ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1941 abonnement OPGEMOI ZIERIKZEESCHE COURANT advertenties DUITSCHE EN RUMEENSCHE TROEPEN AAN DE ZWARTE ZEE DE KERN V V ictorie PrlJ»in Zierikze# f 1,60, «Idew t 1,90 per kwartaal. Weekabonnementen re«p, 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 1797 - 1889 UitgaveN.V. da Zierikueicha Nianwibode, Zierikiee, Schnith. B 94Tel. 32 Postgiro' 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Red.: M. J. Kosten, Zierikzee 97STE JAARGANG No. 14721 Prijs: 23 cents per regel, minimaal 88 cents, BIJ contract speciale prijzen. Suc cesje* op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents, Inzending tot 's morgens 9.80 nut ODESSA DOOR RUMEENSCHE TROEPEN OMSINGELD HET ERTSGEBiED VAN KRYWOI ROG VEROVERD DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Donderdag be kend In de Oekraïne is bij de ver dere rustelooze achtervolging door Duitsche en Roemeensche troepen de kust van de Zwarte Zee tus- sehen Odessa en de monding van de Boeg bereikt. Ook aan de rest van het front ontwikkelen zich de operaties volgens de plannen. Het luchtwapen heeft gisteren zware slagen toegebracht aan de voor de vlucht der Sowjettroepen in gereedheid gehouden transport schepen in het kustgebied van Odessa en Nikolajew. Het heeft 2 transportschepen van tezamen 14.000 ton inhoud vernield en nog vijf groote schepen zwaar bescha digd. Aan de Britsche Oostkust hebben gisteren vliegtuigen, die gestart wa ren voor gewapende verkenningen, in scheervluchten bomtreffers ge plaatst ,op een staalfabriek ten Zui den van Whitby en op ravitaillee- ringsbedrijven in de stad Sunder land, Marine-artillerie heeft twee, een patrouilleboot één Britsch ge vechtsvliegtuig neergeschoten. In Noord-Afrika hebben gevechts vliegtuigen groote deelen van een Britsch munitiedepot bij Tobroek vernield. Aan het Suezkanaal heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht Britsche luchtsteunpunten aangevallen. Gevechtshandelingen van den vij and boven Rijksgebieed zijn over dag noch '-s nachts voorgekomen. ROOSEVELT EN CHURCHILL HIELDEN EEN SAMENKOMST Overeenstemming over een gemeenschappelijk programma Naar Het Witte Huis officieel heeft medegedeeld, zijn Roosevelt en Chur chill het bij een geheime samenkomst in volle zee eens geworden over een „gemeenschappelijke verklaring omtrent het oorlogsdoel". De officieele verklaring van het Witte Huis vermeldt, dat Churchill en Roosevelt overeenstemming hebben bereikt over een uit acht punten bestaand gemeenschap pelijk programma en dat aan de bespre kingen de vooraanstaande militairen heb ben deelgenomen. Zij hebben het geheele vraagstuk bestudeerd van de levering van oorlogsmaterieel aan landen, die ac tief „tegen den aanval verzet bieden", o.a. ook het vraagstuk der leveranties aan de Sowjet-Unie. De United Press meldt, dat Lord Beaverbrook zich bevond onder de per sonen die Churchill vergezelden. Hij zal naar Washington reizen om verdere bij zonderheden te bespreken. In de verklaring wordt verder gezegd, dat gesproken is over maatregelen, die beide landen zullen nemen om hun eigen veiligheid te waarborgen. De United Press verneemt voorts, dal Roosevelt en Chur- chil „verscheidene conferenties" hebben gevoerd. Naar Associated Press meldt, beteekent de gemeenschappelijke verklaring de meest concrete uiteenzetting over de oorlogsdoelen, welke tot dusverre van Britsche zijde is gegeven, waarvan het belangrijkste is, dat de afzonderlijke sta ten, economisch samenwerken, voorzoo- ver zij vredelievend zijn. Het hoogtepunt der oorlogsdoelen wordt gevormd doior de ontwapening van de as-mogendheden. Voorts verklaren Roosevelt en Churchill, van meening te zijn, dat na de „defini tieve vernietiging der nazi-tyrannie" de ontwapening van de „agressieve" landen van belang is, bij gelijktijdige inrichting van een uitgebreider en permanent stel sel van algemeene veiligheid. V Victorie - Duitschland wint voor Europa op alle fronten Tegen den1 avodd van gisteren, zij'n de twee volgende -extra-be richten uitgegeven van ihlet opper bevel van de Duitsche Weermacht: Het eerste dieelt mede: Onder den druk der Duitsche, Roe* meensch, Hongaarsdhe on Italiaan* sehe afdeelingen, die den vijand Zonder ophouden achtervolgend, tus- schen Dnjestr en Djnjepr naar het Zuiden oprukken, staat de verdedi ging der Westelijke 0>elkraiine door de Sovjetweermacht op het punt, geheel ineen te storten. Odessa is door Roemeensche troe. pen omsingeld. Nikoïajev is door Duits ch-Hongaars che afdeelimgen aan West en Oostzijde ingesloten. Ten Wiesten van de Boeg gaahi sterke vijandelijke afdeelimgen haar vernietiging tegemoet. In het tweedie Wordt medege deeld: Bij1 den opmarseh naar den be nedenloop van- den Dnjepr hebben Diuitsche gemotoriseerde eenheden, het ertsgebied van Krywoi Rog ver overd. Dit gebied bracht jaarlijks meer dan 19 maïlioon, ton ijzererts van1 zeer goede kwaliteit op. De Sovj©t*Unie hèeft daardoor toeer dan 61 procent van haar ge heele ertsproductie verloren en, een verlies van zeer groote beteekenis op het gebied der oorlogsproductie geleden. Majoor Attla# doat mtcUdtaling van da samenkomst In een radiorede heeft majoor Attlee pmtrent de ontmoeting tusschen Roosevelt en Churchill op open zee medegedeeld, dat Roosevelt en Churchill een gemeen schappelijke verklaring hebben afgelegd, volgens welke de Vereenigde Staten en Engeland geen territoriale veranderingen wenschen. Deze moeten overigens, zoo gaat de verklaring verder, slechts op wensch der betrokken volken tot stand komen. De verklaring spreekt verder, meldt het D.N.B., van „economische samen werking van de volken", alsmede van èen volledige „ontwapening van alle volken". Ofschoon gezegd wordt, dat alle vol ken den hun aangenomen regeeringsvorm zelf moeten kiezen, komen Roosevelt en Churchill op voor een vernietiging van den nationaal-socialistisohen regeerings vorm, met de bewering, dat dit de voor waarde is voor een vrede in veiligheid. Duff Cooper verklaarde, naar de United Press uit Washington verneemt, na een bespreking met minister Huil, dat Enge land den dringenden wensch koestert om met de Ver. Staten in de geheele wereld samen te werken. De Sowjet-Unie heeft bewezen een groote hulp te zijn met het oog op de wereldsituatie, waarvan de kwestie van het Verre Oosten een deel uitmaakt. Itallaansch weermachtsbericht Malta vcortdurmnd bestookt Het 456e communiqué van het Itali- aansche opperbevel deelt mede: In den nacht van 14 Augustus hebben onze vliegtuigen de luchtbasis Malta ge bombardeerd. De luchtmacht van de as trof verscheidene malen de verdedigings- werken van Tobroek, waarop branden en ontploffingen ontstonden. Twee vij andelijke torpedojagers werden aan de kust van het gebied van Marmorie, in Noord-Afrika, met succes gebombardeerd. Ten Oosten van Solloem vielen onze vliegtuigen sterke concentraties Britsche gemechaniseerde strijdmiddelen aan, waarvan talrijke werden vernield. De vij and ondernam luchtaanvallen op Derna, Bardia en Tripolis. In den sector van Calquabert heeft onze artillerie een vij andelijk kamp bestookt en vernield. In andere sectoren hadden ontmoetingen plaats met den' vijand, welke in ons voordeel eindigden. Britsche vliegtuigen hebben opnieuw Gondar aangevallen'. Een duikboot heeft op den Atlantische Oceaan twee groote schepen getorpedeerd; het eene met een inhetpd van 8500 ton is gezonken. Een andere duikboot heeft in de Middellandsche zee een vliegtuig van het type-Blenheim neergehaald'. HET NEDERL. LEGIOEN Een vrijwilliger vertelt van zijn ervaringen te Krakau Een redacteur van de VPB heeft een onderhoud gehad met een van de man nen van het Nederlandsche Legioen, die wegens bijzondere omstandigheden op 't oogenblik in ons land. vertoeft. Deze vrijwilliger, een kantoorbediende, van even in de dertig, behoort tot het eerste contingent vrijwilligers, dat Za terdag 26 Juli uit 's-Gravenhage naar Krakau is vertrokken. Aan hetgeen hij vertelde wordt heit volgende ontleend: De stemming onder de mannen was buitengewoon goed. De reis was lang van 'Zaterdagavond tot Maandagavond, maar we hebben veel gezongen en ge lachen. En over de politiek, waar ieder een het hier thuis zoo .druk over heeft, hoorde je gelukkig weinig, hoewel we met vogels van verschillende pluimage uit waren. Op de stations onderweg zorgde de Duitsche N.S.V. voor koffie en zoo noodig nog voor iets te etew ook. Op een van de grensstations' ontmoet ten wij een trein met Duitsche soldaten. De kennismaking was geweldig hartelijk en-we hebben natuurlijk druk sigaretten en etenswaren geruild. De ontvangstie-Krakau was een groote verrassing. Toen we Dinsdagmor gen om zeven uur aantraden op het sta tionsplein, zagen wij dat het heele plein was versierd met spandoeken, die ons in keurig Hollandsch welkom heetten. Er was een eere-compagnie Waffen-S.S. aan wezig, die uitsluitend uit landgenooten bleek te bestaan. Vervolgens hield de gou verneur een toespraak, waarin hij ons welkom heette en 'bedankte voor den steun, welken ook wij in den grooten Europeesehen strijd wilden verleenen. Vervolgens zijn we met muziek van de Groene politie naar onze kazerne ge marcheerd. We kregen uitstekend te eten en dien eersten avond hebben we tege lijk den smaak vaii de gezellige avonden in de cantine te pakken gekregen. Dien eersten dag werden we tevens voorloo- pi;g ingedeeld, de officieren en onderof ficieren werden uitgezocht. In het Nederlandsche leger was ik ser geant geweest bij de grenadiers. In het legioen werd ik Gruppenführer. Er werd verder ook onderzocht, wie er goed Duifcseh verstond en spreken kon en de koks en administrateurs werden er uit gepikt. De discipline was dadelijk goed, de Nederlandsche officieren en onderof ficieren werden even vlot gehoorzaamd als de Duitsche, hoewel de mannen van het legioen er vooral veel prijs op stel den om door Duitschers gedrild te wor den. Dat is bij de reputatie, \die de Duitsche weermacht geniet natuurlijk ook begrijpelijk; men stelt er een eer in om daar onder Duitsche leiding geoefend te worden. De eerst volgende dagen hadden wij het druk met het leeren van de Duitsche commando's, het in ontvangst nemen van de uniformen, exerceeren, zingen, bedden model opmaken en al die dingen van de militaire routine. Dinsdag 5 Augustus gingen wij weer weg uit Krakau, dieper het Oosten in om onze verdere opleiding te genie ten; de stemming bleef onveranderd geestdriftig. Van den eigenlijken oorlog in het Oosten heb ik nog niet veel meer ge zien dan een transport Sow jet-Russische krijgsgevangenen en een transport ge wonde soldaten. Bij hel gewondentrans port is het mij opgevallen welk een prachtig werk de N.S.V. verricht, die op de stations honderden pakketjes met vruchten voor de gewonden klaar had staan. Het meest verbaasd zijn wij echter eigenlijk nog geweest, dat er 's avonds in Krak.au niet verduisterd wordt. Alle lichten branden in volle glo rie, want men heeft er nog nooit iets gemerkt van het Sowjet-Russische lucht wapen. NA DE OPHEFFING DER POLITIEKE PARTIJEN ii. D# huidige positie De ver tegenwoordigende lichamen Dr. Rabl besluit zijn beschouwingen ongeveer als volgt: „Uit een beschouwing van de feitelijke positie op grond van de geschiedenis der grondwet blijkt dus, dat de politieke par tijen de grondslag van het bestaan zijn geworden van de publiekrechtelijke ver tegenwoordigende lichamen. Als men dit constateert dringt zich vanzelf de vraag op, welke gevolgen de onlangs krachtens de verordening Nr. 120—41 bepaalde ont binding der grootste acht politieke par tijen heeft voor het bestaan van de nog aanwezige publiekrechtelijke vertegen woordigende lichamen. Onderzoekt men deze vraag aan de hand van de feiten, tdan schijnen deze lichamen den grond slag van hun bestaan inderdaad te missen. Dat dit ook door diegenen wordt erkend, die tot de ontbonden politieke partijen hebben behoord, bewijst een voorval, dat zich op 8 Juli 1941 heeft afgespeeld op de zitting der Provinciale Staten yan Zeeland. Daar werd de vraag gesteld, wel ke. de consequenties die leden van de Provinciale Staten uit de verordening dachten te trekken, die lid waren van een ontbonden politieke partij. Een antwoord op deze vraag is niet gegeven. Door geen antwoord te geven hebben de aangesprokenen klaar en duidelijk ge manifesteerd dat zij ook thans nog vast houden aan de gedachte van het partij- mandaat. Zijn echter de partijen ontbon den dan is er voor de uitoefening van zulk een mandaat geen mogelijkheid en geen plaats. Deze consequentie zou te vermijden zijn geweest, wanneer men met het oog op de ontbinding der partijen in de gelederen der mandatarissen had begonnen op de door de geldende rechtsorde gewilde be ginselen van de vrije waarneming van het mandaat. Dit is in de Provinciale Staten van Zeeland niet gebeurd en ook is er in andere publiekrechtelijke vertegenwoor digende lichamen van het land geen pro test gerezen tegen de hier aan den dag getreden houding. Men mag dus blijkbaar aannemen, dat de mandatarissen van de publiekrech telijke vertegenwoordigende lichamen zelf van meening zijn, dat de door hen ge vormde instellingen rechtens beschouwd geen bestaansgrondslag meer bezitten. An derzijds moet men zich er rekenschap van geven, dat er op deze wijze gevaar dreigt voor de voorgeschreven vervul ling der taken, waarvan de behartiging krachtens de wet is opgedragen aan deze lichamen. Duitsche- en Rumeensche troepen staan aan de Zwarte Zee De havenstad Odessa door Ru meensche troepen omsingeld Roosevelt en Churchill hielden een geheime samenkomst op zee Vrijwilliger van het Nederl. Legioen vertelt van zijn ervaringen Invoering van het achtste leerjaar op de lagere school aangekondigd Wanneer verduisteren? Heden (Vrijdag): zón onder 21.07. Morgen (Zaterdag) zon op 6.23 Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 0.42, onder 16.11. Laatste kwartier Vrjjdag 15 Aug. Nieuwe maan Vrjjdag 22 Aug. Eerste kwartier Vrij dag 29 Augustus. YYYYVYYYYVYYV Y Y Y Y Y Y Y Y Y Duitschland wint voor Europa aan alle fronten! Y Y Y Y Y Y Y Y Y VVYYVVYYVYVYV Dit gevaar af te wenden is een taak waaraan .de drager van het rechtmatige staatsgezag in dit land zich niet lan ger zal kunnen onttrekken" aldus ein digt de schrijver. Dinsdagavond werden de oud-officieren van het Nederlandsche leger, die naar Rusland gaan met het Nederlandsch Vrijwilligerslegioen, door den Rijkscommissaris, dr. Seyss Inquart, in afscheidsbezoek ontvangen. De Rijkscommissaris begroet de officieren. Schimmeipenningh-Kiein

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1