ZIER1KZEESCHE KIEUWSBODE MAANDAG 25 AUGUSTUS 1941 m OPGENOI ZÏERIKZEESCHË COURANT DE KERN V Victorie ABONNEMENT Prijs: in Zierlkzeo f 1,60, elden f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen re»p. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt dagelijks, behalve Zondags. 1797 - 1889 Uitgare N.V. da Zierlbzeeacha Nlcnwfboda, Zierikiee, Schnith. B 94, Tel. 32 Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Red.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14729 ADVERTENTIES Priji: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Sue- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9.S0 our. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de Duitscne weermacht deelde Zaterdag mede: Aan het Oostelijke front blijven de operaties volgens de plannen verloopen. Aan de Zuidoostkust van Enge land brachten gevechtsvliegtuigen gisteren een koopvaardijschip van 1000 brt. tot zinken. In den afgeloopen nacht heeft het luchtwapen verscheidene vliegvel den op het Britsche eiland gebom bardeerd. Mijnvegers en patrouille vaartuigen schoten in het Kanaal twee Britsche bommenwerpers om laag. Bij een aanval van Duitsche ge vechtsvliegtuigen op de Britsche vlootbasis Alexamdrië, in den nacht van 21 op 22 Augustus, werden bomtreffers geplaatst op haven werken en bedrijven van verbruiks- artikelen. Er ontstonden groote branden. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen met geringe uitwer king laten vallen op verschillende plaatsen in West- en Zuidwest- Duitschland. Luchtdoelartillerie schoot een van de aanvallende bommenwerpers om laag. ODESSA STEEDS NAUWER INGESLOTEN door Duitsche- en Rumeensche trotpen Naar het hoofdkwartier van 't Duitsch- Roemeensche leger mededeelt is Odessa geheel en al nauw door de Duitsche en Roemeensche troepen ingesloten. Na zeer zware, deels uiterst bloedige gevechten werd de voornaamste tegenstand im open veld gebroken. Teneinde die stad tegen •eiken prijs te behouden en de overgaven uit te stellen werpt de vijand, aldus DNB in allerijl bijeengetrommelde een heden, bestaande uit mariniers, fabrieks arbeiders en chauffeurs in den strijd. Velen komen ongewapend aan het front. De verdedigingslinies van beton, waaraan tien jaar werd gewerkt zijn ineengestort. Alle versterkingen langs den Dnjepr be vinden zich in onze handen. Honderden kazematten, met kanonnen en mitrailleurs bewapend, werden veroverd. Duitsche eenheden infanterie drongen Vrijdag weer den ring van Odessa bin nen en veroverden belangrijke strategi sche punten. Twee stations aan de spoor lijn, die naar Odessa leidt en taai wer den verdedigd, zijn met het blanke wa pen bestormd. Van hier uit ondernamen Duitsche stoottroepen infanterie voor spoedige aanvallen op veldstellinigen. Een Roemeensch pantserregiment, dat reeds in Bessarabië schouder aan schouder met de Duitsche troepen had gestreden bood bij den aanval steun. Bij dezen aanval werd de sow jet-verdedigingsgordel op een belangrijke plaats ingedrukt. Onder brandende zonnehitte strijden nu de Duit sche en Roemeensche formaties verder, geleidelijk dringen ze dichter tot Odessa door. DE BRUGGEHOOFDEN OVER DEN DNJEPR Ttjorkassy, tan Z O. ven Kiew veroverd De met succes bekroonde slag bij G o- m el heeft, volgens DNB een gunstige uitwerking op de verdere Duitsche ope raties in dezen sector. Een snelle Duit sche divisie heeft de resten der Sowjet- formaties achtervolgd' en weer duizend man gevangen genomen. Bovendien vie len vele pantserwagens, 35 stukken ge schut en 50 vliegtuigen den Duitschers in handen. Bij de gevangenen waren er, die vrouwenkleeding droegen. De zuive ring van het gebied wordt met succes voortgezet. De strijd om de enkele bruggehoofden aan den Dnjepr, welke de Sowjet- mannen nog bezet houden, is in vollen gang. Deze hebben hun veldstelliingen door het ingraven van de zwaarste pantsers versterkt. Op verscheidene plaatsen is het den Duitschen soldaten gelukt, door deze stellingen heen te breken en ver der op te rukken, In de aan de Dnjepr gelegen stad Ts j erk assy hadden de tegenstanders zich in de huizen gebarri cadeerd. In hardnekkige straatgevechten braken Duitsche infanteristen snel het verzet. De stad werd genomen. Met steun van de genie staken Duitsche sol daten toen over naar een in den Dnjepr gelegen eiland en ontruktèn zij den vij and ook dit steunpunt. Daarbij werd een geheel Sowj et-batalj on vernietigd. In het gebied, waar de Pripet in iden Dnjepr uitmondt, ontmoetten Duitsche troepen in onvermoeide achtervolging vluchtende troependeelen, die op het sta tion van een groote plaats in den trein zouden stappen. Duitsche artillerie nam het onder vuur' waarbij de tegenpartij zware verliezen leed. Daarop werd die plaats stormenderhand door de infanterie genomen. DE TOESTAND IN IRAN nadert de cri«i« De berichten, welke Zaterdag uit An kara te Berlijn zijn binnengekomen, doen vooral uitkomen, dat de toestand in en om Iran de crisis nabij is. Tot deze gevolgtrekking heeft 'ook het bezoek, dat de Irakeesche gezant te Ankara bij den Turkschen minister van buitenlandsche zaken Saradjogloe heeft afgelegd, bijge dragen. Over het besprokene is mem in politieke kringen te Berlijn niet tot in alle bijzonderheden op de hoogte, zoodat het moeilijk is definitief conclusies te trekken. Het valt echter niet te ontkennen, dat in Ankara zich de stemming tegen En geland en de Sowj et-unie verscherpt, ter wijl men kan zeggen, dat deze stemming zich in het bijzonder tegen Engeland richt Dit komt ook in de Turksche pers van de laatste dagen tot uiting, deelt de Berlijnsche corresp. van de N.R.C. mede. De meldingen, volgens welke Iran aan Turkije om hulp heeft gevraagd, in ge val de Engelschen en Sowjets Iran bin- nenmarcheeren, kon men niet bevestigen, maar men voegde er aan toe, dat er verschillende feiten zijn, welke pleitten voor de juistheid van deze berichten. De gezant van Iran, Mohammed Sja- jeste heeft Vrijdag een onderhoud gehad met den Amerikaamschen minister van buitenlandsche zaken Cordell Huil. Na afloop van de bespreking verklaarde da gezant aan de journalisten, dat Iran zich zal verzetten tegen eiken aanval, van welke zijde die ook moge komen. Iran zal strijden tegen elke mogendheid, zelfs wanneer zijn kansen slechts 1 op 10 zouden zijn. Itallaansch weermachtsbericht Succesrijke luchtactie bij Tobroek In zijn weermach'tsbericht no. 445 maakt he Itafiaansche opperbevel bekend: Op de zegevierende actie van de lucht macht tegen vijandelijke vlooteenheden en tegen doelen van de vesting Tobroek', waarvan melding gemaakt is in het weer machtsbericht van Vrijdag en waaraan formaties Italiaansche jachtvliegtuigen hebben deelgenomen, zijn nieuwe schitte rende successen van Duitsche jagers ge volgd, die in luchtgevechten nog tien andere Britsche vliegtuigen hebben neer gehaald. Engelsche vliegtuigen ondernamen aan vallen op de steden Tripolis en Dernai zonder resultaat van beteekenis. Te Bar- dia heeft ons luchtdoelgeschut twee vij andelijke bommenwerpers neergehaald, i In Oost-Afrika levendige activiteit van de artillerie en gevechtshandelingen, die verliepen in het voordeel van onze troe pen, in het verschillende sectoren van het front bij Gondar. De vijand werd overal afgeslagen en liet talrijke dooden op het slagveld achter. Er werden wapens en een groote hoeveelheid munitie buitge- maakt. i I .Lé] ACHTER DE SCHERMEN van dan Franschen ganaralan staf Voor ons ligt een verzameling docu menten. Foto-copieën van de authentieke teksten, van doorslagen en ontcijferde telegrammen. „Trés secret", zeer ge heim, is op de meeste dezer documen ten gestempeld en op het hoofd van verschillende brieven staat te lezen: Mi nisterie van oorlog, oorlogskabinet of generale staf. De onderteekeningen be staan uit bekende namen: Reynaud, Wey- gand en Vuillemin. Het js, of bij het lezen van deze stukken nogmaals het scherm werd opgehaald, dat dichtviel na het einde van een drama, waarvan wij de opvoering niet alleen hebben bijge woond, doch waarin ook wij een korte, maar tragische rol hebben gespeeld. Bij het doorlezen van deze documen ten, die gevonden waren op het station van het kleine Fransche stadje La Cha- rité, achtergelaten door de in paniek vluchtende Fransche troepen, worden de dramatische dagen van het veelbewogen jaar 1940 niet alleen opnieuw beleefd, maar wij zien tevens het sinistere spel achter de schermen; wij zien de duis tere machten, die het web sponnen aan gene zijde van het oorlogsfront en wij zien hoe Frankrijk's ineenstorting zich onafwendbaar voltrekken moest. Deze zeventig documenten houden, behalve een felle beschuldiging tegen de Engelsdhe trouweloosheid, het verhaal van den eigen oorlog, waarin wij door het drijven der geallieerden werden meegesleurd, i Reeds in de besprekingen tussehen de Engelsche en Fransche generale staven, welke in het voorjaar; van 1939 hadden plaatsgevonden, was de. beteekenis van het Belgische en Nederïandsohe staats- gebied als uitgangsbasis voor een offen sief tegen Duitschland vastgelegd. Bij het uitbreken van den oorlog neemt ge neraal Gamelin deze gedachte onmiddel lijk weer op. In een brief aan den Franschen minister-president schrijft hij: „Het bicrmenmarcheeren in België zou het geheele voordeel van deBelgische vlieg tuigbases aan onze zijde brengen en den oorlog van de Fransche grenzen ver wijderd houden, in het bijzonder van onze noordelijke provinciën. Bovendien zou een offensieve actie tegen Duitsch land van het Belgische- of beter nog van het Nederlandsche gebied uit, een heel wat gunstiger terrein en minder sterke vestingwerken ontmoeten". Later zijn het diplomatieke voorberei dingen ter ontvouwing van een militaire actie in den Balkan, dan wel vernieti ging van Sowjet-Ruslands olieproductie in het Kaukasusgebied. _die meer op den voorgrond treden. Vervolgens is Scan dinavië aan de beurt. Afsnijding van de Zweedsche ertsvoorziening aan Duitsch land en bezetting van de Noorsche ha vens is het leidende idee, dat de poli tiek der geallieerden in Scandinavië be- heerscht en ten slotte wordt na het mislukken van deze pogingen opnieuw aangestuurd op den oorlog in het Westen door een offensief, gericht op het hart van het Duitsche Rijk. Bij al deze plan nen en voorbereidingen blijkt duidelijk het verschil tussehen de Fransche en Engelsche opvattingen inzake den ,te voeren oorlog. Het zijn de Franschen, t die telkens opnieuw met élan het tempo opdrijven, die aandringen op een forsch toetasten, het inzetten van alle beschik- bare strijdkrachten, terwijl de Britsche leiding wel de algemeene plannen on- 1 derschrijft, doch huiverig blijft al te waardevolle deelen van haar militaire krachten in de waagschaal te stellen. 1 W'JZIGING van VERMOGENS, en VERDEDIGINGSBELASTING Een tarief van 5 pro mille In het Zaterdag verschenen Verorde ningenblad is gepubliceerd- een besluit van de secretarissen-geneTaal van die de partementen van financiën en van bin- nienlandsche zaken betreffende de ver mogensbelasting en de verdedigingsbe- lasting I. I1 i Dit besluit behelst een wijziging in het belastingjaar, een wijziging van het ta rief der belasting en voorts bepalingen betreffende den aftrek voor ongehuwden, gehuwden en voor kinderen. Zooals bekend, liep het belastingjaar vroeger van Mei tot Mei. Het is de be doeling, met ingang van 1 Januari 1942 het belastingjaar te laten 'loopen van Jan. tot Jan. Daarom is in het onderhavige besluit een overgangstijdvak van acht maanden vastgesteld en wel van 1 Mei tot en met 31 December 1941. I Wat het tarief betreft is het volgende op te merken: vroeger was van kracht de vermogens- en verdediigingsbelaistmg I, waarbij vbor verschillende plaatsen in ons land verschillende opcenten werden geheven voor de provincie, voor de ge meente en voor het gemeentefonds. Dit oude tarief is nu vervangen door één tarief, zonder opcenten, dat geldt voor het geheele land. De belasting be draagt thans vijf gulden voor elk geheel bedrag van duizend gulden, dat in het zuiver vermogen is begrepen, j Ten aamzien van binnen het rijk wo nende natuurlijke personen, wordt het zuiver vermogen echter verminderd voor ongehuwden met f7500, voor gehuwden met f15,000 en voor ieder kind, waar voor de belastingplichtige aanspraak heeft op kinderaftrek, met f7500. Dit besluit is Zaterdag in werking ge treden met terugwerkende kracht tot 1 Mei V Victorie - Duitschland wint voor Europa op alle fronten 25 vrachtschepen vernietigd Het opperbevel der weermacht maakte in een extra-bericht bekend: Onderzeeërs en oorlogsschepen, die in overzeesche wateren ope- reeren, melden de vernietiging van in totaal 25 vijandelijke vrachtboo ten van te zamen 148,200 brt. Hier van hebben de duikbooten alleen •bij een achtervolging van verschei dene dagen en na zwaren strijd uit een konvooi, dat van Engeland naar Gibraltar voer, 21 vrachtboo t-en van in totaal 122,000 brt. wegge schoten. Bovendien hebben zij van de escorteerende strijdkrachten een torpedojager der Afridi-klasse, een korvet en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. Slechts acht schepen van dit krachtig beveiligd konvooi slaagden er in, te ontko men in de Portugeesche territori ale wateren. Van bevoegde Finsche zijde wordt medegedeeld, dat d,e Sowj et-Russische stad Kakisalmi (K e x h o 1 m) aan den Westelijken oever van het Ladogameer, die de Finsche troepen 21 Augustus had den ingenomen, bijna geheel hebben ver woest. Het voornaamste deel van deze stad van 5000 zielen is uitgebrand. Slechts aan den rand van de stad is een deel der houten huizen blijven staan. De cellu- losefabriek van het Waldhof-concern kon den de Sowjetmannen blijkbaar niet meer vernielen, zoodat het grootste deel van dit bedrijf behouden is gebleven. De Zwartezeehaven Odessa wordt steeds nauwer ingesloten Iran zal zich tegen iederen aanval krachtig verzetten Maatregelen betreffende de vor ming van prijzen aangekondigd Voorloopig nog geen benoeming van gemeenteraadslieden Organisatie van den productieslag in het gewest Zeeland YYVVVVYVVYVYV Y Y Y Y Y Y Y Y Y Duitschland wint voor Europa aan alle fronten l Y Y Y Y Y Y Y Y Y VYYYYYYYYYYYV Uit Minneapolis meldt United Press: In Noord- en Zuid Dakota en in Minne sota is een encephalitis-epide- m i e uitgebroken, waardoor tot dusverre 1500 personen werden getroffen; 132 personen zijn inmiddels gestorven. De epidemie heeft zich ook over de Cana- deesche grens verspreid. Voorts breidt zich een kinderverlammingsepidemie uit; tot dusverre worden 600 ziektegevallen gemeld. - ••-"•f v"v T Op da plaatsan, waar da bruggen aan hat Oostalijk front door de bolsjewisten zijn vernield, leggen de Duitsche pioniers In snel tempo nieuwe oever verbindingen, waarover de opmarsch zonder oponthoud kan worden voortgezet r (Orbli-Holland^ ff

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1