging Churchill vopxt, de vele volken te verlossen van de ellende, waarin zij door de „slechte krachten der wereld" 'zijn gestort. Op het ,o,ogenblik zijn er afschuwelijke dingen ,aan den gang. Geheel Europa wordt-doodde oorlogsmachine der Nazi's vertrapt. De wereld is thans getuige van een onder- drukking zooals de geschiedenis er. geen heeft gekend. Vele volken zijn verslagen, andere naties, zooals de Italianen, de Hongaren, Bulgaren en Roemenen vor men, naar Churchill zeide, de „jakhalzen Turkije," zöcT'beweerde Xhür chili, Vrdg&ïl zich bang ,af wie van hen het eerste aan de beurt zal komen. Vervolgens sprak de minister-president over het D u itsch-sowj et-Russi sch e o n f 1 i c t, waarin naar. hij meen de te weten, „de Nazi's voor het eerst veel bloed moeten verliezen". Wijzende op de door de sowj ets in hun land aan gerichte vernielingen verklaarde Chur chill: sedert den inval der Mongolen in de gestiende eeuw is er nooit zulk een meedoogenlooze strijd gestreden. Dioch dit, zoo, ging Churchill voort, is niet de eenige verwoesting, want sedert vijfjaar zwerven nu reeds de Japanners in het Chineesche rijk rond en hebben kort ge leden ook hun hand naar Indo-China uit gestoken. Thans bedreigen zij Singapore, dat onder Britsche bescherming staat en de Philippijnen, die door de Vereenigde Staten worden beschermd. Het is zeker, •uauioii J0OUI apuia uao sapp 3.1 p unn tBP Op den Atlantischen Oceaan hebben Roosevelt en hij Churchill derhalve het besluit genomen, allen volken der wereld een verklaring te geven, volgens welke de Vereenigde Staten en Groot- Brittannië bereid zijn hun den weg te toonen om de wereld „van de onderwer ping te bevrijden". Hitier en zijn mede werkers hebben jaren lang vaen een nieu we wereldorde gesproken. Deze wereld orde, beweerde Churchill, is echter niet anders dan „de heerschappij van het Pruisendom, van den paradepas, van het concentratiekamp en het „pelotonvuur". Het lqt van de onderdrukte volken is zwaar. Zij dienen echter te bedenken, dat, als de tunnel misschien ook lang mag zijn, het einde van den tunnel eenmaal zal worden bereikt. Vervolgens beweerde Winston Chur- hull, dat machtige strijdkrachten op het punt staan zich te wapenen om de bezet te landen te hulp te komen. Dit is de boodschap van Roosevelt en Winston Churchill, die zich steeds hebben gehaast de „zaak der geheele wereld te dienen". Op den Atlantischen Oceaan is tot de definitieve vernietiging van de „nazi-tyrannie" besloten. Chur chill veronderstelde van Adolf Hitler, dat deze voornemens is na een „eventueele" onderwerping van de Sowjetunie Groot- Brittannië te onderwerpen, waarna hij een „aanval op de Vereenigde Staten en de rest van het Westelijke halfrond" zal beginnen, omdat, naar Churchill verder beweerde, hij „streeft naar de verovering van de geheele wereld". Het is echter goed dat er oogen zijn, die dit gevaar hebben gezien. Hoe lang ook de strijd zal duren, „wij zullen, zoo besloot Chur chill, nooit ophouden onzen plicht te doen om de wereld de vrijheid en recht vaardigheid te hergeven". COMMENTAAR OP CHURCHILL'S REDE Da aiich van Washington Het ANP meldt uit Berlijn: „Wij zijn den heer Churchill bijzonder dankbaar voor hetgeen hij gezegd heeft.' Wij zullen daaruit de overeenkomstige lessen en consequenties trekken". Aldus verklaarde men ironisch in de Wilhelmstrasse ten aanzien van de rede van Churchill, welke hier beschouwd wordt als de zwakste want meest aan tastbare van al zijn tot dusver afge legde verklaringen. Bijzonder opdringerig acht men de godslastering om arm in arm met het bolsjewisme voor de „overwin ning van het goede tegen het kwade" te willen strijden. De wijze waarop de Rus sische metropoliet van Belgrado, lieden van het slag Churchill en den aartsbis schop van Canterbury, van repliek heeft gediend, zal wel voldoende zijn, Zoo be toogt men, om dergelijke beweringen te weerleggen, overigens is ;het voldoende, naar de meening van dezelfde kringen, slechts enkele punten uit het door Chur chill geboden materiaal te voorschijn te halen om zijn persoonlijkheid en zijn politiek te karakteriseeren. Wanneer hij de ontmoeting met Roo sevelt op den Atlantischen Oceaan „sym bolisch" noemt, ligt er inderdaad een symboliek in den vrij onverbloemden e i s c h van Washington, nu einde lijk aan den oorlog mee te doen, omdat volgens de spreuk \„de een na den ander" anders ook Amerika aan de beurt zou komen. Juist dit „de een na den ander" krijgt in het licht van den overval op Iran een heel bijzondere beteekenis. Het karakteriseert de vEngelsche politiek: ofwel den een na den ander in den oorlog tegen Duitschland .hitsen, of den een na ,den ander overvallen. De in één adem tegen Japan ge verder opmerKt, een x«3scnnrïpnxgi—whai- van men het aan Tokio overlaat ten aanzien daarvan een standpunt te be palen, temeer aangezien men daar de beteekenis van de door Churchill ge kozen spreuk „de een na den ander" wel niet over het hoofd gezien zal heb ben. Churchill's bespreking van den toe stand in de bezette gebieden is volgens het oordeel van Berlijnsche kringen ten hoogste een bevestiging voor het al lang bewezen feit, dat Engeland al die landen, die het op onverantwoordelijke wijze in den oorlog gestort heeft, niet tot rust wil laten komen en ook voor den hongeroorlog niet terugschrikt. Wan neer hij tegelijkertijd van een „vertrapt Europa" spreekt, behoeft .men slechts er aan te herinneren, door wien in het Westen en Oosten sinds de aftochten wijde landstreken vernietigd en ver woest iijn. Als van beteekenis acht men het voorts in kringen van de Wilhelm strasse, dat Churchill volkomen in strijd met de oorspronkelijke mededeeling over de ontmoeting op .den Atlantischen Oce aan met president Roosevelt, thans ver zekert, dat men in het geheel niet ge probeerd heeft, de aorlogs- en vredes doeleinden definitief vast te stellen. Italiaanschweermachtsbericht Vliegveld Micabba op Malta baitookt Het 446ste cómminuqué van het Ita- sche hoofdkwartier luidt Aan het front van Tobroek in Cyre- naica aanzienlijke bedrijvigheid van artil lerie en luchtmacht der as-mogendheden. Afdeelingen Duitsche vliegtuigen hebben met succes luchtweerbatterijen en sche pen te Tobroek gebombardeerd. Onze ja gers hebben een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Britsche toestellen hebben Benghazi gebombardeerd en eenige scha de veroorzaakt. In Oost-Afrika nieuwe aanvallen van vijandelijke vliegtuigen op onze stellin gen te Woltsjefit. Voortdurende bedrij vigheid van onze afdeelingen, die offen sieve acties in de vijandelijke linies heb ben verricht. In den afgeloopen nacht hebben deelingen van de Italiaansche luchtmacht het vliegveld Micabba op Malta gebom bardeerd en talrijke branden veroorzaakt, Het 447e communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt als volgt: Van de fronten te land valt niets bijzonders te melden. In den nacht vani 24 Augustus hebben vijandelijke vliegtui gen brandbommen neergeworpen op Tempio Pausania (Sassari), waardoor een persoon gedood en vier gewond werden, Bij het llmenmeer werd een Sovjetleger verslagen Engeland en Sovjet-Rusland begonnen een actie tegen Iran Churchill's radiorede over de ontmoeting met Roosevelt Viipuri's (Wiborg) val wordt binnenkort verwacht Gemengd stoken van huisbrand zal straks gewenscht zijn Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 20.43. Morgen (Woensdag) zon op 6.4 Jzon onder 20.41. TuBSchen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 12.30, onder 22.57. Eerste kwartier Vrijdag 29 Augustus. Volle maan Vrijdag 5 Sept. Laatste kwartier Zater dag 13 Sept. Nieuwe maan Zondag 21 September. YYYYYYYYYVYYY Y Y Y Y Y Y Y Duitschland wint voor Europa aan alle fronten! Y Y Y Y Y Y YYYYYYYYVYYYV De aangerichte schade is onbeteekenend. Tijdens een operatie boven de Middel- landsche Zee werd een onzer vliegtui gen aangevallen door een vijandelijke formatie jagers. Hoewel ernstig getrof fen en met gewonden aan boord slaag de het toestel er in te ontsnappen na' een vijandelijk vliegtuig te hebben neer geschoten. DE BRANDSTOFFEN- VOORZIENING Gemangd stoken zal noodig zijn Het Rijksbureau schrijft: Nu enkele brandstofbonnen geldig zijn verklaard en de bestellingen bij den han del binnenkomen, blijkt het, dat bij velen de opvatting heerscht, dat de brandstof- fenhandelaar aan alle wenschen, 'die met betrekking tot soort en afmeting worden gesteld, kan voldoen. Dit is geenszins het geval. Evenals verleden jaar zal het ook thaés noodig zijn, dat de bevolking genoegen neemt, met de soorten brandstof die voorhan den zijn. Zoo zal de brandstoffenhande- laar een deel der bestellingen in anthra- ciet en eierkolen moeten wijzigen in co kes, daar ook bij zijn bestelling verschui vingen werden toegepast en hij voor een gedeelte der eerder genoemde soor ten cokes geleverd kreeg. In het algemeen zal dus gemengd moe ten worden gestookt, anthraciet of eier kolen met cokes. Het gemengd stoken is in de v akbladen uitvoerig behandeld, zoodat de leveranciers hierover zeker voorlichting kunnen geven. Verwijt den brandstoffenhandelaar idus niet iets, waaraan hij geen schuld heeft, maar overleg met hem, welke ter be schikking zijnde brandstoffen in de ge geven omstandigheden voor eigen ge bruik het beste kunnen voldoen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2