noodlanding in de woestijn Uit Stad en Provincie RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 26 Augustus HILVERSUM I. 415,5 M. 6,45 gram.; 6,50 ochtendgymnastiek; 7 gram.; 7,45 ochtendgymnastiek; 8 BNO: nieuwsberichten; 8,15 schriftlezing en me ditatie (voorbereid door de Christ. Ra dio Stichting); 8,25 gram.; 9,15 voor de huisvrouw; 9,25 gram.; 11 declamatie; 11,20 gram.; 12 ensemble Jonny Kroon; 12,25 Het kwartier van den Arbeid; 12,40 alamanak; 12,45 BNO: nieuws- en econo mische berichten; 1 pianovoord'racht; 1,30 sprankelende middagklanken; 2,50 gram; 3 Amabile-sextet3,30 gram.; 4. „Arm en rijk in het Nieuwe Testament"; 4,20 gram.; 4,45 voor de jeugd; 5,15 BNO: nieuws- economische- en beursberichten; 5,30 orgelconcert; 6 „Alleen voor man nen"; 6,15 gevarieerd programma; 7 actu eel halfuurtje; 7,30 Omroeporkest; 8,30 gram.; 8,45 voor den boer; 9 cello en piano; 9,30 gram.; 9,45 BNO: nieuwsbe richten; 10—10,15 BNO: Engelsche uit zending: Economie News from Holland. HILVERSUM II. 301,5 M. 6,45—8 zie Hilversum I; 8 BNO: nieuws berichten; 8,15 gram.; 10,20 zang met clavecimbel; 10,40 declamatie; 11 ensem ble Amendo; 12 gram.; 12,15 Gerand Le- bon en zijn orkest; 12,45 BNO: nieuws- en economische berichten; 1 Trio Jonny Ombach; 1,40 gram.; 2 Utrechtsch Stede lijk orkest; 3,30 voor de zieken; 4 gr.; 5,15 BNO: nieuws-, economische- en beursberichten; 5,30 Klaas van Beeck en zijn orkest; 6 orgelopnamen; 6,15 boekbe spreking; 6,30 gram.; 7 (actueel halfuurtje; 7,30 reportage; 8 gram.; 8,15 radiotoo- neel; 9 sport en lichamelijke opvoeding voor de vrouw; 9,15 ensemble Bandi Ba- logh; 9,45 BNO: nieuwsberichten; 10,00 Avondwij ding; 10,05—10,15 politiek week- praatje (opn.) j 1 Uit do Nieuwsbode van vóór vijfentwintig Jaar Van 2 5—31 Aug. 1916. Zaterdag 26 Augustus werd mr. A. J. F. Fokker als burgemeester van Z i e r i k z e e in de raadszaal plechtig geïnstalleerd. De heer W. C. de Crane werd in de vacature-Fokker tot wethouder der gemeente Z i e r i k z e e gekozen. Tot kerkvoogd teBruinisse werd in de vacature-J. v. d. Berge Jz., ge kozen de heer Jac. Flohil. Tot hoofd der R.K. Parochiale school te Zierikzee werd benoemd de heer jG. J. Ml. Neesen te Volendam. Voor het examen hoofdakte slaagde o.a. de heer F. S. A. 'Knijff te Zie- r i k z e e. i 1 Tot onderwijzer aan de openbare lagere school A benoemde de raad van Zierikzee de heer N. A. Quist. Bij Boekarest is een ernstig ongeluk gebeurd. In een autobus waarin zich 36 passagiers bevonden, stond een mand- flesch met zwavelkoolstof. De fleschbrak waardoor de bus in brand geraakte. Zes passagiers vonden den dood en dd meeste anderen liepen zware verwondin gen op. De Bi Igische stad Verviers heeft als eerste Belgische gemeente gelast, dat de namen van bestrafte sluikhandelaars en woekeraars op een bord midden in de stad moeten worden aangeslagen. Daar mede is weder een oud gebruik inge voerd, dat sluikhandelaars in levensmid delen bloot stelt aan de openbare ver achting. (ANP). W W W W <A> W W W W Be mensehen, wien men tie minste' fouten kan verwijten, zijn gewoonlijk het vlugst bereid ze te erkennen. FEUILLETON MAATREGELEN BETREFFENDE DE PRIJSVORMING Acht«rhoud«n van goadaran an kattinghanda! varbodan In de Zaterdagmiddag gehouden pers conferentie heeft de gemachtigde voor de prijzen, mr. H. C. Schokker, uitvoerige inlichtingen gegeven op de nieuwe voor ren gepubliceerde Prijsvormingsbesluit .41' gepubliceerde Prijsvormingsbesluit 1941. Het nieuwe besluit beteekent eenerzijds een belangrijke uitbouw, anderzijds een afronding van het tot dusver bestaande systeem van de prijsvoorschriften. Het bevat voorschriften ten aanzien van de taak van het bedrijfsleven met betrekking tot de prijsvorming, ten aanzien van de calculatie van de prijzen voor zooge- naanjde „nieuwe goederen", waaronder vooral de surrogaten een belangrijke plaats innemen, ten aanzien van ver koopweigering, koppelverkoop en maat schappelijk niet verantwoorde inschake ling in den handel. Ten slotte wordt een aantal voorschriften gegeven met betrek king tot de administratie van prijzen en het verstrekken van inlichtingen ten be hoeve van de prijsvorming. De "belangrijkste bepaling van het nieuwe besluit is neergelegd in ar tikel 1, waarin aan een ieder de verplich ting wordt opgelegd, „de prijzen en ver goedingen voor goederen en diensten van eiken aard zoodanig te vormen, dat deze beantwoorden aan de eischen, welke het algemeen belang in het bijzonder met betrekking tot de oorlogsomstandigheden stelt". In de eerste plaats heeft deze bepaling ten doel te groiote winsten, welke on danks de getroffen prijsregelingen hier en daar ontstaan, in de toekomst te vermij den en de prijsverlagingen, welke hieruit voortvloeien, ten goede van den con sument te doen komen. Het belangrijkste element is, dat voortaan iedere ondernemer, hetzij groot of klein, zich heeft af te vragen, of de prijs, welken hij voor zijn goederen of diensten vraagt, wel overeenkomt met het belang, dat de door hem verrichte presta tie voor de gemeenschap heeft. Wanneer een prijs ingevolge de reeds bestaande voorschriften, zooals bijvoor beeld de voorschriften van de Prijzenbe- schikking 1940 no. 1, die uiteraard geheel van kracht blijft, is toegelaten, kan deze prijs toch een winstèlement bevatten, dat met het oog op het algemeen belang, in het bijzonder .onder de tegenwoordige omstandigheden, te hoog moet worden geacht. In dit geval moet de prijs in gevolge art. 1 van het nieuwe besluit worden verlaagd. Deze verlaging moet allereerst plaats vinden bij die producten, welke van belang zijn voor het dage- lijksch levensonderhoud, zooals voedings middelen, huishoudelijke artikelen en kleeding. De teak van het bedrijfsleven Het bepaalde in art. 1 vormt een vol komen nieuw element in de prijspolitiek, omdat de ondernemer zich zelf zal moe ten afvragen, welke prijs onder de tegen woordige omstandigheden voor hem de juiste prijs is. Hiermede geeft de overheid te kennen, dat de zorg voor de maat schappelijk verantwoorde prijsvorming niet alleen bij haar berust, doch evenzeer behoort tot de taak van het bedrijfsleven zelf. In de Eerste uitvoeringsbeschikking van het Prijsvormingsbesluit 1941 worden reeds enkele gevallen aangeduid, waarin op eigen initiatief de prijzen zullen moe ten worden verlaagd. Een van die ge vallen doet zich bijvoorbeeld voor wan neer de ondernemer als gevolg van een vergrootimg van den omzet een hoogere winst maakt dan vroeger. Hij moet den prijs zoodanig verlagen, dat de winst weder op het oude niveau terug komt. In het algemeen wordt er naar ge streefd door het voorschrift omtrent de maatschappelijk verantwoorde prijszetting 59 door Hans Hirthammer Ga je gang, Tommy! knikte de ander. Juist ondernamen de Brahmanen een nieuwe bestorming van den berg, doch op hetzelfde oogenblik klonk het rate lend geknetter van het machinegeweer. Het resultaat was afgrijselijk. In lange rijen werden de aanvallers weggemaaid en door een panischen schrik bevangen, renden de overigen den berg af, den uitgang van het hol tegemoet. Kapitein Blackworth zoog nadenkend aan zijn pijp. Nog een salvo, Tommy, ter waarschuwing en dan er achter aan! Een kwartier later vielen Floyd en Cookerel elkaar in de armen, terwijl Bhagat zich verdienstelijk maakte door de hevig geschrokken vrouwen en meis jes gerust te stellen. 35 Het tijdig ingrijpen van Kapitein Black worth en diens metgezel had men aan Irene Barlovius te danken. het bedrijfsleven zooveel mogelijk vrij te laten. Vandaar dat in de reeds ge noemde Eerste uitvoeringsbeschikking in art. 4 is bepaald, dat de ondernemers, die hun prijzen in verband met gestegen omzetten hebben verlaagd, deze weder mogen verhoogen, indien er naar mate zich na de prijsverlaging kostenstijgingen voordoen. Het maximum wordt weer be reikt bij den vroegeren prijs. Ten slotte zij opgemerkt, dat de plicht tot prijsverlaging ook geldt voor die arti kelen of diensten, waarvoor maximum prijzen zijn .vastgesteld. HET NIEUWE BESTUUR VAN DE GEMEENTEN Nog geen raadslieden Uit een brief, in opdracht van den commissaris-generaal voor bestuur en ju stitie door den secretaris-generaal van binnenlandsche zaken gericht aan de burgemeesters, blijkt, dat het benoemen van raadslieden der gemeenten tot nader order achterwege dient te blijven, aldus lezen we in de Gemeentestem, l Uit dezen brief blijkt voorts nog het volgende: De burgemeesters behooren voorloopig niet over te gaan tot het ontslaan van leden van den gemeenteraad uit hun func ties in bestuursorganen van privaatrech terlijke lichamen, in welke een gemeente deelneemt en in bestuursorganen van rechtspersoonlijkheid bezittende lichamen of commissies, ingesteld ter behartiging van de gemeenschappelijke belangen van twee of meer gemeenten. Tot nader order dienen in officieele vorm ook geen vorderingen te'worden gericht tot particulieren om den burge meester in bepaalde aangelegenheden, ra kend het bestuur van de gemeente, van raad te idienen. De zittende wethouders behooren niet te worden ontslagen dan nadat het toe zichthoudende orgaan terzake zijn in stemming heeft betuigd. Toen Hans Been, na de brandlucht te hebben waargenomen, in de zijgang ver dwenen was, had Irene de voor haarf kruipende jongemannen teruggeroepen en aan hen Been's opdracht doorgegeven. Daarna had zij de verleiding niet kun nen weerstaan om nog eenmaal het kos telijk daglicht weer te zien. Hoog opgericht stond zij voor den, door haar helpers gemaakten uitgang, als een geloovige haar armen opheffend naar den blauwen hemel, naar de zon, welker verzengende stralen haar slechts vermochten te verkwikken. Daarna boog zij om den hoek van den berg heen en daar breidde het dal zich op korten afstand aan haar voeten uit. Zij ontwaarde het kamp en was ge tuige van den bloedjgen strijd, die zich daar afspeelde. De betekenis daarvan was niet moei lijk te raden. Been had haar reeds van de gevaren, die hen daar omringden, op de hoogte gebracht. Zoo had zij dan in angstige spanning den loop der gebeur tenissen gevolgd en de onverwachte tus- schenkomst der vliegtuigen had haar in blijde verrassing op haar eenzame post doen meejubelen. En toen de vijand op de vlucht wes gedreven en de eerste vreugde over de gelukkige redding voor bij was, had zij door haar sluier als een vlag heen en weer te zwaaien de aan dacht van de kampbewoners weten te trekken, met het gevolg, dat weldra ka pitein Bjackworth en een der andere ST.-ANNALAND. Aan de veiling wer den deze week verhandeld: 425570 k.g. Eigenheimers, groote f 4.20—4.90; 3775 k.g. Stamboonen f 11.20—13.20; 2880 k.g. gewone Uien f 6; 200 k.g. Zilveruien f 12 73 k.g. Fruit f5; alles per 100 k.g. t POORTVLIET. Vorige week slaagde te 's-Gravenhaige voor examen Coupeuse onze vroegere dorpsgenoote mej. J. M. v. d. Weele Gd., leerlinge der Eerw. Zus ters te Zierikzee. VERSCHILLENDE BERIGHTEN AardappoUn op bon 33 roiorvo Gedurende het tijdvak van Maandag 25 Augustus tot en met Zaterdag 30 Augustus geeft de met „33 reserve" ge merkte bon van de bonkaart diversen recht op het koopen van 3 k.g. aard appelen. jj j Engtlsche luchtaanvallen Vrijdagnacht hebben slechts enkele En gelsche vliegtuigen boven ons land ge vlogen. Door bommen werd aan 2 fivoon- huizen glasschade teweeggebracht. Een visschersboot werd in volle zee door een Engelsche vliegtuig aangeval len; de boot is binnengaats gesleept met de lijken van den visscher en zijn zoon aan boord, die door bomsplinters gedood waren. Vargif in hat meal Het is te Haeften de gewoonte», dat de landbouwers, die over het zelf! verbouwde graan voor hun dagelijksch brood mogen beschikken, iederen dag een hoeveelheid meel voor dat brood aan hun bakker geven. Deze week gebeurde het, dat een landbouwer in plaats van het broodmeel en zakje vergift, hemi verstrekt om aardappelen te bespuiten, aan den bakker gaf. De bakker merkte wel de vergissing doch er schijnt tochi een hoeveelheid vergif door het brood gekomen te zijn. Bij degenen, die hun brood hebben genuttigd, werden verschijnselen van on passelijkheid geconstateerd. Eenige buurt bewoners moesten zich onder behandeling van een dokter stellen. Noodlottige ge volgen heeft deze vergissing gelukkig niet gehad. Moord t« Delft In den nacht van 14 op 15 Augustus is te Delft een moord gepleegd, waar van de 19-jarige -H. de M. het slachtoffer, is geworden. Op 14 Augustus heeft hij de ouderlijke woning verlaten en zou zich begeven naar zijn verloofde, waar hij niet is aangekomen. Vrijdagavond om streeks 8 fciur werd zijn lijk in den vijver van het Agnetapark door een jongen gevonden. Het slachtoffer stond bekend als een, levenslustig jongmensch en was vroeger matroos bij de marine. De polit.e is tot de conclusie gekomen,, dat hij binnenshuis onverhoeds is neer geslagen. Hij had een open wond aan het hoofd ter hoogte van de linkerslaap! en een bloeding in het oor. Tengevolge van den slag had hij het bewustzijn ver loren. Daarna zijn beide beenen gebon- DE HONDERDDUIZEND IS ER Honderdduizend gulden liggen op hun bestemming té wachten. Hon derdduizend gulden zullen goed worden besteed. Want deze honderdduizend gul den zijn bijeen gebracht voor de Nederlandsihe ambulance, die straks naar het Oostfront gaat vertrekken. Toen enkele weken geleden hef gironummer van de ambulance be kend werd gemaakt, stroomden al heel spoedig de giften binnen en nog dagelijks worden overschrijvin gen gemaakt. Want men moet niet denken, dat men er met deze eerste honderd- duizend gulden is. Er is veel geld noodig om een dergelijke hulp-ex peditie uit te rusten. Immers, het beste is nog maar net goed genoeg en hoe beter beslagen men ten ijs komt, hoe beter en intensiever daar straks kan worden gearbeid ,om de lijdende menschheid te helpen. Honderdduizend gulden is een groote som gelds, doch wanneer wij denken aan al het leed, dat ginds in de Sowjet-Un;e wordt geleden, dan zullen wij moeten toe geven, dat er veel en veel meer noodig is dan honderdduizend gul den. Daarom wordt thans, nu deze mijlpaal is bereikt, met onvermin derde kracht voortgegaan. Latende Nederlanders, die nog niet in hun beurs heb'ben getast, een voorbeeld nemen aan de gevers van deze eer- te honderdduizend gulden. De Ne- dc-rlandsche ambulance wacht ook op hun bijdragen. Doe wat anderen reeds deden. Stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt' missen, op giro-rekening: 87600 Nederlandache ambulance, Konin ginnegracht 22, 's-Gravenhage. den. Teneinde het bloed te stelpen, heeft men kleeding over het hoofd gebonden, vervolgens de handen over de borst ge legd en een jutezak tot aan het middel over het hoofd getrokken. Om den hals was een steen gebonden. Het lijk is langs de spoorbaan naar den vijver ver- voerd. 1 De commissaris van politie te Delft verzoekt, als verdacht van dezen moord, opsporing, aanhouding en voorgeleiding van Jan van Blerkom, zich ook noemen de Jan Verhagen, geboren te Vlissingen op 2 Januari 1918, student te Delft en van Charles Courtney Hugenholtz, ge- j boren te Borculo op 23 Maart 1915, even eens student te Delft. In een hoekje van een schuur werd clandestien geslacht Aan hygiëne werd in de laatste plaats gedacht (jFoto Profllti piloten haar ter hulp waren gesneld Nu was de uitgang weer zorgvuldig dicht gemaakt en voor den ingang onder aan den berg waakte het machinegeweer dat reeds tot tweemaal toe zulke goede diensten had bewezen. Nauwelijks nadat de duisternis was in getreden, had Hla Ma Chood met de zij nen een uitval gewaagd, maar het mach tige wapen, dat onmiddellijk in werking was gesteld, had deze poging tot ont vluchten in de kiem gesmoord. Met de vliegtuigen was een groote hoe veelheid levensmiddelen meegekomen en het sprak dus vanzelf, dat redders en geredden zich aan een feestelijken maal tijd vereenigden. Been had zich met Irene Barloviusl naar Miss Ellen Boyard begeven en haar, de ontzettende belevenissen van de reeds lang dood gewaande Duitsche verteld. Irene heeft beloofd mijn vrouw te zul len worden, miss Ellen, zoo besloot hij het relaas. Wij komen het u als eerste vertellen! Hamilton, die er bij stond, wierp een snellen blik op de aangesprokene, maar miss Boyard wist zich uitstekend te be- heerschen. Geen spier in haar gelaat ver ried, wat er op dit oogenblik in haar omging, dat een blijde hoop, een innig gekoesterde wensch met een slag werd) vernietigd. Ik wensch u heel veel ge luk! zei ze met een lachje, waarvan het smartelijke karakter voor allen verbor gen bleef. U zult nog veel van het: leven mogen verwachten. Denkt u in Indië te blijven, mister Been? Voorloopig wel ja! Er zal hier nog heel wat te doen zijn. Als het vraagn stuk der bevloeiïng, waarvan prof. Floyd gewaagde, inderdaad oplosbaar blijkt, zullen wij trachten hier een nederzetting te vestigen voor de jongeren van Sidd- hab, die ziph aan Irene's leiding hebben toevertrouwd. Ik hoop dienaangaande zoo 1 spoedig mogelijk met de autoriteiten in onderhandeling te kunnen treden. Ik zou u willen adviseeren de zaak eerst eens met kolonel Austen te bespre ken, mengde Hamilton zich nu in het gesprek. Hij is de commandant van het regiment aan het Gainer meer. Als hiji zich er voor wil spannen, zal men u in Bombay zeker geen moeilijkheden in den weg leggen. Maar ik zeg u vooruit: het zal niet meevallen om met den kolonel te onderhandelen. Kolonel Austen? vroeg Blackworth, die zich juist bij het gezelschap voegde. Die komt vannacht nog met zijn mannetjes hier aan om dat nest daar bin nen eens behoorlijk te zuiveren. Het dunkt mij een uitstekende gelegenheid om hem uw plannen voor te leggen. Helaas ken ik hem niet persoonlijk, anders zou ik daarbij graag mijn bemiddeling heb ben verleend. Irene was kennelijk ongerust. Wat zijn ze van plan met die menschen te doen? Toch geen gewapende overval? Het zijn geen misdadigers, kapitein VERKEER EN VERVOER Restitutie Motorr ijtuigenbelatting. Reeds is bekend gemaakt, dat houders van zestigdagenkaarten, wier rijvergun ning ingetrokken of niet verlengd werd, na afloop van den geldigheidsduur van de kaart restitutie van belasting kunnen krijgen over het aantal niet gebruikte dagen op de kaart. Thans heeft de waarnemend secretaris generaal van het departement van finan ciën aan den ANWB bericht, bereid te zijn ook, indien de rijvergunning tijdens den geldigheidsduur van de zestigdagen- kaart eenige maanden ingetrokken is ge weest, in ieder geval op zichzelf te be- oordeelen of er aanleiding is voor res titutie. Men wende zich daartoe tot ge noemden secretaris-generaal. Ook komt het voor, dat houders van zestigdagenkaarten weliswaar doorloo pend in het bezit van een rijvergunning zijn geweest, maar dat zij, omdat de toegewezen hoeveelheid benzine zeer ge ring was, tijdens den geldigheidsduur geen zestig dagen hebben kunnen rijden. In deze gevallen vindt de secretaris generaal geen termen om restitutie te verleenen. Blackworth, maar arme, verdwaasde men schen, slachtoffers van hun geloof, dat dat als godsdienstwaanzin kan worden aangemerkt. Blackworth haalde zijn schouders op. Ik heb mijn rapport met onze korte golfzender naar Bombay doorgegeven en van mijn chef de mededeeling ontvan- gan, dat kolonel Austen reeds onderweg is. Meer weet ik, tot mijn spijt, ook- niet. Ik zal wel eens met den kolonel! praten. Laten ze die oude menschen,, voorzoover zij dit leven wenschen voort te zetten, nu maar rustig in hun eigen omgeving laten. De anderen kunnen dan in de kolonie die wij hier zullen stich-* ten, worden opgenomen! Inderdaad een zeer edelmoedige ges te, miss Barlovius. Maar u mag vooral1 niet vergeten, dat hier misdaden zijn ge pleegd Goed, goed, laat men dan de schul- gen straffen. Hla Ma Chood met zijn ver trouwelingen mogen worden veroordeeld! Maar niet de anderen! Ik heb er niets over te zeggen. Praat u maar eens met kolonel Austen! De lanciers deden dienzelfden nachl hun intocht in het kamp. Aan het hoofd reed een lange, magere officier. Zijn* door de tropenzon gebruind' en gekerfd gezicht had een verbeten, ongenaakbaren trek. Slot volgt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2