ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1941 OPOENOI ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 DE DUITSCHERS HEBBEN AAN HET OOSTFRONT HET INITIATIEF DE KERN YYYYYYYVYYYYY Y Y Y Y Y Y Y V V ictorie Y Y Y Y Y Y Y YYVYVYYYYYVYV ABONNEMENTi Prijs: in Zierlkzee f 1,60, elder* f 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 6 cents. Verschijnt dagelijks, behalve Zondags. Uitffare N,W dt Zierlkzee*cht Nieuwsbode, Zierlkzee, Scbuith. B|94, Tel, 32 Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Red.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14728 ADVERTENTIES Pry.: Ï3 cents pec regel, minimaal 88 cents. B1J contract speciale prijzen. Suc cesje» op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 'i morgens 9,30 uur, SOVJETS KUNNEN NERGENS DE OPRUKKENDE DUITSCHERS TEGENHOUDEN DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede Na een veldtocht van twee maan den in het Oosten staat de Duit sche weermacht met haar bonid- genoaten in ongebroken kracht diep in het vijandelijke land. Aan het geheele front zijn de operaties in vollen gang. In de Zuidelijke Oekraine worden de laatste steun punten van den vijand aan den Dnjepr stelselmatig en met zware verliezen voor den vijand bedwon gen. Ten Noord-Westen van Kiew trekt de vijand zich achter den Dnjepr terug. In het gebied ten Oosten van Gomel wordt de ach tervolging van den verslagen vij and voortgezet. Aan het front voor St. Petersburg en in Estland ruk ken onze troepen al strijdende op. Ook bij de aanvallen aan het Fin- sche front, aan weerszijden van het Ladogameer, wordt dagelijks terrein gewonnen. In een grootschen vernietigings slag heeft de Sowjetweermacht ver liezen geleden als men zich nauwe lijks kan voorstellen. Sedert het begin van den veldtocht zijn meer dan 1.250.000 gevangenen gemaakt. Circa 14.000 pantserwagens en 15.000 stukken geschut zijn buit gemaakt of vernietigd. De Sow- j et-luchtmacht heeft in totaal 11.250 vliegtuigen verloren. 5633 daarvan werden op den grond vernield, d,e rest werd in luchtgevechten en door luchtafweergeschut neerge schoten. Bovendien is reeds thans de grootste schade aan de vijande lijke oorlogvoering toegebracht do,or het wegvallen van belangrijke in dustrie- en grondstofgebieden. Aan de Britsche Oostkust heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht twee vijandelijke vrachtsche pen door bomtreffers beschadigd. Aan de Kanaalkust mislukten ook gisteren aanvalspogingen der Brit sche luchtmacht. Door jagers en afweergeschut werden 26, door ma- rine-arlillerie drie vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Een blok kadebreker der marine heeft voor de Atlantische kust een Britsoh gevechtsvliegtuig neergeschoten. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen treffers ge plaatst op twee lichte Britsche kruisers bij Sidi el Barani. Te To- broek zijn plaatsen, waar troepen en materiaal werden ontscheept, met bommen van elk kaliber be stookt. Drie Britsche jachtvliegtui gen werden in luchtgevechten neer geschoten. Overdag noch des nachts ver schenen vijandelijke vliegtuigen bo ven Duitsch gebied. Nftrvoiitftlt bij opperst* Sovjstlefding Uit de Duitsche weermachtsberichten van den laatsten tijd is, naar aam het D.N.B. in aanvulling op het weermachtjs- bericht wordt gemeld, duidelijk op te maken hoezeer het initiatief aan het Oostelijke front uitsluitend in handen der Duitsche militaire leiding ligt. Van alle deelem van het front worden dagelijks vorderingen gemeld, die on dubbelzinnig bewijzen hoe de Duitsche en verbonden troepen volgens een be paald plan de Sowjets van hun steun punten berooven. Zoo werden in den Zuidelijken sector de belangrijke havensteden Nikolajev en Cherson en de vesting Otsjakev genomen, welke laatste de monding van den Dnjepr in de Zwarte Zee beheerscht. Tege- lijkertijd werd op den linkervleugel van den Zuidelijken sector de Duitsche aan val via Korosten naar het Noord-Oosten voortgezet. In het middengedeelte van het enorme front heeft het doorslaande succes van den slag bij Gomel het bezit verzekerd van het belangrijke spoorweg- knooppunt Gomel. In den Noordelijken sector heeft de inneming der plaatsen Nowgorod, Kingi- sep en Narwa: voor den" uit het gebied tusschen Timen- en Peipusmeer naar het Noorden voortgezetten aanval op beide vleugels goede steunpunten opgeleverd. Na het tot stand komen der. verbinding tusschen de -ten Oosten en ten Westen van het Peipusmeer oprukkende Duitsche strijdkrachten in het gebied rondom Nar- wa, zal nu ook binnen afzienbaren tijd het overige gebied van Noor d-E s t- l.an d van de Sowjets bevrijd zijn. j In alle sectoren van het front gaan de Duitsche aanvallen voort, hoewel door terreinmoeilijkheden en hardnekkige ver- dediging het oprukken zeer wordt be moeilijkt. De Sowjets spannen telkens weer hun laatste krachten in om het onophoudelijke Duitsche opdringen nog tegen te houden. Dit is hun echter tot i nu toe nog op geen enkele plaats ge- lukt. Veeleer bestaat de indruk, dat zij vaak volkomen het overzicht over den toestand hebben verloren en dientenge- volge ook bij het nemen van tegen- maatregelen onzeker zijn geworden. Aan enkele deeien van het front werd ge constateerd, dat ter verdediging bijeen- getrommelde afdeelingen in den strijd worden gebracht, die bestonden uit de overblijfselen van verslagen Sowjetdivi- sies. Bovendien zijn ook reeds vaak re- I servetroepen en semi-militaire formaties hals over kop uit de naaste garnizoenen gehaald en in den strijd geworpen. Alle maatregelen waren echter vergeefsch en beteekenden ten laatste een verhoogd risico voor de Sow jetleiding, die zich niet meer weet vrij te maken van den greep, waarin de Duitsche weermacht haar gevat houdt. Hoe groot de nervositeit van de opperste S o w j e t-1 e i d i n g reeds is blijkt bijvoorbeeld uit de oproeping van maarschalk "Worosjilow, waarbij iedere Sowjet-hurger der stad Peters burg als franc-tireur tot verdediging der stad wordt verplicht. Daaruit kan de gevolgtrekking worden gemaakt, dat de opperbevelhebber van den Noordelijken S o wj et-vleugel reeds zelf zijn voor naamste steunpunt Petersburg buitenge woon in gevaar gebracht ziet. Terwijl de Sowjet-leiding het tot nu toe, buiten de verdediging van het front, nauwe lijks nog tot een tegenwerkende operatie tegen de onophoudelijk voortrukkende Duitsche legers heeft gebracht, kan dui delijk worden nagegaan, hoe de Duit sche troepen naar den wensch der Duit sche leiding telkens weder vorderingen hebben weten te foroeeren, waarvan de eene op de andere teruggrijpt.- Zoo scheppen de thans aat den gang zijnde aanvallen weder dejj|fcgelijkheid voor nieuwe operaties ia cjrooten stijl -en ver kleinen zij van dag tot dag de be wegingsvrijheid der Sowjettroepen en haar leiding. OM DE BRUGGEHOOFDEN AAN DEN DJNEPR De strijd om de bruggehoofden aan den Dnjepr, welke nog Ln het bezit van de Sowj et-Russen zijn, werd Donderdag met nieuw succes voortgezet. Zooals reeds den dag tevoren gebruikten zij ook Don derdag pantserwagens om den DuLtschen aanval te keeren. In een hevige botsing van pantserwagens en bij felle gevechten- leden de Sowj et-mannen -de nederlaag; ze werden met zware verliezen afgesla gen. In een sector wierpen ze hun land storm in den strijd. Na hardnekkige ge vechten van man tegen man, waarin af zonderlijke Sowjetgroepen werden om singeld, was het slagveld overdekt met gesneuvelde Sowj et-Russen. Bovendien vielen opnieuw 5000 gevangenen in Duit sche handen, nadat reeds Woensdag 2000 hunner waren gevangen genomen, als mede 115 stukken geschut en 14 pantser wagens vernietigd of buitgemaakt. Tij dens de gelukkige gevechten, waaraan ook formaties van een Italiaansche divi sie deelnamen, werden twee Sowj et-vlieg tuigen door -eenheden van- het Duitsche leger en drie door Italiaansche troepen neergeschoten, BIJ GOMEL SNEUVELDEN DUIZENDEN SOVJETSOLDATEN BERLIJN, 22 Aug. (D.N.B.) Op een heu vel in het gebied van Gomel, waarom op 20 Augustus hevig was gevochten, hebben Duitsche soldaten duizenden ge sneuvelde Sowj et-soldaten gevonden1. De meesten lagen nog, zooals zij door het Duitsche vuur waren neergemaaid, de overige lijken waren in reusachtige kuilen achter den heuvel geworpen. De Sowjet- korporaal Korolev uit Irkoetsk, die als eenige uit de bolsjewistische regimenten ongedeerd in Duitsche gevangenschap is geraakt, -deed mededeelingen over de wijze, waarop de Sowjets in een zoo beperkt gebied zoo onwaarschijnlijk groote verliezen konden lijden. De hoo- gere politieke commissarissen, aldus ver telde hij, lieten een bewakingsgarde der communistische partij aanrukken. Deze Komsomolisten, -die met de Gpoe nauwe betrekkingen onderhouden-, gingen achter onzen rug .met machinegeweren in stel ling en hielden ons zoo in bedwang. Sol daten, -die zich onder het vernietigende vuur der Duitsche infanterie wilden over geven, werden in den rug doodgeschoten Wie wilde terugtrekken en trachtte door de Komsomollinie te breken, werd door de communistische partijfunctionarissen tegen den muur igezet. De Sow jetsoldaten konden niet anders doen dan schieten, tot zij 'of door de Duitschers of door de kogels der partijfunctionarissen wer den getroffen. DRUK OP IRAN door Engoland en de Sovjst-Unift Die „Nya Dagligt Allehanda" te Stock holm publiceert een bericht van United Press uit Londen, volgens hetwelk Londen het antwoord der Iraansche regeering op de stappen van Enge land en de Sovjetunie onbevredigend acht. Bij het mondelinge antwoord dat den diplomatieken vertegenwooidï- gers van Engeland en de Sovjetunie te Teheran werd gegeven, liet men -door schemeren dat een uitvoerige, schrifte lijke nota zou volgen. Naar United Press uit Londen meldt, zou de kwestie Iran tijdens de ontmoe-l ting tusschen Roosevelt en Churchill op de)i Atlantischen Oceaan uitvoerig be sproken. Roosevelt zou volledig begrip aan den dag gelegd hebben voor het Britsche' standpunt, dat Iran „van de Duttschers gezuiverd moet worden". Het Japansche blad „Tokio Nitsji-Nitsji" schrijft het volgende over de kwestie. Iran: Ingeval Iran de eischen van En-i geland en de Sovjetunie zou aanvaar-) den, zou het land afdalen tot de positie van mandaatsgebied van deze beide mo gendheden. Engeland en de Sovjetunie verlangen op onbeperkte schaal mogelijk heden voor het vervoer van oorlogsma teriaal door Iran, daar het zeer moeilijk) en bijna onmogelijk is gebleken, voldoen de materiaal over Siberië naar het Wes- ten te vervoeren. In verband met den door Engeland en de Sovjetunie gestelden eisch, dat de regeering van Iran de Duitsche burgers het land zal uitzetten, meldt de Londen- sche correspondent van de „New York; Times" het volgende: In de Britsche hooftstad is men van meening, dat Iran dezen eisch van de hand zal wijzen en dat derhalve een op- marsch zal volgen. In werkelijkheid, zoo meldt de Amerikaansche journalist, wen- i schen de Britten en Sovjets deze weige ring van Iran in den grond van hun hart, teneinde het land van den Sjah) onder hun controle te brengen. Itallaanschweermachtsberlcht Drl« Engftlschft oorlogstchftpan gfttroffftn Het 444ste communiqué van het Itali aansche hoofdkwartier luidt Onze afdeelingen jagers hebben in scheervlucht het vliegveld Half ar op Malta aangevallen en met succes op het veld staande vliegtuigen en batterijen af weergeschut met machinegeweervuur be stookt. Eenige vijandelijke vliegtuigen geraakten In brand, andere werden zwaar beschadigd. In Noord-Afrika hebben Engelsche vliegtuigen opnieuw een aanval gedaan op Benghasi. Er zijn- geen slachtoffers en -er .is geen -schade veroorzaakt. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. In verschillende sectoren van het front van Tobroek bedrijvigheid van onze ar tillerie, die Engelsche troepen- en auto concentraties met succes onder vuur nam Duitsche vliegtuigen hebben ten Noord- Oosten van Sidi el Barani een vijandelijk vlooteskader aangevallen. Zij troffen twee lichte kruisers -en bombardeerden in ver scheidene golven de haven, troepenkam pen en opslagplaatsen van materiaal te Tobroek. Bij luchtgevechten hebben Duit sche jagers een Curtiss en twee Hurri canes neergeschoten. In den sector Cyrenaica—Sahara heb ben Italiaansche vliegtuigen tijdens een gewapende verkenningsvlucht .vijande lijke gemotoriseerde afdeelingen met bom men en machinegeweervuur bestookt. In Oost-Afrika hebben systematische vijandelijke luchtaanvallen op Gondar en andere' steunpunten slechte geringe schade veroorzaakt. Onze vooruitgescho ven posten hebben vijandelijke afdeelin gen verstrooid en hun eenige verliezen toegebracht. Italiaansche vliegtuigen hebben haven werken en schepen te Famagosta op Cy prus gebombardeerd. Zij troffen depots, een stoomschip en een kleiner schip,'dat is gezonken. In het Oosten der Middel lands che Zee hebben onze vliegtuigen Britsche oorlogsschepen aangevallen en een torpedobootj ager van het Keith-type getorpedeerd. De jager bleef met slagzij liggen. SANEERING ZIEKENFONDSEN Medisch* zorg voor dft arbeider* Op 1 November zal er een radicale omwenteling in het ziekenfondswezen en de medische verzorging van een groot deel der arbeidende bevolking van Ne derland tot stand gekomen moeten zijn. Een algeheele saneering van alle zie kenfondsen zal, naar uit de Zaterdag 1.1. gepubliceerde Verordening no. 160 blijkt, voltooid moeten zijn. Alle werknemers, die onder de Ziekte wet vallen, moeten per dien datum bij een ziekenfonds zijn aangesloten en ver schillende daarmee samenhangende kwes ties moeten worden geregeld, als daar zijn de vaststelling der premie voor de verzekerden en hun gezinsleden, even tueel© likwideering van particuliere ver zekeringen, de verhouding tot de zi-e- kenverplegingsvereenigingen, de normen der uitkeeringen, welke een „algemeen" ziekenfonds zal mogen doen en nog meer. Iedere werknemer, die onder de be palingen van de Ziektewet valt, dat wil dus zeggen, ieder die minder dan 3000 gulden 's jaars verdient, wordt verplicht zich bjj een ziekenfonds aan te sluiten. De premie is afhankelijk, zooals de Ver ordening het uitdrukt, van den omvang der voorziening, hetgeen dus wil zeg gen, dat hier alle waar naar zijn geld wordt betaald. Dit geldt evenwel slechts voor den werknemer zelf. Voor zijn ge zinsleden moet de premie worden uit gedrukt in een vast percentage van het loon. - .iJSIJ DE NIVELLEERINGSBIJSLAG Omvang der heffing De heffing bedraagt 41/2' ten honderd van het loon en is verschuldigd door, den werkgever. Met toestemming van de door den secretaris-generaal van het de partement van Sociale Zaken aangewezen instantie (College van Rijksbemiddelaars) mag de werkgever op het loon van den werknemer een bedrag van 11/2' ten hon derd inhouden. De voorwaarden, waar onder deze gedeeltelijke afwenteling mag geschieden, zijn nog niet bekend. Heeft zulk een afwenteling plaats, dan mogen de Loonbelasting en de Inkomstenbelas ting slechts worden geheven over net bedrag, dat na de inhouding van de ver eveningsbelasting van het loon overblijft. Het Besluit op de Vereveningsheffing 1941 noemt verder verschillende geval len, waarin ide heffing niet wordt toe gepast. Voor de huisvrouw is o.a. van belang, dat de heffing niet geheven wordt over de belooningen, welke worden ge noten uitsluitend of nagenoeg uitsluitend wegens het verrichten van huiselijke dien sten in de huishouding van private per sonen. Andere gevallen zijn b.v. die, waarin loon wordt genoten met een aanspraak op pensioen (de regeling betreffende ouderdoms- of invaliditeitspensioen moet dan aan bepaalde voorwaarden voldoen); belooningen, welke als commissaris (na tuurlijke personen) van een vennootschap, Het initiatief aan het Oostelijk front is in Duitsche handen Hevige strijd om de bruggehoofden aan den Dnjepr. Druk op Iran door Engeland en de Sovjet-Unie uitgeoefend Het aardappelranteoen wordt weer op 3 kg. per week gebracht Met ontginning van den N.-Oost- Polder wordt spoedig begonnen Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag): zon onder 20.49. Morgen (Zondag) zon op 6.37'; zon onder 20.48. Maandag zon op 6.38 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 21.00, op 8.37. Eerste kwartier Vrijdag 29 Augustus. Volle maan Vrijdag 5 Sept. Laatste kwartier Zater dag 13 Sept. Y Y Duitschland wint voor Europa aan alle fronten! Y Y vereeniging of andere rechtspersoon wor den genoten (commissarissen hierbedoeld zijn de personen, die onder welken naam ook belast zijn met het toezicht op het bestuur, ongeacht of zij bijkomstig ook aan de bestuurstaak deelnemen). Ten slotte wordt nog opgemerkt, dat het „loon" dat de grondslag is voor de heffing, wordt opgevat en berekend volgens de artikelen 4, 5 en 6 van het Besluit op de Loonbelasting 1940. (Hbl.) BONAANWIJZINGEN 24 30 Augustus De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat thans zijn aangewezen de onderstaande bonnen, welke in de week van 24 Augustus tot en met 30 Agustus a.s., recht geven op de daarachter ver melde rantsoenen 32—4 brood, 4 rantsoenen, 32 brood, 1 rantsoen (brood of gebak); 32 bloem, 1/2 rantsoen bloem, brood of gebak; 32 vleesch, 1/2 rantsoen, 32 vleeschwaren, 1 rantsoen (vleesch of vleeschwaren) 32 kaas, 100 gram kaas; 32 melk T, 13/4 liter melk. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de bonnen 30, 31 en 32 voor kaas geldig blijven tot en met 6 September a.s. De bonnen, welke van 24 Augustus 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 23 Augustus 1941 worden gebruikt Zooals bekend is 't koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag niet geoorloofd. De volgende bonnen zijn na Zaterdag 23 Augustus niet meer geldig: 31 brood, brood of gebak31 vleesch, 31 vleeschwaren (vleesch of vleeschwa ren; 31 bloem, bloem; 31 melk I, melk; 29 en 30 reserve aardappelen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1